صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" آغاز تمام این دست آوردها از فرهنگ است جایی که خانواده و آموزش و پرورش در آن نقش بسزایی دارند و از همان شروع کودکی به آن می‌پردازند "

آن عکس رختکن تیم ژاپن ؛ مدارس ژاپن و فرهنگ نظم و مسئولیت پذیری ؟

کاوه معین‌فر

عکس رختکن تیم ژاپن و نظام آموزشی ژاپن

 - بازی خوب تیم ژاپن در مقابل تیم بلژیک - تیم سوم رنکینگ فیفا و یکی از شانس‌های قهرمانی این دوره از جام جهانی - با گلی که در آخرین ثانیه های بازی دریافت کرد اگرچه منجر به حذف آنها از دور مسابقات شد اما تحسین فوتبال دوستان جهان را به همراه داشت.

بعد از این باخت دراماتیک آنچه که تحسین دو چندان تمام جهان را نسبت به ژاپنی ها برانگیخت عکس رختکن تیم ژاپن بعد از ترک ورزشگاه بود، بعد از این شکست تلخ، ژاپنی‌ها رختکنی به غایت تمیز و مرتب به جا گذاشتند، همراه با‌‌ کاغذی روی میز وسط رختکن و نوشته ای به زبان روسی بر روی آن : Спасибо (سپاسیبا) که در زبان روسی به معنی "تشکر" است، تشکر از میزبانی روسها.

همواره در طول این سالها برخوردهای این چنینی تماشاگران ژاپنی بعد از مسابقات فوتبال را در سراسر جهان دیده‌ایم و شنیده‌ایم، بعد از بازی سکوی تماشاگران توسط خود آنها از هرگونه آشغال و زباله‌ای پاک می‌شود و این اقدام به نحوی باعث فرهنگ سازی برای تماشاچیان سایر کشورها هم شده است.

عکس رختکن تیم ژاپن و نظام آموزشی ژاپن

تماشاگران ایرانی هم در روسیه بعد از مسابقه های ایران چنین کاری را انجام می‌دادند.چگونه می‌توان چنین کارهایی انجام داد؟

پاسخ این است :

در فرهنگی که نظم، مسولیت‌پذیری و سخت‌کوشی از مهمترین ارکان هویتی فرد و جامعه است چنین نتایجی حاصل می‌شود.


در فرهنگ ژاپن اولین و مهم ترین قضیه مسئولیت‌پذیر بودن است به همین دلیل است که بارها شنیده ایم که فلان مدیر ژاپنی به دلیل ضعف در مجموعه زیر دستش خودکشی کرد یا همین اواخر شنیدیم مدیران مترو ژاپن به دلیل 20 ثانیه زودتر حرکت کردن قطار عذرخواهی کردند، یا پدیده "کاروشی" یعنی مرگ بر اثر کار بیش از حد.

عکس رختکن تیم ژاپن و نظام آموزشی ژاپن

سال گذشته فیلم "زندگی بدون زندگی" در جشنواره توکیو حضور داشت و بنده به عنوان کارگردان، همراه با تهیه کننده و آهنگساز فیلم به پایتخت سرزمین آفتاب رفتیم، بعد از 2 روز یک نکته به شدت توجه ما را جلب کرد: چرا در هیچ جای این شهر یک تکه کاغذ به اندازه یک عدس هم روی زمین نیافتاده است؟ واقعا هیچ جا یک فیلتر سیگار یا حتی یک تکه دستمال کاغذی هم روی زمین ندیدیم! همه جا در حد باور نکردنی تمیز بود و هر کس وظیفه‌ای که داشت را به نحو احسن انجام می‌داد. (با روی گشاده و لبخند) .

آغاز تمام این دست آوردها از فرهنگ است جایی که خانواده و آموزش و پرورش در آن نقش بسزایی دارند و از همان شروع کودکی به آن می‌پردازند.

دانش آموزان ژاپنی از سال اول تا ششم ابتدایی باید اصول اخلاقی در برخورد با مردم را بیاموزند، از سال اول تا سوم مقدماتی  هیچ نوع امتحانی وجود ندارد، چون هدف از آموزش و پروش القای مفاهیم و ساختن شخصیت است و نه امتحان و اجبار.

آنها از سنین پایین به حفظ سلامتی اهمیت می‌دهند، دانش آموزان در ژاپن نیم ساعت طول می‌کشد تا وعده غذایی خود را تمام کنند به این دلیل که مطمئن شوند غذا به درستی هضم شده، وقتی که درباره این نگرانی‌ها پرسیده می شود، آنها می‌گویند که این دانش آموزان آینده ژاپن هستند.
در مدارس ژاپن به دانش‌آموزان نمره داده نمی‌شود و ارزیابی به صورت گروهی انجام می‌شود، گروه باید تلاش کند که همه در سطح خوبی قرار بگیرند.

عکس رختکن تیم ژاپن و نظام آموزشی ژاپن

کودکان هنگام نشستن روی صندلی اتوبوس یا قطار ابتدا کفش خود را در می‌آورند و بدون کمک مادر روی صندلی می‌نشینند.

بعد از سونامی سال 2011 در ژاپن، خویشتن داری ژاپنی‌ها بعد از چنین فاجعه هولناکی باعث تحسین و شگفتی تمام مردم جهان شد، چون مردم ژاپن در صفهای بلند برای دریافت کمک می‌ایستادند، ازدحام نمی‌کردند، دست به غارت نمی زدند و حتی پولهای یک بانک را که پیدا کرده بودند پس دادند.همه این مثال‌ها و نمونه‌های بیشماری از این دست رفتار ژاپنی‌ها، فقط و فقط نتیجه عملکرد درست یک ملت در زمینه آموزش و ساختن فرهنگ است، این اتفاقات حاصل اعتقاد و زیستن با فرهنگی است که ژاپنی ها برای خود ساخته‌اند.برای شو آف یا به رخ کشیدن و مصلحت نیست چون اگر چنین چیزی بود قطعا تا به امروز لو رفته بودند و این گونه رفتارهایشان یک نوع تظاهر و فریب‌کاری به حساب می آمد که هر بار با دیدن آن احساس تهوع می‌کردیم.

عکس رختکن تیم ژاپن و نظام آموزشی ژاپن

واقعیت این است که ژاپنی ها دقیقا همان مردم سخت‌کوشی هستند که خارجی ها متصور هستند. نظم و برنامه ریزی آن چنان نقش پررنگی در سلامت، تفریح، آیین و سنت ها و حتی ارتباطات کاری شان دارد که کمتر با اتفاقی غیر قابل پیش بینی مواجه می‌شوند.

به شهادت آن نوشته تشکر به زبان روسی، آنها از قبل برنامه داشته‌اند که به این شکل از جام جهانی و میزبان خداحافظی کنند به همین دلیل برد و باخت در برنامه آنها هیچ خللی وارد نکرده است.

اینجاست که می فهمیم آن عکس از رختکن تیم ژاپن فقط یک عکس نیست، نتیجه و نشانگر فرهنگ آن ملت است.ژاپنی ها اگرچه حذف شدند ولی علاوه بر فوتبال یکی از تصاویر ماندگار جام جهانی 2018 را در خاطره‌ها برجای گذاشتند!

عصر ایران

چهارشنبه, 13 تیر 1397 ساعت 16:11 خوانده شده: 340 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
دبیر م 1397/04/13 - 17:09
ژ اپن با کارها و زحمات فراوان مثل توجه به مدارس و احترام دانش اموزان به معلمان و...به اینجا رسیده و ما با امثال زاپن شاید 100سال فاصله داشته باشیم
پاسخ + +2 -1 --
علی شیخی 1397/04/13 - 17:12
اگر همتی باشد ایران میتواند بسیار بالاتر از ژاپن در فرهنگ بدرخشد.فقط همت میخواهد،آنهم از مسئولان
پاسخ + +6 0 --
شهروند 1397/04/13 - 17:27
ژاپنی ها در همین دنیا مسئول کارهای خوب وبد هستن وقتی که با خوردن خاکتو کربلا و رفتن به حج از تمام کارهای بد و حق خوری ها می رهیم دیگر توجه به پاسخگویی مسولیت پذیری در جامعه بی معنی است وقتی در آن دنیا طبق نظر علما تمام ثواب کارهای سنی ها به پای شیعه نوشته می شود و تمام کارهای بد شیعیان به حساب سنی ها نوشته می شود وبا پارتی بازی به بهشت روانه می شوند کدام مسولیت پذیری .به راستی باید ریشه توجه کرد
پاسخ + +10 -1 --
امامی 1397/04/13 - 18:56
سلام
آنان از کودکی جامعه پذیر شدند نه همانند ما
در سی چهل سالگی .
احسنتم به نگرش تیز شما.
ما از آموزش و پرورش خود همین اندک باریکه
فرهنگ را می خواهیم هر چند همین درس
نازک تر از مو ، از هزار درس بی حاصل ما به
اندازه کره زمین ارزشمندتر است.
سپاس همکار محترم. سپاس
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/13 - 21:40
آنقدر تحت تاثیر عکس قرار گرفتم که همکار
نوشتم. پوزش می طلبم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/14 - 08:43
فوتبال افیون توده ها نیست،
فوتبال مدخلی برای دگرگونی است.
با برخورد فرهنگ های کشورهای مختلف ،
امکان ایجاد تغییر و تحول در نگرش و بینش بوجود
می آید. کافی است ما با روزنه ها آشنا شویم با همانندگردی
و تلاش برای آن ، نشانه های مثبت فرهنگی ، عمومیت می یابد.فوتبال
مدخلی برای دگرگونی است. ترویج فرهنگ یعنی همین تاثیر پذیری افراد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/04/14 - 10:36
با برخورد فرهنگ کشورهای مختلف
صحیح است.
پاسخ + +4 0 --
حقی 1397/04/13 - 19:41
برادر عزیز آقای معین فر : با معرفی گوشه ای از فرهنگ کشور آفتاب تابان خدمتی بسیار ارزشمند انجام داده اید.
الگو سازی عملی است که در کتاب خدا بارها تکرار می شود. برای مثال خداوند لقمان را به عنوان یک الگو معرفی می کند. شخصی حکیمی که پیامبرهم نیست والگوی بسیار خوبی برای ما است.
امید است ما باپذیرش واقعیتهای خودمان بدور از گزافه گویی ولاف زدن به سمت الگوی فرهنگی جهان بشری حرکت کنیم.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور