صدای معلم

" ... آيا مي دانيد بخش قرآن حوزه معاونت پرورشي با داشتن هزاران نفر كارشناس و مربي پرورشي با گسترده ترين فعاليت قرآني كشور ( زنگ قرآن مدارس ) به كلي بيگانه است؟! "

40 سؤال قرآني از وزير آموزش و پرورش ...

رضا نباتي/ از مؤلفين كتاب هاي درسي قرآن و دانشجوي دكتراي فلسفه تعليم و تربيت اسلامي

پرسش از وزیر آموزش و پرورش در مورد فعالیت های قرآنی   پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله :

« يـا عَـلِيّ ! اِذا رَأَيـتَ الـنّـاسَ يَشـتَـغِـلونَ بِـالـفَـضائِـلِ، فَاشـتَـغِل اَنـتَ بِـاِتـمامِ الـفَرائِـضَ »

علي جان ! اگر ديدي مردم به امور مستحب مشغول مي شوند، تو به تكميل كارهاي واجب بپرداز.

کتاب نصايح ( آية الله مشكيني )، ص 249

 

جناب آقاي سيد محمد بطحايي دام عزّه 

  وزير محترم آموزش و پرورش 

  سـلام عـليـكم

با احـترام و سپاس از اهـتمام حضرتعالي نسبت به احـياي مجدد قرآن كريم در وزارت آموزش و پرورش و با عنايت به مطالب ارزنده و تأكيدهاي مكرر جنابعالي در چند ماه اخير نسبت به موضوع آموزش عمومي قرآن، با كسب اجازه 40 نكته را به اجمال و فهرست وار ( البته در قالب 40 سؤال ) تقديم مي كنم. اميدوارم به سمع و نظر شما برسد و در ضمن رنجش خاطر حضرتعالي فراهم نگردد؛ چرا كه مديران انقلابي در يك جامعه اسلامي طبق فرموده پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله « سَيّـدُ الـقَومِ خادِمـهُم » هستند و نقدهاي منصفانه را فرصتي براي توفيقات الهي خود مي دانند؛ به ويژه آن كه در آستانه تحول بنيادين، شرايط ايجاب مي كند حقايق شفاف و البته محترمانه بيان گردد تا سرعت و جهت تغيير و تحول از انحراف مصون بماند.

«وَ ما تَوفيـقي اِلّا بِـاللهِ ، عَـلَيـهِ تَـوَكَّلـتُ ، وَ اِلَيـهِ اُنيـبُ»

سوره ي هود / 88

مرداد ماه 1397

 

 آقـاي وزيـر  

1- آيا مي دانيد بيش از 90 درصد از دانش آموزان كشور، در طول زندگي خود، فقط در زنگ قرآن مدرسه با قرآن آشنا مي شوند و موقعيت يادگيري قرآن به هر دليلي در جاي ديگري براي ايشان فراهم نمي شود؟ آيا همين يك مورد در توجه جدي به احياء زنگ قرآن مدارس كافي نيست؟

2- آيا مي دانيد براي هر دانش آموزان در طول دوران تحصيلي، بيش از 800 ساعت آموزش رسمي قرآن در نظر گرفته شده است؛ ولي به دلايل مختلف از جمله كم توجهي مفرط، از كارآمدي و اثر بخشي لازم برخوردار نيست؟\

آيا مي دانيد با آن كه عمده آموزش ها و فعاليت هاي قرآني با توجه به رسالت نظام تعليم و تربيت رسمي كشور و نيز گستردگي كلاس هاي قرآن و كتاب هاي درسي بر عهده دو معاونت پژوهشي و آموزشي است، اما همواره اعتبارات آموزش عمومي قرآن و ساير امكانات يكجا و تمام و كمال به حوزه معاونت پرورشي اختصاص مي يابد؟!! آيا اين رويه غلط و عادت ديرينه نيازمند اصلاح نيست؟

3- آيا مي دانيد زنگ آموزش قرآن مدارس، گسترده ترين فعاليت قرآني كشور است كه همه ساله در مدارس سراسر در جريان است و كارآمدي آموزش هاي آن نيازمند عزم ملي، برنامه ريزي، حمايت و پشتيباني مستمر و تخصيص اعتبارات مورد نياز براي تأمين امكانات آموزشي و باز آموزي مدرسان و معلمان است؟

4- آيا مي دانيد براي هر دانش آموز 12 عنوان كتاب درسي آموزش قرآن تأليف گرديده كه در مجموع بيش از 1500 صفحه است، كه مي تواند در صورت اجراي صحيح و كامل، پاسخگوي تحقق وظيفه اصلي وزارت متبوع باشد؟ ( به جرأت مي توان گفت با توجه به رسالت و جايگاه سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي اين كتاب ها از بهترين كتاب هاي آموزش عمومي قرآن در كشور است. اما همواره مورد بي مهري و حتي قهر برخي جريان ها بوده و هست. )

5- آيا مي دانيد تحقق هدف چشم انداز نظام آموزش عمومی قرآن كشور يعني « نهادینه شدن فرهنگ انس با قرآن کریم و تربیت ده میلیون حافظ قرآن در جامعه » بدون توجه به رفع مهجوريت از زنگ قرآن مدارس و اثر بخش آن، عملاً امكان نداشته و در حد شعار خواهد ماند؟ ( كافي است نگاهي به آمار مجموعه حافظان قرآن كريم ( آمار رسمي ) در چهار دهه اخير بياندازيد تا متوجه ضايعه بزرگ بي توجهي به زيرساخت آموزش عمومي قران بشويد. )

6- آيا مي دانيد تدريس قرآن توسط معلمان غير پايه در دوره ابتدايي، بر خلاف مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش است؟

7- آيا مي دانيد ساعت رسمي آموزش قرآن مدارس، با مشكلات متعدد لاينحلي روبه روست؛ از جمله تقليل ساعات كاري آموزگاران و در نتيجه تدريس آن توسط مديران و معاونان مدارس؟! و هيچ مرجعي در صدد رفع اين نوع تناقضات نيست؟!

8- آيا مي دانيد اين آسيب از طريق مصوبه شوراي معاونان محترم وزير در بخشنامه سامان دهي نيروي انساني و الزام مديران و معاونان مدارس به تدريس براي درس قرآن پيش آمده است؟!

پرسش از وزیر آموزش و پرورش در مورد فعالیت های قرآنی

از سوي ديگر،  آقـاي وزيـر 

9- آيا مي دانيد پرداختن به طرح و برنامه ها و فعاليت هاي تأسيسي و سخت افزاري ( مااند طرح ملي حفظ جزء 30 ) به مراتب پرهزينه تر و كم بازده تر از فعاليت هاي مكمل و نرم افزاري و حمايتي است؟! و تنها به بالابردن انتظارات جامعه از وزارت آموزش و پرورش منجر شده است؟ ( آيا سابقه طرح هاي ملي حفظ و ... در همين دولت محترم كفايت نمي كند؟! )  آيا مي دانيد اعم اغلب فعاليت هاي قرآني با « اسناد خمسه » تحولي در تضاد و تناقض آشكار است؟ ( سياست هاي ابلاغي رهبري، سند تحول بنيادين، سند برنامه درسي ملي، مصوبه اهداف آموزش عمومي قرآن، سند راهبردي آموزش عمومي قرآن)

10- آيا مي دانيد چرا همه دارالقرآن هاي آموزش و پرورش توسط اقاي دكتر حميد رضا حاج بابايي وزير اسبق آموزش و پرورش يك شبه تعطيل گرديد؛ ولي آقاي دكتر علي اصغر فاني وزير محترم بعدي بلافاصله مجدداً آن را راه اندازي كردند ؟!

11- آيا مي دانيد چرا 10 هزار مدرسه قرآن در دوره وزارت آقاي حاج بابايي در وزارت آموزش و پرورش راه اندازي شد، ولي در دوره آقاي فاني يكجا تعطيل گرديد؟! ( طرح ملي حفظ قرآن با سه ميليون و سيصد هزار نفر حافظ اسمي هم به همين شكل )

12- آيا اين نشان دهنده آن نيست كه وزارت آموزش و پرورش هنوز نمي داند چه مأموريت و وظيفه خطيري در حوزه قرآن در وزارت آموزش و پرورش بر عهده دارد؟!

13- آيا كسي حق دارد از وزراي محترم سؤال كند راه اندازي ده هزار مدرسه قرآني و ... با كدام كارشناسي تصميم سازي شد؟! و چرا توسط وزير محترم بعدي يك شبه و يكجا تعطيل شد؟!

14- آيا مي دانيد در چند سال گذشته، چرا ده ها ميليارد تومان از بودجه آموزش عمومي قرآن براي آموزش عمومي قرآن هزينه نشد؟!

15- آيا مي دانيد سهم هزاران كلاس درس قرآن از بودجه چند ده ميلياردي آموزش عمومي قرآن « صفر ريال » است؟!

16- آيا مي دانيد سهم بازآموزي مدرسان و معلمان از بودجه آموزش عمومي قرآن « صفر ريال » است؟!

17- آيا مي دانيد بخش اعظم اعتبارات آموزش عمومي قرآن ( و بلكه تمامي آن ) در فعاليت هاي غير ضروري مانند دارالقرآن ها و مسابقات بين المللي قرآن، مسابقات قران فرهنگيان و ... هزينه مي شود؟!

18- آيا مي دانيد اين فعاليت هاي قرآني، با فعاليت هاي رسمي چند نهاد و مركز و مؤسسه قرآني كشور كاملاً موازي است؟!

19- آيا مي دانيد مسابقات بين المللي قرآن وظيفه قانوني و رسمي سازمان اوقاف و امور خيريه است ( مسابقه شكوفه ها ) ؟!

20- آيا مي دانيد فعاليت هايي مانند دارالقرآن ها و مسابقات بين المللي قرآن و ... چه آسيب هاي جبران ناپذيري را به آموزش عمومي قرآن وارد كرده و مي كند؟ ( از اتلاف اعتبارات گرفته تا جذب نيروهاي توانمند در مراكز مذكور و در نتيجه گسترش شكاف آموزشي و پرورشي و محروميت مدارس كشور از اعتبارات تخصيص يافته و معلمان توانمند )

21- آيا مي دانيد يكي از دلايل كم توجهي به زنگ قرآن و پاسخگو نبودن معلمان در قبال اهداف پيش بيني شده در برنامه درسي قرآن وجود اين مراكز قراني و ايجاد انتظارات نادرست در مدارس و معلمان است ؟! ( هم چنان كه تدريس قرآن توسط مربيان پرورشي در معدودي از مدارس، چنين انتظاري را در عده زيادي از معلمان ايجاد كرده كه وظيفه تدريس قرآن وظيفه مربي پرورشي است. )

22- آيا مي دانيد بخش قرآن حوزه معاونت پرورشي با داشتن هزاران نفر كارشناس و مربي پرورشي با گسترده ترين فعاليت قرآني كشور ( زنگ قرآن مدارس ) به كلي بيگانه است؟!

23- آيا مي دانيد اجراي طرح هاي ملي چون حفظ قرآن و معرفي حدود سه و نيم ميليون نفر حافظ قرآن به بهانه تربيت ده ميليون حافظ قرآن جز رسوايي و تعطيلي و هزينه ده ها ميليارد تومان حاصلي نداشت؟

24- آيا مي دانيد با اين اعتبارات چند ده هزار معلم را مي شد آموزش داد و چند ده هزار كلاس را به كم ترين امكانات مجهز كرد ( هر كلاس حدود 50 تا 100 هزار تومان وسيله آموزشي از قبيل لوحه آموزش روخواني، لوح فشرده قرائت، كتاب راهنماي معلم، مصحف شريف )

25- آيا مي دانيد معلمان و مدارس و كلاس هاي قرآن و دانش آموزان و والدين ايشان هيچ بهره و حتي هيچ اطلاعي از اين همه جلسات و كميسيون ها و اعتبارات نداشته و ندارند.

26- آيا مي دانيد در جامعه اسلامي ما قاريان و حافظان نخبه اش، نفرات اول تا سوم مسابقات بين المللي هستند، در حالي كه اعم اغلب مردمش بي سواد قرآني هستند؟ ! آيا غير از اين عمل كرده ايم؟

پرسش از وزیر آموزش و پرورش در مورد فعالیت های قرآنی

27- آيا مي دانيد نخبه گرايي بر سر آموزش عمومي قرآن در وزارت چه بلايي آورده است؟ ( افزايش شكاف تدريجي بين دانش آموزان و جامعه قرآني )

28- آيا مي دانيد اعم اغلب فعاليت هاي قرآني با « اسناد خمسه » تحولي در تضاد و تناقض آشكار است؟ ( سياست هاي ابلاغي رهبري، سند تحول بنيادين، سند برنامه درسي ملي، مصوبه اهداف آموزش عمومي قرآن، سند راهبردي آموزش عمومي قرآن)

29- آيا مي دانيد مهجوريت قرآن در وزارت شما نتيجه بي خبري يا بي توجهي متوليان و يا عدم دسترسي ايشان به اطلاعات صحيح از سوي مديران مياني است؟

30- آيا مي دانيد كثرت فعاليت قرآني در وزارت آموزش و پرورش به حدي است كه مي توان گفت هيچ فعاليت قرآني در جامعه نيست كه در وزارت آموزش و پرورش وجود نداشته باشد؟! ( روخواني، روانخواني، تجويد، حفظ، قرائت، مفاهيم، صوت، لحن، وقف و ابتدا، تفسير و ... ) آيا اين مصداق همه كاره هيچ كاره آموزش و پرورش نيست؟ آيا اين ها هزينه ندارد؟ آيا اساتيد ويژه اين نوع فعاليت ها بودجه ها و امكانات را مصروف خود نمي كنند؟ ... آيا اين ها فرصت است يا تهديد؟!

31- آيا مي دانيد به جز كتاب هاي درسي قرآن، چه تعداد عنوان كتاب موازي در معاونت پرورشي شما در حوزه آموزش روخواني، روان خواني، مفاهيم و ... تا كنون تأليف شده است كه اغلب مغاير با برنامه هاي درسي و مصوبات است؟ ( كمترين آسيبش رشته كردن پنبه هاي دروس رسمي و قانوني است. )

32- آيا مي دانيد با آن كه عمده آموزش ها و فعاليت هاي قرآني با توجه به رسالت نظام تعليم و تربيت رسمي كشور و نيز گستردگي كلاس هاي قرآن و كتاب هاي درسي بر عهده دو معاونت پژوهشي و آموزشي است، اما همواره اعتبارات آموزش عمومي قرآن و ساير امكانات يكجا و تمام و كمال به حوزه معاونت پرورشي اختصاص مي يابد؟!! آيا اين رويه غلط و عادت ديرينه نيازمند اصلاح نيست؟

33- آيا نمي شود اين همه تهديد را با تمركز بر مأموريت ذاتي، رسالت حقيقي و وظيفه قانوني نظام رسمي تعليم و تربيت اسلامي، بر آموزش عمومي قرآن و كيفيت بخشي ساعات آموزش قرآن، تبديل به فرصت كرد؟!

 

  آقای وزیر !  

  درباره « طرح ملی حفظ قرآن كريم » در وزارت متبوع

 ۳۴- آیا می دانید این طرح با اسناد تحولی در تناقض آشکار است؟!

۳۵- آیا می دانید این طرح کمترین ارتباط و تناسب تربیتی را با دانش آموزان داشته و نمی تواند الگوی مناسبی برای سبک زندگی اسلامی باشد؟

۳۶-آیا می دانید طراحی اهداف و محتوای این طرح با نیاز و ذایقه و توان اغلب دانش آموزان تناسب معناداری ندارد؟

۳۷- آیا می دانید برنامه ریزی در این طرح چه در هدفگذاری و چه در محتوا و چه در روش یادگیری آنقدر کلی و عمومی است که بین مخاطب عام و خاص تفاوتی قایل نشده است؟

 ۳۸- آیا می دانید از نظر روان شناسی یادگیری محرک های خارجی مانند جایزه کمتر به تحرک و انگیزه درونی منجر شده و اغلب یادگیری ها در این روش به سرعت به فراموشی سپرده می شود؟! ( با توجه به عدم رعایت مراحل و مراتب حیطه های یادگیری بلوم و نظریه هوش های چندگانه هوارد گاردنر و ... در این طرح ) آيا مي دانيد نخبه گرايي بر سر آموزش عمومي قرآن در وزارت چه بلايي آورده است؟ ( افزايش شكاف تدريجي بين دانش آموزان و جامعه قرآني )

 ۳۹- آیا می دانید این نوع حفظ کردن قرآن به دلیل عدم توجه به محتوا و مفاهیم آیات و بهره مندی از آموزه های آن ( به دلیل نامناسب بودن ) آموزشی عقیم است و بین آن و مراتب بعدی حیطه های یادگیری شکاف عمیق وجود دارد که به ادامه راه اعم اغلب دانش آموزان منجر نخواهد شد؟!

۴۰- آیا می دانید همین طرح و چنین طرح هایی بارها و بارها در طول چند دهه اخیر با تخصیص اعتبارات چشمگیر برگزار آن هم نه در چنین وسعت و برای دانش آموزان کل کشور بلکه در جامعه آماری بسیار محدودتر و از سوی ارگان های مرتبط با داستن افراد و امکانات لازم اما عمدتا موفق و پیش برنده نبوده است؟!

 

 راهكار پييشنهادي

1- تلاش در كسب اطلاعات صحيح و دقيق از وضعيت موجود از طريق بخش هاي مرتبط حوزه ستادي 

2- ايجاد وحدت انديشه و انسجام عمل در آموزش ها و فعاليت هاي قرآني مطابق اسناد تحولي با رويكرد سيستمي با هدف كارآمدي و اثر بخشي برنامه ها

3-تمركز بر مأموريت ذاتي و قانوني وزارت متبوع، در تحقق اهداف آموزش عمومي قرآن و اجتناب از سطحي نگري و موازي كاري

4- با توجه به اصل كيفيت بخشي برنامه هاي رسمي و كاستن از كميت هاي هزينه هم فايده مانند اغلب فعاليت هاي غير رسمي

 

 سخن پاياني 

ضمن تشكر صميمانه از عنايت شما نسبت به امر خطير آموزش عمومي قرآن در وزارت آموزش و پرورش، آنچه بيان شد، تنها بخشي از واقعيات است كه امكان نشر آن امكان پذير دانسته شد. اميد است اين نوع مسائل ( و ساير موارد ) با مديريت داهيانه و روحيه انقلابي حضرتعالي به نحو مقتضي حل و فصل گردد. يقيناً در صورت اراده و فراخوان شما كم نيستند افراد متعهد و متخصصي كه هم درد شناسند و هم راه درمان را مي دانند؛ فقط فرصتي مي جويند براي خدمت جهادي در جهت ريشه كني بي سوادي قرآني، در جامعه اسلامي.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 13 مرداد 1397 15:12 خوانده شده: 3861 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
معلم نگران 1397/05/13 - 22:32
آقای وزیر آیا میدانید زنگودرس قرآن را از مربیان پرورشی گرفتند و به ساعات دبیران دینی وغیره اضافه نمودند ... درسته که دبیران محترم دینی وعربی توانایی تدریس قرآن را دارند اما تکرار ی تدبیر برای کلاس و دانش آموز ملال آور و خسته کننده نیست اون هم در مقطع متوسطه اول ... ووو
پاسخ + +5 -1 --
علیرضا جان بزرگی 1397/05/14 - 06:58
مديريت داهيانه و روحيه انقلابي؟!!این روحیه انقلابی را مصادیق آن را هم بفرمایید لطفا!!رشته ی شناخت اندیشه های بنیانگذار این انقلاب در سیستم آموزش و پرورش به جای آنکه قدر ببیند و مدیران این سیستم تشویق به بازیابی و مرور اندیشه های حضرت امام شوند حتی در حکم همکاران فرهنگی اعمال نمی شود و حقیر هم که فارغ التحصیل این رشته نیستم و بعنوان یک کارمند امور اداری وزارتخانه در جریان موضوع قار گرفته ام و بر اساس تکلیف پی گیری می کنم مورد تهمت و افترا قرار می گیرم از طرف همکاران باصطلاح روشنفکر خودم !!اونوقت ما چه انتظاری از تحقق واجبات را داریم؟!!
پاسخ + 0 0 --
رحمانی مهر 1397/05/15 - 00:12
آقای جان بزرگی راست می گوید به اندیشه معمار انقلاب توجه نمی شود: ایشان می فرمود: میزان رای ملت است. همچنین معتقد بود معنی ندارد پدران ما برای ما تصمیم بگیرند.ما می خواهیم خودمان سرنوشت خودمان را تعیین کنیم.
پاسخ + 0 0 --
رمضان زاده 1397/05/16 - 21:55
سخنان آقاي وزير در چند ماه گذشته و دستور ايشان مبني بر توجه جدي به امر آموزش قرآن مدارس جاي توجه دارد. اميد است اين توجه به سرنوشت 10 هزار مدرسه قرآني آقاي حاج بابايي و يا طرح ملي حفظ قرآن نيانجامد.

خواهشمندم هر طرح و برنامه اي كه قرار است احرا شود:
اولا مصوبه شوراي عالي داشته باشد.
ثانيا اجراي آزمايشي محدود داشته باشد.

متشكرم
پاسخ + 0 0 --
اشرف سرشكي 1397/05/16 - 22:06
آقاي وزير !

12 سال از گلایه‌‌ی رهبر معظم انقلاب از وزارت آموزش و پرورش درباره‌ی مهجوریت قرآن کریم گذشت.

ایشان در روز معلم سال 1385 در بیانی کاملا صریح و شفاف درباره‌ی ضرورت توجه متولیان وزارت آموزش و پرورش به قرآن کریم و جایگاه آن در این نهاد تربیتی فرمودند:

«قرآن در آموزش و پرورش حقیقتاً مهجور واقع شده است. علت این است که در دورانی طولانی، قرآن در آموزش و پرورش ما مهجور بوده یا اصلاً وجود نداشته است.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توقع این بود که یک « کار کارستانی » انجام بگیرد. کارهایی هم شده است.

لکن جای حضور قرآن در دوره‌های گوناگون واقعا خالی است. باید فکر بشود، امروز خوشبختانه حرکت قرآنی در کشور خیلی خوب است. لکن در آموزش و پرورش باید نهادینه شود. »

آيا شما در اين زمينه « كار كارستاني » خواهيد كرد؟
پاسخ + 0 0 --
اشرف سرشكي 1397/05/16 - 22:10
از پیامبر گرامی اسلام (ص) در کتاب «اصول کافی»‌ روایت شده:‌

«هرگاه آشوب‌ها و فتنه‌های زمانه همچون شب تار شما را فرا گرفت، بر شما باد که به قرآن رو بیاورید. »

این حدیث مشهور که از منابع معتبر شیعه نقل شده گویای آن است که علی القاعده آموزش‌ها و فعالیت‌های قرآنی کشور باید بتوانند نسل امروز و فردای کشور را در برابر شبیخون فرهنگی غرب صیانت و هدایت کنند.

اگر چنین نیست قطعاً‌ اشکالاتی وجود دارد که نیازمند بررسی دقیق و بازنگری و اصلاح برنامه‌هاست.
پاسخ + +2 0 --
ابوسعید 1397/05/14 - 11:24
6- آيا مي دانيد تدريس قرآن توسط معلمان غير پايه در دوره ابتدايي، بر خلاف مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش است؟

آقای نباتی عزیز، بنده به عنوان آموزگار، به تدریس قرآن توسط یک نفر دیگر در کلاسم اعتراض کردم و با انگ ضد قرآن و ضد اسلام و ضد انقلاب بودن مورد اتهام قرار گرفتم! این در حالی بود که تمام تلاشم این بود که طبق اصول استاندارد و راهنمای معلم تدریس خودم را پیش ببرم.
ضمن اینکه نقد دیگری که به مولفان گرامی کتاب های قرآن دوره دبستان دارم این است که حجم کتابها تناسبی با خصوصیات رشدی و شناختی کودکان دبستانی ندارند و امیدوارم پژوهشی انجام دهید و از آموزگاران بپرسید که چند درصد آنها می توانند در طول سال تحصیلی با موفقیت کتاب را تمام کنند؟ ضمن اینکه داستان های قرآنی در بعضی پایه های برای بچه ها سنگین هستند و چون مهارتهای زبانی کافی را تا آن سن نیاموخته اند خواندن این داستان ها برایشان جذابیت ندارد. برای مثال داستان حضرت ابراهیم در کتاب قرآن پایه دوم دبستان سرشار از واژه ها و اصطلاحات غامضی است که کودک کلاس دوم قبلا آنها را نیاموخته است.
برای شما آرزوی موفقیت دارم.
پاسخ + 0 0 --
رضا نباتي 1397/05/14 - 14:15
با سلام و احترام

ابوسعيد عزيز / درود بر شنا همكار متعهد و با انگيزه
سخن اصلي در اين نامه آن است كه چرا نسبت فعاليت هاي غير مرتبط با برنامه هاي رسمي قرآن « 100 به صفر » است؟!!!
چرا بايد با اعتبارات قرآني به جاي كار آموزشي، به فعاليت هاي تبليغي و ترويجي بپردازيم؟!!
و هر وقت كه مسأله بي سوادي قرآني مطرح مي شود كتاب هاي درسي و معلمان را مقصر بدانيم؟!!!

« تا به كي آش نخورده و دهان سوخته ؟!!! »

با احترام مجدد / نباتي
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/23 - 01:15
باسلام و احترام خدمت همه همکاران عزیز و تشکر ویژه از استادارجمند جناب آقای دکتر نباتی که زمینه ساز فضایی شدند که می‌توانست راهگشاتر از این باشد که به فضل الهی و اخلاصی که در وجود این معلم اخلاق و استاد فرهیخته است, به نتیجه مطلوب خواهد رسید. هر چند بی مهری و نقد غیر منصفانه برخی که در پی حمله به شخصیت این استاد بزرگوار بودند و در پی نقد عامل بودند نه نقد عمل, خاطر تمام کسانی را که ساعتی پای درس ایشان تلمذ کرده‌اند را آزرده کرد, با این حال, عدو سبب خیر شود گر خدا خواهد.
بنده بعنوان آموزگاری که بارها در محضر ایشان کسب فیض کرده‌ام, ایشان را مصداق جهانی است بنشسته در گوشه‌ای یافته‌ام, امیدوارم از حضور با برکت و معلومات سرشار این استاد عالم و عامل و متخلق به اخلاق قرآنی آن طور که شایسته است در نظام تعلیم و تربیت کشورمان استفاده شود, چراکه همچنین شخصیت هایی حقیقتا تکرار نخواهند شد.
پاسخ + 0 -1 --
فرزاد 1397/05/14 - 15:05
سلام خدمت جناب مدیر مسول محترم صدای معلم. نامه ای مفصل را در پاسخ به آقای نباتی نوشته ام که به ایملتون ارسال کردم. خواشم اینه که نسبت به انتشار اون در رسانه وزینتون اقدام نمایید. با تشکر.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1397/05/14 - 15:13
سلام

آقای فرزاد

این میلی دریافت نشده است .

با تشکر .
پاسخ + 0 0 --
حيدري 1397/05/19 - 14:36
لطفاً آدرس اشتباهي ندهيد :

**** امير المؤمنين امام علي عليه السلام :

اُنـظُر اِلي ما قال
وَ لا تَنـظُر اِلي مَن قال

* غُررالحِكم، ص 361
پاسخ + 0 -1 --
فرزاد 1397/05/14 - 15:40
الان مجددارسال کردم به ایملتون و علوه بر اون از طریق ارسال نامه بالای سایت هم ارسال کردم. بسیار ممنونم.
پاسخ + +4 -1 --
ناشناس 1397/05/14 - 20:44
آقای وزیر آیا میدانید در پایه چهارم ابتدایی بیشتر زنگ قران به آموزش ریاضی پرداخته میشود زیرا حجم و محتوای سنگین کتاب ریاضی چهارم معلم را ناچار میکند از وقت قران و هنر و ورزش بزند تا بتواند کتاب ریاضی را تمام کند!
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/14 - 23:02
این راباید به آقای نباتی بگویید که معتقد است معلم پایه باید قران را درس بدهد در حالی که معلم پایه زنگ قران را به سایر دروس اختصاص میده در صورت نظر خودش
پاسخ + 0 0 --
رضا نباتي 1397/05/15 - 07:54
سلام عليكم
آقاي فرزاد عزيز
تدريس قرآن توسط آموزگار پايه در دوره ابتدايي

1- مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش است. ( و نه من )

2- اين تصميم كاملا منطقي و علمي است:

اولاً دوره ابتدايي بايد تك معلمي باشد مثل اغلب كشورهاي موفق در حوزه تعليم و تربيت

چرا تك معلمي ؟
زيرا در همين كشور ما صبغه تربيتي مدارس و دانش آموزان بسيار بيش تر و عميق تر است تا دوره هاي تحصيلي متوسطه اول و دوم؛ زيرا در دوره هاي بعدي به دليل چند معلمي و تخصصي تر شدن دروس و تدريس دبير در چندين كلاس، « تربيت » جاي خود را به « آموزش » مي دهد.

بنابر اين در دوره هاي بعدي نيز تا حد امكان بهتر است دروس نزديك به هم توسط يك دبي تدريس شود تا فرصت ارتباط مؤثر تربيتي براي معلم و شاگرد فراهم شود.
پاسخ + 0 0 --
رضا نباتي 1397/05/15 - 07:55
ثانياً آموزگاران در دوره تربيت معلم با روش تدريس فارسي رياضي علوم تجربي و « قرآن » نيز آشنا شده اند و موظف هستند كه خودشان تدريس كنند.

اين كه چرا چنين انتظاري به وجود آمده به دليل تدريس مربيان پرورشي در كلاس هاي قرآن است كه البته آن هم غير قانوني است.

ثالثاً اين كه معلم ابتدايي همه كتاب ها را خودش تدريس كند و قرآن را به ديگري واگذارد، يك تفكر سكولار است كه عواقب بدي خواهد داشت.

رابعاً انتظاري كه از آموزگاران است تكليف مالايطاق نيست. يعني كاملا با توان ايشان و آن هم در حد يك دانش آموز ششم ابتدايي است و نه حفظ و قرائت و تجود و صوت و لحن

3- اين كه آموزگار به جاي قرآن ساير دروس را تدريس مي كند، دليل نوشته نامه سرگشاده به مقام عالي وزارت است. ...

با احترام مجدد / رضا نباتي
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 09:03
آقای نباتی سلام. پاسخ مفصلی را در جواب نامه اتان به وزیر برایتان نوشته ام. که ان شالله در صدای معلم منتشر می شود و آنجا مفصل منتظر پاسختان می مانم. اما در مورد این مساله که معلم پایه باید قرآ را درس بدهد باید عرض کنم که بله مصوبه شورای عالی هست. اولا مصوبه شورا وحی منزل نیست که حتما درست باشد لذا من مخالف این مصوبه هستم دلایلی هم دارم. 1- عدم تدریس قرآن و یا در بهترین شرایط کم توجهی شدید به امر تدریس قرآن. 2- همه آموزش قرآن روش تدریس نیست . بلکه در تدریس قرآن قبل از روش تدریس مناسب قطعا باید علم قرانی از جمله روخوانی و رواخوانی، تجوید و مفاهیم رو داشته باشی. وقتی در این زمینه کاربلد بودی باید روش ها و فنون تدریس رو بیاموزی بعد در کلاس درس به کار بگیری. آقای نباتی عزیز قسمت میدهم به قرآن راستش را بگو تقریبی به نظرت چند فر از آموزگاران ابتدایی به روخوانی و روانخوانی قرآن مسلط هستن د یا جوید میدانند؟ خب کسی که چیزی بلد نباشد چگونه می تواند تدریس کند؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 09:04
3-- اثر گزاری معلم قرآن بیشتر است چون هم دانش آموزان روی او حساب دیگه ای می کنند و هم خود معلم قرآن انگیزه و تمرکرز بیشتری دارد بر کلاسش. در کل جناب استاد نباتی تدریس قرآن توسط آموزگار پایه خیانت به درس قرآن است. مطمئن باشید چه آنهایی که آن را پیشنهاد داده اند و چه آنهایی که مصوب کردند و چه آنهایی که که اجرا می کنند و چه آنهایی که که دفاع میکند و بر این طبل میکوبند باید نزد خدا به قرآن عزیز پاسخ دهند.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 09:11
آقای نباتی عزیز لطفا بفرمایید چه کشور هایی را موفق می دانید در زمینه تعلیم تربیت؟ ما اگر موفق نبوده ایم که صددرصد موفق نبوده ایم دقیق ا به همین خاطر است که افراد کار به دستمان به جای توجه به کشور خودمون و دین خودمون یا غرب زده بودند که میخواستند غربی شویم یا شرق زده که میخواستند ژاپن اسلامی درست کنیم. دانشگاه های ما هم الکی شده اند که دانشجوی دکترای تعلیم و تربیت اسلامی اش به جای مراجعه به اسلام و فرهنگ ایرانی برای موفق بودن یا نبون تربیت در آموزش و پرورشش نگاه به خارج از این میهن عزیز دارد. استاد جان معیارت را از خارج بیاور اینجا. اینجا ایران است.
پاسخ + 0 0 --
رمضان زاده 1397/05/16 - 22:00
راهش اعمال تصميمات سليقه اي و غير قانوني نيست.
پاسخ + 0 0 --
رمضان زاده 1397/05/16 - 22:02
مقام معظم رهبری به درستی آموزش و پرورش را محور اصلی تحول جامعه و فرهنگ معرفی فرمودند.

در شرایط کنونی که شاهد تصویب این اسناد هستیم، طرح و اجرای فعالیت های غیرکارشناسانه و ضعیف، تضعیف مهمترین و بزرگ ترین وزارت خانه ی کشور است. و این همان مصداق بر شاخه نشستن و بُن بریدن است.

بی تردید عملیاتی کردن این اسناد تحولی، به عزم ملی و افراد قانونمدار نیازمند است.
پاسخ + 0 0 --
صدوقي 1397/05/17 - 05:16
فرمايش امام ره را بايد مبناي نقد قرار داد :
( چه مسئول باشيم و چه منتقد )

‹‹ واقعيت ها را بنويسيد، هر چند به ضرر خودتان يا به ضرر کساني باشد که به آنان علاقمنديد. من هم ممکن است اشتباه کنم. شما نبايد از کنار اشتباهاتم يا آن چه به نظر شما اشتباه مي آيد، بي سرو صدا بگذريد، اين کار خلاف وظيفه اي است که بر عهده گرفته ايد. كسي که براي خدا قلم مي زند، نه گزاف مي گويد و نه کتمان حقايق مي کند. سعي کنيد مورخ بي غرضي باشيد، مسائل و حوادث را آن طور که واقع شده است، شرح دهيد. نوشته شما مبالغه آميز نباشد، پرده پوشي هم در آن نشده باشد، نه اغراق کنيد و نه انکار؛ در قدم اول با زبان ملايم، با زبان پند و اندرز با افراد مواجه شويم، خواه شاه باشد يا شبان. وظيفه در قدم اول ارشاد است و در اين وظيفه نبايد ميان انسان ها، از نظر مقام، موقعيت و منصب فرق بگذارند. ››

( صحيفه امام،ج6 ،ص15 )
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/14 - 23:07
با سلام خدمت مدیر محترم سایت صدای معلم. یادداشت این حقیر را منتشر می کنید یا نه؟ با سپاس
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1397/05/14 - 23:16
سلام

آقای فرزاد

ضمن تشکر از مطلب شما .


مطالب در یک توالی زمان بندی شده منتشر می شوند .


در این مورد شتاب نکنید .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
رضا نباتي 1397/05/15 - 21:41
با سلام و احترام مجدد

حرف ها همين هاست:

آموزش و پرورش مسئول آموزش سواد قرآني ( مهارت روخواني تا سوم ابتدايي و مهارت روان خواني تا ششم ابدايي و مهارت فهم اوليه تا دوازدهم ) 12 ميليون دانش آموز در سال است.

مانند آموزش خواندن و نوشتن در كلاس اول دبستان كه وظيفه اين اين پايه است.

آيا اين درست است كه آموزش مهارت خوانداري و نوشتاري را تا دوازدهم و دانشگاه ادامه دهيم؟

يا براي آموزش آن موسسه هاي ديگري تاسيس كنيم؟

مطمئناً خير
اما در آموزش قرآن چرا تا فوق ليسانس آموزش روخواني ادامه مي يابد؟

يك دليل عمده اش اين است كه شرايط تحقق چنين هدفي به دلايل مختلف از جمله عدم تمركز و خمايت و نظارت بر اجراي تمام قد و مؤثر آن وجود ندارد.

و در مقابل فعاليت هاي معارض براي كم تر از يك درصد با تبليغ و سر و صدا باعث غفلت از وظيفه و مأموريت اصلي شده است.
پاسخ + 0 0 --
رضا نباتي 1397/05/15 - 21:57
اين كه در هريك از عرصه هاي تعليم و تربيت موفق بوده يا نبوده ايم را بايد پژوهش ها نشان دهد. اظهار نظرهاي اين چنيني فاقد اعتبار است و از موضوع بحث خارج است.

اما اجمالاً كشورهاي پيشرو در اين حوزه، تعليم و تربيت خود را از روان شناسي و روان شناسي را از دل فلسفه استخراج كرده اند. ... و به يك معنا علت العلل را بايد در فقدان فلسفه تعليم و تربيت اسلامي در ايران دانست. ( نظر شهيد مطهري هم در كتاب انسان و سرنوشت همين است. ) براي رسيدن به فلسفه اسلامي تعليم و تربيت بايد روان شناسي خود مبتني بر فطرت را ترسيم كنيم. در اين زمينه از گذشته بزرگاني چون ابونصر فارابي و خواجه نصير طوسي و حتي ابوعلي سينا رساله هايي داشته و بحث كرده اند ( كه نشان از عمق نگاه ايشان دارد. ) ولي متاسفانه به آن ها مراجعه حقيقي صورت نمي گيرد.
پاسخ + 0 0 --
رضا نباتي 1397/05/15 - 22:01
فرزاد عزيز

مراقب باشيم كه بيان كننده هر نظر جديدي را فاسق و كافر نناميم. اين قبل از همه ظلم به آينده كشور است.

گاهي نداسته دچار گناه بزرگ تهمت مي شويم كه فردي را اول قاسق مي ناميم و بعد هرچه خواستيم نثارش مي كنيم.

براي اجتناب از اين نوع برخورد سعي كنيد از موضوع بحث خارج نشويد و مباني علمي و نظري را مبنا قرار دهيد ا از تعصب مصون بمانيد.

با احترام مجدد
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:29
سلام جناب آقای نباتی. شما فرمودید که بحث در مورد موفقیت و یا عدم موفقیت یک نظام تعلیم و تربیت نیازمند یک پژوهش مفصل است. بله من با شما موافقم. اما خودتان فرمودید تعلیم و تربیت ما موفق نبوده و نسبت به کشورهای به قول شما پیشروعقبیم. من هم گفتم شما معیارتان کشورهای دیگر است که نباید باشد. حالا شما میگویید اشکال ندارد آن حرفی. معیار من برای اینکه نظر بدهم تعلیم و تربیت ما موفق بوده یا نه مبانی و شناخت ایران است چرا که شما بهتر از ما میدانید در زمینه مردم شناسی و .... حتی قوم به قوم فرق دارد چه رسد به کشور به کشور. مثلا شاید در کشوری آموزش جنسی ارزش باشد ولی اینجا نه.ما نمی توانیم بگوییم چون ما آموزش جنسی نداریم پس عقب افتاده ایم. می توانیم؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:31
سلام جناب آقای نباتی. شما فرمودید که بحث در مورد موفقیت و یا عدم موفقیت یک نظام تعلیم و تربیت نیازمند یک پژوهش مفصل است. بله من با شما موافقم. اما خودتان فرمودید تعلیم و تربیت ما موفق نبوده و نسبت به کشورهای به قول شما پیشروعقبیم. من هم گفتم شما معیارتان کشورهای دیگر است که نباید باشد. حالا شما میگویید اشکال ندارد آن حرفی. معیار من برای اینکه نظر بدهم تعلیم و تربیت ما موفق بوده یا نه مبانی و شناخت ایران است چرا که شما بهتر از ما میدانید در زمینه مردم شناسی و .... حتی قوم به قوم فرق دارد چه رسد به کشور به کشور. مثلا شاید در کشوری آموزش جنسی ارزش باشد ولی اینجا نه.ما نمی توانیم بگوییم چون ما آموزش جنسی نداریم پس عقب افتاده ایم. می توانیم؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:39
شما مرا متهم کرده اید به اینه دارم به شما تهمت فاسق بودن میزنم. مردم را بیسواد فرض کرذده اید؟ نه جناب استاد. مردم سواد دارند و می فهمند. میشود بفرمایید من کجا گفته ام فاسق هستید؟ یا کجا حرفی زده ام که چنین بویی به مشام برسد که شما را فاسق یا کافر بنامم؟ لطفا برای مردم بگویید . شما فکر کرده اید می توانید ژست روشنفکری بگیرد و با مظلوم نمایی که تلقین کنید که بله آهای مردم این آقا دارد به من تهمت کفر و فسق و فجور میزند؟ نه از این خبرها نیست. جهت استحضار شما عرض کنم شما دقیقا شما که ن با یک آدم روشنفکر دینی طرف هستید پس لطفا در مقابل این حقیر نه ژست روشنفکری به خود بگیرید و نه ژست دینداری. من دارم از شما می پرسم شمایی که نه در دانشگاه علوم قرآنی خوانده اید و نه پژوهش درخور توجهی در این باب دارید و نه قاری بین المللی هستید و نه چیز دیگر چرا شده اید مولف کتب آموزشی قرآن؟ آیا این پرسش متهم کردن شما به فسق و کفر و فجور است؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:39
شما مرا متهم کرده اید به اینه دارم به شما تهمت فاسق بودن میزنم. مردم را بیسواد فرض کرذده اید؟ نه جناب استاد. مردم سواد دارند و می فهمند. میشود بفرمایید من کجا گفته ام فاسق هستید؟ یا کجا حرفی زده ام که چنین بویی به مشام برسد که شما را فاسق یا کافر بنامم؟ لطفا برای مردم بگویید . شما فکر کرده اید می توانید ژست روشنفکری بگیرد و با مظلوم نمایی که تلقین کنید که بله آهای مردم این آقا دارد به من تهمت کفر و فسق و فجور میزند؟ نه از این خبرها نیست. جهت استحضار شما عرض کنم شما دقیقا شما که ن با یک آدم روشنفکر دینی طرف هستید پس لطفا در مقابل این حقیر نه ژست روشنفکری به خود بگیرید و نه ژست دینداری. من دارم از شما می پرسم شمایی که نه در دانشگاه علوم قرآنی خوانده اید و نه پژوهش درخور توجهی در این باب دارید و نه قاری بین المللی هستید و نه چیز دیگر چرا شده اید مولف کتب آموزشی قرآن؟ آیا این پرسش متهم کردن شما به فسق و کفر و فجور است؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:39
شما مرا متهم کرده اید به اینه دارم به شما تهمت فاسق بودن میزنم. مردم را بیسواد فرض کرذده اید؟ نه جناب استاد. مردم سواد دارند و می فهمند. میشود بفرمایید من کجا گفته ام فاسق هستید؟ یا کجا حرفی زده ام که چنین بویی به مشام برسد که شما را فاسق یا کافر بنامم؟ لطفا برای مردم بگویید . شما فکر کرده اید می توانید ژست روشنفکری بگیرد و با مظلوم نمایی که تلقین کنید که بله آهای مردم این آقا دارد به من تهمت کفر و فسق و فجور میزند؟ نه از این خبرها نیست. جهت استحضار شما عرض کنم شما دقیقا شما که ن با یک آدم روشنفکر دینی طرف هستید پس لطفا در مقابل این حقیر نه ژست روشنفکری به خود بگیرید و نه ژست دینداری. من دارم از شما می پرسم شمایی که نه در دانشگاه علوم قرآنی خوانده اید و نه پژوهش درخور توجهی در این باب دارید و نه قاری بین المللی هستید و نه چیز دیگر چرا شده اید مولف کتب آموزشی قرآن؟ آیا این پرسش متهم کردن شما به فسق و کفر و فجور است؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:41
شما مرا متهم کرده اید به اینه دارم به شما تهمت فاسق بودن میزنم. مردم را بیسواد فرض کرذده اید؟ نه جناب استاد. مردم سواد دارند و می فهمند. میشود بفرمایید من کجا گفته ام فاسق هستید؟ یا کجا حرفی زده ام که چنین بویی به مشام برسد که شما را فاسق یا کافر بنامم؟ لطفا برای مردم بگویید . شما فکر کرده اید می توانید ژست روشنفکری بگیرد و با مظلوم نمایی که تلقین کنید که بله آهای مردم این آقا دارد به من تهمت کفر و فسق و فجور میزند؟ نه از این خبرها نیست. جهت استحضار شما عرض کنم شما دقیقا شما که ن با یک آدم روشنفکر دینی طرف هستید پس لطفا در مقابل این حقیر نه ژست روشنفکری به خود بگیرید و نه ژست دینداری. من دارم از شما می پرسم شمایی که نه در دانشگاه علوم قرآنی خوانده اید و نه پژوهش درخور توجهی در این باب دارید و نه قاری بین المللی هستید و نه چیز دیگر چرا شده اید مولف کتب آموزشی قرآن؟ آیا این پرسش متهم کردن شما به فسق و کفر و فجور است؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:53
جناب نباتی عزیز من در پاسخ به نامه شما یک یادداشتی نوشته ام که مفصل است. برای اینکه از بحث خارج نشویم به نظرم بهتر است منتظر نشر آن در رسانه محترم صدای معلم باشیم. بعد آنجا پاسخ بدهید. ولی باز امیدوارم که بدانید من به هیچ وجه قصد اهانت به شما را ندارم و هیچ تهمتیبه شما نزدم. و در این باب هم مخاطبان شاهد هستند که من تهمت زده ام یا نه و هم خداوند گواه است که من تهمت فسق و فجور و کفر را به شما نزده ام. اگر سوالی می پرسم فقط دنبال پاسخم. مثلا بگویی آقا شما اشتباهخ می کنید من دکترای الهیات دارم یا قاری ممتاز کشوری هستم یا چند کتاب در زمینه علوم قرآنی منتشر کرده ام و ما را از اشتباه در بیاورید. اما آای نباتی شما در نامه اتان همه مربیان و کارشناسان پرورشی را متهم کرده اید که در مورد درس آموزش قرآن ناآگاه هستند. شما مطمئن هستید به این حرفتان. آیا می دایند چند نفر از مربیان ما تحصیلات قرآنی دارند؟ می دانید چه تعداد قاری و حافظ و.. در میان این جمع است؟ می دانید یا از سر ناآگاهی چنین تهمت بزرگی را به همکاران خود زده اید؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:53
جناب نباتی عزیز من در پاسخ به نامه شما یک یادداشتی نوشته ام که مفصل است. برای اینکه از بحث خارج نشویم به نظرم بهتر است منتظر نشر آن در رسانه محترم صدای معلم باشیم. بعد آنجا پاسخ بدهید. ولی باز امیدوارم که بدانید من به هیچ وجه قصد اهانت به شما را ندارم و هیچ تهمتیبه شما نزدم. و در این باب هم مخاطبان شاهد هستند که من تهمت زده ام یا نه و هم خداوند گواه است که من تهمت فسق و فجور و کفر را به شما نزده ام. اگر سوالی می پرسم فقط دنبال پاسخم. مثلا بگویی آقا شما اشتباهخ می کنید من دکترای الهیات دارم یا قاری ممتاز کشوری هستم یا چند کتاب در زمینه علوم قرآنی منتشر کرده ام و ما را از اشتباه در بیاورید. اما آای نباتی شما در نامه اتان همه مربیان و کارشناسان پرورشی را متهم کرده اید که در مورد درس آموزش قرآن ناآگاه هستند. شما مطمئن هستید به این حرفتان. آیا می دایند چند نفر از مربیان ما تحصیلات قرآنی دارند؟ می دانید چه تعداد قاری و حافظ و.. در میان این جمع است؟ می دانید یا از سر ناآگاهی چنین تهمت بزرگی را به همکاران خود زده اید؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:53
جناب نباتی عزیز من در پاسخ به نامه شما یک یادداشتی نوشته ام که مفصل است. برای اینکه از بحث خارج نشویم به نظرم بهتر است منتظر نشر آن در رسانه محترم صدای معلم باشیم. بعد آنجا پاسخ بدهید. ولی باز امیدوارم که بدانید من به هیچ وجه قصد اهانت به شما را ندارم و هیچ تهمتیبه شما نزدم. و در این باب هم مخاطبان شاهد هستند که من تهمت زده ام یا نه و هم خداوند گواه است که من تهمت فسق و فجور و کفر را به شما نزده ام. اگر سوالی می پرسم فقط دنبال پاسخم. مثلا بگویی آقا شما اشتباهخ می کنید من دکترای الهیات دارم یا قاری ممتاز کشوری هستم یا چند کتاب در زمینه علوم قرآنی منتشر کرده ام و ما را از اشتباه در بیاورید. اما آای نباتی شما در نامه اتان همه مربیان و کارشناسان پرورشی را متهم کرده اید که در مورد درس آموزش قرآن ناآگاه هستند. شما مطمئن هستید به این حرفتان. آیا می دایند چند نفر از مربیان ما تحصیلات قرآنی دارند؟ می دانید چه تعداد قاری و حافظ و.. در میان این جمع است؟ می دانید یا از سر ناآگاهی چنین تهمت بزرگی را به همکاران خود زده اید؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:54
جناب نباتی عزیز من در پاسخ به نامه شما یک یادداشتی نوشته ام که مفصل است. برای اینکه از بحث خارج نشویم به نظرم بهتر است منتظر نشر آن در رسانه محترم صدای معلم باشیم. بعد آنجا پاسخ بدهید. ولی باز امیدوارم که بدانید من به هیچ وجه قصد اهانت به شما را ندارم و هیچ تهمتیبه شما نزدم. و در این باب هم مخاطبان شاهد هستند که من تهمت زده ام یا نه و هم خداوند گواه است که من تهمت فسق و فجور و کفر را به شما نزده ام. اگر سوالی می پرسم فقط دنبال پاسخم. مثلا بگویی آقا شما اشتباهخ می کنید من دکترای الهیات دارم یا قاری ممتاز کشوری هستم یا چند کتاب در زمینه علوم قرآنی منتشر کرده ام و ما را از اشتباه در بیاورید. اما آای نباتی شما در نامه اتان همه مربیان و کارشناسان پرورشی را متهم کرده اید که در مورد درس آموزش قرآن ناآگاه هستند. شما مطمئن هستید به این حرفتان. آیا می دایند چند نفر از مربیان ما تحصیلات قرآنی دارند؟ می دانید چه تعداد قاری و حافظ و.. در میان این جمع است؟ می دانید یا از سر ناآگاهی چنین تهمت بزرگی را به همکاران خود زده اید؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:54
جناب نباتی عزیز من در پاسخ به نامه شما یک یادداشتی نوشته ام که مفصل است. برای اینکه از بحث خارج نشویم به نظرم بهتر است منتظر نشر آن در رسانه محترم صدای معلم باشیم. بعد آنجا پاسخ بدهید. ولی باز امیدوارم که بدانید من به هیچ وجه قصد اهانت به شما را ندارم و هیچ تهمتیبه شما نزدم. و در این باب هم مخاطبان شاهد هستند که من تهمت زده ام یا نه و هم خداوند گواه است که من تهمت فسق و فجور و کفر را به شما نزده ام. اگر سوالی می پرسم فقط دنبال پاسخم. مثلا بگویی آقا شما اشتباهخ می کنید من دکترای الهیات دارم یا قاری ممتاز کشوری هستم یا چند کتاب در زمینه علوم قرآنی منتشر کرده ام و ما را از اشتباه در بیاورید. اما آای نباتی شما در نامه اتان همه مربیان و کارشناسان پرورشی را متهم کرده اید که در مورد درس آموزش قرآن ناآگاه هستند. شما مطمئن هستید به این حرفتان. آیا می دایند چند نفر از مربیان ما تحصیلات قرآنی دارند؟ می دانید چه تعداد قاری و حافظ و.. در میان این جمع است؟ می دانید یا از سر ناآگاهی چنین تهمت بزرگی را به همکاران خود زده اید؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/15 - 23:54
جناب نباتی عزیز من در پاسخ به نامه شما یک یادداشتی نوشته ام که مفصل است. برای اینکه از بحث خارج نشویم به نظرم بهتر است منتظر نشر آن در رسانه محترم صدای معلم باشیم. بعد آنجا پاسخ بدهید. ولی باز امیدوارم که بدانید من به هیچ وجه قصد اهانت به شما را ندارم و هیچ تهمتیبه شما نزدم. و در این باب هم مخاطبان شاهد هستند که من تهمت زده ام یا نه و هم خداوند گواه است که من تهمت فسق و فجور و کفر را به شما نزده ام. اگر سوالی می پرسم فقط دنبال پاسخم. مثلا بگویی آقا شما اشتباهخ می کنید من دکترای الهیات دارم یا قاری ممتاز کشوری هستم یا چند کتاب در زمینه علوم قرآنی منتشر کرده ام و ما را از اشتباه در بیاورید. اما آای نباتی شما در نامه اتان همه مربیان و کارشناسان پرورشی را متهم کرده اید که در مورد درس آموزش قرآن ناآگاه هستند. شما مطمئن هستید به این حرفتان. آیا می دایند چند نفر از مربیان ما تحصیلات قرآنی دارند؟ می دانید چه تعداد قاری و حافظ و.. در میان این جمع است؟ می دانید یا از سر ناآگاهی چنین تهمت بزرگی را به همکاران خود زده اید؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 00:00
با سلام خدمت مدیریت محترم سایت وزین صدای معلم. حتما در جریان این گفتگو ها هستید. لذا از شما خواهشمندم که به عنوان یک رسانه مستقل و بی طرف یادداشت این حقیر را منتشر کنید تا ان شالله شاهد پاسخ های جناب آقای نباتی باشیم و الان واقعا در سوط بحث شروع کرده ایم که چهره مناسبی ندارد. لذا واقعا استدعا دارم یاددشتم را منتشر نمایید. با تشکر.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 00:00
با سلام خدمت مدیریت محترم سایت وزین صدای معلم. حتما در جریان این گفتگو ها هستید. لذا از شما خواهشمندم که به عنوان یک رسانه مستقل و بی طرف یادداشت این حقیر را منتشر کنید تا ان شالله شاهد پاسخ های جناب آقای نباتی باشیم و الان واقعا در سوط بحث شروع کرده ایم که چهره مناسبی ندارد. لذا واقعا استدعا دارم یاددشتم را منتشر نمایید. با تشکر.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 00:00
با سلام خدمت مدیریت محترم سایت وزین صدای معلم. حتما در جریان این گفتگو ها هستید. لذا از شما خواهشمندم که به عنوان یک رسانه مستقل و بی طرف یادداشت این حقیر را منتشر کنید تا ان شالله شاهد پاسخ های جناب آقای نباتی باشیم و الان واقعا در سوط بحث شروع کرده ایم که چهره مناسبی ندارد. لذا واقعا استدعا دارم یاددشتم را منتشر نمایید. با تشکر.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 00:00
با سلام خدمت مدیریت محترم سایت وزین صدای معلم. حتما در جریان این گفتگو ها هستید. لذا از شما خواهشمندم که به عنوان یک رسانه مستقل و بی طرف یادداشت این حقیر را منتشر کنید تا ان شالله شاهد پاسخ های جناب آقای نباتی باشیم و الان واقعا در سوط بحث شروع کرده ایم که چهره مناسبی ندارد. لذا واقعا استدعا دارم یاددشتم را منتشر نمایید. با تشکر.
پاسخ + 0 0 --
رمضان زاده 1397/05/16 - 21:56
تدريس توسط معلم پايه مگر مصوبه شوراي عالي نيست ؟!!!!!
پاسخ + 0 0 --
ابوترابي 1397/05/16 - 22:14
در نگاه اول تنوع و تعدد فعالیت‌های قرآنی حوزه پرورشي در وزارت آموزش و پرورش ما را به تحسین وادار می‌کند.

اما وقتی با دقت به مأموریت ذاتی و اسناد تحولی و نتیجه‌ی اقدامات و هزینه‌های انجام شده می‌نگریم وضعیت نگران کننده‌ای را مشاهده می‌کنیم.

چرا که نتایج و شواهد از سیر نزولی جایگاه و اهمیت توجه به قرآن در آموزش و پرورش حکایت دارد.

به گونه‌ای که زنگ‌های خطر مهجوريت هر چه بيش تر قرآن به صدا در آمده‌اند و این هشدار جدی است.

اميد كه مديران بشنوند و ببينند. ( ان شاء الله )
پاسخ + 0 0 --
شمس 1397/05/17 - 05:39
جنال آقاي فرزاد
سلام عليكم
به نظر مي رسد شما فرد با اطلاعي هستيد. نظرتان درباره اين بخش از چهل سوال چيست ؟

« آيا مي دانيد با آن كه عمده آموزش ها و فعاليت هاي قرآني با توجه به رسالت نظام تعليم و تربيت رسمي كشور و نيز گستردگي كلاس هاي قرآن و كتاب هاي درسي بر عهده دو معاونت پژوهشي و آموزشي است، اما همواره اعتبارات آموزش عمومي قرآن و ساير امكانات يكجا و تمام و كمال به حوزه معاونت پرورشي اختصاص مي يابد؟!! آيا اين رويه غلط و عادت ديرينه نيازمند اصلاح نيست؟ »

ممنون از پاسخ شما
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 10:25
سلام جناب شمس. در این سوال آنچنان که مطرح شده دو حوزه آموزش و پرورش باید کار قرآنی کنند. آقای نباتی میگویدبخش پرورش حذف شود فقط بماند آموزش. من با این مشکل دارم. این یک، دو اینکه شما باید حقوقی که معلمان قرآن از طریق تدریس ساعات موظف میگیرند را جزو هزینه های آموزش حساب کنید. معلم قرآن مجانی که تدریس نمی کند. می کند؟ لذا نفرمایید بخش آموزش هزینه ندارد. شاید منظورتان این است که مثل مدیران و معاونین معلمان قرآن هم حق مدیریتی بگیرند؟ یا برای کلاس های ضمن خدمت هزینه بیاید که الان هم میاد دیگه. ما الان هیچ بودجه ای برای برگزاری مسابقات و طرح های قرآنی نداریم و این ایراد را ما هم باید بگیریم.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/14 - 23:19
ممنونم از محبتتان
پاسخ + 0 0 --
شمس 1397/05/17 - 05:48
ظاهرا شما به دو چيز اصلا توجه نداريد"
1- به مطالب ارزنده 40 سوال
2- اين كه به جز آقاي نباتي استدان ديگري هم در تيم تاليف هستند:

استاد مهندس مسعود وكيل
استاد سيد مهدي سيف
استاد ابوالفضل انوشه پور
استاد غلامعباس سرشور خراساني
استاد يونس باقري
استاد محي الدين بهرام محمديان

به عنوان مثال :
استاد انوشه پور از مؤلفان كتاب فارسي و كتاب روش تدريس فارسي هستند.
استادسيف داور مسابقات بين المللي و خود شما هستند با ده ها تاليف

وانگهي كتاب درسي ده ها فيلتر و مصوبه و راهنماي برنامه درسي مي خواهد. نه آن كه مانند كتاب هاي پرورشي با ده ها اشكال لفظي و معنايي و بدون نظرات و حساب و كتاب چاپ شود و فردا روزي هم يك شبه جمع شد.

با اين
پاسخ + 0 0 --
شمس 1397/05/17 - 05:51
در مقايسه تعدد و كثرت محتواها و فعاليتهاي قرآني سه معاونت پژوهشي آموزشي و پرورشي

در كدام معاونت به تعداد معاونت پرورشي محتوا و طرح توليد مي شود.

و كدام برنامه از دو معاونت پژوهشي و آموزشي تا كنون تعطيل شده ؟

و كدام طرح و برنامه پرورشي تا كنون تعطيل نشده يا دستخوش تغييرات اساسي نبوده؟
پاسخ + 0 -1 --
رضا نباتي 1397/05/16 - 08:41
با سلام و احترام

با عرض معذرت مباحث شما كاملاً از موضوع خارج است؛ زيرا :

اولاً - شما به مباحث مطرح شده در سؤال ها نمي پردازيد.

ثانياً - مستندات و مصوبات را مورد توجه و اهميت قرار نمي دهيد.

ثالثا - به دنبال شحصي كردن مباحث هستيد.

اين ها موجب دور كردن اذهان از سؤال ها مي شود.

از شما پوزش مي طلبم
پاسخ + 0 0 --
زهرا پازوکی 1397/05/16 - 12:43
12سال از گلایه‌‌ی رهبر معظم انقلاب از وزارت آموزش و پرورش درباره‌ی مهجوریت قرآن کریم گذشت. ایشان در روز معلم سال 1385 در بیانی کاملا صریح و شفاف درباره‌ی ضرورت توجه متولیان وزارت آموزش و پرورش به قرآن کریم و جایگاه آن در این نهاد تربیتی فرمودند: «قرآن در آموزش و پرورش حقیقتاً مهجور واقع شده است. علت این است که در دورانی طولانی، قرآن در آموزش و پرورش ما مهجور بوده یا اصلاً وجود نداشته است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توقع این بود که یک کار کارستانی انجام بگیرد. کارهایی هم شده است. لکن جای حضور قرآن در دوره‌های گوناگون واقعا خالی است. باید فکر بشود، امروز خوشبختانه حرکت قرآنی در کشور خیلی خوب است. لکن در آموزش و پرورش باید نهادینه شود»
پاسخ + 0 -1 --
زهرا پازوکی 1397/05/16 - 12:43
قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر کمیسیون آموزش عمومی قرآن کشور به جای حضور الصاقی و تحمیلی در آموزش و پرورش اولا جایگاه مناسب و شایسته‌ی خود را در این وزارتخانه مشخص کند. ثانیاً به جای الزام و اجبار مراکز و نهادها به اجرای طرح‌های متفرقه، آنها را به اجرای کامل و دقیق وظایف محوله متناسب با مأموریت‌ ذاتی هر یک ملزم کند.
قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر به اجرای برنامه‌ها تا حصول نتیجه توجه می‌شد. بررسی‌ها و تجارب عینی نشان می‌دهند برنامه‌های درسی و آموزشی به دلیل نبود نظارت صحیح و دقیق و مستمر به صورت تمام قد و کامل اجرا نمی‌شوند.
پاسخ + 0 -1 --
زهرا پازوکی 1397/05/16 - 12:44
قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر سیستم ارزشیابی دقیق نسبت به شناسایی و تشویق افراد و مدارس و مناطق موفق در امر آموزش عمومی قرآن و فعالیت های قرآنی طبق برنامه‌ریزی و اجرای دقیق و نظارت مستمر اقدام می‌کرد.
قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر شورای عالی آموزش و پرورش در نظارت بر اجرای صحیح و دقیق قوانین دچار مسامحه‌کاری و کوتاهی نمی‌شد. مانند بخشنامه‌ی ساماندهی نیروی انسانی معاونت ابتدایی که دو سال است مدیران و معاونین مدارس را ملزم به تدریس قرآن می‌کند یا نبود هیچ ساز و کار اجرایی و رسمی در شورای عالی آموزش و پرورش برای نظارت مستمر بر دروس از جمله تدریس قرآن که سال به سال نور چراغش در حال فروکش کردن و خاموش شدن است.
پاسخ + 0 -1 --
زهرا پازوکی 1397/05/16 - 12:44
قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر هر بخش به وظیفه‌ی خود عمل می‌کرد تا آموزش روخوانی از دوره‌ی پیش دبستانی شروع نشود و تا فوق لیسانس ادامه پیدا نکند و در آخر هم مهارت مورد انتظار تأمین نشود.

قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر آموزش و پرورش موظف می‌شد در زمان معین به وظیفه‌ی آموزش عمومی قرآن خود عمل کند تا دیگر بخش‌ها مجبور به تکرار آن نباشند و بلکه در راستای ارتقاء آموزش قرآن در جامعه قدم بردارند.

قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر قوانین مصوب شورای عالی آموزش و پرورش مانند ساعات رسمی آموزش قرآن )سه زنگ در هفته) به آسانی در اکثر مدارس به یک یا دو زنگ تقلیل پیدا نمی‌کرد و به جای آن ریاضی تدریس نمی‌شد.
پاسخ + 0 -1 --
زهرا پازوکی 1397/05/16 - 12:44
قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر به جای تجمیع ساعات قرآن در یک روز و خسته کردن دانش آموزان، طبق مصوبه‌ی شورای عالی آموزش و پرورش، در سه روز با فاصله‌ی معین و آن هم ترجیحاً‌ زنگ اول یا دوم آموزش داده می‌شد.

قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر به جای تعطیلی نظارت و ارزشیابی آموزشی و از بین بردن معلمان راهنمای شهری و روستایی در سال‌های گذشته این بخش احیاء و مورد حمایت قرار می‌گرفت تا انگیزه و تلاش آن دسته از معلمان و مربیان علاقه‌مند تدریس قرآن رفته رفته به سردی نمی‌گرایید و از بین نمی‌رفت.

قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر طبق قانون شورای عالی آموزش و پرورش هر طرح و برنامه‌ی قرآنی ابتدا به تصویب و تأیید این شورا می‌رسید تا در صورت داشتن اعتراض و انتقاد معلوم می‌شد چه کسی باید پاسخگو باشد. شورای عالی یا وزیر سابق که دیگر در آموزش و پرورش نیست؟

قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر هر طرح و برنامه‌ی قرآنی پس از تأیید نظرات کارشناسی و اخذ مجوزهای قانونی ابتدا به صورت آزمایشی اجرا و سپس نسبت به اجرای سراسری اقدام می‌شد.
پاسخ + 0 -1 --
زهرا پازوکی 1397/05/16 - 12:45
قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر شورای توسعه فرهنگ قرآنی به جای وادار کردن وزارت آموزش و پرورش به اجرای طرح‌های متعدد و بی‌ثمر که صرفاً جنبه‌ی شعاری و تبلیغی دارند و تاکنون هم ثمری نداشته‌اند از آموزش و پرورش انجام و تکمیل وظایف محوله را که شامل آموزش، ترویج، ارزیابی و تشویق در راستای تحقق اهداف مصوب شورای عالی و مندرج در اسناد تحولی و اهداف آموزش عمومی قرآن بود خواستار می‌شد با توجه به تزریق بودجه‌ی آموزش عمومی قرآن در دو دولت دهم و یازدهم، هزینه‌های زیادی به نام قرآن در این ارگان انجام شد اما با کمال تأسف هیچ یک از مخاطبان اصلی که وظیفه‌ی اصلی تحقق اهداف آموزش عمومی قرآن را برعهده دارند (معلمان و دبیران قرآن) از این اعتبارات نه ریالی بهره بردند و نه اصلا خبردار شدند. نتیجه آنکه پس از گذشت چند سال از تشکیل شورای توسعه‌ی فرهنگ قرآنی بود و نبود کمیسیون آموزش عمومی قرآن برای معلمان و کلاس‌های قرآن مدارس یکی است.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 14:40
سرکار خانم پازوکی بزرگوار نظرات شما قابل احترام است و نشان از دغدغه مندی شماست. تا حدود زیادی با نظرتان موافقم. اما گمان میکنم تعریف درستی از آموزش عمومی قرآن در دست ما نسیت و گمان بر این است اگر میگوییم آموزش یعنی همین کتاب های درسی و همین سه ساعت در هفته. به نظر من نه و اگر هم این است تعریف صد در صد اشتباهی هست. آموزش سبک زدگی قرآنی ، مسابقات و.. هم جزو آموزش عمومی هستند. ما نیاید پرورش عمومی را نادیده بگیریم. بر فرض ما بتوانیم 15 میلیون عبدالباسط تربیت کنیم. اگر این همه اخلاق و فهم و رفتار قرآنی نداشتند چه؟ ارزش دارد این آموزش؟ در ضمن اینکه توقع داشته باشیم که آموزش و پرورش همه دانش آموزان را بیاورد تا حد ترتیل توقع اشتباهی است چرا که مگر در فیزیک همه دانشمند هسته ای می شوند که در قرآن همه بشوند کریم منصوری؟ نه. وظیفه اصلی ما در آموزش و پرورش باید علاقه مند کردن دانش آموزان به قرآن باشد. عاشق قرآن که شد بقیه راه را خودش می پیماید. خواهرم با آموزش تنها هیچ دانش آموزی عاشق قرآن نمی شود.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 14:47
معلمان قرآن استاد عزیز که حقوق می گیرند مثلا آیا برای ساعات موظفشان اظافه کار بگیرند؟ در ضمن مگر کارشناسان و مربیان پرورشی و قرآنی برای اجرای طرح هایشان پول می گیرند؟ به خدا خبری از پول نیست.حالا اگر پولی هست به بدنه فعالیت های قرآنی آموزش و پرورش هیچی تزریق نشده . که اگر اینطور باشد آقایان مسول باید جواب بدهند البته نه به ما بلکه به قوه قضاییه چون در این صورت اختلاصی صورت گرفته.
پاسخ + 0 0 --
زهرا پازوکی 1397/05/16 - 12:45
قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر معلمان مدارس از آموزش‌های لازم به اندازه‌ی کافی بهرمند می‌شدند. سال‌هاست آموزش معلمان، فاقد حداقل کارایی لازم است، مشکلاتی که دوره‌های آموزشی را تهدید کرده و اثر بخشی آن را ناچیز می‌کند فراوان است.

قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر مرکز نیروی انسانی برای مدیران مدارس دوره‌های نظارت و ارزشیابی از دروس مخصوصاً درس قرآن را پیش بینی می‌کرد تا این امر خطیر به بهانه‌ی سر رشته نداشتن مدیر مدرسه مورد غفلت قرار گیرد.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 14:44
اینجا با شما موافقم که معلمان ما فاقد مهارت های لازم هستند و این ناشی از فقدان آموزش است. اما این را هم بگویم که این آموزش ها با ضمن خدمت به دست نمی اید. باید از اول درست بشود. دو راه خوب وجود دارد یا تربیت معلم قرآن ایجاد بشود و یا متخصصان و مربیان قرآنی را آموزش فنون تدریس بدهیم . راه دیگری به نظرم نیست. معلمی که پس از 10 سال مثلا مشکل قرائت قرآن را دارد با 30 ساعت ضمن خدمت نمی توان تبدیل به قاری کرد. مطمئنم خود معلمان هم از این موضوع استقبال میکنند که معلم قرآن جدا باشد. این مساله حاسل سال ها همکاری با معلمان است.
پاسخ + 0 0 --
زهرا پازوکی 1397/05/16 - 12:46
قرآن در وزارت آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش بدون کار کارشناسی اقدام به تصویب و ابلاغ بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مغایر با مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش نمی‌کردند. برای نمونه فقط به ذکر نام برخی از موارد اشاره می‌شود.درس قرآن عملا بر خلاف مصوبه‌ی 677 شورای عالی که باید توسط آموزگار پایه تدریس شود، به مدیران مدارس سپرده شده.

راه اندازی 10 هزار مدرسه‌ی قرآنی در چند سال گذشته و تعطیلی آنها پس از دو سال با میلیاردها تومان بودجه اجرای طرح ملی حافظان قرآن با هدف تربیت 10 میلیون حافظ قرآن و معرفی 3 میلیون و 200 هزار حافظ قرآن در طول کمتر از شش ماه و تعطیلی طرح پس از گذشت یک سال در تقلیل ساعات کاری معلمان با سابقه‌ی 20 سال و بالاتر اغلب زنگ قرآن مدنظر و عمل قرار داده می‌شود. این طرح، مانع اجرای قانون تدریس قرآن توسط معلم پایه است.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 14:50
اصلا چنین چیزی نیست. این را هم اقای نباتی فرمودند. بله شما اگر بیایید در سطح مدارس به هیچ عنوان قرآن را غغیر از معلم پایه درس نمیدهد. اگر مدیری چنین می کند اعلام نمایید که در فلان مدرسه مدیر دارد تدریس میکند. نه . اصلا. اصلا مدیر مدیر شده که درس ندهد. و. فرصت تدریس ندارد. در ضمن ممکن است بخنامه ای شده باشد اما عملی نشده قطعا. مثل خیلی بخشنامه های دیگر.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 14:54
خانم پازوکی به والله به حساب مدارس قرآنی ریالی واریز نشده. به خدا. اگر پولی آمده به نام مدارس قرآنی و شما از آن خبر دارید حتما به قوه قضاییه اعلام کنید با ذکر مستندات. شاید در اداره کل قرآن اختلاصی صورت گرفته باشد. چون مدارس قرآنی هیچ نداشند. دارالقرآن ها هم همینطور. حالا در دارالقرآن ها دویست سیصد تومن پیدا می شود. ولی شما فکر نکنید پول ان چنانی اومده . اگه مطمئن هستید مستنداتش رو ارائه بدید به قوه قضاییه.
پاسخ + 0 0 --
حسين اسدي 1397/05/16 - 21:39
شورای عالی آموزش و پرورش، مهمترین رکن وزارت آموزش و پرورش و قوه مقننه این وزارتخانه است.

لایحه تشکیل این شورا در سال های 1365 و1381 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و بر اساس آن، وظیفه قانونگذاری و نظارت بر اجرای قوانین بر عهده این شوراست.

در ماده 4 این لایحه آمده است: « هیچ یک از مقررات آموزشی و پرورشی کشور که با وظایف شورای عالی آموزش و پرورش مربوط است، قبل از تصویب در شورا رسمیت نخواهد داشت.» این اصل در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش (اصل اول استلزامات حقوقی) که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و هم چنین در بسته ی سند ملّی تحول راهبری آموزش و پرورش تصریح شده است.
سوال اينجاست : به جز زنگ رسمي قرآن كداميك از اين فعاليت ها مورد تاييد شوراي عالي آموزش و پرورش بوده است:
مدارس قرآني؟
طرح ملي حفظ قرآن؟
مسابقات بين المللي قرآن؟
پاسخ + 0 0 --
حسين اسدي 1397/05/16 - 21:40
با توجه به این گونه مصوبات از یکسو و عملکرد وزارت آموزش و پرورش درخصوص انجام طرح های پیشنهادی متعدد در حوزه فعالیت های قرآنی، چند سؤال مطرح می شود:

1- با توجه به این که دبیرخانه منشور توسعه آموزش عمومی قرآن کشور در این وزارت خانه است، آیا شورای عالی آموزش و پروش بر فعالیت های این نهاد در قبال وظایف محوله نظارت می کند؟

2- طرح های متعدد قرآنی مانند «مدرسه قرآن» که در حال اجرا هستد و هر ساله هزینه های زیادی را به وزارت آموزش و پرورش تحمیل می کنند، آیا نباید قبلاً به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده باشد؟

3- آیا اجرای طرح های به تصویب نرسیده که وقت و انرژی و سرمایه های مادی و انسانی زیادی را از مجریان حوزه های ستادی, استانی و مناطق می گیرد از مصادیق تخلف محسوب نمی شود؟
پاسخ + 0 0 --
حسين اسدي 1397/05/16 - 21:41
4- طبق ماده ی فوق، آیا این توجیه برخی مسئولان قابل پذیرش است که گفته شود: « مراحل اجرا و تصویب این گونه طرح و برنامه ها همزمان انجام می شود ؟»

5- آیا شورای عالی آموزش و پرورش نسبت به بررسی و مطابقت یا مغایرت این گونه طرح ها با برنامه های رسمی و مصوب و نیز با شرح وظایف وزارت آموزش و پرورش در قبال توسعه ی آموزش های عمومی به وظایف خود به خوبی عمل می کند؟

6- آیا شورای عالی آموزش و پرورش نسبت به بررسی میزان موفقیت و شکست طرح و برنامه هایی چون مدرسه قرآن - که دو سال از اجرای آن می گذرد- اقدام لازم را انجام داده و مطابق با نتایج پژوهش، این طرح ها را تصویب یا رد خواهد کرد؟

7- قطعاً این گونه طرح های پیشنهادی که به تصویب نرسیده اند و طبیعتاً منابع مالی مشخص شده نیز ندارند؛ با توجه به پر هزینه بودن، آیا شورای عالی بر این مطلب که این طرح ها از کدام منابع قانونی، اعتبارات خود را تأمین کرده و آن را در چه راه هایی هزینه می کنند، نظارت دقیق دارد ؟
پاسخ + 0 0 --
حسين اسدي 1397/05/16 - 21:42
امید است وزير محترم هم حتماً اطلاع کافی و نظارت لازم را بر کم و کیف اجرای برنامه ها و فعالیت های قرآنی در آموزش و پرورش داشته باشند و رهنمودهاي لازم را به مسئولان محترم در این حوزه ارائه کنند.
پاسخ + 0 0 --
حسين اسدي 1397/05/16 - 21:45
ضمناً حرفه ای کردن معلمان و حمایت از ساعات رسمی آموزش قرآن مدارس، راه کار اصلی ارتقای آموزش عمومی قرآن کشور است. اینکه چرا حوزه های ستادی وزارت آموزش و پرورش همواره ‹‹حرفه ای کردن معلمان›› را در آموزش عمومی قرآن، خواسته یا نا خواسته نادیده می گیرد به دليل نبود اعتبارات لازم است.

خب حالا كه بودجه هاي 100 ميلياردي براي قرآن به آموزش و پرورش داده مي شود هيچ كوتاهي يرفتني نيست.
پاسخ + 0 0 --
قاسم آبادي 1397/05/16 - 21:47
جالب است که در سه سال قبل حوزه ی معاونت پرورشی اقدام به تاسیس 10 هزار مدرسه ی قرآنی در مدارس کرد که در هر یک از مدارس یک ساعت در هفته به آموزش قرآن دانش آموزان پرداخته می شد. اما در عوض مصوبه ی رسمی و قانونی افزایش یک ساعت به ساعات آموزش قرآن مدارس که همه ی دانش آموزان کشور را شامل می شد، در بسیاری از مدارس کامل اجرا نشد.

نتیجه آن که اگر در هر مدرسه ی قرآن، یک کلاس30 نفره تشکیل شده باشد، تعداد کلاس ها در کل کشور 30 هزار و تعداد شرکت کنندگان 300 هزار نفر می شود، اما اگر تعداد ساعات رسمی اجرا نشده در دوره ابتدایی را با توجه به تعداد کلاس ها و دانش آموزان موجود محاسبه کنیم می بینیم حدود 320 هزار کلاس قرآن در هفته، تعطیل و بیش از 5 میلیون نفر دانش آموز از آموزش عمومی قرآن بی بهره بوده اند!
پاسخ + 0 0 --
قاسم آبادي 1397/05/16 - 21:49
چرا در گفته ها و کردار برخی از افراد صاحب مسئولیت، اين همه مغایرت دیده می شود؟
از یک سو می گویند: ‹‹ اغلب دانش آموزان کشور توانایی روخوانی قرآن را ندارند. ››
و از سوی دیگر، برنامه و ساعت رسمی آموزش قرآن و معلم، روش، وسایل و محتوای آموزشی آن را به کل رها کرده و به جای پرداختن به ارتقای کیفی هر یک از این داشته ها به دنبال حجیم کردن آموزش و پرورش و طرح و برنامه های قرآنی هستند. طرح و برنامه هایی که عاقبت با جابه جایی این گونه مدیران، رها و در نهایت عقیم می شود و جز خسران نتیجه ای به بار نمی آورد.
پاسخ + 0 0 --
قاسم آبادي 1397/05/16 - 21:50
این از عدالت آموزشی به دور است که تا مشکلات اجرایی برنامه ها و ساعات آموزش قرآن رسمی در مدارس حل و فصل نشده، این وزارت خانه به آموزش های تخصصی مانند مدارس قرآنی و ... بپردازد. در حالی که وزارت آموزش و پرورش از نظر شرح وظایف سازمانی, متولی انجام این قبیل امور نیست بلکه دیگرانی هستند که قانوناً باید این امور را انجام دهند.
پاسخ + 0 0 --
قاسم آبادي 1397/05/16 - 21:51
شورای عالی آموزش و پرورش تکیه گاه فرهنگیان است و از این رو نباید خارج از موازین علمی و کارشناسی و نیز تحت تأثیر افراد و جریان ها عمل کند؛ بلکه باید سرمشق و پیشرو در اجرای عدالت آموزشی باشد.
این شورا باید قوانین را شفاف، جامع و مانع تهیه و تصویب کند تا اولاً ابهام آمیز نباشد و ثانیاً جلوی قرائت های متعدد حوزه های مختلف ستادی را بگیرد.
پاسخ + 0 0 --
اشرف سرشكي 1397/05/16 - 22:08
بدون تردید فقدان انسجام اندیشه و عمل و یکپارچگی در آموزش ها و فعالیت‌های قرآنی وزارت، نبود نظارت، ارزیابی و سیاست‌های تشویقی معلمان و مدارس، نبود رغبت معلمان به آموزش و تدریس قرآن در اثر ناتوانی،‌ ورود طرح و برنامه‌های مغایر با اسناد تحولی، مأموریت‌های ذاتی آموزش و پرورش و اعمال نظرات مدیران بدون در نظر گرفتن نظرات کارشناسی همه و همه باعث ناکارآمدی سیستم آموزشی در تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و در نهایت مهجوریت هر چه بیشتر قرآن در وزارت آموزش و پرورش می‌شود.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 06:47
اولا ما الان متاسفانه مدرسه قرآنی نداریم و دوما شما بفرمایید اگر یک ساعت به درس آموزش قرآن اضافه کنیم از کدام درس یک ساعت کم کنیم؟ ریاضی؟ فیزیک؟ یا چی؟ در ضمن اگر قرار به یک پارچه کردن آموزش ها باشد باید شما با متخصصات و دانشمندان قرآنی از جمله کریم دولتی، رحیم خاکی و.. هماهنگ شوید و نه اینها با شما.
پاسخ + 0 0 --
زهرا پازوکی 1397/05/16 - 12:46
زنگ خطر

از پیامبر گرامی اسلام (ص) در کتاب «اصول کافی»‌ روایت شده:‌ «هرگونه آشوب‌ها و فتنه‌های زمانه چون شب تار شما را فرا گرفت. بر شما باد که به قرآن رو بیاورید» این حدیث مشهور که از منابع معتبر شیعه نقل شده گویای آن است که علی القاعده آموزش‌ها و فعالیت‌های قرآنی کشور باید بتوانند نسل امروز و فردای کشور را در برابر شبیخون فرهنگی غرب صیانت و هدایت کنند.

اگر چنین نیست قطعاً‌ اشکالاتی وجود دارد که نیازمند بررسی دقیق و بازنگری و اصلاح برنامه‌هاست و در نگاه اول تعدد فعالیت‌های قرآنی آموزش و پرورش ما را به تحسین وادار می‌کند اما وقتی با دقت به مأموریت ذاتی و اسناد تحولی و نتیجه‌ی اقدامات و هزینه‌های انجام شده می‌نگریم وضعیت نگران کننده‌ای را مشاهده می‌کنیم چرا که نتایج و شواهد از سیر نزولی جایگاه و اهمیت توجه به قرآن در آموزش و پرورش حکایت دارد. به گونه‌ای که زنگ‌های خطر به صدا در آمده‌اند و این هشدار جدی است.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 15:31
بله اشکالات ما کم نیستند. اما راهش حذف و تعطیلی نیست. آقای نباتی می گوید فقط باید آموزش قرآن باشد و پرورش قرآنی حذف شود ولی من می گویم هم آموزش قرآن مهم است و هم پرورش آن. اموزش قرآن و پرورش قرآن دو بال هستند برای یک هدف. با هم باید درست بشود. و البته مهترین ضعف آموزش قرآن را کتاب های تالیفی بی کیفیت آن می دانم که دست برقضا آقای نباتی عضو ان است. این کتاب ها عامل اصلی ناکارآمدی کلاس قرآن هستند.
پاسخ + 0 0 --
زهرا پازوکی 1397/05/16 - 12:46
بدون تردید فقدان انسجام اندیشه و عمل و یکپارچگی در فعالیت‌های قرآنی، نبود نظارت، ارزیابی و سیاست‌های تشویقی معلمان و مدارس، نبود رغبت معلمان به آموزش و تدریس قرآن در اثر ناتوانی،‌ ورود طرح و برنامه‌های مغایر با اسناد تحولی، مأموریت‌های ذاتی آموزش و پرورش و اعمال نظرات مدیران بدون در نظر گرفتن نظرات کارشناسی همه و همه باعث ناکارآمدی سیستم آموزشی در تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و در نهایت مهجوریت هر چه بیشتر قرآن در وزارت آموزش و پرورش می‌شود.
پاسخ + 0 0 --
زهرا پازوکی 1397/05/16 - 12:49
با سلام و ادب محضر استاد ارجمند ، از بیانات شما نهایت سپاس و قدردانی را دارم .امید آنکه این مطالب مورد تایید خداوند متعال و عنایت امام زمان (عج) قرار گیرد .و شاهد تحولی بنیادین در آموزش قرآن کشور از مقطع پیش دبستانی تا آخرین مقطع تحصیلی دانشگاه باشیم .ان شاءالله .جزاک الله خیرا
پاسخ + 0 0 --
پورحسين 1397/05/16 - 14:09
سلام / در تاييد مقاله

با آن كه مأموريت سازمان اوقاف و وزارت ارشاد اسلامي برگزاري مسابقات است؛ در آن دو نهاد هم به اين نتيجه رسيده اند كه مسابقات فرصت نفس كشيدن به فعاليت هاي ديگر قرآني را كه بعضا واجب تر و مؤثرتر هم هستند نمي دهد. آن وقت آموزش و پرورش اين همه در اين بخش پافشاري دارد. ( به چه قيمت ؟!!! )

لطفا اين مطلب را حتما بخوانيد:

http://www.iqna.ir/fa/news/3736129/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%86%D9%88%D9%81%D9%84%E2%80%8C%D9%84%D9%88%D8%B4%D8%A7%D8%AA%D9%88-%D9%86%D8%B4%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%AC%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D9%86%D9%81%D8%B3-%DA%A9%D8%B4%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D9%86%D9%87%D8%A7-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 14:16
جناب آقای نباتی عزیز سلام و عرض ادب. قبل از هر چیز از مدیر صدای معلم تشکر میکنم بابت امانت داری اشان که قابل تقدیر است و همه نظرات را تایید میکند. ولی امیدوارم که نامه مرا نیز منتشر کند. ولی جناب نباتی عزیز بنده هیچوقت از موضوع خارج نشده ام. خوشبختانه تمام نظرات تایید شده و قابل رویت است. شما در نامه اتان نوشته اید کارشناسان حوزه پرورشی به خصوص کارشناسان قرآنی نسبت به آموزش قؤان در مدارس ناآگاه هستند . من هم پاسخ دادم که آیا میدانید کارشناسان و م ربیان ما چقدر تحصیلات قرآنی دارند؟ چقدرشان حافظ و قاری و... هستند؟ و بعد شما که داعیه آگاهی دارید در دانشگاه چه رشته ای خوانده اید؟ آیا علوم قؤانی خوانده اید یا یک چیز بیربط به علوم قرآنی؟ مدرک دانشگاهی به کنار. چند کتاب و ژونال تخصصی در زمینه علوم قرآنی دارید که مدعی ناآگاهی دیگران هستید؟ پژوهش هم به کنار شما حافظ قرآن هستید ؟ یا قاری ممتاز؟ اسنادش را اعلام کنید که بدانیم در زمینه قرآنی با آدم آگاهی طرف هستیم. اگر هم ندارید لطفا مدعی دانایی نباشید.
پاسخ + 0 0 --
حسام مير معيني 1397/05/18 - 05:52
آقاي فرزاد !

سلام / با آن كه شما به گفته يكي از دوستان دچار « مغالطه پارازيت » شده ايد. يعني به جاي متن به حاشيه سازي و تخريب رقيب پناه جسته ايد. ( و البته اين كار در واقع بي رحمانه و غير انساني است. )

اما من به پروفايل آقاي دكتر رضا نباتي رفتم و اتفاقا بسيار غني و پر بار يافتم.

از شما هم درخواست دارم به اين آدرس مراجعه كنيد. ممنونم كه باعث شديد با ايشان و وبلاگشان آشنا شوم.

http://quran-edu.blogfa.com/Profile/
پاسخ + 0 0 --
حسام مير معيني 1397/05/18 - 05:58
- برخي سوابق اجرايي ايشان :

نماينده ي دانشجويان مركز تربيت معلم آيه الله طالقاني سال 70 و 71
قاري قرآن ( منتخب آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد اسلامي )
کارشناس قرآن و اقامه نماز منطقه ناحيه استان قم
كارشناس آموزش قرآن دفتر برنامه ريزي و تأليف كتب درسي
معلم قرآن در رشته هاي روخواني، روان خواني، تجويد، صوت و لحن و وقف و ابتدا و حفظ
مدرس قرآن سازمان تبليغات اسلامي
مدرس تربيت داور مسابقات قرآن كريم
مدرس قرآن سازمان مدارس علميه خارج از کشور ( جامع المصطفي )
دبير قرآن و معارف اسلامي در دوره راهنمايي و متوسطه
مدرس كشوري دوره های ضمن خدمت كتاب هاي درسي قرآن از سال 83 تا كنون
مدرس دانشگاه هاي پرديس فرهنگيان نسيبه و شرافت تهران
مدرس دانشگاه علمي كاربردي ( سازمان تبليغات اسلامي )
كارشناس آموزش قرآن دفتر برنامه ريزي و تأليف كتب درسي
داور مسابقات كشوري در رشته صحيح خواني نماز
ارزياب دو دوره مسابقان ملي دانشجويان ايران
توليد كنند نرم افزار برتر « جشن تكليف »
پاسخ + 0 0 --
حسام مير معيني 1397/05/18 - 06:05
- برخي تاليفات ايشان :

تأليـف كتاب هاي درسي آموزش قرآن دوره ابتدايي ( پايه هاي اول تا ششم ابتدايي )
تأليـف كتاب هاي راهنماي معلم آموزش قرآن دوره ابتدايي ( پايه هاي اول تا ششم ابتدايي)
تأليـف كتاب مباني و روش آموزش قرآن دوره ابتدايي– ويژه دانشگاه پرديس فرهنگيان – كد 6011
تأليـف كتاب هاي درسي آموزش قرآن دوره اول ابتدايي ( پايه هاي اول تا سوم ابتدايي ويژه مدارس تخصصي قرآن )
مشاركت در مؤلف كتاب هاي درسي علوم قرآني پايه دهم و يازدهم ( رشته علوم و معارف قرآني )
مشاركت در تاليف كتاب راهنماي ارزش يابي كيفي – توصيفي دوره ابتدايي
مشاركت در توليد بسته هاي آموزشي قرآن براي پايه هاي تحصيلي مختلف ( فيلم نرم افزار و صوت )
پاسخ + 0 0 --
حسام مير معيني 1397/05/18 - 06:05
تأليـف كتاب هاي چراهاي شگفت انگيزقرآن – جلد اول و دوم – انتشارات محراب قلم 88
تاليـف كتاب ادبستان قرآن- انتشارات محراب قلم 92
گنجينه نور جلد اول و دوم / آموزش تدبر و حفظ موضوعي 313 پيام قرآني و 313 حديث نوراني / ( كتاب هاي منتخب جشنواره رشد در سال 95 )
سير آموزش قرآن در آموزش ابتدايي طی سال های 57 تا 85 ( موضوع پايان نامه کارشناسی ارشد )
آيات الرحمن جلد 1 و 2 ( ويژه مراسم آغازين مدارس ابتدايي و متوسطه - در حال چاپ)
راهنمايي تدريس معلم قرآن و ديني 12 پايه ( 18 جلد تأليف )
قرآن مصور ( ترجمه جزء 30 قرآن كريم / در حال نشر )
پاسخ + 0 0 --
حسام مير معيني 1397/05/18 - 06:05
- برخي مقالات ايشان :

1- معلم، بهترين كتاب درسي دانش آموز
2- فلسفه آموزش قرآن در آموزش و پرورش
3- روايت من از آموزش قرآن ( روش تدريس كتاب هاي درسي قرآن از زبان يك دانش آموز )
4- وحدت رويه و انسجام معارف در آموزش و پرورش
5- باورهاي غلط در حوزه آموزش و فعايت هاي قراني كشور ( چه چيزي آموزش قرآن نيست؟ )
6- قرآن در آموزش و پرورش مهجور نبود، اگر ...
7- 40 گام در پيشبرد برنامه درسي قرآن
8- 50 راهكار براي انس روزانه دانش آموزان با قرآن كريم
10 راهكار براي نوآوري و شكوفايي درفعاليت هاي قرآني ...
پاسخ + 0 0 --
حسام مير معيني 1397/05/18 - 06:05
11- ارزش يابی پيشرفت تحصيلی از منظر قرآن كريم
12- اصلاح الگوهاي آموزش قرآن
13- انتظارات قرآن از مسلمانان درباره خودش
14- آشنايي با فنون چهار گانه علم قرائت قرآن کريم
15- آسيب شناسي آموزش قرآن کريم در مدارس
16- آشنايي با برنامه آموزش قرآن دوره ابتدايي
17- مقايسه روش هاي آموزش قرآن کريم
18- آسيب شناسي مراحل چهارگانه مسابقات قرآن دانش آموزان
19- امام حسين (ع)؛ بهترين وسيله برای تقرب الهی
20- اگر معاونت پرورشی برگردد... ( آسيب شناسي امور تربيتي مدارس )
21- تدريس قرآن به روش درس پژوهي
پاسخ + 0 0 --
حسام مير معيني 1397/05/18 - 06:06
22- قرآن در خانواده ( نقدي بر طرح حفظ کل قرآن با استفاده از مرخصي تحصيلي يک ساله )
23- مجموعه12 مقاله تلاوت هاي ماندگار ( آشنايي با زندگي نامه وبهترين تلاوت هاي برترين قاريان جهان )
24- آشنايي با روش هاي داوري مسابقات قرآن ( قرائت ،حفظ و مفاهيم قرآن و اذان و نماز )
25- چرا آموزگار پايه ؟ (دلايل تدريس قرآن در دوره ابتدايي توسط آموزگار پايه)
26- سفر يادگيري قرآن ( رشد آموزش ابتدايي آبان 1395 )
27- معلم، بهترين كتاب درسي دانش آموز ( نقدي بر اقتدار كتاب درسي در آموزش و پرورش )
28- قرآن در آموزش و پرورش محروم نبود اگر ...
29- « آموزش عمومي » يا « نخبه گرايي » در آموزش و پرورش
30- نقدي بر مسابقات بين المللي قرآن دانش آموزي
31- اين چاه نان دارد. ( نقدي بر عملكرد كميسيون آموزش عمومي قرآن كشور )
پاسخ + +1 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 14:24
جناب نباتی عزیز به نظر شما از موضوع خارج شده اید و مساله را شخصی کرده اید که فرموده اید من به شما تهمت فسق و فجور وکفر زده ام در حالی که هیچوقت چنین اتفاقی نیفتاده . واقعا از صدای معلم میخواهم نامه مرا منتشر نماید تا آقای نباتی گمان نکند میتواند به یک مجموعه بزرگ اهانت کند و کسی هم نباشد که جوابش را بدهد.
پاسخ + +1 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 14:28
جناب نباتی عزیز من در یک جا به مصوبه ای ایراد گرفتم و آن تدریس قرآن توسط آموزگاران پایه بود و دلایل خودم را هم داشتم اما شما چه؟ شما که میگویید باید دارالقرآن ها تعطیل کرد؟ شما که میگویید باید مسابقات قرآنی را برداشت ؟ شما که میگویید باید پست کارشناسان قرآن را حذف کرد؟ شما که میگویید باید درب تمام فعالیت های قرآنی آموزش و پرورش غیر از آموزش را تخته کرد چه؟ آیا همه اینها که گفته ید حذفشان کنید مصوبه نیستند؟
پاسخ + 0 0 --
پورحسين 1397/05/16 - 14:28
آقاي فرزاد ايشان جواب شما را به خوبي دادند.
ظاهرا شما دنبال اهداف ديگري هستيد. آيا اين موضوعات قابل تامل نيست؟!

1- بيش از 90 درصد از دانش آموزان كشور، در طول زندگي خود، فقط در زنگ قرآن مدرسه با قرآن آشنا مي شوند.
2- براي هر دانش آموزان در طول دوران تحصيلي، بيش از 800 ساعت آموزش رسمي قرآن در نظر گرفته شده است.
3- زنگ آموزش قرآن مدارس، گسترده ترين فعاليت قرآني كشور است.
4- براي هر دانش آموز 12 عنوان كتاب درسي آموزش قرآن تأليف گرديده كه در مجموع بيش از 1500 صفحه است.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 15:07
سلام جناب پور حسین. ان شالله خود آقای نباتی جواب میدهند. دوست عزیز میشود بفرمایید من دنبال چه هدفی هستم؟ من مثل اقای نباتی فکر نمیکنم که مرا الان دارید متهم به کفر میکنید. نه فقط میگویم اهدافم را بگید. آقای نباتی نامه ای نوشتند و خواهان حذف تمام فعالیت های قرآنی آموزش و پرورش شده اند حالا باید به نظرات مخالف پاسخ دهند. همین. هدف من اصلاح امور قرانی آموزش و پرورش است. در ضمن به این نکات در نامه ام پاسخ داده ام. در ضمن آقای نباتی درست و خوب جواب مرا ندادند و خیلی سوالات من بی جواب ماند.
پاسخ + 0 -1 --
پور حسين 1397/05/16 - 14:29
5- تحقق هدف چشم انداز نظام آموزش عمومي قرآن كشور يعني « نهادينه شدن فرهنگ انس با قرآن کريم و تربيت ده ميليون حافظ قرآن در جامعه » بدون توجه به رفع مهجوريت از زنگ قرآن مدارس و اثر بخش آن، عملاً امكان نداشته و در حد شعار خواهد ماند؟
6- تدريس قرآن توسط معلمان غير پايه در دوره ابتدايي، بر خلاف مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش است.
7- ساعت رسمي آموزش قرآن مدارس، با مشكلات متعدد لاينحلي روبروست؛ از جمله تقليل ساعات كاري آموزگاران ...
8- اين آسيب از طريق مصوبه شوراي معاونان محترم وزير در بخشنامه سامان دهي نيروي انساني و الزام مديران و معاونان مدارس به تدريس براي درس قرآن پيش آمده است.
9- پرداختن به طرح و برنامه ها و فعاليت هاي تأسيسي و سخت افزاري ( مانند طرح ملي حفظ جزء 30 ) به مراتب پرهزينه تر و كم بازده تر از فعاليت هاي نرم افزاري و حمايتي است، كه تنها به بالابردن انتظارات جامعه از وزارت آموزش و پرورش منجر شده است.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 15:09
خلاصه میگویم مشکل اصلی لاینحل بودن ساعت درسی قرآن کتاب های آموزشی قرآنه. که وقتی کسی با سطح تحصیلات دانشجوی دکترای تعلیم و تربیت اسلامییک دانشگاه با اعتبار معمولی بدون هیچ معلومات و تخصص قرآنی بشود مولف آن مشخص است چه از آب در می آید.
پاسخ + 0 0 --
ح.پورحسين 1397/05/16 - 14:30
10- توجيه تعطيلي يك شبه همه دارالقرآن هاي آموزش و پرورش توسط آقاي دكتر حاج بابايي وزير اسبق آموزش و پرورش تعطيل گرديد؛ ولي آقاي دكتر علي اصغر فاني وزير محترم بعدي بلافاصله مجدداً آن را راه اندازي كردند.
11- توجيه راه اندازي 10 هزار مدرسه قرآن در دوره وزارت آقاي حاج بابايي و تعطيل يكجاي آن در دوره آقاي دكتر فاني
و طرح ملي حفظ قرآن با سه ميليون و سيصد هزار نفر حافظ اسمي هم به همين شكل
12- اين كه وزارت آموزش و پرورش هنوز نمي داند چه مأموريت و وظيفه خطيري در حوزه قرآن در وزارت آموزش و پرورش بر عهده دارد.
پاسخ + 0 0 --
پورحسين 1397/05/16 - 14:34
درباره « طرح ملي حفظ قرآن كريم » در وزارت آموزش و پرورش:
اين طرح با اسناد تحولي در تناقض آشکار نيست.
اين طرح کمترين ارتباط و تناسب تربيتي را با دانش آموزان داشته و نمي تواند الگوي مناسبي براي سبک زندگي اسلامي باشد.
طراحي اهداف و محتواي اين طرح با نياز و ذايقه و توان اغلب دانش آموزان تناسب معناداري ندارد.
برنامه ريزي در اين طرح چه در هدفگذاري و چه در محتوا و چه در روش يادگيري آنقدر کلي و عمومي است که بين مخاطب عام و خاص تفاوتي قايل نشده است.
پاسخ + 0 0 --
پور حسين 1397/05/16 - 14:35
از نظر روان شناسي يادگيري محرک هاي خارجي مانند جايزه کمتر به تحرک و انگيزه دروني منجر شده و اغلب يادگيري ها در اين روش به سرعت به فراموشي سپرده مي شود.
اين نوع حفظ قرآن به دليل عدم توجه به محتوا و مفاهيم آيات و بهره مندي از آموزه هاي آن ( به دليل نامناسب بودن ) آموزشي عقيم است چرا كه بين آن و مراتب بعدي حيطه هاي يادگيري شکاف عميق وجود دارد که به ادامه راه اعم اغلب دانش آموزان منجر نخواهد شد.
همه ما مي دانيم كه چنين طرح هايي بارها و بارها در طول چند دهه اخير با تخصيص اعتبارات چشمگير برگزار آن هم نه در چنين وسعت و براي دانش آموزان کل کشور بلکه در جامعه آماري بسيار محدودتر و از سوي ارگان هاي مرتبط با داستن افراد و امکانات لازم اما عمدتا موفق و پيش برنده نبوده است.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 15:12
از قضا باور بفرمایید من قرآنی ددوران تحصیلم فقط تفسیر سوره الرحمن در ذهنم مانده که برای مسابقات تفسیر بود. دیگر هیچ. در ضمن برای مسابقات قرآنی هیچ جایزه ای داده نمی شود. نفرات اول استان اگر بدند یک کیف دستی در حد 15 هزار است.
پاسخ + +1 0 --
پور حسين 1397/05/16 - 14:36
آقاي فرزاد !
شما نظرتان را درباره اين مطالب بفرماييد.
ممنون
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 15:14
جناب پورحسین عزیز. من تا حد کمی اینجا پاسخ دادم. ولی یک یادداشت مفصل در پاسخ نوشته ام که ان را تقدیر ساید صدای معلم کرده ام. خواهشمندم از آقای پور سلیمان عزیز که آن را منتشر کند تا بحث ها جدی تر و هدفمند تر باشد.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 15:15
من انتضار دارم از آقای نباتی که خوشان جواب بدهند. اینجور بهتر است. به نظر خود اقای نباتی زبان صرحی هم داشته باشند .
پاسخ + 0 0 --
پور حسين 1397/05/16 - 14:46
هم چنين آقاي كاظمي معاون محترم پرورشي مي فرمايند: «برپایی مسابقات قرآن، منافاتی با مأموریت اصلی آموزش و پرورش ندارد. »

بايد گفت:«اتـفـاقـاً برپايي مسـابـقـات قرآن با مأموريت آموزش و پرورش كـامـلاً مـنـافـات دارد. » زيـرا:
1- برگزاري مسابقات براي آموزش و پرورش به هيچ وجه موضوعيت ندارد، بلكه طريقيت دارد. يعني آن كه آموزش و پرورش مأموريتش آموزش قرآن است. مسابقه بايد در خدمت آن باشد و نه به جاي آن
در نتيجه برگزاري مسابقات قرآني وظيفه سازمان اوقاف و سازمان تبليغات اسلامي و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است كه مأموريت ذاتي آن ها تبليغ و ترويج است.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 15:33
متاسفم که ماموریت تالیف کتاب آموزشی قران در دستان کسی است که اینچنین بر فعالیت های قرآنی می تازند. و این خود گواهی است برای بر مهجوریت قرآن .
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 15:36
کجا در مسابقات آموزش داده می شود؟ از قضا مسابقات در خدمت آموزش است. کسی که می خواهد ببرد می رود آموزش قرآن زیر نظر متخصص قرآن می بیند. چرا وقتی از مساقات اگاهی ندارید اعلام نظر می کنید در مورد ان؟
پاسخ + 0 0 --
ح.پورحسين 1397/05/16 - 14:47
2- تعداد متسابقين با 13 ميليون نفر دانش آموز در اين وزارت چه نسبتي دارد، كه اين همه هزينه مي شود؟!!!
3- آيا در طول اين چند سال كه ده ها ميليارد تومان اعتبار قرآني به اين وزارت جهت ارتقاء آموزش عمومي قرآن اختصاص يافته، معلم و مدرسه و مديري از آن اطلاع يافته و نسيمي از آن به سمت كلاس هاي قران و زنگ قرآن وزيده است؟!!!
4- آيا اين شگفت انگيز نيست كه مجموعه معاونت پرورشي كه تمام اعتيارات قرآني را دريافت و هزينه مي كند با دارا بودن هزاران كارشناس و مربي پرورشي در مناطق و مدارس، نسبت به زنگ قرآن مدارس كه گسترده ترين فعاليت قراني همه ساله كشور است. و به شدت به حمايت و مراقبت نياز دارد « كاملا بيگانه و بي تفاوت » است؟!!!
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 15:38
چه هزینهای؟ شما می گویید مثلا 100 میلیون برای مساقات هم خرج نشود؟ خیلی بی انصاف هستید اگر این نظرتون باشه. شما می دونید برای مسابقات ورزشی چقدر هزینه می شود؟ چرا به مسابقات ورزشی آموزش و پرورش گیر نمی دهید. به خدا تا مرحله استانی هزینه زیادی برای مسابقات قرآن نیستو مرحله کشوری چون حضور نداشته ام نمی توانم بگویم چقدر.ولی مطمئنم زیاد نیست.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 15:41
در مورد نااگاهی هم گفتم چه کسی نااگاه است. آقای نباتی با دانشجوی دکترای تعلیم و تربیتش در دانشگاه آزاد تهران مرکزی آگاه است ولی کریم دولتی و رحیم خاکی و شهریار پرهیزکار و... همه نا گاه ؟ منظورتون از آگاهی چیه که نباتی بدون مدرک دانش گاهی بدون داشتن رزومه پژوهشی و بدون رزومه قرآئت و حفظ و.. آگاه محسوب می شود ولی رحیم خاکی و... با داشتن این همه تخصص و اعتبار قرآنی نا اگاه. جمع کنید بساط این بازی کثیفتان را.
پاسخ + 0 0 --
کاظمی 1397/05/16 - 15:42
به راستی چرا معاونت پرورشی با این همه نیرو و بودجه و اعتبار و کارشناس و ادعای سواد در حوزه قرآن جواب سؤال های این آقای بی سواد را نمی دهد.

آقای فرزاد شما که خود را از طرفی کارشناس ارشد خانه نشین می نامید و از,طرفی فرد مطلع و پرسش گر را متهم به بی سوادی می کنید لطفا پاسخ دهید چرا ...
خواهشمندیم پاسخگو باشید.
پاسخ + 0 0 --
موسوي نسب 1397/05/16 - 22:49
ظاهرا آقاي فرزاد
شما همه را خوب مي شناسيد
هم اساتيدي را كه نام برديد و هم آقاي نباتي را
خب كه چه ؟

چه كسي گفته كه مؤلف بايد قاري و حافظ باشد؟!!
چه كسي گفته كه بايد رشته اش علوم و معارف قرآني باشد؟!!
مگر رشته هاي علوم و معارف قرآني قرائت و يا روش تدريس روخواني و روان خواني مي دانند؟
اصلا به رشته آن ها ربطي دارد؟

شما چرا كينه اين بنده خدا را به دل گرفته ايد
و سنگ معاونت پرورشي را اين گونه به سينه مي زنيد؟!!

جاي تاسف و تعجب است كه به عنوان يك مسئول در اين حوزه به اين زودي خشمگين مي شويد و با الفاظ ناشايست برخورد مي كنيد.
پاسخ + 0 0 --
موسوي نسب 1397/05/16 - 22:51
به نظرم شما از چيزي وحشت داريد كه به طور كل از پاسخ به سوال ها طفره مي رويد ؟

اصلا آقاي نباتي يك معلم مدرسه ( شما اجازه نداريد به يك همكار فرهنگي اينهمه توهين كنيد در حالي كه ايشان صبورانه و محترمانه پاسخ مي دهند. )
پاسخ + 0 0 --
موسوي نسب 1397/05/16 - 22:53
آقاي نباتي نه يك معلم دبستان با توجه به قوانين و مقررات 40 سؤال از وزيرش پرسيده شما چرا اصرار بر تخريب ايشان داري؟!!!

اگر مسول هستيد ( كه هستيد ) محترمانه در دو يا ده خط جوايش را بدهيد.

اين سوال ها چه ربطي به رشته ايشان و قاري و حافظ بين المللي بودن ايشان دارد ؟!!!
پاسخ + 0 0 --
موسوي نسب 1397/05/16 - 22:57
بسياري از معلمان چنين سؤال هايي دارند كه چرا وقت و سرمايه هاي نظام تعليم و تربيت هزينه فعاليتهاي غير مرتبط مي شود؟

بايد به آن ها توهين كنيد و بگوييد شما قاري بين المللي نيستيد و نبايد بپرسيد؟

مگر شعار شما و دولت محترم اميد و اعتدال و آزادي بيان نيست؟

پس صبور باشيد.
( و اگر مسئول هستيد لطفا پاسخگو باشيد. )
ممنونم
پاسخ + 0 0 --
اشرف سرشكي 1397/05/16 - 22:58
درود بر شما
فكر كنم سخنان سنجيده و حكيمانه اي بود.
پاسخ + 0 0 --
ح.حسين پور 1397/05/16 - 23:31
بله يكصد ميليون تومان براي آموزش و پرورش عددي نسيت.

اما 63 ميليارد تومان پول زيادي است.
اگر با اين مبلغ معلمي آموزش نديده
و كلاسي تجهيز نشده
پس كجا هزينه شده است؟

مي فرماييد: مسابقات بين المللي ؟
عرض مي شود : آن مسابقات وظيفه اوقاف است. ( مسابقات شكوفه ها )
پاسخ + 0 0 --
صدوقي 1397/05/17 - 05:00
چرا برخي افراد آدرس اشتباهي مي دهند؟!!!!

چرا به جاي پرداختن به ما نحن فيه، به مغالطه پناه برده اند.

ديگر زمانه اي نيست كه با روش « پرروپاكاندا » و بسيج افكار عمومي بتوانيم حق را پايمال كنيم.

آقاي فرزاد!
شما به شدت به سفسطه و مغالطه پناه برده ايد.

چرا با ارائه دلايل اشتباه و غیر مجاز به دنبال ساختن استدلال هستيد تا موضع خود را منطقي جلوه دهيد؟!!!!

مطالبتان را خواندم و با كمال تاسف مباني شما كاملا نادرست باشد:

زيرا اولا اغلب مقدمات گزاره هاي شما نادرست است؛
دوم آنکه مقدمات گزاره هاي شما، متضمن نتیجهٔ گزاره صحيح نمي شود.
پاسخ + 0 0 --
صدوقي 1397/05/17 - 05:05
اغلب شبه استدلال هاي شما از نوع « مغالطه پارازيت » است.

تخريب گوينده براي ايجاد اختلال در فهم و توجه و تمركز روي مباحث مطرح شده كاملا واضح و بديهي است.

قرآن كريم درباره چنين رفتاري مي فرمايد:

« وَ قالَ الَّذينَ کَفَرُوا لا تَسْمَعُوا لِهذَا الْقُرْآنِ وَ الْغَوْا فيهِ لَعَلَّکُمْ تَغْلِبُونَ »

و کسانی که کفر ورزیدند گفتند: به این قرآن گوش فرا مدهید و ( وقت خوانده شدن آن ) سخنان لغو و باطل در آن افکنید ، تا شاید پیروز شوید.

فصلت 26

قصدم جسارت نيست.
اما برخورد شما هم قرآني نيست.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 05:58
سلام جناب موسوی نسب. من کجا اهانت کردم بفرمایید؟ آقای نباتی فرمودند مربیان پرورشی درباره زنگ قرآن ناآگاه هستند و من هم فقط یادآوری کردم آگاهی چیست و ناآگاه کیست و آگاه کیست. آیا یک دکتری شیمی می تواند کتاب فیزیک طراحی کند؟ اگر می تواند حرفی نیست ولی اگر نمی تواند ... جناب موسوی تالیف کتاب قرآن نیاز به تخصص قرآنی دارد. این سوال که آقای نباتی چه تخصص قرآنی دارد که شده مولف کتب قرآنی آیا اهانته یا سوال بیربط؟ من می گویم کسی باید دیگران را ناآگاه خطاب کند که خودش آگگاه باشد. بنده آقای نباتی را از نزدیک نمی شناسم. در ضمن هیچ مسولیتی ندارم که اگر مسول بودم به خدا قسم اینجور نمی نشتسم و حرکتی می کردم که هر کسی پا نشود و به قشری از همکاران توهین کند. من نمی دانم مسولان کجا هستند که سکوت پیشه کرده اند. البته مطمئنا به زودی پاسخ خواهند داد. راجب دیگران قضاوت نکنید. شما همینقدر که مطمن هستید من مسول هستم همانقدر دارید اشتباه می کنید در دفاع از آقای نباتی. لذا با اطمینان از ایشون دفاع نکنید.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 06:55
شما که مدعی تاکید بر آموزش هستید چرا می فرمایید تالیف کتاب نیاز به تخصص ندارد؟ شما ثابت کنید نیاز به تخصص ندارد. من می گویم تالیف هر کتابی در یک زمینه نیازمند تخصص قرآنی است. نیاز به دلیل هم نیست چون مثل روز روشنه. مثلا چگونه می توان ثابت کنم که الان روز است. خب روز است دیگر. شما باید ثابت کنید که با وجود ماه در آسمان الان روز است .در ضمن یک سوال شما به عنوان مدعی دفاع از آموزش قرآن آیا به تخصصی بودن علوم قرآنی اعتقاد دارید یا نه؟ و می گویید هر کسی بدون تخصص قرآنی هم می تواند در باب قرآن اظهار نظر کند ؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 11:00
آقای صدوقی عزیز . همگان دارند حرف های کما را می خواانند و قضاوت می کنن. اون از آقای نباتی که دارد می گوید من دارم بهش تهمت کفر و فسق و فجور می زنم و این هم از شما که با آیه دارید مرا کافر می خواند. به خدا پناه می برم از شر منافقینی که با نام قرآن می خواهند به ریشه قرآن را بزنند. حرف های شما سفسطه گر است یا من؟ من دارم سوال میپرسم که علت اصلی ناکارآمدی کلاس های قرآن چیست؟ من می گویم عامل اصلی کتاب های درسی است. شما میگویید چون پول نیست . مردم قضاوت می کنند که پول چه ربطی به کلاس قرآن دارد؟ اطلا ربط دارد یا نه. شما کلی حرف میزنید میگید گزاره ها ومقدماتم اشتباه است . خب اثبات بفرمایید من دارم اشتباه میگم. الکی که نمیشه بگید اشتبه میگید و انحصار طلبانه هم تهمت کفر به من بزنید. فرق شما با داعش چیست؟ داعش هم هر کس حرفی مطابق میلش نزند میگوید کافر است. این روش صحیح مناظره است؟ نه به خدا برادر.
پاسخ + 0 0 --
کاظمی 1397/05/16 - 15:47
من به عنوان یک فرهنگی و مدرس قرآن استانی همواره شاهدم که چگونه ۹۹ درصد دانش آموزان فدای آن یک درصد هستند.

و آن یک درصد پیاده نظام تبلیغاتچی ها

اما وقتی می خواهند مقصر بی سوادی قرآنی را مشخص کنند یقیه کتاب درسی را می گیرند.

آش نخورده و دهان سوخته ...

اما کاش وزیر محترم و معاون پرورشی می فهمیدند با حلوا حلوا دهان شیرین نمی شود.
پاسخ + 0 -1 --
فرزاد 1397/05/16 - 15:58
جناب آقای پور سلیمان عزیز با سلام و احترام . می دانم شما حقیر را دعوت به صبر کردید در بابر انتشار پاسخ یادداشتم. اما به نظر می رسد مباحثه کمنتی فایده ندارد چون رسمیت ندارد. آقای نباتی رسمی نامه زده اند بهتر است که رسمی پاسخ بگیرند و رسمی هم پاسخ بدهند. اگر قصد نشر مطلب را ندارید اعلام بفرمایید تا بدانیم.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/05/16 - 22:15
سلام

آقای فرزاد

قبلا هم عرض کردم مطالب بر اساس توالی مشخصی منتشر می شوند .

قبل از شما هم دوستان مطالبی ارسال کرده اند .


اگر قرار بر عدم انتشار بود همان ابتدا به شما پاسخ داده می شد .

فردا منتشر می شود .

صبور و پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ابوترابي 1397/05/16 - 22:18
شما كه فرموده ايد كارشناس ارشد علوم قرآني و خانه نشين هستيد. حال چه اصراري براي درج پاسخ رسمي داريد؟!!!!

مگر آن كه از مديران اجرايي و مسئولان حوزه قرآني باشيد كه به جاي پاسخ به سوالات دنبال اهداف شخصي و خاص هستيد.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 07:04
با تشکر فراوان از استاد ارجمندم جناب پور سلیمان عزیز بابت نشر یادداشت.
اما جناب ابوترابی عزیز من لفظ کارشناسی ارشد را به کار نبردم. اما از لفض کارشناسان شاید هم ارشد) به کار بردم. منظور من متخصصین قرآن است. من می گویم متخصصین قرآنی کشور مثل کریم دولتی، رهیم خاکی، شهریار پرهیزکار، کریم منصوری، حبیبی و... به عنوان متخصص الان در آموزش و پرورش جایی ندارند و نسبت به آموزش و پرورش خانه نشین هستند. نتیجه اش همین است که یک غیر متخصص می آید و کتاب های قرآنی تالیف می کند و چون کتاب هاش مفید نیست گیر می دهد به فعالیت های قرآنی که باید تعطیل شود؟ خب من یک سوالی دارم آیا برای شرکت دانش آموزی در مسابقات از ساعت درسی قرآن او را خارج میکنی؟ نه به خدا. من که در کف مدارس هستم اصلا اینطور نیست. روز مسابقه هر درسی باشد فقط مرخصی میگیرد برای رفتن به مسابقه. تمام.
پاسخ + +2 0 --
فرزاد 1397/05/16 - 21:59
سلام اقی پور سلیمان عزیز. روز خبرنگار رو به شما و همه خبرنگاران بخصوص اهالی صدای معلم تبریک می گویم.
پاسخ + 0 0 --
موسوي نسب 1397/05/16 - 22:38
آقاي پور سليمان عزيز
با سلام

چه خوب است از طريق تريبون صداي معلم بين معاونت پرورشي و برنامه ريزان و مؤلفين مناظره اي برگزار شود و همكاران فرهنگي خودشان قضاوت كنند.

محور هم همين 40 سوال
هر يكاز مخاطبان به سوال ها جواب دهند.

( آقاي فرزاد هم مساعدت كنند. )
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 07:11
سلام. من آماده مناظره هستم. الته برای مناظره شرایطی دارم. که به حضور تقدیم میگردد:
1- مناظره کاملا ضبط شود به صورت تصویری و اگر فرصتی فراهم آید از رسانه ها دعوت شود و یا درشبکه قرآن پخش شود که بهتر است.
2- این حقیر فقط با آقای نباتی حاضر به مناظره ام چرا که ایشان اول نامه را نوشته اند و همچنان پای حرفاشون هستن و البته مسولیت تالیف کتب درسی را هم دارند.
3- مسوالان مربوط از جمله معاون پرورشی وزارت، رییس سازمان پژوهش ها و تالیفات کتب درسی، مدیر کل قرآن و عترت و بهتر است وزیر محترم هم در جلسه مناظره حاضر باشند که به سوالات من پاسخ دهند در صورت لزوم.
در هر زمان و مکان حاضر به مناظره ام. و قطعا از ان استقبال می کنم.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 07:11
سلام. من آماده مناظره هستم. الته برای مناظره شرایطی دارم. که به حضور تقدیم میگردد:
1- مناظره کاملا ضبط شود به صورت تصویری و اگر فرصتی فراهم آید از رسانه ها دعوت شود و یا درشبکه قرآن پخش شود که بهتر است.
2- این حقیر فقط با آقای نباتی حاضر به مناظره ام چرا که ایشان اول نامه را نوشته اند و همچنان پای حرفاشون هستن و البته مسولیت تالیف کتب درسی را هم دارند.
3- مسوالان مربوط از جمله معاون پرورشی وزارت، رییس سازمان پژوهش ها و تالیفات کتب درسی، مدیر کل قرآن و عترت و بهتر است وزیر محترم هم در جلسه مناظره حاضر باشند که به سوالات من پاسخ دهند در صورت لزوم.
در هر زمان و مکان حاضر به مناظره ام. و قطعا از ان استقبال می کنم.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 07:19
جناب موسوی نسب با احترام فراوان/ شما تصورتان این است که این حقیر مسولیت دارم. ابتدا یقین داشته باشید که اگر مسول بودم یا حتی ذره ای نفوذ داشتم هیچوقت اجازه نمی دادم کسی که با علوم قرآنی هیچ ربطی ندارد بشود مولف کتب درسی چه برسد به اینکه اون فرد مخالف فعالیت های قرآنی هم باشد که بدتر. پس مطمئن باشید بنده به هیچ وجه هیچ سمتی ندارم و هیچ رابطه ای با آقایان مسوال ندارم.
دوست عزیزم اگر من به طور کامل به معرفی خودم در اینجا نپرداختم دلیلش این است که هیچ کاره ام وفقط یک مربی ساده پرورشی هستم و دیگر هیچ. و چون با انحصار طلبی آقایان مولف روبرو هستم کمی سخت است با کسی که در وزارت نفوذ دارد سرشاخ شوم. و لذا فعلا گفتم نامم مخفی باشد. البته اگر واقعا قرار بر مناظره باشد حتما میپذیرم و در مناظره حضور خواهم داشت. دلیل دیگری هم بود که به صورت کامنت خدمت سایت صدای معلم اعلام کردم. ولی بدانید به قرآن« قسم بنده هیچ سمتی ندارم و در گذشته هم نداشتم. اما با این وجود در صورت صلاحدید وزارت حتما برای اصلاح امور آموزش قرآن حتما حاضر به پذیرش مسولیت هستم.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/05/17 - 23:09
سلام

آقای فرزاد

ممنونم .

روز خبرنگار را به همه تبریک می گویم .


پایدار باشید .
پاسخ + +1 0 --
سهيلي پور 1397/05/17 - 05:24
اين حكايت چقدر آشناست:

گویند مردم روستایی یک چاه‌کن استخدام کردند تا برایشان چاه آبي حفر كند. او هر روز کار می کرد و پایان روز هم مزد می‌گرفت اما از آب خبری نبود.

به او گفتند : پس کی این چاه به آب می‌رسد؟
گفت : این چاه که آب ندارد.
پرسیدند : پس چرا حفر می‌کنی؟
گفت : این چاه اگر برای شما آب ندارد، برای من که نان دارد!

این ماجرای غم انگیز به روشني وضعيت موجود را وصف مي كند.

آيا وقت آن نرسيده كه به خود آييم ؟!!!
پاسخ + 0 0 --
موسوي نسب 1397/05/17 - 08:44
تشكر كه شما (!) مي خواهيد مناظره كنيد.
آن هم با ايت همه پيش شرط !!!!!

من منظورم مديركل محترم قرآن عترت نماز يا معاونان محترم بود.

راستي شما كي هستيد ؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
موسوي نسب 1397/05/17 - 08:46
آقاي فرزاد
از كجا به اين نتيجه رسيديد كه هركس سؤال كرد مخالف قران است؟

از كجاي 40 سؤال مخالفت ايشان را بفهميم
لطفا موارد را بگوييد.
پاسخ + 0 0 --
فرزادبا اصلاح فعالی 1397/05/17 - 11:12
سلام آقای سهیلی. من با اصلاح فعالیت ها ی قرآنی حوزه پرورشی و نیز اصلاح برنامه های درسی و آموزش کاملا موافقم و معتقدم در حال حاضر ضعف های فراوانی در هر دو جا هست. آنچه مرا به مخافت با دیدگاه آقای نباتی وادار می کند این است که ایشان به هیج وجه حاضر به پزیرش فعالیت های پرورشی نیست. من می گویم هم آموزش باشد و هم پرورش. اینها هم هر دو باید اصلاح شوند. آیا حرف من درست نیست؟ آیا حرف من کفر است؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 11:59
جناب سهیلی پور سلام. اینکه سوال فرمودید من کی هستم را نه بعنی بی احترامی بلکه فقط به عنوان یک پرس در نظر میگیرم و پاسخم این است که این حقیر یک مربی پرورشی در شهرستان هستم. و هیچ مسولیت و سمتی ندارم. اما چون پاسخی به پرسش های من انگار نیست میگویید شما کی هستید. وقتی دیدید انگ کفر بر من نمیچسبد حالا میگویید اصلا شما کی هستید. کاش پاسخگوی سسخنان خود باشد. شما فکر میکردید من دعوت به مناظره را نخواهم پذیرفت که پیشنهاد دادید ولی نه من آن قدر حرف و دیل و.. دارم که حاظرم ساعت ها مناظره کنم. شرط های خاصی نیست. چون دیدم شما مرا کافر و.. خطاب میکنید گفتم تصویر ما ضبط شود که در صورت لزوم قضاوت شود و خدایی ناکرده مرتددمان نکنند. در ضمن خب شما که نامه ننوشتید . آقای نباتی نوشته لذا من ایشونو میشناسم به عنوان طرف مقابل مناظره ام. در ضمن از قدیم گفتن هر کسی خربزه میخوره پای لرزش هم باید وایسته. نه؟
پاسخ + +1 0 --
سهيلي پور 1397/05/17 - 05:29
اين بخش از نامه آيا دردناك نيست :

« معاونت پرورشي با داشتن هزاران کارشناس قرآن و ده ها هزار مربي پرورشي در مناطق و استان ها با بزرگ ترین فعالیت قرآنی کشور یعنی بیش از 400 هزار کلاس آموزش قرآن كه در هفته يك تا سه ساعت تشكيل مي شود، کاری ندارند !!!

آيا اين كه بگوييم بايد كار داشته باشند بي ادبي و بي احترامي است و يا توجه به جايگاه مؤثر ايشان ؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 11:17
مگر آقایان می گذارند کاری داشته باشیم. به خدا ما اصلا وقت کلاس ها ی قرآن را نمی گیریم. ما دغدغه مند خدمت آقایان می گویمم بگذارید متخصصان قرآنی حوزه پرورشی قرآن ابتدایی را درس بدهند . هزار تا بخشنامه جلوی ما می گذارند که نمی شود و تخلف است . این در حالی که معلم پایه یا قرآن را درس نمی دهد و و یا کم توجه هت و یا ا.. هیچی دیگه. دوره ابتدایی هم مهمترین دوره است آقا ی سهیلی جان. به خدا ما دوست داریم با آموزش همراه باشیم و کمک کنیم. خب خود آموزش مانع است و می گوید شما ناآگاه هستید. مثلا کریم دولتی ناآگاه اسشت. بله فقط شما خوبی و آگاه.(با شما نیستم استاد سهیلی به اونهاییم ام که مموافق حذف پرورشی در آموزش قرآن است.)
پاسخ + +1 0 --
سهيلي پور 1397/05/17 - 05:33
شير را بچه همي ماند به او
تو به پيغمبر چه مي ماني بگو ؟

شاید این روایت از امام جعفر صادق علیه السلام در ذیل عبارت شريفه :
« و الذین آتیناهم الکتاب یتلونه حق تلاوته »
( آیه ۱۲۱ سوره بقره )
گویای همه آن چیزی باشد که بايد باشد:

« يُرَتِّلونَ آياتِهِ، وَ يَـتَـفَهَّـمونَ مَـعانـيَـهُ، وَ يَعـمَـلونَ بِـاَحـكامِـهِ، وَ يَرجونَ وَعـدَهُ، وَ يَخـشَونَ عَـذابَـهُ، وَ يَـتـَمَثَّـلونَ قَـصَـصَـهُ، وَ يَعـتَـبِـرونَ اَمـثالَـهُ، وَ يَأتونَ اَوامِـرَهُ، وَ يَجـتَـنِـبونَ نَـواهِـيَـهُ.

ما هُـوَ وَ الله ِ بِـحِفـظِ آياتِـهِ وَ سَردِ حُـروفِـهِ، وَ تِـلاوَتِ سُـوَرِهِ وَ دَرسِ اَعـشارِهِ وَ اَخـماسِـهِ، حَـفِـظوا حُـروفَـهُ وَ اَضاعوا حُدودَهُ، وَ اِنّـما هُـوَ تَـدَبُّـرُ آيـاتِـهِ، يَـقولُ اللّه ُ تَعالى« كِـتابٌ اَنـزَلـناهُ اِلَيـكَ مُـبارَكٌ لِـيَدَّبَّـروا آيـاتِـهِ »
پاسخ + +1 0 --
سهيلي پور 1397/05/17 - 05:33
« به شیوه ترتیل آیاتش را می خوانند و معانیش را فهم می کنند و به احکام آن عمل می نمایند و امید به وعده الهی دارند و از عذابش در خوف و هراس به سر می برند و قصص آن را مجسم می بینند و از مثلهایش عبرت می گیرند، اوامرش را اجرا می کنند و از محرماتش دوری می گزینند.

و آن، به خدا قسم تنها با حفظ آیات و چینش منظم حروف و تلاوت سوره ها و تحقیق یک دهم و یک پنجم قرآن حاصل نمی شود. آنان حروفش را حفظ و حدودش را تباه کردند. و جز این نیست که آن ( حق تلاوت ) همان تدبر در آیاتش می باشد. چرا که خداوند می فرماید :
« آن کتابی است بسیار با عظمت که آن را به سویت فرو فرستادیم و بسیار پرخیر و برکت است تا در آیاتش تدبر نمایند. »
( سوره صاد آيه 29 )

میزان الحکمه، ج 8، ص 84
پاسخ + +1 0 --
مصلحي 1397/05/17 - 07:19
فصل الخطاب جايگاه قرآن در اسناد بالادستي است.

در سياست هاي کلي ايجاد تحول در نظام آموزش و پرورش کشور ( ابلاغيه مقام معظم رهبري ) آمده :
4- ايجاد تحول در نظام برنامه ريزي آموزشي و درسي با توجه به:
4-4 توسعه فرهنگ و معارف اسلامي
و يادگيري قرآن ( روخواني، روان خواني و مفاهيم )
و تقويت انس دانش آموزان با قرآن
و سيره پيامبر اکرم ( صلي الله عليه و آله ) و اهل بيت ( عليهم السلام )
و گسترش فرهنگ اقامه نماز.
پاسخ + +1 0 --
مصلحي 1397/05/17 - 07:20
فصل الخطاب جايگاه قرآن در اسناد بالادستي است.

قانون برنامه پنجم توسعه :

ماده 4ـ در اجراي منشور توسعه فرهنگ قرآني مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، معاونت موظف است حداکثر تا پايان سال دوم برنامه، اسناد راهبردي توسعه حوزه‌هاي آموزش عمومي، تبليغ و ترويج، پژوهش و آموزش عالي قرآني کشور را بر اساس پيشنهاد شوراي توسعه فرهنگ قرآني تهيه و براي تصويب به هيأت وزيران تقديم کند.
ماده 19 ـ الف ـ در راستاي تحقق بند (8) سياست هاي کلي ابلاغي و با هدف ارتقاء کيفي سه حوزه دانش، مهارت و تربيت اسلامي به دولت اجازه داده مي‌شود برنامه تحول بنيادين در نظام آموزش و پرورش کشور را در چارچوب قوانين موضوعه و با رعايت اولويت هاي ذيل تدوين نمايد و پس از تصويب در هيأت وزيران به اجراء درآورد : . . .
9- ارائه برنامه جامع آموزش قرآن اعم از روان‌خواني و فهم قرآن و برنامه تلفيقي قرآن، معارف اسلامي وعربي با اهداف قرآني
پاسخ + +1 0 --
مصلحي 1397/05/17 - 07:21
فصل الخطاب جايگاه قرآن در اسناد بالادستي است.

سند تحول بنيائين آموزش و پرورش :

راهکار 3/1 ـ توسعه فرهنگ اقامه نماز و اهتمام به برپايي نماز جماعت در مدرسه
و تقويت انس با قرآن در دانش‌آموزان
و توسعه فرهنگ و سواد قرآني
با اصلاح برنامه‌ها و توانمندسازي معلمان
در راستاي تقويت مهارت روخواني و روان‌خواني در دوره ابتدايي،
آشنايي با مفاهيم کليدي قرآن در دوره متوسطه اول
و آموزش معارف قرآني در متوسطه دوم
بر اساس منشور توسعه فرهنگ قرآني.
پاسخ + +1 0 --
مصلحي 1397/05/17 - 07:22
فصل الخطاب جايگاه قرآن در اسناد بالادستي است.

سند برنامه درسي ملي:

حوزه يادگيري قرآن و عربي شامل دو حوزه محتوايي آموزش قرآن کريم و آموزش عربي است و حد نهايي يادگيري در اين دروس به شرح زير است:

الف- توانايي خواندن صحيح و روان قرآن کريم؛
ب- توانايي درک معناي عبارات ساده و پرکاربرد قرآن کريم؛
ج- توانايي نسبي تدبر در آيات قرآن کريم به منظور درک ساده و اوليه دقايق و ظرائف مفاهيم آيات، بدون آموزش تخصصي علوم قرآني؛
د- انس مستمر و دائمي با قرآن کريم، به نحوي که دانش آموزان، اهل خواندن و تفکر در قرآن باشند و ابن امر را الزمه تربيت ديني و اعتلاي هويت الهي خويش بدانند.
پاسخ + +1 0 --
مصلحي 1397/05/17 - 07:25
به نظرم تمامي موارد كه در 40 سؤال مطرح شده مي تواند مطالبه جدي سند تحول بنيادين باشد.

( تحول يعني همين )
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 11:18
هیچ....
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 11:18
هیچ....
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 11:18
هیچ....
پاسخ + 0 0 --
رحمان خالقي 1397/05/17 - 09:16
سلام ب دوستان

به نظر من يكي از دردناك ترين سؤال هايي كه بايد براي آن بگرييم همين است:

آقاي وزير !
آيا مي دانيد بخش قرآن حوزه معاونت پرورشي شما با داشتن هزاران نفر كارشناس و مربي پرورشي در مناطق و استان ها و مدارس، با گسترده ترين فعاليت قرآني كشور ( زنگ قرآن مدارس ) به كلي بيگانه است؟!!!! "
پاسخ + +1 0 --
رحمان خالقي 1397/05/17 - 09:18
كاش همين روايت فوق العاده زيبا و حكيمانه را مبنا و مقصد و آرمان خود قرار مي داديم:

پيامبر صلي الله عليه و آله فرمودند :
اِذا رَأَيـتَ الـنّـاسَ يَشـتَـغِـلونَ بِـالـفَـضائِـلِ،
فَاشـتَـغِل اَنـتَ بِـاِتـمامِ الـفَرائِـضَ

اگر ديدي مردم به امور مستحب مشغول مي شوند،
تو به تكميل كارهاي واجب بپرداز.
پاسخ + +1 0 --
رحمان خالقي 1397/05/17 - 11:22
يك نقدي كه به كليت آموزش قرآن در كشور وارد است. مهجوريت قرآن از بعد سياسي است.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب، نظام نوپاي اسلامي در صدد موجه جلوه دادن نظام در بین کشورهای اسلامی بود تا بگوید ما همان قرآنی را می خوانیم که شما می خوانید.

اين تفكر، به آن دليل اهميت داشت كه كشورهاي عربي و بويژه عربستان سعودي سعي در تخريب تفكر شيعه در جهان اسلام داشت تا آن ها را رافضي ( ترك كنندگان دين ) معرفي كند.

اين موضع، يك انديشه حكيمانه ( البته در زمان خودش ) به شمار مي رفت. اما ادامه اين رويه بر اساس مباني تبليغي و ترويجي و پرهزينه، آموزش قرآن به ما هو قرآن را به شدت در موضع انفعال قرار داد. به نحوي كه به از دست دادن فرصت هاي ناب تربيت قرآني انجاميد.

و همين مسأله باعث شد تا هر ساله همه ملت را براي اثبات آن مطلب براي نخبه و قهرمان شدن بسيج كنيم.

اين هژمني چنان بر وضعيت فرهنگ قرآني سايه افكند كه به كلي از هدايت و راهنما بودن قرآن غافل شديم.

امروز هم اين نگاه چهل ساله تابو و مقدس شده است.
پاسخ + +1 0 --
رحمان خالقي 1397/05/17 - 11:23
اشتباه استراتژيك در اين جا رخ داد كه متاسفانه سعي شد همان راهی را هم برویم که كشورهاي عربي رفته و مي روند.

در صورتی که تفکر الهی برآمده از قرآن كريم و معارف ناب عترت علیهم السلام غیر از آن چیزی است که در این سه تفکر بشری مورد تاکید و عمل است.
زيرا كه قرآن کریم کتاب « هدایت انسان » است.
هدایتی از جنس تدبر و عمل است.

در نتيجه سایر امور و فعالیت ها اعم از قراءت، حفظ، تجوید، تفسیر و ... ) ابزار تحقق آن هدف اصلي و مأموريت ذاتي را بر عهده دارند. در حالی که در وضعیت فعلی، این « اهداف ابزاری » جایگزین آن هدف غایی شده و آن را بكلي تحت الشعاع خود قرار داده است.
پاسخ + +1 0 --
yamahdi 1397/05/17 - 11:33
آقای فرزاد !
آیا آقای وزیر می دانند که تا کنون معاونت پرورشی بیش از ۶۳ میلیارد تومان به نام آموزش عمومی قرآن دریافت کرده ولی صرف مسابقات قرآن بین المللی و طرح حفظ قرإن کرده و می کنند ؟

آیا این درست است که بیت المال را که باید برای معلمان نیازمند و ۱۳ میلیون دانش آموز نیازمند و هزارها کلاس قرآن که با اندک کمکی سرپا می شدند در اختیار کم تر از یک درصد از دانش آموزان کنند که اصلا وظیفه آموزش و پرورش نیست هزینه شده است؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 12:09
دوست عزیزم من اصلا در جریان این موضوع نیستم. اگر پولی امده برای آموزش عمومی که باید به حساب معاونت آموزشی باشد و نه معاونت تربیت بدنی. دوست عزیز در هر حال اگر این مقدار پول آمده از دو حال خارج نیست یا پول فعالیت های قرآنی بوده که پس صحیح خرج شده یا پول آموزش قرآن بوده که بدون رعایت قانون خرج مسابقات شده که در این صورت باید مستدات را آنهایی که خبر دارند به قوه قضاییه اطلاع دهند تا مورد بازخواست قرار گیرند که چرا تخلف کرده اند . اما بحث من این نیت . بحث من این است که آقای نباتی گفته بیایید فعالیت های قرآنی را در آموزش و پرورش تعطیل کنید! به خدا این راه اصلاح امور قرآنی نیست. اصلا مسابقات قرآن اوقاف با مال ما فرق میکند. الان هر ارگانی خودش مساقات قرآن و عترت دارد. حالا باید بگوییم نه فقط اوقاف. نه این تصور اشتباه است. برگزاری مسابقات قرآن در آموزش و پرورش یک اصل خوب و مصوبه خوبی است. خب آقای نباتی اگر به لحاظ مالی سند تخلفی دارد خودش باید بداند که نباید به وزیر نامه بزند باید به قوه قضاییه نامه بزند. ایشان باید به این سطح از آگاهی برسد که بداند برای حل هر مساله ای به کجا نامه بزند.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 12:16
معاونت پرورشی .اشتباه گفتم تربیت بدنی.
پاسخ + +1 0 --
yamahdi 1397/05/17 - 11:38
آقای فرزاد !
شما می دانید چه کسی بر این هزینه کردن ها نظارت می کند؟

آیا اصلا نظارت می شود؟
آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی نباید بررسی کند سر ابن اعتبارات در چند سال گذشته چه آمده؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 12:12
من که مسول نیستم. این مساله هم در نامه آقای نباتی نبوده. ایشون گفتم باید فعالیت های قرآنی آموزش و پرورش تعطیل بشود و همه فعالیت ها در آموزش درس رسمی قرآن گنجاده بشود . و اینکه کارشناسان قرآن اداراتو مربیان قرآنی پرورشی با درس قرآن ناشنا و ناآگاه هستند که من گفاتم در هر دو این زمینه ها اشتباه می کند.
پاسخ + 0 -1 --
فرزاد 1397/05/17 - 12:25
با این برخوردها و رف6تار و حرف ها با حالی که هیچ در جریان مالی و اعتبارات نیستم ولی میتوانم بگویم مطمئنم اگر تخلف مالی توسط معاونت پرورشی وزارت و یا اداره کل قرآن صورت گرفته باشد به یقین الان همه اسناد تخلف در رسانه ها منتشر میشد و قوه قضاییه در جریان بود. همینکه در این باب آقای نباتی جئت بیان مستقیم نداشتند یعنی تخلف مالی انجام نشده قطعا و صد درصد. دوست عزیز آقای نباتی یا باید اسناد تخلف مالی را اعلام و منتشر کند و یا اگر سندی ندارد دم از تخلف نزند. ما منتظر نظر آقای نباتی هستیم. اما قبل از پاسخ ایشان باید به محضرشون اعلام کنم اگر صحبت های دوستانشون رو در باب تخلف میلیاردی قرآنی وزارت را تایید کند و سندی نداشته باشد حتما حق شکایت ایشان جهت نشر اکاذیب، تهمت و افتراء توسط وزارت آموزش و پرورش محفوظ خواهد بود.
پاسخ + 0 0 --
محسني 1397/05/17 - 17:06
درست خواندم آقاي فرزاد ؟!! :

« ... ما منتظر نظر آقای نباتی هستیم. ... »

شما كه قبلش قسم خورديد « من هيچ كاره ام من يك فوق ليسانس علوم قرآني خانه نشينم و ... »

حالا كم كم با زبان تهديد و طلبكاري با يك بنده خدا كه چندتا سؤال از وزير آن هم در كمال ادب پرسيده، با تهديد صحبت مي كنيد ؟!!

حالا خوبه ايشان در اين زمينه كه شما ميگيد « منتظر هستيم چيزي بگه تا به جرم نشر اكاذيب باهاش برخوذ كنيم. » چيزي نگفته

اگه چيزي بگه، شما چه مي كنيد؟

اما برادر فرزاد « آن را كه حساب پاك است از تهديد كردن چه باك است؟ »
پاسخ + 0 0 --
محسني 1397/05/17 - 17:08
بدون شرح :

فرزاد : « من كه مسئول نيستم. »

فرزاد : « ما منتظر نظر آقای نباتی هستیم. اما قبل از پاسخ ایشان باید به محضرشون اعلام کنم اگر صحبت های دوستانشون رو در باب تخلف میلیاردی قرآنی وزارت را تایید کند و سندی نداشته باشد حتما حق شکایت ایشان جهت نشر اکاذیب، تهمت و افتراء توسط وزارت آموزش و پرورش محفوظ خواهد بود. »
پاسخ + 0 0 --
مرضيه اوتادي 1397/05/17 - 17:20
سؤال :

اين دو جمله را كه امروز به فاصله 13 دقيقه گفته شده را بخوانيد و گزينه صحيح را انتخاب كنيد:

الف- فرزاد : « من که مسول نیستم. »

ب- فرزاد : « ما منتظر نظر آقای نباتی هستیم. اما قبل از پاسخ ایشان باید به محضرشون اعلام کنم اگر صحبت های دوستانشون رو در باب تخلف میلیاردی قرآنی وزارت را تایید کند و سندی نداشته باشد حتما حق شکایت ایشان جهت نشر اکاذیب، تهمت و افتراء توسط وزارت آموزش و پرورش محفوظ خواهد بود. »

اين تناقض گويي شبيه :

1- دروغگو كم حافظه است.
2- طرف لباس شخصيه
3- الخائن خائف
4- همه موارد
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 22:40
سلام مجدد. در این گفتگو ها متاسف شدم. به هر حال موضوع بحث ما قرآن است ولی اصلا اخلاق رعایت نمی شود. همش دارید به من تهمت میزنید. به چه جرمی؟. لذا این آخرین کامنت منه. اگر حرفتون درسته رسمی بگید. من فقط منتظر پاسخ رسمی جناب نباتی هستم به نامه ای که ان شالله منتشر شود..البته اگر در مورد ۶۳ میلیاردی سندی در مورد تخلف دارید باید منتشر کند. اگر مدرک ندارید باید مراقب باشید که تهمت نزنید. اگر بزنید باید در دادگاه پایخ بدهید. در ضمن حتما که نباید پستی داشته باشی که شکایت کنی من به عنوان یک معلم این حق را دارم به جرم اهانت به بخش عظیمی از همکاران توسط آقای نباتی به دیوان عدالت اداری شکایت کنم. ولی در این مورد صبر کردم و می کنم ولی شک نکنید اگر در مورد ۶۳ میلیارد آقای نباتی حرفی رسما بزند حتما به دیوان عدالت شکایت خواهم کرد تا یا تخلف میلیاردی معاونت پرورشی ثابت شود یا تهمت زننده این اتهام و دروغگو رسوا شود. و شک نکنید وزیر باید پاسخ دهد چرا یک فرد نامتخصص و نامرتبط با قرآن شده مولف قرآن . آیا مافیایی در کار است و اگر نیست باید اعضای گروه تالیف تغییر کنند.و افراد متخصص بهره گرفته شود.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 22:40
سلام مجدد. در این گفتگو ها متاسف شدم. به هر حال موضوع بحث ما قرآن است ولی اصلا اخلاق رعایت نمی شود. همش دارید به من تهمت میزنید. به چه جرمی؟. لذا این آخرین کامنت منه. اگر حرفتون درسته رسمی بگید. من فقط منتظر پاسخ رسمی جناب نباتی هستم به نامه ای که ان شالله منتشر شود..البته اگر در مورد ۶۳ میلیاردی سندی در مورد تخلف دارید باید منتشر کند. اگر مدرک ندارید باید مراقب باشید که تهمت نزنید. اگر بزنید باید در دادگاه پایخ بدهید. در ضمن حتما که نباید پستی داشته باشی که شکایت کنی من به عنوان یک معلم این حق را دارم به جرم اهانت به بخش عظیمی از همکاران توسط آقای نباتی به دیوان عدالت اداری شکایت کنم. ولی در این مورد صبر کردم و می کنم ولی شک نکنید اگر در مورد ۶۳ میلیارد آقای نباتی حرفی رسما بزند حتما به دیوان عدالت شکایت خواهم کرد تا یا تخلف میلیاردی معاونت پرورشی ثابت شود یا تهمت زننده این اتهام و دروغگو رسوا شود. و شک نکنید وزیر باید پاسخ دهد چرا یک فرد نامتخصص و نامرتبط با قرآن شده مولف قرآن . آیا مافیایی در کار است و اگر نیست باید اعضای گروه تالیف تغییر کنند.و افراد متخصص بهره گرفته شود.
پاسخ + 0 0 --
شهيدي 1397/05/18 - 06:42
آقاي فرزاد
تغيير بايد توجيه داشته باشد.
اگر شما را كه با بيش از 20 سال سابقه دز حوزه ستادي وزارت آموزش و پرورش آن هم در جايگاه مديرتي بدون آن كه تخلفي كرده باشيد بركنار كنند. اين چه نفعي دارد. تا فرد بعدي بخواهد در سمت مثلا مدير كلي قرآن شما تخصص لازم را به دست آورد؛ چند سال لازم است ؟

و به ويژه در امر پژوهش و تحقيق و تاليف كتاب درسي آن هم براي 13 ميليون دانش آموزي كه آينده ساز كشور هستند چنين برخوردهاي چكشي و بدون توجيهي مي تواند باعث عقب ماندگي باشد.

نظر شما چيست؟
باز هم اصرار داريد؟
پاسخ + 0 0 --
م.عباسي 1397/05/18 - 06:49
هرگاه خودمان را مخاطب آيه و حديث و سخن حكيمانه دانستيم، آن لحظه زيباي تحول خواهد بود.

اَ لَـم يَـأنِ لِـلَّـذيـنَ آمَـنـوا
اَن تَخـشَـعَ قُـلوبُـهُم لِـذِكـرِ اللهِ

آيـا زمان آن نرسيده است كـه
قلب هاي مومنين به ياد خدا ( قرآن )
خــاشـع و مـتواضـع گـردد ؟

سوره ي حديد 16
پاسخ + +2 0 --
امامی 1397/05/17 - 15:40
سلام
جناب آقای نباتی ،
ظاهرا جامعه مدرسین قرآن ، بیشتر از جناب وزیر به طرح این 40 سئوال نیازمند بودند. شما به عنوان مؤلف کتب قرآن ، بهتر نیست به تحلیل و چرائی این تفاوت نظر و آرای همکاران بنشینید؟ تشکر
پاسخ + +1 0 --
سعيدي 1397/05/17 - 16:40
آقاي امامي !
با شما كاملا موافقم.

قطعا جامعه مدرسین قرآن بيش تر از جناب وزير به توجيه و آموزش در باره اين 40 سؤال نيازمند هستند.

اما برادر جان !
با كدام اعتبار و بودجه ؟
( بودجه آموزش عمومي قرآن كو ؟!! كجاست؟!! )

اساساً يكي از مباحث در سؤال هاي 40 گانه همين مطلب است.

رفع اين نياز، نيازمند ورود جدي مقام عالي وزارت است.
پاسخ + 0 0 --
مرضيه اوتادي 1397/05/17 - 17:42
پيشنهاد مي كنم؛ چنانچه جناب آقاي وزير صلاح بدانند دستور تشكيل يك " كـارگـروه ويـژه قـرآنـي " براي رسيدگي به همين مسائل و سؤال ها صادر فرمايند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/05/17 - 18:46
سلام ، خانم امامی هستم.
تعجب می کنم برای آموزش قرآن هم بودجه نیست ؟
نکند آموزش و پرورش طلسم شده است ؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/17 - 22:48
مرضیه اوتادی بزرگوار از تهمت های شما میگذرم و خدا در این مورد قضاوت میکنند. اما در مورد پیشنهادتان موافقم باید چنین گروهی تشکیل شود البته اعضای آن باید از هر دو طیف موافق و مخالف باشد که داوری شوند. اگر چنین کارگروهی تشکیل شد من در خدمتم . دوم در مورد مساله تخلف میلیاردی نیاز به جلسه نیست. قوه قضاییه ملزم به رسیدگی به این تخلف است. لطفا اسناد تخلف را به قوه قضاییه اعلام نمائید . اگر سندی ندارید لطفا هی نگیید تخلف و تهمت نزنید‌ . دوران بزن در رو تمام شده آقای نباتی. باید برای یک بک حرفاتون توضیح بدهید. این آخرین کامنت من در اینجاست. و منتظر انتشار یادداشتم در صدای معلم و پاسخ رسمی و نه کامنتی رضا نباتی هستم.
پاسخ + +1 0 --
قمبر زاده 1397/05/17 - 16:55
« جنبش 99 درصدي ... »

در روستاي ما يه مش غلام بود كه 11 پسر گردن كلفت داشت.

هر موقع كار سختي پيش مي يومد، مي گفتن :
مش غلام و پسراش رو بگين بيان اتوبوس تو گل مونده رو هل بدن.

اما وقتي عروسي و عزا بود هيچ وقت اسم از مش غلام و پسراش نمي آوردن.
چون زياد بودن ... !!!

آري اين چنين است اي برادر !
حكايت هزينه كردها در آموزش عمومي قرآن همين طوره ...

وقتي پول هست، چند صد هزار آموزگار و دبير قرآن وجودشون هم خبر دار نمي شه ( تا براشون آموزش بزارن و كلاس هاشون رو تقويت و حمايت كنن )

اما همين كه مي خوان يقه يه مقصر رو بگيرن كه چرا مردم در قرآن خوندن بي سوادن، زود ميگن آموزگار پايه، كتاب درسي و ساعت آموزشي ... !!!

« والستريت هم اينجاست. »
پاسخ + +2 0 --
صدای معلم 1397/05/17 - 23:03
سلام
آقای فرزاد

این برای چندمین بار است که تهدید می کنید .


مگر شما مدعی العموم بوده و یا حق نمایندگی دارید ؟


اگر می خواستید شکایت کنید دیگر چه نیازی به ارسال جوابیه برای صدای معلم بود ؟


اگر هدف گفت و گو و توسعه تفکر انتقادی است .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
فرزاد. 1397/05/18 - 00:19
فکر نمیکنم این کامنت از طرف مسولین محترم صدای معلم باشد. چون من شناختی از صدای معلم دارم میدانم که از این حرف ها نمی زنند. و اینجا جا دارد از مدیر مسول صدای معلم تشکر کنم بابت اینکه همه کامنت ها را هم بی ویرایش منتشر میکند. من تا حالا چنین رسانه ای را با این استقلال و بی ططرفی ندیده بودم.
اما در مور تهدید. من تهدید نکردم فقط گفتم آقای نباتی اگر حرف دوستانتان را تایید کنید که 63 میلیاد را معاومنت پرورشی خلاف قانون مصرف کرده یا باید سند بیاورید یا اگر سند ندارید باید منتظر شکایت وزارت به جرم نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی باشی. حرف ناحساب میزنم. من مدعی العموم نیستم آقاحق شکایت دارم در دیوان عدالت اداری نسبت به اهانتی که اتقای نباتی به کارشناسان قرآن، مربیان قرآت داشند و... ولی من با حفظ چنین حقی قصد شکایت ندارم. چرا که اگر داشتم هیچوقت دررسانه پاسخ نمی دادم. می خواهم این موضوع با گفتگو حل شود.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد. 1397/05/18 - 00:19
اما در مورد 63 میلیادی که مطرح شده قضیه فرق میکند یا تخلف اقتصادی صورت گرفته یا نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی و تکلیف را قوه قضاییه باید روشن کند. فعلا آقای نباتی در این باره نظری نداده اند و من هم یاداور شدم اگر تایید کند باید مستندات داشته باشد.
پاسخ + 0 0 --
محمد رضا خير خواه 1397/05/18 - 05:28
آقاي فرزاد !

تـفنـگت را زمین بگـذار !
که من بیزارم از دیدار این خونـبارِ ناهنـجار

تـفنـگِ دست تو یعنی
زبان آتـش و آهـن

من امّا
پیش این اهریمنی‌ ابزار بنیان‌کن
ندارم جز زبانِ دل
دلی لبریزِ از مهر تو
ای با دوستی دشمن !

زبان آتـش و آهـن
زبان خشم و خون‌ریـزی است
زبان قهر چنگیزی است.

بـیـا، بنـشین!
بـگو، بشنو سخن،

شایـد
فروغ آدمیّت
راه در قلب تو بگشاید.
پاسخ + 0 0 --
خيرخواه 1397/05/18 - 05:29
بــرادر !
گر که می‌خوانی مرا،
بنشین برادروار
تـفنـگت را زمین بگـذار.

تـفنـگت را زمین بگـذار!
تا از جسم تو
این دیـو انسـان‌کش برون آید.

تـو از آیـیـن انــسـانـی
چه می‌دانی؟!

اگـر جـان را خـدا داده است،
چرا بـایـد تو بستانی ؟!!

چرا باید که با یک لحظه غفلت،
این بـرادر را
به خاک و خـون بغلتانی؟

گرفتم در همه احوال
حق گوی و حق جویی
و حق با توست

ولی حق را بـرادر جـان !
به زور این زبـان نافهم آتشـبار
نباید جست …

اگر این بـار
شد وجدان خواب‌آلوده‌ات بیـدار
تـفنـگت را زمین بگـذار

( زنده ياد فريدون مشيري )
پاسخ + 0 0 --
مجتبي تفكري 1397/05/18 - 05:40
از برخورد حرفه اي و قاطع و در عين حال اخلاقي خبرگزاري « صداي معلم » تشكر مي كنم.

من سوال ها را با دقت مطالعه كردم. انصافا اصول نقد را رعايت كرده است.

1- از آقاي وزير به عنوان فردي انقلابي و علاقمند به قرآن ياد كرده است.
2- مطالب را به صورت ايجابي ( و نه سلبي ) و در قالب سوال و پيشنهاد مطرح كرده است.
3- معلوم است كه گوينده سر ستزه جويي ندارد. نظراتي داشته و مطرح كرده است.

و نكته مهم همين جاست كه
نه مسئولان محترم، مقام عصمت دارند.
و نه منتقدين، ضد دين و ضد انقلاب هستند.
پس در هر حال نبايد خود را مبري از اشتباه بدانيم.
پاسخ + 0 0 --
مجتبي تفكري 1397/05/18 - 05:43
از نقد ( صحيح و سازنده ) مي توان به موارد زير اشاره كرد:

1- معطوف به بهبود امور باشد .
2- از سر خیر خواهی باشد .
3- توأم با ارائه اصلاحات پیشنهادی و یا راه حل باشد .
4- توأم با ذکر آثار و جنبه های مفید در کنار جنبه های منفی باشد .
5- منتقد خود و نقد خود را نیز نقد و ارزیابی نماید .
6- همراه با استدلال و سند و مدرک باشد .
7- متحجرانه و انعطاف ناپذیر نباشد .
8- واضح و روشن باشد. مبهم، مغلق و پیچیده نباشد به طوری که نیاز به مفسر داشته باشد.
9- احساسی و ایدئولوژیکی نباشد. به این معنا که پیش فرض آن بر نادرست بودن امر مورد نقد قرار نگیرد..
10- آزمون پذیر و عمومی باشد. به طوری که دیگران هم بتوانند با استفاده از همان روش و ابزار به همان نتایج مطرح در انتقاد دست یابند. به عبارت دیگر مهمل و بی معنی نباشد .

در اين نقد
همه موارد رعايت شده است.
پاسخ + 0 0 --
مير معيني 1397/05/18 - 06:16
اول به خودم و سپس به آقاي فرزاد عزيز مي گويم:

افراط و تفريط نشانه جهل انسان است.
تعصب در قرآن و روايات هرگز جايي ندارد.

لا يُرَى الجاهِلُ اِلّا مُفرِطًا اَو مُفَرِّطًا.
نمي بيني فرد جاهل را مگر در افراط و تفريط.

حکمت 67 نهج البلاغه.
پاسخ + 0 0 --
شهيدي 1397/05/18 - 06:24
سلام عليكم و با تشكر از بحث داغ قرآني
با توجه به سوال هاي 40 گانه اين سوال قرآني مطرح مي شود :

« حُـمِّـلُـوا الـتَّـوراه » در آيه 5 سوره جمعه چه كساني هستند؟

« مَـثَـلُ الّـذیـنَ حُمِّـلوا الـتّوراهَ، ثُمَّ لَم یَحـمِلو ها،

مثل کسانی که تورات را آمو ختند و مکلف به عمل به آن شدند، ولی به آن عمل نکردند،

کَـمَـثَـلِ الـحـمار، یَحـمـل اَسـفارًا »
مثل الاغی است که بر پشتش کتاب هائی حمل می کند.

آيا اين آيه فقط براي يهوديان است؟
و يا اگر مسلمانان هم به قرآن اهتمام نداشته باشند و فقط به حفظ و قرائت و ظواهر بپردازند شامل همين آيه مي شوند؟
پاسخ + 0 0 --
شهيدي 1397/05/18 - 06:24
با توجه به معنای این آیه و روایاتی که در مورد حاملان قرآن وارد شده است؛ می توان نتیجه گرفت که حامل قرآن کسی است که با قرآن مأنوس است و از محتوای آيات آن آگاهی دارد و پیام ها و احكام و معارف نورانی آن را به خوبی در یافته و به اندازه توان و ظرفیت خود به دستورات آن عمل كرده و وجودش ظرف حقایق و معارف قرآنی شده است؛ به گونه ای که گویا قرآن مجسم شده است؛

چنين فردي قرآن را با خود حمل می کنند.
و الا مصداق « حمل القرآن لم يحملوها » است.
پاسخ + 0 0 --
شهيدي 1397/05/18 - 06:29
راستي چرا اين نوع روايات هرگز ديده و گفته نمي شود؟

پیامبر اکرم ص فرمود :

یا معاشر قرّاء القرآن !
اتقوالله عز و جل فیما حمّلکم به من کتابه؛
فَانّی مسئوول و انکم مسئولون
انی مسؤول عن تبلیغ الرسالة
و امّا انتم فتُسألون عمّا حمّلتم من کتاب الله و سنّتی»

ای گروه قرآن خوانان !
مراقب آن چه از کتاب خود به شما داده است، باشيد.
زیرا که من مسئولم و شما هم مسئول هستید،
من از رساندن و تبلیغ رسالت مسئولم،
و شما از آن چه از قرآن و سنت من در بردارید مسئول هستید.

اصول کافی، ج 2، ص 443
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/05/18 - 08:24
سلام

آقای فرزاد

مگر می شود نظری از طرف صدای معلم تصادفی و همین جوری منتشر شود ؟

آیا واقعا شناخت شما از صدای معلم چگونه است ؟


دوست عزیز

مگر شما سخنگوی آموزش و پرورش هستید و یا وکالت دارید که برای این دستگاه تعیین تکلیف می کنید ؟


اگر از شما حقی ضایع شده است می توانید از طریق قانونی اعاده حق و حیثیت کنید نه این که برای دیگران خط و نشان بکشید .


آیا این گونه ادبیات هم جزء تعالیم قرآنی با قرآئت شما می باشد ؟


شما بدون آن که حتی کل سایت را نگاه کنید پیش داوری کردید که صدای معلم مطلب شما را منتشر نکرده است .

کمی واقع بین و منصف باشیم .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/18 - 10:32
با سلام و ادب خدمت آقای پور سلیمان. باز مجددا از انتشار مطلبم در سایتتان کمال تشکر را دارم . رسانه شما را همانطور که عرض کردم رسانه ای مسقل و سازنده می دانم. اما جناب پور سلیمان عزیز باز هم می گویم من هیچگاه تهدید به شگکایت نکردم. یک جا هم گفتم که من اگر قصدم شکایت بود اصلا دنبال نوشتن پاسخ به یادداشت آقای نباتی نبودم. وقتی اینجا یادداشت نوشتم قطعا بدانید نیتم بر گفتگو بوده است و خواهد بود. اما جهت یادآوری ام راجب شکایت مبنی بر این بود که بگویم دوران بزن در رو تمام شده . شما نمی توانید به یک مجموعه عظیم اتهام فساد مالی میلیاردی بزنید و سپس زست روشنفکری یا دینداری هم به خود بگیرید. استاد پور سلیمان اگر ناحساب می گویم بفرمایید. من می گویم اگر سندی در مورد تخلف دارید ارائه دهید اگر هم ندارید اتهام نزنید. انصافا حرف من ناحساب است؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/18 - 10:36
استاد پورسلیمان عزیز ممنونم از باب تذکرتان. نه نه مدعی العمومم و نه نماینده آموزش و پرورش ولی یک مربی پرورشی هستم که آقای نباتی در نامه اشان ما را ناآگاه بیگانه با درس قرآن خطاب کردند. خب آیا شما روا می دانید من نسبت به این اهانت سکوت کنم؟
استاد پور سلیمان عزیز حتما همه کامنت ها را می خواند و می دانید در این چند روز از تهمت کفر و لیاسخصی و... به من زدند تا خائن و تفنگ به دست و... من شناختی که از شما دارم این است که منصف هستید و امید دارم به ایشان هم در این باب تذکری بدهید. با تشکر از شما
پاسخ + +2 0 --
م.عباسي 1397/05/18 - 07:09
برادر گرامي جناب آقاي فرزاد
سلام عليكم

ظاهرا شما يكي از مديران و مسئولان محترم قرآني و در عين حال با اطلاع حوزه ستادي وزارت محترم آموزش و پرورش هستيد؟ ( اين را از مجموعه مطالبتان استخراج كردم. ضمن اين كه ظاهراً در اين مطالب عملا كسي كه پاسخگو باشد ورود پيدا نكرده است. )

سوالات من اين هاست:

1- چرا در طرح ملي حفظ قرآن كريم در دوره ابتدايي به حفظ جزء 30 پرداخته است؟
آيا مي دانيد كه سوره ها و آيات زيادي از اين جزء براي دانش آموزان حتي دبيرستان مناسب نيست.

با توجه به اين كه اين جزء مكي است. و آيات شريفه در باره عذاب و نحوه عقاب در ان به كررات و به شديدترين وجه بيان شده است.

آيا اين موضوع كارشناسي شده است؟
چه كساني كارشناس و مؤيد اين محتوا بوده اند؟

آيا محتواي آيات نيايد با نياز، ذائقه و توان دانش آموزان متناسب باشد؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/18 - 10:38
من بارها گفتم مسولی نیستم. اما اگر آقای نباتی حاضر به مناظره شدند همه اینها را به عنوان یک مربی پرورشی پاسخ خواهم داد .
پاسخ + +2 0 --
عباسي 1397/05/18 - 07:09
آيا به نيمه خالي ليوان توجه مي شود كه اگر بچه ها و حتي بسياري از خانواده ها اگر به محتوا و مفهوم آيات جزء 30 مراجعه كنند برداشت غلطي از دين و خدا و قران خواهند داشت. و اين خود باعث دين گريزي نمي شود؟

شايد بگوييد ما به مفهوم آيات در دوره ابتدايي كاري نداريم و فقط حفظ الفاظ مهم است. در اين صورت آيا چنين آموزشي عقيم نخواهد بود.

آيا مي شود به صرف تقويت انگيزه هاي خارجي ( جايزه ) و بي توجه به انگيزه هاي داخلي ( انگيزه ) توقع انس با قرآن از دانش آموزان را داشت؟

لطفا يا شما و يا كارشناسان محترم ديگر جواب دهند.
متشكرم.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/05/18 - 07:39
سلام وادب،
مدارس قرآنی دوره ابتدایی را در صورتی که درست وبر محورهدف تعیین شده فعالیت می کرد، بهترین راهکار انس با قرآن تاکید،می کنم، جایگاه انس با قرآن ،نه حفظ طوطی وار و بی هدف می دانم، در راه اندازی این مدارس به نهایت تلاش کردیم، حضرتعالی وآقای فلاح چندبار برای آموزش همکاران در استان حاضرشدند، خاطرم هست در اوایل وزارت آقای فانی ، آقای نوش آبادی از شورای عالی سه روز در استان بودند و در مدارس قرآنی دوره ابتدایی ارزیابی کردند، در پایان گزارشی که به مدیرکل ارائه دادند این بود که چنین مدارس با کیفیتی را تاکنون ندیده اند، به تمام همکاران قول تقدیرنامه دادند، اما متاسفانه با چنین کیفیت هایی که می شد، آرام آرام روح انس با قرآن در کنار ارتقا کیفیت خدمات آموزشی وپرورشی مدارس، الگو شود و بتدریج در کل مدارس جاری وساری شود، با حذف بی سروصدای مدارس قرآنی در نطفه خفه شد.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/05/18 - 08:45
سلام و درود بر استاد نباتی
با توجه به این سوالات کدام وزیر و یا متولی تربیت مقصراست
آیا کمیته قرآن کم کاری در حوزه قران را به دیگران سند بدهد.
بنظر اولین مسئولیت بر عهده مولفان است که مطابق روانشناختی در اموزش قرآن پیش نرفتند
محتوا فراتر از ذهن دانش آموزان در دوره ابتدایی است
اصول و روش تدریس صحیحی برای آموزش قرآن وجود ندارد .
شناخت مهمترین رکن در ایجاد انگیزه و مهارت است در قرآن مورد توجه قرار نگرفته
تلفظ قران به زبانی خارج از زبان رسمی و مادری است در آموزش با این نکته توجه نمی شود
به ظرفیت ذهنی و توان درک دانش اموزان در آموزش که چرا باید قرآن بخوانند توجه نمیشودو دانش اموز بزرگترها را مشاهده می کند که قران در مراسمات خاصی توسط افراد تلاوت می شود .بنظرتون تاثیر قران در زندگی را
د رک می کند ؟
استاد ما فقط صوری میخواهیم بگوییم درس قرآن داریم بدون داشتن برنامه کابردی برای آن!
نظارتی کارشناسانه بر درس قران وجود ندارد .
روش های اموزش تغییر می کنند اما تغییری در یادگیری دانش آموز نسبت به قرآن حاصل نمی شود .
پاسخ + 0 0 --
م.باقري 1397/05/18 - 10:24
آقاي فرزاد عزيز / سلام
اين مطالب
اولا خيلي كلي گويي است.
ثانيا نيازمند اسناد و پژوهش است.
ثالثا با اصلاح آنها، باز هم در شرايط فعلي اجرا اشكالات به جاي خود باقي است.
رابعا شما فكر مي كنيد محتوا در بهترين شرايط چند درصد مي تواند با كتاب هاي درسي فعلي كه بيش از 90 درصد با كتاب هاي رايج آموزش قرآن مطابقت دارد. و تمامي آن چه كه به نام آموزش روخواني و روان خواني و قرائت در كتاب هاي مشهور وجو دارد مطابقت مي كند.

پس اين كه بگوييم محتوا فقط ايراد دارد اين سخني ناپخته و برآمده از تعصب است.

خامساً خوب است كه حضرتعالي با اعتراف صريح خود در اين مجموعه از نوشته ها ديدگاه چندين ساله خود را نسبت به درس قرآن مطرح فرموديد.

يكي از سوال ها همين بود كه مجموعه حوزه پرورشي با ساعات آموزش رسمي قرآن زاويه دارد و همواره بر تضعيف آن اقدام مي كند. ( اما كسي باور نمي كرد. / اميد كه رفع شبه شده باشد. )
پاسخ + 0 0 --
م.باقري 1397/05/18 - 10:36
درباره نقد سوال 10

آقاي فرزاد ! ايشان كي گفته اند :

« دارالقرآن نباشد، مدرسه قرآنی نباشد، حفظ نباشد، طرح ملی نور نباشد، مسابقات قرآنی داننش آموزان و فرهنگیان نباشد. فقط من باشم؟ »

اولا لحن شما در نقد تند و گزنده و اهانت آميز است. ( در اغلب موارد )

ثانيا در نقد اول عين مطلب فرد را در « » قرار مي دهند و سپس نقد مي كنند.

ثالثا سخن آقاي نباتي اين است كه فعايت هاي قرآني بايد
1- در اهداف : هم راستا و هماهنگ
2- در اجرا : منسج و اثر بخش
3- در ارزيابي : كارآمد و موفق
و بر اساس مأموريت اصلي و ذاتي نظام تعليم و تربيت باشد.

مي شود بگوييد ايشان در كجاي سخنشان با اين فغاليت ها مخالف بودن؟

من نديدم. متشكرم
پاسخ + 0 0 --
باقري 1397/05/18 - 10:39
آقاي فرزاد !

در بند يازده هم همان حرف ها را تكرار كرده ايد كه ايشان مخالف هستند. چون متني وجود ندارد لذا نيت خواني خالي از اشكال شرعي نيست.

شما گفته ايد : « بگذارید اعتبارات قرانی در جای خود و بنا بر قوانین موجود هزینه شود. و این به نفع شماست. »

مي شود مصاديقش را معين كنيد ( البته طبق قانون )
پاسخ + 0 0 --
باقري 1397/05/18 - 10:44
آقاي فرزاد ! شما در بند 12 از قول نويسنده مقاله و طراح سؤال گفته ايد :
« شما در بند 22 گفته ايد : ... نیروهای حوزه پرورشی با حوزه آموزش عمومی قرآن بیگانه اند. »

در حالي كه بند 22 آمده است:

« 22- آيا مي دانيد بخش قرآن حوزه معاونت پرورشي با داشتن هزاران نفر كارشناس و مربي پرورشي با گسترده ترين فعاليت قرآني كشور ( زنگ قرآن مدارس ) به كلي بيگانه است؟! »

ايشان گفته اند: « بخش قرآن حوزه معاونت پرورشي » و نه مربيان پرورشي ....

اين يك مغالطه مشت نمونه خروار است.
پاسخ + 0 0 --
يوسف 1397/05/18 - 10:49
سلام عليكم

جسارتاً خبرگزاري محترم صداي معلم نبايد هر مطلبي كه به نام نقد ارائه شد منتشر كند.

اين كار باعث تقليل جايگاه حرفه اي و تخصصي آن مرجع مي شود.

اغلب موارد در اين نقد، تهمت و وارونه جلو دادن مطالب است. و پاسخش يك جمله است:
« اين را من نگفته ام. »
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 20:32
ناشناس عزیز کاملا با سخن شما موافقم. حرف ما هم همینه.
پاسخ + +1 -1 --
م. باقري 1397/05/18 - 10:00
مدير محترم سايت
سلام عليكم
مطبي با عنوان : نقدی بر یادداشت " 40 سوال قرآنی از وزیر آموزش و پرورش " در همين خبرگزاري آمده است.

ضمن تشكر به نظم مستقل كردن اين بحث كار چندان حكيمانه و سنجيده اي نيست. زيرا آقاي « فرزاد » كه نويسنده اين مطلب هستن ( طبق درخواست هاي مكررشان ) با جدا كردن بحث باعث دو پاره كردن بحث مي شوند.

دو شقه شدن مبحث آثار نامطلبوبي را در ادامه خواهد داشت. از جمله تعطيلي تدريجي مباحث

لذا پشنهاد مي كنم تا دير نشده مطالب را به اين بخش منتقل كنيد. تا ضمن ادامه گفتگو به آن ها نبز پاسخ داده شود.

با تشكر از توجه
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/05/18 - 11:41
سلام

دوست عزیز

آقا/ خانم

م.باقری

صدای معلم رسانه ای برای گفت و گو و تاسیس و تثبیت تفکر انتقادی است .

این حق افراد است که نظر دیگران را نقد کنند .


مگر این که بخواهیم آن ها را این " حق " محروم کنیم .


راستی سوالی داشتم:

در همین رسانه آقای " حج فروش " مطلبی در مورد کنکور نوشته است .


آیا تاکنون حجم عظیم نظرات را مشاهده کرده اید و یا برای شما مهم خودتان و بحث های خودتان است ؟

هیچ فکر کرده اید این دانش آموزانی که در ورطه فحاشی و توهین و... به یک نفر افتاده اند محصول و خروجی همین نظام آموزشی و از جمله شما " سروران گرامی " هستند ؟!

این ها همه درس معارف و قرآن شما را پاس کرده اند ...


آیا این ها شما را به فکر وا نمی دارد ؟


پایدار باشید .
پاسخ + +1 0 --
باقري 1397/05/18 - 10:57
آقاي فرزاد ! نقدي كه اين همه اصرار داشتيد منتشر شود همين بود ؟! :

« 20 - در سوال 35 و 36 باز بر طرح ملی نور تاخته اید و گفته اید که این طرح با سبک زندگی اسلامی در تناقض است. جناب آقای نباتی در بند های قبل در بحث تقدم پرورش بر آموزش یادآور شدم که شما علم کافی در زمینه علوم اسلامی ندارید و لذا طبق کدام پژوهش دینی اتان سبک زندگی اسلامی را می شناسید که الان در مورد تطابق یا عدم تطابق آن نظر می دهید. به قول معروف اول برادری اتان را ثابل نمایید بعد انتقاد کنید. »

كدام عقل سليم و انسان منصفي به چنين تعصباتي نام نقد مي گذارد؟!

از خبرگزاري صداي معلم در تعجب هستم كه چرا تسليم فشارهاي مكرر شما شد.

جاي تأسف است كه يك كارگزار به نام قرآن چنين تعصباتي دارد.
پاسخ + +1 0 --
باقري 1397/05/18 - 11:08
آقاي فرزاد !

معلوم نيست شما چه كسي را به نام « نقد » مورد « انتقاد » قرار داده ايد ؟

1- نويسنده را ؟
2- يا كتاب هاي درسي را ؟
3- معلمان را ؟
4- سازمان پژوهش را ؟
5- مؤلفان را ؟

به عنوان نمونه از نوشته شما

1- « لذا به نظر می رسد مهمترین و گسترده ترین ضعف در زنگ قرآن همین کتب آموزشی است. »

2- « حجم کتاب بالا است و اصلا توجهی به کاربردی بودن آن در زندگی ندارد. »

3- « مولفین کتاب های درسی عامل اول و اصلی ناکارآمدی زنگ قرآن هستند که برای احیاء آن تغییر کتب آموزشی در تمام مقاطع تحصیلی لازم و ضروری است. »

4- « آیا به نظر شما مهمترین عامل و علت مستقیم در ناکارآمدی این زنگ دارد تالیفات کتب آموزشی که دست بر قضا شما عضو مولفان آن هستید نیست؟ »
پاسخ + +1 0 --
باقري 1397/05/18 - 11:15
5- « آیا منظور از توجه بیشتر حق التالیف بیشتر است یا چه چیز دیگری؟ لطفا شفاف بگویید تا بدانیم. »

6- « نگارنده با نظر وزیر محترم آموزش و پرورش موافق است که عرض نمودند «در حوزه آموزش و پرورش، مأموریت اصلی ما آموزش عمومی قرآن است.»(ایکنا، 9 مرداد 97 ، کد خبر: ۳۷۳۴۶۶۸).

* به همين دليل اين بخش را مورد اين همه لطف قرار داده ايد !!!!!
پاسخ + +1 0 --
باقري 1397/05/18 - 11:22
8- « اگر آن قدر دغدغه در زمینه آموزش عمومی قرآن دارید و در کارتان اخلاص دارید نمی گویم یک دوره بلکه می گویم یک ساعت از یک دوره تدریس ضمن خدمتتان را رایگان برگزار کنید. اگر این کار را انجام داده اید با ذکر مستندات اعلام نمایید. »

9- « یک سری از کتب مدارس قرآنی را استاد عزیز جناب آقای کریم دولتی تالیف نموده اند. قطعا همه دوستانی که در آموزش قرآن دستی بر آتش دارند جناب استاد دولتی را می شناسند . »

10- « ولف کتاب آموزش درسی ما را زیاد نمی شناسند به لحاظ علمی هم در سطح داشجوی فلسفه تعلیم و تربیت در کدام دانشگاه هم بماند. شما بفرمایید فلسفه تعلیم و تربیت چه ارتباطی با علوم قرآنی دارد؟ بله اگر کتاب تالیفی دکتر کریم دولتی تالیف شما را زیر سوال برده قطعا ایراد از تالیف شما بوده . چرا که شما حداقل به لحاظ آکادمیک سلبقه قرآنی ندارید. »
پاسخ + 0 0 --
باقري 1397/05/18 - 11:31
11- و موارد ديگر ...

كه « بدون شرح » نشانگر خيلي چيزهاست.
پاسخ + 0 -1 --
فرزاد 1397/05/18 - 12:12
باز هم از آقای پور سلیمان عزیز تشکر می کنم که مطلبم را منتشر کردند. به هر حال آقای نباتی نامه رسمی زدند و لذا شایسته این بود من هم نقدم را رسمی منتشر کنم. انحصار طلبی شما در لباس دین چقدر است که حاضر به پذیرش نقد نیستید. لطفا به جای اینکه به منتقد توهین کنید پاسخش را بدهید. آقای پور سلیمان راست می گوید ما معلم هستیم و الگوی دانش آموزان باید حرف ها را با منطق و ادب پیش ببریم. من برای اینکه اهانت ها ادامه نیابد دیگر کامنت نمی گذارم و ترجیح می دهم اگر پاسخی را بشنوم یا بدهم به صورت رسمی باشد. ممنونم
پاسخ + +1 0 --
شیخی 1397/05/18 - 19:59
آقا فرزاد
اثرگذاری درسته نه اثرگزاری
نباتی چرا باید موقعیت خودشو به خطر بندازه..این بنده خدا هم دغدغه قرآن داره..از بودجه هایی که حیف شده اونم فقط به خاطر کارهای تبلیغی و ترویجی که وظیفه آموزش و پرورش نیست و اوقاف و سازمان تبلیغات باید خرج کنند خبر داره و به خاطر امثال من و تو الان داره خودشو با این نظرات اذیت میکنه
میتونه حقوقشو سر برج بگیره و راحت بره خونه
خواهشا کمی انصاف داشته باشید حداقل یک بار برو رو در رو باهاش صحبت کن
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 12:24
هی من نمیخوام کامنت بذارم هی شما یه حرفایی میزنید آدم جواب نده فک میکنید خبریه.
یه استادی داشتیم تو یک سوالش اشتباه تاپی داشت. ما هی بهش گیر دادیم که آقا خودتون هم اشتباه تاپی دارید و پس هم همه اشتباهخ دارن و سخت نگیر ید و از از ای حرفهای استاد شاگردی (البته به شوخی) ایشون خاطره خوبی گفت که یه روز یه معلم به دانش آموز میگه بنویس صابون. دان اموزش می نویسه ثابون. معلم بهش گیر میده صابون درسته نه ثابون. دانش آموزه به معلمش میگه اقا الان این صابون که کف نمیکنه چه صابون شما چه ثابون من. حال نقل من و شما هم همینه. چه اثرگذاری من چه اثر گزاری شما هیچ کدوم اثری ندارن. اشتباه تایپی همیشه هست مخصوصا برای من که برنمیگردم و مرور نمیکنم اشتباهات تیپیم رو به علت وقت کمی که دارم. حالا به جای ایراد گرفتن تایپی پاسخ سوالاتم رو بدید. البته نه شما. خود آقای نباتی.
پاسخ + 0 0 --
سيدعبدالله محبي 1397/05/19 - 14:30
به زودي همه چيز معلوم مي شود. ( ان شاء الله )
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 20:28
این الان تهدید بود؟ می خواهید چه بلایی سرم بیاورید مثلا. بگذارید اعترافی بکنم عبدالله جان. اولش خیلی می ترسیدم که نقدم را منتشر کنم چون من نفوذی ندارم و یک مربی پرورشی هستم و آقدر بی نفوذ که حتی معاون پرورشی مدرسه ای هم نیستم. خب درافتادن با افرادی که با رانت در وزارت هستند خیلی برام سخت و دشوار بود. ولی بعد از انتشار نه بخدا. هر چه جلوتر می رویم و قضایا روشن تر می شود ترسم کمتر می شود. فکر می کنم فوقش مرا بکشید . چه بهتر از شهادت در راه خدا؟ من اماده ام برای هر بلایی که می خواهید سرم بیاورید ولی برای من همین بس که خداوند به واسطه من چهره واقعی افراد را نماید کند. این و توجه خدا برایم کافی است. وسلام.
پاسخ + +1 0 --
شیخی 1397/05/18 - 20:06
منتقدی که غلط املایی زیاد داره
پاسخ + 0 0 --
عبد الله ر.ن 1397/05/18 - 22:57
اي مولاي من ! شاهد باش كه در حكومت شما زيستم و به شكرانه نعمت با قرآن بودن از هيچ تلاشي فروگذار نكردم. شرمنده ام كه در حد اجداد مطهر شما توهين، تهمت، دشنام و تمسخر نشنيدم. هنوز سنگم نزده اند و پيشاني و دندانم را نشكسته. هنوز از كار بيكارم نكرده اند.
پس تا مثل شما شدن راه زيادي مانده است.

از سوي ديگر از اين كه كاري براي قرآن كرده باشم يقين ندارم؛ پس به خود نمي بالم. اما از دو حادثه هراس دارم:

1- قصور در بي سوادي دانش آموزاني كه همه فرزندان علي و فاطمه اند و چشم يوسف زهرا به آن ها و تربيت آن هاست. اما اغلب فراموش كرده و به دنياي خود مشغول شده ايم.
از آيات 103 تا 105 سوره كهف كه هر لحظه بايد آن را به ياد آورد.

2- و از روز « تُبـلَي السَّرائِر » كه رسول خدا قرآن به كف از امتش شكايت مي كند كه ايشان قرآن را مهجور رها كردند. ( همچنان كه قرآن ناطقش را بي كس گذاشتند.) همواره از خود پرشيده ام آيا آن روز، پاسخي داري؟

و « تَقـوا » شرط قبولي است.
« اِنَّما ( فقط و فقط ) يَتَقَبَّلَ اللهُ مِنَ المُتَّقينَ »
پاسخ + 0 0 --
سيد علي سروري 1397/05/18 - 23:10
پيامبران الهي هم اغلب چوپان و نجار و خياط بودند؟
مگر اغلب اساتيد قرآن كشور رشته اشان علوم قرآني است؟
مگر آموزش قرآن جزء رشته تخصصي علوم و معارف قرآني است؟ مگر چند واحد روش تدريس قرآن مي گذرانند. كم تر از آنچه كه يك معلم ابتدايي مي گذراند.
بنده در هر دو رشته تدريس كرده ام.

پاسخ به اين سؤال ها شما را نگران كرده كه به وحشت افتاده ايد.

اين 40 سؤال ها اعم اغلب نگراني همه معلمان است.
شما فكر كنيد يك معلم ابتدايي از وزير سؤال كرده، آيا بايد رشته علوم قرآني تحصيل كرده باشد تا سؤال هايش را بپرسد.

مغالطه و بهانه جويي نكنيد.
پاسخ + 0 0 --
سيد علي سروري 1397/05/18 - 23:15
آقاي فرزاد !

ظاهرا حضرتعالي با آقاي وزير يار غار و رفيق گرمابه و گلستان هستيد. كه اين همه از غم او شما را متالم و شاديش شما را مسرور و مبتهج مي كند.

درود بر شما كه آن چنان يار وفادار و ايثار گر ايشان هستيد كه عقلا و متفكران در مقام مقايسه با برادر دچار تامل مي شوند.

خدا شما را با ايشان محشور فرمايد.
و ايشان را با شما
پاسخ + 0 0 --
سيد علي سروري 1397/05/18 - 23:27
آقا حميد ( فرزاد ) عزيز

اصلاً به گفته شما اين آقاي نباتي بي سواد امّي، جاهل، معلم نديده، دست نشانده اجنبي، ضد دين، گرگ در لباس انسان، دشمن با قرآن و ...

چرا برادر از 40 سؤال فرار مي كنيد؟!!!

چرا نمي گوييد اعتبارات 263 ميليارد توماني آموزش عمومي قرآن كجا هزينه شده است؟

از شما مي پرسم : مگر كسي سوال را نقد مي كند
مقاله را نقد مي كنند و نه سوال را

مگر شما وزيري كه دنبال موضوع هستي

چرا وزير خودش نمي آيد؟!!!

و اگر وزير گفته دنبال كني چرا اين طور به سبك جاهليت قبل از اسلام و متعصبانه ؟!!
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 12:25
دمت گرم عبدالله ر.ن . خدا خیرت بده . حرف حساب زدی.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 12:29
سید علی سروری. چرا توهم نماینگی همه معلمان قران را داریدو نخیر نه شما نمایندههمه معلمان قرآن هستید نه من. در ضمن اگر علوم فرآنی تخصص نمیخواهد غلط میکنید که میگویید آموزش قرآن در مدارس مهم است. غلط میکنید هزار بار میگویم غلط میکنید که میگویید آموزش قرآن مهم است وقتی ريالران تخصص نمیخواهد. بله شما وقتی رضا نباتی را متخصص قرآنی بدانید! باید بگویید علوم قرآنی نیاز به تخصص ندارد.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 12:36
آقای سید علی سروری(رضا نباتی) ..... من در نقدم گفتم آقای نباتی دارید اشتیاه فکر میکنید و حالا نباتی باید پاسخ مرا بدهد . من که نقد خودم را گفتم. در ضمن در مورد آن همه میلیار که شما میگویید دزدیده شده . نه من و نه وزیر و نه هیچ کس جز قوه قضاییه نباید حرف بزند. سروری عزیز( نباتی) شما بروید اسنادتان منتشر کنید و قوه قضاییه مدارک را تحویل دهید که اگر سند تخلفی دارید و ارائه نمیدهید پس ..... من یقین دارم اگر تخلفی انجام شده تا حالا شما اسناد تخلف را رو میکردید. شما فقط از وزیر باج میخواهید. آقای نباتی شما میخواهد اعتبارات قرآنی را به شما بدهند تا حق التالیف تان را بیشتر کنید. تاپول مدرسی و حق الحلسات تان را بیشتر کنید. خوشحالم که با نوشتن این نامه به وزیر ......منتز واکنش وزیر محترم هستیم.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 12:43
شما توهم زده اید که من مسولی هستم. شما را توهمتان تنها میذارم.
پاسخ + +1 0 --
معلم قرآن روستايي 1397/05/19 - 00:16
ظاهراً نبايد منتظر پاسخ آقاي وزير محترم يا نماينده محترم ايشان آقا فرزاد ) باشيم ؟ درسته؟

خب ايشان كس ديگري را مأمور كنند كه بر موضوعات و مطالبات مسلط باشه نميشه؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 18:17
من نه نماینده وزیر محترم هستم و نه نماینده مربیان قرآنی. همانطور که آقای نباتی هم نیستند. آقای نباتی دغدغه هایشان را مطرح کردند و من هم به عنوان یک مربی قرآنی و پرورشی نامه ایشان را غیر منصانه یافتم و همانطو هم که در ابتدای یادداشتم گفتم ترسیدم اگر نقدهام رو بر تفکر ایشون ننویسم ممکن است خدایی ناکرده وزیر محترم تحت تاثیر قرار بگید و فعالیت های قرآنی به شدت کاهش باید یا تعطیل شود. به خدا اگر مسابقات قرآنی یا دارالقرآن ها حذف شود فاجعه شدیدی در آموزش و پرورش به لحاظ تربیتی و قرآنی خواهد افتاد. من نگران این موضوع بودم و احساس مسولیت کردم و نقد را نوشتم. آقای وزیر الان هم اگر بخواهند جوابی بدهند یا تصمیمی بگیرند قطعا بهتر تصمیم می گیرند چون نظرات دو طرف را خو.اندند.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 18:20
شما انتظار دارید بدون خوانش نقد مخالف سوالات آقای نباتی وزیر تصمیم بگیرند و همینم الان همه فعالیت های قرآنی را تعطیل کند و بودجه را همه تقدیم آقای نباتی کند.خب اینعین دیکتاتوریه. در جامعه آزاد مد نظر قرآن کریم همه چه درست و چه اشتباه حق دارند آزادنه حرف بزنند و د ر نهایت تصمیم درست اتخاذ شود. خب من هم حرفم را زدم. وزیر محترم می خوانند و تصمیم می گیرند.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 18:26
خوشحال میشوم در یک فضای آرام و رسانه ای با آقای نباتی در این موضوع مناظره داشتم. اگر آقای نباتی بپذیرد حتما حضوری آماده به مناظره خواهم شد. و حتما در مناظره شرکت می کنم. و قضاوت را به همگان می سپاریم و تصمیم را به مقامات عالی وزارت. اما اگر اقای نباتی حاضر به انجام مناظره با این حقیر نیست بازهم پیشنهادم این است که وزیر محترم کمیته ای را با عضویت افراد مسول و تصمیم گیر و نیز افرادی از هر دو جریان موافق و مخالف این مباحث تشکیل دهد. تا در آن کمیته تخصصی همه حرف ها گفته شود و مسولین در نهایت تصمیم بگیرند که چه کنند.اگر چنین کمیته ای تشکیل شد . اگر مسولین محترم صلاح دیدند من هم به عنوان خادم کوچک قرآن در این جلسات دعوت شدم. خواهم آمد و حرف هایم را خواهم زد.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 18:28
ان شالله مخالفین من به جای ادامه دادن جر و بحث در این زمینه روی این دو پیشنهادم فکر کنند و یکی اش را عملی کنند. و ما را خبر کنند. از آن جهت که من دسترسی به وزیر یا معاونین ایشون رو ندارم نمیتونم پیگیر تشکیل چنین کمیته ای باشم. ولی آقای نباتی چون در وزارت کارشناس هستن دسترسی دارند.
پاسخ + +1 0 --
خداوردي 1397/05/19 - 00:46
سال هاست كه مافياهاي باتجربه و حرفه اي نمي گذارند وزراي محترم واقعيت ها رو ببينند.

و متاسفانه اغلب ايشان هم به اين شيوه خو گرفته اند.
و بلكه دل بسته اند.

ولي روزي همه بايد در پيشگاه الهي جواب دهند.

شك نكنيد يك روز صبح زود كه چشماتون رو باز كرديد
مي بينيد صبح قيامته

آن وقت است كه گناهكاران خواهند گفت:
« يـا ليـتـني ! كنـت تـرابـا »
اي كاش من خاك بودم.

« تـا صبـح فـردا وقتي نـمانده. »
پاسخ + 0 0 --
معلم منصف 1397/05/19 - 10:45
مافیایی اگه باشه خود آقای نباتی که چهاردستی گروه تالیفات رو بدون هیچ تخصص قرآنی در اختیار گرفته و خدا می داند سالیانه چقدر حق التالیف می گیرد . ...
پاسخ + 0 0 --
سيدعبدالله محبي 1397/05/19 - 14:28
اگر خدا مي داند و تو نمي داني
پس داري تهمت مي زني
و اگر مي داني كه چقدر است و نمي گويي
دروغ مي گويي
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 16:50
عبدالله جان یعنی می خواهی بگویی آقای نباتی حق التالیف نمیگید؟ واقعا ملت رو چی فرض کردی؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 20:20
اگه حق التالیف نمیگیره اسنادشو منتشر کنید.حرف خنده دار نزنید آقا. مردم می فهمند.
پاسخ + 0 0 --
مدرس قرآن استان 1397/05/19 - 10:02
كتاب درسي مانند دارو است.
( همان طور كه خود قرآن كريم هم داروست. )

اما وقتي به برنامه درسي عمل نمي شود.
و مراقبت هاي لازم انجام نمي گيرد.

داروساز چه تقصيري دارد؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 12:41
چه عملی؟ بالاتر از این که وقت کلاس های قرآن با این تالیفات دارد تلف می شود؟ شما مصداق عنمل به کتب اموزی قرآن را بگویید.
پاسخ + +1 0 --
مدرس قرآن استان 1397/05/19 - 10:06
قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران
از مترقي ترين قوانين دنياست. ( به زعم ما )

حال اگر به آن عمل نمي شود.
و در نتيجه اين وضعيت اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي ماست.

پس بگوييم قانون اساسي به درد نمي خورد.
پس قانون اساسي و قانون گذار عوض شود؟!!

اين شرط عقل است؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 10:43
دمت گرم . منم حرفم اینه. آقای نباتی می گوید کل فعالیت های قرآنی را حذف کنید. من میگم چه آموزش قرآنی و چه پرورش قرآنی باید اصلاح شود نه حذف.
پاسخ + 0 0 --
سيدعبدالله محبي 1397/05/19 - 14:24
كجا گفته حذف شود ؟!!!
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 16:47
اذیت نکن عبدالله! نامه آقای نباتی رو بخون بعد بپرس بگو گفته دارالقرآنه ا را حفظ و تقویت کنید. بابا اذیت نکن ما رو واقعا حوصله خندیدن ندارم.
پاسخ + +1 0 --
مدرس قرآن استان 1397/05/19 - 10:09
كدام پژوهش نشان داده كه برنامه درسي قرآن
تمام قد و كامل اجرا شده
ولي موفق نبوده است؟!!

در بهترين حالت
و با تغيير كتاب چند درصد محتوا تغيير خواهد كرد؟

10 درصد؟
20 درصد؟
30 درصد؟

يا 80 درصد؟!!!

اتفاقا 80 درصد كتاب هاي درسي با كتاب هاي آموزش قرآن موجود يكي است.

پس كتاب و مؤلف بهانه است.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 10:40
چند درصد از محتوای کتب آموزشی باید تغییر کند؟ به نظر من . به جژ آیات قرآن همه اش باید تغییر کند. به قول دکتر شریعتی عزیز که فرمودند بدترین حمله از کسی بد دفاع کردن از آن است . همینه دیگه الان میخواهیم آموزش قرآن بدهید یک کتاب بد تالیف کرده ایم. نتیجه اش هم همین است.
پاسخ + 0 0 --
سيدعبدالله محبي 1397/05/19 - 14:23
به همين خاطر حتي يك ريال از 250 ميليارد تومان اعتبار تخصيص يافته براي آن هزينه نكرديد؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 20:19
من مسول هزینه ها نیستم ولی به خدا قسم اگر مسول بودم یک ریال مفت به این کتابها نمی دادم و صد درصد جلوی انتشار آنها را می گرفتم. من نمی دانم معاونت پرورشی چرا اقدام نمی کند.
پاسخ + +1 0 --
مدرس قرآن استان 1397/05/19 - 10:11
شما دنبال فرار به جلو هستيد.

براي فرار از اين كه بايد پاسخگو باشيد
كه سال هاست مديريت كميسيون آموزش عمومي قرآن كشور در دست معاونت پرورشي است.

براي فرار از اين كه چه كرده ايد
و اعتبارات 300 ميلياردي آن كجا هزينه شده

تقصيرها را بر سر كتاب درسي مي اندازيد!!!
پاسخ + +1 0 --
مدرس قرآن استان 1397/05/19 - 10:15
ظاهرا دوست عزيزي كه زنگ آموزش قرآن را به تمثيل داستانگونه مش غلام و فرزندانش شبيه كرده بود خيلي لطيف و به جاست :

در روستاي ما يه مش غلام بود كه 11 پسر گردن كلفت داشت.
هر موقع كار سختي پيش مي يومد، مي گفتن :
مش غلام و پسراش رو بگين بيان اتوبوس تو گل مونده رو هل بدن.
اما وقتي عروسي و عزا بود هيچ وقت اسم از مش غلام و پسراش نمي آوردن.
چون زياد بودن ... !!!

آري وقتي پول هست، چند صد هزار آموزگار و دبير قرآن وجودشون هم خبر دار نمي شه ( تا براشون آموزش بزارن و كلاس هاشون رو تقويت و حمايت كنن )

اما همين كه مي خوان يقه يه مقصر رو بگيرن كه چرا مردم در قرآن خوندن بي سوادن، زود ميگن آموزگار پايه، كتاب درسي و ساعت آموزشي ... !!!
پاسخ + +1 0 --
مدرس قرآن استان 1397/05/19 - 11:48
« بِأَيِّ ذَنبٍ قُتِلَت ؟ »

موضوع طرح چند سوال از وزير محترم كه اين همه نقد و توهين و تحقير نمي خواهد.

ايشان چند سوال پرسيده، جرم است؟
نقد نكرده، سؤال پرسيده، جرم است؟
تهمت نزده، سؤال پرسيده، جرم است؟

گفته در فعاليت هاي قرآني يك وزارت بايد
انسجام انديشه باشد. اين سخن جرم است؟
وحدت عمل باشد، اين سخن جرم است؟
اسناد تحولي محور باشد، اين سخن جرم است؟
اعتبارات آموزش عمومي قرآن بايد در راه « آموزش » « عمومي » قرآن بر اساس مأموريت ذاتي و وظيفه آموزش و پرورش هزينه شود، جرم است؟
مسابقات موضوعيت ندارد بلكه بايد در خدمت آموزش عمومي همه دانش آموزان باشد جرم است؟

مگر رهبري نفرمودند :
« حقيفتا قرآن در آموزش و پرورش مهجور است. »

اين كه يك كارشناس حوزه ستادي وزارت سال هاست در راستاي تحقق منويات مولا و امامش سينه چاك كرده جرم است؟

آيا به جاي « بي اختيار در اختيار بودن »
« آتش به اختيار » است جرم است؟

« بِأَيِّ ذَنبٍ قُتِلَت ؟ »
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 12:38
شما ی انقد مرا نخواندید یا مقاله نباتی را نخواندید یا مرا احمق فرض کردید یا وزیر را احمق فرض کرده اید یا مردم را؟ یه چیزی هست این وسط. شما ..... اسناد تخلف مالی را ارائه دهید. اگر سندی ندارید.....
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 12:40
مهجوریت قرآن در این است که افرادنادانی مولف کتب آموزشی قرآن شده اند. من تا پاسخ رسمی نباتسی یا وزیر محترم اینجا حرفی نمیزنم.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 16:42
البته منوظورم از مولفین اقای سیف و.. نیست که ایشان فردی مومن دانا و بزرگوار است و همه می شناسیم ایشون رو هرچند با تمام احترامی که برای استاد سیف قایل هستم به کتاب های تالیفی آموزش درسیکه ایشون هم از اعضای اون هست نقد جدی دارم. اما منظرم از افراد نادان که عضو گروه تالیف قرآن هستن افرادی هست که بدون داشتن تخصص قرآنی عضو هستن و دست بر قضتا مدعی.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 16:45
با اشاره به سخنان رهبری عزیز نخواهید توانست نفاق را از میان ببرید. این مسابقات قرآنی که شما آن را خلاف وظیفه آموزش و پرورش می دانید شرکت کنندگانش باره در حضور رهبری نشتند و به سخنانش گوش داده اند. من یک پیشنهاد دارم. بیایید یک نامه بنویسم به رهبری و بپرسیم آیا موافق وجود دارالقرآن ها و مسابقا و فعالیت های قرآنی آموزش و پرورش است یا نه؟ مردش هستید نامه بفرستیم؟
پاسخ + +1 0 --
يا صاحب الزمان 1397/05/19 - 12:32
غم مخور

غم مخور روزی ولیّ و قلب امکان می رسد
مصلح عالم، ولیّ حیّ سبحان می رسد

تکیه بر دیوار کعبه می دهد محبوب حق
از دهان دٌر نشانش صوت قرآن می رسد

چون نمی گردد عمل دستور قرآن در جهان
بهر اجرا مجری احکام یزدان می رسد

ما مریضیم و دوائی نیست بر درمان ما
آن طبیب ما مریضان بهر درمان می رسد
پاسخ + 0 0 --
تفكري 1397/05/19 - 13:05
آقاي فرزاد از شما كه در مجموعه ستادي صاحب منصب هستيد چرا نسبت به مسولان ارشد خود با اين ادبيات سخن مي گوييد؟

در ثاني چرا حرف در دهان مردم مي گذاريد؟
ايشان گفته اعتبارات قرآني كجا هزينه شده
نگفته شما خورديد و برديد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/19 - 14:58
اگر پول جای درست و قانونی اش استفاده نشود اختلاصه و قوه قضاییه باید رسیدگی کنه. شما با فعالیت های قرآنی در آموزش و پرورش رسما مخالفید بعد ما را هم تهدید می کنید! وای به حال ما که پس از چهل سال قرآن هنوز تنهاست .
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 16:37
تفکری جان من بارها گفتم که من مسول نیستم و عضو ستادی نیستم و خدا را هزارا بار شکر میکنم که زیردست آقاینی نیستم که با فعالیت های قرآنی مخالفن. در ضمن بر فرض من نیروی ستادی باشم و زیرست آقایان. مگر کشور ما دیکتاتوری است که نشود بالادست را نقد کرد؟ آقا ما اصلا انقلاب کردیم نه اینکه فقط شاه برود. نه ! بلکه انقلاب کردیم تا روحی شاهنشاهی و دیکتاتوری از این مملکت رخت بربندد ولیس متاسفانه شما دارید دیکتاتوری صحبت می کنید. شما میگید یک فرد بالادستی اگر اشتباهی کرد زیر دست حق ندارد اعلام کند و مخالف باشد. در مملکت ما ارزش ادم ها به تقوا باید باشد نه به سمت و مسولیت. هر چه از گفتگوی ما می گذرد بیشتر چچهره خود را معلوم می کنید. تهدید نفرمایید آقای نباتی اینجا حمهوری اسلانی است شاه خیلی وقته مرده!
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 16:38
باز هم میگم من زیر نظر نباتی نیستم. و اگر بودم حتما استعفا می دادم. البته خود ایشون کارشناس هست و زیردست خیلی ها!
پاسخ + +1 0 --
آموزگار 1397/05/19 - 12:47
شخصیتی چون آقای دکتر نباتی که ارتباط مستقیم با آموزگاران و دبیران دارد و خود نیز یک معلم است و با تلاش و همت دوستان بزرگوارشان در گروه تالیف : استاد سیف ، وکیل ، آقای خراسانی و ... با گذشت چندین دهه فعالیت در سازمان پژوهش و کارهای قرآنی چهل سؤال اساسی و مبنایی را پرسیدند که جا دارد با صبر و آرامش و عالمانه نه غرض ورزانه ، بررسی شود آن هم مطالبی که به نقل از ایشان « امکان نشر آن امکان پذیر بوده است » در بخش پایانی به آقای وزیر برجسته گردیده است .
«ضمن تشكر صميمانه از عنايت شما نسبت به امر خطير آموزش عمومي قرآن در وزارت آموزش و پرورش، آنچه بيان شد، تنها بخشي از واقعيات است كه امكان نشر آن امكان پذير دانسته شد. اميد است اين نوع مسائل ( و ساير موارد ) با مديريت داهيانه و روحيه انقلابي حضرتعالي به نحو مقتضي حل و فصل گردد»
سخنان بیان شده برگرفته از اعماق دل معلمان این کشور است . هرگز دل به باطل بون حقی و حق بودن باطلی گواهی نمی دهد . ما همه داخل یک کشتی هستیم . چشم باز کنیم ببینیم که چه می کنیم و چه کاری باید انجام دهیم .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/19 - 14:52
اولا ایشون اگه الان از کارشناسی قرآن برکنار بشن و بخوان برن سر کلاس درس اصلا حق تدریس قرآن در مدارس رو ندارن چون خودشون آموزش یار نهضت بودن. من نمیدونم در جه سالی در مدارس قرآن درس دادن. لطفا با انتشار فرم 502 اعلام فرمایید. یا بگیر ایشون یا با حکم کارگزینی ثابت کنید ایشون معلم قرآنه. مطمئنیم که رشته شغلی ایشون اصلا آموزش قران نیست. دو: حتما میدونید کسی که از تزش دفاع نکرده نمیشه بهش گفت دکتر. چرا اصرار دارید به کسی که دکتر نیست بگید دکتر؟ سه؟ وقتی می خواهید به کسی دکتر یعنی می خواهی بگویی معلومات دارد لطفا داخل پرانتز بگویید ایشان دانشجوی چه رشته ای و در چه دانشگاهی است تا میزان ارتباط و معلومات ایشون نسبت به دانشمندان قرآنی مشخص بشه.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/19 - 14:55
با تملق نمی شود وزیر را گول زد و جلوی فعالیت های قرآنی کشور رو گرفت. مطمون باشید خدا خودش باعث گسترش فعالیت های قرآنی در اموزش و پرورش می شود. خدا رو شکر اقای علی مطهری عزیز اعلام کردند که بودجه امور تربیتی و پرورشی را افزایش خواهند داد.....
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/19 - 18:29
برادر گرامی شما دچار یک برداشت غلط از مباحث و سوالات مطرح شده از وزیر محترم شدید . کدامیک از سوالات مطرح شده قرآنی از وزیر نشان دهنده تملق و چاپلوسی است ؟ بفرمائید .
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/19 - 18:33
مرحوم مهدی آذر یزدی کار بزرگی در ادبیات کودکان این مرز و بوم انجام داد که تحصیل کرده های دانشگاهی و اعضای هیئت علمی نتوانستند انجام بدهند همچنین مرحوم جبار باغچه بان و امثال این عزیران حتم دارم با این نگرش غلط آثار و نوشته های این بزرگ مردان را به جرم اینکه تحصیلات عالیه ندارند به کنار می گذاشتید و یا اینکه مدرک شان مرتبط است یا خیر ، خادمان و خدمتگزاران تا ابد آثارشان و عملشان به یادگاردر میان مردم زنده خواهد ماند فارغ از اینکه چه مدرکی دارند یا ندارند . تحصیلاتشان مرتبط است یا نه . جامعه پر از کسانی که مدارک عالیه دانشگاهی در بحث قرآن و حدیث دارند . چگونه است که آثار آنان را نمی توانیم دررفتار عموم مردم ببینیم و جامعه دچار یک بداخلاقی خلاف آموزه های قرآن و حدیث شده است .
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/19 - 18:40
به ازای هر ریال از پول بیت المال که صرف امور تربیتی و پرورشی می شود به اسم آموزش عمومی قرآن و در عوض جامعه هر روز به سمت دوری از قرآن و آموزه های قرآنی میل کند مسئولیم . جای خوشحالی ندارد اگر اهل معرفت باشی .
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/19 - 18:45
نگرشی که به یُمن توجه گروه تالیف به آموزش قرآن و انس با قرآن انجام شده مثال زدنی است . اگر معلم باشی و در کلاس تدریس کرده باشی این مطلب را تائید خواهید کرد . برنامه ارتقاء آموزش قرآن با رویکر جامعیت آموزش قرآن قابل دفاع است ؛ و چشم انداز روشنی دارد و موانعی که در چهل پرسش مطرح شده از وزیر محترم به آن اشاره شده است .
پاسخ + 0 0 --
شهيدي 1397/05/19 - 19:30
*** آقاي مدير نقد نويس !

قاعده علمي آن است كه
*** « مقاله » را نقد مي كنند.
*** « سؤال » را جواب مي دهند.

*** وقتي مدير به جاي پاسخگويي
جاي منتقد مي نشيند، اين شعر معنا مي يابد:

*** تنها نه ز سستی هنری سر نزد از ما،
*** در بی هنری نیز به جایی نرسیدیم.


*** وَ لا تَـكونوا كَـالَّـذيـنَ قـالـوا سَـمِعـنا
وَ هُم لا يَسـمَـعونَ

*** سوره انفال، آیه ۲1
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 19:38
آموزگار عزیز شما فرمودید که آقای نباتی با اون ادبیات در پایان با وزیر صحبت کردند من هم به نظرم آمد وزیر با این حرف ها به دام شما نمی افتد.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 19:43
در مردو مرحوم مهدی آذریزدی و مرحوم باغچه بان باید بگویم فرق است بین کار علمی و پژوهی با کار عملیاتی. حتما مستحضر هستید کار پژوهشی و آموزشی تخصص می خواهد. من نمیگویم هر کس تخصص قرآنی نداشت فعالیت قرآنی نکند. نه همه باید فعالیت بکنند. مهدی اذریزدی ادبیات قوی داشت اومد و داستان های قرآنی را برای کودکن نوشت و خدمت کردو خیلی های دیگر. همه باید کار قرآنی بکنند. اما منظور من کار آموزشی و پژوهشی است. شا نگاه بکنید به همین مهدی اذریزدی چه کرد؟ داستان نوشتت. نیامد که تفسیر بنویسد. اهل تفسیر گفتن نبود چون تفسیر یک تخصص است و هر کس از عهده اش بر نمی اید.من می گویم من نمیتونم کتاب تفسیر بنویسم چون علمش را ندارم. کتاب اموز درسی قرآن هم همینه. نوشتن این کتاب علم میخواهد چون آموزش است. اما قاری شدن چون یک مهارت است نیاز نیست حتما دکتر علوم قرآنی باشید.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 19:50
آموزگار عزیز شما به کسانی که تخصص قرآنی مسلط نیستند و آمدند تفسیر نوشته اند نگاه کنید. چقدر منحرف شده اند. همین بنی صدر را نگاه بکنید بدون تخصص قرانی کتاب اقتصاد الهی را نوشت. سرنوشتش چه شد؟ با منافقین هم کاسه نشد؟ من دلسوزانه عرض میکنم علوم اسلامی تخصص می خواهد باید کارهای علمی علوم اسلامی را داد دست متخص. اما همه می توانند فعالیت های دینی داشته باشند. یکی پول دارد چرا یک دارالقرآن را درست نکند؟خیلی هم خوب است .یکی داستان نویس است خیلی هم خوب است یک داستان قرآنی بنویسه اما آیا همین دانستان نویس می تواند کتاب تفسیر یا تجوید بنویسد؟ نه عزیزم. در ضمن مقایسه مرحوم آذر یزدی با آقای نباتی درست نیست چون به هر حال مرحوم یزدی برای ادبیات داستانی آن روزگار کاری کردند کارستان اما می شود بفرمایید آقای نباتی به جز تالیف کتب ابتدایی آن هم با آن همه ایراد و نفقص چه کرده اند که ما نمی دانیم؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 19:54
آقای سیف که استاد ما هستند . اقای وکیل هم استاد هستند در زمینه قرآن ولی کلا با روش تالیف و تدریس آقای وکیل مشکل دارم چون قرآن را خشک و بی روح تدریس می کنند و کتاب هاشون هم همینطوره. قرآن روح دارد باید روح قرآنی در آثار پیدا بشود. در من این همه آموزش عمومی قرآن را که سنگش را به سینه می زنید زیر نظر معاونت پرورشیه . میدونید یعنی چه؟ یعنی باید به فعالیت ها ی قرآنی توجه شود به دارالقرآن ها تنوجه بشود یعنی آموزش درسی قرآن جزیی از آموزش عمومی است نه همه آن که می خواهید همه اعتبار آن را ببلعید!
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 20:11
جهت یادآوری آقای آموزگار عرض می کنم. من خودم یک زمانی به عنوان مربی پرورشی(که البته تخصص قرآنی دارم در حد اندک خودم) در مدارس ابتدایی همین کتابی را که آقای نباتی نوشتند تدریس کردم. اصلا همه اش ایراد بود. همه اش. نکته مثبت نداشت حتی یک دونه نکته مثبت نداشت. من پنج شش سال همین ها را درس دادم. و کاملا به ایرادتش واقفم. در راهنمای هم قرآن درس داده ام. ان کتاب ها هم ایراد استو همه یک جورند. من یک مثال میزنم. در پایه سوم کتاب اموزش قرآن دو درس (دو جلسه) یا سه تا الان دقیق خاطرم نیست اختصاص یافته به آموزش نماز . انصافا دو جلسه برای اموزش نماز کافیه؟ تو رو خدا بگو کافیه یا نه ؟بعد یه بندی آوره اموزش نماز را تا فلان موقع ادامه بدهید. معلوم است آقای نباتی خودش در کلاس درس نیست چون اگر بود می دانست فرصت زنگ قرآن آنقدر نیست که بشود هم درس جدید داد هم به آموزش نماز رسید. شما دارید با دفاع از کتابی که به دانش آموز حتی توان آموزش نماز را ندارد به قرآن و اسلام خیانت می کنید آقا. خودتون هم اینو خوب می دونید.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 20:14
شما به نوع تدریس و تالیف دکتر کریم دولتی دقت کنید به نوع بیان مفاهیم قرآنی توسط حاج آقا قرائتی دقت کنید چقدر با روح کار میکنند. آدم خوشش می اید بنشیند پای درسشان. به خدا
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/20 - 05:34
به غیر از کتاب خدای مهربان ، کسی نمی تواند ادعا کند که کتابی نوشته ام بی نقص و عیب ، بهترین کتاب های موجود مذهبی و اعتقادی نیز با گذشت زمان ویرایش و بازنگری می شوند . در ضمن شما وارد تحلیل کتب درسی شده اید که آن خود جای بحث و گفتگوی ویژه دارد که در این فضا ممکن نیست
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/20 - 05:36
. بخش نماز در پایه سوم ابتدایی را مطرح کردید ( پرورش انسانهای صالح که در مقابل خدا خاضع و فروتن هستند و او را عبادت می کنند ) فراموش نکنید که کار با دانش آموزان ابتدایی کار هر کسی نیست و در ضمن تهیه محتوا برای این قشر از جامعه نیز خارج ازتوان هر کسی است . چگونه ارائه کردن آن نیز به همین صورت است . فراموش نکنید که آموزش یک امر تدریجی است . یک مهارت یا تغییر یک رفتار به مرور زمان و در طول یک فرایند حساب شده اتفاق می افتد نه یک دفعه و آنی . خداوند زمین و آسمان و هر چه در آن است را در مدت شش روز آفرید ، درحالی که می دانیم اگر خدا می خواست در کسری از ثانیه این اتفاق می افتاد . خداوند به درستی ما را معرفی کرده است ؛ که ما انسانهای عجولی هستیم و می خواهیم سریع نتیجه کارمان را ببینیم . تدریس نماز در طول زمان یک سال تحصیلی و در قالب یک فعالیت حساب شده امری منطقی و قابل پذیرش است .
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/20 - 05:58
به آموزش عمومی قرآن و زیر نظر معاونت پرورشی بودن اشاره کردید . دوره ی ابتدایی و متوسطه ما جرء آموزش عموی این نظام آموزشی محسوب نمی شود ؟ ما قرار نیست که در دوران آموزش عموی کشور آموزش تخصصی بدهیم . سهم دوره های آموزش عمومی این کشور که هر سال میلیون ها نفر را پوشش می دهد و واحدی به نام قرآن دارد . چیست ؟
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/20 - 05:59
معاونت پرورشی رو آورده است به انجام کارهای ظاهری و دهن پر کن نه کارهایی با زیرساخت های منطقی و چشم انداز بلند مدت در راستای آموزش رسمی و عمومی این کشور . یک نهادی مستقل با بودجه ی مستقل . یک تن چاق و فربه به لحاظ مالی به نام معاونت پرورشی و بدنه ی لاغر و ضعیف به نام معاونت آموزش . آیا پیشنهادات مطرح شده توسط استاد نباتی غیر از این است . این خواسته ی هر معلم آگاه و مطالبه به حق ماست .
1- تلاش در كسب اطلاعات صحيح و دقيق از وضعيت موجود از طريق بخش هاي مرتبط حوزه ستادي
2- ايجاد وحدت انديشه و انسجام عمل در آموزش ها و فعاليت هاي قرآني مطابق اسناد تحولي با رويكرد سيستمي با هدف كارآمدي و اثر بخشي برنامه ها
3-تمركز بر مأموريت ذاتي و قانوني وزارت متبوع، در تحقق اهداف آموزش عمومي قرآن و اجتناب از سطحي نگري و موازي كاري
4- با توجه به اصل كيفيت بخشي برنامه هاي رسمي و كاستن از كميت هاي هزينه هم فايده مانند اغلب فعاليت هاي غير رسمي
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/20 - 06:12
جوری از معاونت پرورشی صحبت می کنید که انگار خطا واشتباه به این دستگاه و تشکیلات به خاطر نام و عنوانش وارد نیست . اگر علم ، آموزش و عمل ، پرورش است . واین دو دوبال یک سیستم آموزشی هستند . چرا سیستم آموزشی کشور ما پرواز نمی کند ؟ چرا خودمان را به در و دیوار می زنیم ؟ نظام آموزشی ما مشکل دارد ؟ شاید هم همه چیز آرام است و مشکلی وجود ندارد . ما دچار توهم مشکل شدیم .
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/20 - 06:20
آیا در اجرا نشدن سند تحول بنیادین شکی دارید ؟ رفتار وزرای اسبق در خصوص برنامه های آموزشی بخصوص قرآن نشانه ی چیست ؟ می شود آنرا کتمان و پنهان کرد ؟ معلمان و مدرسان مناطق و استانها نیاز به باز آموزی ندارند ؟ کلاسها و مدارس ما در خصوص برنامه ی ارتقاء آموزش قرآن نباید از منابع و تجهیزات آموزشی غنی شوند ؟ تغییر باید از کجا شروع شود ؟
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/20 - 06:26
آیا قابل پذیرش است که وزیر آموزش و پرورش یک کشور که خود در داخل همان مجموعه رشد کرده است از سوالات مطرح شده بی خبر باشد . می تواند بی خبر باشد از سوالاتی نظیر
32- آيا مي دانيد با آن كه عمده آموزش ها و فعاليت هاي قرآني با توجه به رسالت نظام تعليم و تربيت رسمي كشور و نيز گستردگي كلاس هاي قرآن و كتاب هاي درسي بر عهده دو معاونت پژوهشي و آموزشي است، اما همواره اعتبارات آموزش عمومي قرآن و ساير امكانات يكجا و تمام و كمال به حوزه معاونت پرورشي اختصاص مي يابد؟!! آيا اين رويه غلط و عادت ديرينه نيازمند اصلاح نيست؟

33- آيا نمي شود اين همه تهديد را با تمركز بر مأموريت ذاتي، رسالت حقيقي و وظيفه قانوني نظام رسمي تعليم و تربيت اسلامي، بر آموزش عمومي قرآن و كيفيت بخشي ساعات آموزش قرآن، تبديل به فرصت كرد؟!
پاسخ + +1 0 --
سيد عبد الله محبي 1397/05/19 - 13:01
لطفاً با مراجعه به اين نشاني مقاله « تثليث مهجوريت قرآن در ايران » را بخوانيد :

http://quran-edu.blogfa.com/post/639
پاسخ + +1 0 --
آموزگار 1397/05/19 - 13:12
در خبرگزاری پانا مورخ 2 تیرماه 1397 به نقل از مدیرکل قرآن و عترت آموزش و پرورش آمده است :
« متاسفانه قرآن همچنان اولویت اول جامعه نیست» به نکاتی اشاره نمودند این که « اما این ادعا که معلمان خوب درس نمی‌دهند، دانش آموزان یاد نمی‌گیرند و آموزش قرآن در مدارس به درستی صورت نمی‌‌گیرد، جای بحث دارد. اینگونه ادعاها نیاز به پژوهش های علمی و گسترده دارد »
چهل سؤال قرآنی مطرح شده می تواند مبنای همان پژوهش های علمی وگسترده قرار بگیرد..
مدیر کل محترم در قسمتی از سخنانشان به این نکته اشاره کردند که « متاسفانه امروز قرآن و فعالیت قرآنی با وجود کارهای بسیاری که انجام شده است، همچنان اولویت اول جامعه نیست .» مشکل کجاست که مقام مسئول ما اینگونه اظهار نظر می کند . بودجه نیست ؟ ، اعتبار نداریم ؟ یا اینکه بدون توجه با واقعیات و اطلاعات غلط و کارشناسی نشده دست به اقدامی زده ایم که هم از لحاظ مالی دچار خسران شدیم وهم از لحاظ معنوی .
پاسخ + +1 0 --
آموزگار 1397/05/19 - 13:25
در خبرگزاری پانا مورخ 2 تیرماه 1397 به نقل از مدیرکل قرآن و عترت آموزش و پرورش « متاسفانه قرآن همچنان اولویت اول جامعه نیست» آمده است : « اما فقط آموزش و پرورش در این مهم سهیم نیست. خانواده، دانشگاه جامعه اصناف و ارشاد و همه حوزه‌های فرهنگی نقش دارند. این کار یک نفر نیست و نیاز به بسیج عمومی دارد.»
جامعه ی هدف آموزش عمومی قرآن ، عموم مردم است « خانواده ، دانشگاه ، اصناف و ...» آیا اعتبارات و بودجه های ما آموزش عمومی قرآن را مورد هدف قرار داده است . یا تنها جمع خاصی از قرآنی های این جامعه را . ما غافل شدیم از عموم مردم و تنها به بخشی از جامعه توجه کرده ایم . در واقع آنها را رها کردیم . بعد می گویم قرآن اولویت اول جامعه نیست .
پرسش های مطرح شده از وزیر محترم دقیقا اشاره به همین آسیب می کند .
پاسخ + 0 -1 --
فرزاد 1397/05/19 - 18:43
راستی آقای نباتی شما در بهار 96 مقاله ای در رشد جوانه ها چاپ کردید که در آنجا مهمترین ضعف آموزش قرآن را ضعف معلمان در رفع اشکالات قرآنی عنوان کردید. حالا چرا می گویید معلم پایه باید الزاما درس بدهد قرآن را؟ و البته پیشنهاد کردید که دوره ضمن خدمت همه چیز را حل خواهد کرد. نباتی جان خودتان واقف هستید تمام دوره ضمن خدمت با این روش اجرا چه مجازی چه حضوری ناکارامد است و از توانمد سازی معلمان در زمینه قرآن ناتوان. با این حال چرا اصرار بر کلاس ضمن خدمت دارید؟ آیا به این دلیل نیست که این کلاس ها با گستره کشوری داری حق الزحمه مدرس دوره و مدیر دوره می باشد و از جایی که شما در وزارت هستید و مولف هم هستید خودتان مدرس می شوید پولش را به جیب مبارک می زنید. اینجور هم پولی گیرتان آمده که قطعا رقمش اندک نیست و هم خود را فریفته اید که چون مدرس بوده ام حلال است و هم قانون را دور زده اید که این پول برای کلاس های ضمن خدمت است. ولی فراموش نکنید حتی اگر خودتون رو فریب بدید خدا را نمی توانید هرگز فریب بدهید.
پاسخ + 0 0 --
عبد الله 1397/05/19 - 19:34
ببخشيد / جسارت مي كنم.
شما مرض هستيد. / حتما به روان پزشك مراجعه كنيد.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 20:01
عبدالله جان من قصد مقایسه خودم با عزیز همه ما پیامبر را ندارم. اما اواخر عمر حضرت عده ای بودند که می گفتند پیامبر (نعوذ بالله ) مریض است و دارد هذیان می گوید. مبی دانید چرا اینطور گفتند؟ چون می دانستند دارد حقایقی را می گوید که به ضررشان تمام می شود. خوشحالم که اینچنین مرا مریض می نامید چون با گفتن این حقایق خیلی چیزها رو می شود که بو.ی تعفنشان همه را آزار می دهد . در ضمن آنچنان گفته اید به روانپزشک مراجهع کنید که گویا مثل افراد عامی به مسائل روانی نگاه می کنید. مراجه به روانپزشک هیچ ایرادی ندارد بلکه باید به ی ک فرهنگ تبدیل شود. شما می دانید که اگر فرهنگ مراجعه به روانشناس ها جا بیافتد چقدر از خودکشی ها و اسیب های دیگر کم می شود؟ پس یادمان باشد در بین حرف هامون طوری حرف نرنیم که خدایی ناکرده به فرهنگ مراجه به روانشناس ها و.. لطمه بزنیم.
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/20 - 06:36
برادر گرامی اینکه استاد نباتی چالشهای پیش روی یک برنامه ی درسی را خوب رصد می کند و آسیب شناسی می کند برای بهتر انجام شدن آن جای نقد دارد ؟ کاش همه ی مولفین ما اینگونه عمل می کردند . این نشان از تعهد و ذکاوت ایشان دارد . چرا اصرار دارید که معلمان و آموزگاران پر تلاش این کشور را ناتوان جلوه بدهید . شما ناتوانید در دیدن توانمندی های این قشر زحمت کش و بی مدعا .
پاسخ + +1 0 --
yamahdi 1397/05/19 - 21:57
خطاب به آقای فرزاد
بى شك زبان دريچۀ روح آدمى است؛ بدین معنا که از لابه‏ لاى كلمات هر كس به خوبى مى‏توان به اعماق درون و شخصیت وجودی او پى برد؛ چرا که سخن انسان از روح و درون او منشأ می‌گیرد. بنابراین اين دو در يكديگر تأثير متقابل دارند. امام علی”علیه السلام” در این زمینه فرمود: «الَانْسانُ لُبُّهُ لِسانُهُ؛خلاصۀ وجود انسان در زبان اوست!». می‌توان گفت منظور از این روایت این است که شخصیت و باطن هر کس در زبان و کلماتش بروز و ظهور دارد.پیامبر گرامی اسلام”صلی الله علیه و آله” در نکوهش بدزبانی فرمود: «إنَّ شَرَّ النّاسِ مَنزِلَةً يَومَ القِيامَةِ مَن يُخافُ لِسانَه، أو يُخافُ شَرَّه‏؛ بى‏گمان بدترين مردمان از نظر جايگاه در روز قيامت كسى است كه [مردم] از زبانش يا شرّش بترسند».پيامبر اكرم”صلی الله علیه و آله” همواره به پيروان خود مى‏ آموخت كه خشونت گفتارى را به ‏طور كامل ترك كنند و نه تنها تندى زبان و پرخاشگرى و دشنام ­گويى را زير پا بگذارند؛ بلکه حتّى از فرياد زدن و بلند سخن گفتن هم بپرهيزند و به هيچ صورتى از صورت‏هاى خشونت گفتارى آلوده نباشند.
پاسخ + +1 0 --
yamahdi 1397/05/19 - 22:04
خطاب به آقای فرزاد :
رسول خدا”صلی الله علیه و آله” فرمود: «أ لا أخبركم بشرار رجالكم؟ قلنا: بلى يا رسول اللّه! فقال: إنّ من شرار رجالكم البهّات، الجرى‏ء الفحّاش ...؛ آيا شما را از بدترين مردانتان آگاه نسازم؟ گفتيم: بله، اى رسول خدا! فرمود: بدترين مردان شما كسى است كه تهمت‏ زن، بداخلاق، بدزبان و دشنام‏ گو باشد».
و این ویژگیهای حدیث پیامبر (ص) تا الان در تمامی کامنتهای شما ملاحظه می شود و بیشتر، باطل بودن سخنان شما را آشکار می سازد .
در کارخانه‌ای که ره عقل و فضل نیست
فهم ضعیف رای فضولی چرا کند
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/19 - 22:50
من نگرانم! امام علی در جنگ صفین را به یاد بیاورید ! حالا هی بر علیه من آیه بیاورید هی تهمت بزنید هی ... بیخیال . علی که قرآن ناطق بود در جنگ صفین در مقابل قرآن بر سر نیزه گزاران شکست خورد من که دیگر هیچم. دوست عزیزشما به نام اسلام و انقلاب کاری کردید که مردم را بیزار کردید . بروید شعار تماشگران را بشنوید بعد از بازی استقلال و تراکتور سازی . همین امشب را می گویم. این مردم همان هایی هستند که به جمهوری اسلامی رای دادند و شهید دادند و عاشق اسلام و انقلاب بودند اما چه شده ؟ چه بر سر ما آمده که ایینگونه شعار می دهند. من نگرام . آقای نباتی من نگرانم روزی مردم نه حرف امثال من را بپذیرند و نه حرف شما را و بخنند به ریش های ما! آقایان عزیز لطفا تمام کنید این آیه سازی ها و تهمت ها و .... دست بردارید. اعصابم از خراب شده به خدا. نگران انقلاب و اسلامم. می فهمید؟ درکم می کنید آقای نباتی؟ اگر بله بسم الله بیا پای کار اگه نه باز ادامه بدید به روشی که انتخاب کردید. آقای نباتی تا دیر نشده پاسخ بدید هرچند ... ولی باز منتظرم.
پاسخ + +1 0 --
موسی خانی 1397/05/20 - 01:11
با سلام و عرض ادب حضور اساتید محترم
متن 40سوال استاد نباتی را دقیقا مطالعه کردم و با توجه به سوابقی که از ایشان در زمینه های قرآنی در حدود 24سال اخیر می شناسم درک می کنم که تمام مطالب را دلسوزانه و بر اساس مشاهدات میدانی خود در دوره ابتدایی در سطح کشور داشته اند. و درد دل بسیاری از معلمان است . که بعضا خیلی وقت ها ما بدلایل مختلف و شاید مصالح شخصی جرأت بازگو کردن آن را نداریم.
در دوره ابتدایی با توجه به ویژگیهای روانی دانش آموزان تک معلمی باید اعمال گردد . تا دانش آموز در امنیت روانی لازم به آموزش و پرورش دینی دست یابند.
کتب درسی در سالهای اخیر که تغییر کرده هرچند نقدهای بر آنها وارد است .ولیکن در آموزش ابزار مفیدی برای معلمان بوده است.نکته این است که تصور می شود کلاس و درس مختص به کتاب درسی است در حالیکه کتاب یکی از ابزار های آموزشی معلم است.
پاسخ + +1 0 --
موسی خانی 1397/05/20 - 01:11
نکته ای که باعث نگرانی است و جای تأسف است اینست که در متنهای ارسالی و بالاخص یک مورد که با شدت بیان شده ما بجای پیدا کردن راهکار مناسب برای خارج کردن قرآن از مهجوریت باشیم و از کسانی که این مهجوریت را دامن می زنند مطالبه داشته باشیم دنبال تحقیر همدیگر و به رخ کشیدن دانش خود هستیم. به راحتی تهمت می زنیم و می گوییم کدام تهمت
اینجا ابتدایی و مربی پرورشی مطرح نیست . اینجا دنبال این هستیم که چه کرده ایم با کلام خدا ،در جامعه قرآنی زندگی می کنیم ولیکن به مفاهیم قرآنی توجه نمی کنیم و تربیت قرآنی حاصل نمی شود. چند نکته در پازل آموزش و پرورش ما به ریخته است
---روحیه مطالبه گری را خود بیاموزیم و به کودکان یاد دهیم. تا چنین نباشد که با مطالبه گری یک شخص ساعت های وقت صرف تخریب همدیگر و........ کنیم .و از اصل قضیه که باید در محضر قرآن و فردای فرزندانمان پاسخگو باشیم ،دور شویم.
1-واقعا بین معاونت های آموزشی و پرورشی در آموزش و پرورش همسویی نیست و هر کس کار خود را می کند بهبیرون فعلا کار نداریم خودمان با خودمان درگیریم و برای جامعه نسخه می پیچیم
پاسخ + +1 0 --
موسی خانی 1397/05/20 - 01:12
2-فعالیت های همسو در آموزش و پرورش زیاد است
3ما وظیفه آموزش بچه های معصومی را بر عهده داریم که می خواهند از نظر باورها با قرآن آشنا و با مفاهیم آن انس بگیرند . ما در مدرسه نه فرصت ،نه امکانات انسانی و مالی کافی را برای پرورش حافظ و قاری حرفه ای نداریم و وظیفه ما نیز نیست
4آموزش معلمان را در سالهای اخیر فراموش کرده ایم و بعضا نیروهایی به بدنه آموزش ابتدایی بدلیل کمبود نیرو تزریق شده اند که با کمترین آموزش در کلاس حاضر شده اند.(مثل نیروهای که از پیش دبستانی وارد ابتدایی شده اند- تدریس مدیر و معاون با مشغله بالاو .....)
5- بجای مناظر و کشیدن اطلاعات به رخ همدیگر که هیچ دردی را دوا نخواهد کردبیاییم با جلسات ،همایش ها و ... ببینیم چه باید کرد تا شرمند قرآن نباشیم.
پاسخ + +1 0 --
موسی خانی 1397/05/20 - 01:13
- دردهای که در نامه استاد نباتی بیان کردند.دوا می خواهد .اگر فرض مثال بعضا آمار و مستندات کافی نباشد. اگر سری به کلاس های درس بزنیم لمسش می کنیم. بیایید با همسویی مطالبه همه باشد.
7-در استان مان در سال های اخیر با توجه تغییرروش تدریس قرآن در سال های اخیر شاهد روند روبه رشد روخوانی دانش آموزان بوده ایم و بیاییم در تدبر و انس دایمی قرآن هم تلاش های ارزشمند ی داشته باشیم.
8-معلم حرف اول و آخر را در آموزش می زند ببینیم برای معلم چه کرده ایم
9- زحمات دیگران را ارج نهیم و به فکر رشد و بالندگی باشیم.
پاسخ + +1 0 --
موسی خانی 1397/05/20 - 01:14
بنده نه دانش قرآنی بالایی دارم نه مدعی در این عرصه هستم لیکن بعنوان یک معلم که 31سال معلمی کردم این نکات را از روی دلسوزی بیان کردم بنده را ببخشسد اگر نکته ای زیاده بیان نمودم
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:35
آقاي دكتر نباتي !
1- به شما چه كه بيش از 90 درصد از دانش آموزان كشور، در طول زندگي خود، فقط در زنگ قرآن مدرسه با قرآن آشنا مي شوند و موقعيت يادگيري قرآن به هر دليلي در جاي ديگري براي ايشان فراهم نمي شود؟ آيا همين يك مورد در توجه جدي به احياء زنگ قرآن مدارس كافي نيست؟
2- به شما چه كه براي هر دانش آموزان در طول دوران تحصيلي، بيش از 800 ساعت آموزش رسمي قرآن در نظر گرفته شده است؛ ولي به دلايل مختلف از جمله كم توجهي مفرط، از كارآمدي و اثر بخشي لازم برخوردار نيست؟
3- به شما چه كه زنگ آموزش قرآن مدارس، گسترده ترين فعاليت قرآني كشور است كه همه ساله در مدارس سراسر در جريان است و كارآمدي آموزش هاي آن نيازمند عزم ملي، برنامه ريزي، حمايت و پشتيباني مستمر و تخصيص اعتبارات مورد نياز براي تأمين امكانات آموزشي و باز آموزي مدرسان و معلمان است؟
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:35
- به شما چه كه براي هر دانش آموز 12 عنوان كتاب درسي آموزش قرآن تأليف گرديده كه در مجموع بيش از 1500 صفحه است، كه مي تواند در صورت اجراي صحيح و كامل، پاسخگوي تحقق وظيفه اصلي وزارت متبوع باشد؟ ( به جرأت مي توان گفت با توجه به رسالت و جايگاه سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي اين كتاب ها از بهترين كتاب هاي آموزش عمومي قرآن در كشور است. اما همواره مورد بي مهري و حتي قهر برخي جريان ها بوده و هست. )

آقاي دكتر نباتي !
5- به شما چه كه تحقق هدف چشم انداز نظام آموزش عمومي قرآن كشور يعني « نهادينه شدن فرهنگ انس با قرآن کريم و تربيت ده ميليون حافظ قرآن در جامعه » بدون توجه به رفع مهجوريت از زنگ قرآن مدارس و اثر بخش آن، عملاً امكان نداشته و در حد شعار خواهد ماند؟ ( كافي است نگاهي به آمار مجموعه حافظان قرآن كريم ( آمار رسمي ) در چهار دهه اخير بياندازيد تا متوجه ضايعه بزرگ بي توجهي به زيرساخت آموزش عمومي قران بشويد. )
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:36
- به شما چه كه تدريس قرآن توسط معلمان غير پايه در دوره ابتدايي، بر خلاف مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش است؟
7- به شما چه كه ساعت رسمي آموزش قرآن مدارس، با مشكلات متعدد لاينحلي روبروست؛ از جمله تقليل ساعات كاري آموزگاران و در نتيجه تدريس آن توسط مديران و معاونان مدارس؟! و هيچ مرجعي در صدد رفع اين نوع تناقضات نيست؟!
8- به شما چه كه اين آسيب از طريق مصوبه شوراي معاونان محترم وزير در بخشنامه سامان دهي نيروي انساني و الزام مديران و معاونان مدارس به تدريس براي درس قرآن پيش آمده است؟!
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:37
آقاي دكتر نباتي !
9- به شما چه كه پرداختن به طرح و برنامه ها و فعاليت هاي تأسيسي و سخت افزاري ( مااند طرح ملي حفظ جزء 30 ) به مراتب پرهزينه تر و كم بازده تر از فعاليت هاي مكمل و نرم افزاري و حمايتي است؟! و تنها به بالابردن انتظارات جامعه از وزارت آموزش و پرورش منجر شده است؟ ( آيا سابقه طرح هاي ملي حفظ و ... در همين دولت محترم كفايت نمي كند؟! )
10- به شما چه كه چرا همه دارالقرآن هاي آموزش و پرورش توسط اقاي دكتر حميد رضا حاج بابايي وزير اسبق آموزش و پرورش يك شبه تعطيل گرديد؛ ولي آقاي دكتر علي اصغر فاني وزير محترم بعدي بلافاصله مجدداً آن را راه اندازي كردند ؟!
11- به شما چه كه چرا 10 هزار مدرسه قرآن در دوره وزارت آقاي حاج بابايي در وزارت آموزش و پرورش راه اندازي شد، ولي در دوره آقاي فاني يكجا تعطيل گرديد؟! ( طرح ملي حفظ قرآن با سه ميليون و سيصد هزار نفر حافظ اسمي هم به همين شكل )
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:37
آقاي دكتر نباتي !
12- آيا اين نشان دهنده آن نيست كه وزارت آموزش و پرورش هنوز نمي داند چه مأموريت و وظيفه خطيري در حوزه قرآن در وزارت آموزش و پرورش بر عهده دارد؟!
13- به شما چه كه از وزراي محترم سؤال كني كه راه اندازي ده هزار مدرسه قرآني و ... با كدام كارشناسي تصميم سازي شد؟! و چرا توسط وزير محترم بعدي يك شبه و يكجا تعطيل شد؟!
14- به شما چه كه در چند سال گذشته، چرا ده ها ميليارد تومان از بودجه آموزش عمومي قرآن براي آموزش عمومي قرآن هزينه نشد؟!
15- به شما چه كه سهم هزاران كلاس درس قرآن از بودجه چند ده ميلياردي آموزش عمومي قرآن « صفر ريال » است؟!
16- به شما چه كه سهم بازآموزي مدرسان و معلمان از بودجه آموزش عمومي قرآن « صفر ريال » است؟!
17- به شما چه كه بخش اعظم اعتبارات آموزش عمومي قرآن ( و بلكه تمامي آن ) در فعاليت هاي غير ضروري مانند دارالقرآن ها و مسابقات بين المللي قرآن، مسابقات قران فرهنگيان و ... هزينه مي شود؟!
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:37
- به شما چه كه اين فعاليت هاي قرآني، با فعاليت هاي رسمي چند نهاد و مركز و مؤسسه قرآني كشور كاملاً موازي است؟!
19- به شما چه كه مسابقات بين المللي قرآن وظيفه قانوني و رسمي سازمان اوقاف و امور خيريه است ( مسابقه شكوفه ها ) ؟!
20- به شما چه كه فعاليت هايي مانند دارالقرآن ها و مسابقات بين المللي قرآن و ... چه آسيب هاي جبران ناپذيري را به آموزش عمومي قرآن وارد كرده و مي كند؟ ( از اتلاف اعتبارات گرفته تا جذب نيروهاي توانمند در مراكز مذكور و در نتيجه گسترش شكاف آموزشي و پرورشي و محروميت مدارس كشور از اعتبارات تخصيص يافته و معلمان توانمند )
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:38
آقاي دكتر نباتي !
21- به شما چه كه يكي از دلايل كم توجهي به زنگ قران و پاسخگو نبودن معلمان در قبال اهداف پيش بيني شده در برنامه درسي قرآن وجود اين مراكز قراني و ايجاد انتظارات نادرست در مدارس و معلمان است ؟! ( هم چنان كه تدريس قرآن توسط مربيان پرورشي در معدودي از مدارس، چنين انتظاري را در عده زيادي از معلمان ايجاد كرده كه وظيفه تدريس قرآن وظيفه مربي پرورشي است. )
22- به شما چه كه بخش قرآن حوزه معاونت پرورشي با داشتن هزاران نفر كارشناس و مربي پرورشي با گسترده ترين فعاليت قرآني كشور ( زنگ قرآن مدارس ) به كلي بيگانه است؟!
23- به شما چه كه اجراي طرح هاي ملي چون حفظ قرآن و معرفي حدود سه و نيم ميليون نفر حافظ قرآن به بهانه تربيت ده ميليون حافظ قرآن جز رسوايي و تعطيلي و هزينه ده ها ميليارد تومان حاصلي نداشت؟
24- به شما چه كه با اين اعتبارات چند ده هزار معلم را مي شد آموزش داد و چند ده هزار كلاس را به كم ترين امكانات مجهز كرد ( هر كلاس حدود 50 تا 100 هزار تومان وسيله آموزشي از قبيل لوحه آموزش روخواني، لوح فشرده قرائت، كتاب راهنماي معلم، مصحف شريف )
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:38
-به شما چه كه معلمان و مدارس و كلاس هاي قرآن و دانش آموزان و والدين ايشان هيچ بهره و حتي هيچ اطلاعي از اين همه جلسات و كميسيون ها و اعتبارات نداشته و ندارند.

آقاي دكتر نباتي !
26- به شما چه كه در جامعه اسلامي ما قاريان و حافظان نخبه اش، نفرات اول تا سوم مسابقات بين المللي هستند، در حالي كه اعم اغلب مردمش بي سواد قرآني هستند؟ ! آيا غير از اين عمل كرده ايم؟
27- به شما چه كه نخبه گرايي بر سر آموزش عمومي قرآن در وزارت چه بلايي آورده است؟ ( افزايش شكاف تدريجي بين دانش آموزان و جامعه قرآني )
28- به شما چه كه اعم اغلب فعاليت هاي قرآني با « اسناد خمسه » تحولي در تضاد و تناقض آشكار است؟ ( سياست هاي ابلاغي رهبري، سند تحول بنيادين، سند برنامه درسي ملي، مصوبه اهداف آموزش عمومي قرآن، سند راهبردي آموزش عمومي قرآن)
29- به شما چه كه مهجوريت قرآن در وزارت شما نتيجه بي خبري يا بي توجهي متوليان و يا عدم دسترسي ايشان به اطلاعات صحيح از سوي مديران مياني است؟
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:39
- به شما چه كه كثرت فعاليت قرآني در وزارت آموزش و پرورش به حدي است كه مي توان گفت هيچ فعاليت قرآني در جامعه نيست كه در وزارت آموزش و پرورش وجود نداشته باشد؟! ( روخواني، روانخواني، تجويد، حفظ، قرائت، مفاهيم، صوت، لحن، وقف و ابتدا، تفسير و ... ) آيا اين مصداق همه كاره هيكاره آموزش و پرورش نيست؟ آيا اين ها هزينه ندارد؟ آيا اساتيد ويژه اين نوع فعاليت ها بودجه ها و امكانات را مصروف خود نمي كنند؟ ... آيا اين ها فرصت است يا تهديد؟!


آقاي دكتر نباتي !
31- به شما چه كه به جز كتاب هاي درسي قرآن، چه تعداد عنوان كتاب موازي در معاونت پرورشي شما در حوزه آموزش روخواني، روان خواني، مفاهيم و ... تا كنون تأليف شده است كه اغلب مغاير با برنامه هاي درسي و مصوبات است؟ ( كمترين آسيبش رشته كردن پنبه هاي دروس رسمي و قانوني است. )
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:39
- به شما چه كه با آن كه عمده آموزش ها و فعاليت هاي قرآني با توجه به رسالت نظام تعليم و تربيت رسمي كشور و نيز گستردگي كلاس هاي قرآن و كتاب هاي درسي بر عهده دو معاونت پژوهشي و آموزشي است، اما همواره اعتبارات آموزش عمومي قرآن و ساير امكانات يكجا و تمام و كمال به حوزه معاونت پرورشي اختصاص مي يابد؟!! آيا اين رويه غلط و عادت ديرينه نيازمند اصلاح نيست؟
33- آيا نمي شود اين همه تهديد را با تمركز بر مأموريت ذاتي، رسالت حقيقي و وظيفه قانوني نظام رسمي تعليم و تربيت اسلامي، بر آموزش عمومي قرآن و كيفيت بخشي ساعات آموزش قرآن، تبديل به فرصت كرد؟!

آقاي دكتر نباتي !
درباره « طرح ملي حفظ قرآن كريم » در وزارت آموزش و پرورش:
34- به شما چه كه اين طرح با اسناد تحولي در تناقض آشکار است؟!
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:39
- به شما چه كه اين طرح کمترين ارتباط و تناسب تربيتي را با دانش آموزان داشته و نمي تواند الگوي مناسبي براي سبک زندگي اسلامي باشد؟
36- به شما چه كه طراحي اهداف و محتواي اين طرح با نياز و ذايقه و توان اغلب دانش آموزان تناسب معناداري ندارد؟
37- به شما چه كه برنامه ريزي در اين طرح چه در هدفگذاري و چه در محتوا و چه در روش يادگيري آنقدر کلي و عمومي است که بين مخاطب عام و خاص تفاوتي قايل نشده است؟
38- به شما چه كه از نظر روان شناسي يادگيري محرک هاي خارجي مانند جايزه کمتر به تحرک و انگيزه دروني منجر شده و اغلب يادگيري ها در اين روش به سرعت به فراموشي سپرده مي شود؟! ( با توجه به عدم رعايت مراحل و مراتب حيطه هاي يادگيري بلوم و نظريه هوش هاي چندگانه هوارد گاردنر و ... در اين طرح )
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/20 - 15:40
39- به شما چه كه اين نوع حفظ کردن قرآن به دليل عدم توجه به محتوا و مفاهيم آيات و بهره مندي از آموزه هاي آن ( به دليل نامناسب بودن ) آموزشي عقيم است و بين آن و مراتب بعدي حيطه هاي يادگيري شکاف عميق وجود دارد که به ادامه راه اعم اغلب دانش آموزان منجر نخواهد شد؟!
۴۰- به شما چه كه همين طرح و چنين طرح هايي بارها و بارها در طول چند دهه اخير با تخصيص اعتبارات چشمگير برگزار آن هم نه در چنين وسعت و براي دانش آموزان کل کشور بلکه در جامعه آماري بسيار محدودتر و از سوي ارگان هاي مرتبط با داستن افراد و امکانات لازم اما عمدتا موفق و پيش برنده نبوده است؟!
پاسخ + 0 -1 --
فرزاد 1397/05/21 - 09:28
فرخ جان سلام. چرا اینقدر عصبانی هستی عزیزم از نقد ما بر صحبت های جناب نباتی؟ عصبانی نباشید. من حرفم چند نکته داشت: 1- آقای نباتی نباید بخش عظیمی از مربیان پرورشی که مربی قرآنی و متخصص علوم قرآنی هستند اهانت میکرد و آنها را با درس قرآن بیگانه مینامید. آن هم کسی که خودش ارتباط علمی و تخصصی با قرآن نداشته و ندارد و اساسا رتشته تخصصی اش چیز دیگری است. اگر ضعفی هست مقصر خودشونن که پافشاری میکنن معلم پایه باید درس بده. عزیز اگر شما حضور مربیان قرآن در کلاس را تخلف میدانید چرا میگویید مربیان با درس قرآن بیگتانه اند؟ 2- من برخلاف آقای نباتی که آموزش عمومی را در کتاب های درسی خلاصه میکند و تمام من میگویم بیشتر آموزش عمومی قرآن از طریق فعالیت های قرآنی حوزه پرورشی تحقق می یابد نه فقط آموزش کتاب قرآن.
پاسخ + 0 -1 --
فرزاد 1397/05/21 - 09:29
3- اگر بنا به اعتراف خود آقای نباتی آموزش قرآن ناکارمد بوده خوشان به عنوان یکی از مولفین کتب باید پاسخگوی این ناکارآمدی باشد و نه اینکه خخودش بشود منتقد. بلکه خودش باید جواب بدهد.
به نرم اینجور با عصبانیت نمیشود به نتیجه رسید. در یک فضای آرام میشود به گفتگو پرداخت. من به آقای نباتی چون در وزارتخانه هستند و دسترسی به وزیر محترم را داراند پیشنهاد دادم که یک جلسه ای را با ایشون تدارک ببینند و بعد ما هم در خدمت ایشون بریم و هر دو حرف هامون رو بزنیم و بعد تصمیم با آقای وزیر. پیشنهاد بدی است؟
پاسخ + 0 0 --
سيد علي محبي 1397/05/21 - 10:17
*** سخت است فهماندن
به كسي كه منافعش در نفهميدن است.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/21 - 12:55
آقای رضا نباتی به جای اینکه با اسامی مستعر به اهانت به منتقدت بپردازی بیا رک جواب نقدها رو بده!
پاسخ + 0 0 --
کاظمی 1397/05/21 - 20:25
لم تقولون ما لا تفعلون

آقای سید علی محبی ؟!!!!
پاسخ + +1 0 --
مرضيه اوتادي 1397/05/21 - 09:38
هو العزيز

خواننده محترم / سلام
در تعدادي از كامنت ها اصرار بر اين است كه دو مطلب را ترويج دهند:

1- ناتواني دانش آموزان به دليل محتواي آموزشي است.
2- مقصر مؤلف كتاب ( به ويژه آقاي رضا نباتي ) است.

در صورتي كه كتاب هاي درسي بر اساس مباني و اصول و مراحل زير توليد و عرضه مي شود :
1- مستندات شوراي عالي آموزش و پرورش ( مانند سند تحول بنيادين/ سند برنامه درسي ملي )
2- راهنماي مصوب برنامه درسي ( قرآن )
3- راهنماي مصوب برنامه درسي هر يك از دوره هاي تحصيلي چهارگانه
4- راهنماي مصوب برنامه درسي پايه هاي تحصيلي 12 گانه

تاليف كتاب در دو شوراي علمي با حضور متخصصين موضوعي و تربيتي زير طي مراحلي انجام مي شود:
1- شوراي برنامه ريزي درسي
2- شوراي تاليف كتاب درسي
3- توسط متخصصين موضوعي و معلمان اعتبار بخشي مي شوند.
4- دوره هاي تامين مدرس كشوري و استاني برگزار مي شود.
5- برنامه هاي درسي در سال اول و دوم اجراي آزمايشي مي شوند.
6- در همين مدت توسط متخصصين ارزيابي مي شوند و پس از تاييد سراسري مي شوند.
پاسخ + 0 0 --
م. اوتادي 1397/05/21 - 09:38
بنابراين :
1- برنامه درسي قرآن از حيث جايگاه علمي و قانوني كاملا اعتبار علمي دارد.
2- براي نقد آن بايد به پژوهش هاي معتبر رجوع كرد.

پس تخريب يك شخص آن هم بدون ادله
و تمسك به سفسطه كار شايسته اي نيست.
به ويژه براي يك نظام تربيتي كه داعيه دار مسئوليت تربيت اسلامي و قرآني جامعه است.

با تشكر از توجه شما
پاسخ + +1 0 --
نجفی 1397/05/21 - 14:30
کاش پاسخ تک تک سوالات داده شود و کاش قرآن ازمهجوریت دربیاد و نه اینکه متاسفانه گاهی همکاران قران راتدریس میکنند درحالیکه خواندن حمد رانیز حفظ نیستند ویا زنگ قرآن به ریاضی و امور دیگر پرداخته میشود؟؟؟پاسخگوی امانت پیامبر در میان امتش کیست؟؟سهم ما چقدراست؟؟کاش پاسخ سوالات داده شود و اقدام اقدام و اقدام عاجلانه
پاسخ + +1 0 --
نجفی 1397/05/21 - 14:30
کاش پاسخ تک تک سوالات داده شود و کاش قرآن ازمهجوریت دربیاد و نه اینکه متاسفانه گاهی همکاران قران راتدریس میکنند درحالیکه خواندن حمد رانیز حفظ نیستند ویا زنگ قرآن به ریاضی و امور دیگر پرداخته میشود؟؟؟پاسخگوی امانت پیامبر در میان امتش کیست؟؟سهم ما چقدراست؟؟کاش پاسخ سوالات داده شود و اقدام اقدام و اقدام عاجلانه
پاسخ + 0 -1 --
معلم حق التدریسی 1397/05/21 - 14:31
کاش پاسخ تک تک سوالات داده شود و کاش قرآن ازمهجوریت دربیاد و نه اینکه متاسفانه گاهی همکاران قران راتدریس میکنند درحالیکه خواندن حمد رانیز حفظ نیستند ویا زنگ قرآن به ریاضی و امور دیگر پرداخته میشود؟؟؟پاسخگوی امانت پیامبر در میان امتش کیست؟؟سهم ما چقدراست؟؟کاش پاسخ سوالات داده شود و اقدام اقدام و اقدام عاجلانه
پاسخ + 0 -1 --
فرزاد 1397/05/21 - 16:59
سلام آقای نباتی. آیا بهتر نیست به جای استفاده از اسامی متعدد و مستعار و اهانت به من گه در دو کامنت اخیر هم با دو نام نجفی و معلم حق التدریس یک پیام رو کپی کردید یا با نام فرخ همان چهل سوال را عینا و با آوردن جمله به شما چه دوباره تکرار کرده اید . خودتان اگر پاسخی دارید بیایید و شفاف مطرح کنید؟ آیا اینکه خود پاسخ نمیدهید و با اسامی مختلف کامنت میذارید آیا دلیل این نیست که شما میخواهید بفهمی آیا منتقدت حرف حساب دارد یا نه؟ و میبینید طرغت حرف ها دارد که بزند. آیا این نشانه ترس شما از رویارویی با نویسنده نقد را نمی رساند. ؟ شما قطعا میدانید اگر وارد بحث غلمی و تالیفاتت با من بشوید هیچوقت پیروز میدان نخواهی بود. برای همین با نام های مختلف و نه با نام خود شروع به تهمت و ... به من شده اید. وسلام.
پاسخ + 0 0 --
رضا نباتي 1397/05/21 - 23:27
باسمه تعالي

آقاي حيدري ( فرزاد ) به همسنگرتان هم بگوييد :
من نه آقـا يا خـانـم نـجـفـي يا فـرخ يا مـعـلـم حـق الـتـدرسـي هستم و نه تمايلي به پاسخ به فرد روان پريشي چون شما را دارم.

من حرف هايم را در سؤال هايم زده ام
و مـنتتـظر جواب آقـاي وزيـرم.

وانگهي
شما اداره حراست داريد. يا از طريق پليس فتا مي توانيد پيگير اين افراد باشيد كه چه كساني هستند.

اما به نظرم اين مسايل و فتنه انگيزي ها و رد و بدل كردن ها تا امروز تماما كار خودتان است. براي اهداف خاص

*حق پيگيري موضوع را براي خود محفوظ مي دانم.

هم چنين به زودي پاسخ مستدل و كاملاً رسمي به جمله به جمله توهين ها تهمت ها و تمسخرهاي شما را از طريق همين وب سايت صداي معلم ( البته با نام خودم ) منتشر خواهم كرد.

بي ترديد مسئوليت التهابات آفريني اين چند روزه بر عهده شما خواهد بود.

و السلام

رضا نباتي
22 مرداد 1397
پاسخ + +1 0 --
رضا نباتي 1397/05/21 - 23:29
باسمه تعالي

آقاي حيدري ( فرزاد ) به همسنگرتان هم بگوييد :
من نه آقـا يا خـانـم نـجـفـي يا فـرخ يا مـعـلـم حـق الـتـدرسـي هستم و نه تمايلي به پاسخ به فرد روان پريشي چون شما را دارم.

من حرف هايم را در سؤال هايم زده ام
و مـنتتـظر جواب آقـاي وزيـرم.

وانگهي
شما اداره حراست داريد. يا از طريق پليس فتا مي توانيد پيگير اين افراد باشيد كه چه كساني هستند.

اما به نظرم اين مسايل و فتنه انگيزي ها و رد و بدل كردن ها تا امروز تماما كار خودتان است. براي اهداف خاص

*حق پيگيري موضوع را براي خود محفوظ مي دانم.

هم چنين به زودي پاسخ مستدل و كاملاً رسمي به جمله به جمله توهين ها تهمت ها و تمسخرهاي شما را از طريق همين وب سايت صداي معلم ( البته با نام خودم ) منتشر خواهم كرد.

بي ترديد مسئوليت التهابات آفريني اين چند روزه بر عهده شما خواهد بود.

و السلام

رضا نباتي
22 مرداد 1397
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/22 - 15:12
جناب رضا نباتی عزیز سلام. بسار ممنونم از اینکه پاسخ دادید. خوشحالم از اینکه میخواهید پاسخ رسمی بدهید. دوست عزیز.خیلی از حامایان شما در این کامنت ها مرا مورد اهانت قرار دادند. از شما که مدعی قرآنی آموزی هستم به شدت گلایه مندم که مرا روانپریش نامیده اید. من تاکنون هیچگاه به شما توهین نکرده و نمیکنم. فقط یک مورد در مورد مدرک تحصیلی شما پرسیدم که برای این بود که بگویم نباید به افراد متخصص قرآنی از جمله مربیان محترم قرآنی به همین راحتی انگ بیگانگی با درس قرآن بزنید.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/22 - 15:19
نباتی عزیز تهدید کرده اید به پلیس فتا و... من عرض میکنم نیاز به زحمت انداختن ایشان نیست. در صورت لزوم اعلام خواهم کرد که من کی هستم چون خلافی نکردم. دست برقضا خیلی از دوستان از من گلایه کردن که چرا نامم را ننوشته ام. من الان ابایی ندارم از بیان نامم اما ملاحضاتی دارم که ان شالله رفع خواهد شد. دوست عزیز اینکه من و شما با هم به گفتگو بپرذایم خیلی بهتر است از اینکه دوستان ماکه البته در این کامنت ها بیشتر دوستان شما بودنه اند به ما توهین کنند. البته شما هم خود مودبانه مرا روانپریش خوانده اید! کدام معصوم (ع) دشمنش را اینگونه خطاب کرده آقای نباتی؟ شما مطمئنا الگویی دارید به سان ائمه و انتظار ما از شما بیشتر است. البته اینکه تشخیص دادید من روانپریش هستم یمک خوبی دیگری هم دارد اینکه نشان می دهد شما غیر از تخصص قرآنی که باعث شده مولف قرآنی کتب اپ شوید تخصص روانپزشکی هم دارید از این لحاظ پیشنهاد می دهم تالیف کتاب روانشناسی را هم به شما بدهند.
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/22 - 15:25
همکار ارجمندم جناب نباتی به نظر شما من التهاب آفرینی کردم یا شما که از اول نامه نوشتید و به قشر زحمت کش مربی قرانی اهانت کردید؟ من التهاب افرینی کردم یا شما که خواستار تعطیلی مسابقات قرآن عترت و نماز شده اید؟ آیا نمی دانستید چنین پیشنهادی التهاب آفرین است؟ این در حالی استکه من به جای شکایت و تجمع و.. جواب مکتوب دادم. اما دوستان شما شروع کردند به فحاشی و اهانت به من! من بر فرض کافر و شما دیندار دوست عزیز آیا اسلام به شما اجازه میدهد که دشمنتان روانپریش بگویید؟ آیا اگر پای دادگاه و حراست واطلاعات بیاید وسط می توانید آنجا هم به برادر دینی ایت بگویی روانپریش؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/22 - 15:32
نباتی بزرگوار! آرام باش و مستدل جواب نقدهایم را بده. مطمئن باش اگر همرا با منطق باشد خواهم پذیرفت ولی حتما با روحیات من آشنا شده اید و میدانید اگر قانع نشوم نمی پذیرم. برادر گرامی من می توانم از از طریق حراست پیگیر شوم که چرا یک نفر بدون تخصص قرآنی تا حد تالیفات کتب اموزشی آمده و به اسم اموزش قرآن خواهان تعطیلی فعالیت های قرآنی شده است؟ آیا این مصداق بارز نفوذ ی نیست که مقام معظم رهبری بارها مسوالان را از آن آگاه ساخته و نسبت به آن هشدار داده اند؟ پس دوست عزیز من خلافی نکرده ام که از آن بترسم. طوری می گویی التهاب آفرینی اگا ر من درخواست تجمع کرده ام؟ یا فراخوان خیابای داده ام؟ من دارم گفتگو می کنم ولی شما بحث را گاها به اهانت کشاندید. که این را هم از طرف شما التهاب آفرینی نمیدانم. فحش داده اید بدهید. کفر که نکرده اید.میخواهم بگویم اگر کار به دادگاه برسد چه کسی پاسخگو باید باشد. من دنبال گفتگو هستم. از این به بعد هم گفتگوی رسمی و نه کامنتی.
پاسخ + 0 0 --
فرخ 1397/05/21 - 23:41
آقای حیدری (فرزاد)از اداره کل قران نماز و عترت چه خبر؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/23 - 00:33
من حیدی نیستم. اینکه احتمالا خود آقای نباتی ممکن است با فردی به نام حیدی لجاجتی دارد و گمان میکند من حیدری هستم نه. سخت در اشتباه است.
پاسخ + 0 0 --
فرخ 1397/05/21 - 23:41
آقای حیدری (فرزاد)از اداره کل قران نماز و عترت چه خبر؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/22 - 15:34
بی خبرم. اما معلوم است از این سوالتان که چقدر از فعالیت های قرآنی در آموزش و پرورش بیذارید!
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/21 - 23:42
آقای حیدری (فرزاد)از اداره کل قران نماز و عترت چه خبر؟
پاسخ + 0 0 --
فرخ 1397/05/21 - 23:43
آقای حیدری (فرزاد)از اداره کل قران نماز و عترت چه خبر؟
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/05/22 - 12:43
آقا فرزاد
تکلیف را خودتان را روشن کنید .
یکبار شما می گویید مدرک آقای نباتی فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی است غیر مرتبط با کار اوست .
و یکبار می گویید او که مدرک ندارد .
برای رفع شبه شما عرض می شود .
آقای نباتی امتحان جامع را گذرانده اند و الان در مرحله پایان نامه هستند .به این دانشجویان در این مرحله اطلاق دکتر جایز وصحیح است . می توانید سؤال کنید . هرچند که این اطلاعات کمکی به نوع تفکرات شما نمی کند . موضوع این است که اصلا شما شخصیت آقای دکتر نباتی را هدف قرار دادید نمی دانم چرا ؟ و تا اینجا حتی یک بحث علمی قابل قبولی که ادعا می کنید را مطرح نکردید .
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/22 - 15:37
بنده گفتم ایشون هنوز مدرک دکترا را نگرفته اند. شما خودتون هم اذعان می کنید نگرفته اند و امتحان جامع را داده اند فعلا. خب یعنی مدرکی هنوز در دستشان نیست. من گفتم اگر بپذیریم ایشون دکرتی تعلیم و تربیت دارند که ارشدشان هم همینه میشود شما بگویید چه ارتباط علمی بین رشته علوم قرآن و حدیث هست با تعلیم و تربیت؟ یعنی تو بگو فوق دکتری تربیت این دکترا به لحاظ دانشگاهی اندازه فوق دیپلم قرآن تخصص قرآنی ندارد. دارد؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/22 - 16:03
من تنها نکته ای که راجب خود جناب نبات یعرض کردم همین بود که مدرک تحصیلی و البته رژومه پژوهشی ایشون با علوم قرآنی و تجوید همخوانی ندارد. این نکته را هم از این باب گفتم که ایشان به صراحت گفته بودند مربیان آقران با درس قرآن بیگانه هستند. فقط قصدم این بود بگویم آقای نباتی این مربیان قآنی همه تخصص دانشگاهی علوم قرآنی دارند . نباید به این راحتی اهانتی صورت بگیرد. در سایر موارد من مطلبی راجب جناب نبتی عرض نکردم. خداوند را شاهد میگیرم من قصد اهانت به جناب نباتی را نداشتم و ندارم. اگر سوء برداشتی از طرف مخاطبین صورت گرفته از ایشان عذر میخواهم اما از ایشان هم میخواهم نسبت به حرفشان دربابا بیگانگی مربیان قرآن با درس قرآن عذر بخواهند چون مطابق تایکیدات قانونی مربی قرآن نمی تواند در درس قرآن حضورداششته باشد . و اسین گناه مربیان نیست.
پاسخ + +1 0 --
آموزگار 1397/05/22 - 12:43
آقا فرزاد
جملات شما سرشار از توهین ، تهدید و خود بزرگ بینی است . احساس می کنم با طبل تو خالی مواجه شدم که فقط سرو صدا دارد . پس به جای ترور شخصیت افراد و تبعیت از هوای نفس اگر اهل معرفت و علم وآگاهی هستید به سؤالات آن جور که شایسته است پاسخ بدهید که اگر اینگونه باشد ما با گوش جان می شنویم و تجزیه و تحلیل خواهیم کرد . در غیر اینصورت وقت خود و دیگران را تلف نکنید .
دانا چون طبله ی عطار است ، خاموش و هنرنمای و نادان چون طبل غازی بلند آواز و میان تهی .
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/22 - 15:39
میشود با ذکر مصداق بفرمایید من در کجای یادداشتم به جناب نباتی توهین کردم؟
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/22 - 15:45
شما انتظار داشتید جامعه قرآنی نسبت به این حرف ها واکنش نشان ندهد تا شما به راحتی با نفوذ در بدنه آموزش وپرورش فعالیت های قرآنی آموزش و پرورش را تعطیل کنید و هیچ اتفاقی هم نیافتد؟ نه خیر آقا. از این خبرها نیست. وزیر محترم و معاونت محترم پروشی فریب این حرف ها را نمیخورند و خوشبختانه در صدد ارتقای این فعالیت ها هستند. همانطوری هم که نماینده محترم تهرام جناب دکتر علی مطهری عرض کردند ان شالله سال آینده بوده فعالیت های پرورشی از جمله قرآنی بیشتر از الان هست. حرف آخر من به عنوان سرباز و خادم کوچک قرآن و به فرامیش مقام معظم رهبری به ورت آتش به اختیاربه نقد یادداشت شما برآمدم. والان اثر فرمان مقام رهبری را منی بر آتش به اختیار بودن را درک می کنم که چه اثرگزاری زیادی دارد.
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/22 - 20:39
همکاران محترم روزهاست که به جای عقلانیت و منطقی عمل کردن دنبال تخریب همدیگریم و آقای فرزاد هر کسی که یادداشتی می نویسد به آقای نباتی منتسب می دهد.فعالیتهای قرآنی به برکت و عظمت خود قرآن ادامه دار است و با حرف شماو آقای نباتی و سایرین ایستایی ندارد .و معلمین ابتدایی با تمام وجود با عشق و باورشان تلاش می کنند ونتیجه خواهد داشت. باید دنبال بهسازی و بهینه سازی روشها و آموزش ها باشیم. حرف زدن کافی است بدنبال فکری باشیم .در جریان سند 2020هم با توجه به تدکرات رهبزی بسیاری از به اصطلاح روشنفکران تعلیم وتربیت علم مخالفت برداشته بودند.پس بجای بازی با کلمات به فکر پاسخگوی باشیم . وبگذاریم مسیولین ذیربط پاسخگو باشند.و اگر اشتباه است خود آقای نباتی را مواخذه کنند و من و شما درحالیکه آین دکتر نباتی بیسواد در راستای فرمایشات رهبری مقاله در نفی این سند و مخاطرات ان مقاله نوشت.وکیل دیگران نباشیم . در صمن
پاسخ + +1 0 --
فرخ 1397/05/22 - 21:04
شما میگید بخاطر توهین به مربیان پرورشی که واقعیت هم ندارد جبهه گرفته اید در صورتیکه در صحبت های شما هم معلمین به عدم تسلط در آموزش قرآن محکوم شدند. در صمن ما هنوز جرات معرفی خود را نداریم و با اسم مستعار متن می نویسیم و داعیه مناره داریم .در ضمن کتب درسی براساس اهداف تعلیم وتربیت و سندبنیادین تعلیم وتربیت شده و با نطارت مسولین در مدارس تدریس می شود واگر مشکل باشد و نیاز به تغییر داشته باشد مقامات عالی وزارتخانه اقدام خواهند کرد.و اجماع در این زمینه خواهد بود.پس بیایند بسترسازی را مهیا کنیم
پاسخ + +1 -1 --
فرخ 1397/05/22 - 21:04
شما میگید بخاطر توهین به مربیان پرورشی که واقعیت هم ندارد جبهه گرفته اید در صورتیکه در صحبت های شما هم معلمین به عدم تسلط در آموزش قرآن محکوم شدند. در صمن ما هنوز جرات معرفی خود را نداریم و با اسم مستعار متن می نویسیم و داعیه مناره داریم .در ضمن کتب درسی براساس اهداف تعلیم وتربیت و سندبنیادین تعلیم وتربیت شده و با نطارت مسولین در مدارس تدریس می شود واگر مشکل باشد و نیاز به تغییر داشته باشد مقامات عالی وزارتخانه اقدام خواهند کرد.و اجماع در این زمینه خواهد بود.پس بیایند بسترسازی را مهیا کنیم
پاسخ + 0 0 --
فرزاد 1397/05/23 - 00:31
عدم تسلط با بیگانه فرق نمیکند؟ مثلا بنشین با بتمرک فرق ندارد؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/05/23 - 11:55
سلام
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/05/23 - 12:56
باسلام و احترام خدمت همه همکاران و تشکر ویژه از استادارجمند جناب آقای دکتر نباتی که بسیار دقیق، ظریف و موشکافانه به تحلیل وضعیت موجود در حوزه آموزش قرآن در آموزش و پرورش پرداختند و در قالب سؤالاتی بجا و عالمانه از وزیر محترم، در پی بیان علل نارسایی ها و ارایه راهکارهایی برآمدند که می‌تواند به نتیجه مطلوب برسد؛ هرچند بی مهری برخی که به نام نقد سؤالات به پراکنده گویی و افترا روی آوردند باعث شد خاطر جمع کثیری از افرادی که از نزدیک با شخصیت جناب آقای دکتر نباتی آشنا هستند و پای درس ایشان ساعتی تلمذ کرده‌اند را آزرده کند ولی "عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد" و به فضل الهی و اخلاصی که در وجود این معلم اخلاق و استاد فرزانه است به نتیجه مطلوب خواهد رسید.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/05/23 - 12:56
بنده بعنوان آموزگاری که بارها محضر جناب آقای دکتر نباتی کسب فیض کرده‌ام ایشان را مصداق "جهانی است بنشسته در گوشه‌ای" یافته‌ام و معتقدم اگر تاکنون چراغ آموزش قرآن در آموزش و پرورش خاموش نشده است پس از عنایت خداوند متعال و برکت خود قرآن کریم، نتیجه بصیرت و مجاهدت اساتید و مفاخری عالم، عامل و متخلق به اخلاق قرآنی چون استاد سیف، استاد وکیل و خاصه عزم جدی، اراده پولادین و روحیه جهادی جناب آقای دکتر نباتی است. امید است از حضور با برکت و معلومات سرشار این اساتید فرهیخته در نظام تعلیم و تربیت کشورمان آنگونه که شایسته است استفاده شود؛ چراکه همچنین شخصیت هایی حقیقتا تکرار نخواهند شد.
پاسخ + +1 0 --
yamahdi 1397/05/24 - 21:24
سلام علیکم و با احترام

وقـتي دربـاره ي آمــوزش قــرآن در ايــران فــكــر مي كنيد ...

▪️« گسـترده تـريـن فــعـالـيـت قرآني كشـور »   

✅ بـرگـزاري  34 ميلـيون 80 هـزار « زنــگ قـرآن » در ســال  
پاسخ + +1 0 --
yamahdi 1397/05/24 - 21:26
شايد نگاهي به آمار مرتبط با آموزش قرآن در اين وزارت به روشن شدن وضعيت موجود و نسبت آن با هژموني رويكرد نخبه گرايي موجود كمك نمايد : 

1- تعداد دانش آموز : 12 ميليون و 800 هزار دانش آموز

2- تعداد مدرسه : 92 هزار مدرسه ( در چهار دوره تحصيلي )

3- تعداد كلاس : 568 هزار كلاس درس

4- تعداد كلاس قرآن ( در هفته ) : يك ميليون و 136 هزار كلاس درس قرآن
پاسخ + +1 0 --
yamahdi 1397/05/24 - 21:28
5- تعداد كلاس قرآن ( در سال ) : 34 ميليون و 80 هزار زنگ قرآن

6- تعداد معلم قرآن : 390 هزار معلم قرآن ( آموزگار و دبير قرآن )

7- تعداد ساعات آموزش قرآن ( در طول 12 سال ) : 610 تا 650 ساعت ( براي هر دانش آموز )

8- تعداد صفحات كتاب هاي آموزش قرآن ( پايه هاي اول تا 12 ) : حدود 1400 صفحه 
پاسخ + +1 0 --
yamahdi 1397/05/24 - 21:29
9- تيراژ كتاب درسي قرآن : 12 ميليون و 800 هزار دانش آموز

10- ميزان اعتبارات تخصيصي به آموزش عمومي قرآن كريم در آموزش و پرورش : حدود ( 200000000000 ) 200 ميليارد تومان 

11-  هزينه كرد اعتبارات در « آموزش قرآن » : ( هيچگاه در زمينه آموزش قرآن مدارس هزينه نشده است. ) 

▪️« از اين پس اگر درباره قرآن در آموزش و پرورش فكر مي كنيد ... به اين آمار هم بيانديشيد. »    
پاسخ + +1 0 --
آموزگار 1397/05/25 - 12:24
سلام و عرض ارادت خدمت مدیر محترم صدای معلم جناب آقای پور سلیمان عزیز ، با تشکر از زحمات شما و همکاران عزیزتان در گسترش و ایجاد گفت و گوهای سازنده و اثر گذار . در چند روز گذشته شاهد بودم که نظرات ( کامنت ها ) به یکباره از 300 نظر به 170 نظر و از دیروز 24 مرداد 1397 تا به امروز 25 / 5 / 1397 تعداد نظرات از 175 به 136 نظر کاهش پیدا کرده است . در بیشتر مواقع هنگام پاسخگویی به سؤالات شرکت کنندگان در بحث نیاز به بازگشت به نظرات گذشته است که دوستان مطرح کرده اند . جناب آقای پورسلیمان عزیز اگر این اتفاق دلیل خاصی دارد بفرمائید . با احترام مجدد .
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/05/25 - 13:44
سلام

همکار محترم

این کاهش بیشتر به علت فعالیت خود همکاران بوده است و ارتباطی با صدای معلم ندارد .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 -1 --
منتظر المهدي 313 1397/06/05 - 11:59
به پایان آمد این پرسش
جوابش همچنان باقی

به صد دفتر نشاید گفت
حسب الحال مشتاقی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/26 - 15:53
مقاله « حذف زنگ قرآن مدارس به بهانه طرح ملي حفظ جزء 30 » را بايد ادامه مقاله « 40 سؤال قرآني از وزير محترم آموزش و پرورش » دانست.

هر دو مهم و اساسي
ولي هر دو « بي پاسخ »
پاسخ + 0 0 --
فاعتبروا 1397/10/27 - 10:53
هرگز از گذشته درس نگرفتیم.
اصرار بر تکرار اشتباهات پرهزینه و بی نتیجه تمامی ندارد.
شعارهای زیبا و بی مغز که فاقد حداقل چیستی و چرایی است همواره بیخ ریش فرهنگ کشور آویزان است.

کاش قبل از آنکه در طرح جنات ( حرم تا حرم ) دو طرف اتوبان از تهران تا قم را در طول دو دهه درختکاری کنند ( ۲۶۵ کیلومتر رفت و برگشت ) ابتدا اجرای آزمایشی کرده بودند. ...

از آن طرح ملی ۲۰ ساله چه به جای ماند ؟
هیچ !!!!!

شورای توسعه فرهنگ قرآنی رسما طرح ملی حفظ جزء ۳۰ را به بهانه آماده نبودن امکانات به سال بعد موکول کرد.

این یعنی اعلان شکست رسمی طرح ملی حفظ جزء ۳۰
این یعنی حیف و میل صدها میلیارد تومان اعتبارات آموزش عمومی قرآن
این یعنی ضربه شدید و جبران ناپذیر بر پیکر نحیف و رنجور ساعت درس آموزش قرآن وزارت آموزش و پرورش
این یعنی اختلال در نظام آموزش رسمی کشور

و سپس سکوت ( انگار اتفاقی رخ نداده است. )

فاعتبرو یا اولی الابصار !!!
سوره حشر ۲
پاسخ + 0 0 --
حقوق دانش آموزان ؟!! 1397/11/14 - 11:14
آقاي وزير !
چه كسي حفظ و رعايت حقوق دانش آموزان در طرح هاي متعدد در وزارت آموزش و پرورش را بر عهده دارد؟

حقوق دانش آموزان در اين طرح و برنامه ها كجا و چگونه رعايت مي شود؟

به عنوان مثال در طرح ملي حفظ جزء 30 :
آيا افزايش بيش از حد محتواي آموزش قرآن ( هر پايه حدود 100 صفحه كتاب درسي ) معقول است؟!

مشخصات طرح ملي حفظ جزء 30
حفظ 24 صفحه از قرآن ( بيش ترين صفحات در جزء 30 قرار دارد. )
حفظ 38 سوره ( 37 سوره + سوره حمد = بيش ترين سوره ها )
564 آيه ( بيش ترين آيات در اين جزء قرار دارد. )

به نظر مي رسد هيچكس مدافع حقوق دانش آموزان نيست.
چرا ؟!!!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور