صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" نخست این که نهادهای تربیت رسمی مانند مدرسه و دانشگاه و نهادهای غیر رسمی مانند خانواده از تربیت ما غافل بوده اند. دوم روش های تربیتی ما تلقینی، مزورانه و اشتباه بوده است "

بدون شک ما ایرانی ها به خوبی تربیت نشده ایم!

دکتر مصطفی قادری/ پژوهشگر تعلیم و تربیت - دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی

تربیت ایرانی ها و چالش های آموزش و پرورش رسمی و غیررمسی  به عنوان متفکر تعلیم و تربیت سال هاست می اندیشم که چه نقصان های جدّی تربیتی داریم ولی این روزها به این ایده رسیده ام که ما ایرانی ها به خوبی تربیت نشده ایم و در یک کلام صریح بگویم که:

بی تربیتیم.

قطعا ما به دو دلیل تربیت نشده ایم: نخست این که نهادهای تربیت رسمی مانند مدرسه و دانشگاه و نهادهای غیر رسمی مانند خانواده از تربیت ما غافل بوده اند. دوم روش های تربیتی ما تلقینی، مزورانه و اشتباه بوده است.

دلایل بی تربیتی ما در سراسر جامعه دیده می شود.

سیاستمداران و نمایندگان مجلس ما تربیت سیاسی ندارند. ما آدم های خودخواه تربیت کرده ایم که نه خودش را قبول دارد نه همه ی مردم دنیا را. جالب است همین آدم خودخواه و بی تربیت گاهی نسخه ی تربیتی و اقتصادی برای تمام دنیا می پیچید

پزشکان ما انصاف و اخلاق را رعایت نمی کنند.

اساتید دانشگاه ها دانشجویان خود را کنار زده و درگیر القاب علمی شده اند.

اغلب شهروندان ما حقوق مدنی و شهروندی یکدیگر را رعایت نمی کنند.

حقوق مدنی زنان و کودکان و گروه های اخلاقی و اقلیت ها که بماند زیر پاهای ما لگدمال شده است.

کارکنان ادارات  با ارباب رجوع، با همکاران و حتی با خودشان نامهربانند.

معلمان کم تر انرژی خرج می کنند.

تربیت ایرانی ها و چالش های آموزش و پرورش رسمی و غیررمسی

مغازه داران تا جا دارد در معاملات خود بی انصافی به خرج می دهند.  در چنین شرایط بحرانی همه به فکر پر کردن جیب خود هستند و در اختلاس و ارتشا، قدرت طلبی و خودخواهی و ضعیف کشی گوی سبقت را از هم دیگر ربوده ایم.

در زمینه هایی مانند محیط زیست، مقررات رانندگی، وجهه ی بین المللی، صلح طلبی، عدالت و تامین اجتماعی، امنیت روانی و بسیاری از استانداردهای تربیتی به شدت رکود کرده ایم. همه ی این ها اگر بیانگر بحران تربیتی نباشد پس بیانگر چیست؟!
وقتی آگاهانه به اطراف خود نگاه می کنیم همه می دانیم چه خبر است. ما درگیر تربیت بچه زرنگ ها شده ایم. آدم های زرنگی تربیت کرده ایم که به راحتی سر هم کلاه می گذارند. ما آدم دو رو تربیت کرده ایم، آن چنان که با خود خودش هم صادق نیست.

تربیت ایرانی ها و چالش های آموزش و پرورش رسمی و غیررمسی

ما آدم های خودخواه تربیت کرده ایم که نه خودش را قبول دارد نه همه ی مردم دنیا را. جالب است همین آدم خودخواه و بی تربیت گاهی نسخه ی تربیتی و اقتصادی برای تمام دنیا می پیچید.

ما انسان جنگ طلب و خشن تربیت کرده ایم که مرگ خواه است.

ما دختران و مادران خود را طوری تربیت کرده ایم که نقش های تحریف شده ای داشته باشند و فقط درگیر سرگرمی های کوچکی مانند عمل جراحی زیبایی و آرایش صورت شوند. 

تربیت ایرانی ها و چالش های آموزش و پرورش رسمی و غیررمسی

معلمان کم تر انرژی خرج می کنند  ما هر چند پولدار هم باشیم شاد نیستیم و دلیل  ناشادمانی ما این است که خوشبختی امری اجتماعی است. کسانی که داخل کشور زندگی می کنند شاد نیستند چون در میان چند میلیون ناشاد مگر می شود شاد و خوشبخت بود. اکثریت باید شاد باشند که ما هم احساس خوشبختی کنیم و این مسئله را متاسفانه دیر متوجه شده ایم. باور کنید ژن های خوب هم شاد نیستند. آن هایی که غربتی شده اند هم شاد نیستند.
و امروز بیش از هر زمان دیگر می فهمیم که به جای خیلی چیزهای دیگری که مردان حکومت دغدغه ی آن ها را دارند، کاش انسان های صلح طلب و آرام، آدم های مهربان، مردم شاد و طرفدار محیط زیست و هنرمند تربیت می کردیم. چقدر جامعه ی ما امروز به تربیت نیاز دارد خدا می داند؟!

کانال دکتر سعید صفایی موحد

پنج شنبه, 15 شهریور 1397 ساعت 22:08 خوانده شده: 473 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +11 -2 --
امامی 1397/06/15 - 23:23
سلام
با عرض پوزش از نویسندۀ محترم ،
انسانها چون اصولا تربیت می شوند لذا تربیت خوب یا بد ، کامل یا ناقص داریم ، اما بی تربیت یعنی اصلا تربیت نشده ، لذا این واژه از لحاظ جامعه شناسی واژه
درست و دقیقی نمی باشد.
هیچ انسانی بی تربیت نیست مگر انسان گرگ گونه که نمونه آن ظاهرا در فرانسه یا کجا الان به خاطر ندارم پیدا شده بود که اصلا همانند انسانها نبود چون تربیت انسانی دریافت نکرده بود.
پاسخ + +8 -3 --
امامی 1397/06/15 - 23:30
استاد محترم ،
جمله زیر شما را نتوانستم هضم کنم :

"معلمان کم تر انرژی خرج می کنند."

با توجه به معلم محور بودن نظام آموزشی ، بینوا معلم از دقایق اول تا آخر مجبور به کلاسداری است . بنده که تجربه عملی برای این کم کاری یا مصرف کمتر انرژی ندارم لذا خیلی تعجب کردم !!!!
پاسخ + 0 0 --
خدیجه فتحی 1397/06/16 - 12:06
خانم امامی عزیز...متأسفانه حراست آموزش وپرورش همکارانی رو در بخش های ستادی مورد اتهام کارنکردن قرار میده و سعی میکنه همون همکار رو بفرسته کلاس درس چون اعتقاد داره که جای همکار کمکار وکاهل ستاد نیست بلکه کم کاریشوباید ببره کلاس درس!!حالا شما چه توقعی داری وقتی توسیستم از کلاس درس بعنوان سیاهچال وتنبیه همکاران منتقد وصاحب اندیشه وبرای خاموش کردنشان استفاده می شود؟!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/16 - 12:44
سلام همکار محترم ،
سرکار خانم فتحی ،
اگر دید نظام آموزشی برای کلاس
رفتن ، دید تبعیدی است واقعا متاسفم. در کشورهای برتر
آموزشی کلاس رفتن وتدریس از مشاغل برجسته است.
حاکمیت دید غلط در این خصوص ربطی به بی تربیت بودن
ملت یا شاغلین ندارد. در جامعه ما فرصت قانون سوزی
و دور زدن آن به سهولت موجود است که از ضعف فرهنگی
است نه بی تربیتی ملت. گویی عده ای عقده ی قدرت طلبی
دارند و با ایجاد کوچک ترین فرصت ، زورگویی می کنند.
پاسخ + +7 -2 --
امامی 1397/06/15 - 23:33
یا جمله زیر شما :

"ما دختران و مادران خود را طوری تربیت کرده ایم که نقش های تحریف شده ای داشته باشند و فقط درگیر سرگرمی های کوچکی مانند عمل جراحی زیبایی و آرایش صورت شوند."
متأسفانه از واژه هایی چون اغلب ، برخی چون استفاده نکرده اید خواننده شاهد تعمیم نارواست. چند درصد زنان ایرانی چنین دغدغه هایی دارند و یا اصلا امکان مادی آن را دارند.
ظاهرا اگر کل متن را نقد کنم بهتر است.
پاسخ + 0 0 --
خدیجه فتحی 1397/06/16 - 12:10
نه تنها مشغول این سرگرمی های کوچک شده اند بلکه سیگار و مشروب و سکس و مواد مخدر صنعتی هم در زمره علاقه مندی های بسیاری از متربیان ما شده !!دانش آموزسال سوم دبیرستان من در ناحیه1 شهرری الان درگیر بارداری از یک رابطه با دوست پسرشه اونوقت حراست ناحیه ما فضای مجازی رو می پاد که مبادا همکاری نقدی داشته باشه یا دوتاهمکار زن ومرد تو گروه های آموزشی با هم حرف بزنند یا مانتوی همکاران کوتاه وبلند باشه!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/16 - 12:56
سرکار خانم فتحی ،
در جامعه ای که ارزش ها با ضد ارزش جایگزین شود ، چنین رفتارهایی نامتعارف پدیده ای طبیعی است . حتی در خود آمریکا. در یک کلاس مدرسه ای درکالیفرنیا همۀ دختران باردارد بوده اند فقط یک کلاس. (عنوان بنویسید برایتان می آورد.) فرق نمی کند در آنجا آزادی بی قید و شرط جنسی به این مسأله منجر می شود و در کشور ما فشار بیش از حد یا تحریک لجبازی های نوجوانان و جوانان. نیک می دانید که انسان لجباز بیشتر از هر کس به خودش آسیب می رساند. تشکر از بحث تان.
پاسخ + +7 -3 --
امامی 1397/06/15 - 23:40
جمله زیر : رسما اهانت است به همه پدران و مادران ما و حتی معلمان ما که آنان برای ما خیلی زحمت کشیده اند چون در نظام آموزشی نسبتا سالمی تحصیل کرده ایم :

" نخست این که نهادهای تربیت رسمی مانند مدرسه و دانشگاه و نهادهای غیر رسمی مانند خانواده از تربیت ما غافل بوده اند. دوم روش های تربیتی ما تلقینی، مزورانه و اشتباه بوده است."
پاسخ + 0 0 --
خدیجه فتحی 1397/06/16 - 12:12
خانم امامی پس این همه دروغ وتزویر به خصوص در همکاران اداری ما در بخش هایی مثل حراست ازکجا ناشی شده است؟!چرا در مقابل شما لبخند میزنند وپشت سر شما پرونده سازی میکنند؟!چرا شعار اعتدال وتدبیر وامید میدن اما با دلواپس ها همکاری میکنند؟!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/16 - 22:08
سلام
سرکار خانم فتحی ، بنده سال 91 بازنشسته شده ام
در آن زمان ما چنین مشکلاتی نداشتیم . واقعا تاسف بار
است.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/21 - 10:59
سلام
لابد کسانی که نمره منفی داده اند ، والدین شان
طبق گفته استاد آنان را تلقینی ، مزورانه و اشتباه
تربیت کرده اند !!!!
پاسخ + +2 -3 --
شهاب 1397/06/16 - 07:16
به نکات خوبی اشاره کردید بدتربیت شده ایم راهکار خوب تربیت شدن چیست ؟ اینکه بگوییم بدتربیت شده ایم معلول است درد است درمان را بگوییددرجامعه ای که اگردزدی نکنی حرف حساب بزنی قانون ر ارعایت کنی و..تورا ساده وبدبخت خطاب می کنند وباید در بدبختی زندگی کنی ومخالف کارهای بالا را انجام دهی زرنگ خطاب می شوی ودررفاه زندگی خواهی کرد واقعا راهکار تغییر این ارزش های پوچ چیست؟
پاسخ + 0 0 --
خدیجه فتحی 1397/06/16 - 12:14
من اعتقاد باید با بدتربیت ها دقیقا مثل خودشان با بد تربیتی رفتار کرد اگرنه آدم رو ابله فرض میکنند و نبرد صداقت و دروغ یک نبرد نابرابره!!
پاسخ + 0 -3 --
Agent of Change 1397/06/16 - 08:30
مشکل در ریشه است. دلایل به قول شما بی تربیتی ایرانی ها را در این سخنرانی من در دانشگاه ماهاجانای هند ببینید:
پاسخ + +3 -3 --
صادقی 1397/06/16 - 09:28
باسلام.آقای دکتر مطلب شما چنان توهین به اقشارمختلف جامعه است که با عرض معذرت با عنوانی که ابتدای نوشته خودتان یاد کردید درتضاداست.چرا که هنوز که هنوز است اقشارجامعه ای چون معلمان وپزشکان و سیاستمداران و... هستندکه برخلاف گفته های شما درجامعه دل می سوزانند.پس اندکی درمورد نوشته های خودتان تامل کنید
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/06/16 - 19:57
جناب صادقی
افرادی که شما می فرمایید به اندازه ی انگشتان دست هستند قبول کنیم در جامعه ی ما اکثریت را بدتربیت شده ها در اختیار دارند ما در جهان هم به این لقب بی تربیتی یا بدتربیتی مشهوریم جناب دکتر به درد مهمی اشاره کرده اند که ریشه ی تمام دردهای کشور است
پاسخ + +1 -2 --
محمد باقرشیبانی 1397/06/16 - 11:20
انسانها تربیت شده اند لاکن بعضی ها تربیت نپذیرفته اند.124 هزار پیامبر امدند و تربیت کردند اما جوامع تربیت نپذیرفتند.
ادمیزاده طرفه معجونیست
وز ملائک سرشته وز حیوان.
پاسخ + +7 0 --
شاکی 1397/06/16 - 11:59
قطعا همین طوره که"روش های تربیتی ما تلقینی، مزورانه و اشتباه بوده است...."باید اول بپذیریم که این زخم ها وجود دارد تا بتوانیم درمانش کنیم!!همکاران محترم واقعیت امر اینه که هرآنچه که در سیستم آموزش و پرورش انتقال داده ایم به دانش آموز با آنچه در جامعه میبینیم فاصله و گسستی انکار ناپذیر دارد!!مصادیق زیادی میشود ذکر کرد:بعد از40سال از انقلاب و طرد نمادهای قبل از انقلاب همه ی ما ازشنیدن ترانه ی سوغاتی هایده و یا شنیدن صدای معین لذت میبریم همه ی ما یه چیزهایی که همواره به دانش آموزانمان گفته ایم بد است را اگر برای خودمان پیش بیاید انجام میدهیم چون فقط سرکوب کرده ایم و خیلی جاها اومدیم رو حجاب و پوشش خاص در آموزش و پرورش تأکید کرده ایم و غیبت وتهمت و تجسس و آبرو بری را جایگزین کرده ایم و ثمره اش هم همین وضعیت کنونی شده که همواره حسرت گدشته ها ووضعیت تربیتی بهتر جامعه را می خوریم...
پاسخ + +1 -3 --
دبیر 1397/06/16 - 12:05
با سلام
جناب قادری عزیز
این مطالب را قبلا بنده به طور خلاصه نوشتم.
از شما به عنوان پژوهشگر تربیتی با درجه دکتری انتظار می رود بجای گزارش کردن محض و روایت انچه همه ما شبانه روز با چشم میبینیم تحلیل و راهکار ارائه کنید والا انچه شما نوشته اید را یک دانش آموز سوم متوسطه اول هم خیلی کامل تر و با جزییات بیشتر می تواند بنویسد. در ضمن به قول سرکار خانم امامی کلمه بد تربیت مناسب تر از بی تربیت است.اما در جواب خانم امامی همباید عرض کنم که وقتی می گویند معلم انرژی کافی نمی گذارد منظور شما و امثال شما نیستید بلکه کل جامعه معلمین مد نظر است. شما ببینید چند درصد معلمان تمام سعی و تلاششان را می کنند که از تدریس در کلاس فرار کنند و پست هایی بگیرند که سرکلاس نروند.
پاسخ + +5 -4 --
جانبزرگی 1397/06/16 - 12:20
در تمام این سالها فریاد زده ایم هرچه داریم از امام وشهداست اونوقت مدرک تحصیلی شناخت اندیشه های امام خمینی رو وقتی به امور اداری آموزش و پرورش ارائه میکنند میگویند آموزش و پرورش نیازی به شناخت اندیشه های امام ندارد میرفتید مدرک امور دام یا تأسیسات آب رو میگرفتید اعمال میکردیم!!این تناقض در شعار وعمل ومحصول تربیت غلط نیست که فقط با آرمان های امام تجدید بیعت می کنند اما با اندیشه های امام کاری ندارند؟!این ها نفاق وتزویر نیست؟!
پاسخ + +4 -5 --
جانبزرگی 1397/06/16 - 12:20
در تمام این سالها فریاد زده ایم هرچه داریم از امام وشهداست اونوقت مدرک تحصیلی شناخت اندیشه های امام خمینی رو وقتی به امور اداری آموزش و پرورش ارائه میکنند میگویند آموزش و پرورش نیازی به شناخت اندیشه های امام ندارد میرفتید مدرک امور دام یا تأسیسات آب رو میگرفتید اعمال میکردیم!!این تناقض در شعار وعمل ومحصول تربیت غلط نیست که فقط با آرمان های امام تجدید بیعت می کنند اما با اندیشه های امام کاری ندارند؟!این ها نفاق وتزویر نیست؟!
پاسخ + +2 -2 --
سید جمالدین 1397/06/16 - 14:26
....دارند من را تربیت می کنند!: به خداوندی خدا یک هفته بعد از ورودم به آپارتمان جدیدم در فرامرز مشهد آپارتمان بالی سر من و آپارتمان روبروی من را خریدند و این دو ... روزگار من را در اینجا "جهنم" کرده اند: بمحض اینکه در فضای مجازی یک مقاله منتشر میکنم یا حتی یک کامنت می گذارم "یکی" از کارهایی که می کنند این است که تا یک هفته شب تا صبح "نمی گذارند" من بخوابم!!!!!! برای بقیه شکنجه هایی که 30 سال است من را می کنند مقالاتم را در وبلاگم بخوانید. کل یوم عاشورا کل ارض کربلا
پاسخ + 0 0 --
معلم اصفهانی 1397/06/16 - 20:51
از دستشون شکایت کنید آقای دکتر حسینی.
پاسخ + 0 0 --
سید جمالدین 1397/06/17 - 16:52
از دست اینا به کی شکایت کنم دوست عزیز؟! به خودشون؟! سالهاست اما از آنها به خداوند پناه و شکایت برده ام و حالا ... آنها را به نظاره نشسته ام.
پاسخ + +1 -5 --
محمود 1397/06/16 - 16:23
سلام/ حرف حسابی نویسنده جواب نداره ...
اما کلی نیست و راه حل چییه؟
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1397/06/17 - 14:07
ایرانی های بی تربیت....
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1397/06/19 - 23:19
جناب آقای دکتر قادری
با سلام
خواهشمند است چند بار نوشته خود را مطالعه فرمایید.
برخی عبارتهای حضرتعالی احتمالا از نظر علمی قابل اثبات نیست.

ممنونم
پاسخ + +1 0 --
پارسا 1397/06/21 - 20:12
در مورد بداخلاقی ها و بدتربیتی ها ، هر وقت داخل بنگاه ها(املاک،اتومبیل و...) می روم ، معلمم و مرد هستم ولی ته دلم از رفتار آنها می لرزه و صدالبته از نداری ام شرمنده می شوم
از این که جامعه برای دانش آموزان ما الگوهایی غیر از معلم را به اشتباه تعریف کرده است،از این که درجاده و خیابان از ماشین های لوکس و گران قیمت زباله و ... به بیرون پرتاب می شود دلم می گیرد
و ... .
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/06/23 - 12:11
با نویسنده موافقم...
ما ایرانی ها خیلی بد شده ایم...
علت چیست؟
یکی از علل شیوه های تربیتی نادرست است چه در خانواده و چه در نهادهای رسمی شیوه های درست تربیتی وجود ندارد....
ما ایرانی ها سودجو و منفعت طلب و راحت طلب شده ایم...
ما ایرانی ها با کمترین تلاش میخواهیم بیشترین منفعت را کسب کنیم...
ما ایرانیها رحم و محبتمان کم شده است.. در حق همدیگر ظلم میکنیم... زیرآب هم را می زنیم... تهمت میزنیم.. برچسب می زنیم... دروغ می گوییم.. غیبت می کنیم.... ریاکار هستیم...

ما نه به اصول دیانت زرتشت پایبندیم نه اصول اسلام...
نه گفتار نیک، پندار نیک؛ و کردار نیک را رعایت میکنیم نه اصول اخلاقی اسلام را..
از ما است که بر ما است...
پاسخ + 0 -2 --
سعید 1397/06/26 - 10:30
باسلام
بیشتر نظراتی که ثبت شده تأییدی بر فرمایش ایشان است که: «ما آدم های خودخواه تربیت کردیم» چراکه نمی توانیم واقیعیت های مطرح شده را -حتی- بپذیریم چه رسد به این که در راه اصلاح این رفتارها اقدام کنیم و این مطالب «اهانت» و... تلقی شده است. به هرحال هرچند هم که پذیرش ایرادات مطرح شده سخت باشد اما واقعیت دارد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور