صدای معلم

" هنگامی که کتابچه سند تحول بنیادین در اولین سالهای تدوین آن در کتابخانه مدیران مدارس جای گرفت ، شاید لازم بود کسی می پرسید چه تعداد از مدیران ، انگیزه مطالعه آن را داشته و در صورت مطالعه ، مفاهیمی نزدیک به برداشت نویسندگان آن سند را دریافت کردند ؟ "

ضرورت فهم مشترک از آموزش و پرورش؛ از مدرسه تا وزارتخانه

محمد صیدلو / رییس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات شهرستانهای استان تهران

شکاف اداره و مدرسه و فقدان دیالوگ بین مدیران وزارتخانه و معلمان

اختلاف درک مدیران سطوح مختلف از مسائل آموزش و پرورش ، موجب تفرق انرژی آنان شده و مسیر این وزارتخانه را برای رسیدن به اهداف هر سندی طولانی می کند .

مدیران مدارس در مواجهه با برخی بخشنامه ها ، قضاوتشان این است که مسئولین صادر کننده این بخشنامه ، نسبت به واقعیت مدرسه بی اطلاعند . چنین قضاوتی از طرف مسئولین ادارات منطقه در خصوص بخشنامه های استان و استان در مورد وزارتخانه ، کم و بیش وجود دارد .

ظاهرا تعریف هر یک از این سطوح ، از آموزش و پرورش و اولویتهای آن با یکدیگر متفاوت است . آنچه مسلم است ، آموزش و پرورش واقعی در مدارس است و تمام طرحهای های آموزشی و پرورشی در صورت عدم انطباق با این واقعیت ، محکوم به شکست هستند .

غیر از اصلاح ساختار و محتوا که در سطح وزارتخانه میسر است ، راه دیگر عملی برای نزدیک شدن هست ها و بایدهای این نهاد بزرگ تعلیم و تربیت ، ایجاد فضای امن و بدون سانسور برای گفت و گو بین مدیران سطوح مختلف تا سطح مدرسه است . برای پیمودن صحیح چنین مسیری نیازمند مسئولینی هستیم که علاقه شان به شنیدن ، بیش از گفتن باشد .

شکاف اداره و مدرسه و فقدان دیالوگ بین مدیران وزارتخانه و معلمان

اگر تمام مسئولین ، علاقه مند به استعمال واژه ها و جملات زیبا و فاخری باشند که توان ترجمه آنها در مدرسه و در حد درک مدیران و معلمان مدارس نباشد ، آن واژه ها و جملات ، هیچ گاه فرصت کاربردی شدن در مدرسه را نخواهند یافت .

هنگامی که کتابچه سند تحول بنیادین در اولین سالهای تدوین آن در کتابخانه مدیران مدارس جای گرفت ، شاید لازم بود کسی می پرسید چه تعداد از مدیران ، انگیزه مطالعه آن را داشته و در صورت مطالعه ، مفاهیمی نزدیک به برداشت نویسندگان آن سند را دریافت کردند ؟ جلسات فراوانی که به شکل سخنرانی و به روشهای سنتی در مناطق و استانها برگزار می شود ، در صورت حرکت به مسیر دیالوگ و آن هم در فضای امن و در صورت ترجمه آن سخنان به زبان مدرسه ، دردی از مشکلات نظام تعلیم و تربیت را حل خواهند کرد .

تا زمانی که تعریف معلم کلاس و مدیر مدرسه از آموزش و پرورش ، با تعاریف سطوح دیگر نظام اداری آموزش و پرورش به اشتراک قابل قبولی نرسد ، مسیر توسعه در این نهاد فرهنگی به درستی طی نخواهد شد .

شکاف اداره و مدرسه و فقدان دیالوگ بین مدیران وزارتخانه و معلمان

اجرای صحیح طرحهای مختلف ، توسط کسانی که متناسب با دریافتشان از نیازها طراحی شده و برداشتهایی آرمانی از اولویتهای آموزش و پرورش دارند ، توسط معلمان و مدیرانی که ذهنشان به حق درگیر نیازهای اولیه زندگی شان است ، به نظر بعید می رسد .

برای آغاز پیمودن مسیری با تمام توان و ظرفیت انسانی موجود در نظام تعلیم و تربیت ، نیازمند آموزش و پرورشی هستیم که تعریف مدیران آن از سطح مدرسه تا وزارتخانه ، مشترک بوده و تلقی شان از اولویتهای این دستگاه ، یکسان باشد .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 28 تیر 1397 11:47 خوانده شده: 511 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -2 --
امیرحسین 1397/04/28 - 11:59
سلام بسیار عالی بود
استفاده کردم
پاسخ + +1 -1 --
مدیر 1397/04/28 - 13:50
جناب صیدلو بازهم توهین به مدیران و معلمان و عوامل داخل مدرسه .
اینکه در اواسط مرقومه ی سبک خویش به واژه های فاخر و زیبای سند تحول که در حد فهم و درک مدیران و معلمان نیست اشاره کردید .
باید به اطلاع شما برسانم که آموزش و پرورش بین درک ، فهم ، سواد و معرفت با پست و مقام همبستگی و نسبت عکس برقرار است .
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/04/28 - 13:51
تحول بنیادین هیچ وقت در آ.پ رخ نخواهد داد. وزارتخانه ای که به ازای هر سه نفر معلم شاغل به تدریس، حداقل یک نفر کادر اداری دارد و کلی مدیر کل و رئیس ناحیه و معاون و کارشناس و کمک کارشناس و مدیر و معاون آموزشی و فنی و پرورشی و اجرایی و سرپرست و....از دایره آموزش خارج هستند و در حال صدور و اجرای بخشنامه های بی ارزش ! و جالبه همواره اعلام می کنند که کمبود معلم داریم!! دانشگاه فرهنگیان یک بار اضافی بر دوش آن است و هر کس از در ورودی وارد شود تقاضای کار اداری و یا کار در مراکز استان دارد و سیستم امتیاز دهی پوسیده و دهها مشکل دیگر امکان تحول را نخواهد داد.
پاسخ + +1 -1 --
سینا 1397/04/28 - 13:51
چه مطلب بی سروتهی ست مثل سند تهوع آپ
پاسخ + +3 0 --
دلشاد 1397/04/28 - 13:55
با قاطعیت خدمت دوستان عرض می کنم، سند تحول به دلیل اهداف روشن ، قابل اندازه گیری. و نبود زیرساخت هایی مالی اداری و فکری لازم ، قابل تحقق نیست .
پاسخ + +2 -1 --
جواد 1397/04/28 - 14:50
سند قابل اجراست اگر مسئولین اولویت اول آنان آموزش و پرورش باشد . از 92 تا 1400 آموزش و پرورش را خشکسالی در بر گرفته .
پاسخ + 0 0 --
نباتی 1397/04/29 - 09:09
کاش به همین راحتی بود. اولویت دوستان بالادست هم آموزش و پرورش نیست
پاسخ + 0 0 --
سید 1397/04/28 - 17:42
آقای صیدلو از عزل انفجاری و شگفت آور دوستان چه خبر . با عزل معاون ابتدایی مشکا آ پ حل شد ؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/04/29 - 02:31
آقای صیدلودریکی ازمناطق زیرمجموعه اداره شمامدیریکی ازمدارس دولتی اصلاانجمنی نداردیعنی اعضای انجمن یکی یکی انصراف دادن بخاطررفتارمدیر، اینکه چطورکارهای انجمن انجام میشه جای سوال هست وشورای مدرسه هم ندارن مدیرتمام تصمیمات روبایدخودش بگیره کمی نظارت روبیشترکنیددرمدارس،مگه میشه یه نفربرای تعدادزیادمعلم ودانش اموزباسلیقه خودش تصمیم بگیره
پاسخ + 0 0 --
تهامی 1397/04/29 - 09:07
دوستان سلام
ایرادهای بیشمار سند تحول همه صحیح. و به کنار. اینکه یه عده ای با تفکر تحکم آمیز و مستبدانه نظیر افکار صیدلو ، کمره ای و فولادوند و.. فکر کنند یه چیزی را بنویسند و مدارس ملزم به اجرای آن هستند خوشخیالی و ساده دلی و البته از روی کبی کفایتی ست.
در تمام کتب مدیریتی به همراه کردن و مشارکت ذینفعان و زیردستان به عنوان مقدمه و پیشنیاز برنامه ها و دستورالعمل های اجرایی و .. اشاره دارند ، اما زهی ذره ای سواد و خرد در فرادستان آموزش و پرورش . لذا تحقق سند تحول آ پ. در شرایط فعلی محال است .
پاسخ + 0 0 --
ساسان 1397/04/29 - 15:58
واقعا در مورد ما معلمان و عوامل مدرسه چه فکری می کنند. جلسه بگذارند و بدون نظرخواهی از مدارس سند بنویسند و بدون اعتنا به نیازهای اساسی ما ، توقع داشته باشند که آن را اجرا کنیم کمی ساده انگاریست . سند تهوع آ پ بدون افزایش سطع معیشت معلمان اجرا نخواهد شد.
پاسخ + 0 0 --
باباییان 1397/04/29 - 16:01
همین 10 درصدی که آقایان برای اجرای سند تحول بیان می کنند در واقع پوسته ظاهری و البته صوری و دستوری آن است که همان قالب 3-3-6 هست وگرنه روح و باطن و محتوای اصلی سند در گروی رسیدگی به وضعیت معلمان است .
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/04/31 - 12:53
این اقا بیکار به پشتوانه دوست بی سواد ش اقای کمری می نازد که الان ریس دفتر شکایات وبازرسی وزارت خانه است گناه دارد یی چندنفری به ایشان هم به ظاهر باریکله بگه. تا اتشش کم بشه
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/05/01 - 06:27
اجحاف نکنید شخصیت آقای صیدلو انصافا و وجدانا بسیار قوی تر از آقای کمریی است و کمریی خلاء های شخصیت های زیادی دارد و در برابر تملق و چاپلوسی بسیار ضعیف است و بسیار محافظه کار است ولی آقای صیدلو انصافا همیشه هوای بچه های شایسته و کارآمد رو داشته و همواره با آزادمنشی رفتار کرده و ظاعهر و باطنش یکی بوده...آقای صیدلو یه هنرمنده اما کمرئی یه نیروی پشت میز نشین اداریه....
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/05/02 - 07:22
اقا پست ریاست را میگیری
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/06 - 18:06
اقا هنرمندی این دار دسته که شما سنک به سینه میزنی فقط بی سوادشان است اقا جان سنک به سینه زن

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور