صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

بود که قرعه دولت به نام ما افتد؟

جواب من را که شنید چهره اش درهم شد،آهى كشيد و گفت:« از بين پيغمبرا چرا جرجيس؟ آخه معلمی که پول نداره!»

محمدرضا بزرگ نیا/ دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان

جایگاه معلمی و معلمان   پس از عجله بسیار بالاخره لحظه آخر به قطار رسیدم. طول قطار را به امید پیدا کردن یک صندلی خالى طی می کردم.

با ديدن اولين صندلى خالى به سرعت جلو رفتم.

از آقايى كه روى صندلى كنارى نشسته بود پرسيدم:

- جای کسی نیست؟

-نه آقا بفرمایید .

انگار که دنیا را داده باشند .فورا روی صندلی نشستم کیفم را پایین صندلی گذاشتم، کتابی از آن بیرون آوردم و مشغول ورق زدن آن شدم.

قطار حالا راه افتاده بود و در آن اثنا صدای مبهمی شنیدم .

خوبی شما انشاءالله؟

وای! اصلا حوصله اين يكى را نداشتم آن هم  بعد از سر و كله زدن با اساتيد دانشگاه در يك روز سخت . درحالي كه با بی میلی کتاب را مي بستم صورتم را چرخاندم و گفتم.

-خیلی ممنون .

کوتاه جواب دادم تا ادامه ندهد. چند ثانیه ای سکوت حکمفرما شد با خودم گفتم احتمالا متوجه رنگ رخساره و سر درونم شده و خيال ندارد ادامه دهد، خواستم كتاب را باز كنم كه ...

-دانشجو هستید؟

-بله

دیگر آن سکوت هم حکمفرما نمی شد ، پینگ پنگی می پرسید و ما هم دیگر کامل بی خیال کتاب شدیم.

-دانشجو کجا؟

-همین تهران

برای آن که به سوال بعدی نکشد خودم ادامه دادم ....

-در واقع دانشگاه تربیت معلم ( معمولا مردم خیلی با دانشگاه فرهنگیان آشنا نیستند من هم برای آنکه توضیح بیشتری ندهم از همان اول می گویم تربیت معلم کما اینکه مدیریت امروز دانشگاه نیز به درست یا غلط درصدد تغییر نام آن هستند، گویی که از این دانشگاه فقط نام آن مشکل دارد)

- یعنی میخواید معلم...

-بله،بله .

جواب من را که شنید چهره اش درهم شد،آهى كشيد و گفت:« از بين پيغمبرا چرا جرجيس؟؟ آخه معلمی که پول نداره!»

خدااا! دوباره باید فرد دیگری را توجیه کنم که چرا با حقوق به تعبیری «چندرغاز» رشته معلمی را انتخاب کرده ام. نفس عمیقی کشیدم و شروع کردم.

-بله، درست می فرمایید پولی نداره اما من علاقه داشتم و مزایای خوبی هم داشت.

- چه مزایایی مثلا؟

-مثلا اینکه سربازی به اون معنا نداریم، کمک هزینه دریافت می کنیم و ...

- به نظرت ارزش داشت؟

لحظه اى در چشمانش خيره شدم! خواستم کمی بحث فلسفی کنم که بستگی به این داره که ما ارزش را در چی ببینیم گفتم ممکنه پینگ پنگ روی دور تند بره! گفتم:

من دنبال علاقه ام رفته ام الان هم راضیم،  سعی می کنم با کارهایی که در کنار معلمی داشته باشم در تنگناى مالى هم قرار نگیرم.

-والا الان من خیلی از معلم های بازنشسته را می بینم که آژانس کار می کنند یا فلافلی زده اند!

-نمی دونم چی بگم بالاخره هست این چیزا !

جایگاه معلمی و معلمان

خلاصه سرتان را درد نیاورم شروع كرد به پيشنهادات اقتصادى مثلا گفت پرورش غاز شغل سود آوری خواهد بود و من هم دائم گفته هایش را تایید می کردم.بالاخره از قطار پیاده شدم و به سمت تاکسی ها رفتم داشتم به غاز فکر می کردم.شايد بهتر بود از همان ابتدا هم دست به دامن غاز ها مي شدم .

چند روز بعد گوشی ام زنگ می خورد، صفحه گوشی را نگاه می کنم ، معلم دوره کارورزی ام بود متعجب شدم، تقریبا آخرین سال های خدمتش بود ( دانشجو معلم ها معمولا 4 ترم دوره ای به نام کارورزی می گذرانند و به مدارس مختلف می روند) گوشی را برمی دارم و از اینکه این قدر به فکر من بوده خوشحال می شوم ، کمی گپ می زنیم و آخرش می گوید بزرگ نیا جان توصیه می کنم به فکر شغل دیگری باش و... گوشی را قطع می کنم. ایشان دیگر استخوان خرد کرده معلمی بودند،دوباره به غازها فکر می کنم این دفعه در اینترنت جست و جو می کنم:

"پرورش غاز"

چند روز بعد دوباره وارد ایستگاه قطار می شوم این بار و در مسير رفت به دانشگاه .

معلم آموزشگاه زبانمان را مي بينم و شروع می کند به پرسیدن ، حال و احوال ، دانشگاه و ...

 همه را توضیح می دهم و توصیه های او نیز شروع می شود:

بزرگی! تا میتونی بیا بیرون از معلمی ، خواهرم تو آموزش و پرورش کار می کنه پیر شده ،آخرشم هيچى . از این مملکت برو. گلگى هم مي كند، من كه چند مقاله معتبر بین المللی دارم الان تو بازار کار می کنم،ما که نتونستیم حقمون رو بگیریم شما هم از این مملکت برید .حتی پیشنهاد همکاری در نوشتن مقاله را می دهد تا روند خروج من را تسریع کند.

این بار در قطار عبارت دیگری را سرچ می کنم:

"پذیرش دانشجو در خارج از کشور"

آنقدر نتیجه می آید که خواندنشان را به بعد موکول می کنم به فکر فرو می روم از معلمی تا شغل دوم از غاز تا خروج از کشور .

الان من مانده ام و این همه توصیه که همه آنها یک نقطه مشترک دارند، " معلمی چیزی ندارد"

جایگاه معلمی و معلمان


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سه شنبه, 16 مرداد 1397 ساعت 23:32 خوانده شده: 431 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
رضایی 1397/05/17 - 00:21
عدالت نیست.
اقتدار در برخورد با فساد نیست.
در نتیجه می گویند:بودجه برای حقوق معلم کم است.
در قدیم این وضع نبود.
پاسخ + +3 0 --
جواد 1397/05/17 - 00:45
تا ... در وزارت خانه و اداره کل و اداره و مدرسه و ..... هستن ووضع همینه
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/05/17 - 08:48
مهلمی خوب است.چون وقتی به کلاس درس میروی و بچه های خودت را میبینی دلت نمیاید که کم کاری کنی.دلت نمیاید کمفروشی کنی میگویی بگذار از طرف من چرب باشد .اما دولتمردان و صاحبان مملکت که فقط گاهگاهی دلشان میگیرد و میایند و موعظه نصیحت میکنند و همیشه هم از فعل مجعول استفاده میکنند و میگویند اینکار باید بشود!!!این ایثار و سختکوشی معلمان و بیش از حد کار کردن آنها را بحساب خودشان میگذارند و از رئیس منطقه گرفته تا مدیر کل و وزیر با زحمات همین معلمها میروند حج بیت الله و استخوان سبک میکنند.جایزه میگیرند.! یادم میاید قدیمها میگفتند با وسیله دیگران نباید وارد حجله شد. اگر خودت عرضه نداری لطفتا خفقان بگیر.این توصیه به خفقان گرفتن از سوی من کمترین به صندلی نشینان و زیلو نشینان این مملکت است از گنده ترین تا خرد ترینشان. لطفا بمیرید.
پاسخ + +3 -2 --
امامی 1397/05/17 - 11:39
سلام
ظاهرا خویشتن پنداری شما از شغل معلمی صحیح نیست.
در متن گفتید که به معلمی علاقه دارید اگر چنین بود در
برابر غازچران کم نمی آوردید و با کمک علاقه از شغل
معلمی دفاع می کردید.
چون شما در این متن قصد دارید به سه کلمه مورد انتظار
خود در آخر یادداشت برسید لذا هیچ دفاع یا مقاومتی از
خود در قبال پیشنهادات نمی کنید.
در این جامعه همه کارشناس اصلاح امور و ارایه دهنده طریق
هستند. ما عادت داریم مشاوره بدهیم نه بگیریم.
لذا با این تردیدی که شما دارید بیشتر به علاقه خود بیندیشید
که مبادا برای فرار از سربازی نیامده باشید این دانشگاه. یا
برای رسیدن به همان مزایایی که در ذهن تان دارید و ذکر کردید.
موفق باشید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/05/17 - 14:07
کاش هنگام دادن امتیاز منفی ، مفهوم
خیر و شر را درک می کردید.
پاسخ + 0 0 --
بزرگ نیا 1397/05/17 - 15:23
سلام بر شما خانم امامی نکته اول اینکه من مثال هایی از سه شخصیت(تیپ) در متن آوردم شخصیت اول یک فرد عامی بود که طبعا هیچگونه ارتباطی با شغل معلمی نداشت، شخصیت دوم سال ها معلم بود و شخص سوم نیز یک فرد با مدرک دانشگاهی بود که کم و بیش ارتباطی با آ.پ داشت قصد این بود که نشان دهم که اعتبار شغل معلمی چگونه در میان گروه های مختلف و حتی خود معلمان در حال ریزش است بنابراین متن قصدی نداشت که به دفاعیات من درباره این حرفه بپردازد گرچه به نظرم دفاعی هم لازم نیست آ.پ نهادیست که تقریبا غالب خانواده ها با آن سروکار دارند، وضعیت معلم ها را میبینند و تفکر خود را از این شغل بر مبنای فکت های موجود می سازند و نه گفتارهای شعارگونه
پاسخ + 0 0 --
بزرگ نیا 1397/05/17 - 15:25
ادامه پاسخ
نکته دوم اینکه بنده در دوران کارورزی1 به مدرسه محل تحصیل خود رفتم و مدیر آن مدرسه گفت برای چه تربیت معلم رفتی؟ و اتفاقا من دفاعی جانانه کردم در دوره کارورزی2 در اتاق دبیران نشستم و بالاتفاق دبیران از تنگناهای مالی و شرایط سخت معلمی می گفتند و من باز هم دفاعی جانانه کردم در دانشگاه استاد محترم می گفتند که این حرف های خیلی زیبا که می گویند " معلمی شغل انبیاست" "معلمی عشق است" جملات بسیار درستی است اما برای شما پول نمی شود بنابراین از همین الان به فکر پول در کنار معلمی باشید دیگر واقعا من حوصله دفاع جانانه نداشتم بنابراین وقتی نشانه ها از هر طرف هجوم می آورد می توانید این حق را داشته باشید که کمی نسبت به شور و علاقه اولیه تردید کنید(گرچه من حداقل اکنون تردیدی نسبت به این حرفه ندارم و واقعا آن را دوست دارم اما دیگر حوصله دفاع جانانه ندارم) در هر صورت اینکه من علاقه دارم یا ندارم موضوعی فرعیست موضوع چیزی بالاتر از این حرف هاست و آن ریزش اعتبار شغل معلمی در بین توده های مردم است. در پایان ممنونم از حسن توجه شما خانم امامی
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/05/17 - 16:59
سلام همکار جوان و ارزشمندم،

شرمنده در متن دفاعی از شغل معلمی ندیدم و تردید و دو دلی شما در قِبال وسوسه کنندگان به خواننده منتقل می شود. فعلا خیلی جوان هستید اگر قرار است انشاا... به این وادی قدم بگذارید می بایست انرژی زیادی برای دفاع جانانه کسب کنید. در برابر خویشان نزدیک و دور ، همسایگان و کسبه محل، خود همکاران و دانش آموزان و رسانه ها و......
امید که جسارتی نکرده باشم.
برایتان بهترین شرایط و امکانات شغلی را طی 30 سال خدمت با عزت آرزومندم. امید که روزی جزو ستارگان عرصه تعلیم و تربیت کشور باشید. خدا قوت . موفق باشید.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/05/17 - 15:42
نوشته زيبا و قابل تاملي بود..در اين كه معلمي عشق است شكي شكي نيست اما نمي توان با توجه به شرايط اقتصادي مشكلات مالي را ناديده گرفت..درامد كم قطعا در كيفيت اموزش نيز تاثيرگذار خواهد بود..چيزي كه متاسفانه شاهدش هستيم..
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/05/17 - 22:42
به طور قطع تنها انگیزه ما دبیران فقط دلسوزی و علاقه نسبت به دانش اموزان است که اگر مسولین به اوضاع معیشتی ما رسیدگی نکنند این علاقه روز به روز کمتر خواهد شد هر چند میدانم حتی یکی از مسولان اموزش وپرورش این نوشته ها را نمیخواند
پاسخ + 0 0 --
مجتبی 1397/05/19 - 14:06
این دلسوزی رو ببر دم نانوایی بگو من معلم دلسوزی هستم ، ببین بهت نون میده بخوری ؟
پاسخ + +3 0 --
معلم 1397/05/18 - 00:44
کنار شغل معلمی یک مهارتی را یاد بگیرید که بعدها خانواده تان را تامین کنید و هر وقت دیدید آ.پ خیلی زور می گوید از آ.پ بیرون بیایید و خیالتان از بابت مالی نگران نباشد. اگر فقط متکی به درآمد آ.پ باشید خوب نیست.
پاسخ + +2 0 --
حسین 1397/05/18 - 01:15
امروز مشغول ثبت نام دانش آموزان پایه هفتم بودم.مدارگ یگ دانش آموز را چگ می گردم متوجه کپی حگم حقوقی پدر دانش آموز که احتمالا اشتباهی در بین مدارک دانش آموز قرار گرفته بود شدم.از روی کنجکاوی نگاهی به آن انداختم.و از دیدن مبلغ درج شده در پایین حکم خون در رگهایم منجمد شد.یک کارمن اداره گاز با مدرک لیسانس و پانزده سال سابقه خدمت بیشتر چهار برابر من فرهنگی بیست و هشت سال سابقه حقوق می گیرد.آیا این انصاف است که من فرهنگی با این سابقه مبلغ حکمم سه و نیم میلیون باشد و از کارمن اداره گاز سیزده میلیون.چه کسی جوابگوست؟!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/18 - 10:25
سلام
البته کنجکاوی ارزشمندی نبوده است. خویشتن داری می کردید
بهتر بود.
پاسخ + +2 0 --
مجتبی 1397/05/18 - 15:02
ما باید بمیریم در این همه عشق و شور و ایثار معلمی .!!!
جمع کنید این شعارهای چرت و مضحکو.

معلم مثل همه ی مشاغل و همه ی آدما های عادی، باید از لحاظ مالی تامین باشه.
پس تا زمانی که معلم تامین نباشه ، حرف زدن از عشق و ایثار معلمی ، فقط نوعی جک ، تمسخر و ریاکاری بیش از حده
پاسخ + 0 0 --
بهزاد 1397/05/18 - 21:38
Likeeee
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1397/05/18 - 23:01
حرف حساب جواب نداره.
پاسخ + +1 0 --
حمید 1397/05/19 - 15:17
معلمی شغل انبیاست . این جمله درست است . اما ایا پیامبران زندگی راحتی داشتند ? معلمها هم نمی توانند زندگی راحتی داشته باشند
پاسخ + +1 -2 --
جواد 1397/05/19 - 15:23
بزرگ نیا کم دنبال معاونت و استادا بدو و به قول معروف....خوبه یه پردیس میشناسنت

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور