صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" باید داوطلبان در هر نوع سهمیه ایثارگران (شاهد ، جانباز بالای 25% ، آزاده ، رزمنده ) براساس شرایط امروز زندگی آنها و ... به دسته های زیادی تقسیم شوند "

بررسی سهمیه ایثارگران درآزمون های ورودی به دانشگاه در تمام مقاطع از دیدگاه عدالت نه از دریچه ملاحظات سیاسی

وحید/ همدان

به نام آنکه عدل را یکی از اصول دین قرار داد

بررسی سهمیه ایثارگران درآزمون های ورودی به دانشگاه

موضوع : بررسی سهمیه ایثارگران درآزمون های ورودی به دانشگاه در تمام مقاطع از دیدگاه عدالت نه از دریچه ملاحظات سیاسی

پیش مقدمه  : همه کسانی که در جنگ شرکت کرده اند برای همه محترم هستند.

 

مقدمه :

در زمان جنگ تحمیلی بسیاری از رزمندگان دانش آموز ، و درصدی از آنها که داوطلب کنکور بودند ، برای آنها سهمیه لحاظ شد که بر اساس مقتضای شرایط داوطلبان کنکور شرکت کننده در جنگ ، منطقی به نظر می رسید . اما بعد از جنگ تصمیم گیرندگان ، دچار برداشتی متفاوت با هدف و روح اصلی قانون سهمیه ها شدند به طوری که بعدا برای اجرای این قانون مقتضای  زمان  و شرایط ( شرایط داوطلبان سهمیه دار ، شرایط علمی کشور و ... ) را نادیده گرفتند.

مقاله را با چند سوال پی می گیریم :

1- اینکه شخصی بیش از 30 سال پیش ایثارگر بوده چه ربطی به سواد علمی امروز فرزند او دارد ؟

2- چقدرعادلانه است کسی که سواد علمی لازم را ندارد و در پایین ترین رشته هم قبول نمی شود به واسطه سهمیه به رشته و دانشگاه برتری راه پیدا کند که هر ساله حدود 400000 هزار نفر برای همان رشته محل ها پشت کنکور می مانند ؟

3- با توجه به شرایط امروز زندگی  فرزندان ایثارگران ، که درصد بالایی از آنها  ، از سطح رفاهی نسبی بالاتری و همچنین امکانات آموزشی بهتری  نسبت به داوطلبان مناطق محروم برخوردارند ، آیا عادلانه و منطقی است که در آزمون علمی که ملاک توان علمی داوطلبان است ، برای آنها سهمیه قائل شویم ؟ 

4- چه قدر عادلانه است : داوطلب مناطق محروم  که از امکانات اولیه آموزشی محروم هست و نمره بالاتری از داوطلب دارای سهمیه ، در کنکور کسب کرده است ولی به واسطه اعمال سهمیه ، داوطلب دارای سهمیه جای او را در دانشگاه بگیرد ؟

از طرح سوالات ذکر شده زود قضاوت نکنید !

برای اینکه پاسخ سوالات فوق الذکر را بدانیم  و عادلانه قضاوت کنیم ، دو داوطلب A و B را که هردو دارای سهمیه شاهد هستند و دو داوطلب C و D را که هر دو دارای سهمیه جانبازی 50 درصد هستند و داوطلب E  از مناطق محروم را برای شما مثال می زنم .

داوطلب A  : به فرض پدر او 18 سال پیش شهید شده و بعد از گذشت این همه سال بار روانی از دست دادن پدر دیگر داوطلب کنکور را اذیت نمی کند و او از آرامش و سطح رفاهی نسبی برخوردار است و هیچ مانعی برای درس خواندن او وجود ندارد ولی درصد بالایی از آنها درس نمی خوانند و به سهمیه دل خوش می کنند و سهمیه را جایگزین تنبلی های خود می کنند و این داوطلب ، سهمیه به او روا نیست .

داوطلب B : به فرض پدر او یک ماه پیش در مرز شهید شده و داوطلب ، امسال کنکور دارد ، از دست دادن پدر آن هم در سال کنکور بسیار برای داوطلب سنگین و شوک روانی شدیدی به او وارد می کند و بر روی درس او تاثیر منفی می گذارد  بنابراین این داوطلب  امسال ، سزاوار سهمیه هست تا برای ورود به دانشگاه حمایت شود.

به فرض ، هر دو داوطلب C و D دارای سهمیه جانبازی 50 درصد هستند .

داوطلب C: فرزند جانباز 50 درصد است که پدر سرکار می رود و به فعالیت های روزمره مشغول است و جانباز شدن پدر بعد از 30 سال دیگر بار روانی عصبی برای فرزند او ندارد و این داوطلب از آرامش و سطح رفاهی نسبی برخوردار است و هیچ مانعی برای درس خواندن او وجود ندارد  ولی درصد بالایی از آنها درس نمی خوانند و به سهمیه  دل خوش می کنند و سهمیه را جایگزین تنبلی های خود می کنند ، سهمیه به این داوطلب روا نیست.

داوطلب D: فرزند جانباز 50 درصد است که پدر جانباز شیمیایی جنگ است و وضعیت سلامتی مناسبی ندارد و  گاهی در بیمارستان بستری می شود و دائم یکی از اعضای خانواده باید از او مراقبت  کند ، چه بسا داوطلب D  ساعاتی از وقت خود را صرف پرستاری از پدر کند ، برای این داوطلب با توجه به شرایط زندگی او ، سهمیه رواست و باید در آزمون مورد حمایت قرار گیرد.

داوطلب F  : داوطلبی از مناطق محروم و روستای مرزی که از حداقل های امکانات آموزشی محروم هستند ، داوطلبی که دوازده سال مدرسه خود را در چادر ،کانکس ، کپر و یا کلاس های خشتی و گلی گذرانده و با تمام تلاش در کنکور سراسری موفق به کسب نمره و رتبه ای به مراتب  بالاتر از داوطلبان A و C (مقصود  داوطلبانی است  که سزاوار سهمیه  نبودند ) شده است ولی با تاثیر سهمیه ایثارگران داوطلبان A و C وارد رشته و دانشگاه  برتر می شوند و داوطلب F باید رشته و دانشگاه پایین تری را انتخاب کند یا پشت کنکور بماند !

 

 کدامیک به رشته و دانشگاه برتر شایسته و سزاوارتر بودند ؟

خدای عادل در قرآن به صراحت می فرمایند :

(( هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون  ))

آیا کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند برابرند ؟

آیا داوطلبی که رنج آموختن برده و بر منابع آزمون تسلط پیدا کرده و می داند ، با داوطلبی که درس نخوانده یا کم خوانده و نمی داند این دو برابرند ؟

در دین خدا که این دو برابر نیستند  در دین شما چه طور ؟ آیا این دو برابرند ؟

با بررسی عادلانه و بدور از ملاحظات سیاسی مثال ها ،  درمی یابیم : اینکه گفته می شود سهمیه ایثارگران کلا" برای آزمون های ورود به دانشگاه باید حذف شود سخن عادلانه ای نیست چون داوطلبانی هستند که  با توجه به شرایط  امروز زندگی آنها ( با این شرط که شرکت پدر یا همسر در جنگ باعث به وجود آمدن شرایط امروز شده باشد ) سزاوار سهمیه هستند ولی این قانون و مصوبه فعلی هم که در حال اجرا است و برای همه داوطلبان سهمیه دار حق سهمیه قائل شده هم ناعادلانه است چون درصد بالایی از داوطلبان با توجه به شرایط زندگی آنها سزاوار سهمیه نیستند و باعث تضییع حق داوطلبان آزاد می شود. ( در ادامه گذری به نحوه تقسیم بیت المال توسط امیرالمومنین (ع)  را خواهم گفت )

همچنین اینکه گفته می شود برای داوطلبان سهمیه دار، ظرفیت مازاد تعریف شده هم ، سخنی بی پایه و اساسی است چون عملا چنین اتفاقی نیفتاده است و اگرهم  دانشگاه ها پتانسیل ظرفیت مازاد را داشته باشند باید به عدالت بین داوطلبان آزاد و سهمیه دار تقسیم شود. ( در ادامه در مورد میزان ظرفیت اختصاص داده شده به هر دو نوع  داوطلبان توضیح خواهم داد ، واینکه براساس عدالت چگونه باید باشد )

پس چه راه کاری می توان داد که نه در حق داوطلبان سهمیه دار و نه در حق داوطلبان آزاد ظلم نشود . 

 

راهکار:

باید داوطلبان در هر نوع سهمیه ایثارگران (شاهد ، جانباز بالای 25% ، آزاده ، رزمنده ) براساس شرایط امروز زندگی  آنها و ...  به دسته های زیادی تقسیم شوند ؛ مثلا داوطلبان دارای سهمیه شاهد به فرض به 30 دسته تقسیم شود و هر داوطلب در یکی از این دسته ها قرار می گیرد .

داوطلبان دارای سهمیه جانبازی بالای 25% به فرض به 50 دسته تقسیم شود و هر داوطلب براساس زمان جانباز شدن پدر یا همسر ، شرایط زندگی ، امکانات آموزشی و... در یکی از این دسته ها قرار می گیرد.

و در هر نوع سهمیه  ، فقط به دسته هایی سهمیه تعلق گیرد که واقعا مستحق سهمیه  باشند .

برای این کار باید کمیسیون هایی تشکیل شود (دو کمیسیون بدوی، یک کمیسیون تجدید نظر و یک کمیسیون عالی) و به عدالت پرونده تک تک داوطلبان سهمیه دارمورد بررسی قرار گیرد.به عکس زیر که آمار منتشرشده از مانیتور سازمان سنجش است توجه بفرمایید:

در کنکور سراسری 96  بر اساس عدالت : به داوطلبان  دارای سهمیه 5% ظرفیت که  60121 نفر بوده اند اصلا نباید سهمیه  داده می شد.

به داوطلبان دارای سهمیه  رزمنده که  228نفر بوده اند اصلا نباید  سهمیه داده می شد .

برای  داوطلبان سهمیه شاهد که تعداد آنها  1231نفربوده و داوطلبان سهمیه ایثارگر 25% ظرفیت  که تعداد آنها 29323 بوده باید براساس شرایط زندگی، امکانات آموزشی ، شرایط روحی روانی  و فاکتورهای دیگر ،  پرونده آنها مورد بررسی قرار می گرفت و فقط  ، هر داوطلبی که سزاوار سهمیه می بود باید برای او سهمیه لحاظ می شد.

بررسی سهمیه ایثارگران درآزمون های ورودی به دانشگاه

اگر این گونه بدون ملاحظات سیاسی و به عدالت داوطلبان دارای سهمیه شاهد و ایثارگران 25، شرکت کننده در کنکورهای سراسری سال های قبل ، مثلا کنکور96 مورد بررسی قرار گیرند ، خواهید دید که درصد کمی از آنها سزاوار سهمیه هستند ، شاید تقریبا تنها به 2 تا 3 % آنها سهمیه تعلق گیرد و به بیش از 97% آنها سهمیه روا نیست و مرتکب حق الناس شده اند. 3% یعنی تقریبا  حدود 1000 نفر .

در کنکور 96 از جمع کل داوطلبان دارای  سهمیه ایثارگران 25% و ایثارگران 5%  که 90903 نفر بوده اند شاید تنها به 1000 نفر سهمیه تعلق بگیرد نه بیشتر. یعنی حدود 0.094% کل داوطلبان شرکت کننده (کل داوطلبان 1055835 نفر بوده اند). براساس عدالت باید 1% ظرفیت دانشگاه ها هم به آنها اختصاص داد چون تعداد آنها خیلی کمتر از یک درصد کل داوطلبان شرکت کننده است. 

 

حد نصاب نمره آخرین فرد قبولی

برای آن دسته از داوطلبان سهمیه داری که سزاوار سهمیه هستند به دلایل زیر باید حدنصاب نمره را افزایش داد. 

1- جلوگیری از تضییع حق داوطلبان آزاد   (برقراری عدالت)  

2- بالا بردن سطح علمی داوطلبان سهمیه دار.

3- جلوگیری از پایین آمدن سطح علمی دانشگاه ها 

4- تربیت  نیروهای  باسواد و کارآمد .

 

راهکار

حد نصاب نمره برای رشته  محل های پرمتقاضی  به 95%حد نصاب نمره برای رشته های  معمولی به 90% باید افزایش یابد.

نکته قابل تامل :

اگر طبق نظر بنده حد نصاب نمره 95% لحاظ شود طبق بررسی کارنامه های داوطلبان سال گذشته برای داوطلبان سهمیه دار در رشته های پرمتقاضی تفاوت 5% نمره حد نصاب نسبت به آخرین داوطلب آزاد قبول شده تقریبا تفاوت 10 درصدی را در تک تک دروس عمومی و تخصصی در کنکور سراسری ایجاد می کند  بدین صورت که:

اگر آخرین فرد قبولی داوطلب آزاد در رشته پزشکی دانشگاه تهران از منطقه دو و از استان غیر بومی ، عمومی ها را میانگین 80 % و تخصصی ها را میانگین  90% زده باشد برای داوطلب سهمیه دار عمومی میانگین 70% و تخصصی میانگین 80% خواهد بود .

حالا شما ببینید اگر در رشته های پرمتقاصی طبق کنکور 95 و 96 ( که با بی توجهی مجلس  و بی تفاوتی سازمان سنجش فاجعه رخ داد )  حد نصاب نمره 70 %( یعنی 30 درصد نمره ،  پایین تر از آخرین داوطلب آزاد قبول شده ) باشد چه تفاوت درصد بالایی را در تک تک دروس ایجاد می کند که واقعا بی عدالتی محض است.

شما خواننده  گرامی را ارجاع می دهم به بررسی کارنامه داوطلبان سهمیه دار قبول شده مثلا در رشته پزشکی  در کنکور 96،  آنگاه خواهید دید که چه فاجعه ای رخ داده و چه ظلمی به داوطلبان آزاد و همچنین به علم شد.

اگر با اصلاح مجلس حدنصاب نمره به 85% در رشته محل های پرمتقاضی برسد (یعنی 15%، کمتر از نمره آخر ین داوطلب آزادقبول شده در همان رشته محل  ) تفاوت حدود 20 درصدی را در تک تک دروس ایجاد می کندکه باعث تفاوت بالای ، سطح علمی دانشجویان همکلاسی هم خواهد بود .

تفاوت 5%  نمره ،  تفاوت 10% را در دروس ایجاد کرده حالا تفاوت 15% نمره ، تفاوت  20% را در دروس ایجاد می کند.

تفاوت 30% نمره ، تفاوت  ؟% را در دروس ایجاد می کند .

پاسخ ؟ را بیابید !

ظلمی که به داوطلبان آزاد شده را در تصویر زیر ببینید.

تصویر پایین آمار منتشر شده از مانیتور سازمان سنجش هست توجه بفرمایید ببینید  داوطلب دارای سهمیه ایثارگران در کنکور 95 با رتبه 93180 کشوری ، پزشکی قبول شده !

با رتبه 97521کشوری ، داروسازی قبول شده !

با رتبه 77038 کشوری ، دندانپزشکی قبول شده ! و در کنکور 96  با رتبه  100962 کشوری ، پزشکی قبول شده ! با رتبه  104662 کشوری ، داروسازی قبول شده ! با رتبه 80107  کشوری،  دندانپزشکی قبول شده !

به خدا قسم در روز رستاخیز باید پاسخگو باشید.

بررسی سهمیه ایثارگران درآزمون های ورودی به دانشگاه

ظرفیت دانشگاه هاطبق قانون فعلی

1-    25 % ظرفیت هر کد رشته محل به (همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر) (آزادگان و همسر و فرزندان آنان) (جانبازان 25 % و بالاتر و همسر و فرزندان آنان ) اختصاص دارد .(سهمیه ایثارگران 25 % ظرفیت گفته می شود  ) 

2-پنج درصد ( 5%) ظرفيت هر كد رشته محل نيز به (جانبازان زير 25 % و همسر و فرزندان آنان) ( همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ستاد كل نيروهاي مسلح،داوطلبان بسيجي و جهادسازندگي )اختصاص دارد.( سهمیه ایثارگران 5% ظرفیت گفته می شود .)25% + 5%  جمع کل 30 % ظرفیت هر کد رشته محل به سهمیه  ایثارگران اختصاص داده شده سهمیه ایثارگران چگونه باید باشد که حق داوطلبان ایثارگر و آزاد تضیع نشود ؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد تنها یک درصد باید تعلق گیرد،  درست خواندی ! تنها یک درصد ،  چون اگر به عدالت مورد بررسی قرار گیرند تنها حدود 1000 نفر سزاوار سهمیه خواهند بود و این 1000 نفر ، خیلی کمتر از یک درصد کل داوطلبان شرکت کننده هست  پس تنها یک درصد ظرفیت دانشگاه ها باید به این دسته از داوطلبان اختصاص داده شود. اینکه داوطلبان سزاوار سهمیه ، چند درصد کل داوطلبان شرکت کننده در آزمون هستند به همان میزان باید ظرفیت اختصاص داده شود و این یعنی عدالت .

 

سخنی با مسئولین 

تقسیم بیت المال توسط امیرالمومنین ( علیه السلام )شرح نهج البلاغه ،جلد 7 ، صفحه 25 امیرالمومنین به طلحه و زبیر فرمود: پس چه كارى از كارهاى مرا ناخوش داشتيدكه مخالفت با مرا انديشيده‌‏ايد؟!

گفتند: مخالفت تو با عمربن خطاب در چگونگى تقسيم اموال كه تو حق ما را همچون ديگران قراردادى و ميان ما و كسانى كه با ما سنجيده نمى‌‏شوندتساوى برقراركردى خداونداين اموال را در پناه شمشيرها و نيزه‌‏هاى ما و زحمت بسيار سوار ان و پيادگان ما فراهم و دعوت ما را پيروز فرمود و با زور و زحمت ،آن سرزمين‌ها و اموال را به دست آورديم و نبايد با كسانى كه با كراهت به اسلام معتقدشده‌‏اند يكسان باشيم!

على (علیه‌السلام) در پاسخ فرمود: اما درمورد اموال و اين روش قسمت،من در آن مورد از خودحكم و عملى نكرده‌‏ام،من و شما شاهدبوده‏‌ايم كه پيامبر (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) همين گونه حكم و رفتارفرمود.

وانگهى كتاب خدا در اين مورد گوياست و آن كتابى است كه « نبايدآن را باطلى از پيشروى و از پشت سرش فرو فرستادنى است از درستكارى ستوده»و اين سخن كه مى‏‌گوييد «به رهما از اموالى كه خداوند در پناه شمشيرها و نيزه‌‏هاى مابه ما ارزانى فرموده است ما و ديگران را برابر قرار دادى» از دير باز گروهى بر مسلمانى سبقت گرفته و اسلام را با شمشيرها و نيزه‌‏هاى خود يارى داده‏‌اند و رسول خدا (صلّی‌ الله‌ علیه‌ و آله) در تقسيم اموال،آنان را برديگران برترى نداده و آنان را به سبب پيشگامى و سبقت بر ديگران برنگزيده است، و خداوند سبحان پيشگامان و مجاهدان را روز قيامت پاداش عنايت خواهد فرمود. 

 

  سخنی با داوطلبان سهمیه دار  :

درست است که قانون این حق را به شما داده اما این بدان معنا نیست که هرچه قانون بگوید درست است ، خیلی از قوانین با گذشت زمان ویرایش، اصلاح یا لغو می شوند و این نشان می دهد که اشتباه بوده است.

داوطلب سهمیه دار ، شرایط زندگی شما سخت تر است یا داوطلب مناطق محروم که از نعمت آب ، برق، گاز و... محرومند ،از سوءتغذیه در رنج هستند ، در فقر دست و پا می زنند و داوزده سال مدرسه خود را در چادر ، کپر ، کانکس یا کلاس های خشتی و گلی می گذرانند  شما به واسطه سهمیه ، جای همچین داوطلبانی را می گیرید  پس آگاه باشید بدانید که چه می کنید  !

شما باید براساس شرایط زندگی امروز خود یعنی : شرایط مالی ، آموزشی و روحی  ،خود را مورد ارزیابی قرار دهید و اگر شرایط مناسبی نداری ،سزاوار سهمیه هستی و اگر شرایط بهتری نسبت به داوطلبان مناطق محروم داری ، سهمیه به شما روا نیست  و اگر به واسطه سهمیه وارد دانشگاه شوی مرتکب حق الناس شده ای . 

آنچه گفته شد به عدالت نزدیک تر است اگر بدانید .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 15 شهریور 1397 ساعت 13:53 خوانده شده: 537 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 -3 --
دبیر م 1397/06/15 - 15:12
جالب بود اما ایا امیدی هم به تغییر نگرش در این موضوع است؟
پاسخ + 0 0 --
مدرس 1397/06/15 - 22:23
آدمی و امید؟ آدمی مادی را امید آیدم یا آمدی؟

آدمی را دمی است چون امید را یدی نیست که یدالله فوق ایدیهم! آیا یدالله فرمود که افراد بالای 40 سال را از استخدام برانید و همواره برآنید که بر این توهّم همچنان برانید.

دامیست نه از جهت دمای تب مالتش بلکه چهارپایی که دایم در دامی است

تغییر نگرش را نگر، که نگران کننده است؛ نه اینکه گران
کننده است، چه بسا باطلی باشد در پی باطلی! میاد اگر غفلتی و یادم نباشی! که گذر زمان نرگس را نرگش می‌کند نه نرجس را نرگس!

چوبت را بردار و شرنگی بر شیشۀ توهّمات قانونی زن! که ورشکستگی آپ را در درمانگاه تغییر نگرش سرنگی درمان موقّتش نباشد!! وه که چه بیمار است و بی تیمار! و همراهش تیمی عار!

بوقلمون چه راحت تغییر رنگش را تغییر نگرش داند! استاد اعظم،آفتاب پرست راحت بخواب که غافلان از دو سر باخته اند!! چون که قدر مفاهیمش را از غدیر نشناخته اند!!
پاسخ + +14 -1 --
مدرس غریب 1397/06/15 - 18:53
رحمت خدا بر آنکس ک حرمت محرومان، مصیبت زدگان، مظلومان، فرزندان شهید و ... را داشت اما تنها جرمش در آزمون استخدامی عبور از 40 سالگی بود؛ حالش گرفته شد و به گوشه ای خزید و او که تعدادی از فرزندان شهید را نیز حمایت می‌‌کرد به گوشه‌ای خزید و چه زود تعدادی از این فرزندان به محض غیبت او چه دختر و چه پسر سر از بیمارستان روانی در آوردند و دارای پرونده شدند ... آیا نمی‌بینند دختری در خیابان می‌چرخد و با خود دائم در حال زمزمه است و پسری در فرار گرفته شده و به بیمارستان تحویل داده می‌شود!؟ ... قوانین و ضوابطی چون کسر سن چقدر عقب مانده و اصرار بر توهّم چه بسیار! و رسیدن به اهداف اسناد چه روشن و منوّر!؟
بن بستی در پی بن بستی! قدیری در پی غدیری و یا غدیری در پی قدیری؟
به نام خدایی که بارها فرمود، آنچه را که بیشتر فرمود!
جاذبه فراگیر زمین را چه دیر درک کردند!
پاسخ + +5 -8 --
Agent of Change 1397/06/15 - 19:05
تردیدی نیست که گروه های سهمیه دار فوق به گردن همه ما حق دارند چرا که پدران آنها ریسک هایی کردند که خیلی از ما جرات فکر کردن به آنرا هم نداریم. اما معتقد هم هستم که سهمیه دادن به آنها در "کنکور" در درجه اول جفای به خون و آرمانهای پدرانشان هست. دلیلش هم این دین گریزی ایرانیان بخاطر دادن مسیولیت های خطیر به کسانیکه اگر سهمیه نداشتند بر اساس شایستگی به آن پست ها نمی رسیدند. راه های زیادی برای قدردانی از این افراد هست که باید جایگزین سهمیه دادن در کنکور شوند. ...
پاسخ + 0 0 --
Agent of Change 1397/06/16 - 07:55
البته من بر این باورم که جنگ اشتباه بود و سیاستمداران می توانستند مانع جنگی که باعث کشته و بیوه و یتیم شدن میلیونها شیعه در ایران و عراق شد شوند. دلیل دفاع من از کسانیکه جبهه رفتند نیت پاک آنها بود که فکر می کردند برای دفاع از اسلام به جبهه میروند - سیاستمداران این فکر را به آنها القا کردند!
پاسخ + +6 -7 --
ناصر 1397/06/15 - 20:36
لطفا انصاف را رعایت کنید هرقدر برای رزمندگان و خانواده محترم شهدا خدمت شود بازهم کم است یک مطالعه مقایسه ای خدمات سایر دولتها به رزمندگان خودشان میتواند در حالیکه رزمندگان ما در راه اسلام جنگیدندبد نیست به سهمیه فرزندان اعضا هیات علمی نیز اشاره میکردید که به راحتی از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر بدون رعایت امتیاز کنکور جابجا می شوند
پاسخ + 0 0 --
سخنان حضرت علی 1397/06/17 - 05:28
ناصر جان شما که انقدر به اسلام و خدمت به اسلام علاقه داری بهتره بری دقیقتر در مورد اسلام مطالعه کنی در اسلام نیامده به کسانی که در راه اسلام جنگیدند امتیاز بیشتری نسبت به بقیه مردم بدهید!!((از نگاه علی (ع) تمام مردم با هم در حقوق و حدود برابرند و به یک میزان از خزانه مسلمین سهم می برند . بنابراین تقسیم بیت المال بر مبنای عدالت می بایست صورت پذیرد . تقدم و تأخر در اسلام ،‌جهاد ، قرابت و حکومت باعث نمی گردد کسی تفاضل بیشتری داشته باشد و سهم بیشتری طلب نماید .))
پاسخ + +5 -10 --
مریم 1397/06/16 - 00:02
آفرین. بسیار خوب نوشته اید. فکر کردن به این همه بی عدالتی وقتی میبینم فرزند خودم قربانی این وضع شده است بسیار آزار دهنده است. بهترین و بااستعدادترین دانش اموز مدرسه رشته دلخواهش قبول نمیشود در حالیکه درصدهای بالایی دارد اما همکلاسی و همشهری سهمیه دار ضعیفش رشته خوب قبول می شود . خدا نگذرد از کسانی که حق دیگران را تضعییع میکنند.
پاسخ + 0 0 --
تضعییع 1397/06/16 - 18:17
بر تضعییع خطشه وارد است! همانطور که بر ندادن کارنامه در آزمون استخدامی سال 89 خدشه همچنان باقیست! و هر کس که کارت بسیجی ندارد بسیجی نیست خدشه وارد است!
و بر تضییع حقوق رزمندگان و اطرافیان آسیب پذیر و صبورشان خدشه وارد است!
و بر این تصوّر که هر کس که در جبهه ای دیگر رزم نمی کرده بی ارزش است هم خدشه وارد است!
و بر قوانین آلوده به توهّم و ستمگری و ضایع کردن استعدادها و تداوم تضییع آن، قبل و بعد از سال 89 خدشه وارد است!
پاسخ + 0 0 --
تضعییع 1397/06/16 - 22:24
تصحیح: رزم می کرده
پاسخ + +5 -9 --
جان بزرگی 1397/06/16 - 00:19
همه کسانی که در جنگ شرکت کرده اند برای همه محترم هستند....کاش به همون اندازه هم به اولین فرهنگی فارغ التحصیل درکل کشور در مقطع کارشناسی ارشد شناخت اندیشه های امام خمینی(ره)بعنوان یک رشته ی خاص و مرتبط با اندیشه های بنیانگذار این انقلاب بدون سهمیه و با هزینه ی شخصی فارغ التحصیل شده احترام میگذاشتیم!!این همکار فرهنگی که از نیروهای عضو مجمع نیروهای خط امام هم هستند نه تنها مورد تکریم و تقدیر قرار نگرفته اند بلکه مدرکشان را در حکم شغلی اشان هم وارد ننموده اند و گفته اند آموزش وپرورش نیازی به شناخت اندیشه های امام ندارد!!40سال بعد از انقلاب تاریخ مصرف اندیشه های امام در آموزش وپرورش به انقضاءرسیده؟!!
پاسخ + +4 -5 --
حقی 1397/06/16 - 02:08
اگر می خواهیم به رزمندگان وایثارگران خدمتی واقعی انجام دهیم، باید سطح علمی آنان را با آموزشهای جبرانی بالا ببریم تا بدون سهمیه و امتیاز وارد دانشگاه شوند و جای هیچ حرف وحدیثی باقی نماند.
پاسخ + 0 0 --
خدمت به وطن 1397/06/17 - 05:23
اگر میخواهیم به ایران و فرزندان وطن خدمت کنیم ،که اتفاقا روزی جوانهای این مملکت رفتن به جبهه و از این اب و خاک دفاع کردن که که الان همه فرزندان این کشور در عدالت و رفاه زندگی کنند نه اینکه فرزندان خودشان مایه تبعیض و بی عدالتی شوند!!! بهتر است طوری سطح علمی کشور را از شمال شهر تهران تا روستای دور افتاده سیستان و بلوچستان بالا ببریم که نیاز به این سهمیه ها نباشه و مطمئن باشیم تمام بچه های ایران از امکانات و حقوق برابر برخوردارند
پاسخ + +5 -6 --
بازنشسته متنفر 1397/06/16 - 02:23
متأسفانه بعداز انقلاب و جنگ اغلب قداست هایی به افراد دادند که حالا باعث نگرانی مملکت شده و موجبات گسستگی افراد و اتحاد جامعه شده و دود آنهم به چشمان تمامی ملت می رسد و حتی اغلب اختلاس ها و دزدیهای ملیاردی هم ناشی از این قداست های بی مورد بوده و هرکدام با ارتباط و توسل به مقدس مأبها دست به چپاول زدند ودر هر مملکتی ، مملکت برای تمامی مردم آن مملکت است ومردم درجه بندی نشد ه اند
پاسخ + 0 0 --
تضعییع 1397/06/16 - 18:24
چپاول کار فرصت طلب است نه ایثارگر

و دزدی جایی است که در توهّم باقی می مانند و با توهّم تصمیم می گیرند
پاسخ + +9 -6 --
مهرپور 1397/06/16 - 09:56
تمامی سهمیه ها در حیطه ی علم باید حذف شوند و اساس انتخاب باید توان علمی اشخاص باشد.دانش آموزانی داشته ام که سطح علمی شان خیلی ضعیف بود ولی چون فرزند شهید بودند الان در رشته های پزشکی و معماری و ...درس می خوانند.اینان با این توان علمی چگونه خواهند توانست به انسان ها و جامعه خدمت کنند؟فرزندان هیئت علمی دانشگاه ها هم در دانشگاه های ضعیف قبول می شوند و بعد به دانشگاه های برتر منتقل می شوند.تمامی این ها ظلم به مردم و مانعی برای پیشرفت کشور است.
پاسخ + +2 -2 --
سکینه 1397/06/16 - 18:17
به قول امام : هی نگویید انقلاب به ما چه کرده بگویید ما برای انقلاب چه کرده ایم.مرتب به سهمیه شاهد و ایثارگران اعتراض میشه ولی کسی به امتیاز هیئت علمی اعتراض نمیکنه. آنها با ارز دولتی در کشورهای اروپایی تحصیل کرده اند و فرزندانشان دوتابعیتی هستند و با امتیاز پدر و مادرشان در مراکز استانها و در بهترین دانشگاهها تحصیل می کنند از دامپزشکی ایلام قبول میشوند وبا امتیاز هیئت علمی در ارومیه پزشکی می خونند چرا کسی به آنها اعتراض نمی کندولی به فرزندان ایثارگران که با پدرانی موجی و شیمیایی زندگی می کنند اعتراض میشه.چرا به حوزه های اصلاح نهایی که نمره خرید و فروش میشه کسی اعتراض نمیکنه ؟ چون رسانه ای نمیشه؟
نمی کنند چیزی از دست نداده
پاسخ + 0 0 --
ظلم در هر لباسی زشته 1397/06/17 - 05:17
کی گفته به بقیه سهمیه ها اعتراض نمیشه؟مردم بارها فریاد زدن از هیچ مدل سهمیه ای راضی نیستند .در ضمن دلیل نمیشه چون یک جای دیگه داره ظلم میشه پس ما سکوت کنیم از جاهای دیگه هم ظلم بشه!!ظلم زشت و بده در هر لباسی که باشه حتی اگر به اسم دینداری و خدمت به شهدا باشه!انسانهای حق طلب اون رو نمی پذرین
پاسخ + 0 -1 --
عدل علی 1397/06/17 - 04:56
تقسیم بیت المال
عن حفص بن غیاث، قال: سمعت أبا عبد الله علیه السلام یقول و سئل عن «قسم» بیت المال :

أهل الاسلام، هم أبناء الاسلام اسوی بینهم فی العطاء و فضائلهم بینهم و بین الله.أجعلهم کبنی رجل واحد، لا یفضل أحد منهم لفضله و صلاحه فی المیراث علی آخر ضعیف منقوص.قال: و هذا هو فعل رسول الله فی بدو أمره.و قال غیرنا: أقدمهم فی العطاء بما قد فضلهم الله بسوابقهم فی الاسلام.

حفص بن غیاث می گوید: از امام صادق علیه السلام درباره ی تقسیم بیت المال پرسیدند، فرمود : اهل اسلام، فرزندان آن محسوب می شوند، در امکانات بیت المال، من، برابرشان می دانم .امتیازات معنوی آنان، بین آنها و خدا محاسبه می شود. [لذا،] همانند فرزندان یک نفر که فضیلت و صلاحیت، سبب فزونی ارث بردن یکی بر دیگری که ضعیف و ناقص است نمی شود. [مسلمانان نیز، این چنین هستند] .حضرت، در ادامه فرمود: پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در آغاز اسلام، چنین رفتار می کرد
پاسخ + 0 0 --
عدل علی 1397/06/17 - 04:56
مساوات در تقسیم بیت المال
وقتی به حضرت علی علیه السلام خرده گرفتند که چرا به کسانی که در اسلام، سابقه بیشتر دارند و در جنگ ها شرکت جسته اند و به آنان که دارای حسب و نسب عالی هستند، بیش از دیگران، از بیت المال، بخشش نمی فرماید (6) ، فرمود:

أتأمرونی أن أطلب النصر بالجور فی من ولیت علیه؟ ! و الله! لا أطور به ما سمر سمیر، و ما أم نجم فی السماء نجما.لو کان المال لی، لسویت بینهم فکیف و انما المال مال الله؟

حضرت علی علیه السلام فرمود: آیا به من فرمان می دهید تا از راه ستم کردن به کسی که مرا، به او ولایت داده اند، پیروزی به دست آورم؟ نه، به خدا سوگند! تا دهر افسانه ی بقا سراید و اختران در پی یکدیگر بچرخند، به چنین کاری نزدیک نگردم.اگر مال، از من بود، همانا میان مردمان به مساوات پخش می کردم، چه رسد که مال، مال خدا است.نهج البلاغه، خطبه .126
پاسخ + +1 0 --
عدل علی 1397/06/17 - 04:57
از نگاه علی (ع) تمام مردم با هم در حقوق و حدود برابرند و به یک میزان از خزانه مسلمین سهم می برند . بنابراین تقسیم بیت المال بر مبنای عدالت می بایست صورت پذیرد . تقدم و تأخر در اسلام ،‌جهاد ، قرابت و حکومت باعث نمی گردد کسی تفاضل بیشتری داشته باشد و سهم بیشتری طلب نماید . در سیره عملی علی (ع) راجع به ریشه های بیمه های اجتماعی سخن به میان آورده است . علی (ع) برای اجرای عدالت با دشواری ها و سختی های زیادی روبرو بوده است . تا جائیکه اقربای ایشان نیز در مقابل این شیوه مقاومت می نمایند .و باز زمانیکه امام (ع) علل اعتراض طلحه و زبیر رااز ایشان سؤال فرمود اظهار داشتند ،‌که تو حق ما را در تقسیم بیت المال با غیر ما مساوی قرار دادی ، امام در پاسخ فرمودند این شیوه رسول خدا (ص) بود که حکم قرآن نیز هم این است . رسول خدا (ص) کسانیکه در راه خدا با جان و مال جنگیده بودند در تقسیم بیت المال با دیگران مساوی قرار داد. (ابن ابی الحدید ،‌شرح نهج البلاغه . صص ۴۲-۴۱)
پاسخ + +1 -1 --
صحبتهای رزمنده جنگ 1397/06/17 - 04:59
۳۳ سال پیش در اعتراض عملی به سهمیه ها و با وجود استحقاق قانونی ، از سهمیه رزمندگان استفاده نکردم و با استفاده از سهمیه شهر محرومی که تمامی دوران آموزش متوسطه را در آن طی کرده بودم با رتبه ۸۲ منطقه ۲ و نمره تراز ۸۰۴۰ در رشته پزشکی تهران پذیرفته شدم.
از آن زمان تاکنون همیشه به سهمیه ها اعتراض کرده ام. معتقدم قدردانی از رزمندگان و ایثارگران با بذل امکانات مادی، مورد اعتراض مردم واقع نمی شود اما با برداشت حق اشخاص و اعطا به دیگران-هر که باشند- ، قطعا مورد اعتراض قرار می گیرد. شاید از هراس نهادهای امنیتی و برچسب و انگ ضد انقلاب و ضدنظام صدایشان به اعتراض بلند نشود اما صاحبان حق این را ظلم به خود می دانند. از بیت المال و بودجه کشور وبا رعایت قانون به ایثارگران کمک های مادی کنید اما از علم و دانشگاه خیر.
پاسخ + +2 -1 --
صحبتهای رزمنده جنگ 1397/06/17 - 04:59
درِ سهمیه ها که باز شد، سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه ها نیز که یکی از غیر منطقی ترین سهمیه ها و از بزرگترین فجایع در حق دانشگاه و پیشرفت علمی مملکت است نیز به عرصه آمد.
از نگاه من، سهمیه یعنی نه به حق، نه به عدالت، نه به خرد. اینکه قانون است را نیز نمی پذیرم. قانونگذاران وقت صلاح خود و اطرافیانشان را در نظر گرفته اند.
پاسخ + +3 -1 --
کیسه خلیفه 1397/06/17 - 05:06
من مانده ام بعضیها چطور به خود اجازه میدهند از کیسه خلیفه و حق مردم بذر و بخشش راه بندازند ؟؟؟!..و ادای ادمهای مهربان بخشنده قدردانی رو در اوردند که مثلا وطن دوست هستند یا به شهدا و جانبازها احترام میزارن!!!!!!از کیسه خود از این بذر و بخششها راه بندازین ،در اوج جوانی یکسال خود را در خانه حبس کنید درسهای سنگین را برای یک رقابت سنگین بخوانین، هزارتا استرس درگیری روحی روانی مشکلات خانوادگی اقتصادی را تحمل کنید کنکور بدهید و بعد از حق و حقوق خودتان به بقیه بدهید اما حق ندارین از حق مردم از این بذر و بخشش ها کنید مردم همیشه فریاد زدن از این سهمیه ها راضی نیستن
پاسخ + +2 -1 --
کیسه خلیفه 1397/06/17 - 05:08
از کی تا حالا عدل شما از عدل حضرت علی بالاتر رفته است؟اگر شما دیندارین اگر این حکومت اسلامی است اگر حضرت علی در زمره بزرگترین مردان عالم برای شماست خوب سخنان صریح حضرت علی را بخوانید جنگیدن و شهادت باعث سهمیه بیشتر از بیت المال نمیشود! جنگ هشت سال مقدس شما و رزمندگان شما از کسانی که در رکاب حضرت علی جنگیدن بالاترند؟؟اگر کار خوبی بود چرا حضرت علی نگفتن به کسانی که جنگیدن سهم بیشتری دهیم؟
پاسخ + +4 -1 --
کیسه خلیفه 1397/06/17 - 05:14
شما مثلا به حساب خود میخواهید از کیسه خلیفه خیرات کنید و با اینکار به شهدا و جانبازها خدمت کنید اما تبعات اینکار در مقیاس بزرگ رو ندید میگیرید.این سهمیه ها باعث میشه بذر نا امیدی رو در دل یک جامعه ای بپاشین ،ادمهای این جامعه کم کم به این نتیجه میرسن اینجا جایی هست که ادمها بر اساس تخصص، شایستگی و حقشون پیشرفت نمیکنن!!اینجا جایی که باید گرگ باشی و از حقوق دیگران بکنی تا رشد کنی!!یک روزی باید تموم سهمیه ها ی جانباز و شهدا و رزمندگان و هئیت علمی و ژن خوب و اقازادگی و بسیج برداشته بشه ..و همه ادمهای این جامعه یاد بگیرن که هر کسی خودش مسئول صد درصد زندگی خودش هست فارغ از اینکه پدر او چه کسی است.اگر پدر کسی بزرگترین فرد عالم هم باشه وظیفه از رو دوش فرزندش برداشته نمیشه و در یک رقابت علمی دلیلی نداره کمتر از دیگران زحمت بکشه!گیرم پدر تو بود فاضل از فضبل پدر تو را چه حاصل؟
پاسخ + +5 -3 --
واقعیت 1397/06/17 - 19:35
عزیز اگر ایثار گریهای این عزیزان رزمنده و جانباز در زمان جنگ نبود هم اکنون شما نمی توانستید ارام در گوشه ای بنشیند و قلم فرسایی کرده و نظر بدهیم ،که 30 سال به حال چه،این نشان از بی تفاوتی و پر رویی ماست، خاطرات جنگ را بخوان و میدانم نخواندی چون از نوشته های شما معلوم است که ان زمان در منطقه مجنون و حورالعظیم و غیرو و در برخی نواحی مرزی با مردم و رزمندگان چه کردند اگر این ایثار و جان گذشتگی نبود من و تو هم با خیال راحت دنبال عافیت طلبی نبودیم
پاسخ + 0 0 --
خوشرو 1397/06/17 - 21:57
سری به مزار پاک شهدا و شهدای گمنام و دیداری با عزیزان رزمنده و جانباز داشته ،ایا این دفعه این حسین جان این نظرات میدهی،به دریا رفته میداند مصیبتهای طوفان را،یعنی این قدر بی ظرفیت باشیم که رشادتهای این غیور مردان را از یاد ببریم،که سی سال پیش بود ولی هنوز در کشورهای که بوی از خدا و دین و معرفت نیست احترام به دلاورمردان عرصه جنگشان میدهند از خواب بیدار بشو حسینکم
پاسخ + +6 -5 --
ع 1397/06/17 - 21:30
بی شرمی در حق ایثارگران هم حدی داره!
پاسخ + 0 0 --
جواد 1397/06/17 - 21:39
سهمیه ای ها یه استخون هم جلو این بندازید
پاسخ + 0 0 --
جمال 1397/06/17 - 21:51
جواد بهتر است استخوان را خودت بخوری ،بی تربیت بی ادب
پاسخ + 0 0 --
طیب خان 1397/06/18 - 07:15
عزیزان رزمنده و جانباز که استخوان خوار نیستند جواد؛افراد بی شاخ و دم که انگل جامعه هستند استخوان خوارند،....
پاسخ + +7 -6 --
جواد 1397/06/17 - 21:38
جنگ 8 ساله برای بعضی ها نون داشت به بهانه جنگ تا قیامت به اسم سهمیه بچابید
پاسخ + 0 0 --
حسین 1397/06/20 - 22:32
خیلیا زوری رفتند و سهمیه دار شدند نه با میل باطنی اسم اینکار ایثار نیست
پاسخ + 0 0 --
کاظم 1397/06/20 - 23:07
نه اقا حسین کسی به زور جبهه نرفت و اگر هم رفته پس امتیاز دادن به او در قبال کار اجبار باید چندین برابر و حق اوست
پاسخ + +4 -4 --
واحد پور 1397/06/17 - 22:01
وحید این مقاله نویسی ها از مدل افتاده برو دنبال تلاش و خدمت و امید نباش با مقاله نویسی نون بخوری این چرندیات بچه ابتدایی هم می تونه فعل و فاعل خاطی کنه بنویسه
پاسخ + 0 0 --
کاظمی 1397/06/17 - 22:43
این وحید معلومه در زمان جنگ خواب بوده یا از خانواده بزرگ ایثار نیست و یا توجهی به توصیه های مقام عظمای ولایت ندارند که چرندیات را در قالب مقاله می نویسند که شرمندهدهنوز مفهوم مقاله و مقاله نویسی هم نمی دانند
پاسخ + +6 -2 --
ع 1397/06/17 - 22:47
یادم هست وقتی از جبهه مرخصی می گرفتیم احساس خوبی نداشتیم میگفتیم نکنه بعداز ماخط روبگیرن نه به فکر سهمیه بودیم نه برای حفظ آبرو وشرف این مردم لحظه ای به خودمان تردید را میدادیم با افتخار برای شما وباورمان میجنگیدیم خوب مزدمان را کف دستمان میگذارید.
مطمئن باشید روزی که زیر چکمه های دشمنان افتادید میفهمید ما چکار کردیم.
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته 1397/06/18 - 00:33
نان و نوای خیلی ها در اینست که ازمقدسات مردم و جامعه وملی ومذهبی سؤاستفاده کنند وبرای ریاست وادامه ی آن و سؤ استفاده های مالی هر روز آن را بیشتر رواج دهند و کاری هم به نگرانی افرادجامعه و عقب ماندگی ملت و جامعه هم ندارند واگر برنامه های اسلام واقعی در جامعه اجرا شود هیچ کس مشکل نخواهد داشت
پاسخ + +2 -5 --
وای اسفا 1397/06/18 - 13:09
جناب عین ،
دست تان درد نکند منت داریم . اما دیدگاه نویسنده دقیقا منصفانه و عقلانی است. قرار نیست تا هزاره بعد این افراد برای بهای نیاکان خود حق خواهی نمایند.
با ساختار فرهنگ نیز می توان قدردانی کرد نه فقط اقتصاد و امتیازات ویژه.
پاسخ + 0 0 --
اورامانات 1397/06/18 - 14:56
وحید خان حس وطن و دین و ناموس پرستی ارزش والایی دارد و لیاقت می خواهد حال 100 سال از ان بگذرد یا بیشتر ،در دنیا در تمام کشورها به رزمندگان و ایثار گران عرصه مقاومت امتیاز ات میدهند و حتی به پاس زحمات انان میادین و خیابان نامگذاری کردند ،بهتر است ابتدا مطالعه و تحقیق میدانی داشته باشید سپس قلم بدست بگیرید و مقاله بنگارید،
پاسخ + +2 -5 --
رضا 1397/06/18 - 13:21
سلام واقعا مقاله جالبی بود 30سال از جنگ گذشت هنوز هم این سهمیه پابرجاست در چند جا می توانند از سهمیه استفاده کنند در دانشگاه و استخدامی - گنا ه فرندانی که پدرانشان در آن موقع به حد نصاب نرسید که به جنگ بروند چیست چقدر بخوانند قبول شوند لااقل بنویسید که با سهمیه قبول شدند مردم بدانند که با تلاش و دسترنج خودشان بدست نیاوردن دیدم افرادی راکه زحمت کشیدند و بناحق از قبولی در کنکور حذف شدند و قانون گذاران هم از افرادی بودند که ذینفع بودند
پاسخ + 0 0 --
وحید 1397/06/18 - 18:00
با سلام و عرض ادب همانطور که در نوشته بالا ، نوشته بودم تمام کسانی که در جنگ شرکت کردند برای همه محترم و قابل احترام هستند و حق زیادی به گردن مردم و کشور دارند و ما امنیت و آرامش کشور را مدیون این عزیزان هستیم ، اگه از ( بررسی سهمیه از دیدگاه عدالت ) ناراحت شدید از همه شما عزیزان عذر خواهی می کنم . با تشکر
پاسخ + 0 0 --
محمد 1397/06/19 - 04:03
سلام،همکار عزیز وحید بحث ایثار و خود گذشتگی چیزی نیست که با زمان به فراموشی سپرده شود بعد از هزار و چهار صد سال هنوز از رشادت و دلیر مردی علمدار صحرای کربلا می گوییم و از مظلومیت و حقانیت او دفاع می کنیم ، و افتخار می کنیم که مولایمان امام حسین چنین روحیه ایثار و از خود گذشتکی داشت و به خاطر دین و ناموس جانش در راه خدا داد ، برای عرض ادب هم شده یه مزار شهدای شهر و یا دیداری با عزیزان رزمنده و جانباز و خانواده انان داشته باشیم به مفهوم ایثار و خود گذشتگی پی خواهیم برد،این امتیازات قطره ای محبت است در مقابل دریایی از خود گذشتگی ان عزیزان، دعا می کنم خداوند ما را یاران مولایمان حضرت مهدی قرار دهد اتشاالله
پاسخ + +7 -2 --
ع 1397/06/18 - 23:13
یک سئوال برای من پیش آمده
آیا ازاینکه سهمیه ورود به دانشگاه در تمام کشورهایی که پیشرفته هستند ومعلول جنگی دارند بی اطلاع هستید ؟یا فقط این بخش از تفکرات لیبرالی راقبول ندارید؟
پاسخ + 0 0 --
ب ع 1397/06/19 - 00:49
اولا در کدام کشور همچین سهمیه هایی برای دانشگاه میدهند؟و مدرکهای دروغین به افراد میدهند؟دوما شما چطور ؟بخشی از صحبتهای حضرت علی برای شما الگو هست ؟وهرجا به نفعتان نبود از دیگران الگو میگیرید؟در جواب صحبتهای حضرت علی چه حرفی دارین؟که گفته ان شرکت در جنگ باعث سهمیه بیشتر نمیشود؟صدای معلم تو دیگه چرا حرفهای من رو سانسور میکنی ؟ادمها وقتی در برابر حق حرفی برای گفتن نداشته باشن بزدل میشوند!!((زمانیکه امام (ع) علل اعتراض طلحه و زبیر رااز ایشان سؤال فرمود اظهار داشتند ،‌که تو حق ما را در تقسیم بیت المال با غیر ما مساوی قرار دادی ، امام در پاسخ فرمودند این شیوه رسول خدا (ص) بود که حکم قرآن نیز هم این است . رسول خدا (ص) کسانیکه در راه خدا با جان و مال جنگیده بودند در تقسیم بیت المال با دیگران مساوی قرار داد. (ابن ابی الحدید ،‌شرح نهج البلاغه . صص ۴۲-۴۱)
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1397/06/19 - 09:16
سلام

دوست عزیز

ب ع

کدام سانسور ؟

متاسفانه خیلی از ماها واژه ها را بلد نیستیم و دائما دیگران را در معرض داوری و قضاوت قرار می دهیم .


موضوع این مطلب واکاوی و یا تحلیل " تاریخ اسلام " نیست !


این ایراد ، تخست به آقای " وحید " نویسنده مطلب وارد است که هنوز نمی داند وقتی مطلبی را " نقد کارشناسی "می کند باید در چارجوب سخن بگوید ، از داده های علمی و پژوهشی بهره جوید و مستندات هم باید شفاف و به روز باشند .


دوم این که باید یاد بگیریم در چارچوب سخن بگوییم و مساله را به " انحراف " و عقده گشایی نکشانیم .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
به صدای معلم 1397/06/19 - 10:14
چند نفر از افرادی که مدافع سهمیه بودن نظر گذاشته بودن من هم جوابی دادم اما منتشر نکردین این را گفتم سانسور!!موضوع مقاله در مورد عدالت در مورد سهمیه هاست نویسنده مقاله مدلی ارائه دادن که چطور سهمیه ها را تقسیم کنند تا عادلانه تر باشه و من هم میگم دادن سهمیه به افراد به کل ناعادلانه است.افرادی که مدافع این سهمیه ها هستن خیلی از اسلام و دین مایه میزارن و ما را متهم میکنند شما از این مسائل چیزی سر در نمی یارین.کلام صریح حضرت علی را برایشان نقل قول میکنم.موضوع شما تحلیل تاریخ اسلام نیست پس از دین هم برای رسیدن به سهمیه های دنیوی دلخواه سو استفاده نکنین!
پاسخ + 0 0 --
کوموری 1397/06/19 - 15:46
در کلیه کشورها حتی امریکا که سربازان مزدوری (مزد بگیر)هم دارد ،مباحث اجتماعی و سیاسی کشورها را ملاحضه فرمایید،
پاسخ + 0 -6 --
وحید 1397/06/19 - 13:27
با سلام و عرض ادب همانطور که در نوشته بالا ، نوشته بودم تمام کسانی که در جنگ شرکت کردند برای همه محترم و قابل احترام هستند و حق زیادی به گردن مردم و کشور دارند و ما امنیت و آرامش کشور را مدیون این عزیزان هستیم ، اگه از ( بررسی سهمیه از دیدگاه عدالت ) ناراحت شدید از همه شما عزیزان عذر خواهی می کنم . از صدای معلم خواهش می کنم مطلب رو از روی سایت برداره چون بعضی از عزیزان ناراحت شده بودند. باز هم عذر خواهی می کنم. با تشکر
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1397/06/19 - 14:02
سلام

دوست عزیز

1- شما نه نامی دارید ، نه مشخصاتی ، نه ای میلی ، نه تلفنی و نه عکسی .

از کجا باید بدانیم که شما شخص دیگری نیستید ؟


2- معیار انتشار مطالب در صدای معلم رعایت خوشایند افراد نیست .

این رسانه با هدف تاسیس و تثبیت تفکر انتقادی و گفت و گو راه اندازی شده است .

اگر کسانی نسبت به این یادداشت نقدی دارند مثل دیگران بنویسند و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
کمالوند 1397/06/19 - 20:11
وحید از همدان کسی ناراحت نشده،مطلب باید تحقیق میدانی شود کلیه جوانب از بعد سیاسی اجتماعی و حیثیتی بررسی و مطالعه شود سپس رسانه ای شود، بازی با حیثیت جوانمردانی که در زمان خود داوطلبانه از جان مایه گذاشته اند،و حال من وتو مثلا متنی را نگارش و ویرایش کنیم شاید ظلم به دلاورمردان عرصه های از خود گذشتگی و سنگر نشینی است ،
پاسخ + +5 -2 --
محمد 1397/06/19 - 15:40
با سلام و گرامیداشت شهدای دفاع مقدس و انقلاب ضمن تسکر از صدای معلم که نوشته وحید خان را تذکر دادند،از خداوند در رکاب حضرت حق بودن ارزومندم،
پاسخ + +8 -3 --
محبی 1397/06/20 - 09:52
این وحید مقاله نویس ،اولا مدرکشون چیست از چه دانشگاهی است ،چندین سال سابقه اجرایی در سطح کلان دارند،چقدر با مفهوم ایثار و جنگ و دفاع مقدس و دفاع از کیان خود اشنایی دارند،ایا شهید باکریها و همتها،نامجوها وخرازیها و این همرزمان را می شناسند و ایا مفهوم سنگر نشینی و خط کمین را میدانند و شاید در سنی هستند که گوشان صدای انفجار و،،،،،،نشنیده است
پاسخ + +6 -2 --
سرور 1397/06/21 - 20:44
الان که نتایج کنکور داده شده از آشنایانتان بپرسین فرزندان هیئت علمی چه رتبه ای آورده اند و در کدام دانشگاه ثبت نام کرده اند؟از سال 74 این سهمیه بوده و هست ولی تابحال رسانه ای نشده چرا برای کسب امتیاز مقاله نویسی در این خصوص تحقیق و پژوهش نمی کنین می ترسین مورد قبول همان اساتید قرار نگیره.بهترین دانشگاه برای تحصیل و کار از برای آنهاست.من الان کنکور داده ام ولی بابای دوستانم که هیئت علمی اند به بهترین دانشگاه و رشته انتقالی گرفتندو ثبت نام می کنند.اعتراض من را به گوش مردم برسونید
پاسخ + 0 0 --
محمد 1397/06/22 - 19:23
قابل توجه وحیدخان مقاله نویس که نمی داند امنیت و آرامش اکنون او حاصل جانفشانیهای عزیزانی است که یاد و خاطرات و زحمات ایشان سالبان سال ارامش بخش روح ماست و هنگام افسردگی و دلگیری به ارامگاه ایشان می روبم ،وبه گفته مولایمان مقام معظم رهبری شهدا فراموش نا شدنی هستند و به مو لایمان افتدا می کنیم
پاسخ + 0 0 --
به سرور 1397/06/23 - 10:01
چون سهمیه از سال 74 بوده توجیهی برای این رفتار ظالمانس؟شما خبر نداری اتفاقا همین چند ماه پیش موج اعتراضات در مورد این سهمیه ها شکل گرفت سری به اینستاگرام بزنید هشتگ نه به سهمیه و اعتراضات دانشجویان پزشکی را ببینید.در مورد سهمیه هئیت علمی هم از خودتون سوال کنید.این عدالت جامعه ای هست که شما از دادن سهمیه هاش دفاع میکنید.والا مردم عادی که نه از سهمیه هئیت علمی نه از سهمیه ایثارگران نه هیچ نوع سهمیه دیگه ای راضی نیستن.نه به تبعیض! نه به ژن خوب! نه به موقعیت وراثتی! نه به مهر طلبی! نه به گدایی توجه !نه به منفعت طلبی !اری به مسئولیت پذیری.. اری به حق طلبی..اری به جامعه شایسته سالار نه سهمیه سالار
پاسخ + 0 0 --
به سرور 1397/06/23 - 10:07
در ضمن من دوستی را سراغ دارم در همین کنکور امسال تجربی هم پدر و مادرش استاد دانشگاه بودن و سهمیه هئیت علمی داشت و هم سهمیه ایثارگری اما از هیچ کدام این دو سهمیه استفاده نکردن چون عادلانه نمیدونست و رتبه زیر 300 کنکور هم اوردن.انسانهای ازاده هنوز هم در بین ما زندگی میکنند.
پاسخ + 0 0 --
تراب گو 1397/06/23 - 12:04
به سرور خودت میگی عادی اخه اونیکه هیت علمی باید فرزندش امتیاز بگیره
پاسخ + 0 0 --
به تراب گو 1397/06/23 - 12:55
به چه دلیل اونی که هئیت علمی باید سهمیه بگیره؟از فضل پدر او را چه حاصل؟منظورم از مردم عادی کسایی هستن که ژن خوب ندارن اقازاده و سهمیه ایم نیستن اما با سختکوشی و شایستگی خودشون پیشرفت میکنند.
پاسخ + 0 0 --
کریموند 1397/06/24 - 12:25
به اقا وحید مقاله نویس بگویید یک مقاله برای فرزندان هیئت علمی هم بنگارد با جمع و ضرب و بالاخره مشتق و انتگرال گرفتن
پاسخ + 0 0 --
عدالت گمشده 1397/06/23 - 13:03
توجه شما رو به خبری جلب میکنم که چند سال قبل منتشر شده و البته هرسال این اتفاقات تکرار میشه و صداش در نمیاد.قبولی رتبه 16 هزار در برق صنعتی شریف !!!!!برترین دانشگاه کشور در رشته ریاضی انهم در رشته برق که یک عده از افراد معمولی با رتبه دو رقمی برای دستیابی به ان تلاش شبانه روزی میکنند. و این بین یک سری افراد سهمیه ای و هئیت علمی یا خدا عالمه با چه داستان هایی دیگه ای با این رتبه های عجیب غریب در کنار افراد دو رقمی میشینن.با چه منطقی میتونین این رو توجیه کنید؟؟؟http://bit.ly/2Muywi4
پاسخ + 0 0 --
مجتبی 1397/06/24 - 17:28
خب پدر مادرش موفقدبودند هیئت علمی شدند فرزندش هم باید از امتیازش بهره ببره شما هم برو استاد بشو از امتیازاتش بهره ببر
پاسخ + 0 0 --
به مجبتی 1397/06/24 - 23:47
سطح شعورت زیر صفر است.هر ادم بالغی مسئول صد در صد زندگی خودش است هیچ دلیلی وجود ندارد چون پدر کسی درس خوانده فرزندش در یک رقابت علمی کمتر از دیگران زحمت بکشد.گیرم پدر او بود فاضل از فضل پدر او را چه حاصل؟اما انسانهایی که تا خر خره غرق در فساد تبعیض رانت و پارتی هستند برایشان سخت است این مفاهیم اولیه را درک کنند.در ضمن من سهمیه 5 درصدی ایثارگران دارم اما استفاده نمیکنم چون من منفعت طلب نیستم نمیخوام درامد اینده زندگیم و تحصیلاتم از راه فاسد و ظلم به دیگران به دست بیاد.
پاسخ + +1 -3 --
عدالت گمشده 1397/06/23 - 13:04
رييس دانشكده برق دانشگاه صنعتي شريف با انتقاد نسبت به نحوه پذيرش دانشجو در كنكور امسال، گفت: 15 نفر از كساني كه امسال در رشته مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف پذيرفته شده‌اند داراي رتبه بالاي 3000 هستند.

به گزارش ایسنا، دكتر محمود فتوحي تصريح كرد: از 15پذيرفته شده بالاي رتبه 3000 رشته مهندسي برق شريف، 6 نفر داراي رتبه بالاي 10 هزار هستند.

وي با بيان اينكه سال گذشته از 100 نفر اول كنكور بيش از 70 نفر در دانشكده برق شريف پذيرفته شدند، گفت: اين در حالي است كه امسال تنها 44 نفر از 100 نفر اول كنكور به رشته برق شريف راه يافتند.

به گفته دكتر فتوحي رتبه آخرين فرد پذيرفته شده در رشته مهندسي برق شريف از طريق كنكور امسال 16 هزار است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/24 - 08:45
فرزند هیت علمیه با امتیاز پدر هیت علمی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور