صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" بدیهی است چنین ضرورت هایی متضمن آن است که در شرح وظایف مربی و معاون پرورشی مدرسه تعدیل نظر به عمل آید "

" آموزش " و " پرورش " دو بال پرواز برای بالندگی

سیدمحمود مشایخی/ بازنشسته حوزه ستادی آموزش و پرورش

تلفیق آموزش و پرورش و حس مسئولیت مشترک   بارها گفتیم  و گفتند و نیز برحسب تکلیف نظر داده می شود ، در هر نظامی  وظیفه اصلی مدرسه آموزش و پرورش به گونه توامان  در راستای ارزشهای حاکم بر هرکشور است . بدیهی است چنین نقشی در کشورما که هدف تعالی علم و ارزشها را نشانه گرفته است تا زمینه را برای تربیت و تامین نیروهای متخصص و متعهد آماده نماید  ضرورت بیشتری داشته و دارد تا  نسبت به برنامه ریزی  و نیز تمهید  راهکارهای سنجیده تری  برای اجرای فعالیتهای آموزشی و پرورشی دقت نظر لازم به عمل آید .

تاکنون  و بر حسب معمول تلقی  برخی  این بوده است  که در مدرسه ، تکفل آموزش با معلمان و وظایف پرورشی برعهده مربی یا معاون پرورشی است . گرچه هردو در حد توان و بضاعت شان سعی و تلاش داشته اند لکن این تلقی حتی از سوی معلمان و مربیان پرورشی باعث شده که نه تنها آن گونه که باید به اهداف آموزشی و پرورشی مورد نظر برسیم بلکه با موانعی نیز روبه رو بوده ایم ؛ در حالی که اصل احساس مسئولیت مشترک نه تنها در یک سازمان بلکه در هریک از زیر سیستم ها نسبت به همدیگر ضرورت دارد ، در مدارسی بعضا بین معلمان و مربیان یا معاون پرورشی هماهنگی و حتی هم راستایی وجود نداشته  است . گویی معلمان را  به آموزش خواندن و نوشتن و حساب کردن و حل مسائل و تمرینات مربوط وادار کرده ایم و نقش پرورش و تربیت را از آنان گرفته و به مربی یا مربیان پرورشی واگذار نموده ایم یا  گویی نسبت به این مهم نیاندیشیده ایم که مربیان پرورشی درچه زمان یا فرصتی می توانند با دانش آموزان ارتباط پیداکنند ؛ در حالی که  دانش آموزان که در لحظه لحظه های هفته با معلمان در ارتباط متقابل هستند و پس از زنگ تعطیل روزانه از مدرسه خارج می شوند و فرصتی فراهم نمی آید تا با نیروهای تربیتی ملاقات داشته باشند .اصل احساس مسئولیت مشترک نه تنها در یک سازمان بلکه در هریک از زیر سیستم ها نسبت به همدیگر ضرورت دارد

این امر بدیهی  مکرر گفته شده که وظیفه هر معلم آموزش و پرورش است . هر آموزشی  حتی با دقت و حساسیت بدون نگاه پرورشی بی معنی است . معمولا دانش آموزان از معلمان اثر می گیرند و خود را در برابر مربیان پرورشی با شیوه معمول  مسئول نمی بینند . در هریک از برنامه های درسی  حتی هریک از هدفهای رفتاری ( حتی در دروس ورزش و علوم وریاضی )  حیطه های سه گانه شناختی ، عاطفی و روانی حرکتی مورد توجه قرار گرفته است و معلمان بدون توجه دقیق نسبت به هریک از این حیطه ها نمی توانند وظایف خود را انجام دهند . این بدان معنی نیست که مدرسه به مربی و معاون پرورشی نیاز ندارد .

تلفیق آموزش و پرورش و حس مسئولیت مشترک

ما در بیان شرح وظایف مربیان و معاونین پرورشی و اینکه بازوهای بسیار قوی برای معلمان هستند صراحت لازم را به کار نبرده ایم . تاکید نداشته ایم که هر معلم ( معلم هردرسی ) آموزشی و پرورشی است . اگر در اثنای کار با توجه به اختلافات فردی دانش آموزان و رفتارها و حالات خاصی از برخی آنان رو برو شد معاون پرورشی  یا مربی پرورشی مناسب ترین فردی است که می تواند مورد مشورت قرار گیرد با دانش آموزان مذاکره نماید ، در صورت لزوم با اولیای دانش آموزان ارتباط پیداکند ، در جلسات انجمن اولیا و مربیان  شرکت فعال داشته باشد . در جلسات شورای معلمان مدرسه همگان را یاری دهد وبا آنان همفکری کند و ... بدیهی است چنین ضرورت هایی متضمن آن است که در شرح وظایف مربی و معاون پرورشی مدرسه تعدیل نظر به عمل آید و براساس آن کارگاههای آموزش ضمن خدمت برای آنان به اجرا درآید واز طرفی به برخی از معلمان که تلویحا وظیفه آموزشی را بر تربیتی ترجیح داده و خود را مسئول تربیتی نمی دانند تاکیدات لازم بعمل آید .

تلفیق آموزش و پرورش و حس مسئولیت مشترک

 مسلما در  تعریف تربیت باید زمینه های رشد اخلاقی ، عاطقی ، اجتماعی ، دینی واعتقادی ، نوع دوستی ، میهن دوستی ، خلاقیت و نو آوری ، کار آفرینی , عشق به خودکفایی  و  ... مورد توجه و تاکید قرار گیرد و تنها در چند فعالیت خلاصه نشود . در این صورت است که هماهنگی ، همر استایی و احساس مسئولیت مشترک بین معلمان ، مربیان ومعاون پرورشی در هر مدرسه ضرورت پیدا می کند و زمینه  آموزش و پرورش پویا و فعال فراهم می شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 18 مرداد 1397 ساعت 21:36 خوانده شده: 210 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
بازنشسته 1397/05/18 - 23:12
فکر کنم معلم انقلاب کرد ولی تمامی بدبختیها ی انقلاب هم فقط بر دوش معلم افتاد وآشفتگی در آموزش و پرورش غوغا کرده هم در آموزش و هم در پرورش و هیچگونه نظریه هم در بهبودی آن جوابگو نیست
پاسخ + +3 0 --
سیف 1397/05/19 - 11:01
متاسفم! بنده قبل از معلم شدن، اینهمه تبعیض را بین معلمان و سایر کارکنان دولت نمی دانستم. یعنی به عقل هیچ بنی بشری اینهمه بیعدالتی نمیرسد. این بود سهم ما از سفره! که البته تاثیر آن در امر آموزش هم مشهود است.
پاسخ + +4 0 --
کشک 1397/05/19 - 14:35
سه تومن بده آش به همین خیال باش
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1397/05/19 - 15:21
همین هزینه هایی که برای طرحهای بی سرو ته پرورشی میشه و سندسازی هایی که این وسط توسط عوامل اجرایی در ادارات و مدارس که صورت می گیره صرفه جویی بشه به حقوق معلمها اضافه بشه در زمینه تربیتی به نتایج بسیار بسیارمطلوبتری می رسیم معلم هر ثانیه رو در کنار دانش آموزه هر لحظه میتونه روش تاثیر بذاره حالا مربی یا معاون پرورشی یه بار اردومیبره و یه مسابقه میذاره کلی هزینه تراشی می کنه تو ادارات هم که در بخش پرورشی تخلفات و سندسازی هایی راه انداختن که حد نداره چون فعالیت جنبیه راحت میشه در این حیطه سند ساخت
پاسخ + +4 0 --
رهگذر 1397/05/19 - 18:51
سلام
زمان ترجمهeducation معادل آموزش را برای آن انتخاب کردند اما متوجه شدند که این کلمه نمی تواند تمام بار معنایی آن را منتقل کند بنابراین کلمه پرورش را اضافه کردند بعدها متولیان آموزش و پرورش به گمان اینکه این دو دو موضوع مستقل است برای آن ها وظایف جداگانه ومتولی جداگانه تعریف کردند.
پاسخ + 0 0 --
جفتک انداز 1397/05/19 - 20:40
فهمیدیم انگلیسی هم بلطی بدون هیچ غلطی
پاسخ + +7 0 --
ببر مازندران 1397/05/19 - 20:57
شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه طانه !!

آپ توهّم زده به جای اینکه دو بال پرواز باشد برای بالندگی، دو بیل پر ضرب است برای لهیدگی!
پاسخ + +2 0 --
سید جمالدین 1397/05/19 - 22:17
آموزش و پرورش ما اما کارخانه گوسفند سازی ای است برای استحمار و استعمار و استثمار راحتتر ملت.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور