صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حجت الاسلام محمد ادریسی

بهترین اختلاف چیست؟ عقیده برتر کدام است؟!

عقیده برتر و تفکر نقادی

اختلاف در اینکه چه کسی بیشتر دیگری را دوست دارد بهترین اختلاف دنیاست.هيچ عقيده‌اي برتر از شيعه نيست اما يك شيعه بايد بداند كه هر انسان سري دارد و هر سري مغزي و در هر مغزي عقيده‌اي هست و هر عقيده‌‌اي نيز مقدّساتي دارد،هرگز سعي نكنیم سري را سرسري بگيريم يا مغزي را شستشو دهيم يا به مقدّساتي اهانت كنيم.

 کافیست که عقيده‌ي برتر را درست مطرح كنیم ، آنگاه آنهایي را كه شيعه نيستند را در فضاي محكمه‌ي وجدان رها كنیم و برویم،آن هنگام كه در برابر وجدان خويش شرمنده شدند، خواهيد ديد كه چگونه با سر و مغز و دل روشن ‌شده، به مقدّسات خود پشت مي‌كنند و به دنبال عقيده‌ي برتر مي‌دوند و نه تنها به اصل انتخاب و آزادی اکتفا نمی کنند بلکه حتی با اختیار کامل، انتخاب احسن خواهند داشت تا ضرر نکنند.

 به وجوه مختلفی که غیر قابل رد هستند شیعه هستیم ،جهت اول اینکه: به طور مستقیم امامان ما از طرف خداوند انتخاب شدند و نه غیر مستقیم و جهت دوم اینکه: معلم آنها خدا بوده است و آنها عالم ترین مردم هستند و جهت سوم: عصمت ، البته برای سه گروه بیان ها لازم است که متفاوت باشد که یک دسته: افرادی هستند زنده دل و پیروان ثقلین و گروه دیگر: لجوجان و معاندان و گروه سوم: عموم مردم از هر کیش و دینی که هستند.

 

یک سوال و جواب و چندین دلیل برای برتری حضرت زهرا(س)

بهتر طلبی در ذات انسان است ، وجود یک الگو برای انسان ها که بهترین باشد ضروری است و حضرت زهرا بهترین زنان این عالم است.

ممکن است گفته شود که: دلایل شما چیست؟جواب این است: به دلایل مختلف که یک: عقلی است و دوم: نقلی و هر دو با هم وحدت و تناسب دارند و گرچه مکانت او در حد احصاء نیست و این خداست که برخی را بر برخی دیگر برتری داد اما به صورت کوتاه دلایل این است که به دو شکل می توان مطرح کرد، نخست اینکه: به صورت اجمالی و فهرست وار از اسباب و صفات روحی و نسبی بگوییم و از احسان و عدالت و سخاوت ها و زهد و ایمان و علمیت ها و... سخن گفته شود و دوم اینکه: دلایل تفصیلی بیان شود وشایسته همین است اما در اینجا تنها به شکل اول که اجمالی است چند دلیل مطرح می کنیم :

 اول: برای حضرت زهرا (س) عصمت ثابت شده است درحالی که دیگر زنان این عالم معصوم نبودند و نیستند و فهم عقلایی می گوید که از هر نظر معصوم بر غیر معصوم برتری دارد.

دوم: خدا در قرآن آیاتی همچون آیه مودت و آیه مباهله و... را برای افضلیت و مدح او بیان فرموده است و درحقیقت مداح حضرت فاطمه(س) بعد از خدا و رسول دیگر ائمه (ع)بودند.

سوم: روایات و نصوص خاص فراوانی درباره برتری ایشان در منابع علمی اسلام موجود است.

 چهارم: پیامبر اسلام (ص) پدر بزرگوار ایشان است و حضرت علی (ع) همسر او و حسنین(ع) فرزندان او هستند و ام ابیها لقب دارد و درشوهر داری و خانه داری و بچه داری و...نمونه  و اسوه بود و حضرت فاطمه (س) حجت الحجج است.

پنجم: اقوال مطابق فطرت و بیانات از سر اخلاص ویژه ای که داشت و سیره و سبک زندگی او بیانگر شایسته عنوان برتری و عقیله را برای او دارد.

ششم: محور حدیث تعظیم و تکریم شده ی کساء و خود از اهل کساء بود.

هفتم: دشمنی با او دشمنی با خداوند و اطاعت از او اطاعت از خداوند است و به بیانی دیگر هرکس خدا را اطاعت کند و حضرت را عصیان کند اعمال او بی فایده است چون او غیر از آنچه خدا فرموده است هیچ نمی گوید.

هشتم: برای تثبیت امر ولایت از هیچ کاری فروگذارنبودند تا بهانه از بهانه گیران گرفته شود.

و نهم: با مرگ عادی از دنیا نرفت و شهیده است...

 

فاطمه شناس ترین شخص در این عالم پیامبر (ص) است

از زخم زبان ها و ابتر گفتن های سرزنش آلود که بگذریم  می رسیم به حسادت ها که بر پیامبر بسیار بود و ازابتدا تا انتهای رسالت و حتی تا بعد از وفات رسول اکرم (ص) ادامه یافت و می گفتند که چرا او باید عمویش سید الشهدا باشد و پسر عمویش جعفر طیار در جنان و پسر عموی دیگرش بزرگ الاوصياء و نوه هایش سيد جوانان اهل بهشت و خودش سید الانبياء و دخترش فاطمه سيده النساء جهان شود و می گفتند اصلاً چرا باید معیار و میزان فاطمه باشد؟!

فاطمه شناس ترین شخص در این عالم پیامبر (ص) بود که درباره او می فرمود :پاره تن و عزیزترین افراد نزد من و نور چشم ومیوه دل من و قلب من و محبوب ترین و فدایش گردد پدرش و...،کافیست که بیشتر به سخنان گهربار او مراجعه شود تا که جایگاه حضرت فاطمه(س) را بیشتر بشناسیم.

 

به شخصیت هویت بخش نیازمند هستیم

گرچه کم و قصه ای پرغصه است اما باید گفت که در کتب مربوط به شیعه و سنی درباره هیچ زنی به اندازه ی حضرت زهرا (س) کتاب وسخن و مناظرات نوشته و گفته و برگزار نشده است لذا این جایگاه و مقام وعظمت و جلال و شكوه حضرت زهرا (س) را نشان می دهد که اینگونه مورد تکریم و تعظیم و مورد توجه قرار می گیردواین تاریخ است که به شخصیتی هویت بخش همچون حضرت فاطمه(س)نیازمند است.

او بهانه خلقت است پس اعتصام داشته باشیم و بگذار تا که امید ما به حضرت زهرا (س) باشد که ما را در بین دوستداران خود جای دهد و بگذار تا که اعمال خوب خود را نزد او به امانت بگذاریم و ثواب آنها را به او هدیه دهیم و روشن است که باید از اهل بیت عصمت و طهارت مخصوصاً حضرت زهرا(س)همچون فرزندی که از بیانات مادر خود تبعیت دارد متابعت کنیم و همچون شاگردی که پيروی از استاد خویش دارد تابع آنان و او باشیم و گرچه مودت لازم اما کافی نیست و تنها مودت اهل بيت(ع) نشان از تمسک و پيروی از آنان نيست بلکه باید در زندگی تابع حضرت فاطمه (س) و از او پیروی داشته باشیم.

نکته مهم این است که پاسداشت حرمت آگاهی در اتصال به امامت است و در کتاب دلائل الامامه صفحه 33 اینگونه از حضرت فاطمه (س) می خوانیم که:

« وطاعتنا نظاما للملّة و إمامتنا أماناً من الفرقه »یعنی، خداوند برای سامان یافتن امت و یکپارچگی آن، نخ تسبیحی قرار داد که دانه ها را به هم وصل می کند و آن پیروی از ما است و برای امنیت شما از پراکندگی ، امامت ما را قرار داد .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 17 اسفند 1396 ساعت 16:06 خوانده شده: 1559 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
حقی 1396/12/17 - 17:37
علاوه بر حضرت فاطمه (س) پیامبر 2 دختر دیگر از حضرت خدیجه (س) دارد که مقام آنها نیز بسیار بالاست. از طرفی از حضرت مریم (س) در قرآن مجید بسیار بسیار تجلیل می شود ودر سوره مبارکه مریم خداوند از ایشان به عنوان برگزیده زنان عالم یاد می کند.
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/19 - 16:08
اقای حقی سلام:سوره کوثر را با تفسیرش در تمام مذاهب بخوان تا معلومتان شود برترین زن عالم کیست ؟مقام شفاعت عظمی از کیست؟نماز و تکبیر و قربانی تو برای چیست؟حسین بن علی (ع)کیست؟بعد خواهی فهمید که امامت چقدر مقامش بالاتر از رسالت است .و عیسی ع به چه کسی باید اقتدا کند.زینب کبری س را در مقام اور و سپس از مریم س بگو.اناجیل 4گانه را بخوان و سخنان امام حسین ع را هم بخوان .سیره حضرت فاطمه س را بخوان و اگر سیره ای از حضرت مریم س هم دیدی بخوان و بعد نتیجه بگیر.ظاهر ایات را باطنی است و تفسیری .مریم سایه ای از حقیقت وجودی فاطمه س وسایه ای ازعصمت زهرای مرضیه س است.محقق بی تعصب و عالم جایگاهی رفیع دارد و به ظواهر نمی اندیشد. با احترام
پاسخ + 0 0 --
حقی 1396/12/20 - 23:10
آقای شیبانی سلام. پیامبر رحمت فرمود: اگر حرفی را ازقول ما شنیدید که شاهدی در کتاب خدا دارد ما گفته ایم اگر شاهدی در کتاب خدا ندارد آن را زیر پایتان بگذارید که ما نگفنه ایم.
این ادعا ها که مطرح می کنید شاهدش در کتاب خدا کو؟این که مقام پیامبران عظیم شان الهی با آن معجزات آشکار را پایینتر از ائمه می دانید شاهدش کو؟ این که سعی می کنید مقام فاطمه زهرا(س) را بالاتر از حضرت مریم (س) نشان دهید شاهدش کو؟ مگر شما علم غیب دارید واز ضمیر انسانها خبر دارید؟ چرا در میان 4 دختر رسول الله یکی را برتر از همه می دانید؟ تاریخ را بدون جانبداری بخوان تا بفهمی بسیاری از تصورات ذهنیت اشتباه است. یک نکنه را هم بدان که تفسیر به رای کردن کتاب خدا از بزرگترین گناهان کبیره است. شدید الحن ترین آیه قرآن مجید در مورد کسانی که با دست خویش چیزی را می نویسند و می گویند از طرف خداست تا بهای ناچیزی به دست بیاورند.
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/21 - 14:16
شاهد میخواهی :یعقوب را 10پسر بود چرا یکی برتر امد و نوح را پسر بود و غرق در هوس شد پیش از انکه در اب غرق شود .سر معنا را با چشم ظاهر بین شما نتوان دید .سر معنای قران خواهی از اهلش که ائمه طاهرین هستند باید گرفت نه از بوبکر و بوحنیفه و صحاح سته و خاخام و ترسا .اگر از تورات میدانستی که تابوت سکینه موسی در بردارنده نام هو و محمد و علی و فاطمه و حسنین (علیهم السلام) بود شهود از قران نمی خواستی چرا که قران تمام ایایاتش بر همینها دلالت دارد و لب عالم امکان همینهایند ولاغیر. چشم سر بگشای بر بند چشم سر ....معنای وحی را نفهمیده ای که از متن ان ظاهر میخوانی.خوارج با همین ظاهر قران سعی در بر اندازی خاندان عصمت و خود خدا داشتند .بنا به حدیث از پیامبر:"بالاترین معجزه خدا عقل است"ظاهر ایات مفسر اهل میخواهد و عاقل .و مردان کامل بنا به سخن قران و امام رضا ع اولوالامرند و امامان کرام همانهایند.اطیعوالله و اطیعوالرسول واولوالامر منکم.
گرمسما حقی این باطل را مرو
منکر این خاندان حق مشو.
پاسخ + 0 0 --
حقی 1396/12/21 - 17:49
آقای شیبانی از شما خواستم به سوالات جواب دهید آنهم با استناد به کتاب خدا. گویا هیچ استدلالی ندارید آنوقت به پریشان گویی می پردازید.از یعقوب مثال می زنید .یکی از وجوه عظمت کتاب خدا این است که هم اعجاز لفظی دارد وهم اعجاز معنوی. خداوند می فرماید ما قرآن را برای یاد آوری آسان قرار دادیم آیا پند گیرنده ای هست؟ چگونه است که نام ائمه در تورات آمده ولی درقرآن نیامده است؟ این دیگر چه استدلالی است؟ بدانید وآگاه باشید که حضرت علی(ع) به شدت از غلو کنندگان در مورد خودش بیزار بود. دوستدار وپیرو علی(ع) وائمه طاهرین کسانی هستند که پیرو قرآن باشند. آن بزرگواران از خود حرفی نمی زدند.
لطف کنید ودیگران را نصحیت نکنید .شما تا در بحث عقلی و قرآنی کم می آورید به دیگران نسبت گمراهی می زنید .بار دیگر حدیث پیامبر گرامی را یاد آور می شوم تا به سوالات جواب دهید.
اگر حرفی را ازقول ما شنیدید که شاهدی در کتاب خدا دارد ما گفته ایم اگر شاهدی در کتاب خدا ندارد آن را زیر پایتان بگذارید که ما نگفنه ایم.
پاسخ + 0 -1 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/22 - 14:37
هرچند برای شما اگر عین ایات را هم بیاوریم باز قبول حق را نخواهیدکرد.1-مقصد از اولوالامر در قران که اطاعت انها واجب شده کیانند.2-سوره کوثر در مقام کیست.3-نحن ابنائنا و ابنائکم و نسائنا و نسائکم و انفسنا و انفسکم ثم نبتهل دلالت بر چه کسانی دارد .4-بقیه الله خیر لکم دلالت بر که دارد.5-انما یریدالله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت دلالت بر که دارد 6-شما سخن از پیامبر می اوری ولی سخنان ایشان را در مورد علی و فاطمه س و حسنین نمی بینی.7-معنی ناسخ و منسوخ و محکم ومتشابه قران را نمیدانی که امر بر تو مشتبه میشود و از ایه ان الله اصطفیک و طهرک برداشت دیگر دارید 8-ایه طهرا بیتی دلالت بر پاکی و عصمت دارد و این کار از طرف ابراهیم و محمد و علی در تاریخ صورت گرفته است و مولوی میگوید:طهرا بیتی نشان پاکیست.10-طبق نظر تو باید گفت که بقره و نمل و عنکبوت برگزیده ترین موجوداتند چون نامشان در قران امده است در حالی که چنین نیست .11-منظور از ائمه یدعون بامرنا در قران چه کسانی هستند. سخنی از پیامبر گفتی پس بشنو:"یا علی انت منی بمنزلت هارون من موسی الا لانبی بعدی.ان الحسن والحسین سیدی شباب اهل الجنه.با احترام
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/22 - 15:03
اشتباه بزرگ و اول شما برادر عزیزدر این است که معنای حدیثی که از پیامبر اورده اید درک نکرده اید .مگر نمازی که روزانه 17 رکعت واجب میخوانید در قران غیر از کلمه صلاه شهود دیگری دارد .قطعا در قران تعداد رکعات نماز نیامده پس چرا 17 رکعت میخوانیم.کلمه اهل بیت هم به همینگونه در قران امده و مراد از اهل بیت هم در سخنان پیامبر امده است .وقتی در مورد نماز که اولین رکن دین است به اجزائ ان در قران پرداخته نشده شما نمی توانید انرا کنار بگذارید و بگویید شهودی در کتاب خدا برای اجزا و چگونه خواندنش نیست پس باید زیر پا گذاشت.لفظ اهل البیت و لفظ صلاه در قران شاهد دارد و مفسرش هم خود پیامبر است و تمام فرق اسلامی انرا قبول دارند اما اگر سایر فرق به بیراهه رفته اند به این دلیل است که قران و پیامبر و اهل البیت را از هم جدا دیده اند.
افتاب امد دلیل افتاب .امیدوارم خوب درک کرده باشید .با احترام
پاسخ + 0 0 --
حقی 1396/12/22 - 17:46
آقای شیبانی شما از جواب دادن به سوالات عاجزید .نویسنده مقاله ادعا کرده است حضرت فاطمه زهرا دارای مقام عصمت است ودیگر زنان در این عالم غیر معصومند. ماسوال داریم که دلیل بر عصمت تنها یکی از دختران رسول الله در قرآن کجاست؟آیا سه دختر دیگر رسول الله هم دارای مقام عصمت هستند؟یا خیر ؟ می دانید که عصمت تنها خصوصیت پیامبران الهی است. از طرفی این همه ستایشهایی که خود خدای متعال از حضرت مریم (س) در قرآن می کند چه می شود. در قرآن مجید به وضوح از حضرت مریم بعنوان برگزیده زنان عالم یاد می شود. شما به جای پاسخ دادن به سوال مسائل دیگر را مطرح می کنید که هیچ ارتباطی به سوال ندارد.اگر پیامبر فرموده است نماز بخوانید خوب همه می دانیم که شاهدی در کتاب خدا دارد. وعنوان شده که نماز را برپا دارید. مراد از اهل بیت در تمامی فرهنگهای لغات عربی اهل منزل(زن وفرزند) می باشد.پس زنان رسول الله جزء اهل بیتش می باشند.در آیه شریفه مباهله این موضوع مشهود است .
درود خدا بر مردانی که به دنبال کشف حقیقت بدون پیش داروی قبلی باشند.
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/23 - 14:28
یاخود را به خواب زدی یاکلا عامه هستی و زبان اهل علم وقران و حفاظ را نمی فهمی .5سال در مراکز سنیها بودم و با انها زندگی کردم و هیچ وقت انها چیزی برای گفتن نداشتند .ایه عصمت:انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا است.و از فرزندان پیامبر فقط فاطمه زهرا بنا بر این ایه معصوم است و دختران دیگر وی معصوم نیستند و شهودش هم در قران هست و در پاسخ قبلی گفتم .ایه فصل لربک وانحر یعنی ای پیامبر نماز بخوان و قربانی کن و تکبیر بگو.برای اینکه ما فاطمه یا کوثر را به تو دادیم و کوثر یعنی تکثر عصمت و امامان معصوم س از دامن شخص معصوم.دیگر خود دانی .تو بر شهود قرانی پا میگذاری و حتی به حدیثی که نقل کردی پایبند و معتقد نیستی.خلافت اشخاصی را قبول دارید که بیشتر عمر خودشان و پدرشان در بت پرستی بوده است ولی امامت علی که هرگز نه او ونه پدران و اجدادش بت نپرستیدند را قبول ندارید امامت و عصمت از ازل تا ابد دارای مقام است و شامل زمان خاص نمیشود.اقای ادریسی هم خوب مقاله ای اورده ولی شما از قران بدورید که سخنان ایشان را درک نکردید و ایات قران را دران و اشارات را نمی بینید.
پاسخ + 0 0 --
زهرا 1396/12/23 - 00:40
مشکل من فقره ، ترسم از دختر نوجوانمه که بخاطرتنگدستی من ،عصمتش لکه دار بشه نوجوانه هرچی میخواد نمیتونم با این حقوق بخرم دایم خودشو با همکلاسی هاش مقایسه میکنه چقدر موعظه کنم بچه عقده ای شده

زنده ها رو دریابید ،اولویتها رو بشناسید
پاسخ + 0 0 --
مجتبی 1396/12/23 - 15:01
انجاست که اگر نقش مادری خوب ایفا بشود و می شد دیگر دختر خودش را با دیگران مقایسه نخواهد کرد
پاسخ + 0 0 --
زهرا 1396/12/24 - 12:08
این حرف شما رو میذارم به حساب عدم شناخت شما از نسل جدید و ویژگی های دوران نوجوانی
پاسخ + 0 0 --
حقی 1396/12/23 - 23:30
آقای شیبانی شما زبان اکثریت عالمان علم قرآن را نمی فهمی و خواسته یا ناخواسته در دین خدا تفرقه درست می کنید.
يَا نِسَاءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِّنَ النِّسَاءِ ۚ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا ﴿٣٢﴾ وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَىٰ ۖ وَأَقِمْنَ الصَّلَاةَ وَآتِينَ الزَّكَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّـهَ وَرَسُولَهُ ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّـهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا ﴿٣٣﴾ وَاذْكُرْنَ مَا يُتْلَىٰ فِي بُيُوتِكُنَّ مِنْ آيَاتِ اللَّـهِ وَالْحِكْمَةِ ۚ إِنَّ اللَّـهَ كَانَ لَطِيفًا خَبِيرًا ﴿٣٤﴾

ترجمه این آیات را در سوره احزاب بخوان وبعد قضاوت با خودت که آیا این آیات در شان زنان پیامبر (ص) هست یا خیر؟
کسانی که آیات قرآن را تفسیر به رای می کنند بت پرست هستند آنهم بت شیطان نفس را وگناهی نابخشودنی مرتکب می شوند.
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/24 - 12:09
نکند که تو از ابن ابی الحدید و شافعی بهتر فهمیده ای.تو پوست را برداشتی و مغز را بنداختی.هیچ عاقل و منصفی فرزندان معصوم رسول خدا وامام باقر و امام صادق علیهم السلام را فرو نمیگذارد و سخن معاویه و بوسفیان و جعال حدیث و سایرین را بپذیرد.زن لوط هم زن پیامبر بوداما در ردیف خائنین قرار گرفت.مفسر ایات خدا امامان کرام و فرزندان معصوم اویند و ترجمه تحت الفظی دردی از شما دوا نمی کند همانطور که در تاریخ دوا نکرده.یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم والله متم نوره ولو کره الکافرون.تمام فریقین بر این سخن اجماع دارند که روز مباهله پیامبر و علی و فاطمه و حسنین بودند که برای ان امر به مصاف رفتند . و ابنائکم و نسائکم و انفسکم در ایات و بر طبق رویداد تاریخی و اتمام حجت برای همگان این بزرگواران بودند و از سایر فرزندان و زنان پیامبر خبری نبود.در مورد مریم هم که شما وی را معصوم میدانید شما را به انجیل لوقا مرجوع مینمایم تا امر بر شما به اثبات رسد او پاک بود و برگزیده در زمان خودش اما معصوم نبود .در اخر هم بگویم که با لجوج مراء نشاید.امید که عبرت بگیرید.فاعتبروا یا اولوالابصار.
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/24 - 14:02
دنباله پاسخ .ایات 31تا 33احزاب
وَ قَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‌ وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتِينَ الزَّكاةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً «33»
و در خانه‌هاى خود قرار گيريد و همچون دوران جاهليّتِ نخستين، با خودآرايى ظاهر نشويد (و زينت‌هاى خود را آشكار نكنيد)، و نماز را بر پا داريد و زكات بدهيد، و از خدا و رسولش اطاعت كنيد؛ همانا خداوند اراده كرده است كه پليدى (گناه) را از شما اهل بيت (پيامبر) دور كند و كاملًا شما را پاك سازد
ابوسعید الخدرى و انس بن مالک و عائشه و ام‌سلمة و واثلة بن الاسقع روایت کنند که این قسمت از آیه «إِنَّما یرِیدُاللَّهُ لِیذْهِبَ عَنْکمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیتِ» درباره رسول خدا صلی الله علیه و آله و امام على و حضرت فاطمه و امام حسن و امام حسین علیهم‌السلام نازل گردیده است.
دنباله دارد...
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/24 - 14:04
دنباله:
اين آيه در شأن پیامبر(ص) و على و فاطمه و حسن و حسین(ع) نازل شده است. تغيير ضميرهاى«جمع مؤنث» به «جمع مذکر» دليل محتواى جداى آن از بخش اول آیه است،
ابن جوزی از علمای بنام اهل سنت می‌نویسد: در شأن نزول این آیه مجموعاً سه عقیده ابراز شده است:
الف ـ برخی نظیر عکرمه و مقاتل با اصرار بسیار آن را در شأن زنان پیامبر می‌دانند؛
ب ـ گروهی همانند ضحاک ، ‌آن را شامل اهل ، خانواده ، زنان و خویشان حضرت می‌دانند؛‌
ج ـ جمعی دیگر نظیر ابوسعید خدری ، ام سلمه‌ ،‌ عایشه و انس ، نزول آیه را در شأن پنج‌تن آل عبا می‌دانند که به حقیقت و صواب نزدیک‌تر است

بسیاری از صحابه، مانند انس بن مالک، ابوسعید خُدْری، ام سلمه، عایشه، سعدبن ابی وقّاص، عبدالله بن جعفر و عبدالله بن عباس، مراد از اهل بیت پیامبر(ص) را علی(ع) و فاطمه(س) و حسن(ع) و حسین(ع) دانسته‌اند. از امامان شیعه(ع) نیز احادیثی در تأیید این قول نقل شده است.پایان
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/24 - 12:27
همانهایی را که شما اکثریت عالمان به علم قران میشناسی و مرادت سنیها و کشورهای عرب سنی و همفکر شمایند مگر نشنیدند این سخن قدسی راکه:"هرکس فریاد مظلوم و مسلمانی را بشنود و به کمکش نشتابد مسلمان نیست"امروزه کسانی که با این عقیدهء شما موافقند و نفی عصمت حضرت فاطمه و امامان می کنند با امریکا و اسرائیل و داعشیها و سلفیها همدستند و مسلمانان سوریه و یمن و افغانستان و میانمار و بسیار جاهای دیگر را میکشند و دم بر نمی اورند .از اسلام و قران فقط لق لق زبان را فرا گرفته اید و مغز را انداخته اید.به خود ایید وچشم باز کنید.درود خدا بر شیعیان و مسلمین ره به سعادت برده هم در عقیده و هم در عمل.مقام شهادت در راه خدا از امام علی و فاطمه زهرا و امامان بزرگوار و معصوم به شیعیان و مسلمین راستین به ارث رسیده و افتخار میکنیم که بر عقیده ای پاک و راسخ خدا ما را قرار داده است.
پاسخ + 0 0 --
حقی 1396/12/24 - 23:01
ترجمه آیه33 احزاب
و در خانه‌هاى خود بمانید و همچون دوران جاهليّتِ نخستين، با خودآرايى ظاهر نشويد ، و نماز را بر پا داريد و زكات بدهيد، و از خدا و رسولش اطاعت كنيد؛ همانا خداوند اراده كرده است كه پليدى را از شما اهل بيت دور كند و كاملًا شما را پاك سازد.

با کدام عقلی سازگار است که خدا به حضرت علی(ع) و حسنین بگوید در خانه بمانید؟ یکی از انتقاداتی که به عایشه همسر رسول الله وارد است این است که به همین آیه عمل نکرد ودنبال فتنه معاویه راه افتاد. مگر خداوند نمی نوانست آیه شفاف و روشنی نازل کند که حاوی ذهنیات شما باشد. چرا چنین نکرده است.فرآن هم در لفظ ظاهری صحیح ودرست است وهم باطنهای دارد.
شما باز هم تا در بحث عقلی وقرآنی کم می آوردید به بقیه نسبت گمراهی و وهابیت میزنید .
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/25 - 15:05
" آيه مورد بحث به تنهايى، و در يك واقعه جداگانه نازل شده، و حتى در بين هفتاد روايت، يك روايت هم وجود ندارد، كه بگويد آيه شريفه دنبال آيات مربوط به همسران رسول خدا (ص) نازل شده، و حتى احدى هم از مفسرين اين حرف را نزده اند، حتى آنها هم كه گفته اند آيه مورد بحث مخصوص همسران رسول خدا (ص) است، مانند عكرمه و عروه، نگفته اند كه : آيه در ضمن آيات نازل شده.پس آيه مورد بحث از جهت نزول جزو آيات مربوط به همسران رسول خدا (ص) و متصل به آن نيست، حال يا اين است كه به دستور رسول خدا (ص) دنبال آن آيات قرارش داده اند، و يا بعد از رحلت رسول خدا (ص) اصحاب در هنگام تاليف آيات قرآنى در آنجا نوشته اند، مويد اين احتمال اين است كه اگر آيه مورد بحث كه در حال حاضر جزو آيه (و قرن فى بيوتكن ) است، از آن حذف شود، و فرض كنيم كه اصلا جزو آن نيست، آيه مزبور با آيه بعدش كه مى فرمايد: (و اذكرن ) كمال اتصال و انسجام را دارد، و اتصالش بهم نمى خورد.پس معلوم مى شود جمله مورد بحث نسبت به آيه قبل و بعدش نظير آيه (اليوم يئس الذين كفروا) است كه در وسط آياتى قرار گرفته كه آنچه خوردنش حرام است مى شمارد،پایان
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/25 - 14:36
باز سخن را نفهمیدید و بیانات ما را دقت نکردید.در بخش اخر ایه دقت کن که کلمه "عنکم "با ضمیر مذکر امده است و اگر مراد بخش اول بود این کلمه هم به صورت "عنكُنَّ"و با ضمیر مونث می امد.تغيير ضميرهاى«جمع مؤنث» به «جمع مذکر» دليل محتواى جداى آن از بخش اول آیه است،
بازهم حرف خود رابزن و لجاجت خویش اشکارتر کن.بر لسان عربی مبین پیامبر و ائمه طاهرین صلوات الله و سلامه علیهم جمیعا وقوف داشتند و ما از زبان انها علم و زبان قران را فراگرفته ایم نه از عربهای عامی.همانطور که در زبان فارسی از ادیبان بهره میگیریم نه از هر فارسی زبان.
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/25 - 14:43
کلمه یطهرکم هم با ضمیر" هن "و "کن" مونث نیامده است .برو وخوب تحقیق کن و زبان عربی را از اهلش فرا بگیر تا از اشتباه درایی.مکررا و برای چندمین بار می نویسم که بخش اخر ایه جدا از بخش اول ان است و این هم از اعجاز قران است.
پاسخ + 0 0 --
حقی 1396/12/25 - 22:40
اگر ضمیر مذکر نشانه اشاره به حضرت علی(ع) وحسنین است با استدلال شما حضرت فاطمه زهرا(س) جزء اهل بیت نیست. چون ایشان مونث است. عجب استدلال قشنگی دارید. این ناشی از این است که زبان عربی را بلد نیستید تا بدانید علت ضمبر مذکر دراین آیه بخاطر چیست؟ شما هم به حضرت علی(ع) ظلم می کنید وهم قرآن را تفسیر به رای می کنید ومطمئن باشید حضرت علی(ع) از شما شاکی خواهد بود. دوستدار واقعی حضرت علی (ع) آنهایی هستند که به ایشان دروغ نبندند.اگر خدا می خواست مطلبی را در مورد ایشان عنوان کند به روشنی بیان می فرمود نه در میان آیا ت مربوط به زنان رسول الله .یکی از اسامی کتاب خداقرآن مبین است.
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/26 - 10:10
اولا گفتیم که این بخش اخر ایه از بخش اول جداست و سخن علامه طباطبائی را اوردیم .ثانیا اگر یک عده ای تماما زن باشند ضمیر مونث بکار می رود و اگر اشاره به عده ای مرد باشد ضمیر مذکر اورده می شود .اما اگر عده ای مرد و زن را که در یک جا جمعند مورد اشاره قرار دهیم بایدبا کدام ضمیر اشاره و خطاب کنیم؟ ثالثاکلمه اهل البیت کاملا اسم خاص است.رابعا گفتیم 40مفسر سنی و عرب زبان و30مفسر شیعی و اکثرا عرب زبان هیچکدام بخش اخر ایه را دنبالهء کل ایه نمی دانند .ودر بالا توضیح دادیم.شما میگویید مطلب روشن در قران نیست پس مگر نام چند پیامبر در قران امده و چرا نامی از 124 هزار پیامبر نیست و این دلیل نمیشود که انها را و عصمت انها را انکار کنید.مگر تو که ادعا داری زبان عرب را می دانی از مفسرین عرب و خود پیامبر و ائمه کرام بهتر سرت میشود ؟این را پاسخ ده مابقی پیشکش و بدان که از مراء کاری ساخته نیست.
پاسخ + 0 0 --
حقی 1396/12/26 - 12:31
سخن آخر: خدا نکند شما جزء کسانی باشید که در تاریخ قائل به تحریف قرآن شدند. و گفتند قرآن اصلی که نام حضرت علی(ع) در آن است پیش امام زمان است وباظهورش آشکار می گردد. ما با این افراد دیگر هیچ حرفی نداریم.و جزایشان با خداوند است. بعضی از این افراد از این قرارند:
نعمت الله جزایری در کتاب (الانوار النعمانیه)
علی بن ابراهیم قمی در کتاب (تفسیر قمی)
محمد باقر مجلسی در کتاب (مرآه العقول من شرح أخبار آل الرسول)
حاج میرزا حبیب الله هاشمی خوئی در کتاب (منهاج البراعه فی شرح نهج البلاغه)
ابو منصور احمد بن منصور طبرسی در کتاب (الاحتجاج)
نوری طبرسی در کتاب (فصل الخطاب)
محمد بن مرتضی کاشانی ملقب به فیض کاشانی در کتاب (تفسیر صافی)
میثم بحرانی در کتاب (شرح نهج البلاغه)
یوسف بحرانی در کتاب (الدرر النجفیه)
سید عدنان بحرانی در کتاب (مشارق الشموس الدریه)
سلطان محمد بن حیدر خراسانی در کتاب (تفسیر بیان السعاده فی مقامات العباده)
ابوالحسن عاملی در کتاب (مرآه الانوار و مشکاه الاسرار)
محمد بن نعمان (شیخ مفید) در کتاب (مسائل السروریه)
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/26 - 23:58
اقای حقی اولا من تا کنون چنین چیزی را برای اولین بار است که میشنوم و اگر شما چنین سخنی از افراد یاد شده دارید عین مطلب و ماخذ رابیاورید با ذکر صفحه تا به کتابخانه مراجعه کنم تا به اثبات رسد.من خود به شخصه معتقدم که قران همین قرانی است که در دست من وشماست و از ابتدا هم همین بوده و تا اخر خواهد بود و هیچ تغییری و تحریفی در ان راه ندارد چون سخن خدا حق است و خود فرموده:"انانحن نزلناالذکر و انا له لحافظون"سوره حجر ایه 9
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1396/12/27 - 00:15
این که امام عصر (عج) نسخه ای از قرآن را همراه خود خواهد آورد که غیر از این نسخه است مسلماً از اعتقادات شیعه به دور است، قاطبه دانشمندان شیعه قرآن نازل شده بر پیامبر اکرم (ص) را همین قرآن موجود می دانند نه غیر آن، اگر افراد معدودی قائل به تحریف قرآن شده اند یا مقصودشان تحریف معنوی است یا اساساً حرف آنها برای شیعیان قابل اعتناء نیست و ارزش عملی و علمی ندارد. والسلام علی عبادالله الصالحین.ضمنا اگر در برخی موارد سوء حرمتی در بیانات ما نسبت به شما شد قطعا عمدی نبوده و قصد غلبه فکری و عقیدتی را بر دیگران نداشته و ندارم.انشاءالله ما را حلال خواهید فرمود.امید که در صراط مستقیم قرار گرفته و همگی ره به سعادت بریم و جمیع مسلمین سر افراز گردند و در راه انصاف گام برداریم. با احترام فراوان .موفق و موید باشید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور