صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

معصومه شعبان زاده گلسفیدی/ دبیر زبان انگلیسی

اهم چالش های آموش زبان انگلیسی در نظام آموزشی ما

چالش های آموزش زبان انگلیسی  اهم چالش‌های آموزش زبان انگلیسی در مدارس ایران از دیدگاه این نگارنده عبارتند از:


1. مدیران مدارس
2. ادارات آموزش و پرورش
3. اولیای دانش آموزان
4. خود دانش آموزان
5. سایر دبیران زبان انگلیسی
6. سایر همکاران سایر رشته‌ها‌


برخی مدیران که به مدیران بخشنامه‌ای نیز معروفند، جهت اجرای هر آنچه از جانب اداره، بخشنامه می‌شود، آن قدر وقت آموزشی را در مراسم مختلف صبحگاحی، مناسبتی، انجمن اولیا و مربیان و... می‌گیرند که فرصت لازم و شایسته و درخور به دروسی همچون زبان انگلیسی که هم ارزشیابی شفاهی دارند و هم کتبی، اختصاص نمی‌یابد. ادارات آموزش و پرورش هم به دلیل خرده فرمایشات فراوان در قالب بخشنامه‌ها‌و تقاضای پاسخگویی و انجام تمام آنها در قالب طرح‌ها‌ی کارشناسی نشده و در راستای صرفا بروکراسی اداری، همچون طرح تعالی مدارس که معلمان باید طبق سرفصل‌های مدون وزارتی هم تدریس کنند و هم امتحان بگیرند و هم در پایان هر ماه یک نمره داشته باشند که به دفتر مدرسه اراذه کنند، بیشترین مزاحمت را برای وقت آموزش ومعلمان ایجاد می‌کنند.


برخی از اولیا نیز تازه بعد از گرفتن کارنامه راه مدرسه را انگار به خاطر می‌آورند و وقتی هم سر کله‌شان پیدا شد، شروع می‌کنند با عصبانیت سخن گفتن و انتقاد معلمان که چرا دخترم، چرا پسرم نمره کم آورده و مقصر معلم است که درس نداده و حالا که فرزندم نمره نیاورده نیاز به کلاس خصوصی دارد و اصرار که خود معلم مدرسه تدریس خصوصی کند به فرزندشان و باور هم نمی‌کنند معلمی همچون این خود من، هرگز برای دانش‌آموزان خودم در، مدرسه، کلاس خصوصی نمی‌گذارم و مخلص کلام اینکه راضی کردن تمام اولیا تقریبا غیر ممکن می‌کند.

چالش های آموزش زبان انگلیسی

خود دانش آموزان هم که از، اول نیمسال معمولا سر به هوا و درس نخوان هستند و تازه کارنامه که گرفتند یادشان می‌آید اینجا مدرسه است؛ قوانینی دارد، او آمده تا درس بخواند نه اینکه تنها سوهان روح معلم باشد همانجا که گاهی با دعوا کردن و کتک کاری با بغل دستی‌اش و رد و بدل کردن کلمات خلاف ادب در حضور معلم، حتی در مدارس دخترانه، بسیار رنج آور و ناراحت کننده جلوه می‌کنند.


همکار هم رشته هم بیش از سه گروه قبلی قلبت را به درد می‌آورد هنگامی که در کم اهمیت ترین مواردی که تو به مدیر گوشزد می‌کنی باید انجام دهی، طبق بخشنامه و او پشت حرفت را نمی‌گیرد، و در پایان در دفتر مدرسه که می‌نشینی تا گلویی تازه کنی و گپ و گفت‌وگو با دوست و همکار، خانم معلم عزیز داشته باشی حرفی ندارد به جز حرف خرید و... تو از شدت تنهایی سرت را با بخشنامه‌ها گرم می‌کنی و با کتاب انگلیسی ات و مشتاقانه آماده نواخته شدن زنگ برای دوباره بودن با بچه‌های ایران و صد البته در فکر بازنشستگی پیش از موعد!

روزنامه آفتاب یزد


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 14 اسفند 1396 ساعت 16:31 خوانده شده: 274 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور