صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

سوالي که براي بسياري از فرهنگيان مطرح است اين است که با وجود شرکت‌هاي بيمه‌گذار قوي که خدمات بهتر و كامل‌تري از آتيه‌سازان ارائه مي‌دهند اصرار متوليان امر بر ادامه همکاري با بيمه آتيه‌سازان چيست؟

بيمه ‌تکميلي فرهنگيان یا بي‌برنامگي، ضعف نظارت و عدم پيگيري مناسب وزارت آموزش‌ و‌ پرورش ؟!

حسين طاهري‌ فرد

بيمه ‌تکميلي فرهنگيان و رضایت معلمان

بيمه ‌تکميلي فرهنگيان به طور جدي تحت عنوان «بيمه طلايي» از سال 1389 به اجرا درآمد و توانست با توجه به شرايط نابه سامان درمان کشور بخشي از دغدغه درماني فرهنگيان را پوشش دهد. در طرح اختياري بيمه‌طلايي فرهنگيان، 50 درصد حق بيمه توسط آموزش‌ و‌ پرورش و نيم ديگر آن از سوي بيمه‌ شده پرداخت مي‌شود. قرارداد اوليه بيمه‌ طلايي فرهنگيان با شرکت بيمه ايران تا سال 1393 ادامه يافت.

اگرچه اين طرح در سال‌هاي ابتدايي اجرايي خود علي‌رغم تنوع تعهدات و تعداد بيمه‌شدگان توانست رضايت نسبي اکثريت فرهنگيان را به دست آورد اما در سال‌هاي 91 و 92 با توجه به مشکلات و محدوديت‌هاي تامين منابع مالي و انباشت بدهي با مشکل مواجه شد که ماحصل آن انصراف شرکت بيمه ايران از ادامه همکاري با وزارت آموزش‌ و‌ پرورش بود.

بيمه ‌تکميلي فرهنگيان و رضایت معلمان  در سال 1393 شرکت آتيه‌سازان حافظ به عنوان مجري قرارداد بيمه‌ طلايي فرهنگيان انتخاب شد. بيمه آتيه‌سازان حافظ شرکت کارگزاري است که متعلق به سازمان بيمه سلامت است و وظيفه‌ آن فروش بيمه‌تکميلي و کنترل بازار بيمه‌هاي‌ تکميلي است. بيمه‌ طلايي فرهنگيان در سال‌هاي 94 تا 96 با حذف عنوان طلايي و تحت عنوان« بيمه تکميلي» با شرکت آتيه‌سازان حافظ منعقد شد.

در حال حاضر بيمه تکميلي فرهنگيان به شکل «صندوق درمان» اداره مي‌شود. روش صندوقي به عنوان يک روش جديد در اجراي بيمه تکميلي، فقط توسط آموزش‌ و‌ پرورش اجرا مي‌شود. در روش صندوق درمان، مديريت منابع مالي در اختيار وزارت آموزش‌ و‌ پرورش است و شرکت بيمه‌گذار عملاً بابت بررسي اسناد پزشکي حق‌ العمل دريافت مي‌کند و بيمه‌شدگان به ميزان سقف مشخص شده مي‌توانند از خدمات بيمه‌اي استفاده کنند. در اين روش هزينه‌هاي درماني فرهنگيان از محل صندوقي که از حق بيمه‌ها جمع شده است با نظارت و مميزي شرکت کارگزار پرداخت مي‌شود.

قرارداد بيمه تکميلي فرهنگيان در شرايطي هر ساله با بيمه آتيه‌سازان حافظ تمديد مي‌شود که نارضايتي‌هاي بسياري در خصوص نحوه ارائه خدمات از سوي اين بيمه‌گذار مطرح است. کم‌ بودن مراکز طرف قرارداد، کيفيت پايين خدمات ارائه شده و تاخير در پرداخت هزينه‌هاي درماني از جمله اعتراضات فرهنگيان درخصوص بيمه تکميلي فرهنگيان است.

از مهم‌ترين دلايل وزارت‌نشينان برای انتخاب روش صندوق درمان مي‌توان به مديريت بهينه منابع مالي، بهبود ارائه خدمات و تسريع در فرآيند بررسي و پرداخت هزينه‌هاي درماني بيمه‌شدگان اشاره کرد که با توجه به عملکرد ضعيف بيمه‌آتيه سازان از يک سو و از سوی ديگر به دليل بي‌برنامگي، ضعف نظارت و عدم پيگيري مناسب وزارت آموزش‌ و‌ پرورش، بيمه ‌تکميلي فرهنگيان علي‌رغم پرداخت هزينه‌هاي هنگفت به معضلي جدي براي آنان تبديل شده است.

در حال حاضر آموزش‌ و‌ پرورش بابت بيمه تکميلي حدود 200 ميليارد تومان به شرکت بيمه آتيه‌سازان حافظ بدهکار است و شرکت‌هاي بيمه‌اي به دليل بدهي وزارت آموزش‌ و پرورش خدمات درماني فرهنگيان را به درستي پوشش نمي‌دهند. از سوي ديگر به دليل بدهي شرکت‌هاي بيمه‌ به داروخانه‌ها، کلينيک‌ها و بيمارستان‌ها باعث شده است تا اين مراکز خدمات دارويي و درماني مناسب به فرهنگيان ارائه ندهند و فرهنگيان مجبور به پرداخت هزينه‌هاي خود به صورت آزاد باشند.

بيمه ‌تکميلي فرهنگيان و رضایت معلمان

متاسفانه علي‌رغم سود هنگفتي که نصيب شرکت‌هاي بيمه طرف قرارداد با آموزش‌ و‌ پرورش مي‌شود، مسئولان وزارت آموزش‌ و‌ پرورش نتوانسته‌اند يا نخواسته‌اند امتيازات بيشتري براي فرهنگيان درخواست نمايند. آنان بدون آسيب شناسي معضلات و مشکلات روش درمان صندوقي، هر ساله بدون درنظر گرفتن اعتراضات و انتقادات فرهنگيان بار ديگر با بيمه آتيه‌سازان قرارداد مي‌بندند.

به نظر مي‌رسد با توجه به شرايط اقتصادي حال و حاضر آموزش‌ و‌ پرورش و به بهانه نبود اعتبارات رفاهي کافي، مسئولان امر نه تنها به فکر اصلاح شکل بيمه تکميلي فرهنگيان بصورت «بيمه‌گري» نيستند بلکه در سال 97 تصميم به ادامه روش صندوقي با آتيه‌سازان حافظ دارند.

حال سوالي که براي بسياري از فرهنگيان مطرح است اين است که با وجود شرکت‌هاي بيمه‌گذار قوي که خدمات بهتر و كامل‌تري از آتيه‌سازان ارائه مي‌دهند اصرار متوليان امر بر ادامه همکاري با بيمه آتيه‌سازان چيست؟

اگر مديران آموزش‌ و‌ پرورش نظر سنجي از فرهنگيان را دليل انتخاب اين روش بيمه‌اي و شرکت طرف قرارداد عنوان مي‌کنند، مي‌توانند بار ديگر ميزان رضايت‌مندي فرهنگيان از «روش صندوق درمان» و «نحوه ارائه خدمات آتيه سازان حافظ» را بسنجند تا کارشناسان و منتقدان بي‌طرف بر درستي ادعاهايشان تاکيد کنند و درغگويان و اتهام زنندگان رسوا گردند؟!

حال بايد منتظر ماند و ديد که در سال 97 مديران تصميم‌ساز اين وزارتخانه به دنبال شرکت‌هايي مي‌روند که منافع فرهنگيان را تامين مي‌کنند يا با ديگر بدون توجه به دغدغه‌ها و نارضايتي اکثريت فرهنگيان با شرکت‌هايي قرارداد مي‌بندند که به نفع مديران باشند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 15 شهریور 1397 ساعت 21:36 خوانده شده: 534 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -9 --
بزرگ نیا 1397/06/15 - 23:24
ممنون از یادداشت شما اما مایلم چند نکته را بازگو کنم بنده در صحبت با یکی از مدیران مرکزی بیمه آتیه سازان چند مورد را از ایشان جویا شدم اول اینکه برخلاف ادعای متن صرفا آموزش و پرورش بیمه صندوقی ندارد بلکه شرکت های دولتی دیگری نیز هستند که به این روش کارکنان را بیمه کرده اند دوم اینکه تاخیر در پرداخت ها هیچ ارتباطی به بیمه آتیه سازان ندارد و خود آ.پ باید در این زمینه پاسخگو باشد نکته سوم اینکه برخلاف ادعای شما ایشان معتقد بود کار با آ.پ هیچ سود هنگفت و بزرگی نصیب این شرکت نکرده است و حتی گاه با ضرر نیز همراه بوده است اما جنبه تبلیغی خوبی برای این نهاد بیمه ای دارد و در آخر بارها به ضعف مفرط مدیران آ.پ در این امور اشاره کردند، به صدای معلم پیشنهاد می کنم با مدیران بیمه آتیه سازان مصاحبه ای را صورت دهند.
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته 1397/06/16 - 01:44
هیچ عقل سلیمی قبول نمیکند که کسی در کار ومعا مله ی ضرر کند ولی کماکان به همان معامله ادامه دهد ولی بنده شخصا بعنوان یک بازنشسته هنگام مراجعه به پزشکان و آزمایشگاهها عار و شرمم میاد که از بیمه ی خود نامی ببرم یا بگویم بیمه ی آتیه سازان را دارم چون یا طرف قرارداد نیستند ویا باید با خواهش وتمنا فاکتور بگیری وبعدا آنرا هم به بازرسی بیمه ی آتیه سازان ببری وآنهم با گفتن این قبوله واین قبول نبست واین ایینقدر درصد شامل می شود وبعدا هم پس از چند روزی دوباره مثل یک گدا به بانک مراجعه کنی ودر آنجا هم با تحقیر شخصیت خود که دیگران حواله وحساب چند صد میلیونی انجام میدهند وما هم رسید چند هزار ریالی ( ده بیست هزار تومانی ) را امضأ آنهم حداقل بعداز نیم یا یک ساعت انتظار ، لذا من شخصا می گویم نفرین بر کسانیکه متولی امورات بازنشستگان هستند و اینقدر می خواهند ما را پست کنند وشرم و رسوایی برای دست اندرکاران امورات بازنشستگان و خصوصا نمایندگان به اصطلاح خانه ملت و دولت مردان بی خبر از حال بازنشستگان
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته متنفر 1397/06/16 - 02:04
هیهات بر حال ما که بازنشسته هستیم و هیهات براین مسؤلین از خدا بی خبر که اصلا به فکر بازنشستگان نیستند وفقط می خواهند که تحقیر شخصیت کنند و از جیب های تقریبا خالی ما هم به جیب های غدار خود واریز کنند با هر مکر و حیله ای و باید کلا دولت مردان ما شرم کنند که اولا بهداشت و درمان دربین افراد جامعه امروزه شده یک مشکل و دغدغه فکری تمامی اقشار جامعه خصوصا قشر کم درآمد ولی در اکثر کشورها بهداشت ودر مان یا رایگان است یا اینکه اینقدر فشار بر مردم در این خصوص نمیآد ، دوما خود جامعه ی پزشکی هم شده بلای جان مردم و هیچ گونه نظارتی هم بر کار آنها نیست که با پول و امکانات بیت المال به نوای پزشکی رسیدند ولی بعداز فراغت تحصیل وشروع به کار می شوند بلای جان مردم وامروزه مریضی ووجود یک مریض شده بزرگترین معضل خانواده ها وچه ها از خانواده ها که ثروت ودارایی خانواده را به چوب حراج گذارده تا تأمین امورات درمانی وپرشکی مریض نمایند ولازم است که مسؤلان مملکت خصوصا جامعه پرشکی و بهداشت ودرمان اگر شرمشان نمیاید مقایسه ی با دوران طاغوت وحالا بنمایند که دغدغه ی مردم در این خصوص چگونه بوده ، ( آن طاغوت واین باقوت )
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/16 - 10:02
اقای بزرگ نیا در مورد شرکت آتیه سوزان !از قدیم الایم ایرانی های طناز دو ضرب المثل را همواره به نسلهای بعدی یاد داده اند که مایلم در اینجا بازگو کنم:
1.کس نگوید که دوغ من ترش است.
2.هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمیگیرد.
3.دیگی که برای من نجوشد میخواهم کله سگ تویش بجوشد.( نظر اختصاصی امثال االهیار ترکمن و بطحاییو شرکت اتیه سوزان !حافظ)
پاسخ + 0 0 --
طاهری فرد 1397/06/16 - 11:33
با سلاو و تشکر فراوان
در خصوص نکاتي که فرموده ايد لازم است به چند نکته اشاره کنم.
اولا تا جايي که بنده تحقيق کرده ام تمامي سازمانهاي دولتي (وزارتخانه ها) از روش بيمه گري استفاده مي کنند يعني با يکي از بيمه گذاران رايج قراداد مي بندند و از بيمه هاي تکميلي آن شرکت يا شرکت هاي بيمه گر ديگر استفاده مي کنند و روش صندوقي برای بيمه تکميلي، فقط توسط آموزش‌ و‌ پرورش اجرا مي‌شود. حال اگر جنابعالي از وزارتخانه هاي دولتي که از روش صندوق درمان براي بيمه تکميلي استفاده مي کنند اطلاع داريد، لطفاً اطلاع رساني کنيد.
پاسخ + 0 0 --
طاهری فرد 1397/06/16 - 11:34
در مورد نکته دوم
نرخ سرانه ماهانه بيمه تکميلي براي هر نفر از کارکنان رسمي، پيماني و افراد تحت تکفل مبلغ ۵۴۰ هزار ريال اعلام شد که ۲۷۰ هزار ريال اين رقم توسط کارکنان و مبلغ ۲۷۰ هزار ريال ديگر آن از محل اعتبارات رفاهي وزارتخانه تأمين شد که هر ماه به حساب بيمه شدگان واريز مي‌شود. در حالي که از سال ۸۸ تاکنون تعرفه‌هاي بيمه‌اي مثل عينک و زايمان تغييري نکرده، هزينه بيمه تکميلي از 37 هزار تومان به 54 هزار تومان افزايش يافت. علاوه بر اين مساله فرانشيز از ۲۰ درصد به ۳۰ درصد رسيده يعني هر فرهنگي بايد سي درصد ازجيبش هزينه کند.
پاسخ + 0 0 --
طاهری فرد 1397/06/16 - 11:35
در سال گذشته طبق آمار وزارت آموزش و پرورش، يک ميليون و ششصد هزار نفر شامل بيمه تکميلي بيمه بوده اند که با توجه به حق بيمه 54 هزار توماني و کسر مبلغ پرداختي بابت هزينه هاي درماني بيمه شدگان؛ مبلغ قابل توجهي به آموزش و پرورش و بيمه آتيه سازان تعلق مي گيرد. که براساس اظهارات مسئولان آموزش و پرورش ، درامدي از اين راه نصيب آموزش و پرورش نمي گردد و کليه مبالغ دريافتي بايت هزينه درمان بيمه شدگان و هزينه هاي حق العمل شرکت بيمه آتيه سازان صرف مي گردد.
اينکه به گفته يکي از مديران آتيه سازان، همکاري با آموزش و پرورش هيچ سود هنگفت و بزرگي نصيب اين شرکت نکرده است و حتي گاهي اوقات با ضرر نيز همراه بوده است جاي سوال و تعجب دارد !!!!
پاسخ + 0 0 --
طاهری فرد 1397/06/16 - 11:36
و در مورد نکته سوم
در مورد تاخير در پرداخت هزينه درمان و تضعييع حقوق فرهنگيان، شوربختانه نه آموزش و پرورش به مسئوليت خود پاي بند است نه آتيه سازان. هر دو از قبول مسئوليت و انجام وظيفه اصلي خود شانه خالي مي کنند و علت اصلي تاخير در پرداخت هزينه درماني فرهنگيان را همانطور که گفته شد ؛ بي‌نظمي، بي‌برنامگي، ضعف نظارت و عدم پيگيري مناسب وزارت آموزش و پرورش مي دانم. چراکه وقتي فرهنگيان سهم بيمه خود را به موقع پرداخت مي‌کنند، هيچ توجيهي براي تاخير در پرداخت‌ها نمي تواند وجود داشته باشد. شرکت هاي بيمه‌ گذار به طور مداوم و هميشه با مشکلات مالي مواجه هستند و اگر بيمه آتيه سازان حافظ شرکت بيمه گر بود نه کارگذار ، در پرداخت خسارت بيمه شدگان اين همه با مشکل مواجه نمي شد.
پاسخ + +8 -6 --
معلم ناامید 1397/06/16 - 08:02
شکی نیست نقش ضعف وزیر و معاونان و رانت و هزینه کمتر برا وزارت و....
اتیه بیمه تکمیلی برنزی است نه طلایی
پاسخ + +9 -4 --
مهرپور 1397/06/16 - 10:07
به راستی چرا بیمه ی آتیه سازان؟حق بیمه به میزان زیاد از حقوق فرهنگیان کسر می گردد ولی دریغ از ارائه خدمات.مسئولین بیمه و آموزش و پرورش پاسخگو باشند.
پاسخ + +6 -8 --
جان بزرگی 1397/06/16 - 11:49
پس کامنت من چی شد؟!!چند ساعت خوابیدم الان اومدم سر بزنم کامنت خودمو ندیدم؟!شاید هم اشکال اینترنتی بوده؟!!
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1397/06/16 - 11:56
سلام
آقا / جان بزرگی

تقریبا همه نظرات شما به جز این مورد منتشر شده است .

آخر مدرک گرفتن شما و عدم اعمال آن در حکم کارگزینی چه ارتباطی با بیمه و سایر موضوعات آموزش و پرورش دارد که شما خودتان سعی در ارتباط سازی دارید !

کامنت های شما غالبا ارتباطی با مطالب و پست های مربوطه ندارد و برخی اوقات حالت " طنز " و حتی " تمسخر " پیدا کرده است .

لطفا در موضوع سخن بگویید و هر مشکلی را به مساله خودتان ارتباط ندهید !

انتظار ما رعایت پروتکل های صدای معلم است .

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
جانبزرگی 1397/06/16 - 12:31
جناب پورسلیمان گاهی اوقات طنز بهترین راه تلنگر به برخی موضوعات جاری جامعه است!!در جامعه ای که هرچیزی به هرچیز ربط پیدا میکند ودهها مصداق می شود آورد،این موضوع عجیبی نیست!!ضمن آنکه وقتی از کنار این تناقض ها مسوولین آموزش وپرورش براحتی میگذرند این تمسخر نیست؟!مقصود من این بود که به مسائل بزرگتری که دائم شعارش روسر میدهند توجهی ندارند چه برسه به این موضوع!!قصدم زیرپاگذاشتن پروتکل های صدای معلم نیست اما گاهی اوقات برای تداعی و ملکه نمودن تضادهای یک سیستم آلوده به تناقض و نفاق باید از این روش استفاده کرد که چرا حرف و عمل با هم همخوانی ندارد؟!ابه هر صورت مقصود استفاده مطلوب از طنز جهت تصویر فضای غالب ستاد و گسست شعار وعمل بوده است!!
پاسخ + +3 -3 --
ناشناس 1397/06/16 - 15:55
کاش همین بیمه معلم که با پول خود فرهنگیان تاسیس شده مسئولیت بیمه تکمیلی فرهنگیان رابرعهده بگیرد
پاسخ + 0 0 --
پارسا 1397/06/21 - 23:54
فکر نکنم بیمه معلم از پول خود فرهنگیان تاسیس شده باشد
پاسخ + +2 -1 --
پارسا 1397/06/16 - 16:20
به نظر من مشکل،مشکل همیشگی است و مشکل آتیه سازان حافظ نیست،بیمه های تکمیلی قبلی(بیمه ایران و اگه اشتباه نکنم بیمه معلم)هم وضعیت بهتری نداشتند. مشکل اصلی در منعقد کردن یک قرارداد بد و ضعیف با این بیمه هاست از طرف نماینده وزارتخانه.
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته 1397/06/17 - 03:03
کلا ما فرهنگیان تا این مسؤلین بی لیاقت را داشته باشیم تا آخر عمر باید از ناعدالتی در پرداخت حقوق ها و مزایا و حتی بیمه ی درمانی و تکمیلی خود نسبت به سایر کارمندان دولتی بنالیم وهمیشه در حسرت زندگی کنیم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور