صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" به مناسبت روز خبرنگار و قدردانی از صدای معلم رسانه مرجع فرهنگیان "

خبرنگاران آزاد و رسانه های مستقل تنها گزینه کم هزینه و مطمئن برای حصول دموکراسی

کرامت رنجبر دستنایی/ دبیر و دانشجوی دکتری ژئو پلیتیک دانشگاه تهران

روز خبرنگار و رسانه های مستقل و جایگاه رسانه تخصصی فرهنگیان صدای معلم

دهکده جهانی و جامعه اطلاعاتی نشان از گذار به‌سوی جامعه مدرن است که رسانه‌ها تنها سازنده تصویر ذهنی و شکل‌دهنده به افکار عمومی و از سوی دیگر در فضای بسته و ایزوله شده مدیران و مسئولان مملکتی ذره‌بینی برای نشان دادن مشکلات و معضلات و بروز دهنده انتقادات و پیشنهاد‌ها برای حرکت به‌سوی دموکراتیک کردن فضای ملی دارند .

آنچه در عوامل تشکیل‌دهنده رسانه‌ها حائز اهمیت است عوامل انسانی تهیه خبر و گزارش‌ها از بطن جامعه است . شاید بهترین عنوان را برای خبرنگاران چنین بیان کرد «خود برای همه و هیچ‌کس برای خود » است.

روز خبرنگار و رسانه های مستقل و جایگاه رسانه تخصصی فرهنگیان صدای معلم

مهم‌ترین مشکل خبرنگاران عدم نقدپذیری مسؤولین است و همیشه راهی همچون شکایت، ارعاب و تهدید و در برخی موارد تطمیع را در پیش می‌گیرند که در ظاهر ثابت کند مسئولان بر خبرنگاران برتری دارند و می‌توانند با ابزارها و اعمال فشارهای خود که ناشی از سوءاستفاده از مسؤولیت آنان است، خبرنگاران را با شکست و یا حذف روبه رو سازند  خبرنگاران آزاد و رسانه‌های مستقل و غیر وابسته به عوامل حاکمیتی از اهمیت دوچندانی در بین رسانه‌های جمعی دارند چراکه واقعیات جامعه را بدون روتوش و به‌صورت واقعی انعکاس می‌دهند و چشم و گوش بینا و شنوای جامعه مدرن و دموکراتیک هستند. اگرچه در جامعه‌های غیر دموکراتیک و سلطه‌طلب و زیاده‌خواه و مستبد راه پر سنگلاخ و سنگ‌اندازی بر سر راه رسانه‌ها و خبرنگاران اسب چموش آنان را رم می‌دهد اما هیچ گزینه مسالمت‌آمیز و صلح‌طلب دیگری جز رسانه و خبرنگار برای رسیدن به دموکراسی و ایفای حقوق ملت در چنین فضایی متصور نباشد.

در کشور ما ایران در دولت‌های مختلف آزادی بیان و رسانه‌ها با فراز و نشیب‌های گوناگونی روبه‌رو بوده است و از بستن روزنامه تا زندانی شدن خبرنگاران و ایجاد جو خفقان در نوسان بوده است و این خود به‌تنهایی نشان از تأثیرگذاری رسانه در افکار عمومی دارد اگرچه دولت‌مردان با عناوین رسانه معاند یا کذاب به مقابله با رسانه‌ها می‌پردازند اما واقعیت این است که « تا نباشد چیز کی مردم نگویند چیزها »

خبرنگاران از معدود قشرهای جامعه هستند که ابزاری قدرتمند همچون قلم و رسانه را تحت اختیار دارند ولی همیشه مطالبات مردمی، پیگیری و انعکاس رویدادها و عملکردهای مسؤولین را بر خود ترجیح می‌دهند اینکه این قشر بسیار مظلوم بوده و هیچ ادعای جز نوشتن حقایق ندارند بر هیچ‌کس پوشیده نیست و با زحمت می‌توان در لابه‌لای اخباری که در سطح کشور منعکس می‌شود مطالبی را یافت که یک خبرنگار و صاحب رسانه مطالبه‌ای را برای خود داشته است.

روز خبرنگار و رسانه های مستقل و جایگاه رسانه تخصصی فرهنگیان صدای معلم

لذا مهم‌ترین مشکل خبرنگاران عدم نقدپذیری مسؤولین است و همیشه راهی همچون شکایت، ارعاب و تهدید و در برخی موارد تطمیع را در پیش می‌گیرند که در ظاهر ثابت کند مسئولان بر خبرنگاران برتری دارند و می‌توانند با ابزارها و اعمال فشارهای خود که ناشی از سوءاستفاده از مسؤولیت آنان است، خبرنگاران را با شکست و یا حذف روبه رو سازند.

تمام تلاش خبرنگاران بر این بوده است که با مردم هم‌نوا شوند که آنان چه می‌گویند و چیزی هم غیر از درد دل‌های مردم نگفته و ننوشته‌اند اما با همه این صداقت، باز در بیان انتقادها بعضی مسئولان به‌سوی خبرنگاران هم چنان نشانه می‌روند و مواخذه می‌کنند حتی از خود آنان گذر کرده و از خانواده‌شان نیز نمی‌گذرند همچنین مسئولانی وجود دارند که حتی خطاها و اشتباهات خود را هم متوجه برداشت اشتباه خبرنگار و رسانه می‌دانند و این موضوع را بهانه‌ای برای عدم پاسخگویی یا شرط گذاشتن برای پاسخگویی به رسانه‌ها به‌عنوان پل ارتباطی آنان با مردم قرار می‌دهند.

در سنوات اخیر آموزش‌ و پرورش و فرهنگیان با معضلات و مشکلات متعدد فرهنگی، آموزشی، تربیتی، منزلتی، معیشتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و اعتراضات و تجمعات برای دستیابی به حداقل‌های درخواستی خود با تقابل نهادهای قضایی برون‌سازمانی و هیئت‌های بدوی درون‌سازمانی مواجه شده‌اند و لذا رسانه‌های تخصصی فرهنگیان برای دستیابی به اهداف و ارتقاء دستگاه خود بیکار ننشسته‌اند و با حضور فعالان زبده و دغدغه مند لباس عافیت و عافیت‌طلبی را از تن به در کرده و آسایش خود را فدای رفاه جمعی معلمان نموده و به قلم‌زنی پیرامون مشکلات و دغدغه‌های قشر فرهنگی و نشر مطالب، اعتراضات، انتقادات، شکایات و از سویی دیگر پیشنهاد‌های گروه مرجع خود پرداخته تا صدای معلم را به گوش متصدیان سیستم آموزش‌ و پرورش برسانند و بازخورد ایرادات برای اصلاح سیستم یا سازمان کارساز شود و این مورد به‌عنوان نقطه قوت و فرصتی طلایی برای مسئولان هوشیار و دوراندیش می‌باشد چراکه بعد از خلع از مسئولیت نه می‌توانند جبران مافات کنند و نه دیگر دلایل و مستندات آنان قابل استماع است و به‌قول‌معروف «مشت بعد از جنگ است »

روز خبرنگار و رسانه های مستقل و جایگاه رسانه تخصصی فرهنگیان صدای معلم

مسئولانی وجود دارند که حتی خطاها و اشتباهات خود را هم متوجه برداشت اشتباه خبرنگار و رسانه می‌دانند و این موضوع را بهانه‌ای برای عدم پاسخگویی یا شرط گذاشتن برای پاسخگویی به رسانه‌ها به‌عنوان پل ارتباطی آنان با مردم قرار می‌دهند  بنابراین به‌جرئت می‌توان گفت که رسانه‌ ی تخصصی فرهنگیان ؛ «صدای معلم» به‌عنوان رسانه‌ای مستقل و مرجع و قابل‌اطمینان که این روزها مطالب آن بعد از انتشار در دیگر رسانه نیز بازنشر می‌شود نقش به سزایی در آگاهی سازی و هماهنگی جامعه فرهنگیان برای دستیابی به خواسته‌های خود داشته است و در این مصاف با مخاطرات و مشکلات متعدد روبه‌رو است و گاها مورد حملات ناجوانمردانه و یا برخورد قهرآمیز درون دستگاهی قرار می‌گیرد اما همچنان باروحیه خستگی‌ناپذیر و بدون حب و بغض و منافع شخصی و بدون دریافت هرگونه منابع مالی دولتی صرفاً برای اصلاح امور دستگاه عریض و طویل آموزش‌وپرورش عاشقانه به کار خود ادامه می‌دهد.

بر این اساس بر خود لازم دیدم که از طرف جامعه فرهنگیان و در آستانه روز خبرنگار از تمام خبرنگاران عرصه تعلیم و تربیت ضمن تبریک ، تشکر و قدردانی خود را ابراز نمایم و نیز از تلاش‌های صدای معلم و نستوه مجاهد عرصه تعلیم و تربیت جناب علی پورسلیمان ضمن آرزوی سلامتی، تقدیر و تشکر نمایم و استدعا می‌نمایم که همکاران ارجمند فرهنگی و همچنین مسئولان آموزش‌ و پرورش تلاش‌های مدیریت رسانه صدای معلم را قدر بدانند و همکاری لازم را در جهت انعکاس اخبار و رویدادها و نقطه نظرات دوطرفه صف و ستاد آموزش‌ و پرورش مبذول فرمایند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 15 مرداد 1397 ساعت 22:15 خوانده شده: 157 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
دبیر 1397/05/15 - 23:35
مدیر صدای معلم روز خبرنگار را به شما تبریک میگم و از تلاش شماتشکر می کنم.
پاسخ + +3 -1 --
حاج حسینی 1397/05/16 - 00:20
درود بر صدای معلم و سکاندار آزادمنش آن جناب پورسلیمان و به امید ارتقای سطح شفافیت وآستانه تحمل نقد و تحمل مخالف از سوی همه ی همکاران !!
پاسخ + +1 0 --
امامی 1397/05/16 - 08:02
با سلام و احترام
و با کسب اجازه از محضر استاد گرانمایه
جناب آقای رنجبر دستنایی ،

از فرصت و تناسب موضوع سود جسته و روز خبرنگار
را خدمت با سعادت جناب آقای پورسلیمان خـــبرنگار سایت صدای معلم تبریک عرض می نمایم. امیـد که فراز و نشیب های این حـــرفه با دل آزاریهای رنجش عـــده ای از مــنابع خبری در ســـایه ارائه خــبرهای دلنشین و گـــوارا برای همکـــاران ، از وجود صادقانه حضرتعالی در تداوم انجام رسالت خبرنـگاری زودوده گردد. رسانه مستقل خبرنگاری مستقـل می طلبد.
پایدار و سربلند باشید . روزتان مبارک.
پاسخ + +1 0 --
بایبوردی 1397/05/16 - 10:18
سلام و عرض ارادت

ضمن تشکر از استاد بزرگوار جناب آقای رنجبر دستنایی،
روز خبرنگار را بر سخت کوش سایت صـــدای معــــــلم ، خبرنگار نستوه ، جناب آقای پورسلیمان تبــریک و تهنیت عرض می نمایم. با آرزوی توفیق روزافزون .
پاسخ + +1 0 --
بایبوردی 1397/05/16 - 10:22
دو بیتی زیر تقـــــدیم به تمامی
نویسندگان سایت صدای معلم:

قلم گفـــــتا نویسی نامۀ من
قلــــم زن سینه دلـــدادۀ من
کجــــا باید نویسم ناتـــــوانم
قلـم گفتا که دل ها خانۀ من
پاسخ + +1 0 --
مهرپور 1397/05/16 - 11:52
تبریک آقای پورسلیمان گرامی.صدای معلم تنها فضای مجازی که فرهنگیان می توانند از مشکل ها و دردهایشان بنویسند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور