صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" تا وقتی شرایط کسب قدرت ، بر موج سطحی نگری و چرخش ناگهانی رای و نظر افراد جامعه سوار است ، تغییر چندانی در مکانیزم موجود در انتخاب و انتصاب مدیران صورت پذیرد "

معمای " کارراهه مسیر مدیریتی " در آموزش و پرورش و گفتمانی که " خود بودن " را برنمی تابد ؟!

محمد صیدلو / رییس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات شهرستانهای استان تهران

آسیب شناسی مدیریت در آموزش و پرورش و فرصت طلبی و پوپولیسم

به دلیل جنس ماموریت آموزش و پرورش و پذیرش فعالیت تخصصی آن در کشورهای توسعه یافته ، کمتر به تغییر مدیران این نهاد ( مگر با دلایل حرفه ای ) اقدام می شود . این مسئله در کشور ما به دیگرگونه است ، به طوری که با تغییر دولت ها نه تنها مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش ، که مدیران میانی و عملیاتی هم در معرض تغییر قرار می گیرند .

نگاه سیاسیون به ظرفیت جمعیتی این وزارتخانه و امکان انتقال پیام به پایین ترین و متکثرترین نهاد اجتماعی یعنی خانواده از طریق معلمان از یک سو و داوطلب شدن برخی فعالین فرهنگی بدون مطالبه صنفی و حرفه ای جهت به قدرت رسیدن چهره های سیاسی و طمع شراکت در قدرت به دست آمده از سوی دیگر ، چهره مدیریتی این نهاد مهم کشور را مخدوش نموده و زمینه انحراف در استقرار مدیران لایق را در سطوح مختلف مدیریتی این وزارتخانه فراهم کرده است .

آسیب شناسی مدیریت در آموزش و پرورش و فرصت طلبی و پوپولیسم

تلقی غلط در نوع تاثیر مدیران بر جامعه فرهنگیان موجب گشته تا این توهم ایجاد گردد که با تحمیل انتصاب مدیر مورد نظر در سطوح مدرسه ، منطقه ، استان یا وزارتخانه و صدور دستور همراهی با چهره سیاسی منطقه ای ، استانی یا کشوری توسط این مدیران ، فرهنگیان تحت تاثیر اراده و خواست مدیر قرار گرفته و با او همراه می شوند .

تجربه نشان داده که عموما چنین محاسباتی غلط بوده و تاثیر مدیران بر زیر مجموعه ، تابعی از خوش نامی و مقبولیت و کاریزمای مدیریتی شان بوده ، نه حکم قانونی شان که منجر به انتصابشان گشته است . اگر چه وجود مهارت های فنی ، ادراکی و انسانی در مدیران هر سازمانی ضروری است ، اما مهارت انسانی مدیران آموزش و پرورش از اهمیت بیشتری نسبت به دو مهارت دیگر برخوردار است .

بدیهی است که واژه مهارت ، دلالت بر تسلط علمی و عملی بر موضوعی است که برای شخص واجد آن ، در شرایط مختلف امکان اجتهاد فراهم می کند . مهارت انسانی در آموزش و پرورش ، با توجه به تنوع انتظارات به دلیل وجود استقلال شخصیتی در اکثر فرهنگیان و  و سطح توقعات به دلیل شایستگی های علمی ایشان ، از پیچیدگی و ظرافت بیشتری نسبت به نهادهای غیر فرهنگی برخوردار است .

آسیب شناسی مدیریت در آموزش و پرورش و فرصت طلبی و پوپولیسم

به نظر می رسد در برخی از موارد و در خلا حضور فرهنگیان فرهیخته ای که به دلیل عزت نفس و وجاهت اجتماعی و نگاه عمیق و با ثبات  سیاسی شان ، حاضر به شرکت در هر حرکت سیاسی ، اجتماعی نبوده و قیمت حضورشان در این صحنه ها را چیزی بیشتر از دریافت وعده قدرت و ریاست می دانند ، عرصه برای کسانی گشوده می شود که معمولا مردانی برای همه فصول اند و از تغییر مواضع خود و ارائه شخصیت های ملون و تغییر گفتار و رفتار خویش به اقتضای شرایط قدرت فعلی ابایی ندارند .

آسیب شناسی مدیریت در آموزش و پرورش و فرصت طلبی و پوپولیسم

در این میان بعید به نظر می رسد تا وقتی شرایط کسب قدرت ، بر موج سطحی نگری و چرخش ناگهانی رای و نظر افراد جامعه سوار است ، تغییر چندانی در مکانیزم موجود در انتخاب و انتصاب مدیران صورت پذیرد .

شاید تنها می توان آرزو کرد که هیچ معلمی حاضر به حراج عزت و عقیده خویش در هیچ بازاری و به هیچ قیمتی نگردد و نیز هیچ سیاستمداری برای کسب هیچ قدرتی ، راضی به مسلط نمودن هیچ مدیر بی کفایتی بر هیچ مجموعه ای نشود .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 13 خرداد 1397 ساعت 09:07 خوانده شده: 257 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
امامی 1397/03/13 - 09:42
سلام جناب آقای صیدلو ،

فقط یک نکته می توانم بگویم و آن ابراز خوشوقتی

از قلم بدست شدن شمای مسئول است.

طبیعی است هر کس نـــگرش و باور خاصی دارد و

این به منزله تأیید دیدگاه شما نیست. اما اگر تعداد

بیشتری از مـــسئولان قلم بدست شوند و از زاویه

ستادی خود مسایل را تـــجزیه و تحلیل و نقد کنند

قـــدرمسلم فرهنـــگ گفتمــــــان رشد فـــزاینده و

معقولانه ای خواهد داشت و شناخت معضلات با

هدف حل و فصل آنها بیشتر مقدور خواهد گردید.

به عنوان یک معلم این حرکت شما را می ستایم.

سپاس .
پاسخ + +3 0 --
پروانه تقی زاده 1397/03/13 - 09:59
جناب صیدلو با سلام...مهارت واژه ای نامانوس برای بسیاری از مدیران سیستم آموزش و پرورش است...در همان مجموعه ای که حضرتعالی تشریف دارید،غیر از خودتان که انصافا شایستگی شما بیش از جایگاه کنونی اتان است،به جای مهارت و شایستگی در انتصاب مدیران اولویت ارتباطات فامیلی و باندی و سهمیه خواهی و قومی و قبیله ای بوده است...و اتفاقا افرادی با مهارت و شایستگی در عرصه های فرهنگی و هنری و آسیب های اجتماعی به کار گل گماشته شده اند!!و تقریبا هرم شایستگی معکوس اعمال شده است!!پس بنابراین در سیتمی که پسرعمه بودن و عضو مجمع فرهنگیان بودن و ...مزیت است صحبت از مهارت چندان محلی برای اعراب ندارد!!
پاسخ + +2 0 --
جلال محمدلو 1397/03/13 - 11:47
5سال از عمر دولت تدبیر و امید گذشت اما در همچنان بر همان پاشنه می چرخد و مسوولین تغییر نموده اند اما روال همان روال است...جناب صیدلوی اندیشمند و قابل احترام؛حدود سه سال پیش جمعی از فرهنگیان ناحیه یک شهرری در قالب نامه ای که به رسانه ی آزاده ی صدای معلم ارسال نمودند،به انتصاب احتمالی یکی از فعالان ستادهای انتخاباتی احمدی نژاد و جلیلی و فردی که در تخریب و تخطئه ی نیروهای اصلاح طلب منتقد و پرونده سازی برای آنها نقش موثر داشت هشدار دادند اما باگذشت یکی دوسال با توصیه نامه ی انجمن اسلامی معلمان همان فرد بدلیل نسبت فامیلی با یکی از سران انجمن اسلامی معلملان شهرری معاون پرورشی ناحیه یک شهرری شد تا به مهارت و شایستگی و اصلاح طلبی و تحول خواهی بخندد و بار دیگر اثبات کند که تصمیم سازی و تصمیم گیری و مجال و فرصت در آموزش و پرورش با نون به نرخ روزخورهاست و نه افراد شایسته ای که همیشه خودشان و زندگیشان را برای نیل به مطلوب هزینه کرده اند!!
پاسخ + 0 0 --
سید محمد حسن حسینی 1397/03/13 - 12:26
خاطره من از مدیر کل جدید آپ خراسان رضوی!

http://iranglobal.info/node/66335

البته خوشحال میشوم ایشان نظرشان را بدهند تا من از زوایای دیگری پاسخ ایشان و کسانیکه ایشان را مدیر کل گذاشتند بدهم.
پاسخ + 0 0 --
حامد 1397/03/18 - 21:02
پاسخ ندادن این آقا به این مقاله شما "تایید" گفته های شماست آقای دکتر.
پاسخ + +2 0 --
اکبری 1397/03/13 - 21:51
تازمانی که تظاهر ، ریا ، دروغ و...ابزار رسیدن به سطوح مدیریتی است نباید انتظار تحول ، تعالی وپیشرفت در آموزش و پرورش باشیم...آقای محمدلو اشاره خوبی به ناحیه یک شهرری داشتند...متاسفانه نارضایتی در این منطقه موج میزند ولی دریغ از یک تحول ، دریغ از التفات به ندای معترضین....
متاسفانه اصلاحات شده راهی برای رسیدن فرصت طلبان به مطامعشان...
آقای صیدلو مردی بزرگ است، کاش ایشان در جایگاه بالاتری قرار میگرفتند.
پاسخ + +1 0 --
داوود نخکوب نیاسر 1397/03/13 - 22:00
به موضوع خوبی اشاره نموده اید؛مدیران بی کفایت...مدیران کوتوله ی فکری و سطحی که حتی شهامت ندارند همانند شما دست به قلم شوند...مدیرانی که عادت به سخنرانی برای زیرمجموعه خود دارند و همواره بدنبال گوش مفت برای شنیدن می گردند...مدیرانی که همواره چشم بر شایستگی ها می بندند و مجال وفرصت را فقط برای خودشان فراهم می کنند...مدیرانی که در دولت احمدی نژاد سواره بودند ودد دولت تدبیر و امید به یمن نسبت های فامیلی سواره تر شدند!!و حتی فرصتی برای خون دل خورده های شایسته ای که جای آنها را اشغال نمودند فراهم ننمودند وهمچنان سوار بر پژوهای نقره ای بیت المال ترکتاری می کنند و چشم برنجابت وتوانمندی و ....می بندند!
پاسخ + +2 0 --
اکبری 1397/03/14 - 15:47
جناب آقای صیدلو
سلام. شما بعنوان رئیس اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات مسئولیت خطیر و سنگینی دارید. خواهش اینجانب و خیل کثیری از دوستداران شما رسیدگی به وضعیت ناگوار مدیریتی در ناحیه یک شهرری است. کسانی در این ناحیه همچنان می تازند که بویی از رافت و اخلاق انسانی نبرده اند.
پاسخ + 0 0 --
میثم موحدی فرد 1397/03/15 - 01:29
همکار گرانقدر...چندسال پیش همکاران رنجدیده ی این ناحیه کلی نامه نگاری کردند با آقای کمرئی که این ناحیه نیاز به تغییرات اساسی داره اما متأسفانه با روی کار آمدن یکی از دوستان آقای قاسم پور گنجی که قبلا رئیس سازمان دانش آموزی بود می شد پیش بینی کرد که گام بعدی روی کارآمدن همین معاون پرورشی فعلی و ارتقاء کارشناس حراست به کارشناس مسوولی حراست باشه و همین دو نفر و باندشون که عامل اصلی پرونده سازی ها برای نیروهای نخبه و منتقد و توانمند ناحیه بودند،ریشه دواندند و به شیطنت هاشون و لطمه زدن به نیروهای هزینه داده برای روی کارمدن این دولت ادامه دادند...حکایت جالبی در ناحیه یک شهرری حادث شد و این دونفر یعنی معاون پرورشی و مسوول حراست این ناحیه به جای برکناری از مسولیت های قبلیشون بدلیل فعالیت های انتخاباتی در ستادهای احمدی نژاد و جلیلی و آزار و اذیت نیروهای منتقد ارتقاء گرفتند!!دست مریزاد به باعث و بانی این مسائل...!!باز دم امثال آقای پورسلیمان و آقای صیدلو گرم...که آزادمنش هستند اما خدا از باعث بانی این اتفاقات نگذره!!
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/03/19 - 11:35
البته اقای صیدلو خودش وباند کمری بهتر میداند چه خسارتی به اداره کل شهرستانهای تهران زنند ومبتکر جناحی در این ناحیه هستند الان دوباره چه شد که راهکار برای فرهنگی ها میدهند دوباره فیلشان یاد چه افتاده ببینید تورا خدا کسانی که خودشان متخلف هستند راهکار می دهند . کسی هم جواب نمی دهند خنداوراست اقاییان جمع کنید این رفتارهای ضد فرهنگی را به ترسید از خدا
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/03/19 - 12:34
اقا محترم شما اطلاع ندارد خود اقای صید لو از طرف باند ان صندلی را غرصب کرده باکدام هوش ودرایت در ایشان متجلی است که الان برای فرهنگیان و قصه حسین کرد تعریف میکند وعدی مانند خودش واز قماش خودش به به میکنند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور