صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مینو امامی/ همکار صدای معلم

لزوم پیش بینی و تصویب حق رفاه به جای حق عائله مندی برای زنان مجرد شاغل توسط نمایندگان مجلس

تصویب حق رفاه به جای حق عائله مندی برای زنان مجرد توسط نمایندگان مجلس  یک جامعه در قبال تمامی جمعیت تحت پوشش خود موظف به رعایت اصول حمایتی و تقویتی است. گاه این اصول تدوین یک حق شهروندی است چون احداث پارک های مخصوص بانوان ، گاه این اصول منوط به برخورداری از ویژگی خاص است چون استخدام افراد
معلول در مراکز دولتی ، گاه این اصول شامل پوشش حق بیمه یا عائله مندی است و.........

همچنان که از نام این حق پیداست پرداخت مبلغی به شاغلانی است که ازدواج کرده و دارای اهل و عیال هستند. لذا علیرغم تصویب پرداخت چنین حقی به تمامی زنان شاغل اعم از مجرد و متأهل در سال 93 ، باید گفت که این مصوبه از لحاظ بار معانی مشکل اساسی و یا تناقض با عنوان داشته است که اخیرا متوجه این مسأله گردیده و اجرای آن را منع کرده اند.

هر چند در دین ما به امر ازدواج از کلی جهات توصیه شده است اما ما حق نصیحت یا ورود به حریم خصوصی شاغلان مجرد جهت تجسس دلایل عدم ازدواج را نداریم ، ازدواج یک حق فردی است و احدی حق تحمیل نظر یا اجبار برای آن را ندارد. یک دختر شاغل بنا به دلایل شخصی که وظیفه ما احترام گذاشتن بدانهاست یا بنا به شرایط بازدارنده چون پرستاری از والدین بیمار یا سالخورده و....... امر ازدواج را به تأخیر می اندازد یا اصلا اعتقادی به ازدواج ندارد ، حال وظیفه مسئولین در قِبال این گروه از افراد که تصور می کنم تعدادشان هم خیلی زیاد نباشد ، تصویب قانون غلط است یا تفکر برای چگونه حمایت کردن از آنهاست؟

به این گروه حق عائله مندی باید هم تعلق نگیرد چون صغری و کبری حق عائله مندی ، نتیجه اش مجرد بودن نیست ، اما این بدان معنی نیست که نباید از این افراد اصلا حمایتی صورت نگیرد. چون آنان نیز زندگی می کنند و زندگی هزینه بسیار بالایی در شرایط امروز جامعه ما دارد. ما حق نداریم کمتری امتیاز را نیز از آنان دریغ داریم.
لذا پیشنهاد معقول آن است که برای شاغلین مجرد مادامی که در این وضعیت قرار می گیرند "حق رفاه " یا "حق سرپرستی از والدین" پرداخت گردد. اما با توجه به این که شاید والدین آنها در قید حیات نباشد و باز اجرای قانون دچار دشواری گردد لذا همان "حق رفاه " معقول تر است.
در ضمن این پرداختی های دولت فقط سمبلیک می باشد و مقدارش آنقدر زیاد نیست که موجبات تأخیر ازدواج این افراد گردد یا چون بعد ازدواج می توانند از سایر مزایا استفاده نمایند لذا ممانعتی برای پرداخت حق رفاه وجود ندارد .مسئولین دقت نمایند که برای شاغلین زن متأهل حقوقی چون حق مهدکودک ، حق شیر ، مرخصی زایمان و حق عائله مندی وجود دارد اما برای مجردان تنها حقِ نامنطبق بر واقعیت پرداخت شده نیز قطع گردیده است.

همه در این کشور نفس می کشند . همه برای رشد و تعالی اهداف شغلی خود زحمت می کشند و ما اجازه نداریم تا با برچسب هایی ،عده ای را از حمایت های حتمی دولت محروم سازیم . هر فرد مشکلات خاص خود را دارد و بار سنگین این مشکلات بر دوش زنان مجرد فشار مضاعفی وارد می نماید. آنان تکیه گاهی برای تقسیم دردها و آلام خود ندارند یا حقوق آنان با حقوق فردی به نام همسر مجموع نمی گردد تا توانایی مالی شان افزایش یابد، آنها شاید تنها نان آور خانواده ای هستند که حداقل یک یا دو نفر از اعضای آن بیمارند، لذا وظیفه مرهم بودن بر این دردها و رنج ها بر عهده دولت است.

تصویب حق رفاه به جای حق عائله مندی برای زنان مجرد توسط نمایندگان مجلس

نمایندگان مجلس با بررسی جوانب این حق برای این دسته از شاغلان ، به ترویج عدالت و برابری بپردازید. چون هر دسته ای از شاغلین که بنا به هر دلیل موجه یا غیر موجه از حق و حقوقی محروم می گردند ، تبعیض را احساس کرده و انگیزه های ارتقای شغلی را از دست می دهند. هر گروه شغلی به نشاط و شادابی برای تداوم زندگی نیازمند است و ما اجازه نداریم سهم چنین افرادی را از زندگی افزایش ناملایمات و درد و رنج سازیم.
سعادت و سربلندی همه شاغلان جامعه در هر شرایطی مایه مسرت و اطمینان خاطر ماست. نمایدگان مجلس با تصویب " حق رفاه " شاغلان مجرد زن بجای حق عائله مندی که عنوان آن صحیح نبوده است ، مرهم دردهای بسیار آنان باشید. تا می توانید دلی بدست آورید دل شکستن هنر نیست.

سخن پایانی از قرآن مجید:

دل آزردن و دل شكستن اگر ناحق باشد، از مصاديق ايذاء مؤمن است و ايذاء و اذيت مؤمن از گناهان بزرگ محسوب مي شود. قرآن مجيد مي فرمايد:

کساني كه مردان و زنان مؤمن را مي رنجانند ، در حالي كه استحقاق آن را ندارند ، بار بهتان و گناه آشكاري را به دوش كشيده اند. ( احزاب 133 آيه 58)


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 19 اسفند 1396 ساعت 21:36 خوانده شده: 1266 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
معلم 1396/12/19 - 23:11
اگر قرار به برقراری عدالت بود که حقوق فرهنگیان مثل سایر دستگاه ها پرداخت می شد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/12/20 - 07:45
با سلام

همکار محترم ، بلی اگر عدالتی بود خیلی کارهای
دیگر نیز باید انجام می شد. اما این حق ذاتی یک
شاغل است که از مزایای ویژه ای برخوردار شود .
بی عدالتی مطلق است اگر این گروه را نادیده بگیریم. تشکر
پاسخ + +10 0 --
دبیر م 1396/12/20 - 14:06
ضمن تشکر از مقاله خوبتان
انشاا...استیضاح بطحایی وزیر ضعیف ا.پ و معلمان ناراضی از ایشان
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/12/21 - 21:19
سلام و تشکر
پاسخ + 0 -24 --
دبیر رسمی 1396/12/20 - 14:48
پرداخت حق عایله مندی به بانوان مچرد تبعیض اشکار بود
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/12/20 - 15:01
سلام همکار محترم ،
عنوان پرداختی خبط بزرگی بود و گر نه
بعنوان یک فرد شاغل و یک زن حق دریافت
مبلغی جهت حمایت دولتی را زنان مجرد نیز
همانند متاهلین دارند.
آنان هم مشکلات خاص خودشان را دارند که
در متن به گوشه هایی اشاره کرده ام.
پاسخ + +13 0 --
الهام 1396/12/20 - 20:56
سلام
ممنون از مقاله به جا و زیبایتان خانم امامی عزیز
واقعا امیدوارم این مقاله توسط مسولان تصمیم گیرنده در این موارد مطالعه شود و مجددا این حق به عنوان حق رفاه برقرار شود تا گوشه ای از مشکلات افرادی چون بنده که تنها منبع درآمدمان حقوق معلمی هست مرتفع گردد. فقط امیدوارم....
باز هم ممنون خانم امامی
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/12/20 - 21:33
سلام همکار محترم ،
تقاضا می کنم انجام وظیفه است.
امیدوارم اثرگذار باشد. اگر نماینده ای
پی گیر شود شاید در مجلس مطرح گردد.
فقط باید طرح مساله تداوم داشته باشد تا
اثرگذارشود.. به امید حق. پایدار باشید.
پاسخ + +13 0 --
نرگس 1396/12/21 - 19:55
باسلام :ممنون از این که حرف دل ما را زدی من خودم یک مجردم که تمام کارهای مردانه خانه را با پول حل می کنم ناچارم کارگر بگیرم ما بیشتر از متاهل ها به کمک مالی نیاز داریم ای کاش نمایندگان قبل از تصویب این قانون خودشان را لحظه ا ی جای ما میگذاشتند .....
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/12/21 - 21:12
با سلام همکار محترم ،
برایتان سلامتی ، سعادت و سربلندی آرزومندم.
امیدوارم همه شاغلین به حق و حقوق قانونی و
شهروندی خود برسند. فقط قدری درایت نمایندگان
مجلس با ذره ای همت لازم است.
پایدار باشید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور