صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

نقدی بر جوابیه اداره کل آموزش و پروش آذربایجان شرقی و مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بناب

گروه استان ها و شهرستان ها/

چندی پیش مطلبی با عنوان :
پدیده ای عجیب در آموزش و پرورش شهرستان بناب ؟! ( مدرسه ای غیر دولتی که در حال ثبت نام از دانش آموزان هست ولی محل و مکان مشخصی ندارد ) از سوی  جمعی از شهروندان، فعالین فرهنگی و اولیاء دانش آموزان شهرستان بناب در صدای معلم  منتشر شد . ( این جا ) .

برای نخستین بار  اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در پرتال خود به صدای معلم پاسخ داد .

جمعی از فرهنگیان این این استان نقدی بر این جوابیه نگاشته اند .

 

نقدی بر جوابیه اداره کل آموزش و پروش آذربایجان شرقی و مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بناب

متاسفانه جوابیه ای قانع کننده ای نبود بلکه "از قضا سرکنگبین صفرا فزود " ( 1 )


به دنبال انتشار نامه ارسالی شهروندان بنابی در سایت صدای معلم در خصوص اعتراض به واگذاری اماکن آموزشی دولتی به اشخاص حقیقی جهت دایر نمودن موسسات آموزشی غیر دولتی در این اماکن که سال های متوالی این امر در حال انجام می باشد مدیریت محترم آموزش و پرورش بناب جوابیه ای را به تاریخ 30 / 6 / 1397 در اختیار سایت صدای معلم قرار دادند که این جوابیه حاوی نکات مبهم فراوانی بود که متاسفانه نه تنها افکار عمومی را قانع نکرد بلکه بر ابهامات قضیه نیز افزود که در ذیل به این موارد اشاره می شود.


1. در ابتدا باید متذکر شویم که به علت موقعیت مکانی و پیشینه مدارس مذکور که از بهترین مدارس و مراکز پیش دبستانی شهرستان بناب بوده اند درآمدهای خوبی نصیب موسسه استقرار یافته در این مدارس شده است ولی برای آموزش و پرورش عایدی چندانی به همراه نداشته است و علاوه بر این در وضعیت کنونی که آموزش و پرورش شهرستان بناب شدیداً با کمبود فضای آموزشی مواجه است و نیز بر اساس اظهارات مدیر محترم آموزش و پرورش بناب در مراسم افتتاح مدرسه خیر ساز ۶ کلاسه در تاریخ هجدهم شهریور ماه97،هم اکنون ۳۲ مدرسه در شهرستان بناب بصورت ۲ شیفته اداره می شوند و برای تبدیل این مدارس به یک نوبته به ۱۶ مدرسه جدید در شهرستان بناب نیاز وجود دارد، این گونه واگذاری ها امری درست و منطقی بنظر نمی رسد.

در جوابیه مذکور مدیریت محترم آموزش و پرورش با استناد به ماده 12 دستورالعمل تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، سعی در قانونی جلوه دادن این واگذاری ها کرده اند ولی باید یادآور شویم که موضوع واگذاری زمانی سندیت خواهد داشت که زمین و ساختمان های مورد نظر مازاد بر نیاز آموزش و پرورش باشد و لاغیر.

بنابراین سوالی که اینجا مطرح می شود این است که واگذاری همزمان چندین مدرسه در طول یک دهه آن هم فقط به یک فرد خاص چه توجیه منطقی و قانونی می تواند داشته باشد؟ که لازم است مسئولین ذیربط در وزارت آموزش پرورش راسا به این موضوع ورود نموده و قضیه این واگذاری ها بطور کامل مورد موشکافی دقیق قرار گیرد.


2. لازم به توضیح است مؤسس یاد شده در یکی از این واحدها، اقدام به راه اندازی مرکز پیش دبستانی کرده اند که در حال حاضر نیز دایر می باشد و متاسفانه در جوابیه مذکور مدیریت محترم آموزش و پرورش، هیچ توضیح و سندی در مورد تعیین تکلیف ملک یاد شده ارائه نکرده اند و چنین برداشت می شود که مدیریت محترم یا از روی فراموشی و یا به عمد در این مورد سکوت اختیار نموده اند.

بنابراین مجدداً لازم می بینیم که مسئولین ذیربط و در راس ایشان جناب آقای پاشایی به عنوان مدیر کل آموزش و پرورش استان در این مورد پاسخگو باشند.


3. در بند 6 جوابیه به تاریخ تخلیه تنها یکی از فضاهای آموزشی که در اختیار موسس مورد نظر قرار دارد اشاره گردیده است که ذکر این نکته را لازم می بینیم که با وجود تخلیه ساختمان مرکز آموزشی جدیدالتاسیس امام رضا (ع) توسط موسس یاد شده تا لحظه نگارش این نامه ایشان از تخلیه کامل این مکان خودداری نموده و همچنان بخشی از ساختمان مذکور را در تصرف خود نگه داشته اند.


4. در بند سه جوابیه مدیریت محترم به عدم وجود مدارک مستند و مشخص اشاره گردیده است و ابهامات را بیشتر دامن می زند و معلوم نیست مدارک مورد نظر ایشان چیست. به هر حال آنچه از فحوای این بند برمی آید منظور شاید مدارک نحوه واگذاری این فضاهای آموزشی به اشخاص حقیقی بوده که مسلما این مدارک و مستندات و سوابق آن باید در اختیار مدیریت محترم بوده و لازم است که ایشان برای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی مستندات مربوط به یک دهه ی این واگذاری ها را که شامل قرارداد اجاره مربوط به سال های مختلف و نیز مدارک و فیش های مربوط به اجاره بهای اخذ شده از موسس مذکور جهت واریز به حساب خزانه داری کل می باشد را منتشر کنند و از واحدهای محترم حراست و بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت نیز تقاضای پیگیری موارد مطرح شده را داریم.


5.در بند 2 جوابیه مدیریت محترم به مسئله عدالت آموزشی اشاره گردیده که باید گفت اصولا یکی از بحث های استراتژیک در نظام آموزشی کشور بحث عدالت آموزشی می باشد که در سند تحول بنیادین نیز به آن اشاره شده و از آن به عنوان یک راهبرد اصلی نام برده شده است که این امر می تواند زمینه ساز تحقق عدالت اجتماعی شده و مانع از شکل گیری شکاف و تضاد طبقاتی در جامعه شود. در نهایت عدالت آموزشی واقعی می تواند زمینه ساز تعادل و توازن فرصت های یادگیری در سیستم آموزشی باشد که با توجه به دامنه گسترده این موضوع می توان یکی از مصادیق آن را همان امکانات و منابع آموزشی و توزیع عادلانه آن در سیستم آموزشی دانست که بخشی از این قضیه نیز تعیین کننده نسبت دانش آموز به معلم و یا نسبت دانش آموز به فضا یا تراکم دانش آموز به کلاس می باشد.

متاسفانه به نظر می رسد این نوع واگذاری ها با این شکل و شمایل همخوانی چندانی با عدالت آموزشی نداشته و حتی ناقض آن می باشد.


6. نکته دیگری که در اینجا جلب توجه می کند این است که موسس مورد اشاره با وجود تخلیه ملک مذکور در تاریخ 27 / 3 / 97  و بدون در اختیار داشتن مکانی دیگر که مورد تایید کارشناسان باشد به ثبت نام از دانش آموزان پایه اول و دوم ابتدایی مبادرت می نمایند که این قضیه اتفاقی نادر و کاملا مغایر با آیین نامه های مربوط به تاسیس و اداره مراکز آموزشی غیر دولتی می باشد که لازم است مسئولین امر در این رابطه نیز روشنگری لازم را داشته باشند.


7. بر اساس شواهد و مدارک موجود و نیز با توجه به کلنگی بودن بافت مراکز آموزشی فوق در تاریخ 18 اردیبهشت 1395 با حضور مسئولین رده اول شهرستان و معاونت وقت نوسازی مدارس استان مراسم کلنگ زنی جهت تخریب و نوسازی این مجموعه برای ساخت مدرسه 18 کلاسه به عمل آمده و گزارش آن نیز در خروجی سایت های خبری قرار گرفت ولی متاسفانه به علت تعلل مسئولین پروژه مذکور هیچ گاه به مرحله عمل نرسید و مجددا برای روشن شدن ابعاد قضیه چند نمونه از مدارک در دسترس را ارائه می نماییم.


1 . مثل بالا در مثنوی معنوی مولانا این گونه نقل شده است که، پادشاهی کنیزی داشت که او را خیلی دوست می داشت.از قضا کنیز بیمار شد. پادشاه، طبیبان را از چهار گوشه مملکت برای درمان او احضار کرد. طبیبان مغرور فقط به علم خود تکیه کردند و جمله «اگر خدا بخواهد» را بر زبان جاری نکردند. بنابراین خدا هم عجز آن ها را به ایشان نمود و سکنجبین که برای صفرا مفید بود بی خاصیت شد و اثر عکس داد و صفرا بیشتر شد.

نقدی بر جوابیه اداره کل آموزش و پروش آذربایجان شرقی و مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بناب

نقدی بر جوابیه اداره کل آموزش و پروش آذربایجان شرقی و مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بناب

نقدی بر جوابیه اداره کل آموزش و پروش آذربایجان شرقی و مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بناب

نقدی بر جوابیه اداره کل آموزش و پروش آذربایجان شرقی و مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بناب

نقدی بر جوابیه اداره کل آموزش و پروش آذربایجان شرقی و مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بناب


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 13 مهر 1397 ساعت 14:27 خوانده شده: 392 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -6 --
سجاد 1397/07/13 - 20:36
باسلام البته همگان می دانندآن کلنگ زنی صرفا برای تبلیغات وفریب افکارعمومی بود.شماعزیزان که این وقت را داریدومی توانید تحقیق کنیدومطالب خوب ودرستی می نویسید بریدبررسی کنیدکه درمساحتی به اندازه 2500مترمربع هرگز ساختن ساختمانی به بزرگی 18 کلاسه ممکن نیست وخودکلنگ زنندگان مجوز نمی دهند
ازطرفی چرا درمورد تصرف سه تا ازبهترین مدارس اموزش وپرورش توسط .....راتحت عناوین طاها اشاره ای نمی کنید.چرا نمی نویسید مدیران ومعلمان مدارس طاها1و2و3و4را شیخ تعیین می کندبه آنها دستورمی دهدازمردم بیچاره وفقیراین شهرستان مبالغ زیادی تحت عنوان شهریه می گیرند وبه افراد غیرمعلم ها وهزینه های تبلیغات زودهنگام اومصرف می شود واگر مدیر منتقدیامعترض شد بیرون می اندازدومدیرچاپلوس می آوردوحتی اگر رییس آموزش وپرورش معترض شدبا یک تلفن اقدام به تعویض اومی کندحال آنکه مدارس مال بیت المال است وحقوق ومزایای مدیرومعلمان را دولت ازبیت المال می دهدومسئولین آموزش وپرورش نیز ازترس خودخفه خون گرفته اند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/14 - 14:19
دوست عزیز چرا اینقدر سیاسی کاری و بازی با الفاظ. نقدی شده است به جای اینکه جواب کارشناسی شده بدهید خودتان را به کوچه علی چپ می زنید. کسی از دادن بیت المال به افرادی که از جیب بیت المال برای خودشان کیسه دوخته اند و دکان باز کرده اند راضی نیست. شما هم لطف کنید در مورد مدارس طاها مطالب کامل و کارشناسی شده بنویسید. نه اینکه به بحث رنگ سیاسی و انتخاباتی بدهید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/14 - 14:46
تا آنجایی که من به عنوان یک فرهنگی اطلاع دارم مدارس طاها به صورت هیت امنایی اداره می شوند و مقررات خاص خود را دارند.شاید در نحوه اداره این مدارس هم اشکالاتی وجود داشته باشد و حتی در قوانین مربوطه هم مشکلاتی باشد. ولی مقایسه این دو مورد که چون شیخ مدارس دولتی را در اختیار دارند پس مدارس دیگری هم به بعضی افراد خاص بدهیم اشکالی ندارد پس چوب حراج بزنیم به بیت المال. تعجب کردم آقای سجاد از این حرف های شما

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

کدام یک از طرح های وزارت آموزش و پرورش در طی سال گذشته را بیشتر پسندیدید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور