صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" شیوه و روش های مربیان پرورشی باید همگام با تغییرات و تحولات جامعه بازنگری و بازسازی شود "

امور تربیتی در مدارس و فرایند تربیت دینی دانش آموزان

علی قربانی/ فرهنگی- لرستان

نهاد امور تربیتی در مدرسه و آموزش و پرورش

پس از گذشت قریب به چهار دهه از تاسیس نهاد امور تربیتی با نگاهی به راهبردها ،سیاست ها و عملکرد متولیان این نهاد و مربیان پرورشی مدارس باید گفت که ضرورت دارد فرایند تربیت دینی دانش آموزان ، شیوه ها و روش های مربیان پرورشی همگام با تغییرات و تحولات روز بازنگری شود تا جوابگوی نیازهای دانش آموزان باشد .

باید پذیرفت که دانش آموزان امروزی با توجه به رشد و گسترش شبکه های ارتباطی و دسترسی به اطلاعات جدید و درگیر شدن باسوالات جدید ؛ هر روزه شاهد شنیدن سخنان  نو و جدیدی هستند که سوالات بیشتری را برای آنان به وجود می آورد و اگر مربیان تربیتی نتوانند به این سوالات به زبان روز پاسخ گویند فرایند تربیت دینی دانش آموزان با مشکل مواجه خواهد شد . به نظر می رسد در این حوزه آن چنان که باید و شاید کار نشده و در خصوص ارتقای صلاحیت حرفه ای مربیان پرورشی گام های شایسته ای برداشته نشده است و شاید مشکلات  و دغدغه های زندگی اجازه نداده تا مربیان پرورشی  مطالعه را در سبد روزانه زندگی خود قرار دهند

 از طرفی همه ما می دانیم که تغییر و نوآوری از ویژگی های هزاره سوم است و جهان امروز هم با شتابی غیر قابل تصور در حال تغییر و دگرگونی است و اگر ما نتوانیم متناسب با این سرعت خود را به روز آوری کنیم در مواجهه با تغییر و تحولات دچار انفعال و شکست خواهیم شد .  این نکته را هم از نظر نباید دور داشت که مخاطبان مربیان پرورشی  در دورانی به سر می برند که آن را دوره نوجویی و نوآوری می نامند و نمی توان با زبان دیروز و با روش های سنتی گذشته با آنها سخن گفت و آنها را تربیت کرد .

حال این سوال مطرح می شود  که آیا فعالیت ها ، برنامه ها و روش های تربیتی مدارس در طول این چهار دهه مرتب  بازسازی شده اند؛  یا مربیان در مدارس همان سخنانی را تکرار می کنند که در گذشته بازگو می کرده اند و همان روش و شیوه را به کار می برند که در گذشته به  کار برده اند ؟

ممکن است در مواجهه با این سوال ،  سوال دیگری از طرف مربیان پرورشی  مطرح شود که مگر محتوای تربیت دینی دانش آموزان تغییر کرده که ما بخواهیم روش های خود را تغییر دهیم و به زبانی نو با مخاطبان خود سخن بگوییم که ما در جواب این سوال می گوییم درست است که محتوای تربیت دینی  از اصولی ثابت و تغییر ناپذیر پیروی می کند اما باید محتوا ، اجرا و روش های تربیتی را متناسب با نیازهای جدید دانش آموزان بازسازی و بروز آوری کرد که  برای آنان تازگی داشته باشد و آنهارا نسبت به مباحث و مفاهیم دینی و تربیتی جذب کند .

پوشیده نیست که پیامبران هم  با زبان مردم خود با آنها سخن می گفتند و معجزه آنان هم متناسب با علوم و فنوان زمانشان  بود و هیچ پیامبری را نمی یابیم که سیره و روش او از این قانون تخطی کرده باشد .

نکته مهم دیگر این است که روحیه پرسشگری ؛ کنجکاوی و  نقادی  در دانش آموزان امروز پررنگ تر از دیروز است و چه بسا در  مواجهه با مسائل مختلف شروع به پرسشگری و نقادی کنند و هر مسئله ای را به راحتی قبل نکنند و باید مربیان و معاونین پرورشی بتوانند با مجهز کردن خود به علوم و دانش های روز پاسخ های قانع کننده ای را برای دانش آموزان داشته باشند ؟

نهاد امور تربیتی در مدرسه و آموزش و پرورش

مشکل اینجا بیشتر می شود که مربی پرورشی با علوم و تکنولوژی جدید آشنا نباشد و در جریان ابهاماتی که در مورد مسایل تربیتی و دینی در شبکه های ارتباطی مطرح می شود ؛قرار نگیرد و نتواند با استدلال و منطق قوی پاسخی  اقناعی به زبان سلیس و روان بیان کند .

آیا فعالیت ها ، برنامه ها و روش های تربیتی مدارس در طول این چهار دهه مرتب  بازسازی شده اند؛  یا مربیان در مدارس همان سخنانی را تکرار می کنند که در گذشته بازگو می کرده اند و همان روش و شیوه را به کار می برند که در گذشته به  کار برده اند ؟ پس گام اول برای تاثیر گذاری و جذب دانش آموزان تغییر رویکرد؛ نگرش و بینش مربیان پرورشی و احساس نیاز برای تقویت جنبه های نظری و تئوریک مباحث دینی و تربیتی است . به نظر می رسد در این حوزه آن چنان که باید و شاید کار نشده و در خصوص ارتقای صلاحیت حرفه ای مربیان پرورشی گام های شایسته ای برداشته نشده است و شاید مشکلات  و دغدغه های زندگی اجازه نداده تا مربیان پرورشی  مطالعه را در سبد روزانه زندگی خود قرار دهند .

نکته دیگر این است که برای ایجاد نوآوری حتما ً باید از قالب های تکراری و روزمره گذشته جدا شد و اگر با همین شیوه و سیاق بخواهیم حرکت کنیم جایی برای نوآوری و تغییر مثبت باقی نمی ماند .

در این حوزه هم به نظر می رسد مشکلاتی وجود دارد و تکرار شیوه های قدیمی و تعدد بخشنامه های اداری آن چنان زیاد و دستوری است که  گاهاً فرصت ابتکار عمل را  برای خلاقیت و نوآوری از مربیان و معاونین پرورشی سلب می کند .

 مربیان و متولیان پرورشی باید بپذیرند که  در تربیت دینی باید با مخاطبان ارتباط موثر برقرار کرد و این ارتباط هم گاها آنچنان سهل و آسان نیست و جوان و نوجوان به ضرورت آرمانگرایی و ناسازگاری که مختص سن و سالش هست به راحتی تن به ارتباط با مربی پرورشی نمی دهد و این مربی است که باید با هنر خود جوان را جذب کند و اگر در مسیر تربیت دینی دانش آموزان به خاطر این ویژگی ها چالش ایجاد شود برای برطرف کردن آن باید با شناخت زمان و نیازهای آنان به روش های  نوین گام برداشت .

نهاد امور تربیتی در مدرسه و آموزش و پرورش

البته این موضوع مختص به دانش آموزان نیست و گاها در یک مدرسه به دلیل نوع عملکرد یا تبلیغات مختلف نگرش مثبتی نسبت به مربیان پرورشی احساس نمی شود و چون کار تربیت فرایندی است و باید در یک سیستم و مجموعه همه عوامل مدرسه روش های  خود را هماهنگ و همسو ی با هم اجرا کنند ، مربیان پرورشی در این حوزه هم باید فعالانه عمل کنند و نوع ارتباط و عملکرد آنان به گونه ای باشد که دانش آموزان و دبیران را توامان جذب نماید .  

تاکید می شود که متولیان پرورشی  نباید در برابر نوآوری و تازگی جبهه بگیرند و آن را بدعت تلقی کنند چرا که به واسطه همین نوآوری و تازگی در معرفی سیمای دین است که می توان قشر جوان و نوجوان را جذب کرد .

 در پایان تاکید می گردد که نهاد امور تربیتی از جمله نهادهایی است که به فراخور نیاز زمان توسط شهیدان رجایی و باهنر تاسیس شد و رمز  توفیق آن حرکت در بستر زمان بود چیزی که باید به عنوان راهبرد کاری مد نظر قرار گیرد و در هر زمانی متناسب با شرایط و نیاز دانش آموزان روش ها  به روز آوری و بازسازی شود . 

نهاد امور تربیتی در مدرسه و آموزش و پرورش


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 14 مرداد 1397 ساعت 13:11 خوانده شده: 242 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 -1 --
ناشناس 1397/05/14 - 16:26
آقای قربانی وقتی خودتون رییس اداره روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش بودید چکار کردید در این مورد؟ قبل از تئوری پردازی لطف بفرمایید گزارش واقعی عملکردتون رو بگید. وگرنه اینها همش حرفه.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/05/15 - 08:44
من نزدیک 16سال است در اداره کل کار می کنم و در این مدت نزدیک هفت هشت نفری در روابط عمومی کارکرده اند . در این مدت هیچ کس به اندازه آقای قربانی موفق نبوده و اگر شایسته سالاری و لیاقت در آموزش و پرورش بود ایشان لیاقت جایگاههای بالاتر را داشت . جای افسوس است که یک نیروی خدماتی را به جای ایشان منصوب کردند . اوایل درگاهپور را به عنوان نیروی شرکتی وردست جهان آرا بود و اگر طرح حاج بابایی نبود می بایست الان به عنوان نیروی خدماتی مدارس کار می کرد .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/15 - 09:49
فرقی نمی کند بین آقای قربانی و آقای درگاه پور . حتی بیا این عزیزان با وزیر آموزش و پرورش هم فرقی میکند. یک سری بخشنامه هستند که باید پاسخ بدن. یا مثلا روابط عمومی هم یه سایتی داره که خبرها را میزنه اونجا . اونم اون سایت رو فقط خودشون می بینن. وگرنه مخاطبی نداره. خب زمانی باید دم از شایسته سالاری بزنیم که این آقا چند بار رتبه برتر روابط عمومی هی کشورو یا نه همون استانو گرفته باشه. وقتی ایشون هیچ نداره چه فرقی با درگاه پور داره که اونم هیچ نداره. ؟ در ضمن اینکه یه نفر به عنوا ن قردادی یا خدمتگذار استخدام بشه بعد پیشرفت بکنه نکته منفی نیست بلکه اولا تو این هاگیر واگیر استخدام همینم نیست یه فرد یحاضره با دکتری بشه سرایدار مدرسه ایه نشان از بی لیاقتی اش نیست بلکه نشا از بی لیقاتی مسوالا ن هست که توان ایجاد کار رو ندارن. دوم اگه کسی از سرایدراری به وزارت رسید یعنی ای ن آقا ادم تواندمند و با استعدادی هست که خودشو کشیده بالا. آین آقا که اومده جای قربانی خوراکش روابط عمومیه چون خبرنگار صداو سیماست و از قضا برا همین بهترین گزینه برای روابط عمومی.
پاسخ + +2 -5 --
علی قربانی 1397/05/14 - 16:37
دوست عزیز نمی دانم علت این برآشفتگی جنابعالی چیست خوب است بدانید که من خودم با شناخت دقیق از این حوزه تحلیل خودم را بیان کرده ام .حضرتعالی اگر باور ندارید با منطق علمی بفرمایید تا ما استفاده کنیم .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/14 - 21:35
اشتباه مثبت دادم
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/05/15 - 11:11
نباید متعصبانه قضاوت کرد . من کار چندین نفر را دیده ام . شخصیت آقای قربانی به گونه ای بود که همه برایش ارزش و احترام قائل بودند . همه مسئولین استانی او را می شناختند و برای شخصیت فردی و نوع کارش ارزش قائل بودند . در حوزه خبر نویسی استاد بود . در جلسات ما حضور داشتیم وقتی خبرها را می نوشت لذت می بردیم و متوجه مهارت او می شدیم .هر موقع رادیو یا تلویزیون در خصوص آموزش و پرورش بحث می کرد علنا به نیکی از آقای قربانی یاد می کردندو او را از جمله مدیران موفق می خواندند . روابط عمومی خبرنگاری نیست . الان سایت ها را که دنبال می کنی هیچ خبری از آموزش و پرورش نیست در حالی که آن موقع هر سایتی خبر اصلیش خبر آموزش و پرورش بود . من عقده ای با هیچ کس ندارم ولی اصلا نمیشه آقای درگاهپور را با قربانی مقایسه کنی . خلا او الان کاملا احساس میشه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/15 - 12:10
سلام آقا معلم عزیز. شما خودتون میگید روابط عمومی خبرنگاری نیست بعد میگیر قربانی خوب خبر می نوشت.. جای تعجبه. یکی از مهم ترین کارای روابط عمومی اطلاع رسانیه. هم قربانی هم درگاه پور قابل احترام هستند برای من اما دوست عزیز از هیچ کس برای خودت بت نساز.جهت اطلا عرض میکنم از قیافه درگاهپور هم بدم میاد حتی. این حس رو نسبت به قربانی ندارم. اما میگم وقتی خلاقیتی نیست و قرار کار باندی انجام بشه چه فرقی بین قربانی و درگاه پوره. به خدا هیچ. معلم جان تو مملکت ما دنبال شایسته سالاری نگرد. اگر شایسته سالاری معنی داشت نه خاتمی و نه احمدی نژاد و نه روحانی رییسجمهور میشدند. اینه چه سابقه ای داشتند که شدند رییس جمهور؟ هیچی . اولی وزیر ارشاد دومی شهردار و سومی دبیر شورای امنیت ملی. اینها که نشد رزومه. تو چین مملکتی چه انتظاری از شایسته سالاری داردی ؟
پاسخ + +9 0 --
فرزاد 1397/05/14 - 17:33
من حرفم اینه تا مسئول هستیم حرفی نمیزنیم که به کسی بربخوره مبادا پستمونو از دست بدیم. اما تا از پستمون کنار می کشیم میشیم منتقد. اقای قربانی فقط شمااینطور نیستید. همه مسولان همینن. این حرفای شما زمانی ارزش داشت ککه مسول بودید نه الان. دوست عزیزم موف باشی .
پاسخ + +4 -1 --
علیرضاجانبزرگی 1397/05/15 - 09:02
تاسیس نهاد امور تربیتی برگرفته از اندیشه های امام راحل(ره)بعنوان بنیانگذار این نظام و انقلاب بود اما در شرایطی که سیستم آموزش و پرورش مدرک تحصیلی شناخت اندیشه های امام خمینی را در حکم شغلی همکاران به رسمیت نمی شناسد شما انتظار دارید به ثمرات اندیشه های حضرت امام (ره)که یکی از آنها امور تربیتی است توجه شود؟!زهی خیال باطل این خانه از پای بست ویران است خواجه در بند نقش ایوان است!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور