صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" حاکمیت نگاه علمی اتفاق نیفتاده و با وجودی که معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نگاه علمی را رویکرد و راهبرد خود معرفی می کنند در سطح برخی استانها در انتصاب معاونت های این دوره اهمال شده و افرادی به کارگیری شده اند که مدرک معادل کارشناسی دارند "

بستر توسعه آموزش و پرورش ، نگاه علمی و برنامه محور به دوره ابتدایی است

علی قربانی/ فرهنگی لرستانی

اهمیت دوره ابتدایی و سیاست های معاونت آموزش ابتدایی

 اگر با تامل و تعمق نگاهی به پیشینیه کشورهای موفق و پیشرو در حوزه تعلیم و تربیت داشته باشیم متوجه این حقیقت خواهیم شد که در این کشور ها نگاه ویژه ای به دوره ابتدایی می شود و برنامه های اجرا شده در این کشورها به گونه ای است که دانش آموزان را در مسیر اعتلا و ارتقای علمی و فرهنگی قرار دهد . در نظام تعلیم و تربیت کشورمان هم این نگاه در سند تحول بنیادین به درستی  معطوف شده و از این دوره به عنوان  دوره «اساس» یاد شده است .

نا گفته پیداست که اگر بخواهیم کارکردهای آموزشی و تربیتی در دوره های بالاتر به درستی شکل گیرد باید کارکردهای مهم دوره ابتدایی از نگاه برنامه ریزان و مجریان تعلیم و تربیت مورد غفلت قرار نگیرد و آنها فعالیت و برنامه های خود را با توجه به  ساحت های شش گانه تعلیم و تربیت و متناسب با نیاز و استعدادهای دانش آموزان به کار گیرند .

اهمیت دوره ابتدایی و سیاست های معاونت آموزش ابتدایی

برنامه ملی شهاب از جمله برنامه های مثبتی است که در سالهای اخیر با همکاری بنیاد ملی نخبگان در سطح مدارس ابتدایی در حال اجراست . خارج از اهداف متقن و مفیدی که در این برنامه دنبال می شود باید گفت که موفقیت این طرح در وهله اول بستگی به نگاه علمی و برنامه محور متولیان تعلیم و تربیت دارد و تا این نگاه و درک درست از برنامه در منظر متولیان ستادی این حوزه متمرکز نشود نمی توان به آینده روشن این برنامه امیدوار بود .

نقش مدیریت مدارس به اندازه ای است که باید چارچوبی تدوین شود که یکی از اصول اولیه انتصاب مدیران را داشتن مدارج بالای علمی (حداقل فوق لیسانس ) و موفقیت در آزمون علمی و تخصصی مدیران اعلام کند  اگر کشورهایی مانند فنلاند ، ژاپن ، کره جنوبی ، سنگاپور و .... توانسته اند به پیشرفت های قابل توجهی در حوزه آموزش و پرورش دست پیدا کنند ، قطعا حاکمیت نگاه علمی و تخصصی به دوره ابتدایی سهم شایسته ای در این پیشرفت و توسعه داشته و تا مجریان این برنامه ها خود به سطح قابل قبولی از مبانی علمی و تخصصی دست پیدا نکنند ، نمی توانند مجری برنامه هایی باشند که در آن اصول و مبانی علمی و کارشناسی حرف اول را می زند .

اما در کشور ما ایران باید گفت که این نگاه علمی و برنامه محور به صورت واقعی نهادینه نشده وبا مطالعه در منابع انسانی شاغل در حوزه ابتدایی اعم از ستاد و صف توجه به صلاحیت های علمی و حرفه ای آن چنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است .

وجود پنجره های بازی که در این حوزه وجود دارد باعث شده تا هر از چند گاهی با تصویب مجلس که عمدتا نگاه سیاسی در آن در اولویت است ، تعدادی از نیروهای نهضتی ، قرار داد کار معین ، حق التدریس،  پیش دبستانی  و ... به بدنه آموزش و پرورش تزریق شوند و عمدتا در دوره ابتدایی به کارگیری شوند ؛ پدیده ای نامیمون که اثرات و نتایج آن در سالهای آینده مشهود و ملموس خواهد بود .

از طرفی مبانی محکم نظری برنامه ملی شهاب می طلبد تا در حوزه ستادی افرادی فرهیخته ، علمی و برنامه محور متولی اجرای برنامه در مدارس شوند که چارچوب ها ، مبانی و اصول حاکم در این برنامه هارا درک کنند و بتوانند برنامه ها را متناسب با شرایط مدارس عملیاتی و اجرایی کنند و به راحتی از موانع موجود عبور کنند .

اهمیت دوره ابتدایی و سیاست های معاونت آموزش ابتدایی

در این مورد خاص هم باید گفت که حاکمیت نگاه علمی  اتفاق نیفتاده و با وجودی که معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نگاه علمی را رویکرد و راهبرد خود معرفی می کنند در سطح برخی استانها در انتصاب معاونت های این دوره اهمال شده و افرادی به کارگیری شده اند که مدرک معادل کارشناسی دارند .

آیا این افراد می توانند پرچمدار اجرای برنامه های علمی و کارشناسی باشند و درک درستی از مبانی علمی و تخصصی برنامه ها داشته باشندآن هم در شرایطی که برخی از معلمان ابتدایی حتی در دوره ترین روستاها تحصیلات عالی و تکمیلی دارند ؟ 

تحلیل اجرای چند ساله این برنامه در مدارس نشان  می دهد که این چالش ها و آسیب ها باعث شده تا نه خانواده ها و نه مدیران مدارس نگاه واقع بینانه ای به برنامه ملی شهاب نداشته باشند و با وجود عنوان این برنامه که شناسایی و پرورش استعدادهای برتر دانش آموزان است ؛ یا شناسایی به صورت کامل انجام نگرفته و یا پرورش این استعدادها مغفول مانده است .  

آری !

اهمیت دوره ابتدایی و سیاست های معاونت آموزش ابتدایی

دوره کودکی به واسطه روح مستعد و آماده فراگیران برای آموختن، زمینه ای را ایجادمی‌کند که هر فعالیت مانند نقشی بر سنگ ماندگار باقی بماند. تحویل گرفتن روح‌های مستعد دانش آموزان در مدارس ابتدایی این فرصت طلایی را به معلمان و مدیران می‌دهد تا بهترین بهره را برای ظهور و تجلی ارزش‌ها، تطابق رفتارها ، رشد عقلانی و ذهنی و ظهور تفکر دردانش آموزان به کارگیرند . مبانی محکم نظری برنامه ملی شهاب می طلبد تا در حوزه ستادی افرادی فرهیخته ، علمی و برنامه محور متولی اجرای برنامه در مدارس شوند که چارچوب ها ، مبانی و اصول حاکم در این برنامه هارا درک کنند و بتوانند برنامه ها را متناسب با شرایط مدارس عملیاتی و اجرایی کنند و به راحتی از موانع موجود عبور کنند

اما در پایان به آسیب های دیگری هم اشاره می کنیم که مدارس را به خصوص در دوره ابتدایی رنج می دهد .

- نقش مدیریت مدارس به اندازه ای است که باید چارچوبی تدوین شود که یکی از اصول اولیه انتصاب مدیران را داشتن مدارج بالای علمی (حداقل فوق لیسانس ) و موفقیت در آزمون علمی و تخصصی مدیران اعلام کند .

-  جلوگیری از ارسال و تعدد بخشنامه های بی محتوا و سلیقه ای  که کیفیت آموزش و پرورش را در مدارس تحت الشعاع خود قرار می دهد .

- برگزاری کلاسهای ضمن خدمت برای معلمان و توجه به ارتقاء صلاحیت های حرفه ای معلمی و توجیه و در نظر گرفتن خانواده ها قبل از اجرای هر برنامه

-  تدوین ساز و کارهای تشویقی برای ورود نیروهای توانمند ، علمی و تخصصی در دوره ابتدایی و جلوگیری از خروج نیروهای علمی

- تدوین نظام ارزیابی و نظارت دقیق و کارآمد و تربیت نیروهای تخصصی برای این مهم متناسب با برنامه های اجرا شده در دوره ابتدایی


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 15 تیر 1397 ساعت 13:55 خوانده شده: 559 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/04/15 - 16:16
معلوم است خوب خیال پردازی می کنید معلمان وکارمندانن ستادی که در کف نیازهای اساسی خود گرفتار هستند چگونه توقع اجرای درست طرح شهاب راازآن ها دارید من امسال پایه چهارم تدریس می کردم فرم های شهاب را یک شب به خانه بردم تیک زدم وفرداتحویل دفتر مدرسه دادم منزلت ومعیشت معلم در فنلاند وژاپن با ایران قابل مقایسه نیست مانباید آ.پ کشور خود را با آن کشورها مقایسه کنیم در ایران عقب مانده ترین سیستم آموزشی وجود دارد درضمن مدرک ملاک توانمندی نیست به خصوص مدرک های پولی، اگر امروز در همه ی بخش های کشور چالش داریم دلیلش مدرک گرایی بوده نه توانمندی افراد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/15 - 21:51
در اینکه وضعیت شان و منزلت معلمان در کشور ما قابل مقایسه با کشورهایی پیشرفته نیست با جنابعالی موافق هستم. ومی پذیرم که مطلقا مدرک درک و شعور نمی آورد ولی از نقش آگاهی و دانش نباید غافل شد
پاسخ + +1 0 --
محمد باقر شیبانی 1397/04/16 - 13:05
گذراندن حتی یکساعت وقت در کلاسهای ارشد و اخذ مدرک ارشد و بالاتر ولو اخذ مدرک اکادمیکی بالاتر از لیسانس در مدت زمان یکماه، تماما به اندازه کل تحصیلات تا لیسانس می ارزد.انهایی که مدرک و مستندات علمی را رد می کنندچون از مدارک بالا واقف نیستند و دنیای انان در حد پایین است فقط همین یک کلمه را یاد گرفته اند که مدرک دردی دوا نمی کند .عزیزان من علم مستند، صرفا از دریچه اخذ مدارک ومدارج عالی می گذرد.یرفع الله الذین امنوا منکم والذین اوتوالعلم درجات.چندین سال (8سال)است که بنده در میان افراد و همکارانی قرار گرفته ام که واقعا و سوگند به حضرت احدیت، که دارم در میان کارهای ناپخته بسیاری از انان ،دست و پا می زنم و خود خوری می کنم .یکسال است که به این نتیجه رسیده ام در اجتماع انان شرکت نکنم چرا که انان نه سخن علمی را بر می تابند و نه در سطحی هستند که فهم مسائل را روان ببینند و این یا از سر حسادت است و یا از سر عدم استدلال و تفهم.
پاسخ + 0 -1 --
ع ق 1397/04/16 - 13:38
علم .دانش و آگاهی دریچه ای از نور و روشنایی زا به روی انسان می گشاید و کمک می کند تا او عالمانه و هوشمندانه گام بردارد. باید گفت که دنیای هر کسی به اندازه وسعت معلومات است و اگر تجربه به کمک علم و دانش در حوزه تعلیم و تربیت ورود کند قطعا معجزه خواهد کرد .
پاسخ + 0 0 --
بیرانوند 1397/04/17 - 19:08
اقای محترم یک ساعت تحصیل در سطح فوق لیسانس چه تغییری در تفکر شما ایجاد کرده که از روی علم و دانش سکوت کردید من که نمیدونم . شما از پیامبر عالمتر نیستید که با بلال حبشی مشورت کرد همچین می فرمایید سکوت کردم انگار با جامعه بدوی سروکار دارید که قبل از اثبات کروی بودن زمین خواستند گالیله را اتش بزنند .
جناب فوق لیسانس زیرساخت لازم برای تبدیل شدن اموزش و پرورش ما به ژاپن و فرانسه مهیا نیست چه شما مدیر کل باشید چه جناب قربانی که انگار کمی خسته شده
پاسخ + 0 0 --
محمد باقر شیبانی 1397/04/18 - 00:15
اقای/خانم بیرانوند ما به اندازه مکفی زحمت خویش کشیدیم و متفکرینی چون منطق شما را زیاد دیدیم و نتیجتا به قول حضرت رسول (ص)رسیدیم که فرمودند:"علیکم بالسکوت فانه مفتاح السلم".کارها را به امثال تو واگذار کردیم که به لیسانس بودنت می نازی و فکر می کنی که بدوی بودن بد است .نه اقا بدوی بمانی بهتر از انکه گرفتار عالمان بی عملی شوی که بهتر از خود را نمیتوانند ببینندو میخواهند با سنگ زدن به درخت خرما دهان خویش را شیرین کنند.(عام نادان پریشان روزگار///به ز دانشمند ناپرهیزکار/ )حضرت علی میفرماید:"مثل عالم مثل درخت خرمایی است که باید در پای ان بنشینی و صبوری پیشه سازی تا خرمایی فرو افتد و دهانت را شیرین کنی.اما مثل شما همانگونه که از منطق شما هویدا است مثل همان کسانی است که میخواهند با سنگ زدن و نیش زدن و کنار زدن بهتر از خودشان از انها بهره بگیرند.و اما در درک مفهوم مشورت شما دچار اشکال هستید و فرق تکلیف و مشورت را نمی دانید و اینجاست که باید سکوت کنی و سعی کنی معنی سخن را بفهمی.پیامبر با خیلیها مشورت میکرد اما به علما تکلیف میکرد و امور را به انان می سپرد.
پاسخ + 0 0 --
ا . م 1397/04/17 - 18:55
بیایم به جای کینه های شخصی واقعیت رو بگیم . یه نفر از لغو ابلاغش ناراحته میاد برا خودش فلسفه بافی میکنه . جناب بگو با فلانی مشکل دارم الکی نگو کارشناسی معادل
پاسخ + 0 0 --
ع ق 1397/04/17 - 23:09
دوست عزیز شما هم می توانید با منطق و استدلال مطالب فوق را نقد کنید . هر جای مطلب را که دیدید با منطق علمی سازگار نیست بفرمایید که این مطالب به این دلیل مورد تایید نیست
پاسخ + 0 0 --
ع.ق 1397/04/24 - 10:04
احساس می کنم کمی خسته ای

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور