صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

داود محمدي/ پژوهشگر و مدرس دانشگاه فرهنگيان تبريز

حال و هواي معلم ايراني (غمنامه هاي يك شغل)

خصوصیات معلم ایرانی

ايشان به نام معلم و يا با واژه فرهنگيان در جامعه ايران شناخته مي گردد و گويا در بين اقشار و اصناف مختلف، همچنان در مرتبه اعتماد و اطمينان خانواده ها از جايگاه ممتازي برخوردار است. در  و صف و توصيفش، كس و يا گروهي ياراي رقابت با ايشان را ندارد و در مدحش، واژگان و تعبيرهاي زيبايي چون شغل انبيايي،‌ نجات بخش آدميان، وجود بي كران، كيمياي جسم و جان، اعتلايي بخش فرهنگ، فروغ ظلمت ستيز، چراغ روشن دانش، فروغ صبح دانايي، باغبان و قافله سالار عشق، داناي عشق،‌ بزرگ امانتدار تاريخ،‌ آيينه تمام نماي صداقت گفته شده و مي گردد.

شاعران نيز در مدحش كوتاهي نكرده اند و شعرهاي دلربايي سروده اند:

از پدر گر قالب تن یافتیم

 از معلم جان روشن یافتیم

**************

از یک کلام جان فزا صد مرده احیا می کنی

هنگام تعلیم سخن کار مسیحا می کنی

**************

اندیشه ام از تو سبز و آباد شده

از جهل وغم این فکرتم آزاد شده

**************

ز بوسيدني هاي اين روزگار

يكي هم بود دست آموزگار

و.....

آري !

معلم ايراني را اگر در قالب شعر، توصيف و تمثيل ها بخواهي جست و جو كني بايد در آسمان ها سراغش را گرفت؛ اما معلم مانند هر شهروند و صاحب منصب و حرفه اي موجودي زميني است با ويژگي ها و خصيصه هاي عام و خاص خودش و با شرايط تاريخي و اجتماعي منحصر به فردش.

معلم ايراني دير زماني هست كه حال خوشي ندارد؛ به طوري كه اول مهر كه فرا مي رسد؛ ايشان نيم نگاهي به معوقاتش داشته و نيم نگاهي ديگر هم به اضافه تدريس هاي جديد؛ چون مانند كارمندان ديگر نه از مزاياي جانبي برخوردار هست و نه از تمام مزاياي حقوقي قانون مديريت خدمات كشوري بهره مند هست. معلم ايراني نه تاكنون مزه حق مسكن را چشيده و نه طعم خوش حق تخصص و كارشناسي و ....را و هميشه مايه بهت و تعجب بوده كه اين قشر تحصيل كرده و زحمت كش چرا بايد هميشه از مزاياي درآمدي حداقلي برخودار باشد؟ سوالي كه هيچ وقت پاسخ داده نشده است. البته گاها مي گويند كه ايشان در هر سال نزديك به چهار ماه تعطيلي دارد؛ اما باز دوباره پرسيده نمي شود كه اين مساله چرا در مورد اساتيد دانشگاه ها مطرح نمي گردد كه تعطيلاتشان از معلمان هم بيشتر مي باشد.

معلم ايراني همواره نسبت به وضعيت معيشتي و منزلتي ناعادلانه خود معترض بوده و اعتراض هاي خود را در قالب تحصن، تدوين طومار، راه اندازي كمپين هاي مختلف، حضور در فضاهاي مجازي، ارتباط هاي رو در رو با مسئولين و نمايندگاه مجلس و ..... به صورت گسترده و مستمر ظاهر مي سازد؛ اما اين اعتراض ها هيچ وقت در مسير توجه و عمل قرار نمي گيرند.

خصوصیات معلم ایرانی

معلم ايراني همواره با تغييرات كلان و خرد نظام آموزشي مواجه مي شود. روزي خود را براي اجراي نظام آموزشي ترمي واحدي آماده مي كند؛ روز ديگر بايد با نظام آموزشي سالي واحدي سازگاري نمايد؛ زمان ديگر نوبت اجراي نظام آموزشي 3-3-6 مي باشد و نوبت ديگر خبر مي رسد كه شكل صحيح نظام مورد نظر 3-3-3-3 بوده است و اين داستان همچنان ادامه خواهد داشت.

معلم ايراني هميشه با تعطيلاتش ديده مي شود و دنياي واقعي او توسط ناظران خارجي مورد مشاهده قرار نمي گيرد.دنيايي كه پيچيدگي هاي آن از پيچيدگي انسان ناشي شده و بغرنجي آن از بغرنجي سيستم هاي اجتماعي نشات مي گيرد. دنيايي كه چالش هاي تربيتي زمانه در آن رخنه نموده و بحران هاي اجتماعي و نسلي در آن خود نمايي مي كند. دنيايي كه مستلزم صرف همزمان انرژي هاي جسماني و رواني گسترده بوده و دنيايي كه سلامت روان شناختي معلمان را به تاراج مي برد.

براي معلم ايراني رئيس و بالا سر زياد هست؛ چرا كه ايشان هم بايد در محيط مدرسه در برابر مدير و معاونان مدرسه پاسخگو باشد و هم پاسخگو در برابر والدين و حتي خود دانش آموزان و در بيرون مدرسه هم بايد نسبت به روساي اداري،‌معاونان، كارشناسان، سرگروه هاي آموزشي و درسي، بازرسان و .....

معلم ايراني بايد هر روز دانش آموزاني با پيشينه خانوادگي متعدد، متنوع و حتي مشكل دار و داراي آسيب هاي رفتاري و اجتماعي و نيز تفاوت هاي فردي گسترده را مديريت كند كه در صورت ظهور حتي يك رفتار پرخاشگرانه و لو سهوي، مورد مواخذه مسئولين، مردم، رسانه ها و ......قرار گيرد.

معلم ايراني همواره حسرت خور حال بسياري از كاركنان هست. حسرت خور پاداش هاي آخر سالي و مناسبت هاي ديگر عيدي كاركنان ديگر و باز حسرت خور پاداش روز هاي زن و مرد و ايام رمضان و شروع سال تحصيلي و ازدواج خود و فرزندان و ....

براي معلم ايراني، ستادهاي اسكان بر محوريت مدارس جهت سپري كردن ايام تعطيلات تدارك شده است تا لحظات شاد خود را در كلاس هاي درس و پاي تخته هاي سياه و سفيد بگذرانند؛ غذاهاي خود را بصورت گروهي در آبدارخانه هاي مدارس طبخ كنند؛ از سرويس هاي بهداشتي دانش آموزي بهره مند شودند و......

معلم ايراني نقشي در تصميم گيري ها و معادلات آموزش و پرورش ندارد. نه در تغيير نظام آموزشي مورد پرسش قرار مي گيرد و نه در انتخاب مديران، روسا و ....در معرض مشاركت واقع مي گردد.

معلم ايراني براي نمايندگان مجلس نيز مخاطب پرجاذبه اي هست. در ايام انتخابات كانديداهاي مجلس و شوراي شهر سراسيمه رهسپار مدارس مي شوند چون آموزش و پرورش و معلمان را با توجه به نفوذ گسترده شان در خانواده ها، محل و كانال مناسبي جهت راي آوري مي دانند؛ اما بعد از انتخابات ديگر سراغي از معلمان نمي گيرند و تنها لطفشان به آموزش و پرورش، دخالت هاي گسترده شان در عزل و نصب هاي مديريتي ادارات آموزش و پرورش هست.

خصوصیات معلم ایرانی

معلم ايراني متولي و حمايت كننده كننده خاصي از حيث حقوق صنفي ندارد. نه از نظام شغلي مانند نظام معلمي برخوردار هست و نه از تشكل هاي سياسي و صنفي فراگير برخوردار هست.

و باز معلم ايراني و باز مشكلات ديگر .....

آيا به راستي معلم ايراني، روزي هواي بهاري را در سيماي شغلي خود درك و حس خواهد كرد؟


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 16:43 خوانده شده: 1611 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 0 --
معلم ایرانی 1396/12/20 - 17:21
درود استاد گرانمایه
پاسخ + +11 0 --
معلم ایرانی 1396/12/20 - 17:46
چه زیبا در قاب آیینه ای صادق سیمای معلم ایرانی را نمایان ساختید درود بر این بینش و قلم
پاسخ + +7 -6 --
یک معلم 1396/12/20 - 19:00
داوود جان مگر بیکاری؟ همین فردا نظری سراغت را میگیرد و به یک بهانه که سیستم را زیر سوال بردی چنان از اون داشگاه فرهنگیان که یکمشت بیفرهنگ متولی اش هستند بیرونت میاندازند که نگو. داوود جان بخدا قسم ما در این سیستم معلم دارم که دکتری زبان انگلیسی دارد و تئوری اموزشی اش در رتبه بالای جهانی قرار دارد اما چون به این سیستم و پیچ و مهره ای هرز و چرتی اش گردن ننهاده دارد در یک کار و دانش در مشهد و دوره متوسطه اول الفبای انگلیسی درس میدهد. تو در کجا زندگی میکنی؟ مگر در ایران نیستی که همین دیروز در پی علت این حادثه بودند که چرا هواپیمای تهران مشهد سالم به زمین نشست؟ اینجا همه چیز از صدرش تا ذیلش وارونه است. اینجا ایران است ایران 1400!!!
پاسخ + 0 0 --
حسيني 1396/12/20 - 22:07
برادر چرا مساله رو بزرگتر مي كنيد تحليل واقعي از زندگي معلمانه
پاسخ + 0 0 --
یک معلم 1396/12/21 - 15:05
برادر ارجمند حسینی عزیز. مسئله خودبخود بزرگ هست وقتی رئیس تو در چهار سال اول دروغ بگوید تا در 4 سال بعد انتخاب شود و در 4 سال بعد ببیند باد کدوم طرف میوزد و پرچمش را همانطرف باد بدهد تکلیف ایران معلوم است دیگر.ما ادم داشتیم معلم بود شد معاون استاندار بعد زدند پس گردنش دیگر دهکوره هم کلاس بهش نمیدادند. خوب این ادم اگر بادی نیست پس چیست؟ الان هم همین فرد را که وقت ملاقات ازش میگرفتند تف کف دستش نمیاندازند که بمالد به کف دستانش و بیل بزند1
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1396/12/20 - 23:34
احسنت آقای دکتر
پاسخ + +9 0 --
ناشناس 1396/12/21 - 00:24
اگر وزارت آ.پ اراده کند و پست های اضافی اداری را حذف کند و با بازنشستگی پیش از موعد و با ارفاق معلمان متقاضی و بی انگیزه و مریض و ...موافقت کند و به جای استخدام بی هدف اگر به همه معلمان داوطلب فقط شش ساعت غیر موظف اعطا کند و دانشگاه فرهنگیان و برخی مراکز هزینه بردار را حذف نماید و خلاصه مدیریت منابع را درست اجرا کند،حال و روز معلمان اندکی بهتر خواهد شد.
پاسخ + +2 0 --
رضایی ر 1396/12/21 - 01:24
همکار محترم مشکل اصلی و اساسی معلم ایرانی را نگفتی گرچه فرمودید که در مواقع انتخابات بهترین وانال ارتباطی معلم و مدرسه هستند. و بعد انتحاب سرکی هم نمیکشند مکر دخالت در عزل و نصبها. مشکل اصلی همین سرسپردگی همکاران هست و اجازه دخالت دادن به ننایندگان. اگر همکاران فقط مراعات هنین یک کار را بکنند و سرسپرده اشخاص. واحزاب نباشند که اکثرا بی مزد ومواجبذهست دیگر انکان این دخالت و ان سواستفاده نخواهدبود . یادم میاد در انتخابات ریاست جمهوری88 خانم جلودارزاده به ستاد مهندس موسوی در قائمشهر سخنرانی میکرد و در دفاع از حقوق زنان به تعدد زوجات ومصوبه مجلس انوقت در نورد ازدواج موت و... ایراد میگرفت فقط یک کلنه کفتم که خانم زن دوم در تعدد زوجات از بین زنان انتخاب میشود نه مردان . الان هم میخواهم همان حرف را تکرار کنم که نشکل نا خودما معلمان هستیم ضمن اینکه بیشتر نمایندگان مجلس در کلیه ادوار معلنان بودند
پاسخ + +6 0 --
چغندربگ 1396/12/21 - 17:39
دیگه حالم از کلمه معلم و آوپ بد میشه
پاسخ + +7 0 --
معلم آذربایجانی 1396/12/22 - 09:19
تشکر استاد
غم نامه عالی برای معلمان بیچاره و مظلومی نکاشته اید.
پاسخ + +5 0 --
معلم 1396/12/23 - 15:01
فقط دریک کلام « خوش به حال به معلمان دیگر کشورها »
پاسخ + +1 0 --
سلمان جهانفر 1396/12/25 - 12:44
متاسفانه درمیان مامعلمین،آمار «... » خیلی بیشتره از»...»

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور