صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

نادر شمیع زاده/ دبیر ادبیات و تحلیلگر مسائل اجتماعی و فرهنگی

آیا تصمیمات آموزشی و پرورشی کشور بر محملی از اندیشه های روان شناسی و تربیتی استوار شده اند ؟ سکوت دیروز آنان چه مبنایی داشت ؛ اظهار سپاس و حمایت الان را چگونه بپذیریم ؟

اظهار سپاس و حمایت بسیاری از اساتید و  رؤسای دانشکده های روان شناسی و امور تربیتی سراسر کشور حکایت جداگانه  و قابل تأملی است که از چند جنبه می تواند مورد مداقه و ارزیابی جدی کارشناسی  قرار گیرد/ در سنوات گذشته  که این آزمونها  به عمل می آمد و حتی بهره گیری از کتب کمک درسی در رسانه های جمعی از جمله صدا و سیما  و مدارس ما با تبلیغات گسترده و چشمگیری توصیه و پیشنهاد می گردیدند یا آموزشگاه ها و مؤسسات ویژه ای برای راهیابی نونهالان به این  مدارس خاص ٬ برنامه های آموزشی مختلفی را اجرایی می کردند ٬ رخوت و  سکوت معناداری در فضای عمومی این مرز بوم حاکم شده بود ؛ چرا این اساتید خبره روان شناسی ٬ سکوت مصلحتی یا محافظه کارانه خود را بر فریاد اصلاح طلبانه ترجیح داده بودند و خطرات و  معایبی را که از رهگذر این آزمونها نصیب دانش آموزان ٬  آینده سازان ٬ خانواده ها و آموزش و پرورش کشور می گردید گوشزد نمی کردند/ اگر محصولات فکری و یافته های تجربی و عملی بزرگان علوم تربیتی ٬ خریداری در سازمان و بازار رسمی حوزه آموزش و تربیت این مملکت نیابند  چه کاربردی عملی و علمی در وزارتخانه های دیگر خواهند داشت/ آیا زمان آن نرسیده است که چنین رابطه مستحکم و پایداری بین دانشکده های روان شناسی و علوم تربیتی و وزارت آموزش و پرورش کشور ایجاد نماییم....

حذف آزمون در مدارس ابتدایی و سمپاد و نمونه و موضع دانشکده های روان شناسی و علوم تربیتی  تصمیم اخیر شورای عالی آموزش و پرورش در راستای حذف هر گونه آزمون ورودی برای پایه هفتم و عدم استفاده از کتاب های کمک آموزشی در سال تحصیلی آتی و در دوره ابتدایی ٬  موجی از نشاط و امید را در محافل  علمی و  پژوهشی کشور بر انگیخت . این عزم و  اراده وزارتخانه سرنوشت ساز و حیاتی ما ٬  هرچند دیر وقت عملیاتی و رسانه ای گردید  ولی  ابعاد و زوایای مبهم و تاریک متعددی را در اذهان بسیاری از محققان و متخصصان امور آموزشی و تربیتی آشکار ساخت .  

رهایی همزمان معلمان دلسوز و فداکار ٬  دانش آموزان و  اولیای آنها از معضلات ٬ دغدغه ها ٬  استرس ها و اضطرابات ناخواسته ای که  در گذشته به سراغشان آمده بود  موجبات رضایت مندی اکثریت خانواده ها را به همراه  داشت .  اظهار سپاس و حمایت بسیاری از اساتید و  رؤسای دانشکده های روان شناسی و امور تربیتی سراسر کشور حکایت جداگانه  و قابل تأملی است که از چند جنبه می تواند مورد مداقه و ارزیابی جدی کارشناسی  قرار گیرد .
   در سنوات گذشته  که این آزمونها  به عمل می آمد و حتی بهره گیری از کتب کمک درسی در رسانه های جمعی از جمله صدا و سیما  و مدارس ما با تبلیغات گسترده و چشمگیری توصیه و پیشنهاد می گردیدند یا آموزشگاه ها و مؤسسات ویژه ای برای راهیابی نونهالان به این  مدارس خاص ٬ برنامه های آموزشی مختلفی را اجرایی می کردند ٬ رخوت و  سکوت معناداری در فضای عمومی این مرز بوم حاکم شده بود ؛ چرا این اساتید خبره روان شناسی ٬ سکوت مصلحتی یا محافظه کارانه خود را بر فریاد اصلاح طلبانه ترجیح داده بودند و خطرات و  معایبی را که از رهگذر این آزمونها نصیب دانش آموزان ٬  آینده سازان ٬ خانواده ها و آموزش و پرورش کشور می گردید گوشزد نمی کردند ؟ 

یا اگر بر اساس یافته های علمی خود و آرای دیگر نخبگان ایرانی و سایر  کارشناسان عرصه های بین المللی ٬ اظهار نظر کارشناسی کرده بودند چرا مدیران عالی وزارتخانه ٬ نسبت به توجه به این دیدگاه ها و عواقب تلخ و ناگوار آنها دچار غفلت شده بودند ؟


 در دنیای پیچیده امروزی که متخصصان هر حوزه حیات اجتماعی ٬ برنامه ریزی های  علمی ٬  دقیق ٬ مدون و منسجمی طراحی کرده و سالیان سال از قابلیت اجرایی مطلوب و مقبولی برخوردار هستند اتخاذ این تصمیمات متناقض و متضاد ما چه توجیه منطقی و عقلانی خواهد داشت ؟ 

به عنوان مثال  این تنوع  و تکثر مدارس  ما -  از ذکر عنوان پر تعدادشان اجتناب می شود  -  بر  چه مبناهای معتبر حرفه ای و با چه اصول و سازوکار تخصصی بنیان گذاشته شده بودند که اکنون به دلایلی  بنیان و اساس بسیاری از آنها سست و لرزان شده  و مقرر گشته است که نه تنها از گسترش و توسعه آنها جلوگیری شود بلکه باید  به تدریج از گردونه فعالیت های رسمی کنار گذاشته شوند . 

حذف آزمون در مدارس ابتدایی و سمپاد و نمونه و موضع دانشکده های روان شناسی و علوم تربیتی

آیا این نشانه ای از تناقضات موجود و بلاتکلیفی و سرگردانی و تحیر همزمانی مدیران آموزشی و خانواده های ایرانی نیست و نباید از مدتها قبل چاره اندیشی و مرتفع می گشتند ؟

اگر محصولات فکری و یافته های تجربی و عملی بزرگان علوم تربیتی ٬ خریداری در سازمان و بازار رسمی حوزه آموزش و تربیت این مملکت نیابند  چه کاربردی عملی و علمی در وزارتخانه های دیگر خواهند داشت ؟

اگر ارتباط تنگاتنگی بین روان شناسان ٬ کارشناسان تربیتی و مقامات  آموزش و پرورش شکل نگرفته باشد  و  تصمیمات اعلامی وزیر محترم را پشتیبانی ننمایند  بی تردید  ایشان متهم به أخذ تصمیمات لحظه ای ٬  بدون پشتوانه ٬ عجولانه و و غیر کارشناسی می شوند و این امر سبب سلب  اعتماد مجامع علمی و افکار عمومی جامعه به مرکز تولید فکر و اندیشه رسمی و معتبر می شود و شائبه ناآگاهی را در میان قشر تحصیل کرده و روشنفکر مان شایع می سازد   .  

بارها شنیده ایم که با ارتباط سازنده و ارگانیک دانشگاه ها و مراکز مهم فنی و صنعتی است که بسیاری از ایده ها و افکار خلاقانه به بار نشسته و رشد و شکوفایی ٬ افزایش بهره وری و درآمدسازی هنگفت  و توسعه همه جانبه می گردد .

به راستی  آیا زمان آن نرسیده است که چنین رابطه مستحکم و پایداری بین دانشکده های روان شناسی و علوم تربیتی و وزارت آموزش و پرورش کشور ایجاد نماییم  و با تجدید نظر در شیوه های رایج کنونی  و تصویب قوانین روزآمد و مقررات کارساز  و با تزریق عقاید این بزرگان علمی  در قانونگذاری و اجرای برنامه های مفید و مؤثر نه تنها کودکان را در عبور از مسیر آموزشی بانشاط و متفکرانه یاری کنیم بلکه شخصیت او را برای یک زندگی مسئولانه و آگاهانه در آینده نیز شکل دهیم ؟


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سه شنبه, 24 بهمن 1396 ساعت 21:24 خوانده شده: 321 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 0 --
علی صادقی / مشاور 1396/11/24 - 21:52
با سلام و سپاس از آقای شمیع زاده
محمد زُهَری از شاعران معاصر:
« از یکی پرسیدم ره اندیشه کجاست؟
با تحیّر پرسید: از کدامین شهری؟
گفتم: از شهر ببینید و نپرسیدم!
گفت: عافیت در این است که ندانی ره اندیشه کجاست!»
متأسّفانه، آدم های این زمانه، فعلی را صرف می کنند که برایشان صرف داشته باشد.
پیروز و سربلند باشید.
پاسخ + 0 0 --
معلم نمونه 1396/11/24 - 22:30
این حمایت ها به خاطر خانم دکتر حکیم زاده استاد برجسته دانشگاه تهران است
پاسخ + 0 0 --
حقی 1396/11/24 - 23:29
پیش از این هم استادان متعددی در نقد طبقه بندی دانش آموزان مقاله نوشتند وفریاد زدند.گوش شنوایی وجود نداشت.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1396/11/24 - 23:36
اساسا باید وزارت آموزش و پرورش با وزارت علوم ادغام شده و همه ظرفیت های علمی و آموزشی کشور یک کاسه شود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/11/24 - 23:44
نه داداش فعلا سی سال دیدیم اموزش وپرورش برمحمل پارتی ورابط داشتن است نه اندیشه واستعداد وخلاقیت ودرک...
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1396/11/25 - 13:42
میوه شب عید..! روحانی آمد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور