صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

علی حاجی/ فعال صنفی از جلفا

هیاهوی انتخابات صندوق ذخیره ی فرهنگیان و دیگر هیچ !

برخی عزیزان این انتخابات را حرکت صنفی  قلمداد می کنند که معلمان با مشارکت گسترده می توانند صدای  رسای خود را به گوش مسئولین وزارتخانه برسانند ، در حالی که برخی از این همکاران به ویژه نیروهای ستادی در کوچکترین حرکتهای صنفی هم  فعال نبوده اند/ این صندوق در رسیدن به اهداف خود جز دادن وامهای چند درصدی و خودرودهایی به صورت لیزینگ که برخی مواقع قیمت خودروهای واگذاری از سایر شرکتها گران تر هم بوده است، موفق نبوده است/ این صندوق، مرکزی برای دکان اقتصادی وزرای سابق بوده و موجب تولید رانت و سوء استفاده و اختلاس و فساد شده است که بیشتر ریشه در ساختار و اساسنامه ی آن دارد/ چرا هیئت امنای صندوق ذخیره ی فرهنگیان بعد از 22 سال از تاسیس صندوق و بعد از اختلاس 15 هزار میلیاردی و عدم قرائت گزارش تحقیق و تفحص مجلس ، به این فکر افتاده اند که معلمان به این شکل غیر دموکراتیک و فرمایشی، در مدیریت آن نقش ایفا کنند/ « صدای معلم  » و کمپین های سراسری فرهنگیان ضمن نظرسنجی به صورت آنلاین از همکاران با نظر اکثریت قریب به اتفاق همکاران به ترتیب مبنی برناراضی بودن فرهنگیان از عمکرد صندوق و فرمایشی بودن این انتخابات را گوشزد کردند

انتخابات صندوق ذخیره ی فرهنگیان و دکان اقتصادی وزرای سابق

چند هفته ای است که معلمان در سراسر کشور با هیاهوی انتخابات صندوق ذخیره ی فرهنگیان مشغول اند و برخی همکاران هم برای انتخاب دو نفر از معلمان در هیئت امنا و یک نفر به عنوان بازرس صندوق ذخیره کاندید شده اند و با تبلیغات گسترده برای برنده شدن در این انتخابات پویا و فعال هستند. جالب است که برخی عزیزان این انتخابات را حرکت صنفی  قلمداد می کنند که معلمان با مشارکت گسترده می توانند صدای  رسای خود را به گوش مسئولین وزارتخانه برسانند ، در حالی که برخی از این همکاران به ویژه نیروهای ستادی در کوچکترین حرکتهای صنفی هم  فعال نبوده اند.

البته برخی همکاران کاندید شده هم با ذکر دلایلی از جمله معتقد به تشکیلاتی عمل کردن؛  غیر دموکراتیک بودن این انتخابات و نبود سازوکار روشن و شفاف بر حسن اجرای انتخابات، ازبین بردن شائبه و ایجاد رضایت مندی و گشایش فعالیت برای نیروهای آموزشی اعلام انصراف نموده اند .


صندوق ذخیره فرهنگیان در خرداد ماه سال ۱۳۷۴ بر اساس مصوبه مجلس و در راستای اجرای تبصره ۶۳ قانون برنامه دوم توسعه با هدف تقویت توان مالی و معیشتی اعضا ؛ حمایت و کمک به تأمین مالی فرهنگیان در دوران بازنشستگی ؛ تشویق فرهنگیان به مشارکت در فعالیتهای اقتصادی و بهروه وری مطلوب و حداکثری از سرمایه اعضا تأسیس شد.

اگر نگاهی به اهداف صندوق داشته باشیم می توان اذعان کرد که این صندوق در رسیدن به اهداف خود جز دادن وامهای چند درصدی و خودرودهایی به صورت لیزینگ که برخی مواقع قیمت خودروهای واگذاری از سایر شرکتها گران تر هم بوده است، موفق نبوده است ؛ البته در ایجاد حیات خلوت برای فرادستان وزارتخانه و برخی دولتمردان در دولتهای مختلف،  رانت ها و فسادهای چند هزار میلیاردی و فراری دادن متهمان اختلاس کاملاً موفق عمل کرده است.


با نگاه  به اساسنامه صندوق و نحوه شکل گیری اعضای هیئت امنا و هیئت مدیره و ملاحظه  مدیریت گذشته ی صندوق که به صورت فامیلی و قبیله ای اداره می شده است و همچنین بودن وزاری سابق آموزش و پرورش از جمله حاجی، فانی ، مظفر و..،  در هیئت امنای صندوق شبهه های فراوانی ایجاد می شود به طوری که این صندوق، مرکزی برای دکان اقتصادی وزرای سابق بوده و موجب تولید رانت و سوء استفاده و اختلاس و فساد شده است که بیشتر ریشه در ساختار و اساسنامه ی آن دارد.

عدم پاسخگویی برخی افراد از جمله دکتر نجفی در مورد اختلاس صندوق در حالی که ایشان بلافاصله بعد از حضور در شهرداری از خیانت در  صندوق ذخیره کارکنان شهرداری صحبت می کنند ولی در قبال صندوقی که سالها عضو هیئت امنای آن بوده سکوت اختیار کرده اند، براین شبهات دامن می زند.


از نظر نگارنده علیرغم وجود ایرادات اساسی در اساسنامه صندوق و چگونگی شکل گیری آن خیلی از همکاران بدون مطالعه کافی عضو آن شده اند و به خوبی می توان  دریافت که معلمان عضو  که سهم بزرگی در شکل گیری این صندوق داشته اند عملاً هیچ نقشی از بدو تاسیس در سال 1374 در مدیریت و نظارت بر عملکرد صندوق تا به حال نداشته اند و صندوق به هدفی که حمایت و کمک به تامین مالی و معیشتی فرهنگیان در دوران شاغل بودن و بازنشستگی بوده است نه تنها نرسیده است بلکه سرمایه عظیم فرهنگیان در این صندوق به یغما رفته است.

حالا سوال اینجاست چرا هیئت امنای صندوق ذخیره ی فرهنگیان بعد از 22 سال از تاسیس صندوق و بعد از اختلاس 15 هزار میلیاردی و عدم قرائت گزارش تحقیق و تفحص مجلس ، به این فکر افتاده اند که معلمان به این شکل غیر دموکراتیک و فرمایشی، در مدیریت آن نقش ایفا کنند؟ آیا هیئت امنایی که به نوعی در اختلاس صورت گرفته در صندوق نقش یا حداقل اطلاعی داشته اند، می توانند انتخاب سالمی برگزار کنند ؟

انتخابات صندوق ذخیره ی فرهنگیان و دکان اقتصادی وزرای سابق

در این میان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان با انتشار بیانیه ای و نامه ای به وزیر محترم آموزش و پرورش  ضمن ذکر دلایلی از جمله  عدم شفافیت وضعیت صندوق؛ عدم شفافیت در نحوه برگزاری انتخابات و نظارت بر آن؛ عدم فراهم نمودن شرایط مشارکت و فعالیت همکاران و تشکل ها در بازه ی زمانی کوتاه تعیین‌شده و عدم امکان شناخت وظایف هیات امنا و بازرسین و گزینش افرادی مناسب این مناصب برای رای دهندگان خواستار تعلیق انتخابات حداقل به مدت 3 ماه شدند.

همچنین « صدای معلم  » و کمپین های سراسری فرهنگیان ضمن نظرسنجی به صورت آنلاین از همکاران با نظر اکثریت قریب به اتفاق همکاران به ترتیب مبنی برناراضی بودن فرهنگیان از عمکرد صندوق و فرمایشی بودن این انتخابات را گوشزد کردند .

حالا سوال از وزیر محترم این است که ایشان به عنوان رئیس هیئت امنای صندوق اگر واقعاً می خواهند مشارکت معلمان در مدیریت صندوق را فراهم کنند چرا به این خواسته ی تشکل ها و نظرسنجی سایت مرتبط با خواسته ی فرهنگیان و کمپین های سراسری فرهنگیان که حداقل بخشی از معلمان را نمایندگی می کنند هیچ واکنشی نشان نداده اند ؟

آیا این نشان دهنده این نیست که جناب وزیر به عنوان رئیس هیئت امنای صندوق ذخیره صدای فرهنگیان را نمی خواهند بشنوند و این شبهه را به وجود می آورد که صرفاً انتخاب دو نفر با این روند بیشتر بازی و نمایشی بیش نیست ؟
امید اینکه همکاران با علم و آگاهی نسبت به  مسائل مطرح شده  قبل از هر انتخاباتی در قدم اول خواستار اصلاح اساسنامه ی صندوق ذخیره باشند و در مرحله بعد ضمن شفاف سازی مسائل حول و حوش صندوق از طرف مسئولین، خواهان انتخابی با روند دموکراتیک با نظارت خود معلمان عضو باشند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 25 بهمن 1396 ساعت 21:27 خوانده شده: 452 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +11 0 --
جواد 1396/11/25 - 22:18
احسنت ، هیاهو و دیگر هیچ ، صندوقی به نام فرهنگیان و به کام برادران اختلاس گر
پاسخ + 0 0 --
سارا 1396/11/26 - 00:33
چند نفری از ستادی ها که از منطقه ما داوطلب شده اند معروفند به دزدی و دست بردن در بیت المال خدا به داد معلمها برسه همون دزد های قبلی صندوق بهتر بودن حداقل لباس گوسفند تنشون نیست
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1396/11/25 - 23:09
امشب من خوشحالم چون بعداز ۳ ماه بیمه اتیه سازان پول من را داد .چون برای درمانم پول قرض کرده بودم وامشب توانستم بدهی ام را بدهم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/11/26 - 00:30
بیمه اتیه سازان مدارک منو گم کرده به ازاء چند تا سند یک رسید به من داده بودند وقتی به نمایندگی مستقر در شعبه غرب مراجعه کردم متهم به دروغگویی شدم این هم از حرمت معلم
این بیمه ناکارآمد به چه درد ما میخوره خدا لعنت کنه وزیر رو
پاسخ + +4 -1 --
مهدی 1396/11/26 - 02:25
من یک معلمم بدون اغراق دیدن خوشحالیه همکاران باعث امیدواری من است
پاسخ + +2 0 --
چغندربگ 1396/11/26 - 15:58
هیچ حسن نیتی در این کار نیست!تمام پول مال ماست بعد یک یا دو نفر در بین اون همه گرگ چه می کنند؟ یا ساکت یا شریک یا مضحکه می وند!
پاسخ + +2 0 --
چغندربگ 1396/11/26 - 16:00
فقط سرپوشی برای دزدی های آینده است تا بگویند نظر معلمان یا نماینده آنها نیز سرمایه گزاری در فلان جا یا دادن وام به فلان کس بوده و ....
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1396/11/26 - 20:42
البت جانم جدیدا هر کدام از دزدها یک خانم مدیر و .............زا نماینده خود کردند و اجازه دادن واردلیست کاندیداها بشه تا از طریق حمایت و بالابردن این اشخاص به نام کسی دیگر و به کام حضرات بخور بخور جدید و.....
پاسخ + +4 -1 --
محمدسالار 1396/11/26 - 20:26
سلام به تک تک فرهنگیان فرهیخته
من معلمی با 28 سال سابقه آموزشی کاندیدای هیت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان بودم به علت عدم شفافیت وتعجیل در برگزاری وعدم اصلاح اساسنامه به احترام کلیه فرهنگیان انصراف قطعی خودرا اعلام میکنم ودر انتخابات آن به علت غیر دمکراتیک بر گزار کردن انتخابات در آن شرکت نمیکنم محمد سالارپور
پاسخ + 0 0 --
علی حاجی 1396/11/28 - 20:12
درود بر شما جناب سالارپور همکار گرامی.
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1396/11/30 - 11:55
انتخابات همش کشکه،معلما را سر کار گذاشتن،دزدهای ستادی را در نهایت خودشون انتخاب می کنن،میگن اینا رای آوردن،همه اداری ها یا ستادی هایی که داوطلب شدن من شناسمشون،افرادی .... هستن که برا پر کردن جیبشان اومدن

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور