صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" وقت آن رسیده است یک نیرو و فکر جدید و تازه نفس و گمنامی از دیار ایران وزیر آموزش و پرورش شود که قدرت ایستادن در قبال هر نوع زد و بندسیاسی را داشته باشد. آموزش و پرورش به هوایی تازه نیازمنداست "

استیضاح وزیر آموزش و پرورش دور تسلسل است ... به هوا و تفکری تازه و سیستمی نیازمندیم !

مینو امامی/ همکار صدای معلم

چرا استیضاح وزیر آموزش و پرورش کارساز نیست

تا حال وزیری به اصرار مجلس یا رئیس دولت برای وزارت آموزش و پرورش ، نه نگفته است و یا شرط و شروطی برای قبول آن بیان نداشته است. همچون پهلوانان دستهای خود را بالا برده اند و لبخند پیروزی بر لب نشانده ان  استیضاح وزیران در حکومت جمهوری اسلامی ایران بنا بر اصل ۸۹ قانون اساسی ، از جمله اختیاراتی است که به مجلس شورای اسلامی اعطا شده‌ است تا در مواردی که صلاح می‌دانند، اقدام به استیضاح و در صورت لزوم ، عزل وزرای کابینه بنمایند و اما رکوردهای استیضاح :
در بین ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی ، مجلس دهم با اعلام وصول ۷ استیضاح و مجلس‌های ششم ، هشتم و نهم نیز هر کدام با اعلام وصول ۴ استیضاح ، رکورددار ثبت درخواست استیضاح تاکنون هستند.

در میان دولت‌های دوازده‌گانه جمهوری اسلامی ایران ، دولت دوم روحانی با مواجه‌ شدن با ۶ استیضاح از جانب مجلس دهم ، رکورددار محسوب می‌شود. از میان وزرای استیضاح‌ شده ، علی کردان با ۱۸۸ رأی منفی ، دومین وزیری است که بیشترین رأی منفی را در جلسات استیضاح گرفته‌ است، رتبه نخست در این جدول به عبدالرضا شیخ‌الاسلامی تعلق دارد که با ۱۹۲ رأی منفی نمایندگان مجلس نهم ، از سمتش عزل شد. (1)

"با در نظر گرفتن رقم اعلامی یعنی 300 میلیون تومان برای اداره هر دقیقه مجلس ، هر جلسه استیضاح 90 میلیارد تومان آب می خورد چرا که 300 دقیقه از وقتی مجلس با احتساب هزینه ای 300 میلیون تومانی 90 میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت. با در نظر گرفتن 15 ساعت برای استیضاح مثلا سه وزیر این رقم به 270 میلیارد تومان خواهد رسید. (2)

چرا استیضاح وزیر آموزش و پرورش کارساز نیست

قبلا استیضاح وزیر آموزش و پرورش در دولت دوازدهم طرح و رد گردید و دوباره دولت و یا مجلس برای خاموش کردن صدای اعتراض فرهنگیان و یا استتار مشکلات آموزش و پرورش ،در صورت عدم حل مشکلات ، طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش را مطرح ساخت. شاید با رفتن شما مدیران و مدیرکل های بی کفایت تغییر یابند و فکرهای جدید باعث ایجاد تحولاتی در آموزش و پرورش کشور گردد.


اما همه نیک می دانیم مشکلات آموزش و پرورش با استیضاح و حتی برکناری ایشان حل و فصل نخواهد شد. دقت کنید آقای دکتر زاهدی از ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رفت و آقای دکتر عارف آمد، چه شد؟!

کدام بنیان ها متحول گردید ؟ ایشان چند بار در دفاع از من و شما در مجلس ایستادند و سخن گفتند؟ کدام رویه آموزشی یا اقتصادی در مخرج زندگی ما بوجود آمد یا تبدیل به احسنت شد ؟ هیچ کدام.
چون امور سیاسی در کشور ما طبق تصور ما نمی چرخد. همه چیز شفاف و ساده و قابل هضم و درک همگان نیست. مشکل رفتن و آمدن
این یا آن نیست ، مشکل اصول گرا یا اصلاح طلب بودن نیست ، مشکل ما نداشتن نگرش علمی سیستمی است. مشکل ما زورآزمایی دو طرف بازی برای اول شدن است نه برای ساختن و ایجاد رفاه نسبی و افزایش تولید و سطح سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال و زودن بیکاری و فقر و بزهکاری و.... سیاست هیچ کشوری با لج و لجبازی اداره نمی گردد . سیاست می بایست در جهت اهداف متعالی ملت و وطن باشد. ایران به هر ایرانی تعلق دارد نه فقط او و یا دیگری. ما وطن را در لابلای خواسته های سیاسی خود گم کرده ایم .

چرا استیضاح وزیر آموزش و پرورش کارساز نیست

به نظر من خطای وزرای آموزش و پرورش پذیرش پست وزارت است بدون هر نوع ایستادگی . آنان هیچ وقت ضرب شستی از خود نشان نداده اند.

تا حال وزیری به اصرار مجلس یا رئیس دولت برای وزارت آموزش و پرورش ، نه نگفته است و یا شرط و شروطی برای قبول آن بیان نداشته است. همچون پهلوانان دستهای خود را بالا برده اند و لبخند پیروزی بر لب نشانده اند. آنان مطیع ترین وزیران کابینه بودند. آنان فقط بیانگران جملات تکراری : بودجه نیست ، آموزش و پرورش متولی دلسوز ندارد ، آموزش و پرورش بیشترین پرسنل را دارد ، معلمان زیر خط فقرند، کیفیت آموزشی کشور مطلوب نظام جمهوری اسلامی نیست ، کمیت آموزش و پرورش ایده آل نیست چون قادر به پوشش در آوردن تمامی جمعیت لازم التعلیم نیست و یا ترک تحصیل خصوصا در استانهای محروم زیاد است ، آموزش معلم محور است ، هزینه ای برای سرانه مدارس نیست ، بودجه کافی برای پرداخت دیون فرهنگیان یا برقراری رتبه بندی و یا پرداخت پاداش نیست و.....به افعال هر مورد ذکر شده دقت کنید همگی بار منفی دارد، حقیقتا نظام آموزشی ما بر دوش کدام ملایک دوام آورده است ؟ نه در دارد نه پیکر ، نه متولی و نه حامی . "با در نظر گرفتن رقم اعلامی یعنی 300 میلیون تومان برای اداره هر دقیقه مجلس ، هر جلسه استیضاح 90 میلیارد تومان آب می خورد چرا که 300 دقیقه از وقتی مجلس با احتساب هزینه ای 300 میلیون تومانی 90 میلیارد تومان هزینه در بر خواهد داشت. با در نظر گرفتن 15 ساعت برای استیضاح مثلا سه وزیر این رقم به 270 میلیارد تومان خواهد رسید

آموزش و پرورش ما فقط ورشکسته نیست ، بحران زده هم هست. اوضاع از زمان آقای فانی به این طرف شدت بیشتر یافته و حتی در زمان آقای بطحایی بدتر هم شده است ، اما می خواهم بگویم چرا ؟ چون ایشان سعی کردند متفاوت باشند یا متفاوت از مابقی عمل کنند اما نشد چون ساز و کار مناسب فراهم نبود. گفتند شجاعت ندارد ، مستقل نیست ، می گوید و عمل نمی کند و....

به نظر می رسد ایشان تجربه تلخ حرکت در جهت خلاف مسیر آب را تجربه کردند اما زد و بندهای مافیایی آنچنان قوی است و دژ استواری برای خود ساخته است که اجازه این کار را به ایشان ندادند.
برای استیضاح سه وزیر یعنی وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی و وزیر اقتصاد که برکنار شدند و آموزش و پرورش که اگر استیضاح می شدند و یا بشوند، باید جمعا مبلغ 270 میلیارد تومان هزینه می کردیم ، آیا در این شرایط اقتصادی هزینه کرد این میزان به نفع ملت است ؟ آیا با برکنار شدن این دو وزیر ولو در همین مدت کوتاه قیمت دلار و سکه کاهش یافت؟ یا اوضاع زندگی ما تغییر چشمگیر خوشایندی یافت ؟ کدام طرح در جهت حمایت از کارگر یا معلم جماعت ارائه شد؟ این همه هزینه برای هیچ ، حیف است ، اگر این مبلغ را به وزارتخانه آموزش و پرورش بدهند که کلی مشکلات عدم پرداختی ها حل و فصل می شود.


مگر آخرهای اسفند ماه سال 96 ، مدیران نفتی بازنشسته نشدند تا با اِشل قبلی پاداش بگیرند و حقوق شان مقرّر شود که بعد عید با عنوان قحط الرجالی دوباره سر کار برگشتند. چون اگر بعد عید می ماندند از خیلی از امتیازات قبلی محروم می شدند ، قانون جدید سطح هر دو را کاهش داده بود.

مگر قانون منع به کارگیری بازنشستگان با استنثاعات خود تعریف قانون را زیر سئوال نبرد و سه ویژگی آن یعنی مشمولیت عامه داشتن ، کلی بودن و جامع و مانع بودن را خدشه دار نساخت؟
وقتی که استثناعات اجازه نمی دهد تا قوانین تصویب شدۀ امروز یا دیروز اجرایی شود ، استیضاح وزرا چه نفعی برای ما خواهد داشت؟
به جز دو سه وزیر کسان دیگری نیز هستند که اگر برکنار شوند شاید بیشتر به نفع مردم باشد. استعفای نمایشی آقای نوبخت هم فقط یک بازی سیاسی بود. اگر ایشان به کلاس درس برمی گشتند اثبات می کردند که یک معلم واقعی هستند اما ایشان فقط به ملت فهماندند که چقدر دولت به توانایی هایش نیازمند است.

شما خود قضاوت کنید کدام دولت مرد به نفع ملت و منافع ملی کشور اعلام نموده که توانایی لازم برای تصدی سِمت فعلی را ندارد و می رود تا فرد شایسته ای بجای او بیاید ؟ تا حال چه کسی هنگام پیشنهاد نقش سیاسی ، اِبراز داشته است که کفایت و شایستگی پذیرش آن را ندارد؟
جامعه ما اپیدمی قدرت طلبی فزاینده ای دارد که دو مرکز آموزشی مدیریت دولتی و صنعتی در سراسر کشور این عشق و علاقمندی را بیشتر دامن زده است، یعنی بستری مناسب برای جاه طلبی در جهت پذیرش نقش های حساس سیاسی. زمانی که ما فقط فکر می کردیم ایشان یک مدیر سادۀ مدرسه و یا معاون اداره و رئیس اداره و مدیرکلی بیش نیست تا چشم باز کردیم مشاهده کردیم همۀ این ارتقای پست ها برای رسیدن به هدفی متعالی تر یعنی نمایندگی مجلس و یا وزارت و......بوده است.

چرا استیضاح وزیر آموزش و پرورش کارساز نیست

جناب آقای بطحایی ، خطای وزرای آموزش و پرورش پذیرش پست وزارت است بدون هر نوع ایستادگی . آنان هیچ وقت ضرب شستی از خود نشان نداده اند
امروز اگر بدون استیضاح شما با تصمیم خود کنار روید حداقل می توانید ثابت کنید که تلاش کردید اما همراهی نشدید ، یا تنهایی یک مقام ارشد برای رتق و فتق امور آن هم در وزارتخانه پرمشکل کافی نیست ، شاید با رفتن بر اساس ارادۀ خویش به شما بگویند ترسیدید یا مرد میدان نبودید اما با رفتن خود این نکتۀ مهم را هم روشن می کنید که وزیر آموزش و پرورش در این کشور هیچ قدرت و اختیاری در ادارۀ وزارتخانه خود ندارد. شاید با رفتن شما مدیران و مدیرکل های بی کفایت تغییر یابند و فکرهای جدید باعث ایجاد تحولاتی در آموزش و پرورش کشور گردد.

اما اگر قرار است شما بروید و دیگری از پیکر کنونی وزارتخانه ، جایگزین شود مثلا یکی از معاونان تان ، اوضاع نه تنها بهبود نخواهد یافت که بدتر هم خواهد شد.

چرا استیضاح وزیر آموزش و پرورش کارساز نیست

وقت آن رسیده است یک نیرو و فکر جدید و تازه نفس و گمنامی از دیار ایران وزیر آموزش و پرورش شود که قدرت ایستادن در قبال هر نوع زد و بندسیاسی را داشته باشد. آموزش و پرورش به هوایی تازه نیازمند است.

1) فهرست استیضاح وزیران در حکومت جمهوری اسلامی ایران ، ویکی پدیا دانشنامۀ آزاد ،آخرین ویرایش در 18 اوت 2018 .
2) کد خبر: 881250 - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ - منبع: خبرآنلاین

 


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چرا استیضاح وزیر آموزش و پرورش کارساز نیست

چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 17:02 خوانده شده: 1041 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1397/07/25 - 17:48
درود.ای کاش نمایندگان مجلس خود ، درد آشنا بودند از که بخواهیم ؟کسانی که مسبب آلود گی فضای سیاسی ،اقتصادی و... هستند برای درمان بیماری برای ترمیم آسیب های فرهنگی نیاز به متخصص بیمار شناس داریم کسی که علم حقیقی می داند.کسی که بیدار باشد به یک لقمه حلال رضایت دهد قدرت حق گویی داشته باشد کسی که ارزش شناس است نه ارزش فروش.
پاسخ + +5 0 --
دبیر م 1397/07/25 - 18:24
انشاا...استیصاح و عزل جناب بطحایی و معاونانش
پاسخ + +4 0 --
رضایی 1397/07/25 - 19:06
می گویند از افتضاحات جدید آموزش وپرورش این است که دانش آموز با دادن پول بابت دروس تجدید شده قبول می شود.
هر روز مان بدتر از دیروز
ای کاش سیستم و قوانین 40 سال پیش دوباره برگردد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/26 - 11:06
چرا باید قوانین پوسیده برگردد؟ اصلا نمره بجز استرس و نابودی زندگی بچه ها چه ارزشی دارد؟ بچه ها باید لذت از زندگی و مدرسه و کسب مهارت های کار و زندگی را یاد بگیرند. این همه پزشک و دکتر و استاد با معدل بالا چه دردی از جامعه دوا کرده اند
پاسخ + 0 0 --
رحمان 1397/07/27 - 10:54
بله . حق با شماست. در مدرسه کیفیت را حذف کنید. تا پول دارها به کلاس های فوق برنامه بروند. و دانش آموزان روستا و شهر های کوچک را هم به امان خدا بسپارید
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی 1397/07/25 - 20:01
اگر از این نقد منصفانه که قبلا شنیدیم برداشت توهین آمیز نشود به نظر خیلی بجا انتقاد شده است با توجه به فواید زیاد گاو ای کاش در آن مکان وسیع با این همه هزینه یک .... تمام مکانیزه تاسیس و احداث می شد. برای تست و امتحان دو سال نه چهار سال مجلس فعال نباشد واقعا چه نهادی یا ارگانی به کمیت و کیفیت و کارکرد آن نظارت و رسیدگی می کند آیا به صرف اینکه رای آوردند نباید دیگر بر عملکردشان نظارت شود این همه کمیسیون در مجلس داریم و تشکیل جلسه داده اند از جهت اقتصادی، آموزش، کشاورزی، مسکن وووووو چه تغییراتی را مشاهده کردیم هر سال دریغ از پارسال !
پاسخ + +1 0 --
مهدی 1397/07/25 - 20:24
تنها یک نفر برای قبول وزارت آموزش و پرورش در کابینه خاتمی شرط تعیین کرد و چون خاتمی قول نداد وزارت را نپذیرفت و آن بزرگمرد مرحوم مهندس علاقه مندان بود. ولی مرتضی حاجی برنامه او را گرفت و به مجلس رفت و رأی اعتماد گرفت.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/07/25 - 22:17
حالا بعد ۲۰سال نوبت گیر دادن به سید مظلوم اصلاحات شده؟!
پاسخ + +3 0 --
شهاب 1397/07/25 - 20:52
احسنت سرکارخانم امامی
مشکل اصلی در کشور ما مسئولان بی سوادی هستند که مسئولان بی سواددیگر را روی کارمی آورند واین دورباطل ادامه دارد
فقط باید این سیستم معیوب نابودگردد ومتخصصین واقعی اموررابه دست بگیرند
پاسخ + +1 0 --
بازنشسته متنفر 1397/07/26 - 01:59
متأسفانه در مملکت ما مسؤلیت ها در اثر شایستگی نیست بلکه در بایستگی است :
- بایستی سمعا وطاعتا باشد
- بایستی مجری بالادست خود باشد
- بایستی خودی باشد و در جریانات سیاسی به اصطلاح هم حزبی باشد وحداقل مسؤل دفتر ستاد تبلیغاتی انتخاب بوده باشد
- بایستی اهل معامله با نمایندگان و شوراهای الی ماشالله باشد
- وخلاصه بایستی ، بایسته سالار باشد
-
پاسخ + 0 0 --
Agent of Change 1397/07/26 - 15:56
بطحایی - وزیر فعلی آپ - به دلایل "متعدد و بسیار مهم" "هرگز" به درد وزارت آنهم وزارت "آموزش و پرورش" نمیخورد. این فرد متحجر همانند پیشینیان خود با الفبای آموزش مدرن در دنیای مترقی کنونی آشنا نیست و بدتر اینکه با "هرگونه" اصلاحات در آموزش و پ مخالف است. 2. تمام مکانیزمهای آپ "هنوز" در جهت گوسفند سازی و دوشیدن شهروندان پیش میرود. 3.تا آنجا که من متوجه شدم حداقل در اینجا (مشهد) "تمام" مسیولان از مدرسه تا مدیر کل بواسطه گرایش سیاسی شان مسیول شده اند نه بواسطه تخصص شان. 4. این مسیولان با کمک حراستی ها در حال زنده به گور کردن افراد متخصص دلسوز و منتقد هستند. میتوانم راجع به دلایل متعدد دیگر برای وزرا در مجلس هر چقدر بخواهند - با سند و برهان - صحبت کنم.
پاسخ + 0 0 --
نو آموز دکتر حسینی 1397/07/26 - 16:14
موافقم دکتر. اگه اینطور نبود که بطحایی بخاطر راه حلهای علمیتون برا مشکلات آموزش پ و اون انتقادی که در اون مقاله تون تحت نام

....

ازش کردید شما رو نمیفرستاد تو کلاسای 40 نفری ما هفتم ی ها الفبا به ما درس بدید و از "تمام" گروه های تلگرامی معلمان زبان کشور حذفتون نمیکرد و اون پلیس لبنانی رو بالا سرت نمیذاشت. به قول خودتون ریشه تمام فلاکت های جامعه ما بواسطه شاه بستگی سالاری بجای شایستگی سالاری در این مملکته.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/07/26 - 16:48
این بازی موش و گربه کی تمام خواهد شد ؟
پاسخ + 0 0 --
حقی 1397/07/26 - 23:21
ضمن تائید نظر سرکار خانم امامی ،اضافه می کنم بنا بر قول معروف با یک گل بهار نمی آید. تا زمانی که سامانه قدرت در کشور ما بسمت مردمسالاری واقعی پیش نرود ،و وضعیت تولید ثروت بهبود نیابد ،بهترین وآزاده ترین وزیر آموزش وپرورش هم اثربخشی لازمه را ندارد.
خداوند هستی سرنوشت ما را براساس اعمال جمعی رقم می زند. حتی با وجود پیامبران بزرگ الهی در میان یک قوم باز آنها در اثر اعمالشان به قهقرا می رفتند ونابود می شدند.
إِنَّ اللَّـهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّىٰ يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ
خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند!

توجه داشته باشیم که تغییر سرنوشت بستگی به جمع دارد نه فرد.
با تشکر
پاسخ + 0 0 --
مادردانش آموز 1397/07/27 - 00:44
باتشکرازسرکارخانم امامی،مدیرومشاوری درشهرری تخلف کردندمشاورچون نیروی غیرقانونی بوداداره شهرری هیچ برخوردی
نکردوفقط وفقط مدیر معرفی به هیات تخلفات شد،هنوزرای هیات نیامده،وزیردستورداده انداین مدیرمنتقل به تهران شودباحفظ پست مدیریت،چون مدیرنامه سفارشی ازنماینده مجلس داشته است،به بنده هم سفارش میکنندکه گذشت کن وواگذارکن به خدا،یکسال پیگیری وتلاش بی وقفه برای احقاق حق فرزندم وتعدادزیادی دانش اموزدیگررامیخواهندبایک امضای نماینده مجلس پایمال کنند،بنده خوشبین هستم به اینکه جناب وزیرونماینده مجلس ازاصل شکایت وپرونده مدیردرهیات اطلاعی نداشته اند،امیدوارم همینطورباشدوبیطرفانه حکم‌ بدهند.
پاسخ + +2 0 --
امامی 1397/07/27 - 13:04
با سلام و احترام ،
در زمان وزارت مرحوم شکوهی که در سال 95 فوت کرده اتد
بنده محصل بودم اما ایشان در اولین سال انقلاب در اوج تغییرات
و ناآرامی ها توانسته اند در عرض یک سال وزارت خود 40 هزار
حکم همترازی حقوق برای فرهنگیان صادر کنند .
واقعا قابل تقدیر است. از علاقمندان تقاضا دارم به سایت مربوطه
مراجعه نمایند و به فعالیت های ایشان نیم نگاهی بیندازند.
شاید مدیر محترم سایت هم هدفشان از درج مطلب راجع به ایشان
درس عبرتی برای وزرای امروز باشد. روحشان شاد.
پاسخ + 0 0 --
پارسا 1397/07/27 - 20:41
سلام خانم امامی
لطفا آدرس سایت را بفرمایید
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/07/27 - 21:21
سلام جناب آقای پارسا،
اگر بنویسید زندگینامه دکتر غلامحسین شکوهی،
اطلاعات لازم را مشاهده می نمایید.
برای دقت نظرتان سپاس.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور