صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

"فضاي خشك وبي روح آموزشي زمینه ساز افسردگي دانش آموزان مخصوصا دانش آموزان دختر مي گردد"

شعار کافی است ! مدرسه زندگی را آغاز کنیم ...

شهین پاپی/ فرهنگی و کنشگر اجتماعی

مدرسه زندگی و دانش آموزان شاد  مدرسه مكاني است كه مي تواند احساس شادي ، لذت یادگیری و شور و شوق را در بين دانش آموزان به وجود آورد.
اساسا آموزش بدون شور وشوق، اثربخشی لازم را ندارد. همواره در متون تخصصی در حوزه تعلیم و تربیت تاکید شده است که ایجاد شور و شوق از شروط لازم برای یادگیری محسوب می شود و دانش آموزانی که از لحاظ روحی سر حال تر و شاداب تر هستند در امر یادگیری موفق تر می باشد .

از سوی دیگر شور و شوق و شادی مناسب و متعادل با کاهش استرس، اضطراب و افسردگی زمینه ساز شکوفایی استعدادها را به وجود می آورد. بر این اساس لازم است تمام مدارس توجه ویژه به این مقوله را داشته باشند و مدیران آموزش و پرورش  برنامه های مناسب را برای ایجاد شور و شوق و شادی متعارف در مدارس در برنامه ریزیهای خود اعمال نمایند.

با توجه به  مباحث مطرح شده  جهت شاداب سازی محیط تعلیم و تربیت می بایست به نکات زیر توجه کرد:
1) وضعیت فیزیکی مدارس:
ساختمان اكثر مدارس از نظر فيزيكي  و به خصوص رنگ آمیزی خسته كننده هستند. استفاده از رنگهای شاد در طراحی دیوارهای مدرسه و کلاس های درس، توجه به نورپردازی و حتا وسایلی چون پرده، در و شکل ظاهری نیمکت ها، صندلی-ها و حتا تابلوی کلاس.

مدرسه زندگی و دانش آموزان شاد


2) فضای سبز مدارس
پژوهش ها نشان داده میزان فضای سبز و طبیعت محیط زندگی رابطه ی معکوسی با میزان افسردگی و اضطراب افراد دارد ؛ با این وجود كمبود یا فقدان فضاي سبز در بسیاری از مدارس ما به طور غیر قابل انکاری مشهود است .

علیرغم پتانسیلهای طبیعی و آب و هوای مناسب در لرستان و به خصوص خرم آباد متاسفانه بهره برداری مناسبی در این خصوص در مدارس ما صورت نگرفته و در بسیاری از مدارس محوطه مدرسه تفاوت چندانی به لحاظ سرسبزی با مدارس مناطق خشک و گرمسیری ندارد . 

براین اساس پیشنهاد می شود کارگروه ویژه ای در خصوص  احیای فضای سبز مدارس با همکاری عوامل مدرسه، اولیا و مربیان و بخصوص دانش آموزان تشکیل و به طور جد این مساله پیگیری شود تا از این نعمت خدادادی در مدارسمان بهره مند شویم  .

مدرسه زندگی و دانش آموزان شاد

3) اجرای برنامه های شاد و ورزشی در مدارس
همانطور که پر واضح است در دین مبین اسلام به طور جد به بحث امیدواری و شادی به خصوص در کودکان تاکید شده  به طوری که در روایات می خوانیم که پیامبر اکرم (ص) بوی بچه ها را بویی بهشتی می دانست و بیشترین شوخی را با بچه ها می کرد.  بر این اساس  با اجرای هدفمند و منظم برنامه های شاد و ورزشی در مدارس مان می توانیم این مساله را به عنوان مقوله مهمی در برنامه های تعلیم و تربیت در مدارس گنجانده و با هدف شادی دانش آموزان در جهت تربیت نسلی شاد و امیدوار و تلاش گر سهم قابل توجهی داشته باشیم.

تاکید می شود برنامه های شاد می بایست جزیی از برنامه های تعلیم و تربیت قرار داشته باشند و به طور جد و منظم اجرا شوند. 

مدرسه زندگی و دانش آموزان شاد

4) استفاده از روش های فعال و نوین در تدریس
با آموزش های منظم و به روز این فرصت برای دبیران و معلمان به وجود آید که با روش های نوین تدریس آشنا شده و تمام تلاش خود در جهت اجرای این روش ها در کلا س درس داشته باشند. روش های نوین تدریس که عمدتا بر پایه مشارکت و کار گروهی و همچین تقویت  جنبه های جذاب درس اجرا می شود می تواند با ایجاد محیطی شاد  آکنده با شور و شوق ما را به هدفمان که همان تربیت نسلی شاد ، سالم و امیدوار است نزدیک کند.

مدرسه زندگی و دانش آموزان شاد


5) توجه ویژه به معلمان و دبیران به عنوان عوامل شدیدا تاثیرگذار بر روحیه دانش آموزان
نمی توان از شادی و سلامت روان دانش آموزان صحبت  کرد و نقش معلم را نادیده گرفت. قطعا معلمان شاد و سرحال دانش آموزان شاد و سرحالی را تربیت خواهند کرد. پیشنهاد می شود با برگزاری جلساتی پیرامون این موضوع و روشن کردن ابعاد مختلف مساله از نیروی فوق العاده دبیران و معلمان بهره جست. معلمانی که ظاهری آراسته و رفتاری شایسته و در عین شاد و امیدوار داشته باشند نسل شاد و امیدواری را تربيت می کنند.


6) توجه ویژه به مدارس دخترانه
دختران امروز مادران آینده هستند. قطعا سرمایه گذاری و برنامه ریزی برای سلامت روان دخترانمان در آینده تربیت نسلی امیدوار و سالم را به دنبال خواهد داشت. بنابراین با اولویت قرار دادن مدارس دخترانه توجه کافی به مبحث شادی را به صورت متعارف داشته باشیم و از نتایج شگفت انگیز این مساله در آینده میهن عزیزمان ایران غافل نباشیم.
و همیشه به خاطر داشته باشیم که ما باید :


«شوق زندگی را به دانش آموزان بیاموزیم»


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سه شنبه, 20 شهریور 1397 ساعت 09:29 خوانده شده: 270 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -2 --
کیانوش معمر 1397/06/20 - 10:39
بسیار عالی و کارشناسانه به موضوع پرداخته شده .که البته سرکار ازخانم پاپی با سبقه ی درخشانی که در امر آموزش دارد به دور از انتظار هم نبود.
پاسخ + +7 0 --
شاکی 1397/06/20 - 10:40
خانم پاپی وقتی تو یک اداره کل یک کارشناس یک اداره رو متهم به کم کاری و کار نکردن می کنندتلاش می کنند بفرستندش مدرسه!!یعنی استدلال این حضرات ستاد نشن اینه که جای نیروی کاهل و کم کار مدرسه و کلاس درسه!!و یا میگن فلان نیرو خیلی نیوی خوبیه حیفه تو مدرسه بمونه باید بیاد تو اداره/اداره کل/وزارتخونه!!بعد شما چه انتظاری داری!!از کوزه همان برون تراود که دروست!!
پاسخ + +7 -1 --
شاکی 1397/06/20 - 10:42
کدخدا گفته که این دهکده، عاشقکده نیست
هرکه عاشق شده از دهکده ی ما برود
"محمد سلمانی"
آموزش و پرورش معلم عاشق نمی خواد...معلم عادت زده و دچار روزمرگی میخواااااد!!و کدخدایان آموزش و پرورش استدلالشون اینه که هرکس که بخواهد عاشقانه کارکند باید برود!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/24 - 20:58
بخدا من دوست دارم برم و نمیخوام اصلا اول مهر بیاد بیزارم بیزارم وبیزارم
تو رو خدا به م کمک کنید تو رو خدا
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/06/20 - 11:09
متاسفانه مدیریت بسیار ضعیف نیروی انسانی در آموزش و پرورش، باعث شده که بیش از نود درصد بودجه صرف پرداخت حقوق شود و تعدد کارشناس و کمک کارشناس و ادارات و نواحی و مدیر و انواع معاون و سرپرست و...کاری کرده که با وجود یک میلیون نیرو، باز هم کمبود معلم داشته باشیم. در این شرایط پولی برای بهسازی و شاداب سازی مدارس می ماند؟
آیا به نظر شما چند اداره و یک اداره کل برای هر مرکز استان ضروری است؟ آیا هر شهر کوچکی یک اداره نیاز دارد؟ آیا هر مدرسه ای چندین نیروی اداری لازم دارد؟
پاسخ + +6 -1 --
حسن درویشی 1397/06/20 - 12:12
به دور از هر گونه تعارف یک نفر یک راهکار عملی ومنطقیو عقلی وبه دور از جوزدگی ارائه بدهد معلمی که دو سال سابقه دارد و حقوقش ماهیانه یک و چهار صد است متاهل است و ماهیانه پانصد تومان اجاره می دهد با ماهی نهصد تومان با این تورم و دیگر مشکلات وگر فتهاریهای ناشی از کمی حقوق چطور می تواند روحیه ی شاد وسرحال داشته باشد؟ شاید پاسخ این سوال را جناب روحانی چند ماه پیش دادند که: شما با همین حقوق استخدام شده اید اگر نمی توانید بروید
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/06/21 - 12:34
جناب درویشی
این وضعیت اکثر ماست این بلایی است که یاخودبرسرخود آورده ایم یا گذشتگان ما
فقط یک نفس عمیق بکش وبعد از 5ثانیه رها کن شاید آرام شدید کار من هم همین است
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1397/06/20 - 13:29
احسنت ، آموزش و پرورش باید برای خروج از این وضعیت اسفبار ، به اهلش سپرده شود، در غیر اینصورت ، شاهد رکود فرهنگی در جامعه خواهیم بود.
پاسخ + 0 -2 --
نیلوفر کوگانی 1397/06/20 - 14:02
بسیار عالی
پاسخ + 0 -2 --
معلم دلسوز 1397/06/20 - 16:38
احسنت ، آموزش و پرورش باید برای خروج از این وضعیت اسفبار ، به اهلش سپرده شود، در غیر اینصورت ، شاهد رکود فرهنگی در جامعه خواهیم بود.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/06/20 - 19:03
شورای عالی انقلاب باید برچیده شود. به حد کافی نهاد ها و ارگان های بیهوده در این کشور هست که فقط پول مفت تو جیبشون میره
پاسخ + +2 0 --
بازنشسته متنفر 1397/06/20 - 23:18
متأسفانه امروزه این بحث ها برای ملت ایران شده اند یک افسانه وزندگی مالیخولیایی و مدینه فاضله فیلسوفان اوسطایی لذا اگر اینها عملی باشند در آموزش وپرورش ما خیلی خوب وعالی خواهد بود ولی اگر مدرسه فاضله هم داشته باشیم ولی خانه های غمناک و استرس دار و مشکل دار داشته باشیم فضای سبز مدرسه کارا نخواهدبود واگر مدرسه وخانه ی فاضله داشته باشیم ولی خیابان وکوچه های چال وچله و بی نظم داشته باشیم بازهم مردم در نگرانی واسترس زندگی را ادامه میدهند واگر هرسه تایی اینها ( خانه و مدرسه و محیط کسب وکار وباز ار) خوب عمل کنند ولی حاکمیتی عادل موجود نباشد کلا محیط زندگی برای افراد شادابی نخواهد داشت که متأسفانه ما از تمامی شادابیها بی بهره شدیم وهر روزمان بدتر از روز قبل بوده هرچند در نورز به دروغ می گویم سال نو مبارک ( چون هرسال ما کهنه تر از سال قبل است ) وتا بحال سال نو ندیدیم جز غم نان وزندگی
پاسخ + 0 0 --
شهين پاپي 1397/06/21 - 10:33
ممنون ازاظهار نظر همكاران خوبم بسيارخرسندم از داشتن شما
پاسخ + 0 0 --
پارسا 1397/06/21 - 16:09
با سلام واحترام
با همه کمبودهایی که وجود دارد اغلب معلمان وقتی سر کلاس درس می روند از دل و جان برای دانش آموزان مایه می گذارند و آنها را همانند بچه های خود دوست می دارند، کافی است به فیش حقوقی معلمان نگاهی بیندازید تا ببینید اکثر معلمان با وجود حقوق های ماهیانه ناچیز،قسمتی از حقوق خود را برای کمک به دانش آموزان بی سرپرست و ... اختصاص داده اند و یا کافی است با مدیران مدرسه هم کلام شوید تا بشنوید که بسیاری از معلمان به صورت غیر محسوس مبالغی را به مدیر اهدا می کنند تا به دانش آموزان ناتوان مالی و... کمک نماید.
اما چه خوب نوشتید " شعار کافی است مدرسه زندگی را آغاز کنیم" ولی حداقل من هیچ اراده ای برای تقویت و یا بهبود در اجرای هر کدام از این 6 بندی را که اشاره فرمودید را تا به حال ندیده ام.نه این که از تاثیرات شاداب سازی مدارس بی اطلاع باشند بلکه اجرای اقتصاد مقاومتی در آ.پ تنها چیز است که برای انها مهم است،موضوعی که نتایج بد آن بر پیکره آ.پ و جامعه روز به روز فاجعه بارتر می شود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور