صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" توسعه نیافتگی و ناکامی های تاریخی ما با بزرگ نمایی و یا تخفیف شخصیت هایی چون کوروش تسکین نخواهد یافت و حلقه های مفقوده توسعه نیافتگی ترمیم نخواهد شد "

کوروش بزرگ از واقعیت تا خیال

رضا قاسم‌ پور

کوروش بزرگ از واقعیت تا خیال


پرده اول (تولد کوروش) :

تولد کوروش با افسانه های هندی و اروپایی عجین شده است.
هرودوت مورخ نامدار معتقد است که کوروش پادشاه هخامنشی بوده و حدود سی سال بین کمبوجیه اول و دوم حدود 600 سال قبل از میلاد بر بخشهایی از ایران کنونی از رود سند تا آناتولی حکمرانی کرده است.
در مقابل نیکلاس دمشقی معتقد است که پدر و مادر کوروش افرادی عادی و چادرنشین، و البته پدرش سارق حرفه ای و غیر هخامنشی بوده است.
به هر حال کوروش در زمان حکمرانی ابتدا حکومت مادها را در هگمتانه همدان برانداخت و در بهار سال 539 آهنگ فتح بابل نمود و بدون جنگ با کمک مردوک بابلی یهودیان را به کنعان بازگرداند.

استوانه کوروش در سال 1971 به زبانهای بین المللی ترجمه شده و نقل است که بدل منشور کوروش در تالار اصلی شورای امنیت و تالار قیومت نیویورک نصب شده است.

کوروش بزرگ از واقعیت تا خیال

پرده دوم (کوروش جهانگشا) :

آنچه مسلم است کوروش نیز همچون سایر جهانگشایان بزرگ همانند چنگیزخان، اسکندر و تیمور و ... برای بسط و توسعه قلمرو فرمانرواییش دست به جنگهای خانمانسوز و ویرانگر زده است.
همان قدر که چنگیزخان در نزد ما خونخوار و وحشی به شمار می آید، به همان نسبت در بین مغولها منجی تمام عیار آسمانی و طلایه دار پیشرفت و توسعه برای جامعه مغولها می باشد. (دو روی متضاد سکه از منظر مخاطبان متفاوت) غ لذا کوروش نیز در بوته نقد و قضاوت دوگانه و کاملا متضاد (منجی آسمانی و جهانگشای عادل وارسته برای پارسیان و همین طور خونخواری وحشی و متجاوز به جان و مال ملل مغلوب البته بجز بابل) است.

یهودیان کوروش را مسیح از جانب یهوه / روحانیان بابل وی را برگزیده مردوک / رومیان او را شاهزاده ای بزرگ و سیاستمداری باهوش / اهالی آسیای میانه وی را خونخواری تمام عیار و متجاوزی ششدانگ و... می دانند.

آنچه مشهور است کوروش خود زرتشتی بوده و پرستشگر اهورامزد است و در فتوحاتش به سنت ها و ادیان ملل مغلوب به دیده احترام می نگریسته است. ما در پردازش تاریخ و نکوداشت شخصیت های مؤثر نباید در ورطه افراط و تفریط غوطه ور شویم. مطلق نگری صفر یا صد و افتادن در دام توهمات ملی گرایی و همچنین ندیدن نقش بی بدیل کوروش در برهه زمانی خویش نه تنها گرهی از مشکلات ما نخواهد گشود، بلکه خود مسبب کینه ها و نفرتها و توهمات بی پایان خواهد شد

 

پرده سوم (کوروش ذوالقرنین) :

برخی از یهودیان در عهد عتیق معتقدند کوروش ذوالقرنین (قوچ صاحب دو شاخ) و پادشاه پارسیان و مادها است.
علامه طباطبایی معتقد است هرچند اشکالات جدی به دوران جوانی کوروش وارد است، ولی ذوالقرنین بودنش قابل قبول تر است.
مایل اچ هارت معتقد است کوروش 87 امین فرد تاثیرگذار در تاریخ است.به قول دکتر شریعتی فردوسی در شاهنامه گرانسگش در خصوص کوروش و هخامنشیان کلاً ساکت و خاموش است، هرچند عده ای سعی در القاء کوروش بودنِ  کیخسرو دارند.
البته هستند منتقدانی فارس زبان همچون پورپیرار که کلیت کاخ های عظیم مجموعه پاسارگاد را دست ساخته یهودیان با تکمله پهلوی دانسته و تاریخ هخامنشیان را با استنادات خاص خود به زیر رادیکال می برد و جالب تر آنکه هنوز به جز فحاشی و اطلاق نسبت جاسوسی و خائنی به وی جواب علمی و متقنی به ایرادات امثال پورپیرار داده نشده است.


احمدی نژاد نیز معتقد بود کوروش جوانی نجیب و بسیجی واقعی زمانش بود!

 

پرده چهارم (مرگ و آرامگاه کوروش) :

عده ای معتقدند آرامگاه کوروش در یک کیلومتری جنوب غربی کاخهای پاسارگاد است. در حالیکه اولین بار در سال 1818 کرپورتو جهانگرد و دیپلمات انگلیسی حدس زد که (مقبره مشهد مادر سلیمان) ممکن است همان گمشده تاریخ، آرامگاه کوروش باشد.ولی با توجه به داستان مرگ و جداشدن سرِ کوروش به دست آنا تومروس در آسیای میانه و انداختن سرش در خیک پر از خون انسانی و انتقال جنازه به مسافت بیش از 3000 کیلومتر (از آرال تا پاسارگاد) با چارپایان آنهم در بستر شکستی سنگین با 200 هزار کشته از آناتومروس ترک باید به آرامگاه کوروش با شک و تردید نگریست.


چرا که حداقل یک ماه زمان لازم است تا چاپارهای آنروز بتوانند با امکانات آن زمان، جنازه متلاشی کوروش را از بین لشکر پیروز آناتومروس به سلامت به پاسارگاد برسانند.

پرده آخرکوروش نیز به سان خیلی از پادشاهان موثر و بزرگ ایران زمین (همانند نادر شاه افشار، شاه اسماعیل، شاه عباس کبیر و ...) در گسترش، انسجام و اتحاد ایران خدمات و زحمات زیادی را متحمل شده است. همانطور که اگر نبود فداکاری شاه اسماعیل جوان، الان چیزی به نام ایران در صفحه روزگار معنا نداشت.


ما در پردازش تاریخ و نکوداشت شخصیت های مؤثر نباید در ورطه افراط و تفریط غوطه ور شویم. مطلق نگری صفر یا صد و افتادن در دام توهمات ملی گرایی و همچنین ندیدن نقش بی بدیل کوروش در برهه زمانی خویش نه تنها گرهی از مشکلات ما نخواهد گشود، بلکه خود مسبب کینه ها و نفرتها و توهمات بی پایان خواهد شد.

و مخلص کلام اینکه توسعه نیافتگی و ناکامی های تاریخی ما با بزرگ نمایی و یا تخفیف شخصیت هایی چون کوروش تسکین نخواهد یافت و حلقه های مفقوده توسعه نیافتگی ترمیم نخواهد شد.

کوروش بزرگ از واقعیت تا خیال


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کوروش بزرگ از واقعیت تا خیال

دوشنبه, 07 آبان 1397 ساعت 09:08 خوانده شده: 487 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ
آرش 1397/08/07 - 13:43
در حال حاضر نه دین نه مذهب نه سیاست و نه فرهنگ و هیچ چیز نمیتواند ایرانیان را با هم متحد کند و برعکس تمام چیزهایی که نام بردم فعلا باعث تفرقه شده است. تنها میهن پرستی و تاریخ باستانی برایمان مانده.
از شما دوست فرهنگی خواهشمندم در دام نا اهلان و بدخواهان این این سرزمین نیفتید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/07 - 18:14
فوتبال بهتر از هر چیزی این کار را انجام خواهد داد .تا الان به نام اسلام سر ما کلاه گذاشتن .الان نوبت کورووووش کبیییییررررهه
پاسخ + 0 0 --
ممد 1397/08/08 - 01:42
تاریخ باستانی توهمی بیش نیست برادر عزیز ، لطفا آدرس غلط ندهید، شما چرا این همه حقوق انسانی و نظریه های پیشرو جهان امروز را ول کرده اید و دنبال توهم هستید ، اتفاقا کوروش پرستان عامل تفرقه هستند در کشور ما.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/08 - 10:13
سلام همکار محترم به نام ممد،
هر جامعه ای مجموعه ای است از احوال روزگار قدیم و جدید. گذشته و حال. تا تصویری غرورآمیز و افتخارآفرین برای نسل آینده ترسیم سازند. آیا شما می توانید وابستگی وراثتی خودتان را به دو پدربزرگ و مادربزرگ خویش از سوی پدر و مادرتان را انکار نمائید؟ تمامی رفتارهای تحسین برانگیز آنان ، امروز وِرد زبان شما در انتقال به فرزندانتان است.
تاریخ هم یعنی همین. شما تا جد هفتم و بعد آن را می توانید منکر شوید ؟ کوروش هم شاید به تاریخ باستان مربوط باشد اما همین بس که مورخان شرق شناس غربی در خصوص تاریخ کهن و معاصر ایران کم ننگاشته اند.
ادامه دارد.....
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/08 - 10:14
بقیه نظر :
تاریخ یعنی سواد فرهنگ و تمدن یک جامعه . هر دائم از درد امروز نوشتن و گفتن ، باعث آزار روح و روان و بی ریشگی مردم می گردد.تاریخ کهن ایران با تمامی خوب و بدش ، هویت ملی من و شماست . اجاره و کرایه دادن آن به دیگران یعنی خنثی سازی ایرانی.
همانند فردوسی و سعدی و .... همگی جزوی از تاریخ ادبیات ماست. بیایید به عنوان معلمان و دبیران جامعه دچار خَبط مطلب نشویم . نه افراط نه تفریط . به مطالعه هر چیز در هر زمان بپردازیم تا تک بُعدی و یا تک ساحتی نگردیم. سپاس
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1397/08/08 - 15:26
درودبرکوروش کبیر
کوروش مایه ی فخر ایران وایرانی در جهان است
فقط منشور او نشان دهند ه ی شخصیت ارزشمند این مرد بزرگ است
امیدوارم گذشته وگذشتگان خود را فراموش نکنیم وآنها را گرامی بداریم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/08 - 19:30
سلام
جناب شهاب تا این سن به کسی درود نگفته ام.از بزرگنمایی به اندازۀ غفلت بیزارم. چه خوب است در
هر چیز اعتدال اندیشه و قضاوت را رعایت نمائیم. مثل نمک و چاشنی غذا ،اگر کافی باشد غذا خوشمزه خواهد بود و گر نه کم و زیاد هر دو آن را غیر قابل تحمل می سازد.
پاسخ + 0 0 --
ممد 1397/08/08 - 19:57
تاریخ باستانی توهمی بیش نیست برادر عزیز ، ما چرا این همه حقوق انسانی و نظریه های پیشرو جهان امروز را ول کنیم و دنبال توهم باشیم ، اتفاقا کوروش پرستان عامل تفرقه هستند در کشور ما. این مردم حوصله عقب روی و باستان پرستی و زرتشت گرایی را ندارند
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/08/08 - 20:02
سلام سرکار خانم امامی
منظور من از درود گفتن بی نقص بودن کسی نیست
منظور این است که این فرد خوبی ها یا نکات مثبت بسیاری داشته است
بیشترسخنان ورفتاراومورد تکریم جهانیان است یکی از این نمادهای عزت وافتخار این مرد بزرگ منشور حقوق بشر او است
در حدود 2500 سال پیش که مردم مورد انواع ظلم ها واقع می شدند این بزرگ مردبرای انسان ها حقوقی قائل شد که امروز موردتکریم جهانیان است
چنین اشخاصی در طول تاریخ وحتی امروز بسیار نادرند یا اصلا وجود ندارند
ودرضمن درود به معنی سلام است
بسیاری از نویسندگان اروپایی این شخصیت بزرگ را توصیف نموده اند وبسیارموردتکریم قرارداده اند
عده ای می خواهندشخصیت های بزرگ ملی به فراموشی سپرده شوند تا ایرانی ها گذشته ی پر افتخارخودرا فراموش کنند وهویت جعلی وپراز خرافات برای خود ایجاد نمایند
من افتخار می کنم که پادشاهانی چون کوروش وداریوش ودیگر پادشاهان اصیل ایرانی براین سرزمین حکومت می کرده اند
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/08 - 20:24
سلام مجدد ، موافقم جناب شهاب .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/08 - 20:27
سلام جناب ممد ،
هر کس حق دارد دیدگاه خودش را باور داشته باشد.
قرار نیست همه عین هم فکر کنند. من زندگی را
مجموعه ای از گذشته و حال برای آینده ای بهتر
می دانن و شما زندگی را در حال و اکنون برای فردایی
بهتر. محترمید و محترمم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/08 - 21:21
می دانم صحیح است.
پاسخ
دبیر م 1397/08/07 - 17:53
روحش شاد
پندار نیک
کردار نیک
گفتار نیک
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/07 - 22:22
جناب دبیرم ، این سه رکن زرتشت است چه ربطی به کوروش
دارد ؟
پاسخ + 0 0 --
ممد 1397/08/08 - 01:45
همین جمله سازی های بیخود است که جوانان پاک ما را فریب می دهد و توهم گوروش را در ذهن آنها خلق می کند و حتی گاهی بعضی ها در فضای مجازی آنقدر از این قهرمان خودساخته افسانه می بافند که آدم با خود فکر می کند نعوذبالله این گوروش امام زمان است، لطفا بگذارید جوانان ما امروزی باشند نه متوهم.
پاسخ + 0 0 --
حاتمی 1397/08/09 - 18:18
از شما بعیده با این تفکر منجمد ممدجان!!
پاسخ
رضا قاسم پور 1397/08/08 - 09:02
سلام و تسلیت اربعین حسینی

ضمن سپاسگزاری از همکاران ارجمند که با ارائه نظرات و انتقادات خود تلطیف گر مطلب الکن بنده شدند
راستش رجوع به پیشینه تاریخی اگر برای پیشرفت و توسعه جامعه فعلی مفید فایده باشد کاری است بس شایسته و بایسته

منتها زندانی کردن اندیشه و سنجاق کردن روح ایرانی به دوره ای خاص و شخصی خاص با نادیده انگاشتن سایر ادوار درخشان و شخصیتهای فاخر دیگر ،انتخابی گزینشی و البته شکست خورده میباشد مثلن در تاریخ ایران باستان آیا دوره اشکانیان هیچ عملکرد قابل افتخاری ندارد ؟ایا نبردهای غرور افرین سپهبد سورنا قابل افتخار نیست؟

لب کلام آنکه با توجه به جامعه موزائیکی و تنوع قومی ،مذهبی و زبانی ایران فعلی، بزرگنمایی صرف هخامنشی و کوروش اگر مسئولانه و عاقلانه نباشد نه تنها محور انسجام و اتحاد نخواهد شد بلکه احتمالا این تفاخر به کوروش و نژاد آریایی خود عامل تفرقه،تولید نفرت و کینه بین سایر اقوام ایرانی بدل خواهد گردید.
پاسخ + 0 0 --
ممد 1397/08/08 - 20:06
تشکر از روشنگری جنابعالی ، به نظرم خوب دیدگاهها را کنار هم معرفی کرده اید و به درستی نژادپرستان را معرفی کرده اید ، به خدا هدف کوروش سازی تفرقه است و به بیگانه سازی مردم از فرهنگ رایج و جاری ، بنده در چندین شهر زندگی کرده ام هیچ مرد بزرگسالی را ندیده ام که نامش کوروش باشد این نشان می دهد چنین نامی در ایران ریشه ندارد و اصلا ساختگی است ، چنین قهرمان سازی هایی فقط به درد داستان سرایی می خورد به شرطی که عامل تفرقه نباشد
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1397/08/08 - 20:23
سلام

آقای ممد

لطفا در نقد اشخاص و نام بردن از شخصیت های تاریخی رعایت ادب و احترام را بفرمایید .

دوران تحقیر منتقدان گذشته است ....

با منطق و استدلال سخن بگویید .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
خاتمی 1397/08/09 - 18:20
از لقب ممد استفاده نکنید که درست نیست
یاد شهید بزرگوار مچمد جهان ارا بخیر
پاسخ + 0 0 --
ممد 1397/08/10 - 22:37
حاتمی جان با لفب و اسم مستعار مشکل داری ولی متاسفانه با موهوم پرستی و انحراف افکار با قوروش آفرینی مشکل نداری!!!!!!!
پاسخ
ساری ممی 1397/08/09 - 16:08
کشور ما امروز کمبود الگو و متد ندارد ، امروز صداقت نیاز داریم تا شخصیت موهوم پرستیدن ، جای تاسف است در کشور ما بعضی ها با بزرگ کردن کوروش از ارایه راه حل برای حل مشکلات فرار می کنند، لطفا طرفداران کوروش یک کتاب و یا نوشته به درد بخوری نشان دهند تا راه حل مشکلات امروزی کشور در آن باشد ، بنده هم هم به عنوان یک انسان مایل هستم از آن نفع ببرم، در نگارش تاریخ دوره قاجار آنقدر روایت های متفاوت است که مشخص نیست کدام روایت درست است، آن وقت چطور بعضی ها به عدالت کوروش یقین دارند؟ هیچ کدام از پادشاهان بدون خونریزی به کشور گشایی نرسیده اند. درست است همه نظر می دهند ولی نظر منطقی درست است نه «زادگرایی و غیر منطقی ، کوروش نمی تواند برای ایرانی ها الگو باشد.
پاسخ
ممد 1397/08/10 - 23:11
در روایت ناسیونالیسم باستان گرایانه از تاریخ ایران و آنچه درباره کوروش و آریایی ها در فضاسازی های رسانه ای امپریالیستی ـ صهیونیستی و مقلدان داخلی آن ها گفته می شود؛ با مجموعه ای از تحریفات و دروغ پردازی ها روبرو هستیم که به منظور بیشبرد برخی اغراض سیاسی و استعماری و نولیبرالی عنوان می گردد. در واقع بدنه اصلی ارتجاع شبه مدرن نولیبرال در ایران امروز قصد دارد از طریق به راه انداختن هیاهوی رسانه ای و ترویج مدعاهای دروغین و غیر واقعی و تحریف حقایق تاریخی؛ ناسیونالیسم باستان گرا را به عنوان یک ایدئولوژی آلترناتیو در مقابل انقلاب اسلامی قرار داده و از این طریق حرکت ضداستکباری و عدالت خواهانه و ظلم ستیزانه مردم ایران را منحرف و عقیم نماید. باید هوشیار بود و با این توطئه خطرناک مقابله روشنگرانه کرد.»
https://www.farsnews.com/news/13970807000205/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D9%85%D9%82%D8%A8%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA
پاسخ
ممی 1397/08/10 - 23:21
هرودوت (مورخ مشهور یونانی) درباره مرگ کورش می‌گوید که کورش دوم، پس از فتح بابل (بابیلون)، خواست ماساژت‌ها (قومی سلحشور در حوالی آراکس- رود سیحون در ازبکستان امروزی-) را مطیع و سرزمین آن‌ها را تصاحب کند. هرودوت معتقد است که دلیل تجاوز کورش کبیر به سرزمین ماساژت‌ها این بود که کورش کبیر، خود را از جهت نژاد برتر از دیگران می‌دانست. همچنین بر سرزمین ماساژت‌ها ملکه‌ای (به نام تومیریس Tomyris) حکومت می‌کرد، که کورش قصد داشت او را به مالکیت خود دربیاورد! ملکه ماساژت‌ها در ابتدا، پیامی برای کورش فرستاد و او را از جنگ و خونریزی برحذر داشت، لیکن کورش توجهی به سخن تومیریس نکردد، او با تمام قوا در فکر حمله و تصاحب سرزمین ماساژت‌ها بود. ارتش هخامنشی به سرزمین ماساژت‌ها وارد شد، ... بخش عظیمی از ارتش متجاوز هخامنشی تارومار شد، کورش کبیر نیز کشته شد. جنازه کورش هم به دست تومیریس افتاد، سر از بدن کورش جدا کردند، سپس آن سر را درون ظرفی پر از خون گذاشتند،
پاسخ
ممی 1397/08/10 - 23:22
ادامه از بالا :

تومیریس در این هنگام گفت: «هرچند من تو را در جنگ شکست دادم، ولى تو از راه فریب مصیبتى بر من وارد کردى و پسر مرا از من گرفتى (به کام مرگ فرستادی). ای کورش! چنانکه به تو گفته بودم، اکنون تو را از خوردن خون سیر می‌کنم.» هرودوت این نقل تاریخی را معتبرتر و صحیح‌تر از دیگر نقل‌ها می‌داند.

https://www.farsnews.com/news/13970806000465/%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%B3%D8%A4%D8%A7%D9%84-%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D9%82%D8%A8%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%B4
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/11 - 13:10
جناب کسی کوروش را بت نکرده ، تمثیلی از انسان خارق العاده هم نکرده است ، شما به عنوان یک ایرانی فقط واقعیت تاریخ را که کوروش بوده است را به عنوان
محتوای شناسنامۀ ایرانی تان قبول کنید کافی است.
نگران نباشید برای ما هیچکس بت نیست. هیچکس.
پاسخ
نازلی 1397/08/12 - 23:13
چرا شناسنامه من کوروش باشد ، خجالت هم خوب چیزیه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/13 - 07:33
شما بنشینید و خجالت بکشید. عجب ملت بی ریشه ای شدیم ما ایرانی ها. راست می گویید هویت برای ما لازم نیست از هر طریق اعم از کالا و ماهواره و..... هر دَم برای ما شناسنامه صادر می شود. گور بابای همۀ گذشتگان.
زور اضافی نزنید با هیچ خوش باشید. برازندۀ برخی همین است. درک مفاهیم برای عده ای خیلی سخت شده است. دوست داشته باشی و یا منکر باشی شناسنامۀ تاریخی ما از سلسله های اشکانی و هخامنشی و ......قاجار و پهلوی شکل گرفته است. شما همان بهتر خجالت بکشید نوش جان!!!!!!! تاریخ هم همانند روال عادی زندگی مجموعه ای از خوب ها و بدهاست. با انکار آن حال کسی بِه نمی شود، شاید مال شما می شود خوش به حالتان.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/13 - 15:29
.... یادت باشد از طرف ایرانی ها صحبت نکن ، فقط میتونی از طرف خودت صحبت کنی و بس، همین مونده بود سرنوشت خود را بدهیم به دست امثال شما بی ادبان و تعیین کننده هویت من درآوردی من مسلمان دیگه به هویت ساختگی پهلوی پرستان بر نمی گردم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/13 - 16:58
شما مشکل درک مسأله دارید.
برایتان آرزوی سلامتی و دانش افزایی دارم. فی امان ا....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/14 - 04:33
جنابعالی مشکل تحمیل موهومات به دیگران را دارید، دعای شفا...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور