صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" بیائید فقط قدری در این خصوص بی هیچ تعصب یا پیشداوری بیندیشیم "

دانش آموزان ردیف آخر کلاس و برچسب های مادام العمری که می خورند !

مینو امامی/ همکار صدای معلم

مدیریت کلاس و دانش آموزان ردیف آخر کلاس

با هم نیم نگاهی بیفکنیم به درد دیرینه دانش آموزان نشسته در ردیف آخر کلاس که از گذشتۀ دور و برگرفته از سالن سینما یا تئاتر و اُپرا به لُژنشین معروفند. البته در چنین محافلی اصولا مهمانان ویژه و یا برجسته در این جایگاه قرار می گیرند اما در کلاس درس استفاده از این واژه به همراهی کلماتی نازیبا چون تنبل و.... معنای واقعی واژه را مخدوش نموده و همسنگ مفاهیمی نازیبا ساخته است . لذا حداقل برخی از دانش آموزان از کاربرد چندین بار آن توسط معلم و یا مدیر و معاون و..... در کلاس درس ناخشنودند. هر چند در برخی از کلاسها برای به دور ماندن از این برچسب ، دانش آموزان یک ردیف جلوتر می نشینند و به ته کلاس نمی چسبند اما باز ردیف آخرند .

دو نکته :
1 ) هر کلاسی سه تا شش ردیف صندلی به اندازه وسعت کلاس و تعداد دانش آموزان دارد که نهایتا باید تک تک دانش آموزان بر روی یکی از آنها بنشینند.

2 ) امروزه همانند گذشته دور نیست که معاون مدرسه به هر کلاسی سر بزند و دانش آموزان را به ردیف کند تا بر اساس قد ، آنها را در ردیف های مختلف بنشاند. که یادش به خیر برخی به عمد قد خود را کوچک می کردند که ردیف آخر ننشینند . در دوره متوسطه چنین است. بعدها اگر کسی قدش مزاحم ردیف های بعدی باشد به معلم می گوید حداقل در کلاس درس خودش و یا با گزارش به معاون می خواهد تا جایش عوض شود. یعنی قد بلند بودن و ناچارا در ردیف آخر نشستن آنان، در بیشتر موارد ناخواسته است.

اما نکته حساس و مهم برخورد معلمان و معاونان و دبیر پرورشی و مشاور و گاه حتی مدیر یا سخنران مهمان در کلاس با این دانش آموزان است.تحقیر، اهانت ، تمسخر از جمله رفتارهایی است که برخی با چنین دانش آموزان می نمایند.

گاه واقعا دانش آموزانی درس خوان و مؤدب نیز به دلیل بلندی قد در ردیف آخر کلاس می نشینند اما گفته های ما شامل همۀ آنان می گردد. وجود دانش آموز در چنین شرایطی در هر دو وضعیت با تربیت عالی یا ضعیف ، منقبض شده و پر از خشم و نفرت می گردد .

مدیریت کلاس و دانش آموزان ردیف آخر کلاس

گاه برخی مقصر یا بی گناه از خود دفاع ناجور هم می کنند که این هم عکس العمل معلم یا .... را تأیید می کند، اما ما نباید شرایط را به این حد غیرقابل کنترل برسانیم. تحقیر، اهانت و تمسخر برای هیچ دانش آموزی خوشایند و قابل تحمل نیست و چنین رفتارهایی ناخوشایند ، فقط بر دانش آموزان ردیف آخر اطلاق نمی گردد بلکه بر روح و روان تمامی دانش آموزان یک کلاس اثرات سوء و تخریبی می گذارد.
می توان با برخوردی ملایم ، به اهمیت سکوت و آرامش در کلاس درس اشاره کرد و همه را به همکاری و حس مسئولیت پذیری در این خصوص دعوت کرد. هر چند می دانم که همکاران مرد ایراد خواهند گرفت دانش آموزان مدارس پسرانه چنین است و چنان ....

اما مدیریت کلاس از مهمترین وظایف یک معلم است ، چگونگی و ماهیت کلاس داری از خلاقیت و هنر معلم محسوب می شود. نقل است دکتر غلامحسن صدیقی بنیانگذار جامعه‌شناسی در ایران که به پدر جامعه شناسی ایران نیز مشهورند وقتی وارد کلاس می شدند اصلا کلامی نمی گفتند و با سکوت و نگاه نافذخود آن قدر می ایستادند تا دانشجویان خود، شرمنده و ساکت می شدند و سپس ایشان شروع به تدریس می کردند. شاید بگوئید دانشگاه و مدرسه متفاوت است اما نیک می دانیم که شیطنت یا شلوغی از خاصیت کلاس و صندلی است ، لابد کلاس های ضمن خدمت و امتحاناتی که همگی داده ایم را فراموش نکرده ایم ! ما هم با وجود معلم بودن در این مواقع شلوغی کرده ایم آن هم در تمامی ردیف ها و نه فقط در ردیف آخر کلاس.

با برچسب هایی چون تنبل ، بی تربیت ، لُژنشین و..... موجب تثبیت شلوغی و گستاخی و پُررویی چنین دانش آموزان می شویم و آنان یک عمر از ماجراهایی که متحمل شده اند یا آنها را خلق کرده اند ، سخن خواهند گفت اما هیچ کدام از این رفتارها در راستای اهداف تعلیم و تربیت پنهان یا آشکار ما اولیای مدارس خصوصا معلمان نیست .

بیائید دقت کنیم که در ضمیر ناخودآگاه یا شخصیت فردی و اجتماعی چنین دانش آموزانی چه چیزهایی اعم از مخرب و یا سازنده ترسیم می سازیم و آنان را چگونه تحویل جامعه می دهیم ! خیلی از برچسب ها به سادگی پاک نمی شوند، نیک می دانید که روی کالاها هم چنین است ، برچسب برخی از کالاهای جدید ابتیاع شده به راحتی و برخی به سختی کَنده می شود.

مدیریت کلاس و دانش آموزان ردیف آخر کلاس

معلم باید دانش آموزان خود را دوست بدارد تا آنان را جای فرزند خود گذاشته و با تمامی وجود به آنها محبت کند همان انتظاری که او هم از دانش آموزانش دارد ، چون تعامل اجتماعی معلم و دانش آموز از نوع چهره به چهره و رودرروی و صمیمی است لذا انتظارات نیز متقابل و مشابه است.

بیائید فقط قدری حواسمان جمع باشد و غافل از احوال خویشتن نباشیم. مجموع دانش آموزان کلاس امانات دستان ما هستند پس امانتداران متعهدی باشیم.

بیائید فقط قدری در این خصوص بی هیچ تعصب یا پیشداوری بیندیشیم. دانش آموز ردیف اول و آخر تفاوتی با یکدیگر ندارند ، نوع رفتار ما با آنان به واکنش و جنب و جوش دانش آموزان جهت و معنا می دهد. از محبت ، خارها گل شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مدیریت کلاس و دانش آموزان ردیف آخر کلاس

دوشنبه, 07 آبان 1397 ساعت 16:14 خوانده شده: 1081 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
پارسا 1397/08/07 - 19:19
آمده بود مدارکش رو از مدرسه بگیرد، مدیر پرسید: ایشان رو می شناسید؟ گفتم: آره! دو سه سال پیش، سال سوم که بودند با من درس داشتند،خطاب به دانش آموز گفتم: ته کلاش می نشستید و با وجودی که در رشته ریاضی درس می خواندید طبع شاعری خوبی هم داشتید.دانش آموز تایید کرد و گفت بابت همه زحماتی که برایم کشیدید ممنونم،نظام قبول شده ام،مدارکم را برای دانشگاه افسری می برم ،چندی بعد ا ز زحمات مدیر و معلمان مدرسه بسیار تشکر کرد و رفت.
...
پاسخ + 0 0 --
پارسا 1397/08/07 - 22:03
اصلاح می کنم: ته کلاس
پاسخ + +3 0 --
پارسا 1397/08/07 - 19:20
...
مدیر گفت: یک روز دبیر فیزیک، اول کلاس مسئله ای را پای تخته نوشت و خواست آن را برای کل کلاس توضیح
دهد، چند دقیقه ای نگذشته بود که همین دانش آموز دست بلند می کند و می گوید: آقا ما مسئله رو حل کردیم،می شود آن را بیاوریم ببینید درسته یا نه؟ معلم نگاهی به او کرد و متعجب شد، به نظر نمی آمد او فردی باشد که به این سرعت قادر به حل مسئله باشد گفت: از همان جا بگو ، گفت: آقا روی کاغذ نوشتیم، باید آن را ببینید،معلم به سمت دانش آموز رفت و کاغذ را از دست دانش آموز گرفت و آن را نگاه کرد « آقا خیلی ببخشید زیپ شلوارتان باز شده » معلم زیپ را بست و به سمت تخته برگشت و گفت:آفرین پسر! برای مسئله راه حل خوبی ارائه کردید،حالا من توضیحات شما را کامل تر می کنم و شروع کرد به حل مسئله .
توضیحات مدیر و راه حلی که آن دانش آموز ته کلاس برای حل مسئله برگزیده بود بی شک یکی از زیباترین و به یاد ماندنی ترین خاطرات مدرسه برای من خواهد بود.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/07 - 21:49
سلام
برای هر دو مورد ارزشمندی که ذکر کردید از حضرتعالی
سپاسگزارم.بیشتر مشکل معلمان و دبیرانی است که نشسته
تدریس و یا کلاس داری می کنند. موفق باشید.
پاسخ + 0 0 --
پارسا 1397/08/07 - 22:08
سلام خانم امامی
هر دو یک خاطره بود و در ادامه هم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/07 - 22:20
به هر حال ممنونم. هر دانش آموز کلاس در صورت بذل توجه
معلم ، می تواند رشد کند حتی ضعیف ترین آنها.
پاسخ + 0 0 --
پارسا 1397/08/07 - 22:26
سپاس فراوان
پاسخ + +5 0 --
امامی 1397/08/07 - 19:46
سلام
هر چند در شکل متن ،شاهد مطالعۀ دانش آموزان در کتابخانه هستیم، اما در برخی از کشورها از جمله آمریکا دانش آموزان دور میزی مدوّر و یا بیضی شکل،
در حالت رودررو و صمیمی ، می نشینند.
آن قدر مشکلات در آموزش و پرورش ما وجود دارد که اندیشیدن به چنین امکاناتی محال و یا حتی خنده دار به نظر می رسد، اما واقعیت آن که مجموع تغییرات ساده و کوچک هر چند پرهزینه ، می تواند کلی بر مسایل رفتاری در شکل گیری شخصیت اجتماعی
و حتی فردی دانش آموزان ، مؤثر واقع شود.
بزرگنمایی و در عین حال ارزش قائل نشدن به اوضاع معاش معلمان ایرانی ، هر نوع اندیشیدن برای بهبود کیفیت آموزشی را از ما سلب می سازد.
پاسخ + +5 0 --
علی صادقی/ مشاور 1397/08/07 - 20:57
با سلام و سپاس از سرکار خانم امامی
به نکته ی بسیار جالبی اشاره کرده اید.
اقتباس از کتاب « روابط معلّم و دانش آموز ( کتابی برای پدران، مادران و آموزگاران ) » نوشته ی دکتر هایم گینات ترجمه ی سیاوش سرتیپی از نشر فاخته:
« من به اين نتيجه­ ي قطعي رسيده­ ام كه
عامل تعيين­ كننده­ ي كلاس، من هستم.
حال و هواي كلاس را روحيّه ­ي روزانه­ ي من مي­ سازد.
اين روش شخصيِ من است كه اين فضا را به­ وجود مي ­آورد.
من به­ عنوان معلّم، قدرتي دارم كه مي­ توانم زندگيِ شاگردانم را شيرين يا تلخ نمایم.
مي ­توانم تمسخر یا تحقير كنم، صدمه بزنم يا التيام بخشم.
روي­ هم­ رفته اين پاسخ من است كه تشديد يا تخفيفِ يك بحران و انسان يا ناانسان ­شدنِ يك شاگرد را معيّن مي ­كند. »
پیروز و سربلند باشید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/07 - 21:52
سلام

عالی بود ،چون همیشه استفاده کردم. سپاسگزارم.
پاسخ + +3 0 --
علی صادقی/ مشاور 1397/08/07 - 21:04
اخیراً پشت وانت های نیسان و ماشین های حمل موادّ غذایی ( عاملان پخش ) خودشان با شبرنگ به شوخی یا جدّی می نویسند: « عاقبت نیمکت آخر نشینی » !
اگر جناب آقای پور سلیمان یکی دو تا از این عکس ها را ضمیمه می کردند، گویاتر می شد.
با سپاس از شما و آقای پورسلیمان
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/08/07 - 21:38
سلام

آقای صادقی

نحوه نشستن دانش آموزان در سیستم های جدید تغییر کرده است .

عکس آخر نشان می دهد که بسیاری از استرس ها و شیطنت ها با این چیبنش ها خود به خود مرتفع می شوند و دیگر نیازی به دخالت های وقت و بی وقت معلم در کلاس نخواهد بود .پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
علی صادقی/ مشاور 1397/08/07 - 21:53
با سپاس از حُسن توجّه شما
منظورم طنز « عاقبت نیمکت آخر نشینی » هست.
شاید منظور نویسندگان این جمله بر پشت ماشین های خود این باشد که اگر در ردیف های جلو نشسته بودیم الآن شغل بهتری داشتیم.
پاسخ + +3 0 --
امامی 1397/08/07 - 22:15
سلام
از آنجایی که در تمامی نوشته هایم سعی می کنم تا از اهداف
و اصطلاحات واحد استفاده کنم ، لازم است توضیح دهم دو
واژه ی تنبل و بی تربیت را از قول همکارانی که استفاده
می کنند در متن آورده ام. شخصا از واژه درس نخوان و کم
تربیت شده در کل و نه فقط در کلاس استفاده کرده و یا می کنم.
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1397/08/09 - 01:30
عکس اخری مدرسه در کشور خودمونه؟!!!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/09 - 08:17
سلام
متوجه ایرانی بودنش هستم انا بیشتر به کتابخانه می ماند تا
کلاس. اگر کلاس درس هم باشد مربوط به مدارس خاص ار جمله
غیردولتی است. اساس سخن بنده مدارس دولتی خودمان است.ممنون
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1397/08/09 - 09:24
سلام

این عکس کلاسی است در سالن سمعی و بصری در هنرستان شهید یاهنر منطقه 9 تهران .

مدرسه دولتی در منطقه ای نسبتا مجروم در جنوب غربی تهران .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/09 - 09:40
سلام
امیدوارم الگوی مناسبی برای گسترش ساختار کلاسها
بدین نحو باشد. شاید دلیل بسیاری از مشکلات جامعه
همین شکل سنتی نشستن باشد که ایرانی ها بجای در
کنار هم بودن ، پشت به هم ، سرد و خاموش و بی اعتنا
نسبت به یکدیگر زندگی می کنند.
بجای سالن سمعی و بصری که بیشتر اوقات قفل است
امید از چنین حداقل امکانات به عنوان کلاس درس استفاده
شود تا تعامل اجتماعی چهره به چهره یا مستقیم و در کنار
هم رواج یابد. بدین طریق دیگر نیازی به برچسب های بی رحمانه
غیرواقعی هم نخواهد بود و تسلط معلم بر دانش آموزان هم بیشتر
خواهد شد و هم به دانش آموزان از بالای دماغ نخواهد نگریست.
پس مهمترین حسن چنین نشستن که خیلی از کشورها بدان دست
یازیده اند از بین بردن فاصله های کذایی و حرمت نهی دانش آموزان
است.
امیدوارم صدای معلم برای ایجاد عادت مفید بجای صندلی زوار در
رفته از این شکل استفاده نماید تا در وجودمان ضرورت آن درونی
شود. سپاس
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/09 - 09:45
البته سالن سمعی و بصری هم باشد تجهیزات لازم را ندارد.چرا؟
پاسخ + 0 0 --
ملاحسنی 1397/08/11 - 10:25
تجربه من می گوید :
دل های زخمی کلاس، ته کلاس می نشینند
و بیشتر از همه شایسته توجه
سپاس از خانم امامی برای توجه به این موضوع مهم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/11 - 12:53
سلام
امیدوارم کوچک ترین چیزها در کلاس درس برای ما با اهمیت ترین اصل جهت بهبود کیفیت آموزشی باشد.
از لطف تان سپاسگزارم.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/08/12 - 11:35
یک سوال ساده ذهن بنده را درگیر کرده در مدارس واقعی نه مدینه های فاضله که همه در موردش می دانیم و شاید سخن گفتن در مورد آنها تبدیل به یکی از سرگرمی های روزمره مان شده ،40 نفر چطور دور یک میز بنشینند در این صورت برای هر کلاس نیاز به یک سالن داریم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/08/12 - 13:17
سلام
همکار محترم ، صحیح می فرمایید. برای همین در یادداشت
تکمیلی دیگر که نوشته ام پیشنهاد نشستن به شکل نعل شکل
را داده ام. اگر بخواهیم می توانیم فقط کافی است بیندیشیم.
برای تذکر بجایتان ممنونم. لطفا یادداشت بعدی ام را در همین
مورد مطالعه نمایید. سپاس

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور