صدای معلم

" جوابیه معاون آموزش متوسطه در وزارت حمیدرضا حاجی بابایی به صدای معلم "

تاملاتی در سخنان پر تکرار جناب پورسلیمان از سند تحول بنیادین

گروه رسانه/

چندی پیش گزارشی از نشست کارشناسی بررسی و نقد سند تحول بنیادین که با حضور « محمود مهرمحمدی » از مجریان و تدوین‌کنندگان اصلی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برگزار شد در صدای معلم منتشر گردید . ( این جا )

در پایان این نشست ، مدیر صدای معلم پرسش هایی را از ایشان مطرح کرد .

 « ابراهیم سحر خیز » معاون آموزش متوسطه در وزارت « حمیدرضا حاجی بابایی » انتقاداتی را نسبت به آن در یک گروه تلگرامی بیان کرده بود . ( این جا )

« سحر خیز » جوابیه ای برای صدای معلم و در انتقاد از مدیر  این رسانه و مواضع آن ارسال کرده است .

ضمن تشکر و قدردانی عین جوابیه منتشر می گردد .

انتقاد ابراهیم سحر خیز از علی پورسلیمان مدیر صدای معلم  در مورد سند تحول بنیادین

جناب پور سلیمان عزیز چه راحت یک تنه  می برید و می دوزید و پیش می تازید؟
 چه بی محابا، بدون شنیدن سخن اغیار ،یک تنه بر مسند رفیع قضاوت نشسته با تکیه بر اعلمیت خویش ، فتوی صادر می کنید!
قدری صبوری و تامل بایدت ! تا پس از دیدن دگر روی سکه ،دامن سخن را برای حصول نتیجه بر چینید.


رفیق شفیق !
جناب پور سلیمان

خود گویی و خود خندی ! عجب مرد هنرمندی" !

لختی درنگ کن شاید حرفی متفاوت نیز برای گفتن و یا شنیدن در چنته  باشد.
بد نیست در آغاز کلام آورده شود ، نگارنده ،وصی و یا وکیل احدی از موافقان و یا مخالفان سند نبوده و نیستم و شوربختانه یا خوشبختانه،  در قبال تدوین ترویج و تا تبلیغ این سند ،حتی یک پاپاسی بر ما نماسیده است.
"دگران کاشتند و گویا قصد آن دارند ، میوه تکمیل یا ترمیم و اصلاح آن را نیز تا ابد البته به شرط رخصت حضرت" ملک الموت"، وقف خویش  کنند ."
اما بخش قابل تاملی از آنچه بر زبان رانده اید مقرون به صحت نیست.
ای کاش جناب دکتر نوید  به جای تعریف ، تمجید و اقرار درخلوت ،به جلوت نیز ، تکمله ای بر این" تقریظ و جیز" داشته باشند.
 1- این بخش از سخن حضرتعالی که "تغییرات مدیریتی ، داشتن نگاه سیاسی و جناحی  به مسایل ،مانعی بزرگ بر سر عملیاتی شدن طرحها است .سخنی سنجیده و به جاست.
اما با کدام ادله و برهان دلالت بر آن دارید که ایدئولوژیک بودن،  سدی بزرگ در مسیر تحقق  آن است.
نگران "حیات طیبه "هستید.؟ نگران نادیده گرفته شدن حقوق اقلیت ها هستید؟ از کلید واژه های درج شده در بیانیه ارزشها هراس دارید؟ برسر ویژگی ها و شایستگی های احصا شده برای دانش آموز طراز "ان قلت" دارید؟
آیا می دانید که حقوق اساسی مردم فارغ از هر نژاد، قومیت ، آیین و عقیده ای در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است؟
جنابعالی انتظار دارید بی اعتنا به قاموس قرآنی و فرهنگ واژگانی ملتی پر آوازه مانند ایران ، افکار روتوش شده نئولیبرالیستی ، با برند صادراتی "پست مدرنیسم"  بی هیچ کم وکاستی از متون آمریکایی توسط دوستان مولف شما برگردان شود؟
لابد می دانید به تصدیق بزرگانی مانند عبدالحسین زرکوب،جلال الدین همایی و شهید مطهری ،نقش ایرانیان در اعتلای فرهنگ اسلامی -ایرانی مثال زدنی است و در قوام و دوام پایه های تمدنی ، نقشی موثر و جاودانه است. البته ان دو ، چنان باهم امتزاج یافته اند که درعمل تفکیک ناپذیرند.


 مرحبابکم!  

در جایگاه شورای محترم نگهبان ، به تفسیر از قانون اساسی نیز همت گماریده اید!
چه کسی به جانب عالی این حق داده است با زیر پا گذاشتن اصل 30 قانون اساسی ، با  بهانه  قراردادن مشکلات اقتصاد آموزش و پرورش  ،  آموزش و پرورش دولتی را به عنوان حقوق مسلم مردم بر حاکمیت نادیده بینگارید؟
آیا به مصداق  مثل" کاتولیک تر از پاپ" ، قصد دارید سریعتر از جناب "فریدمن"به خصوصی سازی لجام گسیخته از  آموزش و پرورش اقدام نمایید؟
مشارکت مردم  را در آموزش و پرورش با نگاه  خود و با خوانش جناب مهرمحمدی به خورد مردم ندهید.
قطعا مستحضرید، که قانون مصوب مجلس، مدرسه داری را علاوه بر مدارس دولتی ،به صورت مدارس غیر دولتی نیز با حفظ حریم حاکمیت  در چارچوب قانون به رسمیت شناخته است.
نگاه ما به دولت شهر ،کاملا متفاوت و متمایز از نگاه اومانیستی محض است.


3-: با حفظ احترام ،حضرتعالی در آن جایگاه نیستید که به طور یک جانبه ،حاکمیتی بودن را از آموزش و پرورش سلب نمایید.
اولین سطور از سیاست های کلی در حوزه آموزش و پرورش که به تصویب مجمع تشخیص رسیده است و بس از تنفیذ  رهبری، برحسب قانون اساسی بر دستگاه اجرایی مربوط ابلاغ شده است. "آموزش و پرورش دستگاه حاکمیتی است البته تاکید می کنم نه با قرائت جناب آقای مهرمحمدی!


حتی در تربیت معلم و مدرسه داری نیز باید نگاه حاکمیت  ،که نیابت از  مردم را در درون دارد، تامین شود.


4- با کدام "رسن "گز کرده اید که 70 درصد از سند زیر تیغ تحریف، دچار استحاله شده است.
اولا : سند تحول یا همان سند ملی آموزش و پرورش هرگز قرار نبوده "الهی نامه جناب حاجی بابایی "و یا"  گلشن راز جناب مهرمحمدی "باشد
.عوامانه بر سبیل "شک و ظن " سخن نرانیم.
ثانیا: شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس توافق شفاهی مجلس ،مرجع پایانی برای نهایی کردن  سند بوده است .
حال اگر جرات بیان آن را نداریم چرا گناه ناکرده را به  حاجی بابایی نسبت دهیم؟
البته اگر حاجی بابایی از چنان اقتداری برخودار بوده که توانسته است با ادله خود ،شورای انقلاب فرهنگی را اقناع و سپس مجاب نماید ،زهی افتخار است! ،باید به وی بالید و ای کاش اخلاف او نیز چنین می نمودند !
ثالثا :در نشست فوق العاده مشهد، اردوگاه شهید باهنر (به زعم جنابعالی همان پاتوق منظریه )  اتفاقا  حضور فعال جناب مهرمحمدی در کنار صادق زاده در معیت جناب نوید و دیگر اعضا را ،به چشم خود شاهد بودم ،که پس از اظهار نظر موافق و مخالف مثل همیشه رای اکثریت پیش نویس نهایی را مصوب می ساخت.
رابعا: آیا خبر دارید همان پیش نویس نیز پس از عبور از فیلتر "شورای عالی آموزش و پرورش" حداقل در 23 جلسه متناوب در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بازنگری جدید و خوانش مجدد قرا گرفت ؟


5 - چه کسی ادعا کرده است سند به منزله وحی منزل ،از خاتمیت برخودار است ؟
ظاهرا جنابعالی ،حتی تورقی ساده بر سند نداشته اید که پاسخ تشکیک خود را دریافت کنید.
در بخش پایانی سند آمده است : شورای عالی انقلاب فرهنگی با گذشت 5 سال از اجرا به عنوان ناظر فرادستی ،پس از ازریابی ، می تواند نسبت به اصلاح ،ترمیم و یا تنقیح ان اقدام نماید.
البته سندی را که هنوز در قفسه کتابخانه جناب وزیر جا خوش کرده است و فرصت اجرا به وی داده نشده است ،نمی توان به بهانه پنج ساله شدن به تیغ جراحی کسانی بسپاریم که هنوز شورای موصوف اهلیت آنها را به رسمیت نشناخته است.


6- جای بسی شگفتی است !
سوال جنابعالی مبنی برچرایی ضرورت فلسفه تعلیم و تربیت، مقدم بر سند، بهتر است از مولف محترم جناب دکتر صادق زاده  عزیز،  پرسیده شود.
البته اهل فن، در ضرورت ابتنای سند برفلسفه ،فارغ از  ایسم خاص ،اتفاق نظر دارند.


7- اما از یاد نبریم سخن حکیمانه رهبری را که در حال حاضر با حفظ همه جوانب و شرایط لازم، فرمودند:"سند حاضر به منزله نسخه شفابخش است ".
چرا از تجویز آگاهانه آن  ابا داریم؟
اتفاقا از باب "یستمعون القول و یتبعون احسنه" که بر آن تاکید دارید، برخی از اهداف و راهکار ها از جمله :رتبه بندی معلمان،رقابت پذیری مدارس ، اصلاح نظام ارزشیابی، سنجش صلاحیت حرفه ای معلمان و...،کاملا راه برای الگوپذیزی و اقتباس احسن باز است.


8- قطعا می دانید اسناد بالا دستی ،بیشتر جنبه استراتژیک داشته هرچند ممکن است حاوی خطوط روشنتری مانند ،اهداف کلان همراه با راهکارهای انضمامی باشند .اما عملیاتی کردن  این نقشه راه ،مستلزم برنامه اجرایی است.
چرا گناه کم کاری وزارتخانه را به کلی بودن اسناد نسبت می دهید؟
به قول شاعر خوش ذوق پارسی زبان:
"گر گدا کاهل بود،تقصیر صاحبخانه چیست"؟


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 27 تیر 1397 21:41 خوانده شده: 547 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +9 -7 --
ایلیا 1397/04/27 - 22:52
لحن تهاجمی واستنادبه کلمات وجملات ادبی نما!درمقاصدغیرادبی،شالوده کلام این معاون سابق جناب خطشه!!!می باشد.
خوب شدکه وزیدن بادمهرگان ومصدرنشینی جناب سحرخیزوارباب مخطوشش راهم تجربه کرده ایم وکرنه ممکن بوددرموردتوانایی ایشان دچاروهم شویم.
جناب سحرخیز!!اینکه تابلومدارس راتعویض کنیم ومدارس راملزم کنیم قبل ازنام مدرسه ازاصطلاح «حیات طیبه»استفاده کنندویابه طورشتاب زده سیستم6-3-3رابدون فراهم بودن زیرساختهااجرایی کنندکه نشد«سندتحول بنیادین!
آنچه دردوران شماوجناب خطشه عملی شدصرفاظاهرسازی وترویج ریاونیرنگ بودوبس.ودفاع کوروبی منطق شماازاین سنددرمتن نگارشتان کاملامبرهن است.علی برکت الله گندزدیدبه آ.پ
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/28 - 01:40
جناب سحر خیز این اقا یک کلمه یاد گرفته روزی ده ها کامنت در بدگویی از حاجی بابایی درج می کند البته ایشان به احتمال فراوان از اعضای ستاد روحانی است وماموریت خاصی دارد کامنت های این معلم نماها کامنت معلمان نیست معلمان قدر دان زحمات حاجی بابایی هستند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/28 - 09:25
ذکر خطشه حقیقتیست ارفاق شده و بر آن خدشه ای وارد نیست
از خدشه های واقعی هنوزه سخنی به میان نیامده است
پاسخ + +5 0 --
سند تحول بنیادین 1397/04/27 - 23:29
سلام
1- آغاز سند با تحقق ارزشها شروع شده است، ... و بوسیده شدن دختران توسط پسران در خیابان و کوچه ها در ساعات پس از تعطیلی یا ساعات دیگر با کدام تحقق ارزشی سازگار است؟ عملکرد وزرای قبل یا کنونی؟
2- آرمان های متعالی انقلاب اسلامی
... و وجود برخی محدودیت ها، نشأت گرفته از کدام آیه یا سنّت بوده است؟
3- تلاش همه جانبه در تمام ابعاد
آیا قدر کسانی که تلاش همه جانبه داشتند را دانستید
یا فقط با چند بند ناقص و ناقض و معیوب تا همیشه تلاش ها را لگد مال کردید، مثالش ضوابط کسر سن
****** ادامه دارد****
پاسخ + +5 0 --
سند تحول بنیادین 1397/04/27 - 23:32
*** ادامه از قبل******
4 - ابعاد فرهنگی، اجتماعی
به عنوان مثال ارزشی هم برای کانون های فعال فرهنگی مساجد قائل شدید یا عواملی آنها را رقیب خود دیدند و سنگ اندازی کرده و به تعطیلی کلاسهای فرهنگی و آموزشی در مدارس و ... کشاندند.
6 - آیا واقعاً توانستید بهترین نیروهای علمی و اخلاقی را جذب کنید یا به بهانه های واهی و قوانین معیوب دورشان کردید؟
7 - از نظر علمی شدیداً قابل نقدید؛ در حالی که در همۀ ابعاد اثر گذار است و بیشترین ضربه را از این ناحیه می خورید.
8 - اقتصادی
... و کاسۀ چه کنم در دست گرفته اید که چگونه حقوق بازنشستگان را تأمین کنید؟ لحظۀ استخدام کمتر از 40 سال باشند و لحظۀ اختتام زودتر به گور برسند!!
آنچه نوشتم مختصری در باب جمله اول سند بود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/28 - 09:25
بسیار خوب
پاسخ + +1 -3 --
ناشناس 1397/04/28 - 00:18
اگر سند تحول اجرا می شود منزلت اجتماعی معلم و میزان حقوق او این وضع رو نداشت. در جایی از سند اومده سایر دستگاه ها هم برای تحقق اهداف آ و پ باید برنامه این وزارتخانه را اجرا کنند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/28 - 09:26
شاید خوب آپ با سایر دستگاهها همکاری نکرده
پاسخ + 0 0 --
راحل 1397/04/29 - 09:32
اگر تمام بندهای سند تحول اجرا یی هم بشود باز هم در منزلت و مخصوصا حقوق معلم هیچ تغییر محسوسی احساس نخواهد شد. چون این بهانهها همیشه در دسترس است که: " معلمی شغل اتبیا است و انبیا نسبت به مادیات بی اعتنا بودند" ، " در تحریمیم" ، " معلمان 3 ماه تابستان دارند" ،...
پاسخ + +5 -4 --
ناشناس 1397/04/28 - 01:38
درود بر معاون اقای حاجی بابایی معلمها قدر دان زحمات حاجی بابایی هستند. حاجی بابایی زحمات بسیار زیادی برای معلمان کشسد پس ازوی سه وزیر نا لایق بر مسند وزارت تکیه و موجبات هلاکت اپ را فراهم اوردند به جنابعالی توصیه میکنم زیاد به حرفها جناح ورشکسته پورسلیمان توجه نکنی عمر این جناح ضد معلم ضد توده های ضعیف فاسد رو به پایان است و مردم و معلمها به شخصه مدیریت نالایق لیبرالها را تجربه کردند امیدوارم حاجی بابایی در مجلس پیگیر مطالبات معلم بوده و جور این وزیرنالایق را به دوش بکشد به امید بازگشت حاجی بابایی به وزارت
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/29 - 19:11
با سلام بنده معلم هستم لطفا به صورت عملیاتی مهمترین زحمات آقای حاج بابایی و معاون ایشان را که برای ارتقای حرفه ای و منزلت اجتماعی معلمان و نیز ارتقای عملکرد یادگیرندگان مبتنی بر سند تحول بفرمایید
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1397/04/28 - 01:43
در فیلم کمال الملک سکانس جالبی وجود دارد که کمال الملک در جواب صدراعظم که می گوید: (به ایران کوچک برگردید) پاسخ می دهد: شما دست از ایران بردارید،مملکت بزرگی خواهد شد. آموزش و پرورش ما هم چنین حکایتی دارد، این همه معلم باسواد و فرهیخته داریم:آخرین مورد آقای فغانی و سخندان که بهترین داور جام جهانی شدند. اما حیف که مدیریت ضعیف نمی گذارد آموزش و پرورش بزرگ شود.و البته از حق نگذریم اوضاع در زمان حاجی بابایی بسیار بهتر بود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/28 - 09:28
اوضاع بهتر بود ولی اشتباهات پیشین و فعلی وضعیت را بدتر کرده
پاسخ + +7 0 --
دبیر 1397/04/28 - 01:56
در زمان حاجی بابایی هم فرهنگیان وضع خوبی نداشتند ولی دیگه به افتضاحی امروز نبود که علنا از همه چیز به اسم صرفه جویی بزنند .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/28 - 09:28
شاید وضع بدتر هم بشود
پاسخ + +2 -1 --
دبیر م 1397/04/28 - 09:04
افرین بر نکات مهم مورد اشاره توسط برادر پورسلیمان
پاسخ + +3 -1 --
ناله شب خيز 1397/04/28 - 09:26
پس از افسوس فراوان از شیوه گفتگو و نظردهی معلمان، کنشگران و مدرسان در جایی که باید صدای معلم در آن از حنجره دانش و ادب و فرهنگ شنیده شود، اکنون پاسخ آقای سحرخیز، معاون سابق آموزش متوسطه، را خواندم. آیا واقعاً شما با این فرهنگ و ادب و اخلاق زمانی متولی آموزش و پرورش نوجوانان این سرزمین بوده‌اید؟ آخر چرااااااااااا؟ چطور به خودتان اجازه دادید که چنین مسئولیت خطیری را برعهده بگیرید؟ این سند ساخته دست بشر و پر از خطاست. اما مطمئنم اگر زبور هم بود، در دست فرهنگ‌بانان بی‌فرهنگ زبون می‌شد. چنان که شده است! با مشاهده لگدکوب شدن ادب و اخلاق و فرهنگ توسط شما وزیران و وکیلان و مدیران و معلمان و مدرسان فرهنگ‌بان بی‌فرهنگ، اگر مسلمانی از غصه دق کند و بمیرد، من نیز همچون او تعجب نمی‌کنم.
پاسخ + +1 -1 --
مروارید 1397/04/28 - 09:26
بارها گفته شده تحقق این سند بیخود عیرممکن و بانیان به جهت دادن نشانی غلط و فرستادن نظام آموزشی به دنبال نخودسیاه باید مورد سوال اساسی قراربگیرند.
وقتی بزرگان و نخبگان و موافقان این سند تحقق 10 درصدی آن را اعلام کرده اند ، باید تا قیام قیامت منتظر پیاده شدن این سند بی سرو ته بود.
پاسخ + +2 -1 --
یک یازنشسته 1397/04/28 - 13:11
آقای سحر خیز حرف های در پیتی میزند و با الفاظی آن را بی نمک میکند لذا به نظر من ارزش خواندن ندارد لذا بهتر است وقت مرده را هم صرف آن نکنیم
پاسخ + +1 0 --
محمد باقر شیبانی 1397/04/28 - 17:15
سند تحول بنیادین آموزش وپرورش کاملا مبتنی بر تعلیم و تربیت اسلامی و جهان بینی و ایدئولوژی اسلامی و فرهنگ بومی ایرانی تدوین شده و مبنای انهم قطعا فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی است و باید هم اینچنین می بود .لاکن در مقام اجرا ،ضعیف عمل شده است و برخی اقدامات عملی ان در هر دوره وزراء،صورت گرفته است .از دریچه انصاف هم که نگاه شود ،واژگان درون متن سند ،واژگانی مبتنی بر انسانیت و اخلاق و دین و هنجارهای کاملا اسلامی و انسانی است و عیبی در ان نیست و نوشته بنده قبلا بر برخی واژگان سند ،از صدای معلم منتشر شده است.اقای سحرخیز هم خودشان بیان کرده اند که در مقام اجرا ،ضعیف عمل شده است .حالا باید همه با هم ،کمکاری و بعضا سهل انگاری مجریان سند را ،پیگیری کنیم که چرا در اجرای ان ،وقفه ایجاد شده است هر چند که سند تحول را پایانی نیست و از ان دسته اسنادی است که تداوم خواهد داشت.
پاسخ + +2 0 --
صفدری 1397/04/28 - 22:29
سند تحولی که اکثریت قریب به اتفاق برنامه های معیشت و اقتصاد معلم، عقیم مانده و آثار بی تاثیری آن بر فراگیران عیان است و پایش بیطرفانه ای در تحقق اهداف و قابلیت اجرایی راهبردهای آن انجام نشده، نه قابلیت دفاع دارد و نه دلیل موجهی برای کلفت کردن رگ های گردن و نه حرف های قلمبه سلمبه زدن، به وجاهت و وزانت چنین سند ناکارآمد و انتزاعی ای، می افزاید.
پاسخ + +1 0 --
سیف 1397/04/29 - 09:40
بیشترین سهم در اجرای سند بر روش معلم کلاس درس است و تا زمانیکه طبق بندهای موجود در سند، اقتصاد معلم متحول نشود هرگز این سند اجرایی نخواهد شد.چرا مسئولان هرگز این مهم را نمی فهمند؟!!! بخدا شغل دومی دارم که 90 در صد از انرژای را صرف آن میکنم!
پاسخ + 0 0 --
بهرام یعقوبی سراسکان 1397/04/30 - 16:30
تا زمانیکه معیشت در گرو افکار ایدیولوژیک باشد یک چنین طرحهایی آب در هاون کوبیدن است.
در ثانی معلمان باید چرا قدردان حاج بابایی باشند.کسی که در اوج درآمدهای نفتی کوچکترین اقدامی در راه معیشت معلمان بر نداشت.اتفاقا معلمان خود را سرزنش میکنند که فردی مثل حاج بابایی وزیر آنان شد.
پاسخ + +1 0 --
رضوان 1397/05/01 - 15:14
سلام
سند تحول فقط ظاهر سازی و در راستایی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

سند تحول بنیادین در نسخه فعلی تا چه میزان در حل چالش های آموزش و پرورش ایران موثر است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور