صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" بايد قبول كرد كه امروزه اين رسانه وارد طرحواره ذهني اكثر معلمان كشور شده است "

صدای معلم، رسانه ای بی بدیل در انعکاس مسائل آموزش و پرورش؛ رسانه ای که مهمترین وجه آن رویکرد کارشناسی و علمی است

داود محمدي/ پژوهشگر و کارشناس تعلیم و تربیت

روز خبرنگار و ویژگی های صدای معلم رسانه مستقل در آموزش و پرورش

نکته جالب در ارتباط با رسانه صدای معلم، تمرکز و حساسیت مسئولان آموزش و پرورش نسبت به مطالب مطرح در این رسانه است که در جهت رصد نمودن مسائل آموزش و پرورش و اطلاع از دیدگاه معلمان در کانال صدای معلم عضو شده اند که این امر نشان از اهمیت و حساسیت این رسانه در بین کارگزاران نظام آموزش و پرورش است در فرايند توسعه يك جامعه و نيز شكل گيري و تقويت پايه هاي نظام مردم سالاري و همچنين گسترش جامعه مدني، رسانه ها نقش محوري چه از نظر قرار گرفتن به عنوان حلقه واسط بين حاكميت و مردم و چه از لحاظ داشتن رويكرد نظارتي دارند.

در آموزش و پرورش ايران همواره از گذشته، فقدان و يا ضعف رسانه هاي مستقل در ارتباط با طرح مسايل و مشكلات آموزش و پرورش و انعكاس نظرات و ديدگاه هاي معلمان در ارتباط با امورات دستگاه تعليم و تربيت و طرح چالش در بين تصميم گيران و برنامه ريزان بیشتر احساس می گردید که خوشبختانه ظهور رسانه های مختلف و مستقل مانند صدای معلم بر بسیاری از این خلاء ها غلبه نموده است.

در حوزه آموزش و پرورش در ارتباط با رسانه ها، رسانه هاي مختلفي در عرصه فضاي مجازي به وجود آمده اند كه در انعكاس مسايل و مشكلات آموزش و پرورش پر تلاش ظاهر شده اند كه فعاليت هاي مديران اين رسانه ها واقعا ستودني است که در این میان باید اذعان کرد که نقش صداي معلم به عنوان پايگاه خبري تحليلي معلمان ايران در اين ميان بسيار چشمگير و حتي بي بديل مي باشد و بايد قبول كرد كه امروزه اين رسانه وارد طرحواره ذهني اكثر معلمان كشور شده است و اينكه اين اقبال چگونه حاصل شده است از چند نظر قابل طرح مي باشد:

 

1. برخورداري از ويژگي ها و روحيه رسانه اي مديريت صداي معلم:

نگاهي بر عملكرد رسانه اي صداي معلم در طول چندين سال مشخص مي سازد كه مديريت اين رسانه مخصوصا آقاي پورسليمان، بر قاعده بازي در عرصه رسانه اي واقف بوده و تمركز عمده بر چرخش و گردش آزاد اطلاعات دارند و فضاي رسانه اي را به عنوان ابزاري در جهت كسب قدرت و يا امتياز تلقي ننموده و در برخورد با مسايل مختلف از نگاه مصلحتي فاصله گرفته اند.

روز خبرنگار و ویژگی های صدای معلم رسانه مستقل در آموزش و پرورش

2. تاكيد و هدف گذاري بر مسائل و مشكلات آموزش و پرورش كشور:

مسائل و مشكلات آموزش و پرورش ايران از لحاظ فرايندهاي درون دادي، فرايندي و بروندادي قبل از هرچيز نيازمند تامل و توجه كارشناسي و تخصصي مي باشد؛ در اين ارتباط تحليل محتواي مقاله هاي منتشر شده در اين رسانه، گوياي اين واقعيت است كه صداي معلم در اين زمينه نيز موفق ظاهر شده است و توانسته است مسايل و مشكلات آموزش و پرورش ايران را با رويكرد كارشناسي و علمي در طبق نقد و بررسي بگذارد.

 

3. انعكاس بي ملاحظه ديدگاه هاي معلمان نسبت به مسائل آموزش و پرورش كشور:

براي جامعه آموزش و پرورش ايران به خصوص معلمان امري مبارك است كه در شرايط كنوني صاحب رسانه اي شده اند كه مي توانند به راحتي مسائل و مشكلات خود را از هر گوشه كشور انعكاس داده و در منظر ديد مديران آموزش و پرورش و حتي مسئولين طراز اول كشوري و افكار عمومي قرار دهند تا از اين طريق شايد حساسيت جامعه نسبت به مشكلات آموزش و پرورش بيشتر شود و راه حل هاي مناسب متوجه اين مشكلات گردد و در اين ميان بايد اعتراف كرد كه صداي معلم در انعكاس اين نظرات و مسائل واقعاّ جسورانه عمل مي كند.

 

4. حذف رويكرد سانسور در انعكاس ديدگاه هاي مختلف و رعايت اخلاق و امانت رسانه اي:

يكي از مهمترين شاخص هاي يك رسانه خوب، برخورداري ازاخلاق رسانه اي به خصوص رعايت امانت داري و نيز انعكاس مستقيم و بدون سانسور مطالب و ديدگاه هاي مختلف مي باشد. تاملي كوتاه بر روند انعكاس مطالب در صداي معلم و حتي كامنت هاي گذاشته شده روشن مي سازد كه در اين ارتباط نيز اين رسانه موفق عمل كرده است و در هيچ شرايطي تابع مكانيسم سانسور نشده است و حتي رجوع به كامنت هاي گذاشته شده در ارتباط با مطالب مختلف به خصوص انتقادات طرح شده نسبت به صداي معلم و مديريت آن مويد اين واقعيت در ارتباط با اخلاق حرفه اي رسانه اي مي باشد.

 

۵. حساسیت عمده مسئولان آموزش و پرورش نسبت به مطالب صدای معلم:

نکته جالب در ارتباط با رسانه صدای معلم، تمرکز و حساسیت مسئولان آموزش و پرورش نسبت به مطالب مطرح در این رسانه است که در جهت رصد نمودن مسائل آموزش و پرورش و اطلاع از دیدگاه معلمان در کانال صدای معلم عضو شده اند که این امر نشان از اهمیت و حساسیت این رسانه در بین کارگزاران نظام آموزش و پرورش است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 17 مرداد 1397 ساعت 09:26 خوانده شده: 173 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
نور الدین حاج حسینی 1397/05/17 - 10:17
با سلام،در ارتباط با حذف رويكرد سانسور در انعكاس ديدگاه هاي مختلف و رعايت اخلاق و امانت رسانه اي...با شما موافقم اما در این زمینه اندکی تحمل بیشتر و انصاف نیز ضرورت دارد...گاهی مدیر فرهیخته ومحترم سایت برخی موضوعاتی که اتفاقا یک چالش تناقض حرف و عمل مسوولان را دنبال می کند کاملا شخصی ارزیابی می کند و در زمره اولویت های صدای معلم نمی داند...من چند سوال دارم از مدیرمحترم و سایر صاحب نظران...:
1)آیا همه ی ما موافق اهمیت ماقال به جای من قال و مرگ مولف نیستیم؟!
2)آیا ما بعنوان معلم رسمی سیستم آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران یک سری اصول را همانند اصل ولایت فقیه را نپذیرفته ایم؟!!
3)آیا ما در سیتم تعلیم و تربیتی که وابسته به جمهوری اسلامی ایران است غعالیت نمی کنیم؟!
4)آیا بنیانگذار این نظام امام خمینی (ره)نیست؟!
5)آیا هریک از ما فارغ از رشته ی تحصیلی خودمان یا درسی که تدریس می کنیم کتابی که به دانش آموز بعنوان مرجع درس می دهیم در ابتدای آن تصویر و جمله ی امام خمینی (ره)قرار ندارد؟!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/17 - 10:38
سلام

مقدمه چینی برای رسیدن به نتیجه مورد نظر ؟
صُضری و کُبری و نتیجه = منطق

منتهی مراتب منظور از منطق داشتن هدفی است که جهت رسیدن بدان باید شرط لازم و کافی ، وجود داشته باشد. شما به تحصیل اندیشه های حضرت امام رسیده اید اما چون نتیجه مورد انتظار را دریافت نکردید حال با چیدن هر نوع صغری و کبریی مورد نیاز ، سعی دارید به نتیجه مورد انتظار برسید. این دیگر مقوله منطق نیست . این خودخواهی و تحمیل نظر است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/17 - 14:44
ربیعی با استیضاح امروز عزل شد
کی نوبت بطحایی میرسه؟؟
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/05/17 - 14:44
انشاا... بعد از ربیعی استیضاح بطحایی
پاسخ + 0 0 --
شناسا 1397/05/17 - 15:47
حضرت "ناشناس"چرا بی پایه و اساس نیت خوانی میکنی...استدلال ها کاملا منطقی است...و قابل تأمل؛پاسخ آئینه سنگ نیست///با هم مهربان باشیم//
پاسخ + 0 0 --
بایبوردی 1397/05/17 - 21:04
سلام جناب دبیرم

گنه کرد در بلخ آهنگری
به شوشتر زدند گردن مسگری
پاسخ + 0 0 --
داود محمدی 1397/05/18 - 07:08
همکار محترم با سلام
البته وجود نقص در هر رسانه ای محتمل است و صدای معلم هم از این لحاظ مستثنی نیست اما ظرفیت تحمل و انتقاد پذیری در این رسانه بالاست و اگر شما نقدی نسبت به این رسانه هم بنویسید مطمئنا مدیریت این رسانه آن را انتشار خواهد داد و در ضمن در کدام رسانه واقعا این همه آزادی و پرهیز از سانسور در انتقال مطالب وجود دارد؟
پاسخ + +4 0 --
نور الدین حاج حسینی 1397/05/17 - 10:18
6)آیا همه ی مسولان مملکت ما بویژه متولیان سیسام آموزش و پرورش هرسال با آرمان ها و اندیشه های امام تجدید بیعت نمی کنند و تحقق آن اندیشه های امام راحل را در شعار سرلوحه خود قرار نمی دهند؟!!
7)آیادر هر اتاق هریک از این مسولان بلندپایه کشور و بخصوص سیستم آموزش و پرورش و حتی در هر کلاس درس تصویر حضرت امام نصب نیست؟!
*حال اگر همه ی سوالات بالا و دهها سوال مشابه دیگر پاسخش مثبت است چرا وقتی موضوع تناقض رویکرد مسوولان در اعمال مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد همکاران فرهنگی رسمی که در میان دهها رشته ی تحصیلی،رشته شناخت اندیشه های امام خمینی را انتخاب نموده اند و فارغ التحصیل شده اند در حکم ایشان اعمال نمی شود و از یک تناقض رویه در مسوولان در پایبندی به آنچه که شعار می دهند نشأت می گیرد...اینقدر منفعل و بی تفاوت و تحقیرآمیز برخورد می کنیم؟!این هم نوعی سانسور است...!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/17 - 10:45
شما بجای جستجوی اسناد و مدارک اثبات گفتگوی خودتان ، در تمثیل ها و تعارفات سیاسی ، بهتر است
از مرجعی ذی صلاح علت عدم تأیید و دخالت مدرک خود را جستجو کنید. تا جایی که می دانم تمامی رشته ها در آموزش و پرورش برای سطوح بالا مورد تأیید نیست و فقط یک مدرک را قبول می کنند. بجای یافتن اصل جواب در پی محاکمه این یا آن ننشینید. شما از جایگاه انقلابی و مذهبی و رهبری حضرت امام می خواهید سود استفاده را ببرید و این در خور یک معلم فهیم تحصیل کرده نیست.
شما این موضوع را زیر هر یادداشت چه با خواسته تان مربوط باشد و چه نباشد مطرح می سازید تا به نتیجه دلخواه برسید اما باز خطا می کنید. نان شما را سایت صدای معلم نمی دهد.
پاسخ + 0 0 --
شناسا 1397/05/17 - 15:58
جناب ناشناس این ادبیات شما بسیار تلخ و گزنده است و حاوی تهمت و افتراست//همکارمون به وقایع درستی اشاره نموده اند وچه خوشایند ما باشد چه نباشد وجود خارجی دارد و همین قلم توانا وقدرت استدلال این همکارمون و این پی گیری خستگی ناپذیرشون که با همین موضوع دارند جریان سازی می کنند و به قول شما زیر هر مطلبی با استناد به محتوای آن مطلب این موضوع را به نقد میکشند ستودنی است و به جای بحث و تقابل خودمان با خودمان باید نیمه پرلیوان رو هم ببینیم وبی انصاف نباشیم//یاعلی//
پاسخ + +1 0 --
رهگذر 1397/05/18 - 17:13
بزودی یکی از روستاییان روستای خضرلو که اموزش و پرورش استان و دانشگاه فرهنگیان استان را تبدیل به محل استقرار قبیله خویش نموده است از سمت خود خداحافظی اجباری خواهد کرد
پاسخ + 0 0 --
علی 1397/05/20 - 00:48
کمر ما فرهنگیان را با این نظراتتان شکستید بابا دست از سر ما بردارید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور