صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

شان قانون گذاری و نظارت با مجلس شورای اسلامی است و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی ؟

مقدمه ای بر جایگاه حقوقی و قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی

فرهنگی/ تهران

جایگاه حقوقی و قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی

در مورد جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ماهیت حقوقی مصوبات آن و نیز وظایف و کارکردهای آن چالش هایی در گذشته وجود داشته است .

با رد بعضی از مصوبات مجلس شورای اسلامی توسط شورای نگهبان، به دلیل مغایرت آن با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی این بحث اهمیت پیدا کرده است که با توجه به عدم ذکر شورای مذکور در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیا این نهاد قانونی است؟

بر فرض که این نهاد قانونی باشد، آیا بر مصوبات آن اطلاق «قانون » می شود؟

مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در طبقه بندی منابع حقوقی در چه رتبه ای قرار می گیرد؟

آیا از دیدگاه موازین حقوقی، شورای نگهبان می تواند مصوبه مجلس را به دلیل ناسازگاری آن با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تایید نکند؟ آیا مجلس شورای اسلامی، می تواند مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را نسخ کند؟
سؤالات ذکر شده، اساسی و کاربردی است و لازم است از دیدگاه حقوق مورد بررسی قرار گرفته و پاسخ شایسته خود را بیابد .

یکی از زیر مجموعه های شورای عالی انقلاب فرهنگی موسسات هستند.ولی باید دید آیا موسساتی من جمله جهاد دانشگاهی و دارالقرآن ها و مکتب القرآن ها و دانشکده های غیرانتفاعی توانسته اند آن چیزی باشند که مدنظر بوده است.اتفاقا این شورا فیلترهایی را برایشان مهیا ساخته است که بتوانند در هر زمان راه در رو را داشته باشند و هر گاه در محکمه ای حاضر شدند خود را مبرا کنند.
مگر امکان دارد که کسی بتواند موسسات و آموزشگاه هایی را که با رانت خود را به مرحله ای رسانده اند که جزو مافیای کنکور و آزمون محسوب شوند به این راحتی به پله اول بکشاند؟!
به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای نظارت بر دانشگاه های آزاد باید تبریک گفت.موفق بوده اید.اکثریت مسئولین کشور هم مدارک ارشد و دکتری را با تمام کیفیت گرفته اند !
چه کسی می تواند کانون قلم چی و جهاد دانشگاهی را محکوم کند؟
چه کسی می تواند مکتب القرآن ها را که در چند وجهه با مجوزهای گوناگون کار می کنند زیر سوال ببرد؟
تعهد نامه هایشان با شورای عالی انقلاب فرهنگی را چه کسی دیده است؟

جایگاه حقوقی و قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی

وزیر آموزش و پرورش هم بهتر است پاسخ دهند که اگر بر حذف این آزمون ها پافشاری دارند چرا در مدارس باید هنوز دانش آموزان در آزمون ها شرکت کنند؟!
انسان عاقل فکرش در چاله های نقض قانون گیر می کند.
این توهم باطل و غلط را باید از سیستم حکومتی کشور حذف کنیم که اگر فضایل معنوی زیادی  برای مجموعه ای بر سر زبان هاست دال بر افزایش اختیارات آن سیستم یا نهاد نیست.
یا مجلس شورای اسلامی باید قانون گذاری کند یا شورای عالی انقلاب فرهنگی.
یک کشور بهتر است یک مدیر کارآمد و موثر داشته باشد نه هزار مشاور !


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 27 فروردين 1397 ساعت 15:08 خوانده شده: 425 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -2 --
محمد 1397/01/27 - 15:53
اگر وزیر آموزش وپرورش کمی درایت می داشتند اینقدر باعجله در زمینه حذف آزمون سمپاد و نمونه تصمیم نمی گرفتند وخانوادهدها رد زجر نمی دادند هرتصمیمی در آموزش وپرورش باید قبل از شروع سال تحصیلی باشد نه در اواسط سال شاید هرکسی کا کار آموزشی انجام داده باشد به ای امر واقف باشد ول متاسفانه وزیر ومعاونینش به این امر توجهی نداشته اند و باعث ایجاد چالش شده اند وبه بهانه ازبین بردن استرس مافیای مدارس غیر انتفاعی خاص رو تقویت میکنند و هزاران نفر رو مشغول کرده اند
پاسخ + +3 -1 --
عاشق سمپاد 1397/01/27 - 16:06
مشکل شما شان قانونی این شوراست؟پس یه باردیگه قانون اساسی واساسنامه سمپاددرسال ۶۷ رو مطالعه کنید.حالا مجلس شورای اسلامی که اکثریتش خواستار باقی ماندن سمپاد هستن رو چی می گید؟؟زاهدی رئیس کمیسیون آموزش وپرورش وحاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان هم بارها بارها نظراتشون رو شفاف در تلویزیون ابراز کردن.ستاری به عنوان رئیس بنیاد نخبگان که امور سمپاد هم به نوعی مربوط به کارایشون می شه رو چی می گید؟؟؟فکر کردید فقط شورای انقلاب فرهنگی موافق سمپاده؟؟،می خواید نظرات اساتید برترکشوری خصوصا دانشگاه صنعتی شریف یا مدال آوران المپیادی که همه در حمایت از سمپاد بیانیه دادن رو لیست کنم؟پس حمایت از سمپاد در تمام سطوح خداروسکر جریان داره و منحصر به شورای انقلاب فرهنگی فقط نیست.
شورای انقلاب فرهنگی به مقام معظم رهبری پاسخگوعه.پس نگید به کسی پاسخگو نیست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/01/27 - 22:47
شما بهتره به ایراد نویسنده این مطلب در مورد جایگاه قانونی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی پاسخ مستدل و منطقی بدید. اتفاقاً بحث حذف آزمون ورودی مدارس باعث شد توجه همه به شورای عالی انقلاب فرهنگی و جایگاهش هم جلب بشه. در ضمن آموزش و پرورش قیم نمی‌خواد و خودش شورای عالی داره که اتفاقاً رئیسش هم مثل شورای انقلاب فرهنگی رئیس‌جمهوره و این شورا با توجه به ترکیب اعضا بهتر برای نظام آموزشی تصمیم می‌گیره تا شورای انقلاب فرهنگی و برخلاف شورای انقلاب فرهنگی، به همه جا به قول شما «پاسخگوعه».
پاسخ + +5 0 --
دبیر م 1397/01/27 - 17:39
متاسفانه اکثریت شورای عالی انقلاب فرهنگی که گویا مخالف حذف سمپاد و مدارس خاص هستند گویا انها فرزند دبستانی اونم با اسیبهای فراوان ازمونا در مقطع دبستان ندارند!!
تا کلاس 9ام هر ازمون مهمی بخصوص برا انتخاب نوع مدرسه باید حذف شود
انشاا...
پاسخ + +5 0 --
دبیر م 1397/01/27 - 17:41
یه سوال ساده و مهم
ضرورت ادامه کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمان ما چه هست؟
مگه اوایل انقلاب این شورا برا اصلاحات فضای علمی فرهنگی سیاسی اوایل انقلاب تشکیل نشد؟
من معلم با وظایف این نهاد ناااشنایم
پاسخ + 0 0 --
عاشق سمپاد 1397/01/27 - 22:37
اساسنامه این شورا توی سایتش گذاشته شده. اتفاقا داخل یکی از بندهاش صراحتا گفته هرنوع تغییر در اساسنامه ی مدارس سمپادباید به تصویب شورای انقلاب فرهنگی برسه. عجیبه بطحایی با این همه سابقه وادعا این بند رو مطالعه نکرده بود!!البته من پیش بینیم اینه. امسال ازمون سمپادبرگزارمی شه ولی از سالهای بعد دیگه برای متوسطه اول ازمون نداریم وجاش با طرح شهاب ورودی سمپادمتوسطه اول جذب می شه.
پاسخ + +1 0 --
دبیر 1397/01/28 - 19:51
مرگ تدریجی اصل سی ام (30) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:
متن قانون :دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.
حال با گسترش روز افزون مدارس غیر دولتی (غیر انتفاعی)ورشد قارچ گونه ان به نظر عزیزان تا چند سال دیگر تعداد مدارس دولتی وغیر دولتی برابر ودر نهایت بخش عمده به بخش خصوصی واگذار خواهد شد ؛بخصوص که همت بسته اند دو مدرسه با بهره وری بالا (مدارس تیز هوشان ونمونه دولتی) را منحل وتنور داغ مدارس غیر انتفاعی را داغ تر کنند آنهم به بهانه واهی استرس آزمون ومافیای آن !!حال که مافیای غیر انتفاعی در رشد است ومسئولان بلند پایه آموزش وپرورش توان اداره مدارس دولتی به تدریج از دست می دهند و98درصد بودجه صرف فقط امور پرسنلی می شود آنهم با کسری چند صد میلیاردی بودجه؛ کم کم آموزش وپرورش چاره ای ندارد که بهانه بتراشد تا سهم بیشتری را به بخش خصوصی واگذار کند واین یعنی مرگ تدریجی رویای آموزش رایگان وازبین رفتن اصل سی ام قانون اساسی آیا فریاد رسی هست ؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/01/29 - 17:19
اگر می خواهید راز تئوری استرس را ازپستهای افراد جویا شوید به جمله زیر دقت کنید وهدف انتصاب را متوجه می شوید(سرکارخانم رضوان حکیم زاده که هم زمان معاونت آموزش ابتدایی و عضویت در هیات علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران را بر عهده دارد)
حالا هدف از انتصاب تخصصی وزیر محترم از اتتصاب خانم رضوان حکیم زاده وبیان تئوری استرس آزمون را متوجه خواهید شد اگر اهل اشاره باشیدسوابق را بررسی کنید
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/01/31 - 10:06
حذف مدارس تیزهوشان ونمونه دولتی فقط ناراضی کردن مردم است. چرا که مدارس عادی ما هر روز بدتر از دیروز هستندوشاهد آن نارضایتی همکاران فرهنگی واولیاءمی باشد .به همین دلیل مردم قید تحصیل رایگان را بزنند وبه دنبال مدارس غیر انتفاعی بروند . از همکاران واولیاء نظر سنجی کنید تا باورتان شود؛ اگر چه مثل خورشید موضوع روشن است هدف حذف تیز هوشان ونمونه دولتی نه تحول اموزشی است بلکه خصوصی سازی آموزش وپرورش است تا چندسال دیگر مدارس دولتی محدود ومحدودتر خواهند شد!باور نمی کنید به روند رشد مدارس غیز انتفاعی دقت کنید
پاسخ + +2 0 --
دبیر 1397/02/03 - 15:10
(در دوران رهبری آیت الله خامنه‌ای
شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت خود را در این دوران مانند قبل ادامه داد و اعضای خود را کمابیش با همان ترکیب قبلی حفظ نمود. در سال ۱۳۷۵ آیت ا… خامنه‌ای ترکیب جدیدی برای شورا انتخاب کرد.[نیازمند منبع]

آخرین بار در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۰ آیت ا… خامنه‌ای اعضای شورا را را منصوب کرد. در این فهرست دو عضو افتخاری (احمد جنتی و حسن حبیبی) و دو عضو تازه نیز حضور داشتند و نیز برخی از جمله میرحسین موسوی از فهرست حذف شدند. در بخش حقوقی نیز تغییراتی اعمال شد، از جمله وزارت ورزش و جوانان افزوده شد.اعضای شورا منتخب عالی ترین مقام کشور هستند بعضی از عزیزان گویا خود را بالاتر همه مقامات عالی رتبه کشورمی بینند در دیدگاه خود تجدید نظرکنید تصمیمات شورای انقلاب فرهنگی برای همه لازم الاجراءاست

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور