صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" در سنوات اخیر و در طی هفت ساله گذشته دانشگاه فرهنگیان هیچ کمکی به جایگاه و منزلت اجتماعی و علمی و حرفه ای فرهنگیان ننموده است "

دانشگاه فرهنگیان و هزار راه نرفته

کرامت رنجبر دستنایی/ دبیر و دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

تاریخ تربیت‌ معلمی در ایران و دانشگاه فرهنگیان

مراکز تربیت معلم از زمان تصویب در سال 1290 توسط شورای مجلس ملی تا الآن تغییرات زیادی را به خود دیده است و شاید عمده ترین تغییرات برای گذار از تعلیم و تربیت سنتی به سوی تعلیم و تربیت مدرن باشد که در این راستا مراکز تربیت‌ معلمین نیز شاهد دگرگونی های بوده است.

معلمی را اگر شغلی حرفه ای و تخصصی نگاه کنیم می بایست نوع نگاه نیز حرفه ای باشد که این مهم در تصمیمات بزرگان تعلیم و تربیت از سال های بعد از قانون شورای ملی دیده می شود . تصویب اساسنامه‌های تخصصی در سال های بین 1312- 1353 بر این مهم تاکید می‌کند و از سویی اعزام نیروهایی برای تربیت در خارج از کشور و کسب تجارب سایر کشورها نیز در همین راستا بوده است.

مهمترین وظیفه این مراکز قبل از انقلاب تربیت و تأمین نیروهایی برای آموزش بیسوادان و افراد لازم التعلیم بوده است و هر کدام از تصمیمات بعد از تصویب شورای ملی رویکردها و پیامدهای خاصی را در بر داشته است ؛ شاید سپاه دانش را از بهترین سیاست گذاری و برنامه ریزی و تصمیماتی دانست که به صورت جامع تمامی نقاط کشور را در بر گرفت و نقطه امید بخشی را در کشور کلید زد.

تاریخ تربیت‌ معلمی در ایران و دانشگاه فرهنگیان

استقبال فعلی از دانشگاه فرهنگیان به‌واسطه وضعیت نابسامان اقتصادی و شغلی و استیصال جویندگان کار در سطح جامعه بوده نه علاقه و اشتیاق به شغل معلمی.   بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و نگاه توسعه گرایانه و انقلابی در تعلیم و تربیت توجه به جذب نیروی متعهد و متخصص اهمیت ویژه‌ای یافت و تشکیل هیئت گزینش مرکزی و میدانی نیروهای خواستار جذب در تربیت معلم به‌واسطه همین استراتژی بود و می توان گفت با کاستی و اشکالات متعدد مواجه گردید اما به هر حال به صورت کلی نیروهای نخبه را نتوانست جذب نماید و ورود به مقاطع کارشناسی و مهندسی و پزشکی در اولویت شرکت کنندگان در آزمونها بود و این از جمله آسیب ها در جذب نیروی معلمی بود باگسترش دانشگاه‌ها و همکاری مراکز علمی با آموزش‌ و پرورش می توان با قاطعیت گفت که نیروهای جذب شده در دانشگاه‌ها و رشته دبیری با رتبه بهتر و انگیزه بیشتر تا حدی مشکل ضعف علمی و انگیزشی را تحلیل داد اما مشکلی که وجود داشت عدم تخصص کلی و جزئی در تربیت نیروها بود و دروس تخصصی در کنار دروس تربیتی وعدم هماهنگی و سنخیت این دو در رشته های مختلف در دانشگاههای کشورحرکت به سوی مراکز تربیت معلم و دانشگاه تربیت معلم را می طلبید. البته موضوعی که نباید از یاد برد نیاز شدید کشور به معلم منجر به تشکیل دانشسراهای چهار ساله گردید که از تخصصی ترین مراکز در طول تاریخ تربیت معلم می توان نام برد و به دنبال آن تشکیل تربیت معلم دو ساله و با دید منطقه ای و بومی گزینی نیاز آن سالها را مرتفع کرد خود دارای اشکلات و ایرادات فراوان نیز می بود

شاید از بدترین نوع به کارگیری نیرو از 6 منبع جذب در آموزش‌ و پرورش به کارگیری سرباز معلم و استخدام آزاد بوده است که هنوز هم هر ساله از طریق نظام وظیفه و اعلام در جراید کثیر الانتشارجذب می شوند و استخدام تعدادی نیروی آزاد فارغ از آسیب ها در سنوات گذشته جذب شدند که از شوم ترین تصمیمات در این حوزه بوده است و در حال حاضر نیز حرف و حدیث های بسیاری در مجلس شورای اسلامی و نیروها ی حق التدریس و آموزش‌وپرورش وجود دارد.

تاریخ تربیت‌ معلمی در ایران و دانشگاه فرهنگیان

از جمله تصمیمات مهمی که در سال 1387 و در نهایت تصویب اساسنامه در سال 1390 شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شد تأسیس دانشگاه فرهنگیان بود و دلایل موافقان تأسیس دانشگاه فرهنگیان قابل تامل است که به نظر می رسد اغراق امیز و ایده الیستی بوده است لذا موارد زیر حول موارد مطرح شده قابل بررسی و ایراد است :

1- در سنوات اخیر و در طی هفت ساله گذشته دانشگاه فرهنگیان هیچ کمکی به جایگاه و منزلت اجتماعی و علمی و حرفه ای فرهنگیان ننموده است.

2- هنوز نا هماهنگی ها در جذب نیروی آموزش‌ و پرورش وجود دارد و مشکل با وجود دانشگاه مرتفع نشده است.

3- نگرانی در خصوص معلمان آینده کشور وجود دارد.

4- دانشگاه فرهنگیان جایگاه عامی ویژه‌ای پیدا نکرده و قابل قیاس با دیگر دانشگاه ها نیست.

5- فرصت بهتر ادامه تحصیل فرهنگیان که هیچ، ادامه تحصیل فرهنگیان مشکل مواجه شده و منع قانونی پیداکرده است.

6- ساختار مجتمع پیامبر اعظم و ارتباط با دانشگاه فرهنگیان نامشخص و در هاله‌ای از ابهام فرورفته و موجب تقویت دانشگاه فرهنگیان نشده است.

7- دارندگان مدارج عالی در آموزش‌ و پرورش با سیاسی‌کاری در این مراکز و ضعف هیئت‌علمی در این دانشگاه همچنان حاشیه قرار دارند.

8- استقبال فعلی از دانشگاه فرهنگیان به‌واسطه وضعیت نابسامان اقتصادی و شغلی و استیصال جویندگان کار در سطح جامعه بوده نه علاقه و اشتیاق به شغل معلمی.

9- روزمرگی و سیستم سنتی کتاب، استاد، دانشجو دانشگاه را به دبیرستان یا هنرستان شبیه کرده است.

10 دوری از آموزش‌های خلاق و نوآورانه علمی و پژوهشی و ضعف اساتید در این حوزه مستولی است.

11- ناتوانی آموزش‌ و پرورش و تداخل تصمیمات در سطح کلان تصمیم سازی و تحول را در این دانشگاه غیرممکن ساخته است.

12- کمبود بودجه و عدم بودجه اختصاصی در بعضی سنوات در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها نقاط قوت این دانشگاه را به تحلیل می‌برد.

13- عدم وجود فضای کافی کلاس و دفتر برای دانشجو و استاد و جذب نیروی لازم برای سال‌های آینده از مشکلات لاینحل این دانشگاه شده است.

14- توجه اسمی به سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش و اجرای صرف آن مبنی بر راه‌اندازی دانشگاه ویژه فرهنگیان بدون در نظر گرفتن ساختار، نیروی انسانی، سرفصل دروس، بودجه مکفی فلسفه وجودی دانشگاه را با ابهام مواجه می‌کند.

بنابراین آنچه از تاریخ تربیت‌ معلمی در ایران از بدو تأسیس تا الآن گفته شد مبین این مسئله است که سیستم تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری حول این موضوع بیشتر بر اساس مقتضیات زمان بوده است نه چاره‌اندیشی و برنامه بلندمدت و کارا و منحصراً برای گذار از دوران بحران و موقتی و گاهی عجولانه و با دستپاچگی تصمیماتی گرفته‌شده است و بعد از تغییر افراد یا دولت سیاست‌گذاری‌های قبلی پیگیری نشده و یا سیاست‌گذاری‌های متضاد از قبل انجام‌گرفته و جز مواردی اندک سایر تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها به‌واسطه تغییرات در اساسنامه‌ها و تصویب موارد متعدد برای ترمیم در سال‌های بعد ناکارآمدی تصمیم قبلی را نشان می‌دهد.

لذا من بر این مسئله اطمینان واثق دارم که عدم وجود زیرساخت‌های کافی و عدم وجود نیروها و اساتید کارکشته، پژوهشگر و صاحب‌نظر در این دانشگاه فرهنگیان و سیاسی‌کاری و سیاسی بازی و چندجانبه گرایی و مداخلات در این حوزه در سطح کلان، فلسفه وجودی این دانشگاه را مضمحل خواهد کرد.

تاریخ تربیت‌ معلمی در ایران و دانشگاه فرهنگیان

لذا لازم و ضروری است :

1-  در جهت ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی لازم تدابیری اندیشیده شود. دارندگان مدارج عالی در آموزش‌ و پرورش با سیاسی‌کاری در این مراکز و ضعف هیئت‌علمی در این دانشگاه همچنان حاشیه قرار دارند.

2-   به لحاظ تقویت بنیه علمی اساتید دانشگاه فرهنگیان اهتمام ویژه انجام گیرد .

3-  از به کاری گیری اساتید بر اساس سلایق و خارج از ضوابط علمی و پژوهشی جلوگیری شود و درروند فعلی تغییر ایجاد گردد .

4-  دانشگاه فرهنگیان به‌مثابه اتاق فکری بکر برای حل معضلات و مشکلات آموزش‌ و پرورش و به‌وسیله دانشجویانی جوان و پرانرژی و با راهنمایی اساتیدی مجرب که می‌خواهند وارد این عرصه شوند انجام گیرد.

5-  در دانشگاه فرهنگیان با انجام پژوهش‌های علمی، بنیادی، تخصصی و کاربردی در جهت رفع مشکلات و معضلات قدم برداشته شود چراکه به نظر بنده وظیفه اصلی دانشگاه حل مشکلات تخصصی حوزه تحت نفوذ خود و تربیت نیروهایی پژوهشگر و مشکل‌گشا برای دستیابی به انسان‌هایی متعالی، جامعه‌پذیر و مستقل است

6-  بر این اساس گنجاندن چند واحد مقاله‌نویسی تغییر آن‌چنانی درروند سنتی و قدیمی ایجاد نخواهد کرد و فلسفه وجودی دانشگاه فرهنگیان همچنان با ابهامات و التهابات فراوانی مواجه خواهد شد.

7-  تأمین بودجه مکفی برای ایجاد اصلاحات فوق‌الذکر در اولویت قرار دارد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 19 خرداد 1397 ساعت 11:16 خوانده شده: 1034 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 -2 --
شنگول خان 1397/03/19 - 12:11
یه هنگ آدم رو می برند اونجا فر شون میدن تا صاحب فرهنگ بشن!
پاسخ + +21 -4 --
ناشناس 1397/03/19 - 13:52
دانشگاه فرهنگیان باید برچیده شود و به مرکز آموزش های مداوم فرهنگیان تبدیل شود و جذب نیرو از بین فارغ التحصیلان برتر مقاطع بالای دانشگاههای معتبر انجام شود. شوم ترین روش استخدام نیرو همین دانشگاه من درآوردی است. چند دهه قبل که کسی سمت معلمی نمی آمد،دانشسرا و تربیت معلم تا حدی توجیه داشت ولی در شرایط فعلی اصلا و ابدا پاسخگوی دنیای امروز نخواهد بود.
پاسخ + 0 0 --
رضا 1397/03/19 - 18:22
این دانشگاه را وزارتخانه دولت قبل پیشنهاد داد تا وقتی از همه جا راننده شدند برن اونجا بگن دانشگاه تدریس میکنیم
پاسخ + 0 0 --
امین 1397/03/21 - 01:55
انشجوهای برتر مقاطع بالاتر در روستا تدریس نمی کنند دانشجوهای برتر به دنبال بورسیه خارج از کشور هستند . دانشجوهای برتر برای ماهی 1300 حقوق خودشان را درگیر آموزش و پرورش نمی کنند . شوم ترین استخدام در ایران سهمیه ای ها هستند . بیکار بودن خودتان را دلیل بر ضعف دانشگاه فرهنگیان ندانید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/21 - 15:05
امین جان!
بنده بیکار نیستم و دبیری با سابقه خدمت بیست ساله ام. شما مثل اینکه از اوضاع بی خبر هستید!فارغ التحصیل ارشد و دکتری داریم که حاضرند با ماهی پانصد تومن ،حق التدریس کار بکنند. واقعا دوره دانشگاه فرهنگیان تمام شده،و هزینه برای آن بی معنی است.
پاسخ + +13 -2 --
محمد تمیزکار 1397/03/19 - 14:30
دانشگاه فرهنگیان در واقع همون مرکز تربیت معلمه که خلاء نخبگان و افراد طراز اول در آن محسوسه...
پاسخ + +9 0 --
دبیر م 1397/03/19 - 15:46
چرا این دانشگاه و مسولانش و وزیر و معاونانش هیچ دفاع و توجهی برا دبیران و معلمان علاقمند به ادامه تحصیلات تکمیلی در مقطع ارشد و دکترا بخصوص در علوم پایه در این دانشگاه ندارند و سد ایجاد شده توسط جناب نوبخت در ممنوعیت بیش از یک مقطع ادام تحصیل را نمیشکنند؟؟؟؟!!
پاسخ + 0 0 --
رضا 1397/03/19 - 18:21
هدف اینه که معلم هم در همون سطح درجا بزنه و نفهمه تا نفهم تربیت کنه
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1397/03/20 - 22:00
فهم و آگاهی به مدرک نیست

گرفتن مدرک هیچ ایرادی ندارد ولی راه آگاه شدن و آگاهی بخشب فقط از طریق دانشگاه بدست نمیآید

ضمن اینکه اعمال مدرکی که شندرغاز به حقوق اضافه میکند چندان رضایت بخش نیست

آموزش و پرورش هزاران کم و کاستی دارد که نیاز به اراده حکومت اعم از دولت و مجلس برای رفع آنها دارد.
پاسخ + +9 -4 --
دانشجو معلم 1397/03/19 - 17:34
اساتید فوق‌العاده ضعیف هستند اصلاً دانشگاه نیست
پاسخ + +11 -3 --
دانشجو 1397/03/19 - 17:44
دانشگاه فرهنگیان نگو بگو دخمه کجاش شکل دانشگاه هست دانشجوها را بدهند دانشگاههای ملی اقلامزه دانشگاه را بچشند.
پاسخ + +10 -1 --
عباس 1397/03/19 - 17:51
کلاس های انجا را که اداره کل ها با هم تقسیم کردند علامه هم باشی رزومه عالی هم داشته باشی باید یک پارتی کلفت هم داشته باشی.
پاسخ + +8 -2 --
مریم 1397/03/19 - 18:01
وضعیت غذا خوابگاه کلاس استاد افتضاح هست دیتا شو را استاد بلد نیست روشن کنه به ما روش های نوین تدریس را آموزش میدن خودشون بلد نیستند با فناوری های جدید کار کنند با روش سنتی میخوان ما پیشرفته باشیم.
پاسخ + 0 0 --
رضا 1397/03/19 - 18:26
در زمان ما هم وضع همین بود حتی یادم هست در زمانی که من دانشجو بودم درتربیت معلم استاد دانشجو را زدبخاطر اختلاف عقیده
پاسخ + +2 -4 --
فرهنگی 1397/03/20 - 14:51
آنان که رشته دبیری دانشگاه دولتی خواندند وضعیت آمزش و پرورش این شد وای برحال آیندگان با این فارغ التحصیلان این زایشگاه مزخرف
پاسخ + +6 -2 --
بدبختیم تا 1400 1397/03/21 - 02:01
طلحه و زبیر های عزیز با کوبیدن دانشگاه چیزی حل نمیشه

بسم الله


به عنوان نیروی با سواد و فهیم برید دانشگاه فرهنگیان درست تدریس کنین و یاد بدین .

5 الی 6 مقاله بنویسین راجع به وضعیت دانشگاه فرهنگیان

بعد با استناد علمی راهکار بدین تا وضعیت بهتر بشه

شما جماعت اگر زمان امیر کبیر بودین به مدرسه دارالفنون هم گیر می دادین .


حرف مفت زدن تو خون ایرونی جماعته

دلتون میسوزه راهکار بدین و از شورای عالی انقلاب فرهنگی مطالبه به حق کنین .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/21 - 20:32
جناب بدبخت خان، که خوشبختی خودت را در انتخاب رئوسیه میدانی، از این حرفها برای فرصت طلبان این به اصطلاح دانشگاه فرهنگیان اعتبار درست نمیشه.
پاسخ + 0 0 --
Agent of Change 1397/03/21 - 21:04
حاج آقا من خودم شخصا چندین راهبرد موثر و استراتژیک در 13 کتاب و 130 مقاله و چند ویدیوی م برای برونرفت از مشکلات بنیادین آموزش و پ و آن دانشگاه ارایه داده ام اما شما و قبیله اتان به جای به جان خریدن من، جان و جوانی من را هدف گرفتید و مدام یاس و نومیدی را به روح و جان و اندیشه و قلم و روان من پمپاژ کردید تا دیگر بیش از این راهکار و راهبرد برای ارتقای کیفیت آموزش و فرهنگ مملکتم ارایه ندهم چرا که راز بقای خودتان را در معدوم کردن اندیشه امثال من یافته اید! حداقل عناوین راهبردهای من را ببینید:
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1397/03/24 - 05:08
کدام یک از این استادان زایشگاه فرهنگیان صاحب کتاب هستندباسوادها هم که خونه نشین شدند
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1397/03/25 - 00:09
جناب نماینده تغییر Agent of Change
گویا تغییر صحیح فقط به حضور مبارک حضرت صاحب الزمان(عج) با یارانی شهادت طلب در رکاب پیروی از ایشان به وقوع خواهد پیوست! یارانی که تعجیل در فرج را برای راحتی خود نمی خواهند بلکه شهادت در اطاعت از اوامر ایشان را بزرگترین نعمت و توفیفق می دانند!
رحمت خدا بر آن جوانی که در عالم رؤیای صادق نماینده ای از معصومین را دید و سخن منطقیش را اطاعت کرد و شنید و عمل کرد و ایثار کرد! سلام به صلح امام حسن(ع) و سلام به مرگ دانشها از قول امیرالمؤمنین(ع)! نه 13 کتاب بیرون داد و نه 130 مقاله نوشت در حالی که ناتوان علمی نبود! و با معدل الف در روزهای دفاع از پایان نامه های ارشدهایش پشیمان شد و ترجیح داد آموزش محور فارغ التحصیل شود! آیا در دین اسلام جایز شده که با حس مسئولیت پذیری و بدون ...؟! آیا سفارش شده تولید علم و علم برای فتنه ناشنوا و نا اهل آن صورت پذیرد؟! شاید دیر یا زود در لباس نادانان از علمای آ و پ سوالاتی بپرسد تا تداوم جهالتهایی از پیش از انقلاب تا کنون هویدا شود.
پاسخ + 0 0 --
Agent of Change 1397/03/26 - 20:31
چی بگم؟!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/27 - 11:05
با سلام ببخشید من یه سوال دارم؟سری به ضمن خدمت فرهنگیان زدید ؟ با پول نمره وامتیاز بخرید در رایا درس حرف لضافه وسوال نامربوط در رایا درس نمره منفی دارد اینکه برخلاف نظرشان صحبت کنید هزینه اینترنت وزمان بده تا مطلبی یاد بگیری اخر هم بهت میگن بیا امتیاز بخر دانشگاه هم پیشکشمووووووووون
پاسخ + +1 0 --
دانشجو معلم سابق 1397/04/02 - 21:49
یه جوری انتقاد کردید که انگار شما ها یه سری نخبه بودید که وارد اموزش و پرورش شدید. دوساله با رتبه برتر کنکور تجربی وارد ا.پ شدم و چیزی جز بیسوادی و ناتوانی افراد ندیدم.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور