صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

رضا قاسم‌ پور/ دانش آموخته حقوق بین الملل

آسیب شناسی امور تربیتی در مدارس : آموزش و پرورش دو روی یک سکه اند

امور تربیتی در مدارس و نقد عملکرد مربیان پرورشی


 امور تربیتی در گذرگاه تاریخ:

طبق نظریه بلوم از صاحب نظران عرصه تعلیم و تربیت، سه هدف شناختی، مهارتی و ارزشی برای دانش آموزان جهت رسیدن به انسان مطلوب، لازم و ملزوم یکدیگرند.در ایران استارت تعلیم و تربیت با نام ناصرالدین_شاه و امیرکببر گره خورده است. وزارت علوم_ناصری در مشروطه به وزارت معارف و در پهلوی اول به وزارت فرهنگ و نهایتا در ادامه ضمن زایش چند وزارتخانه از آن به وزارت آموزش و پرورش تغییر نام یافت.در دوره پهلوی امور مربوط به پرورشی عمدتاً به پیشاهنگی و کاخ جوانان محول گردید. از ابتدا تفکیک آموزش از پرورش و ترجیح مستمر آموزش بر پرورش، شکاف و پارادوکسی بین این دو حوزه ی مکمل ایجاد کرده است
اموری چون روزنامه‌نگاری، نمایشنامه، مسابقات ورزشی، فرهنگی_هنری، کاردستی و اردوها از جمله فعالیتهای پیشاهنگی بودند.بعد از پیروزی انقلاب با توجه به دگرگونی ارزشها و تغییر هنجارها با ابتکار شهیدان رجایی و باهنر  امور تربیتی جهت حراست از ارزشهای انقلاب پایه ریزی شد.


 امور تربیتی و راه طی شده:

 امور تربیتی در مدارس و نقد عملکرد مربیان پرورشی فعالیت‌های امور تربیتی با فراز و فرودهای بسیاری مواجه بوده و دامنه تغییرات افراط و تفریط‌ها کاملا ملموس و معنادار  بوده است. به طوری که اگر در زمان جنگ این فعالیت‌ها به شدت ایدئولوژیک و انقلابی بوده، در مقابل در دوره اصلاحات معاونت پرورشی کلاً منحل شده و وظایف آن بین سازمان دانش‌آموزی، شوراهای دانش‌آموزی و مجلس دانش‌آموزی تقسیم می شود و عملا برای تحقق مردمسالاری دینی، رویکرد انقلابی گری به توجه به حقوق شهروندی و دانش آموز محوری تبدیل گردید.همچنین با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد معاونت پرورشی مجدداً احیا شده و با انقباض کامل ظاهر گردید.
در دولت تدبیر و امید نیز با اینکه برآیند سیاستهای اعلامی رویکرد اصلاح طلبانه و اعتدالی دارد، ولی سیاستهای اعمالی عمدتاً معدلی از دولت اصلاحات و دولت احمدی نژاد پیگیری می‌گردد.


 چالش‌های امور تربیتی و پرورشی:

از ابتدا تفکیک آموزش از پرورش و ترجیح مستمر آموزش بر پرورش، شکاف و پارادوکسی بین این دو حوزه ی مکمل ایجاد کرده است.
با این تقسیم‌بندی، منِ دبیرِ ریاضی از منظر شرح وظایف احساس مسئولیت چندانی در خصوص مباحث تربیتی حس نمی کنم و مسئله پرورش را بحثی حاشیه‌ای تلقی کرده و به مربیان پرورشی و تربیتی محول خواهم کرد و عملاً پرورش در خدمت بخش آموزش قرار خواهد گرفت.

بهتر است معاونت پرورشی همچون دوره اصلاحات منحل شده و در وظیفه ذاتی آموزش و پرورش (پرورش فکری و تمشیت اخلاقی) تمامی ارکان و بدنه  درگیر گردد در غیر این صورت شایسته است با سایر معاونت ها ادغام گردد  چالش‌های عمده پیش روی امور تربیتی عبارتند از :
▫️ گستردگی و موازی کاری در امور تربیتی
▫️ افول جایگاه مربیان پرورشی و تربیتی
▫️ سیاست زدگی در آموزش و پرورش
▫️ فقدان منشور منسجم تربیتی
▫️ روشن نبودن شرح وظایف مربیان
▫️ کمبود ساعات پرورشی و بی‌انگیزگی مربیان
▫️ تحول ناظر بر ساختار به جای تحولات محتوایی و به روز رسانی مسائل
▫️ تضاد هنجاری بین شعار و عمل در جامعه

محتوای تکراری و متولیان متکثر در حوزهای پرورشی عملاً دانش‌آموزان و دانش پژوهان را گیج و سرگردان کرده است. در این حوزه شش مرکز دولتی و ۱۳۰۰۰ مرکز غیردولتی و نهادهای مذهبی  برای امور پرورشی و تربیتی از دولت  ارتزاق می‌کنند.در مدرسه نیز تجمع شوراهای دانش‌آموزی، سازمان دانش‌آموزی، بسیج دانش‌آموزی و... عملاً دانش‌آموزان و کادر مدرسه را سر چندراهی و نهایتاً بی‌تفاوتی قرار می‌دهند.
عمده فعالیت مربیان پرورشی در مدارس منحصر به اجرای صبح گاه، پاسخگویی به بخشنامه های ضد و نقیض و البته حجیم و نامربوط، نصب اوراق و پوستر مسابقات کم محتوای فرهنگی_هنری و نهایتا پاسخگویی سطحی به مسائل دینی و ادای فریضه نماز و قرآن میباشد.

امور تربیتی در مدارس و نقد عملکرد مربیان پرورشی

چه باید کرد؟

برای خروج پرورشی از سایه سار آموزش و پشت سر گذاشتن انزوای فعلی، شاید پیشنهادات زیر خالی از لطف نباشد:

* بهتر است معاونت پرورشی همچون دوره اصلاحات منحل شده و در وظیفه ذاتی آموزش و پرورش (پرورش فکری و تمشیت اخلاقی) تمامی ارکان و بدنه  درگیر گردد در غیر این صورت شایسته است با سایر معاونت ها ادغام گردد.

▫️ ابتدا باید متولیان بیرونی و درونی آموزش و پرورش تا حد امکان تجمیع شده و با سیاست واحدی اداره شوند.
▫️پاسخگویی به نیازهای واقعی روحی و جسمی دانش آموزان (با اولویت بندی نیازها و انتظارات) باید سرلوحه کار این نهاد باشد، در غیر این صورت دانش آموزان و مربیان بی تفاوت از کنار موضوع رد خواهند شد.
▫️تخصصی کردن کار مربیان تربیتی و پرورشی و خروج از بلاتکلیفی فعلی به خاطر تنوع فعالیتها و تجمع متولیان
▫️و نهایتا این که اگر تمام معلمان با مسایل آموزشی و پرورشی توأمان درگیر نشده و احساس وظیفه نکنند، بحث تربیتی نهایتا به مثابه یک درس تلقی شده و چهار چرخ معاونت پرورشی همچنان پنچر خواهد ماند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 17 اسفند 1396 ساعت 15:46 خوانده شده: 391 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
مهرپور 1396/12/17 - 17:48
با سلام حضور همکاران گرامی.احتراماً به نظر اینجانب امور تربیتی و پرورشی،به خصوص معاون پرورشی و مربی پرورشی،با توجه به آنچه طی سال ها در مدارس مختلف مشاهده کرده ام،نیاز به آسیب شناسی ندارد چون خود به تنهایی یک آسیب بزرگ برای مدارس محسوب می شود!
پاسخ + 0 0 --
حسن مجید اردبیل 1396/12/17 - 20:31
آقای رضا قاسم‌ پور/ دانش آموخته حقوق بین الملل و دبیرِ ریاضی
توجه اختصاصی به دروس ریاضی ، فیزیک ، شیمی و زیست شناسی نه تنها بعد پرورشی آموزش و پرورش را از کار انداخته بلکه سایر دروس را کم اهمیت نموده است و رسانه ها هم به این امر کمک شایان میکنند کم اهمیت نشان دادن درس زمین شناسی در کنکور 96 باعث شد دانش آموزان محل کار ما در ساعت آن غایب باشند نمونه کوچک می باشد .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور