چاپ کردن این صفحه

170 نماینده مجلس در تله مافیای کنکور ؟!

شورای سنجش با تصویب تأثیر قطعی 60 درصدی سابقه تحصیلی، نمایندگان را از دام مافیا نجات دهد !

احمدحج فروش/ پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت

تأثیر قطعی 60 درصدی سابقه تحصیلی و تصمیم نمایندگان مجلس و مافیای کنکور

اعضای محترم شورای سنجش و پذیرش دانشجو

شما خوب می دانید که پس از مصوبه «تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در پذیرش دانشجو»، مافیای کنکور احساس خطر نمود و عوامل خود را بسیج کرد و با نقاب دروغین دانش آموز نخبه و خانواده  او، و با شعار مرگ بر خودش (مافیای کنکور) با همه قوا و با هیاهو و غوغا سالاری و سابقه تحصیلی هراسی و تماس های حضوری و تلفنی و پیامک های مکرر، بالاخره توانست نمایندگان مجلس را فریب دهد، تا نگذارند که یک گام کوچک در جهت تقویت سابقه تحصیلی و جذب استعدادهای برتر در رشته – دانشگاه های پر متقاضی برداشته شود.

اما اگر اعضای آن شورا در تجدید نظر، به جای تغییر به تأثیر مثبت؛ ضریب قطعی سابقه تحصیلی را در سال 98 به 60 درصد ارتقا دهند و برای سال 99 نیز از هم اکنون گام بعدی (افزایش ضریب تأثیر سابقه تحصیلی به 85 درصد) را بردارند؛ می توانند نظام تعلیم و تربیت را از ناکارآمدی نجات دهند و توسعه و پیشرفت همه جانبه علم و فناوری آینده  را از هم اکنون در کشور رقم بزنند.

 

فکر می کنید مافیائی که گردش مالی سالانه فراتر از10 هزار میلیاردی دارد، چند صد میلیون خرج کردن برای این که یک مصوبه رسمی را هوا کند برایش دشوار است؟  در پاسخ به این سئوال که چرا مافیای کنکور احساس خطر کرد، می توان گفت:

1- ساختار و محتوای آموزشگاه های کنکور از طرفی بر اساس تست – محوری و ترفند های تست زنی بنا شده و آمادگی برای کار بر روی سئوالات تشریحی ندارند؛ از سوی دیگر سئوالات تشریحی مثل سئوالات چهار گزینه ای ترفند پذیر نیست و آنها نمی توانند بدون درس خواندن عمیقِ دانش آموزان به آنها  قول بالا بردن معدل در امتحانات نهائی بدهند.

2- آموزشگاه های کنکور  پول های کلان از خانواده دانش آموزانی که معدل های پائین (9 تا 13) دارند، گرفته اند که آنها را با رتبه های بالا در کنکور 98 روی صندلی های پزشکی، مهندسی و حقوق بهترین دانشگاه های دولتی بنشانند؛ که با تصویب «تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی» قطعا می دانند که نمی توانند به قول خود عمل کنند.

3- اجرا شدن مصوبه «تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی» در سال 98، زمینه افزایش این ضریب را در سالهای 99 و 1400 تا 60 و 85 درصد فراهم می کند و مافیای کنکور را به وحشت انداخته است.

اعضای محترم شورای سنجش و پذیرش دانشجو،تصمیم امروز شما آینده کشور را رقم می زند.

شما می دانید 35 سال است که کنکور با ضریب 100 درصد علاوه بر این که سبب ناکارآمدی نظام تعلیم و تربیت شده، سایر نظامهای کشور را تضعیف کرده است. ما در این 35 سال فارغ التحصیلانی به جامعه تحویل داده ایم که جز تست زنی هنر دیگر ندارند. حالاکه پس از این مدت طولانی می خواهیدقانون را با تأخیر 11 ساله،آن هم در پائین ترین سطح و حداقل ممکن اجرا کنید و 30 عدد از 100 کنکورِ مخرب کم کنید، آیا درست است شما نیز مثل 170 نماینده مجلس فریب بخورید؟!

موضوع روش های سنجش و پذیرش دانشجو و کنکور در ایران، 17 سال است که جزو پژوهش های اینجانب است و به عنوان پر استناد ترین محقق در این موضوع، به این مصوبه اعتراض دارم، اما اعتراض من این است که بایستی در سال  98 ، ضریب تأثیر سابقه تحصیلی حد اقل 60 درصد باشد نه 30 درصد.

برای همین است که اسم این مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو را گذاشته ام: «کوهی دیگر موشی دیگر زائید، شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد» که اتفاقا با همین عنوان یادداشتی در این باره در سایت الف، خبر آنلاین و صدای معلم منتشر شد.

اعضای محترم شورا، آیا می دانید چند نفر از دیپلمه های دارای معدل 9 و 10 و 11 تا 13 با کمک همان آموزشگاه هائی که شما از آن یاد کردید با دو پینگ ترفندهای کنکور و با حد اقل سواد علمی رتبه های بالای کنکور را کسب کرده اند و صندلی رشته های پزشکی و مهندسی دانشگاه های برتر کشور را ازبسیاری از دارندگان معدل های 18 و19 و 20 درشهر و روستا (که پول شهریه آن آموزشگاه ها را نداشته اند) غصب کرده اند؟

جُرم این گروهی که عمیق مطالعه کردن کتاب های درسی رسمی را بر تست زدن و تست زدن ترجیح داده اند و معدل بالا در امتحانات نهائی کسب کرده اند این بوده که به خاطر ضریب ناعادلانه 100 درصدی کنکور، رتبه های کمی پائین تر کسب کرده و از حق خود بازمانده اند.

تأثیر قطعی 60 درصدی سابقه تحصیلی و تصمیم نمایندگان مجلس و مافیای کنکور

با این که رئیس سازمان سنجش 11 سال است با تفسیرهای منفعت طلبانه خود از قانون در حال قانون گریزی و قانون ستیزی و گمراه کردن  اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است، شما سایر اعضای شورا می خواهید بازهم در قانون شکنی دبیر شورا شریک باشید؟!

آیا شما نمی دانید بر اساس قانون می بایست در سال 97 برای این که 85 درصد ظرفیت به سابقه تحصیلی اختصاص داده شود، باید ضریب تأثیر سابقه تحصیلی به 85 درصد افزایش و ضریب تأثیر کنکور به 15 درصد کاهش می یافت و نیافت؟

آیا شما نمی دانید تبصره 4 ماده 5 قانون (موضوع اختصاص 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی)  تا زمانی که ضریب تأثیر سابقه تحصیلی به 85 درصد افزایش نیابد تحقق ناپذیر است؟

آیا شما نمی دانید این ادعای رئیس سازمان سنجش که می گوید 85 درصد اکنون بدون کنکور جذب می شوند کذب محض است و قریب به اتفاق داوطلبان به خاطر ضریب 100 کنکور در کنکور شرکت می کنند و بدون کنکور وارد دانشگاه نمی شوند؟

تأثیر قطعی 60 درصدی سابقه تحصیلی و تصمیم نمایندگان مجلس و مافیای کنکور

وقتی همه داوطلبان در کنکور شرکت می کنند، 85 درصد ظرفیت کل دانشگاه ها (که بالغ بر یک میلیون نفر می شوند) که رئیس سازمان سنجش ادعا می کند بدون کنکور (تنها بر اساس سابقه تحصیلی) وارد دانشگاه ها می شوند این یک میلیون نفر دوم چه کسانی هستند؟

آیا شما از رئیس سازمان سنجش سئوال کرده اید، این یک میلیون نفر دوم که بدون کنکور به دانشگاه راه یافته اند (علاوه بر یک میلیون و 100 هزار نفر که امسال در کنکور شرکت کرده اند)، از کجا آمده اند، نکند یک میلیون دانشجوی خارجی هستند که هر سال بدون کنکور وارد دانشگاه های ما می شوند؟ از کدام کشورها ما هر سال بیش از یک میلیون نفر دانشجو جذب می کنیم؟ از افغانستان، عراق، یمن، سوریه، فلسطین، لبنان، آفریقا و شاید هم از سایر کرات آسمانی؟ با این که رئیس سازمان سنجش 11 سال است با تفسیرهای منفعت طلبانه خود از قانون در حال قانون گریزی و قانون ستیزی و گمراه کردن  اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است، شما سایر اعضای شورا می خواهید بازهم در قانون شکنی دبیر شورا شریک باشید؟!

آیا این کار صادقانه ای است که رئیس سازمان سنجش انجام می دهد و ظرفیت های بالقوه خالی دانشگاه ها را جذب شده بدون کنکور (بالفعل) قلمداد می کند؟

آیا نمی دانید نظر شما مبنی بر تأثیر مثبت نا خواسته با آنچه مافیای کنکور برای حفظ منافع خودشان می خواهند، مشترک است. آموزشگاه های کنکور هستند که نمی خواهند حتی 1 درصد از ضریب کنکور کاسته و به سابقه تحصیلی اختصاص داده شود. ما مافیای سابقه تحصیلی نداریم،  هرچه داریم مافیای کنکور است که برای لغو این مصوبه خود را به آب و آتش می زنند، هر روز تلفن های نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را مشغول می کنند، سازمان سنجش که عوامل مافیای کنکور را از خود می داند و به راحتی صورت جلسات اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو را در اختیارشان می گذارد و حتی آن ها قبل از من و شما و نمایندگان  از آرای هر یک از اعضای آن شورا با خبر می شوند. اکنون نیز این مافیا از سادگی آقای دکتر احمد توکلی و عنوانِ:«دیده بان شفافیت وعدالت»سوء استفاده کرد و  با شعار مرگ بر مافیای کنکور، برای 170 نماینده تصمیم سازی نمود.

در سه سال قبل از انقلاب اسلامی (سال های 54 تا 56) که سابقه تحصیلی (تنها معدل سال آخر متوسطه) با ضریب تأثیر 5 (60 درصد) و کنکور با ضریب 2 (40 درصد) در پذیرش دانشجو نقش داشت و وزارت علوم پس از انقلاب با حذف تأثیر سابقه تحصیلی بزرگترین فاجعه را در نظام تعلیم و تربیت کشور آفرید  آنچه آنها در باره خوشحالی و پولدار شدن بیشتر آموزشگاه های کنکور بر اساس مصوبه 30 درصد قطعی می بافند دروغ محض است. چون اتفاقا آنها علاقه ای ندارند در زمینه سئوالات تشریحی کار کنند، زیرا سئوالات تشریحی ترفند ناپذیر است و آنها نمی توانند روی این سئوالات زیاد مانور دهند و به افراد در دام خود وعده معدل بالا بدهند. از این مهم تر آن که آنها به صاحبان معدل های زیر 10 و 11 تا 13 قول داده اند رتبه های دو سه و چهار رقمی کنکور برایشان خلق کنند و آنها را روی بهترین صندلی های پزشکی و مهندسی و حقوق بنشانند. برای همین است که هیاهو راه انداختند و عوامل خود را بسیج کرده اند که در نظر سنجی ها به عنوان دانش آموز ذینفع شرکت کنند و به ضریب تأثیر قطعی سابقه تحصیلی «نه» بگویند.

اما اگر شما ضریب تأثیر قطعی سابقه تحصیلی را به 60 و 85 درصد برسانید آن وقت آموزشگاه های کنکورمجبور می شوند رویکرد خود را از تست– محوری به توسعه سئوالات تشریحی (حتی توسعه سئوالات المپیادی و تیمز)تغییر دهند، این فعالیت به عکس تست-محوری که مخرب است، بسیار سازنده و در جهت توسعه علم و فناوری برای کشور مفید خواهد بود ولو این که پول این خدمات خود را بگیرند.

مافیای کنکور حتی عامل خود را که از درب راهش ندادند از پنجره دیده بان شفافیت و عدالت وارد جلسه مناظره روز جمعه (12/5/97) در شبکه یک سیما کرد؛ هر چند از این جلسه جز صدای کف زدن همراهان زیادی که با خود آورده بود چیزی جز بد نامی عاید مافیای کنکور نشد.

فکر می کنید مافیائی که گردش مالی سالانه فراتر از10 هزار میلیاردی دارد، چند صد میلیون خرج کردن برای این که یک مصوبه رسمی را هوا کند برایش دشوار است؟

آیا شما می دانید این مافیا امروز تا آنجا که ممکن است پول خرج می کند و با نام دانش آموز نخبه معدل بالا تا دانش آموز دارای معدل 7 (هفت تمام)که می خواهد با داشتن رتبه 4000 در کنکور بر روی صندلی رشته پزشکی یکی از دانشگاه های دولتی بنشیند، عوامل خود را در همه نظر سنجی ها علیه مصوبه جدید بسیج کرده است.

یکی از دانش آموزانی که پس از برنامه مناظره روز جمعه شبکه یک سیما سرگذشت زندگی خود را برایم تعریف کرد؛ نهایتا گفت با رتبه 4000 و تأثیر مثبت معدل می توانم در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهم اما حالا که تأثیر 30 درصدی معدل تصویب شده حتی در پائین ترین رشته های علوم تجربی هم قبول نمی شوم، پرسیدم چرا مگر معدل تو چند است؟ گفت معدلم 7 (هفت) است؛ شوکه شدم که چطور معدل 7 توانسته رتبه 4000 کسب کند. با این حال به او گفتم وقتی توانستی رتبه 4000 بیاوری مطمئنا اگر در ترمیم معدل شرکت کنی می توانی معدلت را از نو بسازی؛ به او گفتم بالاخره هر روشی برای سنجش و پذیرش دانشجو اعمال شود ممکن است گروهی سود و گروهی زیان ببینند، با این حال هنوز یک سال زمان باقی است و فرصت ها و راه های جبران برای همه گروه ها باز است.

البته مجلس شورای اسلامی بایستی بودجه مورد نیاز برای پرداخت شهریه آن دسته از دانش آموزانی که دارای معدل پائین هستند و می خواهند سال آینده در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنند و استطاعت مالی برای پرداخت شهریه ندارند را تأمین کند.

تأثیر قطعی 60 درصدی سابقه تحصیلی و تصمیم نمایندگان مجلس و مافیای کنکور

اعضای محترم شورا، هرچند اینجانب  نسبت به برخورد ضعیف آموزش و پرورش نسبت به قانون و مرعوب شدن در برابر کنکور و سازمان سنجش؛ انتقاد شدید دارم؛ با این حال معلمان شریف و درستکار در جریان امتحانات نهائی کم نیستند و این وزارتخانه سالم ترین دستگاه دولت است. ویژگی های استاندارد سئوالات تشریحی امتحانات نهائی (که می تواند سطوح مختلف یادگیری را در بر گیرد) بسیار بالاتر از سئوالات چهار گزینه ای کنکور است(که این سئوالات تنها سطح دانش حفظ کردنی را در بر می گیرد و مبتنی بر ترفند است و پاسخ بخشی از این سئوالات را می توان بدون خواندن سئوال تشخیص داد).

اگر بخواهید شما هم مثل سازمان سنجش و مافیای کنکور با انگ زدن به معلمان امین و درستکار آموزش و پرورش و شائبه لو رفتن سئوال و تقلب و نا امنی، سابقه تحصیلی هراسی کنید، باید عرض کنم، این شائبه ها در باره سازمان سنجش که فرایند کنکور در آن نظام مند تراست، احتمال وقوع بیشتری (هنگام اجرا و به ویژه هنگام ورود داده های پاسخ نامه ها به رایانه) دارد . حتما سابقه لو رفتن سئوالات کنکوررا به دفعات و در سطح وسیع فراموش نکرده اید.

بنابراین، بهتر است به جای ایجاد شائبه های نگران کننده مردم، به هر دو دستگاه اعتماد کنیم و تحت تأثیر منفعت طلبان (که می خواهند از آب گل آلود طعمه خود را ببلعند) قرار نگیریم. 

با این حال بنده که سال هایکی از موضوعات تحقیقات م کنکور و آسیب شناسی آن بوده، معتقدم،  آسیب های کنکور بر همه ارکان و اجزاء نظام جمهوری اسلامی ایران به قدری وسیع، هولناک و ناهنجار است، که پیامدهای منفی کاهش تأثیر آن (تا مرز 15 درصد) هرچه باشد، تأکید می کنم هرچه باشد(که البته بایستی با کمک مجلس و آموزش و پرورش به حد اقل برسد) تحمل پذیر است؛ زیرا ارزش دستاوردهای مثبت آن بسیار بیشتر از عوارض آن است. 

ضمنا پیشینه تاریخی کنکور نشان می دهد:

در سه سال قبل از انقلاب اسلامی (سال های 54 تا 56) که سابقه تحصیلی (تنها معدل سال آخر متوسطه) با ضریب تأثیر 5 (60 درصد) و کنکور با ضریب 2 (40 درصد) در پذیرش دانشجو نقش داشت و وزارت علوم پس از انقلاب با حذف تأثیر سابقه تحصیلی بزرگترین فاجعه را در نظام تعلیم و تربیت کشور آفرید.

به گفته بسیاری از استادان دانشگاه، فارغ التحصیلان آن سه سال و حتی دانشجویان ورودی سال های 93 و 94 (که ضریب تأثیر سابقه تحصیلی آنان به طور قطعی و به میزان 30 درصد اعمال شد)، با سواد تر و کارآمد تر از فارغ التحصیلان و ورودی های سال های دیگر بوده اند.

اعضای محترم شورا، توصیه 170 نماینده مجلس برای اجرای نشدن قانون در واقعپی گیری خواست مافیای کنکور است،تقاضا می کنم ضمن این که به این توصیه نه می گوئید مطابق قانون ضریب تأثیر قطعی سابقه تحصیلی را در سال 98 به 60 افزایش دهید تا از همان سال تحول کیفی را در مدارس و دانشگاه ها کاملا لمس نمائید. این  تقاضا مبتنی بر یافته های پژوهشی پژوهشگر نمونه رتبه اول کشور و پر استناد ترین در پژوهش های با موضوع روش های سنجش و پذیرش دانشجو و کنکور در ایران  است.

دو چکیده از یافته های پژوهشی خود را (هر کدام در یک صفحه) به پیوست تقدیم می کنم:

1-   چکیده پیشینه تاریخی 120 ساله سنجش و پذیرش دانشجو در ایران.

2-   چکیده روش های سنجش و پذیرش دانشجو در 58 کشور (از 5 قاره) جهان.

ارادتمند شما - حج فروش


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 17 مرداد 1397 15:47 خوانده شده: 3055 دفعه

در همین زمینه بخوانید: