صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" باید شایستگان بر سر امور بایستند. به جای «مهره » ها، «مدیر » ها باید معلمان را مدیریت کنند و با پرهیز از زیاد حرف زدن و نگاه سیاسی و ایدئولوژیک داشتن ، به نفس آموزش بیندیشند و در پی تشویق معلمان فعال و بی ریایی بگردند که برای معرفی کردن خود، مستند سازی و مدون سازی مدارک موجود را بلد نیستند "

روز جهانی معلم ؛ فرصتی برای تمرین مدارا و گفت و گوی تمدن ها

علی افشار سمیرمی/ همکار صدای معلم

روز جهانی معلم و گفت و گوی تمدن ها

 5 اکتبر ( روز جهانی معلم ) موقع مناسبی و در روزهای آغاز سال تحصیلی واقع شده است . اما روز معلم در تقویم خودمان در اواخر سال تحصیلی و درست در پایان کار معلمان است. البته زمان آن نیز می تواند فرصتی برای تقدیر واقعی از یک سال تلاش  معلمان باشد که متاسفانه چنین نیست و معمولا در حد ایراد حرف و اعطای لوح تقدیر و یک کادوی معمولی مانده است.

خوشبختانه ایران یکی از حاضرین در جلسه  تصویب روز جهانی معلم ( سال 1966) بوده است. جلسه ای که اتفاقا در آن نماینده امریکا حضور نداشت و لذا این روز قاعدتا نباید صبغه و سابقه استکباری داشته باشد.

با این همه هنوز دست اندرکاران امر، هر ساله در آستانه ی این روز سکوت معنی داری پیشه می کنند. اگرچه اجازه ثبت و ضبط آن در تقویم رسمی داده شده  اما هر سال از کوچک ترین اشاره و نشانه ای در باب گرامی داشت آن تغافل می شود. این همه اما در حالیست که همه چیز در دنیا به سرعت برق و باد ، در حال تغییر است و تن دادن به فرایند جهانی شدن، تنها گزینه ناگزیر ماست.

روز جهانی معلم و گفت و گوی تمدن ها

باور کنیم که حضور در دهکده ی جهانی ، به دعوت استکبار جهانی نیست که بشود در باره ی آن توهم توطئه داشت .

روز جهانی معلم، فرصت خوبی برای تمرین مدارا و گفت و گوی تمدن هاست که دست برقضا ، مبدع و منادی آن کشور ایران بوده است.
در دنیا بیش از پنجاه میلیون معلم وجود دارد. برای استفاده ی شایسته و بایسته از این نیروی انسانی عظیم، باید تدابیری اساسی اندیشید.شواهدی وجود دارد که در بسیاری کشورها، حقوق معلمان از حقوق مشاغل مشابه معلمی، کمتر است.

پیامد این وضع، افت کیفی معلمان، فقدان معلمان ماهر به دلیل جذب شدن در سایر مشاغل و بی علاقگی عمومی در خلاقیت ورزی معلمان است ، به طوری که چند شغلی بودن و ترویج تدریس خصوصی، عادت معمول معلمان در بسیاری کشورها گردیده است.شعار امسال روز جهانی معلم، مثل همیشه تامل برانگیز است؛

« حق آموزش به معنی حق داشتن  یک معلم شایسته است.»

روز جهانی معلم و گفت و گوی تمدن ها

پاشنه آشیل معلمی نیز همین شایستگی است . این که معلم بودن كارساده اي نيست و كار همه كس هم نيست. چراکه معلمی، مثل  هیچ یک از حرفه هایی که می شناسیم نیست. معلمانی هوشیار و بیدار که سخنگویان فکری و فرهنگی جامعه خویش اند

معلمی، فعالیت در جبهه ی روابط انسانی است. فضایی که در آن به آسانی سوء تفاهم پیش می آید. افراد خیلی سریع ناراحت می شوند یا او را ناراحت می سازند .

معلم ،ضمن اداره ی کلاس باید از فراگیران ارزشیابی بگیرد ، سر  وصدای بچه ها را تحمل کند ، آنها را دعوت به سکوت کند ، به همه مهر بورزد ، با یکی می خندد ، به دیگری اخم کند ، به پرسش های بی موقع پاسخ گوید ، از یادگیری تک تک بچه ها اطمینان حاصل کند، در دعوای بچه ها فورا حضور پیدا کند و آن ها را آشتی دهد ، تنبیه کند ، تشویق کند ، اندرز دهد و البته در همه  این احوال ، مواظب رفتار ، گفتار و ظاهر خود باشد .

درد سرهای یک معلم به چهار دیواری کلاس درس و یک زمان خاص محدود نمی شود . یک معلم باید مترصد روبه رو شدن با ارزیابی های گاه و بی گاه مسئولین اداری و همین طور مواظب سلوک و ظاهر خود در بیرون مدرسه باشد که نکند نقش الگویی اش خدشه دار شود.اما تمام این شایستگی  هم به یمن سعی معلم حاصل نمی شود. زمینه شایسته بودنش نیز باید فراهم شود.

روز جهانی معلم و گفت و گوی تمدن ها

به این منظور باید شایستگان بر سر امور بایستند. به جای «مهره » ها، «مدیر » ها باید معلمان را مدیریت کنند و با پرهیز از زیاد حرف زدن و نگاه سیاسی و ایدئولوژیک داشتن  ، به نفس آموزش  بیندیشند و در پی تشویق معلمان فعال و بی ریایی بگردند که برای معرفی کردن خود، مستند سازی و مدون سازی مدارک موجود را بلد نیستند.

معلمانی هوشیار و بیدار که سخنگویان فکری و فرهنگی جامعه خویش اند. معلمانی که جهانی بیندیشند و منطقه ای عمل کنند. معلمانی که نه فقط آزاد، که آزاده باشند. معلمانی که غم نان، امانشان را نگیرد و تکرار اعتراض ها و پیگیری های صنفی، آرامش شان را بر هم نزند.

معلمانی که زیادی نباشند حتی اگر که خیلی زیاد باشند. معلمانی که به تیر و طعنه ی چپ و راست، رانده نشوند.

معلمانی که از اصول گرایی یا اصلاح طلبی خویش به ستوه نیایند. معلمانی که اجازه ندهند يكي ديگر در درونشان بنشيند و بينديشد.

معلمانی که از شوق آموزش ، دردمند باشند اما نه نیازمند باشند و نه دربند و ...

نقطه، سرخط!


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 09:32 خوانده شده: 232 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
شاکی 1397/07/14 - 11:38
یکی از معضلات بزرگ در حوزه آموزش و پرورش نگاه چرک و دور انداختنی و زیادی بخش ستادی بخصوص حراست به کلاس درس و مدرسه است!!هر فرد ناکارآمدی در بخش ستادی برای تنبیه به مدرسه اعزام میشه و اگر نیرویی از نظر بخش ستادی شایسته باشه میگن حیفه مدرسه بمونه بیاد اداره،اداره کل،وزارتخونه که پیشرفت کنه!!این باید اصلاح بشه...کلاس درس و مدرسه جای تنبیه فرهنگی و معلمه؟!چرا این موضوع کمتر مورد واکاوی قرار گرفته است؟!و وزیر محترم به این نگاه حراست بی توجهند؟!
پاسخ + +3 0 --
دبیر م 1397/07/14 - 16:50
یاد سید اصلاحات سید محمد خاتمی اقتادم با طرح گفتگوی تمدنها و فرهنگها در سال ۲۰۰۰ و...
همکاران روزتان مبارک
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/14 - 19:38
در جامعه عاری از اصلاحات ،
چه خوب همه مدعی اصلاحات
هستند. تشکر
پاسخ + +1 0 --
دانش آموز دکتر حسینی 1397/07/14 - 17:40
با مدیر مدرسه و مسیولان و حاکمانی که ما داریم "مطرح" کردن ایده "گفتگوی تمدن ها" هم بزرگترین جوک قرن هست که میتونه در پیشگاه من دانش آموز کلاس هفتم دکتر حسینی گفته بشه. خخخخ
پاسخ + +1 0 --
I am burned out! 1397/07/14 - 18:52
بدبختی معلمان این کشور از همان روزی که یه آدم بی تخصصی پیدا شد و به آموزش و پرورش نگاه فله ای کرد و ساعات تدریس معلمان را ۲۴ ساعت کرد کلید خورد. این نگاه امروز هم هست و تفاوتی با قبل نکرده است. ما وقتی وزیر آموزش و پرورش این کشور را اعدام کردیم یعنی معلم را از همان زمان اعدام کردیم. وزیران آموزش و پرورش بعد از انقلاب و قبل از انقلاب را مقایسه کنیم. کیا را وزیر آموزش و پرورش کردیم؟ یا چهره سیاسی بودند یا خانواده شهید یا رزمنده ..... دریغ از یک آدم متخصص ... کاش حداقل به این نهاد رحم می کردند به کودکانمان به ...
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/07/15 - 09:31
آموزش و پرورش ما در این سالها هیچ گاه نتوانست از سیاست زدگی خود را نجات دهد و با کمال تاسف در این سالها آموزش و پرورش در محور سیاست زدگی تحت تاثیر سیاسیونی بود که هیچ نگاه درست و اصولی نسبت به اهداف ، سیاست ها و خط مشی نظام تعلیم و تربیت نداشتند . گرچه شعارها حول محور سند تحول بنیادین و اهداف مترقی است که برگرفته از جهان بینی اسلامی است ، اما در مرحله اجرا هیچگاه شایسته سالاری ، تخصص گرایی و حاکمیت علم و دانش برقرار نبوده . وزرای آموزش و پرورش و نیروهای ستادی هم در این سالها نه تنها سرو گردنی از معلمان صف بیشتر نداشتند بلکه به مراتب ضعیف تر و ناکارآمد بودند
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز دیگه دکتر 1397/07/15 - 15:48
دکتر امروز سر کلاسمون (هفتم ب) گفت تا یه هفته بعد از اینکه مقاله خودش تحت عنوان

"جستاری هرمنوتیکی در ماهیت رهایی بخش اسلحه آموزشی دکتر حسینی" رو منتشر کرده "

کنترلر و نگهبانش که در آپارتمان بالای سرش مستقرش کرده اند "نگذاشت" شب ها بخوابه!!!! با این نوع گفتمان میخواین اسلام رو به اروپا و آمریکا صادر کنید؟!!!
پاسخ + 0 0 --
سید محمد حسن حسینی 1397/07/15 - 21:02
ممنون پسرم. تا حالا بارها به پلیس 110 مشهد مقدس زنگ زده ام و از آنها خواسته ام که مانع ادامه توحش این شکنجه گر من شوند و هر بار پلیس (که وظیفه اش صیانت از شهروندان و ... است) گفته است تا 10 دقیقه دیگر می آیند تا موضوع را بررسی کنند "اما هرگز نیامدند"!!!؟؟!. الان 50 روز است که نگذاشته اند من خواب کافی داشته باشم. تپش قلبم بالا رفته و استرس زیادی (بخاطر بی خوابی و ازار و اذیت هایشان) دارم و ....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

کدام یک از طرح های وزارت آموزش و پرورش در طی سال گذشته را بیشتر پسندیدید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور