صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" باید تا حد امکان ذهن دانش آموزان را از محتوای کهنه و غیر کاربردی خالی کنیم "

نگاهی به کتاب "کاربرد فناوری های نوین"

رضا قاسم‌ پور/ مدیر هنرستان هنرهای زیبای زنجان

کتاب کاربرد فناوری های نوین


همان طور که می دانیم در نظام آموزشی فعلی کشور دو نوع دیپلم نظری و فنی وجود دارد. دیپلم نظری خود شامل رشته های تجربی، ریاضی و انسانی می باشد.
دیپلم فنی نیز به دو زیر گروه بزرگ فنی حرفه ای و فنی کار دانش تقسیم می شود و البته هر کدام از آنها خود دهها گرایش مختلف را شامل هستند، مخصوصا دیپلم فنی کار دانش گستره بسیار وسیعی دارد.

می دانیم برای رسیدن به اشتغال پایدار در کنار یادگیری و کسب شایستگی های فنی هدف، یادگیری و کسب شایستگی های غیر فنی نیز مهم و ضروری است.
چنانکه اگر فرد انبوهی از مهارتهای فنی را آموزش دیده باشد ولی نتواند ارتباط موثری با مشتریان خود برقرار کند، در کار خود موفق نیست و نمی تواند امرار معاش کند.
بنابراین شایستگی های فنی و غیر فنی همانند دو بال پرنده برای پرواز لازم و ملزوم یکدیگرند.

شایستگی های غیرفنی مشتمل بر شایستگی های پایه و اساسی، ارتباط با دیگر، تفکر، کسب و کار، شخصیت و شایستگی های ارتباط با جامعه  است.

برای کسب و آموزش مهارتهای غیر فنی هنرجویان، یکی از کارهای ارزنده دفتر تألیف کتب درسی فنی و حرفه ای و کار دانش تدوین پنج کتاب:


الزامات محیط کار
کاربرد فناوری های نوین
مدیریت تولید
کارگاه نوآوری و کارآفرینی
و اخلاق حرفه ای

می باشد.

کتاب کاربرد فناوری های نوین

کتاب کاربرد فناوری های نوین با هدف کسب شایستگی های فناورانه و مولد در تعیین و درک موقعیت خود و بهبود آن در برخورد با چالشها، مسایل و حل آنها در گروهای بزرگ شغلی، انتخاب فناوری های نوین، آینده شغلی و حرفه ای و تحلیل ، تغییرات فناوری در حوزه شغلی و رشته تحصیلی هنرآموزان دوره دوم متوسطه (کلاسهای دهم و یازدهم) تدوین شده است.

این کتاب شامل پنج پودمان:
سواد فناورانه
فناوری اطلاعات و ارتباطات
فناوری همگرا و مواد نوترکیب
انرژی های تجدید پذیر
و از ایده تا محصول می باشد.
آزمون کتاب به صورت پودمانی (فصل به فصل) است.

1- در فصل اول این کتاب شاهد تفکیک مفهوم سنتی سواد (مهارت خواندن و نوشتن) از مفهوم دانش (اطلاعات کاربردی و سازماندهی شده برای حل مسئله) هستیم و سواد را به انواع سواد علمی، فناورانه، رایانه، رسانه ای، فرهنگی، سواد بصری و ... تقسیم می کند.

2- فصل دوم کتاب به فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) می پردازد و اثرات محسوس تغییر و تحول سریع این حوزه در رشته تحصیلی، مقایسه جامعه ستتی و دیجیتالی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار الکترونیکی و معنای دگردیسی دیجیتالی را هدف قرار می دهد.در این کتاب چهارحوزه کاربرد فاوا (صنعت، کشاورزی، خدمات و هنر) مورد بررسی قرار گرفته و مفاهیم جدید دنیای مجازی همچون واقعیت افزوده (ترکیب دنیای مجازی و واقعی)
واقعیت مجازی (شبیه سازی دنیای واقعی با تعامل فیزیکی)، شبکه های اجتماعی، امنیت و حریم خصوصی، ابزارهای مخرب، تجارت الکترونیک، دگردیسی دیجیتالی (هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و شبکه اجتماعی) مورد مداقه است.

3-  پودمان سوم کتاب در تلاش است تا با ادغام چهار فناوری نانو، زیست فناوری، اطلاعات و علوم شناختی بر پایه علوم همگرا ضمن توجه به مسایل اخلاقی و نیازهای جامعه به پیشرفتهای شگرف حاصله در تواناتر کردن انسان و بهبود کیفیت زندگی اش بپردازد.
این فصل به کاربردهای نانو ذرات در ساختارهای کربنی همچون (مهندسی پزشکی، حسگرها، دارورسانی، کامپوزیتها و الکترونوری) پرداخته و همچنین به مواد هوشمند، مواد حافظه دار، زیست فناوری و انرژی پاک اشاراتی دارد.

4  - پودمان چهارم شامل انرژیهای تجدید پذیر، امن، پاک و ارزان (انرژی خورشیدی، باد، زمین گرمایی، زیست توده و انرژیهای آبی) است که به تناسب فهم هنرجویان اطلاعات کلی همراه با تصاویر مرتبط و مناسبی در اختیار آنها قرار می دهد.

5-  فصل آخر کتاب با عنوان "از ایده تا محصول" شامل مفهوم توسعه (رشد تدریجی در مسیر پیشرفته تر شدن قدرتمندتر شدن و حتی بزرگتر شدن)  منابع لازم برای تولید ایده (پرس و جو از متخصصان، کسب نظر مشتری و پژوهش در مورد محصول) بوده و در ادامه از تکنیکهای ایده پردازی (تکنیک طوفان فکری و پنج چرا) و نهایتا از غربالگری ایده ها و از انواع امکان سنجی، ثبت اختراع و تجاری سازی و فروش سخن می راند.کتاب حاضر از انتقاد ممنوع، چرخش آزاد اطلاعات، کمیت و ترکیب به عنوان چهار قانون اساسی طوفان فکری یاد می کند.


 سخن آخر

کتاب دارای نقاط قوت و ضعف هایی است. وجود چنین کتابهایی که به دانشهای روز و تکنولوژی های جدید پیوند خورده بسیار ضروری می باشد. ما باید تا حد امکان ذهن دانش آموزان را از محتوای کهنه و غیر کاربردی خالی کنیم. کتاب در تلاش است مفاهیم نوین را با تصاویر رنگی در ذهن هنرجو جا بیندازد.
از نقاط ضعف کتاب پرداخت کلی و ترکیبی به رشته های هنر، خدمات، صنعت و کشاورزی است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 18 خرداد 1397 ساعت 09:59 خوانده شده: 1127 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -1 --
حسینی 1397/03/18 - 14:17
بله همکار ارجمند حق باشماست ولی به شرط اینکه این کتب درست وهدفمند تدریس بشن و به سرنوشت بعضی کتب ومباحث دیگه دچار نشن من باب مثال اومدیم برای ارتقای سواد سانه ای بچه ها کتاب و مطلب تهیه وتالیف کردیم و دوره گذاشتیم و......
ولی شنیده ها ودیده های موثق از این حکایت داره که در بعضی مدارس واغلب مدارس غیر دولتی این کتاب تدریس نمیشه و ساعات مختص به این درس رو به اموزش دروس علوم پایه اختصاص دادن و این مبجث به صورت جزوه چند سوالی وآزمون رفع تکلیفی از همون سوالات محدودمیشه ....
به نطر میرسه مشکل اصلی ما کمبود کتاب و...نیست چه اگه 50 درصد این کتب هم درست تدریس شن باز درصدی از اهداف جامه عمل میپوشن مشکل اصلی ما نگاه قدیمی وغیر قابل تغییر مدیران
انتظارات بالای اولیا وشرایط حاکم بر زندگی مردمه که اکثرا بچه هاشون رو بوعلی ،زکریای رازی ،بیل گیتس وانیشتین و ...میخوان وانگار دیگه کسی دوست نداره بچش فارابی و ارسطو وسقراط و....بار بیاد ...
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/03/18 - 16:43
بعضی از قسمت های کتاب و فصل هاش تخصصیه و سطح بالایی داره و برای خود همکار هم کلاس ضمن خدمت تخصصی نیاز داره. این درس را به هنرآموزها میدن. یک هنرآموز ... فکر نکنم به خوبی از عهده بعضی قسمت هاش بر بیاد.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/03/18 - 18:21
ای کاش برای تدریس این کتابها از معلمان متخصص و باسواد استفاده میشد
این کتابها را کسانی که ساعت کار نمانده یا از نهضت امدند در ا.پ ....................میدن برای تدریس

و بیشتر ساعت تفریح و ازاد برای بچه هاست و جالبتر وقتی ازشان میپرسی درس دارید میگن خانم درس نیست ساده است و ...... امسال همکاران ما 20 سوال از هر کتاب داده بودند و از این سوالات چندتاش برای ازمون پایانی و اتمام
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/03/19 - 00:30
هنرجو باید فناوریهای نوین را به چشم خود ببیند. متاسفانه اغلب کارگاههای ما از فناوری قدیمی هم بهره مند نیست!
در ضمن کتاب باید هر سال عوض شود نه اینکه بالای ده سال تجدید چاپ شود!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/19 - 01:40
البته من مقاله رو نخوندم ولی ازعنوانش مشخصه که میگه معلمها رو بروز کنیم اونهاهم شاکردها رو من میگم تا این روحانی رییس جمهور است نه معلمها بروز خواهند شد و نه شاکردها هدف روحانی نابودی کامل اموزش و پرورش هست اصلا چیزی به نام انوزش و پرورش در دیدکاه این دولت وجود ندارد هیچ بودجه ای ننیده هیچ پولی خرج نمیکنه ازبیرون نیروی خرید خدمت میاره که صرفه جویی کنه اما همچنان شیفتگانی چون پورسلیمان داره پورسلیمان میگه عوضش تو این دولت ازادی هست! کدوم ازادی ارباب پورسلیمان اموزش و پرورش رو به گند کشونده میگه نه روحانی خوبه ازادی داره میتونیم حرف بزنیم این تفکرات فردی به اسم پورسلیمان هست میبینید که چه قدر این ادم عقب افتاده ست دولتی اموزش و پرورش رو به خاک سیاه نشانده اما با توجیهات مسخره ازش دفاع میکنه به راستی معلمانی چون پورسلیمان برای اموزش و پرورش سم مهلک نیستند؟ اینان نابودکنندگان فرهنگ و اموزش و پرورش هستند
پاسخ + +1 0 --
.... 1397/03/20 - 13:37
به اعتقاد اکثریت معلمین ابتدایی که واقعا متوجه شده اندکه 5ساعت آموزشی برای شاگردان مقطع ابتدایی پایه های اول دوم سوم وچهارم سنگین وخسته کننده است اگه بدون تغییرتعطیلی 5شنبه وجمعه، ابتدایی4زنگ درسی روزانه داشته باشندبهتروموثرتراست.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور