صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" استقبال مدیران آموزش و پرورش از طرح سوابق تحصیلی به جای کنکور با ادعاهای آنها در حذف آزمون و ایجاد فضای نشاط و رفع نگرانی و کوتاه کردن دست و پای مافیای آموزشی از مدارس تضاد دارد "

آیا طرح سوابق تحصیلی به جای کنکور دوره دوم متوسطه را باز جولانگاه مافیای کنکور نمی کند ؟

شیرزاد عبداللهی

حذف کنکور و طرح سوابق تحصیلی و مافیای کنکور در دوره دوم متوسطه

آقای بطحایی وزیر آموزش و پرورش  در گفت و گوی ویژه خبری تلویزیون گفت : "برای سال تحصیلی 1398، سهم سوابق_تحصیلی به 30 درصد قطعی تبدیل می شود."

به گفته بطحایی "در سال تحصیلی آینده  فقط دروس پایه دوازدهم در سوابق تحصیلی در نظر گرفته خواهدشد و به تدریج پایه های دهم و یازدهم با برگزاری امتحانات نهایی و هماهنگ در سال های بعدی تاثیر در سوابق تحصیلی خواهند داشت." ، بطحایی اضافه کرد : "برخلاف گذشته که فقط کنکور می توانست مشخص کند چه فردی قبول شود، از این به بعد تلاش های دانش آموزان در طول سال های تحصیلی اثر گذار خواهد شد." انتخاب دانشجو به روش فعلی (کنکور) ممکن است ده تا عیب داشته باشد اما انتخاب دانشجو بر اساس سابقه تحصیلی حتما عیب های بیشتری دارد.
 
البته جایگزین شدن سوابق تحصیلی به جای آزمون ورودی (کنکور ) مصوبه سال 86 مجلس است. قرار بود تا سال 90 سوابق تحصیلی به طور کامل جایگزین کنکور شود. اما به دلیل تردید در راه حل جایگزین این قانون اجرایی نشد. سال 92 مجلس اصلاحیه ای تصویب کرد که طبق آن قرار بود تا کنکور 97 (امسال) تاثیر سوابق به 85 درصد برسد. اما این اصلاحیه هم اجرا نشد. حذف کنکور مورد توافق همه است اما اشکالات و ایرادات انتخاب بر اساس سواق تحصیلی بیشتر از کنکور است:

تصحیح دستی اوراق امتحانی ، ایجاد استرس طولانی در دانش آموزان ، به هم ریختن فضای متوسطه دوم و تبدیل کلاس درس به کلاس کنکور ،  امکان لو رفتن سوالهای نهایی ، احتمال نمره فروشی ، نزدیکی نمرات دانش آموزان (به عنوان مثال امسال  در رشته تجربی 27 هزار داوطلب معدل بالای 19.75 داشته اند)....

حذف کنکور و طرح سوابق تحصیلی و مافیای کنکور در دوره دوم متوسطه
 
عجیب است که وزرای آموزش و پرورش از سال 86 تا حالا از حذف کنکور و جایگزینی سوابق تحصیلی حمایت کرده اند. مخصوصا الان که وزیر خواستار حذف آزمون و استرس و ایجاد فضای نشاط در مدارس ابتدایی است. قرار است این فضا به متوسطه اول هم گسترش یابد. فرض کنیم این ایده اجرا شود و دانش آموز خوش و خندان و بدون استرس تا کلاس نهم را بگذراند . با ورود به کلاس دهم یک دفعه دانش آموز با سیستمی روبه رو می شود که امتحان و نمره اهمیت پیدا می کند. هرجا رقابت هست سر وکله مافیای آموزشی ادعایی وزیر هم پیدا می شود. این طرح دو تا ایراد اصلی دارد اول اینکه سه سال آخر مدرسه عرصه رقابت نفس گیر دانش آموزان و تقدس نمره تا حد یک صدم می شود و جای نشاط را استرس می گیرد. ایراد دوم این است که کلاس های دهم و یازدهم و دوازدهم تبدیل به کلاس کنکور می شوند.
 
استقبال مدیران آموزش و پرورش از طرح سوابق تحصیلی به جای کنکور با ادعاهای آنها در حذف آزمون و  ایجاد فضای نشاط و رفع نگرانی و کوتاه کردن دست و پای مافیای آموزشی از مدارس تضاد دارد.

  اگر مدیران آموزش و پرورش در این قضیه منافع شخصی ندارند، قاعدتا باید در متوسطه دوم هم با آزمون و رقابت و امتحانات  و استرس مخالفت کنند. مدارس متوسطه دوم هم نیاز به نشاط دارند. حالا موفق به تغییر قانون شوند یا نشوند حرف دیگری است.

نمی شود تا کلاس نهم با تئوری نشاط و رفع استرس و مخالفت با رقابت ، مدارس را اداره کنیم اما از کلاس نهم تا دوازدهم دانش آموز را به گرداب رقابت میلی متری بر سر نمره و درگیری با امتحان و استرس و اضطراب پرتاب کنیم و میدان را دست مافیای ادعایی بدهیم.

اگر آقای بطحایی و زرافشان و....برای مخالفت با آزمون و رقابت بر سر نمره و ایجاد فضای نشاط در مدارس  تئوری و دلیل دارند ، چرا از کلاس نهم به بعد راهشان کج می شود؟

منبع : کانال تلگرامی

سه شنبه, 02 مرداد 1397 ساعت 14:43 خوانده شده: 495 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 -2 --
ناشناس 1397/05/02 - 16:01
با این وضعیت که هزاران لیسانس وفوق لیسانس بیکارند .دانشگاه رفتن عمر تلف کردن است
پاسخ + +5 0 --
دبیر م 1397/05/02 - 18:22
سیستم ا.پ داره ورشکسته و ویرانه میشه
پاسخ + +1 0 --
مهدی 1397/05/13 - 02:32
شما چرا اینقدر تو این سایت مطلب میزاری؟ مطالبتت فقط همه به همه چیزه در حالی که تا حالا واسه یه موضوع هم راهکار نداشتی؟ یاد رئیس جمهورمون میفتم که همش مشکلات مردم رو تکزار میکنه بگه خیلی حالیمه و مردم دارم اما نتیجه حرفاش از نتیجه حرفهای سبزی فروش محلمون هم کمتره
پاسخ + +1 0 --
علی 1397/05/17 - 19:36
تاثیر قطعی معدل نه تنها به ضرر مافیا نیست بلکه باعث سود مالی بسیار زیاد برای اونا میشه، این وسط فقط حق دانش آموزا خورده میشه با این همه تقلب و نمره فروشی در امتحانات نهایی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور