صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" باید اذعان کرد با توجه به برنامه زمانی و چشم‌انداز سند و چنانچه راهکارهای عملیاتی نیز واقع‌بینانه باشد با شکست مواجه شده است و باید آن را به‌روز کرد و یا چشم‌انداز آن را تمدید کرد "

تعارض تصمیمات در اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

کرامت رنجبر دستنایی/ دبیر و دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

وضعیت اجرای سند تحول بنیادین و عملکرد آموزش و پرورش

می‌توان اذعان کرد هیچ دورانی به‌اندازه دهه اخیر دیده نمی‌شود که آموزش‌ و پرورش دچار بلبشوی آموزشی و پرورشی شده باشد و به نظر می‌رسد در چند سال اخیر نه این‌ که در جهت اجرای سند تحول بنیادین گامی برداشته نشده است بلکه در جهت خلاف این سند گام‌های اساسی برداشته‌شده است و تصمیمات نابخردانه و گاهی از سر استیصال به‌واسطه تغییرات در جهت اصلاح ساختاری در آموزش‌ و پرورش و تغییر به‌سوی بهبود سیستم کارآمد انجام‌شده است.

نظام 6-3-3 که باعجله و بدون پیش‌بینی مقدمات و تمهیدات لازم آشفتگی شدیدی را در فضای آموزش‌ و پرورش به وجود آورد در سال‌های اخیر موجب جابه جایی تخصّص‌ها و ناکارآمدی نیروها انسانی در این حوزه گردیده است و از سویی سیاست‌های اقتصادی مسئولین در سطح کلان برای کاهش هزینه‌های جاری فارغ از آسیب‌شناسی این موضوع مشکلات عدیده‌ای را برای مدیران و دانش آموزان و اولیاء دانش آموزان ایجاد کرد. خروجی نیروهای آموزش‌ و پرورش فاصله بسیار زیادی با واقعیات جامعه دارد و آموزش‌ و پرورش در جامعه‌پذیری آیندگان با وضعیت فعلی همخوانی ندارد و تسهیم و نیازسنجی برای هدایت شغلی نیاز به آینده‌پژوهی شغلی دارد

کمبود نیروهای موردنیاز و فضای آموزشی در اجرای نظام 6-3-3 به کوچاندن اجباری نیروهای غیرتخصصی به دوره ابتدایی گردید که در تناقض آشکار با سند تحول بنیادین است و موجب به هدر رفت و صرف هزینه‌ها در این سیستم شده است و در حال حاضر این روند متوقف که نشده بلکه به‌واسطه کمبود نیرو به‌شدت پیگیری می‌شود.

به‌کارگیری دبیر تاریخ، زبان انگلیسی، مشاوره ... و به‌واسطه نقل و انتقالات و بند (د) اشتباه فاحشی بود که علاوه بر موارد کوچاندن اجباری دبیران سایر دوره‌ها ضربه مهلکی را برای جبران کسر نیروهای دوره ابتدای بر این سیستم وارد کرد.

 جبران ساعت تقلیل معلمان بالای بیست سال سابقه با به‌کارگیری معاونان و مدیران دبستان که عملاً هیچ کارایی نداشت و صرفاً اسمی است و از سویی پر کردن کلاس‌ها با دبیران و مربیان تربیت‌بدنی که موجب پراکندگی در چندین مدرسه و ناکارآمدی این نیروها گردیده آنان را نیز دچار سرگردانی کرده است لذا این تصمیمات با سند تحول بنیادین در آموزش‌ و پرورش و تربیت انسان متعالی در تضاد است.

بالا بردن تراکم کلاس‌ها نیز از اقدامات و اشتباهات محضی بود که در جهت کمبود فضای آموزشی انجام شد و بالا رفتن تراکم کلاس که خود از علل پایین آمدن کارایی کلاس است با میانگین نرم کلاسی جهانی و سند بنیادین تحول در تضاد آشکار است.

ممانعت از اعمال مدرک آموزگاران و دبیران در مقاطع بالاتر که با کج‌اندیشی و بی‌تدبیری دولت تدبیر و امید در سازمان برنامه‌ و بودجه و بدون توجیه عقلانی و منطقی و صرفاً با دید اقتصادی انجام گرفت نیز بااسناد بالادستی و سند تحول بنیادین و چشم‌انداز 1404 پرتناقض آشکار است که وزیر وقت و مسئولین ذی‌ربط هیچ‌گونه تدبیری در این جهت نیندیشیدند.

وضعیت اجرای سند تحول بنیادین و عملکرد آموزش و پرورش

آموزش عمومی رایگان که این سال‌ها به شویی مضحک و خیمه‌شب‌بازی بین مسئولین و مدیران و اولیاء در مدارس گردیده و همه را دچار سردرگمی کرده از موضوعات لاینحلی است که گویا صراحت در بیان و صداقت در کلام اکسیری نایاب برای مسئولین شده است و بازی با کلمات بیان رایج هرروزهاست و کسی نیست صراحتاً بگوید اقتصاد مدارس را اولیاء می‌چرخانند و ادارات آموزش‌ و پرورش و وزارتخانه آقابالاسری بیش نیستند و بود و نبودشان در این قضیه فرقی نمی‌کند و باید به گفته دکتر زیباکلام صحه گذاشت که« بقال سر کوچه هم وزیر شود تغییری حاصل نمی‌شود » بر این اساس مورد بیان‌شده نیز در تناقض آشکار یا سند تحول بنیادین است.

وضعیت اجرای سند تحول بنیادین و عملکرد آموزش و پرورش

اجرای طرح‌های متفاوت بهبود وضعیت معیشتی و ارتقاء منزلتی ایشان نیز با مسکوت ماندن و عدم اعتقاد مسئولین حاکمیتی برای رفع معضلات و مشکلات این قشر آنان را هر روز به‌ سوی مشاغل دیگر کشانده است و این خود فاجعه‌ای است که در آینده‌ای نزدیک بحرانی را در آموزش‌ و پرورش کشور پدید آورده و نیاز به آسیب‌شناسی جدی این مورد ضروری به نظرمی‌رسد و این خود نیز از مصادیق تضاد با سند تحول بنیادین است.

صراحت در بیان و صداقت در کلام اکسیری نایاب برای مسئولین شده است  در حوزه دانش‌آموزی نیز باید به‌صراحت همچنان که بسیاری از اندیشمندان حوزه تعلیم و تربیت بیان کرده‌اند و بسیاری از سیاستمداران نیز بران صحه گذاشته‌اند خروجی نیروهای آموزش‌ و پرورش فاصله بسیار زیادی با واقعیات جامعه دارد و آموزش‌ و پرورش در جامعه‌پذیری آیندگان با وضعیت فعلی همخوانی ندارد و تسهیم و نیازسنجی برای هدایت شغلی نیاز به آینده‌پژوهی شغلی دارد و اضطراری به نظر می‌رسد و سردرگمی مشاوران، اولیاء و دانش آموزان را در چند سال اخیر در پی داشته است.

بنابراین سند تحول بنیادین که بعد ابلاغ سال 89 تا الآن به مدت حداقل 7 مسکوت مانده است اجرا که نشده هیچ، تصمیمات اتخاذ شده در این مدت تناقض آشکاری با سند دارد و تصویب زیر عنوان‌ها اگرچند سالی به طول بیانجامد باید اذعان کرد با توجه به برنامه زمانی و چشم‌انداز سند و چنانچه راهکارهای عملیاتی نیز واقع‌بینانه باشد با شکست مواجه شده است و باید آن را به‌روز کرد و یا چشم‌انداز آن را

تمدید کرد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سه شنبه, 15 خرداد 1397 ساعت 17:40 خوانده شده: 703 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +16 -1 --
جواد 1397/03/15 - 19:26
درود به شرف و احساس مسئولیت تان ، آموزش رایگان از بین رفته است پول زور از مردم گرفتن بنیان اخلاق و کار حرفه ای را از بین برده است مدیران مدارس به گدایان حرفه ای تبدیل شده اند اولیا فقیر از آمدن به مدرسه می ترسند چون هر لحظه امکان دارد آنها را مدیر مدرسه شرمنده کند یا جیب شان را بزند . اولیا پولدار هم روز به روز متوقع شده اند انواع و اقسام خرده فرمایش ها را دارند واقعا پول زور است چیزی به نام کمک های داوطلبانه مردمی یک شعار پوششی برای خالی کردن جیب مردم است
پاسخ + 0 0 --
دبیرم 1397/03/16 - 09:21
مهم توجه به مدرسه معلم و شاگرد است و محور بودن معلم نه این سند یا اون سند!!
مهم درک اهمیت انسان سازی است و رسالت معلم.......‌
پاسخ + 0 0 --
همنشین دیوانگان 1397/03/16 - 12:21
شلام
ببینید دبیرم، سند خیلی مهمه مثل دیدن سند شناسنامه در جذب نیرو! مگه ممکنه سند مهم و از اوجب واجبات نباشه؟!
پاسخ + 0 0 --
همنشین دیوانگان 1397/03/16 - 12:36
بدون در نظر گرفتن اصل بقای ماده و انرژی هر چی پول و بودجه هست بدین به آو پ ایشالا! مشلات حل میشه
پاسخ + 0 0 --
همنشین دیوانگان 1397/03/16 - 12:40
مشکلات
پاسخ + 0 0 --
دبیرم 1397/03/17 - 11:21
هیچ سندی ۱۰۰ در۱۰۰ نه کاملا خوبه و نه کاملا بد جه ۲۰۳۰ چه تحول اما سند تحول بهتره
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1397/03/17 - 12:06
سلام جناب دبیرم
سندی داریم به نام قرآن که صفحاتش بی نهایت نیست ولی مفاهیمش بی نهایت است؛ باطنه عمیق و ظاهره انیق؛ و نمونه حل المسائلی داریم به نام سنّت و عقلی پیش برنده که این سه، اجماع را منحل می کند مگر در جایی که جمیع عقول به وحدت نرسند و درک امری متناقص، متناقض یا متنافر گردد و اجرای امری واجب زمین گیر ماند که تازه در آن صورت در سطوحی از مدیریت بل اکثرهم لایعقلون منتفی نیست!
وهم و غیبت اصول، زیبایی فروع را به نتیجه نمی رساند!
حتی شعار لا اله الا الله سندی زیباست به شرط آنکه در پرچم داعش که قلبشان مریض و مغزشان ضعیف است نباشد؛ آیا جز اینست که آنها در وهمی عظیم و غیبت از اصولی شریف به سر می برند؟! هر چند که شعارشان اشرف است!
پاسخ + +14 0 --
شهاب 1397/03/15 - 21:18
عالی فرمودید ولی افسوس که این سازمان روبه زوال با چنین مسئولانی درست شدنی نیست
پاسخ + 0 0 --
همنشین دیوانگان 1397/03/16 - 12:31
شلام
ببین پشرم! اگر شهاب شاقب(ثاقب) به عنوان مشئولی جدید هم بیاید با شه چرخه نمی تونه شر پیچ به خوبی دوچرخه شوار بپیچه! با شند غفلت زده و آلوده به تخیّل، تحوّل میشه ایجاد کرد؟
پاسخ + 0 0 --
رضا 1397/03/17 - 17:34
من که متوچه نشدم چی گفته همنشین دیوانگان منم دیوانه شدم
پاسخ + +8 -1 --
حسینی 1397/03/15 - 22:01
مطالب صحیح و بجایی عنوان فرمودید

حتما در سند تحول برای زمینه های دیگر برنامه ریزی شده است که در بخش مالی احتمالا موارد ذیل بخشی از نوشتار و متن سند هست:

کاهش مدارس تخریبی و اقدام برای ایمن سازی و مقاوم سازی مدارس

جایگزینی تجهیزات فرسوده و تامین ملزومات حوزه های مختلف مدارس آموزشی ورزشی پرورشی و...

سرانه کافی و متناسب با نیاز دانش آموزان و برنامه های آموزش و پرورش

رفع تبعیض حقوق و دریافتی معلمان با سایر حقوق بگیران...

درنظر گرفتن رفاهیات برای معلمان همانند سایر ارگانها و وزارتخانه ها

پرداخت حق و حقوق معلمان بدون وقفه و در موعد مقرر( برای حق لزحمه ناچیز و به حق امتحانات حق التدریس یا...باید چند سال صبر کرد و وزیر و وکیل مصاحبه کنند؛ دولت دلسوز مجلس دلسوز،....پاداش ناچیز بازنشستگی که قسطی به معلمان پرداخت میشود و هزار مشکل دیگر....

فکر کنم سند تحول شامل موارد مذکور هم باشد دولت و مجلس محترم سندتحول را اجرا کنید.
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1397/03/15 - 23:32
16خرداد است.دولت تبخیر و امید هنوز حقوق کارمندان را افزایش نداده و خبری از احکام جدید نیست.
اگه دولت روحانی می تونست این 6 درصد هم را زیاد نمیکرد و می گفت در شرایط اقتصادی سخت هستیم و باید مقاومت کنید.
پاسخ + 0 0 --
همنشین دیوانگان 1397/03/16 - 13:00
معیشت، معیشت؛ نجات اهل حیلت!
بخاری، به خاری؛ کند تبخیر عالی!
امید کشک نوید است دلت لرزان چو بید است
پاسخ + +7 -1 --
محمد 1397/03/15 - 23:56
تا توانستند به فرهنگیان دروغ گفتند برای صندوق ذخیره فرهنگیان چکار کردند کی پاسخگو هستند؟ برای بهبود وضعیت معیشتی معلم شعار دادند. حقوق شهروندی را با ضرب و شتم معلمین زیر پا گذاشتند مگر میشود وزیر نداند که میخواهند با معلمان برخورد فیزیکی شود؟ بازنشستگان بعد 30 سال کار برای امرار معاش تازه نگهبانی اماکن میروند مرفهین بی درد بر انقلاب مسلط شده اند و خودشان حقوق نجومی میگیرند و دم از عدالت علی و ساده زیستی میزنند کجا دردمان را فریاد بزنیم گوشها کر و چشم ها کور شده
پاسخ + 0 0 --
ali 1397/03/16 - 08:10
عالی عالی احسنت .... مسولین با نام حضرت علی نان میخورند علی به کمرشان بزند و نابودشان کند
پاسخ + 0 0 --
همنشین دیوانگان 1397/03/16 - 13:10
مستحق همین اوضاعید!
چه مدیران صندوقی، که دوغی از صندوق نخوردند و بی گناه زندان رفتند و پس از سالها ایام زندان را طلبکار شدند و فرزندان تحصیلکرده شان دچار فشار و افزایش سن برای دفع فشار شدند و با وجود عیان شدن استحقاق علمی در آزمونها با توهّماتی چون جرم عبور از 40 سالگی، برای دوغ نخورده پدران، پسران نوشابه پس دادند!
پاسخ + +3 -1 --
پروانه تقی زاده 1397/03/16 - 02:10
با سلام...سکان این سیستم تعلیم و تربیت اساسا در اختیار کیست که زیر رو کند؟!ناخدا کیست که این کشتی به گل نشسته را به ساحل نجات هدایت کند؟!اصلا چی تو این سیستم تعلیم و تربیت سرجای خودشه که الان فقط مشکل سند تحول باشه؟!کی باید این تحول رو رقم بزنه؟!چرا امثال دکتر نجفی و افرادی که اعتبار و آبرویی در عرصه مدیریت داشته اند حاضر به قبول مسوولیت نمی شوند و مدیران سطح چندم با اشتیاق قبول مسوولیت می کنند و بعد چند سال بدون اینکه کار خاصی بکنند...میز رو به دیگری واگذار می کنند؟چرا اساسا این سیستم نخبه گریزه؟!
پاسخ + 0 0 --
همنشین دیوانگان 1397/03/16 - 13:18
سکان دار توهّماتیست که منظومۀ زنبور و پروانه را درست میکنه!
یکی نیش میزد به پروانه نیز نجف چون بیاید ز جرمش گریز
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/03/16 - 08:37
بیایید با خودمان رو راست باشیم
ما معلم ها هر چه بر سرمان می اید از خودمان و تنگ نظری خودمان است
هنوز هم در بین ما افرادی هستند که به همکاران خود رحم نمی کنند و ان ها را چه ارزان در قبال پست و مقامی می فروشند هنوز هم در بین ما هستند کسانی که زیر پای دوستانشان را ساده خالی می کنند کسانی که به اصطلاح معلم هستند و تفکرشان مانند یک انسان بی سواد است معلم ها دیگر عیارشان را از دست داده اند معلم ها دیگر الماس تراش نخورده نیستند بلکه انقدر خود را روکش کرده اند که دیگر الماس درونشان پیدا نیست شک ندارم همه ی شما در یک گروه از شبکه های اجتماعی هستید به راستی جمله بندی های شما و حساسیت های نوشتاری و گفتاری شما در ان گروه ها در شان یک معلم است به قول مدیری : دیده ام که می گویم
ما دانش اموزانمان را خوب تربیت نکرده ایم ما باید از خود شروع کنیم چرا ما نباید کار افرین باشیم
ما می توانیم اوضاع را بهتر کنیم اگر وتنها اگر خودمان بخواهیم
پاسخ + 0 -3 --
معلم ابتدایی 1397/03/16 - 09:53
برای معلمان رسمی که چند سال به صورت طرح در مناطق محروم خدمت کرده اند آیا مزایایی در نظر گرفته شده است از همکاران اگر کسی اطلاع دارد لطفا اطلاع رسانی کنند.متشکرم
پاسخ + 0 0 --
همنشین دیوانگان 1397/03/16 - 13:39
همین که به موجب خدمت در مناطق محروم رسمیت کرده اند، شما را گر بس نباشد، زیاده نیست! شاید البته شاید! که مشت نمونۀ خروار نیست!
پاسخ + +1 0 --
همنشین دیوانگان 1397/03/16 - 14:13
چو دیوانه را حق تحصیل نیست
پاسخ + 0 0 --
معلم ابتدایی 1397/03/17 - 00:42
همکار عزیز از اول نیروی رسمی تربیت معلمی بود ه اند به واسطه ی نیاز به مناطق محروم فرستاده شده اندونیروهائی زیاد بوده اند به صورت طرح در مناطق محروم خدمت کرده اند
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1397/03/24 - 05:04
آقا شد 10 درصد بروید کرگری نمی دونم سوال فروشی ونمره فروشی و....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور