صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

زهرا علي اكبري

چهارشنبه سوری ؛ محدودیت های غیرضرور که سال ها اعمال شد و نتایجی که حاصل شد ؟!

چهارشنبه سوری مصداق شکاف بین نسل جدید و سنت‌ها    آخرين شب چهارشنبه سال با عنوان شب چهارشنبه سوري از جمله رسوم و سنن ملي  است كه حاشيه‌هاي همراه آن هر ساله روزهاي پاياني اسفندماه را با دغدغه‌هاي فراواني همراه می‌سازد. مخاطراتي كه چهارشنبه سوري با خود دارد باعث شده تا در اين روزها، جمعي از نهادي‌هاي آموزشي، فرهنگي و اجتماعي كشور دست به دست هم دهند و از آسيب‌هاي جاني و مالي اين جشن و شادي – كه گاها حد جشن را می‌گذراند و به بازي مخاطره آميز تبديل می‌شود- بكاهند. اما معمولا آنچه از اين دغدغه‌ها و نگراني‌ها حاصل می‌شود يك شب پر سروصدا و پرهياهو است كه با فضاي دود آلود، اصوات  مهيب‌، اعمال خطرآفرين با ادوات آتش بازي و ... همراه هست  و همچنين افرادي كه پس از آن همه تبيين‌گري در خصوص رعايت مسايل ايمني، سلامتي جسمی‌و عدم استفاده از وسايل آتش بازي غير استاندارد، مجروح و  راهي بيمارستان‌ها شده‌اند.

براي برپايي جشن و رسمی‌ به قدمت شب چهارشنبه سوري در اين مملكت اين قدر نهاد متولي وجود دارد كه می‌توانند به بهترين شكل با آموزش و همراهي  در كنار نوجوانان و جوانان اين شب را رنگين و خوش خاطره کنند. اما ناخرسندانه بايد گفت كه شكاف عميقي در اين ميان وجود دارد.

  از ويژگي‌هاي ذاتي و مقتضي سن نوجواني و جواني شور و  شوق‌هايي  است كه خاطرات سال‌هاي ميانسالي آدم‌ها را شكل می‌دهد. اينكه چگونه می‌توان از اين انرژي جواني هدفمندانه و  مثبت بهره برد، بحثي است كه در اعصار مختلف در جمع متوليان تعليم و تربيت و نهادهاي اجتماعي مطرح بوده است.

با اين اوصاف كه چه ميزان اين دوران و هيجانات همراهش خاطره آفرين و نشاط آوراست، بايد اظهار داشت عملكرد نامتقارني در خصوص حوادث چهارشنبه آخر سال انجام می‌گيرد. در يك طرف افراد جوان وخانواده‌هايي هستند كه اين روزهاي پاياني سال را می‌خواهند خوش و شادان گذران كنند بي‌آنكه قصد مزاحمت و آسيب زني داشته باشند (البته در اين ميان افرادي هستند كه خواسته و ناخواسته دست به اقدامات ناخوشايند هم می‌زنند) و در طرف ديگر نهادهاي مسئولي هستند كه به برقراري امنيت و آرامش و شادابي و پاكيزگي شهر مشغولند و در اين شب در ميان شادي مردم به دنبال پيگيري وظايف و مسئوليت‌هاي خود هستند و نتيجتا همراهي با مردم شايد كمی‌براي آنها دور از انتظار است و چون ترجيح به اعمال قانون و برقراري آرامش می‌دهند، دست به اقداماتی با پاسخ سریع می‌زنند كه نتيجه‌اي جز كنش‌هاي  منفي ندارد.

تجربه نشان داده  محروم كردن نوجوانان و جوانان از هيجان و شادي كه حق مسلم‌شان هست  نتيجه‌اي عكس داشته و خفقاني را به دنبال دارد كه روزي از جايي سر باز می‌كند كه نظارت بر آن مشكل خواهد بود.

همين كه امروز هم آن را حس می‌كنيم دهه هفتاد و هشتادي‌ها بسيار از دهه‌هاي  قبل خود فاصله گرفتند و آرامش و شادي براي  آنهايي معنايي دارد كه قابل درك براي ديگران نيست. 

چهارشنبه سوری مصداق شکاف بین نسل جدید و سنت‌ها   بايد در مورد چهارشنبه سوري يادآورشد كه ساليان سال آن قدر محدوديت ايجاد نمودند تا استراتژي عمل از دست رها شد و اتفاقي كه نبايد می‌افتاد به بار نشست و از يك مراسم ملي ايراني باستاني، جز دود و فرياد و‌... چيزي بر جاي نمانده است.

بهتر نبود همراه با شور و شوق جواني،  امنيت و آرامش براي شان معنا می‌شد تا می‌دانستند هم می‌توانند شادي و پايكوبي كنند و هم می‌توانند مزاحم حقوق شهروند ي ديگري نباشند. به جاي آنكه فرايند محور و ماخوذ به نتيجه عمل نماييم  به دنبال نتيجه ي دلخواه مان بوديم و اين شد كه  شكافي ژرف بين نسل‌ها و سنت‌ها به وجود آمد.

اما از آنجايي كه اين مرز و بوم هماره تربيت كننده نسلي فاخر و با فهم بوده و به بركت قدرت تبليغي فضاي مجازي،چند صباحي است به بهانه آموزش‌هاي مدرسه‌اي و شهري و رسانه‌اي، موجي از خطوط برپايي چهارشنبه سوري در قالب جشني با آرامش به همراه احياي سنت‌ها در بين مردم و بالاخص نوجوانان وجوانان شكل گرفته است كه انتظار می‌رود با حمايت‌هاي نهاد‌هاي فرهنگي و رسانه‌ها اين موج به ساحل خود برسد و شبي به ياد ماندني با طعم وحدت ملي رقم بخورد.

 نبايد اين چنين شود كه  بعد از قلع و قمع كردن و محروم كردن‌ها، زماني كه راهكار‌هاي  قانوني  از سوي ذي نفعان آن محدوديت وارد می‌شود، در پاسخ به راهكارشان دوباره به دنبال عمليات‌هاي سركوب‌گرانه باشيم .بايد قبول كرد زمان اين گونه  تدابير گذشته و نياز است كه با بستر سازي فرهنگي مناسب  و همراه با موج هيجان موجود در جامعه قدم  برداشت  و برنامه ريزي کرد تا بتوان از آسيب‌هاي احتمالي كاست. اميد كه شب چهارشنبه سوري بر كام تمام ايرانيان خوش باشد...

روزنامه مردم سالاری

سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 07:34 خوانده شده: 320 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
امامی 1396/12/22 - 11:36
با سلام خدمت تمامی همکاران محترم ،

سنت شیرین چهارشنبه سوری تان مبارک.
ایام به کام.
با تشکر از نویسنده محترم، بدین وسیله
خواستم از تلاش نیروی انتظامی شهرم
تبریز قدردانی نمایم که برخلاف سالهای
پیش امنیت و آرامش کامل حاکم است.
سالها پیش از دی ماه ترقه و هر نوع ماده
آتش زای با انفجار خود سکوت شب و
امنیت جانی شهرم را به خطر می انداخت
اما امسال حتی امروز که روز چهارشنبه سوری
است خبری نیست. پس می توان قانون را کامل
پیاده کرد اما حوصله آن را نداریم یا حق مردم
نمی دانیم.

ادامه دارد
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/12/23 - 06:08
4شنبه سوری بوده هست و خواهد بود و نام جعلی 4شنبه اخر سال را باید کنار بگذاریم
پاسخ + +4 0 --
امامی 1396/12/22 - 11:36
مابقی :

اگر ما نمی توانیم جشن اجتماعی برقرار نماییم
همان بهتر که جشن خانوادگی را داشته باشیم.
در ضمن اگر مسئولین و متولیان امر جشن و سرور
و شادی را در ایام سال در حد معقول و نیاز روح و
روان افراد تقدیم دارند شاهد انفجار هیجانات فرو
خورده هم نمی شویم.
هر چندبارها پاسخی نشینده ام اما باز تقاضا دارم
هر همکار از اوضاع شهر خود چند سطری همین
جا مرقوم فرماید تا با حال و هوای کشور آشنا شویم. این هم نوعی جشن اجتماعی خواهد بود.
خدمت تمامی همکاران بزرگوار صدای معلم جشن ملی چهارشنبه سوری را تبریک و آرزوی خیر و برکت برایشان دارم.
به همه همکاران در جمع خانواده خوش بگذرد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور