صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

آقای وزیر،"پرورش" را دریابید !

نام وزارت آموزش و پرورش به "وزارت آموزش حفظی و غیرمفهومی و آماده سازی دانش آموزان برای کنکور" تغییر یابد !

حمید سنجری/ معلم و مدرس دانشگاه در شهرستان جیرفت

تغییر نام وزارت آموزش و پرورش و کارکرد مدرسه و نظام آموزشی  وزیر محترم آموزش و پرورش

جناب آقای بطحایی
با عرض سلام و ادب


نمی دانم این نامه به دست جنابعالی می رسد یا نه، یا اگر برسد به آن توجهی می شود یا خیر؛ من نه اصغر فرهادی هستم و نه صادق زیباکلام که اگر نامه ای نوشتم تیتر اول رسانه ها شود و نه فلان سیاستمدار یا صاحب قدرت هستم که اگر کوچکترین سخنی یا متنی از من منتشر شود ده ها تحلیلگر و فعال سیاسی٬موشکافانه کلمه به کلمه آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و رسانه های موافق در مدح و ثنای آن و رسانه های مخالف در ذم و نکوهش آن گوی سبقت را از یکدیگر بربایند.

من فقط یک معلم ساده و کاملاً گمنام در شهرستانی دورافتاده در جنوب استان کرمان هستم که اگر خیلی خوش اقبال باشم سخنم و نوشته ام نهایتش مورد توجه شاگردان و دوستان و نزدیکانم قرار می گیرد؛ اما با عشق به ایران عزیز و فرزندانش این نامه سرگشاده را متتشر می کنم شاید که به دست جنابعالی و دیگرانی چون شما برسد و مورد توجه قرار بگیرد.


آقای بطحایی

آنچه که امروز در مدارس ما تربیت می شود "تست زن حرفه ای" است نه انسان، که نتیجه آن پانزده میلیون پرونده قضایی در نوبت رسیدگی و ثبت رکورد هر دقیقه یک نزاع و.. شده است  در کشور ما بعضی از نهادها هستند که ماهیت و عملکرد آنها به نام و عنوان پرطمطراق آنها نمی خورد و هیچ گونه سنخیت و نسبتی بین آن دو نیست؛ مثلاً ما بانکی داریم به نام بانک رفاه کارگران ، اما اینکه این بانک محترم کدام "رفاه" را برای کدام "کارگران" ایجاد می کند خدا می داند. یا وزارت خانه ای داریم به نام "وزارت جهاد کشاورزی"، که خروجی عملکرد آن وزارت محترم به این صورت است که به عنوان مثال قیمت پیاز یک روز کیلویی ۵۰ تومان است و روزی دیگر ۵۰۰۰ تومان ٬و یا در حالی که کشور ما با خشکسالی مزمن و کمبود آب دست و پنجه نرم می کند هر کسی از هر صنفی و در هر منطقه ای و به هر مقدار و به هر روشی که دلش می خواهد هندوانه می کارد آن هم هندوانه ای که به طور متوسط برای هر کیلویش ۲۸۶ لیتر آب مصرف می شود و آخر سر با کمال افتخار آن هندوانه را با قیمتی ناچیز به کشورهای عربی صادر می کنند ، یا طبق فرمایش معاونت آن وزارت محترم  در کشورمان بیش از ۳۵۰ هزار حلقه چاه آب غیرمجاز داریم اما همچنان نام آن نهاد محترم "وزارت جهاد کشاورزی" است .

سرتان را به درد نیاورم؛ یکی از نهادهای از این دست، "وزارت آموزش و پرورش" است. وزیر محترم٬ کدام پرورش؟کدام تربیت؟اصلاً کدام آموزش کاربردی؟


اگر بخواهیم نام دقیقی با توجه به ماهیت و عملکرد این وزارت انتخاب کنیم باید نام این وزارت محترم را  "وزارت آموزش حفظی و غیرمفهومی و آماده سازی دانش آموزان برای کنکور" گذاشت.

 

آقای بطحایی

الهی ویران شود این کنکور که بهترین دوران زندگی بهترین فرزندان ايران را در در لابه لای گزینه های آزمون های آزمایشی و اصلی اش به باد داد و درآمد خانواده ها را در مؤسسات کنکوری و کلاسهای خصوصی و عمومی و آزمون های آزمایشی شان که در هر کوی و برزن هر شهر دور و نزدیکی شعبه و نمایندگی دارند به یغما داد.

شما نیک می دانید که بهترین مدارس این کشور، مدارس "استعدادهای درخشان" و "نمونه دولتی" هستند.

اما یک نگاهی به این "بهترین مدارس کشور" بیندازیم ببینیم در آنها چه می گذرد ؟

 

 تغییر نام وزارت آموزش و پرورش و کارکرد مدرسه و نظام آموزشی آقای بطحایی !

از صبحگاه تا عصرگاه و از ورود تا خروج دانش آموزان،"سؤالات پرتکرار"، "سؤالات خیلی سخت"،"مجموعه سؤالات طبقه بنده شده فلان مؤسسه کنکوری"، "مجموعه سؤالات آزمون های آزمایشی بهمان مؤسسه کنکوری"، "نمونه سؤالات امتحانات نهایی" و...را آموزش می دهند و آنچه که در این "بهترین مدارس" محلی از اعراب ندارد پرورش و تربيت و کار فرهنگی است. .

این وضعيت "بهترین مدارس کشور" است سایر مدارس که دیگر بماند.

سرور گرامی، می دانید مشکل از کجاست؟

مشکل از مدیران و معلمان دلسوز و سختكوش این "بهترین مدارس" و سایر مدارس نیست؛ مشکل از آن روند و نگاه غلطی است که امروز در مجموعه آن وزارت محترم حاکم است که در حالت کلی اگر بخواهند توانایی و شایستگی و بازدهی یک معلم یا مدیر را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهند کاری به این ندارند که آن معلم یا مدیر،چقدر قانون مداری و مدنیت و فرهنگ و راستگویی و ادب و ارزش های والای انسانی و اخلاقی را در دانش آموزان پرورش داده اند و نهادینه کرده اند و ناهنجاری ها و رذایل اخلاقی را کاهش داده اند و در یک کلام به "پرورش" اهمیت داده اند،بلکه به این کار دارند و اهمیت می دهند که آمار و درصد قبولی سالانه و امتحانات نهایی و رتبه های برتر کنکور دانش آموزان چگونه است و معیار سنجش توانایی و بازدهی یک معلم و مدیر چنین مواردی است و نتیجه آن شده است که در این مجموعه از آن معلم‌ مدرسه عشایری بگیر تا‌ تمامی معلمان و مدیران مدارس خاص و عام و ادارات آموزش و پرورش در رقابتی نفس گیر و تمام نشدنی، تمامی هم و غم و تلاششان را بر این گذاشته اند که آمار بالای قبولی و رتبه های برتر کنکور را کسب کنند و مقوله ای به نام "پرورش" همچون کودکی بی سرپرست به حال خود رها شده است.

تغییر نام وزارت آموزش و پرورش و کارکرد مدرسه و نظام آموزشی

وزیر گرانقدر

آنچه که امروز در مدارس ما تربیت می شود "تست زن حرفه ای" است نه انسان، که نتیجه آن پانزده میلیون پرونده قضایی در نوبت رسیدگی و ثبت رکورد هر دقیقه یک نزاع و.. شده است. تغییر نام وزارت آموزش و پرورش و کارکرد مدرسه و نظام آموزشی

 

آقای بطحایی ؛ به کجا داریم می رویم؟

این مملکت دیگر چه تعداد پزشک و مهندس و لیسانس و فوق لیسانس و دکترا و افراد مدرک دار می خواهد؟

ما که دیگر امروز حتی بخش زیادی از رانندگان محترم تاکسی ها و آژانس های مسافربری و...کشورمان را افراد قبول شده در امتحانات و کنکور و "مدرک تحصیلی دار" تشکیل می دهند.

 

وزیر محترم آموزش و پرورش

باور بفرمایید امروز مشکل جامعه ما آمار و درصد قبولی امتحانات و کنکور و... نیست که ما تمام هم و غم و تلاشمان در چنین مواردی شده است،مشکل امروز جامعه ما رواج انواع و اقسام ناهنجاری های اجتماعی و کمرنگ شدن ارزش های اخلاقی و انسانی است که ریشه بسیاری از این مسائل در عدم تربیت و پرورش صحیح در مدارس است.

شما را به خاک مقدس ایران سوگند که برای پاسداری از هر وجب آن خون هزاران زن و مرد آزاده ریخته شده است،"پرورش" را دریابید.بیایید انسان تربیت کنیم نه "تست زن".

تغییر نام وزارت آموزش و پرورش و کارکرد مدرسه و نظام آموزشی


من گمان می کنم جنابعالی و هر انسان آگاه و خردمندی با گزاره زیر با نظر من موافق باشید که:‌«اکثر افراد کتاب خوان بسیار باادب تر و بافرهنگ تر و باشخصیت تر از افراد کتاب نخوان هستند و در اکثر کشورهای توسعه یافته و متمدن،سرانه مطالعه و کتاب خوانی بالاست و همچنین در اکثر کشورهای عقب افتاده و غیرمتمدن،سرانه مطالعه و کتاب خوانی پایین است».

یکی از اقدامات اساسی و بنیادین که در مقوله "پرورش و تربیت" می توان انجام داد برنامه ریزی و سیاست گذاری برای آشتی دادن دانش آموزان با کتاب و تشویق آنان به مطالعه کتاب هایی متناسب با ذوق و سلیقه رده سنی آنان است که باید توسط کارشناسان موردبررسی قرار گیرد.توجه فرمایید که این فقط یک پیشنهاد معمولی توسط عضو کوچکی از جامعه میلیونی معلمان و فرهنگیان است که چنانچه اراده ای در آن وزارت محترم جهت بهبود و جدی گرفتن پرورش و تربیت و فرهنگ وجود داشته باشد سیل پیشنهادات و ایده های بسیار برتر و خردمندانه تر است که توسط معلمان و مدیران و کارشناسان خبره و آگاه روانه آن وزارت محترم می شود.

توفیق روزافزون حضرتعالی را از درگاه خداوند منان خواستارم. ایام به کام باد.

روزنامه قانون

پنج شنبه, 24 خرداد 1397 ساعت 12:06 خوانده شده: 152 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
حسینی 1397/03/24 - 13:34
مافیای پشت پرده سالهاست بر تعلیم و تربیت آینده سازان کشکر چنبره انداخته و اجازه ورود انسانهای پاک و شجاع را برای سالم سازی این فضا نمیدهد...

پشت این موسسات بده بستانهای زیادی هست...

روح پاک فرزندان این سرزمین را با آموزشهای غلط بیمار میکنیم شادابی قناعت صداقت دوستی و...
همه و همه را قربانی میکنیم
و حسادت استرس، زیاده خواهی، افسردگی و...را به فرزندانمان هدیه میدهیم...
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/03/24 - 17:18
احسنت بر نویسنده محترم
مشکل اصلی آموزش و پرورش ما دقیقاً همین است، نه بود و نبود آزمون ورودی فلان نوع مدرسه
پاسخ + +3 0 --
مدرس آزاد 1397/03/25 - 02:31
برنامه ریزی و سیاست گذاری برای آشتی دادن دانش آموزان با کتاب و تشویق آنان به مطالعه کتاب هایی متناسب با ذوق و سلیقه رده سنی آنان است که باید توسط کارشناسان موردبررسی قرار گیرد.توجه فرمایید که این فقط یک پیشنهاد معمولی توسط عضو کوچکی از جامعه میلیونی معلمان و فرهنگیان است
یکی از تناقضات با جملات فوق، مثالی است از طرح جابر؛ اولاً اولیاء آنرا اجرا می کردند و نه دانش آموزان و ثانیاً در پایان می دیدی دانش آموزی که از مرجع اینترنتی استفاده کرده برنده می شود و نه دانش آموزی که به کتابخانه مسجدی رفته و کتابهایی را مرجع خود قرار داده است!
در ضمن حق مداری از قانون مداری شایسته تر است چون بسیاری از مشکلات یا از بی قانونی است (درحالی که خداوند می فرماید ما در قرآن چیزی را فرونگذاشتیم) یا بد قانونی که مدار آن راه به سوی جهنّم می رود! که یکی از مصادیق آن تداوم توهّم در جذب نیرو با ضوابط و قوانین ناقص و ناقض و معیوب در سیستم جذب نیرو در آموزش و پرورش است!
پاسخ + +3 0 --
مدرس آزاد 1397/03/25 - 02:36
داشتن امید به برنامه دولت ها یک حس اجباری یا شعاری نیست! یک حس تجربی و عقلانی است! پس جای تعجّب نیست کسی که به وجود نظم در اجتماع معتقد است، قانون را افیون جامعه دیده باشد و نه دین!!
مواد مخدّر قانونی و تبصره های الحاقی به این مواد!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور