صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

اول تو چنان بُدی که کس چون تو نبود / آخر تو چنان شدی که کس چون تو مباد

اصرار بر یک مسیر غلط می شود دو غلط !( نقدی بر عملکرد شورای هماهنگی تشکل های صنفی)

علیرضا هاشمی سنجانی/ دبیر کل سازمان معلمان ایران

نقدی بر عملکرد شورای هماهنگی  تشکل های صنفی و کانون های صنفی معلمان

از آغازین روزهای فعالیت های اجتماعی خود همیشه این باور را داشته و دارم؛ کسی یا جمعی که در راه رسیدن به حقیقت، صادقانه کوشش و تلاش بی دریغ نماید اگر در این راه مرتکب خطا و اشتباه شود این خطا موجب گمراهی و ضلالت آن نمی گردد، زیرا کسی (جمعی)که صادقانه کوشش می کند با آگاه شدن از خطای خود در صدد جبران خطا برمی آید و به راه خود در رسیدن به حقیقت و شفقت بر خلق ادامه می دهد.
شورای هماهنگی عملا خود را در تضاد قهرآمیز با حکومت تعریف می کند و بر تشدید گسل اصرار دارد  ولی مشکل از آنجا آغاز می شود که اصرار بر یک مسیر غلط کرده و آن را به دو غلط تبدیل کنیم ! افسانه سیزیف را مرور کنیم، او به محض اینکه سنگی را به بالای تپه می غلتاند برای به بالا غلتاندن سنگی دیگر بی قرار می شد !
 شورای هماهنگی تشکل های صنفی را از فعالیت های تکراری و چرخه ای که هرگز حاصلی ندارد برحذر داشتم و تعجب من از تمایل پایدار و سیری ناپذیر دوستان برای انجام کار به این بیهودگی است.
هر پدیده طبیعی و اجتماعی آفاتی دارد که می تواند موجب فرسایش و تباهی آن و حتی به ضدخود تبدیل شود همان طور که انتخابات می تواند به شو و کارناوال تبدیل شود، شورایی هم که قرار بود روزی گره گشا شود، به مرور، خود به معضلی تبدیل شده است.


از قضا سرکنگبین صفرا فزود
روغن بادام خشکی می نمود


ابراز دوستی دوستان نسبت به معلمان در بهترین تحلیل، دوستی خاله خرسه را به یاد می آورد، تصمیمات تهی از عقلانیت مانند سنگی بزرگ بر سر کسانی فرود می آید که قرار بود از آنها حفاظت کنند !

 نقدی بر عملکرد شورای هماهنگی  تشکل های صنفی و کانون های صنفی معلمان

و امّا نشانه هایی چند  از این مسیر غلط:
1- فرمول ساده:
 با صدور بیانیه شروع و با لیست کردن همه ی مطالبات و تعیین ضرب الاجل، ادامه یافته و البته با فرزندانی مانند تهدید به اعتصاب، تجمع و اعتراض خیابانی کامل می شود. این فرمول  از مسیرهای غلطی است که کنشگران معیشتی و البته نئومعیشتی ها بر آن، اصرار کودکانه دارند.
 ما منتظریم دستاوردهای آخرین بیانیه و تهدید دوستان به اعتصاب و تجمع در اردیبهشت 97 را نظاره گر باشیم. 

2- معلم .کارگر
 یکی دیگر از نشانه های مسیر غلط دوستان، اصرار بر این است که معلمی از شعب و مصادیق کارگری است (مانند جوشکاری  و لبنیاتی ) و با اتحاد معلمان و کارگران (پروژه  امروز چپ های ایرانی) ، علیه ستم معیشتی چه ها که نتوان کرد !


در سایت دوستان می خوانیم:
 کارگر فریاد کن / سحرت نزدیک است / عمر بیدادگری به سر آمده است / مردم به خروش آمده اند!

نقدی بر عملکرد شورای هماهنگی  تشکل های صنفی و کانون های صنفی معلمان

3- توهم به جای تعقل !

تشکل باید عاقلانه و واقع بینانه مشکلات و مسائل و فرصت ها و تهدیدها را ارزیابی کند، خود را در ارتباط و تعامل با حکومت و نه در برابر آن در جهت بهبود اوضاع قرار دهد.
 تشکل شرایط جهانی، منطقه ای و داخلی را می بیند و با خواسته های تعدیل شده، بلند پروازی تخیلی ندارد، او رسیدن به اهداف را تدریجی و تکاملی جستجو می کند نه یکباره و خلق الساعه !
اما نگاه متوهمانه اینگونه نیست در این نگاه خواستن توانستن است، احمدی نژاد را یادتان هست که شعار داد یکبار برای همیشه مشکل معلمان را حل خواهد کرد و دوستان پس از پیروزیش سراسیمه به دیدارش شتافتند و معجزه هزاره سوم به دلیل عجله با زیرشلواری و دم پایی از آنان استقبال نمود !


شورای هماهنگی هنوز  بر به پرواز درآوردن زیردریایی اصرار دارد و هیچ نقدی را بر نمی تابد.

با تاکید بر آن که این دوستان تا حد زیادی اهل گفت و گو و تعامل هم نیستند .شورای هماهنگی  تشکل های صنفی را از فعالیت های تکراری و چرخه ای که هرگز حاصلی ندارد برحذر داشتم و تعجب من از تمایل پایدار و سیری ناپذیر دوستان برای انجام کار به این بیهودگی است


4- انتخاب تقابل به جای تعامل ولی به اسم استقلال !
شورای هماهنگی عملا خود را در تضاد قهرآمیز با حکومت تعریف می کند و بر تشدید گسل اصرار دارد. دوستان کم تعداد ولی پر تاثیر نئو معیشتی در شورای هماهنگی و کانون با صراحت می نویسند، سمت و سوی آنها و حکومت متفاوت است، یکی کارفرماست و یکی انجام دهنده کار و در این رابطه "رایزنی" چه معنایی دارد؟
پیشنهادشان چانه زنی و پیکار است، بر این مبناست که بازرس کانون با افتخار می نویسد:
" کودکان این وطن به پیکار ما دل بسته اند" !
این نشانه ها را در نوشته های بعد دنبال خواهم کرد.

در انتها اشاره ای هم به یاوه هایی کنم که بعضی به نشرش اقدام کردند ولی باید بدانند که "رعد و برق به رغم نور و صدای زیادی که دارد، می آید و می رود، اما آنچه باقی می ماند آسمان است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 20 فروردين 1397 ساعت 21:35 خوانده شده: 389 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
سینا 1397/01/20 - 22:28
اولین و آخرین استراتژی رهایی بخش که اگر بدان عمل کنیم چاره ای جز تغییردر نگرششان به معلمان نمی بینند

http://melliun.org/iran/122759
پاسخ + +3 -3 --
حسینی 1397/01/20 - 23:10
این شورای هماهنگی مورد تایید تشکلها نیست
پاسخ + 0 -3 --
دبیر م 1397/01/21 - 06:18
موافقم
پاسخ + +6 0 --
حسن درویشی 1397/01/21 - 11:34
چند روز پیش فیش حقوقی یکی از اقوام را که در شهرداری حسابدار است نگاه می کردم حقوقی که دریافت می کند چهار میلیون بود اما مواردی در فیش حقوقی این عزیز بود که در فیشهای حقوقی معلم نیست و همچنین یک وام هشتاد تومانی با اقساط ماهیانه سیصد تومان و یک وام پنجاه تومنی یا اقساط دویست تومانی
سوال معلمان این است بالاخره کی وکجا و به دست چه کسی و توسط کدام مجلس در کدام دوره قرار است این تبعیض یاس آور وجانسوز بین معلمان و دیگر کارمندان دولت از بین برود چطور معلمان بپذیرند و با چه روحیه ای خوب کار کنند وقتی می بینند دوست و قوم وخویششان با همان مدرک و سنواتی که او دارد حقوق ومزایایشان سر جمع دوبرابر وگاهی سه برابر دریافتی این معلم می شود؟
پاسخ + +11 -1 --
بازنشسته ۹۶ 1397/01/21 - 16:44
عزیز برادر وعده چه پستی دادن بهت که میخوای درکنارحاکمیت باشی نه مقابل چهل سال کنارشون هستیم در انتخابات راهپیمایی وووو چه گلی ریختن سرمون غیراینکه گفتن اضافه آید بادوریال افزایش خوشحال می شوید نه جانم راه فقط همان ضرب الاجل وعملی کردن آن کارساز است
پاسخ + +1 0 --
مدرس آزاد 1397/01/22 - 00:32
مسقل از موضوع مطرح شده
اصراز بر موضوعی غلط گاهاً می تواند بی نهایتی فیزیکی از اغلاط بشود.
پاسخ + +15 0 --
ناشناس 1397/01/22 - 21:34
به نویسنده محترم متذکر میشوم که اندک تغییرات حقوقی فرهنگیان همیشه در فضای پر فشار بر دولتمردان انجام شده خواهشا فرهنگیان را فریب ندهید وبگذارید حداقل با اعتراضات پر فشار به اندکی از حق خود برسند زیرا دولتمردان ما گوش شنوا ندارند وفقط هنگامی که احساس خطر میکنند اندکی تغییرات میدهند.امیدوارم که این مقاله را با تطمیع ازسوی دولتمردان ننوشته باشید که اگر ایچنین باشد جفای بزرگی را در حق ما فرهنگیان انجام داده اید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور