صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مساله ای به نام اتاق فکر !

داستان هیات های اندیشه ورز در وزارت آموزش و پرورش ؟!

محمدرضا شهریاری/ فرهنگی و کنشگر عرصه سازمان های مردم نهاد

هیات های اندیشه ورز در وزارت آموزش و پرورش و خانه تشکل ها پی مصلحت مجلس آراستند

نشستند وگفتند و برخاستند

در خبر ها آمده بود:"هیات های اندیشه ورز در وزارت آموزش و پرورش تشکیل می شوند " ( این جا )

آنچه از هیأت اندیشه‌ورز یا اتاق فکر  استنباط می شود،هم اندیشی نخبگان و صاحب نظران و منتقدانی است که در عرصه علم و عمل، قدرت برنامه‌ریزی و تجزیه و تحلیل مسائل برخوردار باشند، و با تدبیر و برنامه‌ریزی کنند و پیشرفت و پس رفت امور را رصد و ارزیابی کنند و بر تقویت و تشویق عوامل پیشرفت و ایجاد زمینه ی کارایی، استحکام و برطرف شدن موانع و به حداقل رساندن اشتباهات تأثیرگذار باشند و علاوه بر تولید فکر و اندیشه، راهکار ارائه دهند.

هیات های اندیشه ورز در وزارت آموزش و پرورش و خانه تشکل ها

اقدام به ظرفیت سازی و تشکیل هیأت های اندیشه ورز گام خوبی از سوی وزیر محترم آموزش و پرورش است و شرط لازم است و کافی نیست،و اگر قرار است که به گفته ی وزیر محترم :

"آموزش و پرورش ما با یک جهش از مسائل مزمن و قدیمی خود رهایی یابد و اگر قرار است این هیات ها زمینه را برای استفاده از نظرات بیش از یک میلیون نفر از همکاران ما فراهم کند"

محدود نمودن این ظرفیت  به حضور نام های تکراری در عرصه ی تشکل های موجود نمی تواند چندان راهگشا باشد و به نظر می  رسد که اگر این هیأت های اندیشه ورز به صورت مدنی و از پایین به بالا شکل بگیرد فارغ از محدود نمودن به قشرخاصی و بدون اعمال سلایق و بدون دخالت و مهندسی مسوولین سیستم آموزش و پرورش و صرفا با تسهیل گری ایشان شکل بگیرد، می تواند زمینه ایجاد و شکل گیری فراگیر ترین  و شفاف ترین تشکل در حوزه ی تعلیم و تربیت را در سراسر کشور را فراهم نماید .

با توجه به فضای غالب تشکل های موجود که یک حلقه ی بسته و انحصاری در رأس هرم آنها همانند پدرخوانده ها ایفای نقش می کنند و ارتباط و وابستگی و چسبندگی اعضای ارشد تعدادی از این تشکل ها به مناصب دولتی و هرم قدرت، قاعدتا از کوزه ی این هیأت های اندیشه ورز با این مظروف نباید انتظار تراوش فکر و ایده ی تحول گرایی را داشت و هر میزان که اعضای این هیأت های اندیشه ورز منافع شخصی کمتری در حوزه ی آموزش و پرورش داشته باشند قاعدتا می توانند به دور از یار و یار کشی های رایج  و سهمیه طلبی ها و غنیمت خواهی ها،دلسوزانه موثر واقع شوند و در غیر این صورت همان داستان تکراری و بده بستان های رایج تداوم خواهد داشت.

هیات های اندیشه ورز در وزارت آموزش و پرورش و خانه تشکل ها

قبل از هر اقدامی بهتر بود با دعوت از صاحب نظران و منتقدان، اساسنامه و شیوه نامه ای جهت شکل گیری این هیأت های اندیشه ورز به رشته ی تحریر در آید و در همان اساسنامه با پیش بینی انحراف هایی که به واسطه ی دخالت مسوولین و یا اعضای تشکل ها می توانند در مسیر تحقق اهداف هیأت های اندیشه ورز ایجاد کنند، بندهایی بازدارنده گنجانده می شد و علاوه بر آن زمینه برای مشارکت دغدغه مندان غیرفرهنگی،از جمله اولیاء دانش آموزان ،صاحب نظران سازمان های مردم نهاد در حوزه تعلیم و تربیت و سایر اقشار مرتبط لحاظ می شد و البته شکل گیری این هیأت های اندیشه ورز زمانی می تواند استحکام و دوام و قوام داشته باشد که از پایین ترین بخش ها شکل بگیرد و نه اینکه در بخش ستادی مرکز با حضور تعدادی از افراد همیشه حاضر در همه ی مناسبت های مشابه!


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 22 شهریور 1397 ساعت 12:24 خوانده شده: 410 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +11 -1 --
پروانه تقی زاده 1397/06/22 - 14:04
با سلام وسپاس از جناب پورسلیمان و صدای معلم از توجه و پرداختن به این هیأت اندیشه ورز یا خانه ی تشکل ها...قطعا جناب دکتر شهریاری که خود سالها رئیس خانه تشکل های شهرری بوده اند و از اعضای فعال در عرصه ی تشکل های مردم نهادکشور هستند،اشراف کاملی براین موضوع دارند و نقد قابل تأملی مطرح نموده اند،جای آن دارد مسوولان مربوطه از این نقدها و نگرش ها استفاده مطلوب کنند و سر در برف نکنند!!
پاسخ + 0 0 --
محمدرضا شهریاری 1397/06/24 - 08:03
سلام...سپاس از شما دوست و همراه عزیز...من هم از صدای معلم و جناب پورسلیمان عزیز بابت ایجاد فرصت نوشتن و نقد و تحلیل در عرصه ی تعلیم و تربیت سپاسگزارم...سر در برف کردن مسوولان نافی مسوولیت همکاران برای نقد نیست...باید گفت و نقد کرد و نوشت...ممنون از توجهتون...
پاسخ + 0 -2 --
دانش آموز دکتر حسینی 1397/06/22 - 16:05
آخرین نمونه از اندیشه ورزی دکتر:


http://iranglobal.info/node/68078
پاسخ + +6 0 --
هاشمي 1397/06/22 - 22:05
مطلب قابل تاملي بود بخصوص در قسمتي كه از تكرار افراد در يه چرخه و مشاركت سازمانه هاي مردم نهاد صحبت شد اما كووو گوش شنواا كاش سيستم متوجه وخامت اوضاع باشد و از افراد متخصص ياري بگيرد
پاسخ + 0 0 --
محمدرضا شهریاری 1397/06/24 - 08:04
درود بر شما...ممنون از توجهتون.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/06/23 - 07:59
کدام اندیشه ورزی؟ اندیشه ورزی این وزیر مدرسه فروشی صرفه جویی غیر حضوری کردن دروس و حذف سختی کار و صرفه جویی وبدبخت کردن معلمان است بزرگترین اندیشه ورز حاجی بابایی بود که عزت را به معلمان بازگرداند سالها این اصلاح طلبها به دلیل صرفه جویی با جذب حق التدریسی و با استثمار انسانها سخت ترین شرابط را برای انان فراهم کرده بودند که حاجی بابایی تمام این معلمان را تبدیل وضعیت و جلوی جذب این روش نادرست را گرفت ایا در طول تاریخ اموزش و پرورش چنین کاری بی سابقه نبود؟ ایا نظمی که در دوران حاجی بابایی بود در دوران وزرای دیگرهم بود؟ولی لیاقت ما همین فانی و بطحایی است همین ها لیاقا ما هستند نه حاجی بابایی
پاسخ + 0 0 --
محمدرضا شهریاری 1397/06/24 - 08:07
دوست عزیز ناشناس با سلام...به نظرم مشکل سیستم آموزش و پرورش اصولگرا و اصلاح طلب نیست...سالهاست این اسامی تغییر نموده اند اما فرآیندها و رویکردها متأسفانه چندان تغییر و تحولی نداشته اند...در ارتباط با تفسیر معنی کلمه"عزت"با هم هم نظر نیستیم که خود جای بحث و بررسی دارد...پایدار باشید...
پاسخ + +4 0 --
سمانه نیستانی 1397/06/23 - 12:30
سلام بر استاد فرهیخته،‌جناب دکترشهریاری عزیز...جای تاسف داره که اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های تهران قدر نیروهای صاحب اندیشه و توانمندی همچون شما را نمیداند...!!
پاسخ + 0 0 --
محمدرضا شهریاری 1397/06/24 - 09:41
با سلام و سپاس از اظهار لطفتون...من هنوز موفق به اخذ درجه دکتری نشده ام دوست گرامی...ضمنا به قول "شیخ بهایی":

آن کس که بدم گفت، بدی سیرت اوست

وان کس که مرا گفت نکو خود نیکوست

حال متکلم از کلامش پیداست

از کوزه همان برون تراود که در اوست...
پاسخ + +4 0 --
سمانه نیستانی 1397/06/23 - 12:32
سلام بر استاد فرهیخته،‌جناب دکترشهریاری عزیز...جای تاسف داره که اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های تهران قدر نیروهای صاحب اندیشه و توانمندی همچون شما را نمیداند...!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/24 - 03:15
چرا مگر نیروی فرهیخته کم است ؟؟؟؟فقط زد و بند مهم است بااانوی گرامی
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/24 - 03:15
چرا مگر نیروی فرهیخته کم است ؟؟؟؟فقط زد و بند مهم است بااانوی گرامی
پاسخ + +5 0 --
نیلوفرحیدری 1397/06/23 - 21:19
باسلام.ابتدا درود بابت ریزبینی و ،اما در حوزه ی تعلیم وتربیت هیئت های اندیشه ورز،اندیشه ورزی را دقیقا درچه زمینه ای با کمک کدامین متخصصان و کدامین افراد صاحب اندیشه و مشرف دراین حوزه میخواهند پیش بگیرند؟؟؟ ضمن اینکه نباید از این نکته غافل شد که اقتضائات در مناطق ۲۲گانه تهران و شهرستانها نیز باهم فرق میکند پس معقولانه است که از افراد متخصص هرمنطقه که اشراف کافی بر مسائل مختلف اعم از اجتماعی ،فرهنگی،اقتصادی و ...منطقه خود دارند به عنوان نماینده ی آن منطقه در این هیئت حضور داشته باشند همچنین استفاده از تجارب افراد دغدغه مند و کنشگری که از دل جامعه برخاسته اند و گام به گام درکنار مردم بوده اند بهترین گزینه است و به عنوان نماینده ی شهرری چه کسی بهتر از شما، که سالها هم رئیس خانه تشکل های شهرری و هم نماینده ی سازمان های مردم نهاد این شهرستان در دوره های متوالی بوده اید و هم از طرفی بیش از ۲۰ سال نیروی خوشفکر و بی تعصب وزارت آموزش پرورش بوده اید، اگر آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران از چنین ظرفیت هایی استفاده نکند قطعا باید متاسف بود.
پاسخ + 0 0 --
محمدرضا شهریاری 1397/06/24 - 08:12
سلام...از اظهار لطفتان سپاسگزارم...
پاسخ + +1 0 --
ص.م 1397/06/23 - 21:51
درود دکتر شهریاری ارجمند
دقیق و مطقن فرمودید
پاسخ + 0 0 --
محمدرضا شهریاری 1397/06/24 - 08:00
درود بر شما...اگر منظورتان "متقن"بوده...سپاسگزارم...ضمنا من دانشجوی دکتری هستم و هنوز مدرک دکتری ندارم.
پاسخ + +4 0 --
سید صابر موسوی 1397/06/23 - 21:56
در نظام های فرمایشی فرمالیته ترین جایگاه برای هیچ کاری نکردن و حقوق گرفتن اتاق فکر است. حقیقت این است که در این گونه نظام ها سران و مدیران نه ارزش و لزوم این جایگاه را می دانند و نه نیازی به آن می بینند.
پاسخ + 0 0 --
محمدرضا شهریاری 1397/06/24 - 12:42
با سلام...ممنون از توجهتون جناب استاد صابر موسوی عزیز و ادیب...
پاسخ + +1 0 --
معلم 1397/06/24 - 11:03
کلیت اندیشه ورزی در آموزش و پرورش و استفاده از ایده ها ،فکرها و اندیشه های مختلف هم ضروری و هم پسندیده است . اما به نظر می رسد این اتاق اندیشه ورز صرفا محلی برای دخالت سیاسی و بهره برداری مجمع فرهنگیان است و چون پایه و اساس این اندیشه ورزی محدود به مطامع و اندیشه های محدود و بسته این گروه می شود نه تنها بهره ای در بر ندارد بلکه می تواند چالش های جدیدی را برای دستگاه تعلیم و تربیت در پی داشته باشند . آقای وزیر بر افکار عمومی واضح و مبرهن است که در این اتاق فقط و فقط اندیشه های این گروه فرصت ابراز وجود و طزح کردن دارد و هیچ اندیشه دیگری که از مجامع علمی و تخصصی ، صنفی و سیاسی از تمایلات و تفکرات متعدد باشد ؛ وجود ندارد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور