صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حسین شاملی یام/ دبیر آموزش و پرورش شهرستان مرند

آموزش و پرورش ما در بی راهه ؟! آیا کسی هست که به پرسش ها پاسخ بگوید ؟

چالش های آموزش و پرورش و جایگاه معلمان  امروز بعد از گذشت نزدیک به چهل سال از انقلاب اسلامی و گذر از شرایط انقلاب و جنگ تحمیلی و حوادث تلخ و شیرین و... باز هم آموزش و پرورش ما را به خطا می رود و آزمون و خطا و گوش های بسته مسدولین این وزارتخانه وضع نظام آموزشی را هر روزبدتر از دیروز می کند و دراین گیرودار همگان انتظار دارند انسانهایی فرهیخته و دانشمند از این آموزش و پرورش سربرآرند درحالی که مسئولین وزارتی تاکید دارند که فقط انسانهایی دارای مدرک و بیسواد به جامعه تحوبل دهند و درصدفبولی بی کیفبت اولویت اصلی آنان است.
از سویی دیگر برای گماردن مسولین و کارشناسان در این نهاد از بالاترین رده تا پابین ترین پستهای اداری قانون و فرآیند مشخصی وجود ندارد و نه تنها تخصص و کارآیی و شایستگی مطرح نیست بلکه سفارشات و چاپلوسی ها و خودشیرینی ها باعث شده عده ای صاحب پست و مقام شوند که در هیچ جای دنیا در نهادی به این بزرگی و اهمیت پستها به راحتی توزیع نمی شود ( البته با این وضع اضافه کار و ماموریت و... انتظاری بیش از این نیست) و از طرفی در چهل سال گذشته وزرا و دست اندرکاران در نظام متمرکز آموزش و پرورش ما متکلم الوحده بوده اند و معلم که ستون اصلی آموزش و تغییر بوده درحاشیه مانده و اصولا" هبچ نظری از او خواسته نشده و اگر هم انتقاد و نظری از سوی معلم شده به طریقی معلم را از گردونه اظهار نظرخارج ساخته و با برچسبهای مختلف از مسیر نقد نموده اند گویا این وزارت ها و مقامها ارث پدری آقایان بوده است؟


اما واقعیت چیز دیگری است؛ اگر جامعه ایده آلی نداریم ،اگر قانونمند نیستیم، اگر نخبه کش هستیم ، اگر اختلاس حرف اول مملکتمان است بی شک نفوذی ها و ژن خوب های ناکارآمد نگذاشته اند دلسوزان و مستضعفان در عرصه کار و اندیشه حضور داشته باشند و همواره کسی در راس کار بوده که ظاهرش بیش از باطنش کارآمد بوده و این ریا و نفاق هست که میزهای مدیریت ما را می چرخاند.


در اعتراضات اخیر مردمی شعار و خواسته مردم عدالت و توزیع عادلانه ثروت و حضوردلسوزان و شایسته ها در ادارات و وزارتخانه ها بود .اینها هیچ کدام ضدانقلاب و ضدنظام اسلامی نبودند .آنان ضد مغزهای کهنه ای بودند که سالهای سال در راس وزارتخانه ای بوده اند ولی کاری برای نظام و مردم نکردند. اعتراض مردم نشانه مردودی برخی مسئولینی بود که سالها فقط از نظام برای خود کیسه دوخته اند و دلشان برای کشورشان نتپده است.
با ثروت ملی و خدادادی که در وجب به وجب این مملکت خوابیده می شد نمای ساختمانهای ایرانیان را طلا گرفت ، پس چرا چنین نشد و با صدقه ای 45000 تومانی گدایمان کردند و آبرویمان را بردند و هر روز هم افضل العلما جناب نوبخت در رسانه ها فریاد وااسفا از یارانه می زند.


اگر نظام آموزشی ما راه درستی می رفت و به نخبه های آن اجازه می دادند که مدیریت کنند امروز به جای چشم دوختن به یارانه ای که از خود مردم چند برابرش را باگران کردن حاملهای انرژی دریافت نمودند، اتومبیل زیرپای ایرانی بنز بود نه حلبی لیزینگی به نام پراید.
چرا نمی گذاریم معلم حرفش رابزند؟ چرا حصارهای آهنین دور خود تنیده اند که مبادا حرف حقی را بشنوند؟

چرا معلم حق اعتراض ، حق تشکیل انجمن و اتحادیه صنفی ، حق عدالت خواهی ندارد ؟ بر مبنای کدام قانون شما خود را برتر از معلم می دانید درحالی که حتی ساعتی را در کلاس درس حاضر نشده اید؟

چالش های آموزش و پرورش و جایگاه معلمان

چرا نمی خواهید یا نمی گذارید آموزش و پرورش متعالی و مترقی با رویکرد آموزش با کیفیت و معلم ایده پرداز وخلاق دراین کشور شکل بگیرد ؟ چرا نمی گذارید قانون اساسی مملکت در خصوص نظام هماهنگ پرداخت برای معلمان اجراشود؟ در کدام قانون اساسی و اسلامی بیت المال را عده ای می خورند و عده ای دیگر به تماشا می نشیینند؟
آه فرزندانمان شما رابگیرد اگر برای منافع خودتان از منافع ما درگذرید و برای میز و منزلت تان مارا به ارزنی بفروشید.


ای دلسوزان ایران عزیز:
باور کنید که دستهایی در کار است که نمی خواهد این مملکت سروسامان بگیرد و نیز آموزش و پرورش ما انسان اسلامی و مقیدبه قانون و باسواد پرورش دهد چراکه منافع این پشت پرده ای ها از کتابهای کنکور و گام به گام و موسسات آموزشی گوناگون که جلبک وار گسترش یافته به دست می آید.از ندانستن ها و نفهمیدن های کودکانمان و ما بهره می برند تا فرزندانشان وقتی از آنسوی دنیا با مدارک تحصیلی برگشتند کرسی پدرانشان در صدارت ووزارت را به ارث ببرند و عایدات فرزندان ما با مدارک تحصیلی کیلویی در این کشور باز هم پادویی و نردبان شدن برای عده ای خواهد شد.
به راستی آیا کسی هست که به سئوالات ما پاسخ دهد؟

چالش های آموزش و پرورش و جایگاه معلمان


1- هدف ایجاد مدارس کار و دانش چیست؟ چند درصد فرزندان مسئولین در شاخه کاردانش تحصیل می کنند ؟ چرا می خواهید با این مدارس از جوابگویی به نسلی که متقاضی شغل خواهد بود شانه خالی کنید و حتما" جوابتان این خواهد بود که می بایست مهارت یاد می گرفتی و آزاد کار می کردی و برای رشته تو شغلی در جامعه وجود ندارد. اما کدامین حرفه آموزی به طور شایسته صورت گرفته که جوان ما خود را استاد مسلم آن حرفه بداند؟


2- چند درصد مسئولین رده بالای نظام و مدیران کل آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس مدارس غیرانتفاعی دارند؟


3- چند درصد کتابهای آموزشی با نظر معلمان با سابقه و زجر کشیده تالیف شده است؟ و اصلا" با چه مبنایی تالیف شده اند؟

چالش های آموزش و پرورش و جایگاه معلمان


4- مولفین کتب درسی چه کاره هستند؟ چه میزان حق الزحمه دریافت می کنند؟ چندسال در مدارس ما تدریس نموده اند؟


5- چند درصد مدیران کل و روسای ادارت و معاونان و.... شایسته حضور در این مسندند و چند درصد با سفارش نمایندگان مجلس منصوب شده اند؟


6- چند درصد اختلاس کنندگان از دوستان و رفقا و اقوام مسئولین بوده اند ؟ و چگونه می توانند به راحتی و شبانه از مملکت خارج شوند بشوند؟


7- چرا آموزش و پرورش تافته جدا بافته از نظام شده و مسئولین و ریاست محترم جمهوری اسلامی نمی خواهند تکانی به این نهاد بدهند ؟ نهادی که در سالیان نه چندان دور هم مدارک تحصیلی اش دارای اعتبار و منزلت بود و هم معلمش و هم دانش آموخته اش که می توانست در عرصه علم عرض اندام نماید .سنگ بنای غلط نظام آموزشی ذهن کودکانمان را از دانش روز تهی ساخته است و کتاب ومطالب بی ربط آن تنها به خاطر سپری کردن سال تحصیلی است ولاغیر.
چرا نظام هماهنگ پرداخت و پرداخت حقوقهای آن چنانی و پاداش برای ارگانهای دیگر است ولی آموزش وپرورش نهادی چون کمیته امداد شده که به معلمانش ماهانه ای در حد نخور و بمیر می دهد؟


8- چرا صدا وسیما بودجه خود را صرف ساخت تعدادی برنامه چرند و پرند می کند اما در این سالها از برنامه سازی در خصوص آموزش وپرورش ، مدارس ، معلمان و... و مشکلات آنان سرباز زده است ؟


9- قوه قضائیه کشور که باید حافظ مال و جان و ناموس مردم باشد؛  براساس کدام بند قانون اجازه خروج متهم صندوق ذخیره فرهنگیان را صادر نموده است؟ چرا نام فردی که به سفارش ایشان متهم گریخته است اعلام نمی شود؟

چالش های آموزش و پرورش و جایگاه معلمان


10- قانون اساسی ما آموزش و پرورش را رایگان اعلام نموده است ، چگونه برخلاف قانون اساسی حرکت می کنید و خود را قانون مدار و مقید به قانون می دانید ؟ دریافت کمکهای مردمی اجباری و عدم تخصیص سرانه به مدارس و... نماد قانون مداری نمایندگان مجلس ماست که جای هزاران احسنت و کف زدن دارد و اگر خیرین نبودند که باید رخت عزا برتن می کردیم.


11- درصدهای قبولی کذایی مانعی برای رشد استعداد و شکوفایی نخبه ها شده است ؛ چرا نمی خواهید کاری بکنید ؟ آیا می دانید تاریخ از شما به عنوان جنایتکاران و خیانت کاران فرهنگی یاد خواهد کرد؟


12- نماینده محترمی که امروز در مجلس با اهرم تبلیغاتی آموزش و پرورش سخن می راند یادشان رفته است با تغییر نظام آموزشی و ایجاد مجتمع های آموزشی وجذب معلمان با شرایط من درآوردی و... چه بلایی بر س آموزش وپرورش آوردند؟ واقعا" از رو نمی روند عده ای !


13- تفکیک مدارس ما به عادی ، تیزهوشان ، نمونه ، هیئت امنایی ، و.... با چه قصد و هدفی صورت می گیرد ؟ آیا از بار روانی وارده بر دانش آموزان و اولیاء خبر دارید؟


14- ساعات آموزشی کسل کننده برای مقطع ابتدایی ( کودک 7ساله از شش صبح تا 2 بعد ازظهر اسیر کوچه و خیابان است ) ؛شادی و طراوت را از کودکان گرفته است چون نه استراحت کافی دارند و نه توان جسمی این همه ساعت سپری کردن در مدارس که امیدواریم نونهالانمان را بیش از این آزرده خاطر نسازیم.


15- کتب کمک آموزشی از پایه ی اول ابتدایی تا دبیرستان در مدارس ما بیداد می کند ، موسسات آموزشی با تبلیغات نامناسب و ایجاد فشار روانی درخانواده ها ثروتهایی میلیاردی برای خود درست کرده اند و اولیاء بینوا شیفته تیزهوشان ونمونه و.... شده و هزینه هایی زایدی می کنند که اگر آموزش و پرورش ما صحیح حرکت می کرد این هزینه ها صرف رفاه خانواده هایشان می شد. و عجب که می دانید و دم بر نمی آورید .


درد ها بسیارند و دردمندان کمر خم کرده ، در کلاس درس نگران فرزندان ایرانند .آنانی که می بایست فردای ایران رابسازند در سر در گمی نظام آموزشی و عدم کارآیی آن متحمل رنجها و فشارهای روانی اند .فرزندانمان باید خوب آموزش ببینند ،خوب یاد بگیرند و خوب زندگی کنند  وخوب یاد گرفتن دکتر و مهندس شدن نیست ، درست فکر کردن و مهارت زندگی دانستن است که ما در ارائه آن دراین سیستم آموزشی ناتوانیم.


امیدواریم روزی برسد که دغدغه رئیس دولت و مسئولین نظام آموزش وپرورش بالنده باشد که دراین صورت همه عرصه های مدیریتی ما نیز اصلاح خواهد شد.
باشد که وزیری لایق ودرد آشنا که از جنس معلم باشد روزگاری سکان این نهاد را در دست بگیرد و شود آنچه که تاکنون نشده است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 19 بهمن 1396 ساعت 22:05 خوانده شده: 506 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 0 --
فرهنگی 1396/11/19 - 23:10
درود بر شما حرف دل ما رو زدید این مسئولین که امروزه مثل ...به پست ومقامشون چسبیده اند تقریبا نیمی از زمان مفیدشون در حال رایزنی برای مقاصد شخصی شون هستند با فوق دیپلم آومدن در حین کار با رانت وکار چاق کنی دکتری گرفتن بعضی هم مجازی گرفتن بعضی سالی یکبار به کشورهای حوزه خزر رفتن تا درحین کار اونجا دکتر ی بگیرند بالاخره بعضی هاشون زمین ها گرفتن ابتداء مدرسه ساختن بعد جمع کردن از ملکش استفاده کردن بالاخره بیکار نبودن مدیون هستید فکر کنید اینا کم کاری کردند تمام کار ها در راه رضای خدا بود..چه پیشانها از شدت عبادت با مدارش صدمیلیاردی در در منطقه ۱ و۲ و ۳ چه زیارت عاشورا هایی در دهه محرم وچه صداهایی با سوز وگداز .بگذریم همکاران عزیز حالا کی میخواد جراحی کنه .چی رو جراحی کنه .اولین جراحی اینه که مدیرانی که بالاتر از ده سال بر مسند قدرت هستند از حوزه ستادی خارج بشن دومین جراحی در آموزش وپرورش بده بستانهای سیاسی است یا بقولی معاملات ولابی ها بعد وگرفتن پست ها بخاطر هزینه کردند در انتخاباتت اینا باید بعنوان غده سرطانی جراحی بشه اول بستر آلوده پاک بشه بعد بریم به خارج از بستر
پاسخ + +10 0 --
علی 1396/11/19 - 23:13
جناب شاملو بازم لذت بردیم از بیان شیوای درد آموزش و پرورش ولی وقتی پسر خاله ای رئیس جلفا می شود و آن دیگر پسر خاله رئیس نا حیه یک تیریز میشود و پاشایی غب غب بوقلمونی میگیرد که وزیر رای اعتمادش را مدیون او هست و هیچ نظارتی هم نیست دیکتاتوری فامیلی به راه انداختن واین چند صباح را طعمه میدانند آنچه تباه می شود دانش آموز ،معلم ومردم واز همه بدتر نظام
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1396/11/20 - 00:44
واقعیات تلخ را گفتین.آفرین.
ولی برادر این حرفها را به کی میخوای بگی؟
کدام گوش؟
کدام مسئول؟
کدام دلسوز؟
این آقایان بر مسند نشسته اگر دلسوز ایران و ایرانی بودند اینگونه در تعلیم و تربیت را تخته نمی کردند؟! به نام ملت و به کام عده ای.!
خدا ما را ازین وضع نجات دهد.
پاسخ + +7 0 --
ناشناس 1396/11/20 - 00:55
اقای شاملو با سلام وتشکر خاص بابت این همه شجاعت .شاید بازهم کسی حرف مارا گوش نکند ولی حرفی که از دل براید به دل می نشیند وفقط میتوانم بگویم اقای شاملو درود بر شرف شما وامثال شما که حداقل مرهمی بر دلهای زخم خورده فرهنگیان هستید ومانند عده ای مثل اقای شهسوار زاده وابسته دولتی نیستید که بابت دل بالا نشینان قلم بزنی.اقای شاملو اجرکم عندالله.
پاسخ + +8 0 --
محمدسالار 1396/11/20 - 01:43
فرهنگیان عزیز هر کدام از ما رسالتی بس عظیم داریم وآن بیان واقعیتهایی موجود است مانند جناب شاملو ترس را از خود دور کنید وبه بیان زوایای پنهان مدارس غیر انتفاعی وآزمونهای پول ساز ومدارس به ظاهرنمونه تیز هوشان بعضا پخمه گرا راشفاف کنید بخدا درمقابل خدا مردم مسولید مسول بیان واقعیتهای تلخ سخن شاملو عزیز سخن خیلی از معلمان فرهیخته در اقصی نقاط ایران پهناور است
جناب شاملو عمرتان دراز با برکت باد شما نور چشم مایی خدا حافظ ونگهدارتان
پاسخ + +6 0 --
دبیر م 1396/11/20 - 04:58
موافقمممممممممممممممممممم اما متاسقم و ناامید!!
پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1396/11/20 - 09:44
فساد سیستماتیک شده .
این سیستم فاسد دیگه اجازه جذب ادم سالم رو به ارکان مدیریت و تصمیم گیری نمیده. فساد از فرد عبور کرده. نمیدونم میشه این سیستم رو اصلاح کرد یا نه ؟!!!
به قول یک مثل امریکایی؛
" در یک سیستم ناسالم و فاسد، کار درست انجام دادن برای انسان سالم خطرناک خواهد بود."
الان از مدرسه گرفته تا خود وزارت خانه و ارکان بالاتر بخواهی درست کار کنی، اذیت میشی. مستقیم و غیر مستقیم با تو برخورد میکنند.
فقط به عنوان یک نمونه کوچک ،الان فساد اونقدر شایع شده که خیلی از مدیران مدارس با هماهنگی با اداره منطقه، یک روز و یا دو ساعت قبل از امتحان، عین سوالات رو به دانش اموزان میفروشند (به اسم کلاس فوق العاده و... ). دانش اموزان با اگاههی به این رویه، سر کلاس محل ... هم به معلم نمیذارند.
خلاصه کلام اینکه معلم و علم سوخت و از بین رفت. من به شخصه با این حجم فساد ، امیدی به اصلاح سیستم ندارم.
پاسخ + +7 0 --
داود استیری 1396/11/20 - 10:48
با تشکر از جناب حسین شاملی یام ، که مطالب ارزشمندی را بیان فرمودند ، در متمم فرمایش این بزرگوار ، حقیر کلیاتی که بسیاری از این جزئیات منوط به آنهاست را بیان کنم . - فساد در آموزش و پرورش از فساد سراسری و عمومی جدا نیست . یک کلیتی به نام جمهوری اسلامی تعریف شده که ، متاسفانه در هر زمینه ای استعداد فساد پذیری دارد . تا مادامی که شاهراههای فساد بسته نشوند ، انسداد کوچه ها کم عرض معقول به نظر نمی رسد . تا مادامی که قدرت در پایتخت تقسیم میشود ، تا مادامی فرمایشات مسئولین نظام دارای هیچ شفافیت و ارائه آماری نیست و اگر آماری هست متناقض می باشد ، تا مادامی که ، وزیران غیر متخصص در تعلیم وتربیت به وزارت می آیند ، تا مادامی که لهجه وزارت با تغییر وزیران عوض میشود ، تا مادامی که شعار زده ایم ، ما را با شعور ، برنامه و تَدَبر کاری نیست ، تا مادامی که NGO های مردم نهاد ، سرکوب میشوند ، سندیکاهای واقعی منحدم میشوند ، امیدی به صلاح و فلاح و رستگاری نیست . به فونداسیون ها بیاندیشیم .
پاسخ + +7 0 --
جواد 1396/11/20 - 12:38
احسنت ، قلمی توانا و فهمی عمیق از شرایط آموزشی و اجتماعی ایران دارید ، پاینده باشید
پاسخ + +4 0 --
هموطن 1396/11/20 - 17:52
بنظر حقیر،کسانی که به ظلم مدیران نالایق آموزش و پرورش همچون پاشائی ها (که این عرصه های انسان ساز و سرنوشت بچه های مردم را با کوته فکری و سیاست بازی شان، به بازی گرفته اند ) تداوم می بخشد خود معلم ها هستند. بطوری که وقتی به مدارس بخشنامه می شود که امتحانات اخذ شده، عملکرد دانش آموز، عملکرد معلم و میزان موفقیت برنامه های وزارت خانه را می سنجند و با این بخشنامه اکثر معلمان نقش بازرس محیط را بر عهده دارند اما با نهایت تأسف، اکثرمعلمان با ارائه گزارش دروغ، شاخص های 80 ،90و 100 بجای 20 درصد قبولی به بالا نشینان اعلان می کنند و می گویند که عمکرد هر سه گروه، قابل قبول است. شما چه انتظاری از بالانشینان دارید؟ تا معلمان به این نتیجه نرسند که آموزش و پرورشی که مطابق معیارهای بین المللی تیمز و پرلز کهنه، فرسوده و مردود است و این معلمان هستند که با ارائه گزارش های دروغ این سیستم آموزش و پرورش را سرپا نگه داشته اند این عرصه محل جولان مدیران نالایق خواهد بود و وضعیت آموزش و پرورش از این بهتر نخواهد شدو سزاوار معلمان جز این نیست.
پاسخ + +3 0 --
چغندربگ 1396/11/20 - 20:21
تفاوت سه برابری بین دریافتی سالانه معلمان با سایر کارکنان نشان میدهد که عدم توجه به معلم و به تبع آن آموزش و پرورش، یک امر جدی، عمدی و برنامه ریزی شده است، هرچه مردم بیسوادتر و نادان تر، بهتر! هرچه بگوییم، می گویند: چشم! بله همینطور است! و ......
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/11/21 - 00:17
قطعا عقب نگه داشتن معلمان و آموزش و پرورش یک سیاست کثیف و کور است و باعث عقب ماندگی کشور میشود.که شده تا حالا.
روزی مجبور میشوند صدای ملت را بشنوند ولی آنروز دیر خواهد بود.!!
...
پاسخ + +3 0 --
احمد 1396/11/21 - 10:43
قطعا" لزوم ایجاد آموزش وپرورش جدید ضروری بنظر میرسد بدون مدیران فساد و تک محور وخائنان فرهنگی
دستتان همواره قلم حق دردست بفشارد .ممنون از قلم دردآشنایتان
پاسخ + +1 0 --
معلم 1396/11/22 - 14:24
حقوق های خوب و تسهیلات عالی خرید خانه و ماشین مال بانک ها و به تظاهرات رفتن و شعار دادنش مال معلمان.!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/11/23 - 19:33
من امسال راهپیمایی نرفتم چون نوعی تحقیر خودم میدونم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/11/26 - 13:08
باسلام ...کسی پیگیر فساد وبی عدالتی وبدبختی و....نیست چه قدر تو منطقه 5 تهران خلاف قانون عمل میشه از حق وناحق ها پول گرفتنها کلاس کنکورها با معلمان مرد در هنرستانها ودبیرستانهای دخترانه ساخت وپاختها و.....سالنهای ورزشی که ....وآدمهایی که گردنشا ن کلفت وکلفت تر میشود اونوقت کسی که پیگیری نمی کند هیچ/ نمیدانم پشت آقایون چه کسانی هستند که تازه تقدیر میشوند مدارس رابرای آلودگی تعطیل کردن اونوقت تومنطقه برای برگزاری اردو مجوز دادن بعد بچه ها تو هوای آلوده به زور رفتن اردو ارزیابی عملکرد منطقه هم که خودش..... برای مجبور کردن یه مدیر به استعفا تواتاقش شنود گذاشتن مدیران سندسازی می کنند معاون آموزشی منطقه فاکتور میدهد به مدارس وسند سازی میکند ....کاش کسی وگوشی میشنید...............

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور