صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

انتقاد یک معلم از اداره کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش در مورد رشته های مورد تأیید جهت اعمال در حکم فرهنگیان

سمانه حسینیان/ دانشجوی سال آخر علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی

گروه گزارش/

سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بخشنامه ای در  23 / 12 / 93  23/12/93 ادامه تحصیل را ممنوع اعلام کرده است .
نگاهی به سوابق قانونی صدور این بخشنامه نشان می دهد سالها پیش، این قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

در ماده واحده قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران کشور در ساعات اداری آمده است: از تاریخ تصویب این قانون اشتغال و ادامه به تحصیل کارگزاران شاغل در جمهوری اسلامی ایران اعم از قوه مجریه، قوه مقننه و قوه‌قضاییه و نهادهای انقلاب اسلامی و شرکتهای تابعه دولت و کلیه مؤسساتی که به نحوی از بودجه عمومی کشور استفاده می‌نمایند در ساعات اداری‌ روزهای کاری هفته در داخل و خارج کشور ممنوع می‌باشد و متخلفین به انفصال موقت از خدمت از یک سال تا سه سال محکوم می‌شوند.این قانون که در چهاردهم دی ماه یک هزار و سیصد و هفتاد و دو مجلس شورای اسلامی‌تصویب و در تاریخ 1372.10.22 به تأیید شورای نگهبان رسیده استثناهایی را برای منع تحصیل همزمان تعیین کرده که یکی از این تبصره ها، مربوط به مجاز بودن ادامه به تحصیل تمام وقت کارکنان با استفاده از مأموریت یا مرخصی با تعیین جانشین ایشان به این شرط است که همزمان با‌تحصیل، اشتغال اداری نداشته باشند. همچنین جانبازان پنجاه درصد به بالا و رزمندگان و آزادگانی که 3 سال تمام متوالیاً یا متناوباً سابقه حضور در جبهه و اسارت داشته باشند از‌شمول این قانون مستثنی شده اند.

« صدای معلم » نخستین رسانه ای بود که موضوع " نحوه ادامه تحصیل و اعمال مدرک تحصیلی جدید کارکنان دولت " و وضعیت این مساله را در آموزش و پرورش و برای معلمان شفاف سازی کرد . ( این جا ) و ( این جا )

سه شنبه 18 مهر ماه 1396 ؛ « صدای معلم » در گزارشی چنین نوشت : ( این جا )

" ... پرسش نخست صدای معلم آن است که وزیر محترم آموزش و پرورش چگونه فرصت می کنند تا هم زمان با ایفای امور مربوط به خود به عنوان " بالاترین مقام اجرایی " که سکان بزرگ ترین و پرجمعیت ترین وزارتخانه دولت را بر عهده دارند ( دوسوم کارکنان دولت مربوط  به دو وزارتخانه آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند ) و یک کار تمام وقت بوده و نیاز به تمرکز زیاد و وقت گذاری لازم دارد به تحصیل در مقطع دکتری مشغول باشند ؟

مشاهده شده است که برخی مسئولان ستادی وزارت آموزش و پرورش هم زمان با پست اجرایی خویش عضو هیات علمی دانشگاه هستند .
آیا معلمان نیز می توانند مانند وزیر آموزش و پرورش و برخی از مسئولان ستادی و اداری وزارت آموزش و پرورش از موقعیت  هم زمان ادامه تحصیل و اشتغال و احتمالا برخورداری از مزایای آتی آن برخوردار باشند ؟آیا قانون برای همه لازم الاجراست ؟"

نامه ی زیر توسط « سمانه حسینیان » برای صدای معلم ارسال شده است .

بدیهی است وظیفه این رسانه انتشار دیدگاه ها و نقطه نظرات همکاران است و انتشار آن ها به معنای تایید محتوای آن ها نیست .

 ادامه تحصیل معلمان و رشته های مورد تأیید جهت اعمال در حکم فرهنگیان در وزارت آموزش و پرورش  اندیشه های امام خمینی (ره) در آموزش و پرورش مهجور است...

یکی از برترین چهره های تاریخ ساز ، شخصیت متعالی امام خمینی (ره ) اسـت . او بـا قیامش علیه ظلمت ها، بعثت انبیا و امامت اوصیا را در خاطره ها زنده کرد. با پایمردی آن یگانه دوران انقلابی به وجود آمد که « اعجاز قرن » نامیده شد.

خوشتر آن باشد که سر دلبران                   گفته آید در حدیث دیگران

مقام معظم رهبری که سالها در جوار وی زیسته و درس امامت و رهبری آموخته و در فراز و نشیب های مبارزه و پیروزی نظام اسلامی از نزدیک ترین یاران و شاگردان مخلص و شایسته امام بوده ، این چنین امام خمینی (ره) را توصیف می کند:ایـن انـقـلاب بـی نـام خـمـیـنی در هیچ جای جهان شناخته شده نیست...

  مـقـام معظم رهبری عظمت کار امام را به ارتباط ایشان با خدا و تهذیب نفس می داند،از دیدگاه ایشان،یکی از اساسی ترین اقدامات برای حفظ هویت اصلی انقلاب اسـلامـی ، پـای بـنـدی بـه روش و منش رهبری حضرت امام خمینی (ره ) است .

نهاد تعلیم و تربیت  می تواند در شناخت و حفظ اندیشه های امام خمینی  به عنوان یک  حقیقت همیشه نقش تآثیرگذاری داشته باشد ،در حالی که رشته ی جدید شناخت اندیشه های امام خمینی (ره) از نظر اداره کل امور اداری و تشکیلات در زمره ی رشته های مورد تأیید جهت اعمال در حکم فرهنگیان نیست و خود این موضوع نیاز به واکاوی و آسیب شناسی دارد که چرا تعلیم و تربیتی که بر مبنای اندیشه های آن امام راحل شکل گرفته است،به جای آنکه مشوق و مروج الگوی مدیریت اسلامی نوین برگرفته از اندیشه های امام خمینی (ره) باشد،اندیشه های معمار انقلاب و نظام اسلامی را مرتبط با نیازهای آموزش و پرورش قلمداد نمی کند!

در این زمینه مستندات هم موجود است که در صورت لزوم ارائه می گردد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 21 خرداد 1397 ساعت 11:08 خوانده شده: 940 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
دبیر م 1397/03/21 - 12:55
این عین ناعدالتی و نابرابری و نامردی و....است که راه ادامه تحصیل معلمان و دبیران را بسته اند اونم برا ترس از افزایش حقوق ناشی از ارتقا مدرک و...!!!
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/03/22 - 19:35
قابل توجه جناب بطحایی و نوبخت که انشاا...1400 در این سمتها نیستند
پاسخ + +10 -1 --
بهمن بنی هاشمی 1397/03/21 - 13:15
از رسانه ی صدای معلم بابت انتشار و انعکاس این مطلب بعنوان یک فرهنگی اصلاح طلب و پیرو خط امام تشکر میکنم،اتفاقا یکی ازدوستان اصلاح طلب و صاحب نظر در حوزه مسائل آموزش و پرورش علی رغم اینکه امکان ادامه تحصیل در رشته های متنوع و مختلفی در حوزه علوم انسانی و مدیریت را داشت،بدلیل علاقه به تحصیل در رشته ای متفاوت و آشنایی بیشتر با اندیشه های فردی که ارکان مختلف اجتماعی و فرهنگی و آموزش و پرورش ما برگرفته از تفکرات و اندیشه های امام خمینی(ره)است و همچنین برای آشنایی با مبانی "مدیریت اسلامی" این رشته را انتخاب کرد و بعنوان اولین فرهنگی فارغ التحصیل در این رشته در مقطع ارشد فارغ التحصیل شد اما به جای تشویق و ترغیب از سوی مسوولین اتفاقا مدرکشو رو در حکمش اعمال نکردند و گفتند این رشته ربطی به آموزش و پرورش نداره!!یعنی آموزش و پرورش ما کاری به اندیشه های امامی که معمار این نظام و انقلابه نداره؟!!
پاسخ + +7 -2 --
حمیدرضا نژادعربی 1397/03/21 - 14:25
جای تأسف داره کاش حداقل بچه های حراست بعنوان تکلیفی که برای حراست از ارزش های انقلاب دارند ورود کنند به این موضوع که نذارن میراث داری و مطالعه و تحصیل در رشته ی شناخت اندیشه های امام راحلمون بشه گناه کبیره!!جای تقدیر داره تحصیل در چنین رشته ای شاید اگر در امریکا رشته ی شناخت اندیشه های آبراهام لینکن رو بذارن تو دانشگاه از افرادی که در این رشته تحصیل کنند تقدیر هم بعمل بیاد و بهشون امتیاز هم بدهند اما اونوقت اینجا آموزش و پرورش ما تنبیه میکنه؟
پاسخ + +4 -6 --
هما 1397/03/21 - 16:06
شما تغییر رشته دهید.
پاسخ + 0 0 --
حسین نورالدین 1397/03/22 - 00:46
تغییر رشته یعنی انفعال!!این کار آدمای ضعیفه و اتفاقاباید به این نقض غرض آشکار در این سیستم پرداخت/اگر این سیستم برگرفته از اندیشه های امام خمینی(ره)شکل گرفته و آغاز هرکتاب درسی سخن آن امام راحل است پس این تناقض ازکجا ناشی شده؟!آزادگی و دقت و توجه نویسنده محترم و سایت صدای معلم درخورتقدیراست//.
پاسخ + +6 0 --
فائزه دولتی 1397/03/22 - 04:23
دسته گل اهداء کردن به مرقد امام وادا و اطوار درآوردن و شعار دادن پیشکش...روابط عمومی وزارتخونه این قبیل مشکلات محتوایی رو حل کنه که اینجوری به اندیشه های امام توهین نشه...اینجاست که مرتضی خان نطری باید دست بجنبانند.
پاسخ + +5 0 --
ام البنین رادپور 1397/03/22 - 07:46
سلام،با این وضعیت این تشکل های معلمان که ادعای خط امامی دارند مثه انجمن اسلامی معلمان چرا وارد گود نمیشن که از اندیشه های امام دفاع کنند؟!فقط موقع تقیم پست و مقام که میشه لاله پرپر هستند؟!اینجاست که مشخص میشه امام و انقلاب و...برای این باصطلاح تشکل ها و اونایی که ادعا دارند فقط وسیله ای برای رسیدن به اهدافشونه و امام و اندیشه هاش چقدر مظلومه!!الان بسیج فرهنگیان کجاست؟کانون تربیت اسلامی و حضرت فرشیدی کجان؟!خوب بیان از اندیشه هاتی امام دفاع کنند،چطور وقتی یه موضوعی در یه مدرسه غیردولتی پیش میاد کل کارکنان شریف غیردولتی ها رو فاسد میدونند اما الان روزه سکوت میگیرند؟!!
پاسخ + +6 0 --
امیرمنصور طباطبایی 1397/03/22 - 12:39
جای آن دارد که آقای ناصر سلیمان زاده سرپرست اداره کل امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش الان پاسخگو باشند که چرا اعمال نکرده اند!!چطوریه که اداره کل مربوطه اشون شده پناهگاه نیروهای فرصت طلب دوره ی احمدی نژاد از جمله جان بزرگی که در زمان احمدی نژاد معاون پشتیبانی اداره کل شهرستان ها بود و تمام فک و فامیلشو ازجمله داماد و...چپوند تو این آموزش و پرورش و آب از آب تکون نخورد اونوقت برای اعمال مدرک یه فرهنگی که به هیچ جا وصل نیست این داستانا درست میشه؟؟؟؟
پاسخ + +6 0 --
سرور حسنی 1397/03/23 - 09:27
یعنی واقعا نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران اعتقاد داره که رشته ی شناخت اندیشه های امام خمینی مرتبط با آموزش و پرورش نیست؟!!!!!!پس دقیقا این همه حساسیت بر آموزش و پرورش و صدقه جاریه و امور تربیتی و شعار و شعائر و...برای چیه؟!
پاسخ + +5 0 --
حسین سنبله کار 1397/03/24 - 02:12
آقای بطحائی چگونه سیستمی که اندیشه های بنیانگذار انقلاب ومکتب مادر خودش رو قبول نداره به اندیشه های خردورزان و اندیشمندان احترام میذاره؟اگه شما هم حال نداری پاسخ بدی امثال آقای کفاش پاسخ بدن!!
پاسخ + +4 0 --
فریده احتشام 1397/03/24 - 22:38
جالبه ها...این رشته جدیده و احتمالا اولین فرهنگی که دراین رشته فارغ التحصیل شده به این مانع برخورد کرده اما بهترین کار این بود که اتفاقا مسوولین و متولیان آموزش وپرورش اولین فرهنگی فارغ التحصیل در این رشته رومورد تشویق قرار میدادن و در اولویت انتصاب در بخش مدیران ستادی قرار میدادن
پاسخ + +5 0 --
محمدنیکومنش 1397/03/25 - 10:54
با درود چرا الان روابط عمومی و امور اداری آموزش و پرورش صم بکم عمی و هم لایعقلون شده اند!!اگه فردا بی بی سی بیاد گزارش تهیه کنه و تیتربزنه که آموزش وپرورش جمهوری اسلامی رشته ی تحصیلی بنیانگذار جمهوری اسلامی روقبول نداره اونوقت همه ریسه میشن که مشکل روبرطرف کنند یا اگه آقای احمد خاتمی در نمازجمعه این موضوع رو مطرح کنه و کل دولت رو زیر سوال ببره همه به صرافت حل مساله می افتند اما در حالت عادی هیچکس کار خودش رو انجام نمی دهد واقعا چر؟!
پاسخ + +3 0 --
مدرس آزاد 1397/03/26 - 11:14
البته این یک ایراد مقطعی است، در آوپ ایراداتی است که از قبل انقلاب تا کنون ادامه دارد!
پاسخ + +6 0 --
مهرنوش خلیقی 1397/03/26 - 22:25
چرا امور اداری وزارتخانه جوابی نداره؟خوب چرا این همه اجحاف؟!
پاسخ + 0 0 --
قاسم رحمتی 1397/03/27 - 15:10
چه جوابی؟اقدام لازمه و نه جواب خواهر بزرگوار که متاسفانه این جماعت خواب...این جماعت چرتی خسته فقط وقت هدر دادن در ادارات را بلدند و پول مفت گرفتن و کارگره زنی رو
پاسخ + +5 0 --
قربانخان 1397/03/28 - 08:53
آقای حمیدی تو امور اداری وزارتخونه مراجعه کنید راهنمایی میکنه حلش میکنه
پاسخ + +2 -1 --
علیرضا جانبزرگی 1397/06/20 - 19:36
آقای پورسلیمان یه سوال:این "ناشناس"هر کامنت چرند و پرندی میذاره رو فیلتر نمی کنی یا هرکس هر مشکلی داره مثل مادر دانش آموز و...یا سید جمال و امثالهم...فقط وفقط کامنت های من که هیچ بی احترامی به هیچ کس هم نمی کنم رو فیلتر می کنی؟!برادر اسم این تبعیض نیست؟!مگر نه اینکه یکی از درد های همیشه ی ما از سیستم تبعیضه؟!با ما مهربان تر باشید...به اندازه ی کافی از این سیستم به ستوه آمده ایم!!
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/06/20 - 20:28
سلام

آقای جان بزرگی


شما از کجا می دانید که بنده همه نظرات آن دوستان را منتشر می کنم ؟

به عنوان مثال ؛ بیش از 50 درصد کامنت های آقای حسینی ( سید جمال الدین و... ) در این رسانه منتشر نمی شوند و یا بخشی از آن ها حذف می شوند اما ایشان مثل شما نیست که اگر یک نظرش منتشر نشد این همه فریاد و داد و بیداد راه بیندازد !


ضمنا آیا شما رسانه دیگری غیر از صدای معلم نمی شناسید ؟


اگر صدای معلم نظر شما را تامین نمی کند چرا مشکلات خودتان را با رسانه دیگری مطرح نمی کنید؟

این همه رسانه ...پایدار باشید .
پاسخ + +3 -1 --
علیرضا جانبزرگی 1397/06/20 - 21:12
سلام.شما از کجا میدونی دررسانه های دیگر مطرح نمی کنم؟هم من هم سایر دوستانم در رسانه های دیگر هم مطرح می کنند اما نکته جالب اینه که شما هم مثل مدیران آموزش و پرورش اعتقاد دارین که هرکس که با شما در زمینه ای هم رأی نیست،از اینجا برود.حکایت همیشه ی ما رفتن است ورفتن و رفتن.اصولگرا و اصلاح طلب و دگم و روشنفکر نداره این سیستم آموزش و پرورش.فقط میگن برو.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/06/20 - 21:16
سلام مجدد

امیدوارم که مشکل شما حل شود .


پایدار باشید .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور