صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سید علیرضا هاشمی

پرخاشگری معلمان از زاویه ای دیگر و یک پیشنهاد

پرخاشگری معلمان و تنبیه دانش آموزان و کم کاری غذه تیروئید از آغاز سال تحصیلی جدید تاکنون که قریب شش ماهی می­ گذرد .

بارها در رسانه­ ها و مطبوعات شاهد اخبار مربوط به تنبیه شدید دانش ­آموزان توسط اولیاء امور آموزشگاهی، اعم از معلم یا معاون مدرسه بودیم. هرچند در لابه­ لای اخبار نیز مواردی از برخورد خشن برخی دانش­ آموزان با معلمان نیز اطلاع رسانی شد که خود موضوع جداگانه­ ای است و چرایی آن یادداشت دیگری را می ­طلبد.
ایده نگارش این یادداشت از جملات یک پزشک فوق تخصص غدد داخلی گرفته شد که هنگام معاینه غده تیروئید نگارنده بیان کردند که یکی از مهمترین نشانه­ های کم­ کاری تیروئید «پرخاشگری و عصبانیت» است.


اگر پای صحبت­های معلمان بنشینیم، آنها که باسابقه­ تر هستند، کیفیت ادب و احترام دانش ­آموزان نسبت به معلمان را در حال حاضر بسیار پایین ارزیابی می­ کنند.

در کنار این موضوع، کیفیت معیشت معلمان است که از قرار معلوم با رضایت قشر معلمان همراه نیست. این دو عامل در کنار ده­ها موضوع پیرامونی، مثل امکانات آموزشگاه، مسیر طولانی و پر ترافیک ایاب و ذهاب معلمان و دانش­ آموزان از خانه به مدرسه، اختلافات موجود میان معلمان و مسئولان آموزشگاه، کلاس­های غیر­استاندارد از نظر تعداد دانش ­آموز و امکانات کمک آموزشی، توقع اولیای دانش­آموزان از نقش تربیتی مدرسه، انتظارات معلمان از مسئولان آموزش و پرورش در مورد مسائل رفاهی و بیمه­ ای و ... همه دست­ به­ دست هم می ­دهند تا طاقت یک معلم را در یک کلاس 35 نفره به یک چالش روزمره بکشاند.

از این رو ست که شاید به جرأت بتوان گفت که یک معلم در طول یک سال تحصیلی ممکن است بارها در مرز این چالش­ها قرار گیرد و با نصیحت، گذشت و خویشتن­داری و یا عصبانیت، نهیب، پرخاشگری و جملات امری و یا اخراج دانش­ آموز از کلاس و معرفی آن به دفتر و در نهایت خواستن اولیاء دانش­ آموز، کنترل کلاس را حفظ کند.


حال اگر به بیماری کم ­کاری تیروئید توجه کنیم می­ بینیم که کم­ کاری غده تیروئید یک اختلال شایع است که اکثر افراد جامعه از علایم آن آگاه نیستند.

معلمان نیز با نوع کار پر­مسئولیت خود بخشی از افراد جامعه هستند که ممکن است نسبت به این اختلال شایع آگاهی نداشته باشند، به خصوص همان­طور که در ابتدای یادداشت بیان شد، یکی از مهمترین نشانه­های کم­کاری تیروئید «پرخاشگری و عصبانیت» است.

حال برای معلمی که احتمالاً با اختلال کم­ کاری غده تیروئید مواجه است و نسبت به آن آگاهی ندارد، چالش هر روزة مواجهه با 35 دانش ­آموز در کنار معضلات گفته شده ممکن است منجر به پرخاشگری ­هایی شود که  نمونه­ هایی از آن را در خبرهای رسانه­ای و مطبوعاتی امسال شاهد بودیم.


غدة تیروئید که در ناحیه گردن قرار دارد، مسئول ترشح دو هورمون مهم T3 و T4 است. هورمون­های ترشح شده توسط تیروئید توسط جریان خون در سراسر بدن حرکت می­ کنند و وظایف مهمی چون متابولیسم بدن را کنترل می ­کنند. ضمن آن­که اختلالات مربوط به غده تیرویید با یک آزمایش ساده خون قابل تشخیص است و با داروهای هورمونی درمان می شود.

پرخاشگری معلمان و تنبیه دانش آموزان و کم کاری غذه تیروئید

حاصل این یادداشت این پیشنهاد است که لازم است مشاغلی که با کودکان، نوجوانان و جوانان در محیط ­های آموزشگاهی سروکار دارند، به ­خصوص معلمان و معاونین آموزشی(ناظم­ ها)­ که بیش از 15 سال سابقه اینگونه مشاغل را دارند با توجه به سن خود سالی یک­ بار موظف به انجام این آزمایش خون ساده و بایگانی نتایج آن در پرونده ­اداری­شان گردند تا با همین یک آزمایش ساده احتمال بروز پرخاشگری در این مشاغل حساس پیشگیری شود.

از آنجا که انجام این آزمایش نیاز به ناشتا بودن ندارد ذی­نفعان می­ توانند در هر زمان برای انجام این آزمایش اقدام کنند. ضمن آن­که اگر آموزش و پرورش با همه مشکلات خود به این مسایل نیز نیم ­نگاهی واقع بینانه داشته باشد، می ­تواند از طریق مراکز درمانی خود این آزمایش مختصر و مفید را برای اولیاء آموزشی به رایگان انجام دهد تا یک بُعد از سلامت جسمی معلمان خود را با رفتن به کلاس­ های درس و محیط­ های آموزشی در کنترل داشته باشد.

انسان شناسی و فرهنگ

سه شنبه, 15 اسفند 1396 ساعت 21:50 خوانده شده: 458 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +25 -3 --
ناشناس 1396/12/15 - 22:16
پرخاشگری کلمه توهین آمیزی است.درباره کودک و زندانی و مریض روانی بکار می رود. هر کسی از راه می رسد معلم بیچاره را تحلیل می کند.مردم تحمل بچه خودشان را ندارند آنوقت انتظارات عجیب از معلمان دارند. صدای معلم،واقعا صدای معلمان نیست.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/12/16 - 16:16
سیستم کنونی حاکم بر آموزش وپرورش دانش آموزان امروزی را بی انگیزه، بی ادب ، پررو کرده است وبس
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/12/16 - 21:51
این یه سایت شدیدا سیاسی وابسته به اصلاح طلبان حامی دولت هست و هیچ قرابتی مطلقا با معلمان و مطالباتشان ندارد
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1396/12/16 - 22:23
سلام

دوست عزیز ناشناس

به نظر می رسد به جای اتهام پراکنی و یا کلی صحبت کردن و... :

نقدپذیری و آستانه تحمل خود را در برابر نقدها و پرسش ها افزایش دهیم .

معلمان هم مانند سایر اقشار جامعه هستند .

باید اجازه دهیم عملکرد ما مورد نقد دیگران قرار گیرد .

این که بگوییم چون حقوق مان کم است ، مطالبات ما را نداده اند و... کسی ما را نقد نکند و یا با او چکشی برخورد کنیم در شان حرفه معلمی و معلمان به عنوان " گروه مرجع " نیست .

پایدار باشید .
پاسخ + +27 -2 --
امامی 1396/12/15 - 22:34
با سلام جناب آقای هاشمی،
بیماری گواتر یا کم کاری و پرکاری تیرویید از هر چند
هزار نفر یکی دارتد آن هم بااحتمال معلم بودن آن یک
نفر.
در بین هزار و یک درد بی درمان ، توجه حضرتعالی به
دلایل خشم و پرخاشگری معلمان به این علت بیشتر
شبیه یک کشف تازه است تا واقعیت.
جیب خالی ، منزلت برباد رفته ، حق و حقوق به تعویق
افتاده شده ، فشار بخشنامه هایی که سلب آزادی معلم
می نماید ، خواب های مسولین که هر دم خواب معلمان
را آشفته می سازد، تسلط دنیای مجازی بر دانش آموزان
که اخلاقیات و ادب را زیر سوال برده و......
می خواهید باز بشمارم !!!!!!
چرا به کم خونی ناشی از سو تغذیه که موجب بدخلقی
می گردد اشاره نمی کنید . یا به کمبود پروتین چون
حقوق ناکافی است و........
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/12/16 - 00:05
شما جدی نگیرید،خواسته چیزی گفته باشه.شمام بدترش نکن. مردم خودشون بچه خودشون رو تحمل نمی کنن. انتظار دارن معلم پنجاه نفر رو تمام روز تحمل کنه. ادارات دیگه تحمل چهار نفر ارباب رجوع بزرگسال رو همزمان ندارند.
هر چند بعضی افراد هم از اساس اشتباهی معلم شدن!
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/12/16 - 20:51
تاکی معلمان ازجانب اولیا دانش آموزان تحقیر ، بی احترامی ، تهدید قرار بگیره هرازگاهی مورد ضرب وشتم قرار می گیرند اینم شد کارمعلمی !
پاسخ + +20 0 --
معلم 1396/12/16 - 12:13
مشکل کم کاری تیروئید نیست بلکه کم کاری دولت است در توجه به وضعیت بد آموزش و معلمان .
پاسخ + +21 0 --
مهرپور 1396/12/16 - 16:34
وااااای خدای من...چه کشف مهم و بزرگی!پیشنهاد می کنم هر چه زودتر به نام خودتان به ثبت برسانید!مردم ایران همواره عادت دارند در باره آنچه که تخصصش را ندارند نظر دهند.بهتر است بدانید بیش تر معلمان به خاطر آگاهی شان و به علت سلامت خودشان و به خاطر اینکه از دست افراد نادان جامعه و ادارات دق نکنند حداقل سالی یکبار تمام آزمایش ها را انجام می دهند.
و شما آقای محترم،اگر می خواهید چیزی برای مطرح شدن بنویسید می توانید در مورد کلاس های چهل نفری،مدیران مدارس و ادارات که تنها مهارتشان ارتباط با نمایندگان مجلس است،پاداش سنواتی که بعد از سال ها پرداخت می شود،پیشنهاد لایحه حذف سال های تعهد دبیری و تربیت معلم از سابقه،حذف مبلغ ناچیزی که به خانم های مجرد تعلق می گرفت زنانی که یک تنه با تمام مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی بدون هیچ حمایتی از طرف دولت،می جنگند،پرداخت مبالغ حق التدریس و امتحانات بعد از چند سال آن هم با اعلام افتخارانه از رسانه ها،و هزاران مورد دیگر...
و چون از هیچکدام این ها سر در نمی آورید،شدیداً به شما توصیه می کنم ساکت باشید!!
پاسخ + +7 0 --
معلم 1396/12/17 - 00:04
وقتی معلم سلامت روحی و روانیش در خطر باشه سلامت جسمی هم در خطر هست که به لطف این سیستم پوسیده و ناکارامد اینگونه هست.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1396/12/19 - 21:35
والا در گذشته نه چندان دور هروقت دانش آموز معلم را در کوچه وخیابان می دید می ترسید می رفت سراغ درس و مشقش امروزه برعکس شده معلم در کوچه وخیابان از دانش آموز میترسه
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/12/23 - 15:05
اون موقع معلم محوری بود الان دانش آموز محوری نتیجه اش را می بینیم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور