صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" بدحالی نظام آموزشی تنها به واسطه ضعف بنیه ی مالی آن نیست. حضور زیاد و نفوذ کم معلمان در نظام آموزشی ، راه را برای روزمرگی و باری به هرجهت شدن مسائل آموزش و پرورش هموار کرده است "

این وزارتخانه وزیر نمی خواهد!

علی افشار سمیرمی/ همکار صدای معلم

 استیضاح وزیر آموزش و پرورش و رفتارشناسی معلمان  گفته اند که: در تمام جوامع، مملکت داری و مدرسه داری، دشوارترین کارهاست. دشواری این دو و به ویژه مدرسه داری در جوامع درحال توسعه ای مثل جامعه ما، مضاعف است.یکی به خاطر منحصربه فرد بودن نظام آموزشی و انقلابی و ایدئولوژیک بودن آن است که مثل هیچ یک از نظام های آموزشی دنیا نیست . یکی هم به واسطه هزینه بر و پرخرج بودن آن در زمانه ای است که به شدت تحت تاثیر طوفان تحریم و تورم است.

از زمان پیروزی انقلاب تاکنون چهارده نفر مسئولیت وزارتخانه آموزش و پرورش را برعهده گرفته اند. یعنی هر وزیر برای کمتر از سه سال و این کمتر از عمر معمول چهار ساله کابینه هاست. جالب این که اغلب وزراء که دولت مستعجل داشته اند، فاقد تحصیلات خاص در آموزش و پرورش و بیشتر دارای تجربیات آموزشی در مدارس بوده اند.

و اما چندی پیش و در خلال برنامه ی به زیر کشی وزیران کابینه، زمزمه استیضاح وزیر آموزش و پرورش نیز شنیده شد اما خیلی زود خبرآمد که نمایندگان از استیضاح وی منصرف شده اند. در حالی که در همین مدت کوتاه، وزیر کار و وزیر اقتصاد  استیضاح شدند. به راستی  این اولویت بندی آیا مفهومی جز بی اعتنایی به مقوله فرهنگ دارد؟

شاید هم گمان می کنیم سرو سامان دادن به اقتصاد آشفته مان با جابه جا کردن وزیر حل می شود اما بهبود حال نظام آموزشی با تغییر وزیر آن ممکن نمی شود. اگرچه بهانه دم دستی منصرف شدگان از استیضاح، همزمانی آن با آغاز سال تحصیلی بود اما واقعیت این است در شرایط فعلی اقتصاد و معیشت مردم ، مسئله آموزش و پرورش در اولویت نیست.

    ارزیابی عملکرد آقای بطحایی در حوصله این نوشتار نیست اما همین قدر می توان گفت که ورود به موضوع استیضاح ایشان، قدری ناشیانه و عجولانه بود. او از ابتدا در این حوزه حضور داشته و هم به اسم و هم به رسم ،معلم بوده و  هست. تازه، تعامل خوبی با فرهنگیان و رسانه های جمعی نیز دارد، از حمایت یک تیم روابط عمومی قوی هم برخوردار است. فقط می ماند دردسرهای ناشی از معاونت حقوقی و امور مجلس وی که به مثابه ی پاشنه آشیل او شده است. ضمن این که اوج مشاوره و مداخله نمایندگان مجلس  برای حل معضلات موجود آموزشی، بیشتر در حد عزل و نصب مدیران است که کافی نیست.

اضافه بر آنچه گفته شد، آموزش و پرورش ما به کلاف سردر گمی می ماند که دستی و دست هایی را یارای بازکردنش نیست و اغلب گمان می کنند دست خالی و فقر مالی، علت اصلی نابه سامانی آن است و لذا اگر دستمزد معلمان تا سطح سایر کارمندان ارتقا یابد، راهی در برون رفت آن از تنگناهای موجود حاصل خواهد شد. ولی کیست که نداند بدحالی نظام آموزشی تنها به واسطه ضعف بنیه ی مالی آن نیست. حضور زیاد و نفوذ کم معلمان در نظام آموزشی ، راه را برای روزمرگی و باری به هرجهت شدن مسائل آموزش و پرورش هموار کرده است. به گونه ای که بعید نیست حتی بی وزیر نیز ، روزگارش سپری گردد.

اصلا وقتی مرجعیت اجتماعی معلمان تقریبا رو به زوال قرار گرفته است، وقتی محافظه کاری، بی تفاوتی و هراس از حراست، عادت دیرینه غالب معلمان است، وقتی اولیای نجیب و ناامید از مساعدت و عنایت وزارتخانه، بخشی از هزینه های جاری مدارس را به نام مشارکت های عمومی تامین می کنند، وقتی  بخش زیادی از نیروهای زبده و کارآمد آموزش و پرورش که پیگیر امور فرهنگیان می شوند نیز در زد و بند سیاسی کاری های مرسوم ، فعالیت صنفی را با کار سیاسی در هم می آمیزند و به تدریج تحلیل می روند.

استیضاح وزیر آموزش و پرورش و رفتارشناسی معلمان

وقتی سیاست مدرسه فروشی، راهی برای برون رفت از تنگنای کسری بودجه توصیه و تکلیف شده است، وقتی بیش از نود درصد بودجه وزارتخانه، به پرداخت حقوق معلمان وکارکنان اختصاص می یابد، وقتی این همه عزل و نصب وزیر در طول این چهل سال نتوانست به فتح و فرجی در سامان بخشی آن منجر شود، وقتی هر اداره به جای تعقیب سیاست های آموزشی ، بیشتر به یک بنگاه شغلی می ماند که در آخر ماه، دستمزده کارمندانش را توزیع می کند، وقتی اوج و فرود تاملات اجتماعی روی نظام آموزشی در بزنگاه انتخابات ریاست جمهوری است، وقتی اهم مطالب معلمان معترض در تحصن ها، در باب پائینی حقوق و نبود برابری در پرداخت ها و برخورداری از مسائل رفاهی است و کمترین معلمی از عدالت آموزشی و نبود تجهیزات و ایرادات شیوه های آموزشی دم می زند، وقتی این همه اما و اگر و ای کاش در تصمیم گیری های آموزشی و پرورشی وجود داشته و دارد، وقتی که ... دیگر نباید از عدم حضور یکی به نام وزیر بر صدر وزارتخانه، نالید. این طور هم نمایندگان مجلس به زحمت استیضاح نمی افتند و هم آن شخص وزیر ، شرمنده نتوانستن های خویش نخواهد شد.

استیضاح وزیر آموزش و پرورش و رفتارشناسی معلمان

   کلام آخر این که ؛

درد سرهای ما از نابه سامانی روابط انسانی هم هست. نهادینه شدن پاره ای رفتارهای میان بر نظیر دروغ گویی، سلطه ی روابط بر ضوابط ، تدوین طرح های شعارهای، زد و بندهای اداری ، سوء استفاده از موقعیت اداری ، حیف و میل بودجه دولتی و نظائر آن عرصه را برای هر فکر و کار تازه تنگ و تار کرده است و از این رهگذر هنوز دست و دلهایی نامریی در کار هستند که خوش دارند معلمان در غم نان رها شوند و به راحتی دیده نشوند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 21 شهریور 1397 ساعت 16:04 خوانده شده: 406 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
ناشناس..1 1397/06/21 - 17:04
این آموزش و پرورش خود بخود دور خودش می پیچد آقایان کشور آموزش و پرورش خوزستان شهرستان شوشتر مدیریت ابتدایی آن مدیران همه از دوستان چراغی در مقطع ابتدایی هستند یک معلم سال اول میشود مدیر یک مدرسه بزرگ بواسطه دوستی پدرش با چراغ ی مسول آموزش ابتدایی
پاسخ + +8 0 --
ناشناس..1 1397/06/21 - 17:04
این آموزش و پرورش خود بخود دور خودش می پیچد آقایان کشور آموزش و پرورش خوزستان شهرستان شوشتر مدیریت ابتدایی آن مدیران همه از دوستان چراغی در مقطع ابتدایی هستند یک معلم سال اول میشود مدیر یک مدرسه بزرگ بواسطه دوستی پدرش با چراغ ی مسول آموزش ابتدایی
پاسخ + +10 0 --
دبیر م 1397/06/21 - 18:04
من معلم با کدام امید و انگیزه اول مهر مدرسه بروم؟؟؟!!!
خدایا خودت به دادمان برس
پاسخ + +9 0 --
غول چراغ جادو 1397/06/21 - 19:30
یه اتاق بذارین توی وزارت کشور به اسم اتاق آموزش پرورش... داخلش هم دو سه نفری باشن که کارای ضروری رو انجام بدن. بقیه رو هم بازنشست بشن یا برن کارآموزشی. پیشنهاد خوبی نیس به مولا؟؟
پاسخ + +7 -2 --
ناشناس 1397/06/21 - 22:49
در حالی که در همین مدت کوتاه، چهار وزیر کار، رفاه، اقتصاد و صنعت استیضاح شدند. جالبکه نویسنده هنوز نمیدونه که وزارت وار و رفاه چندین سال است که ادغام شده و یک وزارتخانه محسوب میشه و بازهنوز هم نمیدونه که فقط دو وزیر کارو اقتصاد استیضاح شده و نه 4 وزیر نویسنده عملکرد بطحایی را مثبت و استیضاح وی را نامعقول توصیف کرده نویسنده ای که وزارت کار و رفاه را دو وزارتخانه میداند معلوم است بقیه مطالبش تا چه اندازه به درد بخور است
پاسخ + 0 0 --
افشار 1397/06/21 - 23:03
سلام و سپاس حضرت ناشناس. ممنون که نکته جالبی را گوشزد نمودید. استیضاح دو وزیر کار و اقتصاد صحیح است. اگرچه وجود همین دو نیز از اهمیت مطلب نمی کاهد. خوشحالم که این دست نوشته برای شما به درد بخور بوده است که با حوصله تمام نشسته اید و آن را خوانده اید و این اشتباه را کشف کرده اید. مثبت یا منفی تصورکردن عملکرد بطحایی نیز امری سلیقه ای و شخصی است . موفق باشید.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1397/06/22 - 09:53
سلام
دوست عزیز ناشناس

از تذکر شما سپاسگزاریم .

مطلب اصلاح شد .


اگر در مورد بقیه مطالب مانند :
محافظه کار بودن ، ترس از حراست ، مرجعیت اجتماعی و در مجموع آسیب شناسی رفتار معلمان نظری دارید پذیرای آن هستیم .پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/22 - 14:27
من معتقدم مشکلات معلمان و اموزش و پرورش و نمیدونم حراست و مرحعیت اجتماعی وهرچی که وجود داره فقط و فقط با امدن حاجی بابایی رفع خواهد شد اگه حاجی بابایی مجددا وزیر بشه بخشی از مشکلات رفع خواهد شد البته گندی که در این 5 سال این دولت به اپ زد درست کردنش کمی طول خواهد کشید حاجی بابایی استخدام معلمان رامنوط به ازمون و تربیت معلم کرذه بود جلوی جذب حق التدریسی رو گرفته بود سازمان به نظم افتاده بود که فانی و دانش و بطحایی تمام زحمات حاجی بابایی را از بین بردند و با وضع مقرری و حذف سختی کار و امتیازات حاجی بابایی کار رو سخت کردند علاج تمام مشکلات اپ فقط و فقط حاجی بابایی است من هیچ کسی رو به غیر از حاجی بابایی قبول ندارم وزیر فقط و فقط حاجی بابایی والسلام
پاسخ + +5 0 --
یک معلم 1397/06/22 - 10:13
بیچاره وزیر کاره ای نیست. مجبوره برای بستن دهان نمایندگان مجلس به هر درخواستی تن بده. نمونه اش آموزش و پرورش شهرستان بناب که کلا در اختیار اعزازی نماینده مجلس قرار داره و از بالا تا پایین ترین مدیریت ها توسط نماینده انتصاب می شند و امکانات آن هم در خدمت نماینده محترم هستش.
پاسخ + 0 0 --
محمدی 1397/06/22 - 16:09
شوشتر هم همینطوره اخوی دوستی و رفیق بازی در مقطع ابتدایی بیداد میکند آقا عضو شورای شهر هم شده اند دیگر واااااویلااااا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/24 - 20:56
خوبه برید دعا کنید نماینده یکی از شهرهای کردستان به نام سقز ( همونی که هنوز نام شاعر و شعر خوانیش معروف شده در اینترنت )از معاون کاردانش شد نماینده مجلس و الان کارمند وزارت نفت و هم نماینده و ا.پ و ........ مال دهاتشان هست
پاسخ + +5 0 --
شاکی 1397/06/22 - 11:45
همه ی ما از این دست ودل های نامرئی می نالیم و مصادیقی دائم مطرح می کنیم اما هیچ واکنشی از هیچ بخش این آموزش وپرورش برای برطرف نمودن این موانع دیده نمی شود!!
پاسخ + 0 -3 --
دانش آموز دکتر حسینی 1397/06/22 - 16:02
دکتر هم با نظر شما موافق است:

http://iranglobal.info/node/67827
پاسخ + 0 0 --
فرزند دکتر حسینی 1397/06/22 - 22:17
مدل جدیده ؟
پاسخ + 0 0 --
دانشجوی دکتر کمرئی 1397/06/23 - 00:23
دکتر کمرئی هم با کامنت موافق شما موافقه!!
پاسخ + +2 -1 --
شاکی 1397/06/22 - 22:09
جناب سمیرمی عزیز...یکی از دلایل حضور زیاد و نفوذ کم معلمان در نظام آموزشی هم یکی این است که غالب نخبگان و فارغ التحصیلان مراکز معتبر آموزش عالی وارد سیستم آموزش و پرورش نمی شوند بلکه غالبا فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم سابق یا همان باصطلاح دانشگاه(پادگان)فرهنگیان وارد سیستم می شوند و از کوزه همان برون تراود که دروست...
پاسخ + 0 0 --
فرهاد 1397/06/26 - 23:59
دوست عزیز من اگر بخوام یک معلم رسمی باشم به نظر شما باید از کجا وارد آموزش وپرورش بشم .....آیا راهی غیر از تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان وجود داره البته من پارتی هم ندارم .....
پاسخ + +2 0 --
شاکی 1397/06/22 - 22:14
...و دیگر آنکه وقتی حراست و متولیان ستادی بهترین جا برای نیرویی که از دیدشون کارآمد نیست مدرسه و کلاس می دانند و آنقدر که نسبت به یک پست سطح پایین یک اداره یا یک اداره کل صدتا عن قلت و استخاره و استعلام اطلاعات می گیرند و اعمال سلیقه می کنند و تعصب دارند،کلاس درس را جای تنبیه منتقدان و یا افراد ناکارآمد وکم کار می بینند...دیگر چه توقعی میشه داشت...
پاسخ + +1 0 --
دبیر بازنشسته 1397/06/23 - 06:41
به نظربنده اموزش و پرورش یک دستگاه عریض وطویل است ونیاز به چهاراست نه یک وزیر.جدا کاریک وزیرنیست.
پاسخ + +1 0 --
معلم 1397/06/26 - 11:04
به قول آن نماینده مجلس ما وزیر نداریم . این وزارتخانه مترسک دارد . اگر وزیر داشت درد معلمان را می دانست و در رفع مشکلات آن گام برمی داشت

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور