صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

نادر شمیع زاده / دبیر ادبیات و تحلیلگر مسائل اجتماعی و فرهنگی

صندوق ذخیره فرهنگیان؛ پرسش ها و ابهامات انتخابات پیش رو : ساکتین دیروز ؛ داوطلبان امروز ؟!

 آیا حضور دو نفر از نمایندگان « معلمان » در هئیت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان می تواند پاسخ هایی به پرسش های موجود ارائه دهد/ آیا جریان گردش مالی شرکت های اقماری صندوق - که اکثریت جامعه معلمان از تعداد ٬ حوزه فعالیت و میزان سود و زیان واقعی آنها مطلع نیستند  -  حجم  سرمایه و سهم معلمان در بانک « سرمایه » و تسهیلات پرداختی با ذکر دقیق مشخصات و شرایط وام گیرندگان به اطلاع سهامداران و مالکان اصلی خواهد رسید/ سؤالات فوق و بسیاری دیگر از پرسش ها و نگرانی هایی که در اذهان معلمان موج می زند باید در مسیری هدایت گردند که به پاسخهایی درخور و مناسب ختم گردند در حالی که وضعیت موجود چنین رضایتی را گواهی نمی کند/ پیداست که شرایط حضور معلمان در مدارس و اشتغال آنها به امر تدریس هم به گونه ای است که از یک طرف امکان دستیابی به اطلاعات لازم فراهم نیست و از سوی دیگر تخصص ها و مهارت های اقتصادی ضروری در بین این اعضا وجود ندارد/ همکارانی  که با هر انگیزه و اهدافی جهت فعالیت و عضویت در هیئت امنای صندوق ذخیره ٬ ثبت نام کرده اند با چه تخصص های و مهارت هایی وارد صحنه شده اند ؟یا چه  افق و چشم اندازی عقلانی و منطقی برای اقدامات آتی خود ترسیم کرده اند/ اگر این داوطلبین عزیز قبلأ از لاک بی تفاوتی و سکوت دائمی خود  ٬ با مسئولیت پذیری و همت بلند خود قدم در راه حل مشکلات و گرفتاری های معلمان در این صندوق بر می داشتند  و با مشارکت و مساعدت کانون های صنفی فرهنگیان در بستری از قانونمندی ٬ پیگیر مستمر مطالبات قانونی بودند الآن حال و روز فرهنگیان و گنجینه عظیم و  گرانقدرشان ٬  رنگ و بوی دیگری داشت....

انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان  در چند روز گذشته خبری متفاوت و ظاهرأ مسرت بخش در رسانه های دیداری و شنیداری  کشور با چشم و گوش فرهنگیان آشنا گشت . خبری که از نظر کارشناسی ٬ ابهامات ٬ سؤالات و دیدگاه های عدیده و مختلفی  را به دنبال داشت .
 آیا حضور دو نفر از نمایندگان « معلمان » در هئیت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان می تواند پاسخ هایی به پرسش های موجود ارائه دهد ؟

   آیا با وارد شدن دو همکار برگزیده در هیئت امنای سابق  چنان دگرگونی چشمگیری اتفاق می افتد که دیگر شاهد بروز تخلفات گسترده و پیچیده مالی و مادی نشویم ؟

این فکر بکر به مخیله و اندیشه وزرای قبلی ما خطور نکرده بود ؟  یا چه موانعی بر سر راه این تفکر جدید وجود داشتند ؟  یا وزیر محترم آموزش و پرورش فعلی چقدر به این ابتکار و نتایج مثبت آن خوش بین و امیدوار هستند ؟  

اساسنامه صندوق با این افراد جدید الورود  دچار تغییر و تحول اساسی شده یا مورد  بازبینی جدی واقع خواهد شد ؟ 

آیا هئیت امنای جدید می تواند به اسناد و مدارک فنی گذشته ٬ دسترسی پیداکرده  و اطلاعات متقن ٬ مستند و قطعی از  آن همه جابه جایی های دارایی  صندوق ٬ اختلاس های احتمالی  ٬ وام های پرداختی بدون وثیقه لازم و کافی ٬ ضعفها و ناتوانی های مدیریتی و بی تدبیری های رخداده در مجموعه عظیم شرکت های تحت پوشش را به جامعه فرهنگیان ارائه نمایند ؟ 

آیا جریان گردش مالی شرکت های اقماری صندوق - که اکثریت جامعه معلمان از تعداد ٬ حوزه فعالیت و میزان سود و زیان واقعی آنها مطلع نیستند  -  حجم  سرمایه و سهم معلمان در بانک « سرمایه » و تسهیلات پرداختی با ذکر دقیق مشخصات و شرایط وام گیرندگان به اطلاع سهامداران و مالکان  اصلی خواهد رسید ؟

گفتنی است در سنوات گذشته ٬ بانک سرمایه با امتیاز ظاهری و  فریبنده اخذ وام بدون ضامن به فرهنگیان سود بیست و پنج درصدی را محاسبه و عملیاتی می کرد . آیا منتخبین وزیر آموزش و پرورش و برگزیدگان جامعه معلمان همزمان در جایگاه هیئت امنای صندوق خواهند توانست با پیگیری اجحافات روی داده نزد دستگاه قضائی به احقاق حقوق پایمال شده و استیفای مطالبات نزدیک به یک میلیون معلم توفیق یابند و آن همه ذهنیت منفی را  پیرامون دارایی های این مؤسسه کلان اقتصادی  و حتی مقدار دریافتی ها و پاداش ها ی مدیران آن بزداید   ؟

انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان

آیا راهکارهایی یافت خواهند شد که با شرایطی سهل و آسان تسهیلاتی متنوع  به شاغلین و بازنشستگان قشر فرهنگی منظور شود که از عواید حاصله از سپرده های اعضا و فعالیت های اقتصادی آن منتفع گردند ؟

سؤالات فوق و بسیاری دیگر از پرسش ها و نگرانی هایی که در اذهان معلمان موج می زند باید در مسیری هدایت گردند که به پاسخهایی درخور و مناسب ختم گردند در حالی که وضعیت موجود چنین رضایتی را گواهی نمی کند .

نظر نگارنده این سطور بر این است  مادامی که سازوکارهای منسجمی  طراحی نشوند  تا با پاسخگو بودن شفاف مدیران در قبال عملکردشان  ٬  همه فرهنگیان از جزئیات امور مطلع شوند ٬  دست زدن به هر اقدام و تغییرات مقطعی یا موقتی ٬ چاره گری و راهگشایی معتبری نخواهند  کرد . 

پیداست که شرایط حضور معلمان در مدارس و اشتغال آنها به امر تدریس هم به گونه ای است که از یک طرف امکان دستیابی به اطلاعات لازم فراهم نیست و از سوی دیگر تخصص ها و مهارت های اقتصادی ضروری در بین این اعضا وجود ندارد .   مادامی که محتویات این سپرده های معلمان در یک صندوق شیشه ای قرار نگرفته باشند و مدیرانی پاک دست و خوشفکر و بانگاهی دلسوزانه و روحیه  امانت داری ٬ سکانداری آن را در اختیار نداشته باشند و همه فعالیت های مالی و اقتصادی زیر نظر حسابرسان خبره و بی طرف و نهاد های نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور و.... صحت و سقم مستندات و اسناد و قراردادهای شرکت های تابعه را ارزیابی نکرده باشند نمی توان به تغییرات مفید و مؤثری امید وار بود و از راه خطای دیروزی به مسیر آرامش بخش امروزی متوجه شد .


با این توصیفاتی که بیان گردید اجرای این انتخابات با موانع و مشکلات پیش رو ی موجود ابهامات دیگری را نیز دامن خواهد زد .(  ناگفته نماند که بر شیوه اجرایی این انتخابات هم انتقاداتی وارد گردیده است که خود بحث مستقلی را می طلبد ) .

سؤال پایانی و  مهمی که  امروزه درتبلیغات کاندیداها ی بزرگوار ٬ ذهن همه فعالان صنفی را به تفکر واداشته است این است٬ همکارانی  که با هر انگیزه و اهدافی جهت فعالیت و عضویت در هیئت امنای صندوق ذخیره ٬ ثبت نام کرده اند با چه تخصص های و مهارت هایی وارد صحنه شده اند ؟یا چه  افق و چشم اندازی عقلانی و منطقی برای اقدامات آتی خود ترسیم کرده اند ؟  

اگر این داوطلبین عزیز قبلأ از لاک بی تفاوتی و سکوت دائمی خود  ٬ با مسئولیت پذیری و همت بلند خود قدم در راه حل مشکلات و گرفتاری
های معلمان در این صندوق بر می داشتند  و با مشارکت و مساعدت کانون های صنفی فرهنگیان در بستری از قانونمندی ٬ پیگیر مستمر مطالبات قانونی بودند الآن حال و روز فرهنگیان و گنجینه عظیم و  گرانقدرشان ٬  رنگ و بوی دیگری داشت .

انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان 

اکنون صندوقی که هزاران سؤال و پرسش در پیرامونش مطرح  و هیچ پاسخی حداقل به خود معلمان ارائه نشده است با ابهام پیچیده دیگری هم مواجه هست به گونه ای که قوه محترم  قضائیه در خصوص پرونده متخلفین صندوق با ذکر دقیق جزئیات و صدور احکام  مجازات های عاملین آن به اطلاع رسانی رسمی نپرداخته و طبق اظهارات سخنگوی این قوه ٬ پرونده در دست بررسی بوده و هنوز به ختم دادرسی منجر نشده است چگونه می تواند با انتخاب دو نفر بر مدار قانون و انضباط مالی و حسابرسی شفاف بچرخد ؟

در پایان توقع جامعه معلمان بر این امر تعلق  گرفته است که  با به کار گیری معقول منابع هنگفت این شرکت ها ٬ تدوین اساسنامه ای منطبق با شرایط اختصاصی  ٬ عدم دخالت بازیگران سیاسی در تصمیمات هیئت مدیره و تقویت نگاه نظارتی سازمان های مسئول ٬ اعتماد فروریخته فرهنگیان نسبت به  این صندوق خاص ٬  مرمت و افزایش یافته و احتمال تخلفات بعدی  هم کاهش یابد تا سهامداران فرهنگی ٬ تجربیات تلخ گذشته را به فراموشی بسپارند .

انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان

انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان

انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان

انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان

انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان

انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان

انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان

انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 20 بهمن 1396 ساعت 13:08 خوانده شده: 734 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +10 0 --
حسن درویشی 1396/11/20 - 18:58
واقعا مشخص نیست چه اصراری بر حفظ این صندوق وتداوم عضویت وعضو گیری فرهنگیان در این صندوق است وقتی بارها مدیران ارشد آموزش و پرورش اذعان داشته اند که صندوق ذخیره دارای شرکتها وهلدینگ های متعددی شده که دیگر امکان نظارت ثمره بخش بر آنها ناممکن است و حتی هیئت مدیره این صندوف نمی توانند وبعضا اطلاع ندارند که چه پاداشها و عیدی هایی در اخر سال به مدیران این شرکتهای زیر مجموعه تعلق می گیرد و عملا ثابت شده اعضای هیئت مدیره این صندوق توانایی حسابرسی ونظارت بر این شرکتها را ندارند که اگر داشتند چنین اختلاسی اتفاق نمی افتادو اجازه نمی دادند در بانکی گه چهل درصد سهامش متعلق به این صندوق است میلیاردها تومان وام با بهره دو درصد و بدون وثیثقه های مطمئن پرداخت شود آنهم در جایی که فرهنگیان به دنبال یک وام ده میلیون تومانی منتظر قرعه وشانس هستند آنهم با سود دوازده درصدو بعضا هیجده درصد
پاسخ + +6 0 --
دبیر 1396/11/20 - 20:11
واقعا مشخص نیست چه اصراری بر حفظ این صندوق وتداوم عضویت وعضو گیری فرهنگیان در این صندوق است ???تنها جواب برای سوال شما
تا معلمان هستند پول باید پارو کرد

تا حالا دست ژن خوبها بود و حالا میخوان بدن دست نماینده هاشون و خودشان نباشن و به اسم و شکل چند تا معلم از هم حربی هاشون یانماینده نماینده ها ی مجلس و لابی انها و .....
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1396/11/21 - 22:46
همش کشکه. من از صندوق دزدان انصراف دادم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناستر 1396/11/22 - 00:49
آفرین

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور