صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

راهکار چیست؟ آیا تسلیم شرایط موجود باید گشت؟ با درد دل کردن، بی علاقه بودن و عدم انگیزه می توان شرایط تغییر را داد؟

سخنی با همه اضلاع تعلیم و تربیت به مناسبت آغاز سال تحصیلی

عثمان عباسی/ دبیر و روزنامه نگار

آغاز سال تحصیلی و سخنی با معلمان و دانش آموزان و مدیران و اولیا

مهر را با مهربانی آغاز کنیم

اول فصل پاییز یعنی مهرماه سرآغاز سال تحصیلی جدید در کشورماست. از نیمه دوم شهریورماه جنب و جوش ها و تحرک برای ثبت نام، خرید لوازم التحریر مورد نیاز، برنامه ریزی درسی و... شروع خواهدشد.

این یادداشت می خواهد که نکات قابل تأملی را به طیف هایی که درگیر مستقیم قضیه هستند یادآوری نماید؛ با سانسور، محدودیت، حذف و تبعیض و انکار راه به جای نمی برید. واقعیت ها را بگویید و صداقت هم در حل مشکلات داشته باشید


والدین دانش آموزان

اگر چه شرایط کاری به ویژه وضعیت نامساعد زندگی، خیل فرزندان فارغ التحصیل بیکار، بالا رفتن سن والدین ، سرخوردگی های کاری ، بی مهری ها، رانت های استخدامی و... شاید رونق نشاط برای آماده سازی بچه ها از لحاظ روانی و  وضعیت ظاهری را از والدین گرفته باشد. علی رغم موارد مذکور شرایط سنی و موقعیت تحصیلی فرزندان نیاز مبرم به پشتیبانی و تقویت روحی شما والدین دارد. اگر چه ممکن است شرایط اقتصادی کمر همت و اراده پولادین پدر خانواده را در مقابل خواسته های فرزندانش خم نموده باشد.

ولی پدر نازنین!

آگاه باشید که هنوز شما قهرمان و پهلوان بدون رقیب فرزندان تان هستید. پس با ناله هایتان، رؤیاهایشان مخدوش نسازید. والدین متمول و دارای امکانات به شکرانه نعمتی که خداوند عطا فرموده است به وضعیت خانواده های که از برآورده نمودن خواسته های فرزندان شان  ناتوان هستند نیم نگاهی داشته باشید. اگر چه امکانات و ثروت دارید امّا بدیهی ست که این موارد پایدار نیستند. فرزندان خود را به قناعت کردن برای روز مبادا عادت نمایید. مهربانی نمودن و دست گیری همسالانشان را آموزش دهید.از خرید لوازم بسیار فانتزی و اضافه بر نیاز خوداری نمایید.
بزرگوران ثروت پایدار جوانمردی، بلند همتی، تواضع و مهربانی است پس در کسب و توزیعش کوشا و مداوم باشید.

آغاز سال تحصیلی و سخنی با معلمان و دانش آموزان و مدیران و اولیا

دانش آموزان
کمبود امکانات تحصیلی و آموزشی متناسب با خواسته ها و شرایط روز دنیا، رؤیت خیل فارغ التحصیلانی که متناسب با تحصیل خود شغلی را به دست نیاوردند، عدم ثبات در برنامه ریزی های آموزشی، عدم تناسب محتوی های آموزشی با خواسته ها و نیازهای جوانان و جامعه، آینده مبهم شغلی پس از فارغ التحصیلی، فرار مغزها، بی مهری ها، وعده های  بی عمل مسؤولان ، حس ناامیدی و بی اعتمادی حاکم بر جامعه، زرق و برق های چشم گیر زود گذر، فرصت های کاذب برای اتلاف وقت و چندین مورد دیگر از جمله عوامل بازدارنده ای هستند که ممکن است انگیزه و نشاط برای مشغولیت قاطع شما دانش آموزان را به شغل و وظیفه اصلی تان که آموزش و تحصیل است ، بگیرند.

پس به اشتباهات اعتراف کنیم، خرد جمعی را ارج نهیم ، از برج عاج خود را عقل کل دانستن پایین بیاییم
 امیدهای ملت و سرزمین مان!

با وجود همه این شرایط و عواملی که ذکر گردید اگر نگاهی به سیر تاریخی توسعه یافتگی کشورهای که اکنون پیشرفت نموده اند، بیندازیم به یقین معلوم خواهد شد که چنین ملت ها و کشورها مسیر اصلی پیشرفت خودشان ر ا در امر تحصیل و آموزش دیده اند. بسیاری از این کشورها حتی شرایط بدتر از ما هم تحمل نمودند.

پس واقع بینانه گام برداریم خسته نشویم و در دام ناامیدهای گسترده شده نیافتیم. راه نجات این ملت و سرزمین مسیری جز فراگیری علم، مهارت و صنعت ندارد. هستند کسانی که چشم دیدن پیشرفت  شما ها را ندارند چون ماندگاری خود را در عقب ماندگی شما ها می بینند. پس به خاطر عشق و باور به سرنوشت خود و ملتتان با آغاز مهر تجدید پیمان همت نو را بنیان نهید. .


معلمان و استادان
شرایط نامساعد حقوقی، رفاهی، تبعیض، بی مهری ها، انتصاب های نالایق، برنامه های کلیشه ای و تکراری، بی انگیزگی دانش آموزان ،عدم همکاری والدین و مسؤولان و... همه ی این موارد بخشی از عوامل از رونق انداختن شور و نشاط تعلیم و تربیت هستند. بااین وجود راهکار چیست؟ آیا تسلیم شرایط موجود باید گشت؟ با درد دل کردن، بی علاقه بودن و عدم انگیزه می توان شرایط تغییر را داد؟

چطور می توان از دست سیکل معیوب طراحی شده رها گشت و برای تسلط بر این بی انگیزگی و بی برنامه ریزی بودن چه اقداماتی باید به صورت خود جوش و خود مدیریتی  می توان انجام داد .


فرهیختگان و استادان دلسوز و متعهد!

شکی نیست که چالش های اشاره شده واقعیت موجود هستند و بر همه ما هم روشن است که متأسفانه اراده قاطع سیستماتیک برای رفع این موانع و مشکلات یا وجود ندارد یا اینکه بسیار ناتوان و بی رمق است.

متأسفانه بر همگان واضح و مبرهن است که مسؤولان تصمیم گیر و مجری، اراده قاطع برای تحول در وضع موجود به غیر از وعده های سر خرمن و شعارهای تکراری در ذات و توان شان نیست.
اکنون چشم امید آینده سازان این سرزمین به همت مضاعف، مستمر و ارائه راهکار، خلاقیت و مدیریت شما عزیزان  دوخته شده است. تجربه تاریخی تمام کشورهای توسعه یافته و گذشته سرزمین خودمان نیز  نشان داده است که نقطه اتکا و ثقل تحولات جوامع، معلمان، استادان و آموزش دهندگان بوده اند. اگر چه دست های، ناآگاهانه یا به عمد نخواهند که  این موتور محرکه تحولات در جایگاه خود پا برجا،پیشرو و با نشاط و پر انرژی بماند امّا این قشر بی مدعا نشان داده که همواره پیشقراول فداکاری ، مقاوم در دوران بحران و سختی  و الگو در کسب علم و نشر آن بوده و خواهد ماند.
مسیر سخت و طاقت فرساست به ویژه در شرایط کنونی  ولی خارج از توان و  همّت جمعی نیست.

آغاز سال تحصیلی و سخنی با معلمان و دانش آموزان و مدیران و اولیا

مسؤولان و تصمیم گیران
نداشتن بودجه کافی و عدم همکاری و هماهنگی سایر دستگاه ها شاه بیت تکراری پاسخ مسؤولان در انباشته شدن مشکلات و مطالبات و حل نشدن آن ها در دستگاه عظیم و تأثیر گذار تعلیم و تربیت بوده است.
مسؤولان ذی ربط در امر تعلیم و تربیت قطعاً برایشان واضح شده است که وضعیت دستگاه تحت مدیریت شان اسفناک تر از این است که بتوان با همان شعارهای تکراری و امیدهای واهی سر پا نگاه داشت. روزی کاسه صبر و شرم و حیای قشر زحمت کش معلمان، توان و امید آینده سازان، مقاومت و خون دل خوردن والدین لبریز خواهد شد و به پایان خواهد رسید.

پس به اشتباهات اعتراف کنیم، خرد جمعی را ارج نهیم ، از برج عاج خود را عقل کل دانستن پایین بیاییم.

خودتان همدوش با همکاران، والدین، دانش آموزان  به تلاش و همت جمعی بیفزایید.

با سانسور، محدودیت، حذف و تبعیض و انکار راه به جای نمی برید. واقعیت ها را بگویید و صداقت هم در حل مشکلات داشته باشید. داستان سرایی و حماسه گویی دیگر نه برای والدین، نه همکاران و نه دانش آموزان خریداری ندارد. قبل از طوفان موج ها و انعکاس ها  را دریابید.
 اگر همه این طیف ها به مسؤولیت و جایگاه خودشان آگاهی یابند و قدر فرصت ها را بدانند می توان گفت که مهر را با مهربانی آغاز نمودیم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 23 شهریور 1397 ساعت 14:02 خوانده شده: 276 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/06/23 - 19:23
ازاضافه تدریس سه ماه اول سال چه خبر؟
پاسخ + +3 0 --
مهدی 1397/06/23 - 19:40
می دونم نظرمو بازتاب نمی دین و دچار خود سانسوری شدید هستیناما لااقل نظرمو به نویسنده این مقاله انتقال بدین،:حالم از راهکارات به هم خورد.عین آخوندا استدلال می کنی.مرد حسابی من از یک سازمان پولدار استعفا دادم با عشق اومدم تو این خراب شده حالا با کینه و نفرت دارم بازنشست می شم و می رم تاسف می خورم به عمری که اینجا تلف کردم.از خدا می خوام منو به خاطر همه محرومیت هایی که به خانواده ام تحمیل شد منو ببخشه.تو حالا اومدی همت مضاعف و فذاکاری قرقره می کنی.همین فرمون بری آیندت درخشانه رئیسی چیزی میشی
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/06/23 - 23:20
واقعا با نجابت خود به دانش آموزان این کشور هم خیانت کردیم
پاسخ + 0 0 --
سیف 222 1397/06/24 - 12:30
نجابت بیمورد و شرمندگی دائمی پیش زن و فرزند و فامیل.
پاسخ + 0 -1 --
Agent of Change 1397/06/23 - 22:45
همکاران و اساتید محترم، فردا شب در گروه تلگرامی IAU TEFL در بحثی که تحت عنوان

"جستاری هرمونیتیکی در ماهیت رهایی بخش اسلحه آموزشی دکتر سید محمد حسن حسینی"

داریم شرکت کنید. بسیار سپاسگذارم.

گروه اساتید دانشگاه آزاد هست راجع به روش تدریس من.
پاسخ + +4 0 --
شهاب 1397/06/23 - 23:13
نویسنده محترم
فداکاری وخلاقیت معلم زمینه را یرای اختلاس های بزرگتر وحقوق های نجومی تر فراهم می کند ودانش آموزان را از سرمایه ملی کشور بی بهره تر خواهد کرد الان نوبت فداکاری مسئولان کشور است که طلایه داران ساده زیستی شوند وبار تحریم ها واوضاع نا به سامان اقتصادی وگرانی های اخیر را به دوش بکشند تا مشخص شود چند مرده حلاجند
آ.پ کشور نیاز به توجه بسیار بالای مسئولان درعمل دارد
حتی اگر منجر به فقر مسئولان شود
دوره ی ننه من غریبم بازی و هندوانه زیر بغل دادن تمام شده است این آ.پ عقب افتاده درشان ملت ایران نیست
با عدم پذیرش اضافه کار پیش زمینه ی تحول در آ.پ را فراهم کنیم
پاسخ + 0 0 --
نادیده 1397/06/24 - 02:44
این خانم امامی و این نویسنده نابغه قرن 21 چرا نمی دانند فقر و ریز خط فقر چیست ؟؟؟؟؟مگر اینها چه چیزی در دانشگاه خوانده اند که بقیه نمیدانند ازجان معلمان و مردم فقیر و زیر خط بدبختی چه انتظاری دارند ؟؟؟؟مگر اینها جز این معلمان نیستند حقوقشان چقدر است ؟؟خلاقیت در چه زمینه ای خیلی خلاق داریم در بازار سکه ارز و غیره اول ستون را بنیاد بنه بعد سقف را استوار دار استاد گرامی و خانم امامی عزیز خرد ذاتی است و در دانشگاه تدریس نمیشود کمی خرد پیشه باشید زندگی زیباتر میشود ....باتشکر
پاسخ + 0 0 --
نادیده 1397/06/24 - 02:44
این خانم امامی و این نویسنده نابغه قرن 21 چرا نمی دانند فقر و ریز خط فقر چیست ؟؟؟؟؟مگر اینها چه چیزی در دانشگاه خوانده اند که بقیه نمیدانند ازجان معلمان و مردم فقیر و زیر خط بدبختی چه انتظاری دارند ؟؟؟؟مگر اینها جز این معلمان نیستند حقوقشان چقدر است ؟؟خلاقیت در چه زمینه ای خیلی خلاق داریم در بازار سکه ارز و غیره اول ستون را بنیاد بنه بعد سقف را استوار دار استاد گرامی و خانم امامی عزیز خرد ذاتی است و در دانشگاه تدریس نمیشود کمی خرد پیشه باشید زندگی زیباتر میشود ....باتشکر
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/24 - 17:09
سلام همکار نادیده محترم ،
نمی دانم چه هیزم تری برای شما فروخته ام که چنین بی مهابا و با شهامت شگفت انگیز ، در خصوص بنده قضاوت می کنید. از جناب آقای پورسلیمان برای راضی ساختن شما همکار محترم کمک می طلبم که چقدر مطلب در خصوص خط فقر و..... نوشته ام. لطفا به قضاوت بی مورد و بدون مدرک خود را نسبت به بنده در جای جای سایت خاتمه بخشید. بنده دبیری بازنشسته ام که پدر و همسرش نیز معلم هست. راضی شدید یا شجره نامه فامیلی ام را هم بنویسم؟ شما حق افترازنی ندارید . چه چیزی را می خواهید اثبات کنید ؟
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/24 - 17:18
ارسال جواب به بنده ( امامی ) تعلق دارد . تشکر و پوزش
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/24 - 17:36
در ضمن خرد فردی منهای مغز یا حافظۀ خامی است که هر فرد سالم هنگام تولد با خود دارد . نه خرد فردی و نه خرد جمعی ذاتی نیست ، خرد فردی در سایۀ تحصیل علم و تفکر و تعقل شکل می گیرد. خردجمعی، از خرد فردی، قدرت و عقلانیت بیشتری در خود دارد. قدرت خرد جمعی از معدل شعور افراد جامعه برگرفته می شود.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1397/06/24 - 21:33
سلام

خانم امامی

این دوست محترم نظر خود را بیان کرده است و البته قابل احترام .

قرار نیست به هر نظری پاسخ داده شود !


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/06/24 - 21:49
سلام
جناب آقای پورسلیمان ،

برچسب زدن آن هم از نوع ناعادلانه ،
پسندیده نیست .
ممنون که پاسخ دادید.
پاسخ + +1 0 --
بازنشسته متنفر 1397/06/24 - 03:08
آنچه امروزه مسلم است باید گفت متأسفانه شیرازه مملکت از لحاظ اقتصادی واجتماعی و حکومتی از دست حکمرانان دولتی وحکومتی ما از دست درفته و اگر وضع به همین منوال پیش برود باید مردم با مصیبت به زندگی خود ادامه دهند و آنچه امروزه در مملکت مشاهده می شود مردم هم با مشکلات اقتصادی ( گرانی ، تورم سرسام آور روزانه ، افزایش قیمتها به صورت ساعتی ، احتکار کالاها ، عدم نظارت مسؤلان ، عدم صداقت مسؤلان در خصوص مشکلات اقتصادی ، عدم ارائه راهکارها ، سقوط ارزش پول ملی ، و... ) وهم با مشکلات روحی و روانی و نامیدی به آینده دچار شده اند . لذا دیگر ممکن است امر آموزش و پرورش فرزندان برای اولیأ در درجه آخر اهمیت ها قرار گیرد همچنانکه نظام ودولت آموزش وپرورش کشور را اولویت های آخر قرار داده وبود ونبودش زیاد برایش مهم نباشد به امیدی روزی که عزت ایران وایرانی به جامعه برگردد ودیگر مردم اینهمه در نگرانی واسترس به زندگی ادامه ندهند و زندگی را با سرزندگی ادامه دهند
پاسخ + +2 0 --
سیدنصرالدین میرعربشا 1397/06/24 - 12:43
باسلام معلمان وفرهنگیان درطول حدودچهل سال ایثارگری درصحنه های انقلاب متاسفانه بر اثر بی خیالی مسوولان دولت ومجلس درخصوص اوضاع معیشتی و مرتبتی همواره در جایگاه ضعف وفلاکت هستند۰آیا با این اوضاع فلاکت بار وافت مضاعف و مکرر دستگاه آموزش وپرورش می توان انتظار جهش وپیشرفت داشت۰مردم بویژه فرهیختگان دلسوز واقعی انقلاب انقلاب قضاوت کنند. ازخدا خواهیم توفیق عمل!!!
پاسخ + 0 0 --
معلم جوان 1397/06/25 - 00:47
مقاله زیاد نذارید ... الان فقط مقالات 5 سطری کفایت میکنه. مینی مقاله!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/06/25 - 09:22
سلام همکار جوان،
همه چیز را قرص کنند و بگذارند دهان ، ساده تر است ، نه ؟ به لقمه آماده خوردن عادت کرده ایم . تنبلی مسری
است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور