صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

واقعاً مدیران در سطح وزارتخانه چه کسانی هستند که اوضاع فعلی آموزش‌ و پرورش هر روز به‌ سوی بدتر شدن در حال سوق دادن است و آیا انسان دلسوزی در این وزارتخانه نیست که وضعیت را برای معاونین و بالادستی‌ها تجزیه‌ و تحلیل کند ؟

خودزنی آموزش‌ و پرورش در طرح معلم تمام‌ وقت !

کرامت رنجبر دستنایی/ دبیر و دانشجوی دکتری ژئو پلیتیک دانشگاه تهران

طرح معلم تمام وقت

آموزش‌ و پرورش ایران از زمان تأسیس تاکنون با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بوده است و در این مسیر زخم‌ها و مرهم‌های بسیاری را بر پیکره خود دیده است .

در چند سال اخیر آموزش‌ و پرورش به‌ صورت جدی با مشکل و معضل کمبود معلم مواجه شده است که برنامه‌ریزان در وزارتخانه با طرح‌های اجباری و غیر کارشناسی بر بدنه ضعیف و نحیف آموزش کشور جراحاتی را وارد می‌کنند که در آینده نتایج منفی این‌گونه تصمیمات تبعات غیرقابل جبرانی را خواهد داشت و حتی می‌توان با اطمینان بیشینه اذعان کرد که این‌گونه تصمیمات برای وضعیت فعلی مسکن که نخواهد بود بلکه جراحتی عمیق بر این پیکره وارد خواهد کرد. یشنهاد نگارنده به آقای الهیار ترکمن آن است که یک هفته در کسوت معلمی در کلاس درس حاضر شوید بعد طرح معلم تمام‌وقت را اجرایی کنید

اینکه مدیران و معاونان را با یک بخشنامه غیرکارشناسانه سر کلاس فرستادند که همکاران فرهنگی به‌درستی می‌دانند که در مدارس عملاً چه اتفاقاتی در مورد اجرای این بخشنامه رخ می‌دهد و اولیاء دانش آموزان نسبت به این موضوع چه عکس‌العملی از خود نشان می‌دهند و وقت دانش آموزان هدر می‌رود ؛ اگر خیانت به آموزش و پرورش نباشد هیچ نام دیگری نمی‌توان بر آن نهاد.

پیرامون تصمیم در مورد تبدیل وضعیت خدمتگزاران با تمام احترامی که برای این عزیزان قائل هستم آسیب‌شناسی باید صورت گیرد و به نظر می‌رسد این تصمیم نیز از آن تصمیمات نابخردانه و ضرب الاجلی بود که برای جبران کسر نیرو در آموزش‌ و پرورش گرفته شد.

جبران کسری نیرو با به کارگیری نیروهای بازنشسته که به‌واسطه وضعیت معیشتی مجبور به گرفتن ساعات حق‌التدریس هستند از آن دردهایی است که قلب هر انسان منصفی را به دردمی‌آورد.

و خبر طرح معلم تمام‌وقت نیز از آن تصمیماتی است که مطمئناً تصمیم گیران و تصویب‌کنندگان این طرح در طول عمر خود یک ساعت هم در کلاس تدریس نکرده‌اند و نمی‌دانند 24 ساعت تدریس در هفته چه معنی و مفهومی دارد و آمادگی برای یک ساعت تدریس به چند ساعت مطالعه و طرح درس، طرح سؤال، تصحیح اوراق و ارائه بازخورد و آمادگی برای تدریس نیاز دارد و لازمه به‌روز بودن و معلم بودن مطالعات روزمره و تحقیق و بررسی علم بکر در جهان است و تصمیم گیران اسبق بر اساس اصول و مبانی تعلیم و تربیت 22 ساعت تدریس در هفته را برای یک معلم مصوب کرده‌اند که البته الان 24 ساعت تدریس می کند و چرا در وضعیت فعلی که سیستم آموزش‌ و پرورش هر روز به‌ سوی ناکارآمدی در حال حرکت است چنین تصمیماتی گرفته می‌شود.

به نظر می‌رسد این بزرگ‌ترین حقه‌ بازی در سال‌های اخیر در آموزش‌ و پرورش است که به بهانه‌های مختلف و به‌واسطه وضعیت نابه سامان معیشتی فرهنگیان مقرر شده و نمک بر زخم‌های نو و کهنه آموزش‌ و پرورش ریخته شود و بدعتی جدید برای آینده معلمان پایه‌گذاری شود.

کاش کسی پاسخ می داد که با این آموزش و پرورش و با این تصمیمات می خواهید مسیر توسعه را از آموزش و پرورش آغاز کنید؟

آیا با طرح تمام وقت اخیاری می خواهید معلمان را به واسطه نیاز به کار اجباری وادار کنید؟

فکر نمی کنم تاریخ آموزش و پرورش چنین روزگار عجیب و غریبی را تا به حال به خود دیده باشد.

طرح معلم تمام وقت

کاش کسی در وزارتخانه معنی تدریس را می فهمید که اسلاف نه چندان دور فهمیده بودند که بعد از 20 سال و 24 ساعت تدریس در هفته معلم دیگر توان قبلی تدریس را ندارد و قانون 20 ساعت را تدوین کردند.

کسی نیست به این پرسش پاسخ دهد آیا وزارت آموزش‌ و پرورش آمار متولدین را ندارد؟ آمار معلمین را ندارد؟ آمار کلاس‌های درس را نمی‌تواند پیش‌بینی کند؟

ساعات هفتگی دروس و پایه‌های تحصیلی را ندارد که نمی‌تواند درست تصمیم سازی کند که در این اوضاع وانفسا کمبود دبیر و معلم به ساعات درسی هفتگی دانش آموزان درس جدید اضافه می‌کند .

واقعاً مدیران در سطح وزارتخانه چه کسانی هستند که اوضاع فعلی آموزش‌ و پرورش هر روز به‌ سوی بدتر شدن در حال سوق دادن است و آیا انسان دلسوزی در این وزارتخانه نیست که وضعیت را برای معاونین و بالادستی‌ها تجزیه‌ و تحلیل کند ؟

طرح معلم تمام وقت

کاش وزیر محترم به‌ جای این طرح‌های آبکی و زیان‌بار، وزارتخانه را خانه‌تکانی می‌کرد و افکار پوسیده و بی‌برنامه را که به میز ریاست و پست چسبیده‌اند و هر روز بدتر از دیروز عمل می‌کنند و قادر به مدیریت وضعیت نابه سامان فعلی نیستند را با افکار جوان، نو، خلاق و پرانرژی تغییر دهد .

بنابر آنچه مکتوب نمودم پیشنهاد نگارنده به آقای الهیار ترکمن آن است که یک هفته در کسوت معلمی در کلاس درس حاضر شوید بعد طرح معلم تمام‌وقت را اجرایی کنید و خدمت شما عرض می‌کنم که اجرای این طرح ازجمله خیانت‌هایی است که در حق معلمان و سیستم آموزش‌ و پرورش روا خواهید داشت و مسببان از عقوبت این تصمیم در آینده بی‌نصیب نخواهید شد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 22:44 خوانده شده: 1313 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 0 --
صابر 1397/07/18 - 23:14
کاش کمیجانی رسما وزیر شود تا غیر از مدیریت انتصابات وزارتخانه که محصولش آموزش و پرورش کنونی است ، پاسخ هزاران درد معلمان را نیز می داد . وزیر ضعیف نیروهای ضعیف و نیروهای ضعیف عملکرد ضعیف خواهند داشت . اگر وزیر ضعیف نبود ، کمیجانی مرجع تصمیمات نمی شد .
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/07/20 - 18:11
بیشتر باید آبدارچی یک مدرسه روستایی شود
پاسخ + +9 0 --
رضا 1397/07/18 - 23:25
این افزایش سه درس به کلاس دوازدهم با این وضعیت کمبود دبیر واقعا بر چه اساسی انجام گرفته آنهم برای دانش آموزانی که فکر و ذکرشان کنکور است و کمبود دبیر در مدارس واضح هست
پاسخ + +10 0 --
ناشناس 1397/07/18 - 23:47
در این وزارت خراب شده ، کسانی که پارتی دارند و گردن کلفت هستند با اشتغال در پست های اداری در نواحی و مدارس از مشقت تدریس رهایی یافته اند! و بیش از نصف معلمان در پست های کذایی ، روزگار خود را سپری می کنند. بنابراین تا زمانی که جراحی بزرگ در ساختار آ.پ انجام نشود، دائما باید به فکر طرح هایی مثل معلم تمام وقت باشند تا از بیچارگان شاغل به تدریس تا آنجا که امکان دارد کار بکشند!!
پاسخ + +11 -1 --
ناشناس 1397/07/18 - 23:52
باید مانند اعضای هیات علمی دانشگاه، در آموزش و پرورش معلمان رکن اصلی باشند و به نسبت مشاغل اجرایی حقوق و مزایای بسیار بیشتری داشته باشند. هر چند که اگر چنین شرایطی هم بر فرض محال پیش بیاید، اجرایی ها و مدیران به سوی تدریس هجوم می برند و معلمان فعلی را مجبور به کار اداری می کنند به جرم امتیاز کمتر!!
خنده آور است که در امتیاز بندی، سوابق اجرایی امتیاز بالاتری از تدریس دارد!
پاسخ + +11 -1 --
دبیر م 1397/07/19 - 01:31
افرین و مرحبا بر این مقاله و نویسنده اش
کاش...‌
باعث تاسف و ...است کتک خوردن معلم و دبیر و مدیر در این یک ماه!!!
پاسخ + +13 0 --
دبیر 1397/07/19 - 01:52
مثلث نوبخت و بطحایی و ترکمن با برنامه ی نابودی آموزش و پرورش دولتی برنامه ی خود را پیش میبرند .
در کلاس های 40 نفره 30 تا 36 ساعت تدریس کنیم تا نکند سازمان برنامه و بودجه دست در جیب کند و این همه جوان مستعد و تحصیل کرده را استخدام کند .
تنها چاره اینست که معلمان زیر بار این نقشه ی کثیف نروند و بخاطر مبلغی بسیار ناچیز طوق این حقارت را بر گردن نیندازند .
به بالا دستی ها امیدی نیست فقط خودمان می توانیم جلوی بدتر شدن شرایط را بگیریم .
پاسخ + +16 0 --
ناشناس 1397/07/19 - 04:11
معلم تمام فقر بهتر است آقای کمی جااانی از جان معلمان چه میخواهی مرد هزار چهره خودنمایی و نادانی هم حدی دارد به جای پرداختن به مطالبات معلمان چسبیده ای به اراجیف و مزخرفات که از یک مغز بی خبر فوران میکند خدا به جای مقام عقل عنایت فرماید یک مرد دانا زمینی را آباد میکند یک مرد نادان شهری را ویران و کویر
پاسخ + +8 0 --
دبیر 1397/07/19 - 11:01
با این طرح اول اختیاری اجراش می کنند و بعد اجباری میشه حقوق و فوق العاده هم اضافه میشه این طرح خر حمالی هست گول نخورید
پاسخ + +10 -1 --
شهاب 1397/07/19 - 11:24
مقصراصلی فرهنگیان هستند
الان نیروهای بازنشسته برای دریافت اضافه کارششصد هفتصد هزارتومانی در ماه به مدارس آمده اند
مطمئن باشید با اجرای طرح معلم تمام وقت نیز اکثریت استقبال می کنند
وقتی فرهنگیان برای خود ارزش کمی قائل هستندکارهای غیرموظفبی مزد قبول می کنند معلوم است مسئولان ازآن ها سوءاستفاده می کنند
ازیک کارگرساده نمی توان بیگاری کشید از توکلی امکانات می خواهد وبعد از تمام شدن ساعت کاری حاضرنیست یک دقیقه بیشتر کارکند اگرمزدش کم یا اصلا پرداخت نشود آبروی کارفرما را می برد
ولی فرهنگیان مرتب بیگاری می دهند وهربلایی برسرشان بیاید هیچ عکس العملی نشان نمی دهند
تا دیدگاه فرهنگیان نسبت به خودشان تغییر نکند ودرعمل احساس ارزشمندی نکنند چیزی درست نخواهد شد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/19 - 21:37
آقایان معلمان باز نشسته سالها منتظر بودید که باز نشسته شوید حالا چرا به خاطر چندر غاز دنبال کلاس میگردید اگر پفک هم بفروشید که درآمدش بیشتر است و از بیگاری شرافتمندانه تر است شما باید سر لوحه معلمان باشید نه خاری در چشم شما دارید به قدم مخالف معلمان خدمت میکنید که هر روز با یک بخشنامه نابخردانه بر زخمهای معلمان نمک می پاشند و بخاطر حفظ مقام تن به هر ذلتی میدهند حتی تا مرز دست بوسی no بخت هم پیش رفته است
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/07/20 - 07:40
جناب ناشناس
اکثریت بازنشستگانی که اضافه کارقبول کرده اند خانم هستند
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1397/07/20 - 18:13
فرقی نمیکند چه خانم چه آقا ضربه زدن به معلمان است
پاسخ + +1 -3 --
نو آموز دکتر حسینی 1397/07/19 - 12:44
آقای دکتر امروز وقتی الفبای زبان رو به طور کامل به ما که 40 دانش آموز بسیار شلوغ هستیم درس داد گفت:

پوپکانم! در ایران – همیشه – این احساس را داشته ام که در دل یک قبیله سرخ پوست در اعماق جنگل های جهل و تاریکی در دوران قرون وسطا – زمانیکه پادشاه گالیله را بخاطر ارایه این حقیقت که این زمین هست که به دور خورشید می چرخد گردن زد – زندگی می کنم. دکتر میگفت برا حل "تمام" مسایل آموزشی و برونرفت از معضلات فعلی جامعه راهبرد ارایه داده اند اما ظاهرا گناه کبیره کرده اند!
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1397/07/20 - 18:15
جای تاسف دارد یک معلم دو شخصیت از خود داشته باشد شاگرد دکتر فلانی خوب بهتر است مانند یک انسان بالغ عمل کنی شاگرد دکتر
پاسخ + +17 -11 --
۰ 1397/07/19 - 16:06
فقدان معلمان با مدرک دکتری تعلیم و تربیت و دکترای مدیریت آموزشی در رده ها و پستهای وزارتخانه و معاونین و مدیرکل های استانی کاملا مشهود است زیرا هر روز طرحهای غیر کارشناسی از کسانی که با پر رویی و گستاخی جای افراد لایق را گرفته اند روانه ی فضاهای آموزشی می کنند که معلم بیچاره که در صف اول تعلیم وتربیت است باید خون دل طرحهای پر از اشتباه آقایان بالاسری و بیسواد وزارتخانه را بخورند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/19 - 21:23
آقای نقطه تقریبا نیمی از حرفتان درست است اما مدرک کاری از پیش نمی برد امروزه وجدان بیدار لازم است آقای دکتر عزیز انسان پاک و خردمند لازم است نه مدرک آبکی
پاسخ + 0 0 --
نو آموز دکتر حسینی 1397/07/20 - 07:31
این وجدان بیدار شما ما رو کشته حاج آقا! انسان های پاک و خردمندی که شما منصوب کردید هستند که 40 سال است صندوق ذخیره فرهنگیان و حتی خاک مملکت رو به توبره کردند بردند.
پاسخ + +1 -2 --
منصور 1397/07/21 - 18:46
سلام
تشکر از اظهار نظر بسیار عالی دوستان فرهنگی .اگر قبول کردم کلاس بروم این بود کسی دیگر نبود. جان خودم اگر هم بود نه تخصص داشت و نه کلاس داری . بابا بچه های مردم بدبخت می شوند. می دانم حقوق اندک است برای مثال مال سال قبل را نداده اند. این سی و چند سالی که کار صادقانه و با حرص خدمت عاشقانه بدور از توقع را داشتم هیچ دلگرمی ندیدم. ولی باز گفتم بچه های مردم . بچه های مردم نابودی را نپذیرم . روز اول که آمدم آموزش و پروش می دانستم . مزدآنچانی ندارد ولی تا پایان ماندم نق هم نزدم. .خدا خیرتان دهد تا می توانید طرح عالی خدمت به مردم فهیم و عالی کشور مان ارائه دهید . محض رضای خدا خدمت کنید. اگرچه می دانم کسی جز خدا پاسخ گوی زحمات نیست موفق باشید . ببخشید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/22 - 02:24
ایول برادر باقی باشید انشالله علی برکت الله برادر
پاسخ + 0 0 --
محمد 1397/07/25 - 22:45
منصور جان برادر فداکارم
بیا یکبار هم که شده باور کنیم شاید همانهایی که گمان میکنیم تخصص و تجربه ندارند بسیار کارآمدتر و به روزتر از من و شما باشند.
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1397/07/27 - 12:22
طرح خوبی است. حداقل از وضع موجود بهتر است. از همه مهمتر اختیاری است اجباری که نیست چرا اینقدر داد و بیداد می کنید. مدرک داشتن از دانشگاه درجه یک هم مزیت است و باید حتما ملاک بتشد.
پاسخ + +1 0 --
براتعلی 1397/08/04 - 11:52
ضمن عرض سلام و درود به نگارنده ی این مقاله.طرح معلم تمام وقت راهکاریست ناشیانه و نابخردانه در جهت جبران کمبود نیرو که تاوان اون رو باید معلمین عزیزمون با فشار حداکثری در کلاسهای درس بدهند البته به بهانه ی بهبود معیشت معلم و با چندر غاز افزایشی که اعمال میکنند به نظر من تن به این طرح دادن در چنین شرایطی یعنی خیانت به جامعه ی بزرگ فرهنگیان کشور

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور