صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" اربعین پیاده کردن یک تئوری است "

جواب عقلی،قرآنی ، روایی ، منطقی، بلاغی، نقضی، نحوی، اصولی، فقهی، عرفانی، تاریخی،انتقادی وحلی به یک شبهه اربعین

حجت الاسلام محمد ادریسی

پاسخ به شبهه در مورد اربعین

همیشه همه دنبال مکانی بودند که همه را در کنار هم جمع کنند اما پیدا نمی کردند تا اینکه اربعین رونق گرفت .

اربعین نوشتنی نیست بلکه رفتنی است.اربعین بانگ بیدار شوید است.اربعین درک حجم امانت ولایت است. اربعین یعنی پایان آب پایان مسیر نیست. اربعین پیاده کردن یک تئوری است.

توزیع و نشر شبهات جهت دار با انگیزه های مختلف بیش از پیش رو به گسترش است و پاسخ گویی مستدل به آنها یک وظیفه می باشد، هر شبهه ای پاسخی دارد  و هرچه که یک شبهه کهنه شود شک ها را بیشتر می کند ،پس نباید گذاشت که شبهات بی پاسخ بمانند چون ممکن است که شک ها را کهنه کند.

مثلاً در این روزها شبهه وارد می کنند و می گویند که در روایت معروف و مشهور امام حسن عسکری(ع)  که می فرماید:

 ( عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ : صَلَاةُ الْإِحْدَى والْخَمْسِينَ ، وَ زِيَارَةُ الْأَرْبَعِينَ ، وَ التَّخَتُّمُ فِي الْيَمِينِ ، وَ تَعْفِيرُ الْجَبِينِ  ، وَ الْجَهْرُ بِبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ).

 نشانه‌هاي مؤمن پنج چيز است:

 اوّل: نماز پنجاه و يك ركعت (واجب و نافله در طول شبانه روز).

 دوّم: زيارة اربعين.

سوّم: انگشتر در دست راست نمودن.

چهارم: پيشاني بر خاك گذاردن.

 پنجم: بلند گفتن بسم‌ الله ‌الرّحمن الرّحيم در نمازهاي جهريّه .

خلاصه شبهه این است که در این حدیث شریف منظور از دو کلمه (زِيَارَةُ الْأَرْبَعِين) در فقره دوم، رفتن به زیارت حضرت سيّد الشّهداء (ع) نیست بلکه مراد زیارت چهل تن از دوستان و عیادت از آنهاست چون اسمی از امام حسین (ع)در روایت نیست.

خلاصه پاسخ این است که می توانیم با انواع روش های علمی و استدلالی پاسخ دهیم که آنها عبارتند از: جواب عقلی ،قرآنی ، روایی ، منطقی، بلاغی، نقضی، نحوی، اصولی، فقهی، عرفانی، تاریخی،انتقادی وحلی که  به دو صورت است یا تفصیلی و یا اجمالی و در اینجا به صورت دوم که کوتاه تر است جواب هایی ارائه می گردد:

پاسخ به شبهه در مورد اربعین

جواب عقلی:

اولاً: درباره یک مسئله که همه به آن آگاه هستند عقل می گوید که ورود به جزئیات نباید بشود به این دلیل که العاقل یکفی الاشاره.

ثانیاً: در اینجا هیچ گونه منع عقیله موجود نیست.

ثالثاً: مطابق قاعده مورد اتفاق عقلی، عدل و انصاف و مقتضای آن (زِيَارَةُ الْأَرْبَعِين) یعنی زیارت امام حسین (ع)و نه زیارت چهل تن از دوستان

جواب قرآنی :

اگر قرار باشد که به زیارت دوستان برویم و بر فرض محال هم قبول کنیم ، بهترین دوستان ما اهل بیت(ع) هستند و آنها بر دیگران اولویت دارند که خدا از زبان پیامبر می فرماید که : (قُلْ لا اَسئَلکم عَلَیه اَجراً اِلا المَوَدَّهَ فِى الْقُربى)؛بگو: من هیچ گونه اجر و پاداشى از شما بر این دعوت درخواست نمى کنم جز دوست داشتن نزدیکانم.وحال که زیارت اربعین یکی از نشانه های دوست داشتن و اثبات زبانی و عملی و اظهار محبت است لذا به زیارت در اربعین باید رفت.

جواب روایی:

در حدیث معروف و مشهور از امام صادق (ع) موجود است که می فرمایند همه مخلوقات خداوند بر امام حسین(ع) چهل روز گریه کردند و از آنجا که انسان از مخلوقات دیگر جدا نیست که:(إِنَّ السَّمَاءَ بَكَتْ عَلَى الْحُسَيْنِ أَرْبَعِينَ صَبَاحاً بِالدَّمِ وَ إِنَّ الْأَرْضَ بَكَتْ أَرْبَعِينَ صَبَاحاً بِالسَّوَادِ وَ إِنَّ الشَّمْسَ بَكَتْ أَرْبَعِينَ صَبَاحاً بِالْكُسُوفِ وَالْحُمْرَةِ وَ إِنَّ الْجِبَالَ تَقَطَّعَتْ وَانْتَثَرَتْ وَ إِنَّ الْبِحَارَ تَفَجَّرَتْ وَ إِنَّ الْمَلَائِكَةَ بَكَتْ أَرْبَعِينَ صَبَاحاً عَلَى الْحُسَيْنِ (ع)…ما نیز مانند دیگر مخلوقات خدواند به اربعین که یک عدد و مفهوم مقدس هست نیز مرتبط هستیم.

جواب منطقی :

صغری:به زیارت دوستان رفتن امری حسن است که زیارت اشخاص دانی است.

کبری:به زیارت امام حسین(ع)رفتن امری احسن است که زیارت شخص عالی است.

نتیجه:از بدیهیات است که زیارت شخص احسن که عالی می باشد افضل و مقدم بر زیارت اشخاص حسن است که دانی هستند.

جواب بلاغی :

در روایت شریف فوق علامت های اختصاصی شیعیان با ایمان بیان شده است که همه معنوی هستند نه مادی یعنی اینکه عیادت دوستان که از طرف شما بیان می شود یک مسئله مادی است که در ادیان و دیگر فرقه ها و حتی غیر مسلمانان و آتئیست ها هم می توان دید اما زیارت اربعین حرکتی معنوی و مختص به شیعیان است البته اشکالی هم ندارد که دیگران به زیارت در اربعین بروند.

جواب نقضی :

نخست باید گفت : اگر شما بی دلیل محکم می گویید که مراد زیارت چهل مومن است دیگران هم می توانند این کار را انجام دهند و بگویند اصلاً منظور خواندن چهل بار زیارت عاشورا است یا اینکه زیارت یک دوست چهل بار پی در پی است یا اینکه زیارت اهل قبور در روز چهلم وفات است اما  واضح است که منظور و مراد زیارت اربعین امام حسین (ع)است.

 دوم می توان گفت: چرا زیارت و عیادت از مومنان را در چهل نفر حصر می کنید در حالی که در هیچ یک از منابع و متون دینی وارد نشده است و چنین نیست و شما از کجا و با استناد به کدام متن و سیره این را می گویید؟!

 و سوم اینکه : یک سوال واضح پیش می آید که مگر تصریح شده است یا که اسمی از زیارت چهل دوست و عیادت از آنها در این حدیث شریف موجود است که شما این را می گویید که به عیادت چهل تن برویم؟!

جواب نحوی:

آنها که مقداری علم نحو و ادبیات عربی می دانند متوجه می شوند که الف و لام در کلمه (الْأَرْبَعِين) زینتی و زائده نیست که بتوان آن را پوشاند و نادیده گرفت و یا حذف کرد بلکه این الف و لام تاکیدی و عهدی است که باید دیده شود و چون میان شیعیان معهود بوده و هست که به زیارت اربعین مشرف شود تا از آثار دینی و دنیوی و اخروی آن بهره مند گردند که اسرار در آن نهفته شده است.

جواب اصولی:

با مراجعه به علم اصول متوجه می شویم که ظواهر کلام و از وضع لفظ (زِيَارَةُ الْأَرْبَعِين)تبادر فهمیده می شود، یعنی وقتی کسی این دو کلمه را می شنود ذهن او سبقت به عیادت چهل تن از دوستان خود نمی کند بلکه در اثر شنیدن این لفظ خاص ذهن شنونده ارتکاز و رهنمایی به زیارت امام حسین (ع) می کند.

جواب فقهی :

اجماع علمایی همچون علامه حلی و سید ابن طاووس و علامه مجلسی و شیخ مفید و شیخ قمی و شیخ بهایی و ملا محسن فیض کاشانی وابو ریحان بیرونی در آثار الباقیه عن القرون الخالیه و دیگران فقهای شیعه در کتب فقهی و اختصاص بابی به نام فضل زیاره الحسین فی الاربعین  و العشرین من الصفر خود  بر زیارت اربعین امام حسین(ع) تاکید فراوان داشتند و درباره این روایت و کلمه (الْأَرْبَعِين )هیچ کدام اسمی از زیارت و عیادت دوستان مومن هیچ نفرموده اند ومویدی هم که برای زیارت و پیاده رفتن به کربلا در این ایام هست که آن سیره و منش و رفتار خود علما است که همواره خودشان می رفتند و دیگران را به آن ترغیب می کردند پس ما از دری وارد می شویم که بزرگان از آن وارد شده اند.

جواب عرفانی:

به زیارت کسانی نمی رویم که آنها اولین اولویت ما هستند و ما آخرین اولویت آنها هستیم وچون فراق امام حسین(ع) برای ما ترس آور است اما در این روز ها فراق دیگران ما را باکی نیست پس به زیارت امام حسین (ع)می رویم.

اگرچه زیارت امام حسین(ع)سخت تر از زیارت های دیگر است و هزینه هایی و خطرهایی دارد اما چشم زیبا بین جز عشق نمی بیند و چشم عاشق جز زیبایی نمی بیند و پیاده رفتن در ایام اربعین یک ریاضت شرعی برای تقویت روح است و قلب قسی در برگشت از این سفر سلیم می شود.

جواب تاریخی:

اگر به صورت دقیق دوران زندگانی ائمه(ع) مخصوصاً امام حسن عسکری (ع)را مطالعه نماییم به این پی می بریم که دوران خفقان بود و همواره غاصبان جایگاه آن حضرات نمی گذاشتند که مردم به زیارت امام حسین (ع) بروند و اگر اهل بیت(ع)به صورت علنی شیعیان را به این مهم راهنمایی می کردند بیش از پیش مورد آزار قرار می گرفتند و هم کشته می شدند لذا از باب تقیه نام حضرت امام حسین(ع) در این روایت شریف فوق بیان نشده است.

جواب انتقادی:

چگونه در آمریکا و هنگ کنک و روسیه و فرانسه و لندن و دیگر کشور ها و شهرهای بزرگ و کوچک غیر اسلامی اگر اجتماعی چند هزار نفری برای یک نفر صورت بگیرد این همه رسانه ها به آن می پردازند اما این اجتماع میلیونی که پیر و جوان و زن و مرد و بچه که به اربعین می آیند که بزرگترین اجتماع بشری تشکیل دهند را بایکوت می کنند و هر ساله شبهات جدیدی را وارد می کنند تا که به خیال خود آن را کم رنگ کنند؟!

جواب حلی:

واما پاسخ حلی داده نمی شود به این دلیل روشن که برای همه دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) این یک مسئله کاملاً حل شده و فطری است و بجای آن چند کار انجام می دهیم :

اول اینکه: باید خدا را شکر کنیم که اجازه قدم گذاشتن در این مسیر را به ما داد است.

دوم اینکه: از او بخواهیم که همواره این مسیر باز باشد تا که تمرین استقامت کنیم و در این مسیر استمرار داشته باشیم تا روزی که تمدن اسلامی شکل بگیرد.

و سومین کار اینکه :درک کنیم که در این مسیر سراغ آن چه که او دوست ندارد نرویم بنابراین باید لبی شاکر و قدمی محکم و فکری استوار و قلبی مطمئن و اخلاص در خدمت داشته باشیم که دوام در این عمل را خداوند متعال به ما عنایت نماید.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پاسخ به شبهه در مورد اربعین

سه شنبه, 08 آبان 1397 ساعت 09:33 خوانده شده: 504 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ
ناشناس 1397/08/08 - 10:30
سایت حوزه علمیه است یا سایت صدای معلم؟!
علاقه مندان مباحث دینی میتونن تو مساجد و دیدار علما و در فضای مجازی از طریق هزاران سایت مرتبط با مسائل دینی جواب سوال هایشان را بگیرند. اگر اینطور نیست پس مقالات و جزوات ریاضی و فیزیک و شیمی‌ و .‌‌‌... رو در سایت صدای معلم قرار دهید!!! مخاطب صدای معلم فقط انتظار شنیدن صدای معلم را از این سایت دارد ولاغیر!
پاسخ + 0 0 --
داریوش 1397/08/08 - 10:36
درود بر ناشناس
سپاس از حس مسئولیت شناسی و دلسوزی
آیا با این حس مالکیت بر این رسانه حامی تفکر انتقادی و گفت و گو ، در طرح همیاری صدای معلم هم مشارکت جسته اید ؟
با احترام
پاسخ + 0 0 --
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 11:02
این مطلب که می فرمایید سایت حوزه نیست و صدای معلم هست قبول اما تشخیص اینکه چه مطلبی مفید هست یا که نیست تشخیص آن به عهدی سردبیر محترم صدای معلم هست نه یک ناشناس
در ضمن اگر شما هم بتوانید یک مسئله ای در فریک و شیمی و ریاضی را حل کنید که برای معلمان مفید باشد حتما برای صدای معلم بفرست یا برای سایت های حوزوی بفرستید حتما منتشر می کنند
نکته دیگر هم اینکه چطور ما را جز معلمان نمی دانید؟!در حالی که لباس طلبگی لباس معلمی است و به آن افتخار می کنیم.
اگر درباره موضوع مطلبی دارید بنویسید و وارد حاشیه نشوید لطفا. متشکرم
پاسخ + 0 0 --
نویسنده این نظر 1397/08/08 - 11:38
برادر نویسنده یادداشت فوق شما لطف کن و برو پیش معظمهای حوزه و از انها بپرس چرا کتب روایی شیعه را تصحیح نمیفرمایند.بعد که جوابشان را شنیدی بیا و انوقت از کتابهایشان استدلال کن. برای اینکه یک میزان در دستت باشد و فکر نکنی دانش دین ه ریش و پشم و اشفتگی درون و ریاکاری برون است توصیه میکنم عنوانهای بی مسما را از خودت ذور کن. حجه الاسلام و ایت الله و ثقه الاسلام و این القاب در بین جماعتی مثل خودت کاربرد دارد که بدانید پا را از گلیمتان درازتر نکنید.در بحث و استدلال یک گرم باش اما حرفت ثقیل باشد.در اخر نظر جحه الاسلام را جلب میکنم به اینکه روایات تحیف قران در کتب معتبر فقهی از روایات اثبات امامت بیشتر است و اگر امامت را قبول کردی باید طبق نظر این حضرات تحریف قران را قبول کنی.برای امتحان این شیخ زود رس و نوبر از ایشان میخواهیم بیاید و ثائل به تحریف قران را کافر بداند. اگر عرضه داشت همینجا بنویسد و اگر عرضه نداشت برود بیشتر ریش دراز کند!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 12:34
داریوش جان یعنی هر کس پول بده حق اظهار نظر داره؟!
یا اینکه می‌فرمائید حاج آقا پول داده و مطلبش رو تو سایت زدن!؟
پاسخ + 0 0 --
داریوش 1397/08/08 - 12:55
دوست بزرگوار
این چه برداشتی است !
من کجا این را گفته ام ؟
منظور این بود : شما که این گونه و مسئولانه برای یک رسانه تعیین تکلیف می کنید آیا در مورد ادامه حیات و یا ممات آن نیز احساس مسئولیت می فرمایید ؟
نباید طلبکارانه برای دیگران سخن برانیم .
مساله خیلی ساده است !
پاسخ
شهاب 1397/08/08 - 10:38
امام حسین نیاز به سیاهی لشکر ندارد امام حسین نیاز به شیر میدان وکسانی دارد که خالص واقعی گشته اند مسیر امام حسین روشن ودرسادگی کامل است ظلم نکنید وزیربارظلم نروید آیا اکنون اینگونه است آیا کسانی که دراین پیاده روی شرکت می کنند اینگونه هستند وقتی همسایه تودرگرسنگی وفقر بسر می بردآیا رواست ارز را ازمملکت خارج کنی واقتصاد کشورخودت رانابودکنی امام حسین در زمان خود از این یاران سیاهی لشکر فراوان داشت ولی دست ردبرسینه ی آن ها زد
امید که رهرو واقعی امام حسین باشیم وفلسفه ی قیام اورا درک کنیم وفریب کاسبکاران را نخوریم
مظلوم همیشه ی تاریخ امام حسین (ع)
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 11:23
لطفا این دو مقاله را از نگارنده که در صدای معلم منشر شده را مطالعه بفرمایید:فقر را باید کشت
http://www.sedayemoallem.ir/%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA/item/6505-%D9%81%D9%82%D8%B1-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%B4%D8%AA
منافع عمومی محافظانی به اندازه جمعیت کشور دارد
http://www.sedayemoallem.ir/%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA/item/7364-%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%81%D8%B9-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%D9%85%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF
اما اینکه می فرمایید امام حسین نیاری به سیاه لشکر ندارد را بیشتر توضیح بفرمایید لطفا ،منظورتان این این که زائران اربعین سیاه لشکر هستند،گمان نمی کنم آن ها که در این مسیر هستند تفکری مثل شما داشته باشند، باید از خودشان پرسید
متشکر از نظر شما اما قرار نیست بنده پاسخ گویی سیاست های درست و غلط بانک مرکزی نیستم ونه توجیه گر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 11:32
سلام
ظاهرا خودتان پاسخ نمی دهیدجناب آقای ادریسی ،
به هر ترتیب، شما مسئول نیستید ، من نیستم ، رئیس جمهور نیست ، مقام رهبری نیست ، مراجع تقلید نیست ،مجلس نیست و.......
پس لطفا بفرمائید دروازه های این مملکت را چه کسانی باز و بسته می کنند؟ از بس تعداد مسئولان بیشمار است کسی زیر بار دِین مسئولیت نمی رود برای همین بارهای سنگین بلاتکلیفی همچنان بر روی زمین باقی مانده اند.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/08/08 - 11:38
جناب نویسنده
مدعیان فراوانند ولی رهروان واقعی انگشت شمار
منظور من واضح است یعنی شعور وشور حسینی را باهم داشته باشیم وعامل به راه وآموزه های امام حسین باشیم نه اینکه نمایشی عمل کنیم بحث فقریک موضوع کوچک است که ریشه های بزرگی دارد معضلات فراوانند
در موضوع خروج ارز از کشور که بانک مرکزی دخالتی ندارد این مردم هستند که دانسته ونادانسته این کار را انجام می دهند درضمن رییس بانک مرکزی وسایر مسئولان با وجود انجام کارهای نامناسب فراوان سنگ امام حسین (ع) را به سینه می زنند
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 11:46
سلام .خودم پاسخ گویی شما هستم .
جناب ناشناس ایمل بنده را اگر خواستید از سردبیر محترم بگیرد بیشتر هم صحبت شویم یا که بعد از نماز تلفنی در خدمتون هستم .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 11:51
سلام اگر نویسنده خودتان هستید چرا جسارتا غلط املایی زیادی دارید ؟!!!
پاسخ + 0 0 --
رفیق 1397/08/08 - 12:12
همه که مثل شما تایپیست حرفه ای نیست که سریع و بدون غلط تایپ کنن!سخت نگیرد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 12:20
سلام رفیق ،
قصد ایراد گیری ندارم از توانایی های سخنوری و نگارشی روحانیون خبر دارم برای همین انتظار نداشتم. بنده بعد تایپ یک بار می خوانم چون در قبال زبان فارسی ، به عنوان یک معلم مسئولم.تشکر
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 10:39
سلام
تسلیت اربعین حسینی بر تمامی شیعیان حقیقی.
سئوال: ترسم اگر امام حسین "ع " بود ما اهل کوفه بودیم.
سئوال: یعنی آقا امام زمان "عج" ظهور کنند این ملت ، اهل کوفه نخواهند بود؟ پس چرا یاران امام فقط 313 تن هست؟ هر چند شاید شرایط دیگری برای ظهور امام لازم باشد اما بیش از یک میلیارد مسلمان پس کو مؤمن واقعی؟
سئوال : در جامعه ای که فقر بیداد می کند و فقر نسبی جای خود را بتدریج به فقر مطلق می دهد و نرخ تورم در آن 32 درصد و خرده ای اعلام شده ( اگر واقعی باشد) این همه هزینه برای عشق به مولا لازم است ؟ امام راضی است؟
سئوال: چرا برای مسلمان بودن جامعۀ ما منتظر محرم و صفر و رمضان و یا تولد و شهادت معصومین می ماند؟
سئوال: ملت ایران خاطرات تلخ جنگ تحمیلی 8 سالۀ عراق علیه کشورشان را فراموش نکرده اند، رجل سیاسی برای تأمین اهداف سیاسی در منطقه و جهان ، چگونه این دلریشی را قربانی ساخته اند؟ هنوز عراق مساوی است با صدام.
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 11:28
سلام و ارادت
این سوال ها که نوشته اید همه پاسخ دارند و با توجه به محدودیت تعداد کلمات در کامنت ها در اینجا اگر بخواهیم یکی یکی بررسی و تحلیل کنیم مطلب ناقص ارائه می شود و کم یا بی فایده...
اما چشم درباره آنها فکر می کنم و اگر جوابی مستدل پیدا کردم که کوتاه و مختصر و مفید باشد حتما می نویسم
اگر شبهات دینی دارید لطفا بفرستید.متشکرم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 11:43
سلام و تشکر
شبهه دینی که چه عرض کنم ، عدم تساوی اندیشه و عمل افراد خاص ، باعث دل چرکینی افراد عام می گردد.
شبهه از آنِ کافر و مشرک است ، شکر خدا در حال شنیدن نوحۀ امام حسین " از تلویزیون ، می نویسم و
فقط شعر حافظ رنجورم می سازد :
واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند
مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می‌کنند
گو ییا باور نمی‌دارند روز داوری
کاین همه قلب و دغل در کار داور می‌کنند
یا رب این نودولتان را بر خر خودشان نشان کاین همه ناز از غلام ترک و استر می‌کنند
ای گدای خانقه برجه که در دیر مغان
می‌دهند آبی که دل‌ها را توانگر می‌کنند
حسن بی‌پایان او چندان که عاشق می‌کشد زمره دیگر به عشق از غیب سر بر می‌کنند
بر در میخانه عشق ای ملک تسبیح گوی کاندر آن جا طینت آدم مخمر می‌کنند
صبحدم از عرش می‌آمد خروشی عقل گفت قدسیان گویی که شعر حافظ از بر می‌کنند
پاسخ
ناشناس 1397/08/08 - 10:40
پاسخ به سئوال انتقادی حضرتعالی:
شاید چون ارزش آن موضوع و یا شخصیت برای ملت آمریکا ، روسیه و.... بسیار بیشتر از پیاده روی اربعین ملت ایران است. حساسیت و باور و ایمان آنان نسبت به موضوعی که واکنش نشان می دهند درونی است .برای آن فرهنگ سازی شده و یا انتظار تبلور فرهنگ خود را دارند. اما برای ما فقط یک تکلیف و یا شور هیجانی است که تحت تأثیر موقتی آن با شنیدن نوحه ها و سینه زدنها به شور می آئیم. مال آنان ماندگار و مال ما گذراست.
مال آنها بعد اجتماع نیز اثرش باقی می ماند مال ما بعد اربعین همه چیز تمام شده دنبال روزمرگی می رویم.
پاسخ + 0 0 --
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 11:39
البته شاید هم نگاه سیاسی دارند به اربعین به خاطر همین اخبار مرتبط با آن را منتشر نمی کنند که به واقعیت نزدیک تر است.
هرکس امام حسین(ع) را بشناسد عاشق او می شود و تحت تاثیر حرکت او قرار می گیرد ربطی به فرهنگ ما و آن ها ندارد.
کدام فرهنگ آنها ماندگار است؟! مال ما گذرا؟
این این بعد از این همه سال بعد از عاشورا مردم پیاده می روند کربلا گذاراست؟
اینه می فرمایید:مال آنها بعد اجتماع نیز اثرش باقی می ماند لطفا مصداق بفرمایید.متشکرم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 12:00
جناب ، اثرات اجتماع آنان در هر بُعد در فرهنگ و زندگی شان ، تبدیل به ارزش می شود.
ما چرا همسویی در انجام اعمال مذهبی برای ایجاد شیدائی و جذابیت نداریم؟ بلی میلیونها نفر امروز در کربلایند اما آنان تعریفی از کل ملت ایران نیستند.شما
به خلوص عمل و رکن اصلی بودن نیت نسبت به عمل ، یقین اعتقاد دارید، خدا داند نیت چند تن از این رفتگان
حقیقتا عشق حسین بوده و از کار در رفتن ،هم فال است و هم تماشا ، خوردن و گشتن و نهایتا زیارت و... نبوده است . شما همه چیز را کلی و مباح می بینید اما واقعیت زندگی اجتماعی ما چنین نیست. شما از فضای روحانیت و رهبانیت سخن می گوئید. واقعیت زندگی مردم امروز فقر و بدبختی فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی ، آموزشی ، علمی و... است.
مگر امام صادق "ع" نفرموده اند : نزدیک است فقر به کفر منجر شود. امروز همان روز است.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/08/08 - 12:10
درود برناشناس محترم
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 11:17
سلام
از نویسنده :
همیشه همه دنبال مکانی بودند که همه را در کنار هم جمع کنند اما پیدا نمی کردند تا اینکه اربعین رونق گرفت .
جناب ادریسی ،امروز شما هم پیاده کربلا رفته اید و یا فقط یا علی می گوئید تا بقیه حرکت کنند؟
جملۀ چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است،چرا امروز اصلا مصداق ندارد. فقر ملت ایران را دربرگرفته اما ما این همه هزینه می کنیم و یا قبور اهل بیت را با طلا و نقره تزئین می کنیم ، آیا خود معصومین راضی اند؟ ارزش آنان به گرانی و براقی طلاست یا راهی که رفته اند؟ آیا ایمان با اقتصاد تقویت می شود ؟ چرا قبور آنان با اعمال و افکار روحانیونی چون شما روشنایی نمی یابد؟
ادامه دارد
پاسخ + 0 0 --
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 14:24
سلام بزرگوار
نه متاسفانه امسال توفیق رفیق نیود و از جامانده ها شدیم
اینکه می فرمایید: جملۀ چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است...
قابل نقد و تحلیل هست که در یک خط و دو جمله جای نمی گیرد
اینکه می فرمایید: قبور اهل بیت را با طلا و نقره تزئین می کنیم که پول دولتی نیست از اموال تجار و سرمایه دارها یا بعضاً و اغلب پول همین فقراست که اختیار اموال شان را دارند که الناس مسلطون علي اموالهم هیچ کسی را مجبور به این کار نمی کنند.متوجه هستم شما بحث اهم و مهم را دارید...اختلاف سلیقه در تشخیص اهم و مهم هست...
اینکه می فرمایید: آیا ایمان با اقتصاد تقویت می شود ؟ جواب : نرخ که بالا برود ایمان پایین می آید یعنی بله ایمان تقویت می شود اما نه همیشه در همه حال برای همه افراد جامعه یعنی برای بسیاری از افراد اینگونه نیست که مثلا فلان کالا گران شد یا ارزان شد ایمان آن ها هم متزلزل بشود
نکته آخر:
خدای ارزانی ها خدای گرانی ها هم هست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 15:16
سلام
عجب تفسیری ، خدای ارزانی ها خدای گرانی هاست.
شما آنچه را که مسبب اش عده ای آشوبگر منفعت طلب قانون شکن است به حساب خدا می گذارید پس خدای بی گناهان خدای گناهکاران هم است. پس این که فردی در گناه مصرّ است نیرو و توانش را از حمایت خدا می گیرد. شما اقتصاد را قیاس به مذهب می نمائید.
کمک فقیر و ثروتمند را اختیاری ذکر کردید ، هدایتگر آنان مگر همان مراکز مذهبی نیست؟ همین مراکز با چادر زدن بر سر چهار راهها و یا فرستادن پیام کمک خواهی برای طلاکوبی قبور ائمه یاری خواسته اند. فقیر و غنی به اختیار خود کمک نکرده اند ، آنان برانگیخته شده اند. تحریک معنوی شده اند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 15:48
مگر امامان ساده نبودند و ساده زیست نبودند؟
مگر تاجری که گوشۀ لباس خود را در مسجد از ترس تماس با فقیری کنار می کشید مورد مذمت رسول اکرم "ص" قرار نگرفت ؟
ما روی چه حسابی اصرار داریم که قبور و آرامگاه معصومین را همانند فراعنه مصر، به گرانبها ترین فلز بیارائیم؟
مگر آنان راضی به این کارند؟ در دنیا چند میلیون گرسنه مطلق داریم که تکه نانی برای خوردن ندارند یا در کشور خودمان؟ این چگونه تفسیری است که مردم داوطلب این کارند؟ پس مرجعیت برای چیست؟ هدایت مردم به دستان همان هاست. این هدایتی است که از سوی نظام سیاسی صورت می گیرد؟
اسلام دین توجیه و تفسیر بنا به امیال شخصی و یا دلخواسته افراد نیست . خوارج هم دین دین می گفتند و یا گروه فرقان . اما هر دو منحرف بودند و از نظر اسلام مطرود. خدا خدا باید چنان گفت که حق الناس در رضای او ادا شود نه پایمال.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 16:01
گفته شما :
"اینگونه نیست که مثلا فلان کالا گران شد یا ارزان شد ایمان آن ها هم متزلزل بشود !!!!!
جناب ، نه به این شکل که گرانی باعث افزایش فقر و محرومیت مردم می شود و هر چه فقر بیشتر و بیشتر می شود گفته امام جعفر صادق "ع" مصداق می یابد. یعنی فقر به کفر می انجامد. ضرب المثل هم داریم آدم گرسنه ایمان ندارد. یعنی در یک کشور اسلامی هیچکس نگران تضعیف ایمان افراد فقیر جامعه که قاعدۀ هرم را در جامعه تشکیل می دهند و کثیر الجمعیتند نیست!!!! این چگونه عدالت اسلامی است که از یک سو بر تعداد فقرا و ناتوانان می افزاید و از سوی دیگر بر تعداد ترک کنندگان ایمان!!!!!
شما را بخدا چگونه از نیت رفتگان اربعین با پای پیاده این همه مطمئنید؟ اصلا تصور نمی کنید عده ای برای سیر کردن خود از احسان امام حسین عازم اند!!!!!
خوب شاید بگوئید شکر این همه از عظمت امام است!!!! آنوقت این چگونه دینداری است که با خط و نشان زدن تعداد سیاهی لشکری که قصد جهاد و جنگ با کافر را ندارند ، مشخص می شود؟ یا جهاد اینان فقط اثبات ازدحام مذهبی است؟ حال واقعی و یا از سر فقر و یا نمایشی؟
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 20:20
نظرم را درباره فقر قبلا گفته بودم که :
خنده برهر درد بی درمان دواست جز فقر و درباره علل و آثار آن و اینکه فقر چیست و چگونه می توان با آن مبارزه کرد حرف ها زده اند و شنیدیم و کتاب ها و مقاله ها نوشتند و خواندیم و فیلم هایی سینمایی و سریال و مستند و با کارها آمارها ساختند و دیدیم اما دراین میان باز بین آنچه که هست و آنچه که نباید باشد فاصله بسیار است.

در ميان غرّش ناجوانمردانه‌ي شيطان‌صفتان با تحریم ها و خوش‌رقصي ظالمان با تهدید ها و رياكاري مقدّس‌نمايان با حقوق های ناعادلانه ،آرام به كناري نشستن و تسبيح چرخاندن و دست روي دست گذاشتن يا دست به سينه ايستادن و نظاره‌گر بودن و فرياد اين‌كه چرا عدالت نيست سر دادن، هرگز انساني نيست.
روزي را كه انسان براي گسترش عدالت قدمي بر‌ندارد، نبايد آن روز را در حساب ايام عمر خود به ‌شمارآورد.
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 20:21
فقراگر مرد بود دولتمردان گذشته و امروز او را می کشتند. اما واقعیت این است ، آنان که سیلی خورده ی فقر نیستند یا سکوت معنا داری دارند و یا خود را تبرئه می دانند و یا بهانه می آورند و می گویند زورمان به فقر نمی رسد یا توجیه می کنند اما کسانی هستند که بی انتظار تشکر و سپاس زير بار گره گشایی از کارهای فقرا می روند گویی اینگونه می اندیشندکسی غیر از آنها نیست که با فقر مبارزه کند.
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 20:23
اد آوری این سخن رهبرانقلاب (حفظه الله) به خدمت گزاران نظامی که خون بهای شهداست ضروری است که : مسئولان کشور چه در قوه مجریه، چه در قوه قضائیه و چه در قوه مقننه باید با فقر و فساد و تبعیض در این مملکت مبارزه کنند. اگر بخواهند وضع امنیت کشور را، وضع معیشت مردم را، وضع عزت بین المللی را تأمین کنند، راهش مبارزه با همین هاست.

در حکومت اسلامی هر نعمتى مسؤوليتى‏ دارد و نمی توان در نعمت ها، بى‏تفاوت بود و یا از مشکلات اطرافیان درجامعه فرار کرد که اسلام مذهب ذلت و فقر نیست بلکه اسلام مذهب تکافل است و اسلام مذهب تعاون است و اسلام مذهب عهده داری ایثار و انفاق است ، و ثروتی که کارگشا نباشد عزت آور نیست البته فقر تنها فقر اقتصادی نیست.
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 20:24
بسوزد ريشه ی آن تفکری که می گوید اسلام مذهب‏ فقر و ذلت است و جرم اين عقب افتادگى ظاهری را به مذهب بسته‏اند، این را می گویند تا خودشان همچنان تنها در مسیر اقتصاد برتر بتازند و بی رقیب اول باشند یا ما از آنها عقب بمانیم تا منافعشان از وابستگی ما به آنها بیشتر شود در حالى كه تمام سخن اسلام برای مسلمان این است كه هیچ وقت سستى و كوتاهى نكنيد و بر گذشته اندوه نداشته باشيد، برترى براى شماست و این شعارنیست بلکه سخن خداست.

آن‏جا كه غیر مسلمان ها و غیر ایرانی ها ، مى‏توانند به پیشرفت های اقتصادی و تسخیر بازار های جهانی برسند و با يكديگر براى خوردن و چپاول سرمایه های ما و واردات اجناس خود به کشور ما، پيمان ببندند، شرم‏آور است كه ما نتوانيم با خودمان برای تولید ثروت پایدار اشتغال زا و امنیت بیشترآرامش آفرین و رفاه کارگران میهن خویش و فرزندان شان پیمان نبنیدم و بازار خود را کنترل نکنیم و جز کالای خودی را مصرف نکنیم و ما یحتاج خود را خودمان نسازيم و نباید با مصرف کالا های دیگری خود زنی کنیم.
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 20:25
هم پیمانی برای امروز و فردایی بهترضروری است که عزت و مصلحت و کاملاً انسانی است و لازم است نخست در خانواده ها به پیشنهاد مدیر خانه که غالباً زن است و درک اقتصادی بیشتری دارد به اتفاق برسد سپس در کوچه ها و محله ها و بعد در شهرها و بعد از آن به صورت فراگیرتر صورت بگیرد.

امیرالمؤمنین علی علیه السلام چنین می فرماید: «ویرانی زمین، از تنگ دستی مردم زمین حاصل می شود»گویی حضرت، می خواهند ما بگویند: سرزمین شما آباد نخواهد شد و ویرانه خواهد ماند تا زمانی که فقر در آن هست که فقر را باید کُشت و با کریمان کارها دشوار نیست.
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 20:26
حکایت ما حکایت آن شخصی است که گرفتار فقر بود به دوست ثروتمندش گفت : اگر کسی مرا بکشد برایم چه می کنی؟

آن ثروتمند بعد از تعارفها و دور از جان های دوستانه گفت : خیالت راحت باشد که قاتل قصاص می شود و بهترین مراسم خاکسپاری با تمامی آداب و رسوم را برگزار می کنم و نیازهای پدر و مادرت و زن و فرزندانت را برطرف می کنم و فلان و بهمان می کنم اما صد حیف دیگر نیستی که ببینی.

شخص فقیر بدون تعارف گفت: پس کمکم کن تا از فقرنمیرم چون خرج آن خیلی کم تر است.

اکنون سزاوار است از خودمان بپرسیم که لبخند و تأسف خوردن به سبک سازمان مللی ها بس نیست!؟

آیا همانگونه که در مرگ ها و زلزله ها و سیل و آتش سوزی ها به تکاپو می افتیم و سرود چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضو ها را نماند قرار سر می دهیم وگوش فلک را کر می کنیم آیا آماده هستیم که برای از بین بردن فقر اقدامی و عملی داشته باشیم؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 20:50
جناب آقای ادریسی ،
قبول دارید که عدالت اقتصادی در جامعه نیست و نابرابری در
تقسیم ثروت باعث تداوم فقر است ؟ فرمایش مقام رهبری وقتی
اثربخش است که همانند امام خمینی پیگیر باشتد آن هم با صلابت.
ظاهرا در این جامعه همه مشکلات به حال خود رها شده است.
من تا حال از هیچ مرجعی برای رفع فقر اقشار کم درآمدحرکتی
ندیده ام. نه سهام عدالت و نه پرداخت نقدی یارانه ها نتوانست
سنگفرش عدالت باشد. چون عمق فاجعه زیاد است.
برعکس اسلام دین مخالف فقر اندیشه و عقل و اقتصاد است.
کاش قواعد آن به درستی نه بر اساس منافع عده ای و یا حزبی،
خالص اجرا می شد.
بار دیگر از شما تقاضا دارم اوضاع نامناسب اسفبار فرهنگیان را
به سمع و نظر مراجع تقلید برسانید. منتظر نوشته ی بعدی
حضرتعالی در این خصوص می مانیم. شاید وسیله ی خیر شدید
به حق امام حسین ، اگر می توانید قدمی موثر بردارید. سپاس
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 11:18
مابقی نظر:
پس اقتصاد دقیقا هدف است و وسیله بودن آن برای 12 واحد مذهبی که کلی بودجه کشور را هزینه و مصروف می دارد حذف می نماید.
چرا تا حال مراجع عالیقدر و فقها در قبال ناله های اقشار کم درآمد از جمله معلمان که به استضعاف کشیده شده اند سکوت اختیار کرده اند؟ آنان که دین دارند آزاده هم باشند فبها.
چرا من معلم زیر خط فقر ، 30 سال زندگی خود و خانواده ام را حرام می سازم ؟ امروز امام حسین برای
تمامی هزینه ها خرسند و راضی است؟ اول ملت محروم خود را ببینید.
پاسخ + 0 0 --
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 12:44
البته اینکه می فرمایید مراجع سکوت کردند واقعیت ندارد متاسفانه اغلب نزدیک به همه نظرات اقتصادی فقها رو بایکوت خبری می کنند و نظرات دیگر مثل حجاب و مناسبت های مذهبی رو منتشر می کنند و پر رنگ...
آیا معلمان با مراجع تقلید هم تاکنون دیداری داشته اند؟
پیشنهاد بنده این است که جمعی از صنف معلمان با یکی از مراجع دلسوز دیداری خصوصی یا عمومی داشته باشند و مشکلات را بیان کنند قطعا آنها از اعتبار الهی که دارند استفاده می کنند و اگر مبسوط الید باشند کاری انجام خواهند داد
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/08/08 - 13:46
جناب نویسنده محترم
فرمایش ها می کنید
حکومت زیرنظرمراجع اداره می شود مگر می توان سخنان آن ها را بایکوت کرد
برفرض که حرف شما درست باشد آیا هیچ رسانه ی دیگری برای رساندن پیام مراجع وجود ندارد؟
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 15:08
اگر زیر نظر آنها بود ربا حذف می شد اما...
اگر زیر نظر آنها بود یک فقیر هم پیدا نمیشد اما...
اگر و اگر...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 15:20
حداقل وزیر چندین بار به زیارت مراجع مشرف شده اند
اگر لازم بود کاری انجام می شد!!! لابد باید مدیر سایت هم لطف کنند با مراجع در این خصوص گفتگو نمایند و یا مقام رهبری !!!! مگر با خبر نیستند؟
کاش درد جامعه فقط حجاب و بدحجابی بود !!!!!!
شما که می دانید بسم ا..... از توان و موقعیت روحانیت خود استفاده کنید و فاجعه قرن را نجات دهید. یعنی زیر خط فقر بودن معلمان یک جامعه را.شما لطف کنید به دیدار مراجع بروید و نتایج را قلمفرسایی نمایید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 19:39
جناب آقای ادریسی ،
چگونه ربا قرار است در این جامعه حذف شود ؟ مگر بدون آن فعالیتی صورت می گیرد ؟ ما چقدر باید لقمۀ مشکوک میل نمائیم . شرایط بانکداری هم آنچنان شفاف نیست که خیالمان آسوده باشد.
یا چگونه قرار بود فقیر پیدا نشود؟ مگر در اختیار آنان نیست ؟ خوب نیست ، مگر مراجع حق روشنگری و پیگیری امور را ندارند که اگر های مشکوک ردیف کرده اید ؟ در این صورت تفاوت کشور اسلامی من با کشوری چون آمریکا و یا فرانسه چیست؟
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 20:31
رهبری چند وقت پیش در جمع طلاب گفته بودند که:
ما جامعه‌ی اسلامی نداریم؛ ما دولت اسلامی هم نداریم. ما توانستیم یک انقلاب اسلامی یعنی یک حرکت انقلابی به‌وجود بیاوریم؛ توانستیم بر اساس آن یک نظام اسلامی به‌وجود بیاوریم. تا اینجاها توفیق حاصل شده است و خیلی هم مهم است لکن بعد از این، ایجاد یک دولت اسلامی و ایجاد تشکیلات مدیریتی اسلامی برای یک کشور است. ما در این قضیه هنوز خیلی فاصله داریم تا به مقصود برسیم. البته معنایش این نیست که کسی احساس ناامیدی بکند؛ ابداً. ما با وجود همه‌ی مخالفت‌ها و کارشکنی‌ها داریم پیش می‌رویم بلاشک. بنابراین مبارزه باید کرد.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 11:24
جواب عقلی :
ثانیاً: در اینجا هیچ گونه منع عقیله موجود نیست.

منع عقلیه با محفوظ دانستن عشق به معصومین و مظلومیت امام حسین "ع" ، فقر اقتصادی موجود در جامعه است. می توان از هزینه های شخص و دولتی
انجام شده ، در راه تأمین نیازهای خوراک و پوشاک و مسکن فقرای جامعه خود جهت پروراندن عشق حسین هزینه کرد.
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 14:13
کرامت نفس زائران نباید تحت هیچ شرایطی زیر سوال برود، شما ارزی هم که برای گردشگری در غیر اربعین و سفرهای غیر معنوی در سال های قبل و ابتدای همین سال را هم در نظر بگیرد
ما حکم به الشرع حکم به العقل و بالعکس یعنی اینجا نه مانع شرعی هست نه عقلی در ضمن اگر هم بودجه ای برای این پیاده روی صرف می شود متعلق به مسائل فرهنگی هست نه بودجه خوراک و پوشاک و مسکن که شما می فرمایید پس تفکیک کنید البته تصمیم گیری درباره مقدارآن به عهده مجلس و دولت هست
به عبارت دیگردر اینجا هر عاقلی تعقل کند می یابد که وجود موانع اهم مزاحم مضیق تام ملغی ست به عبارت دیگر مانع عقلی تلف شدن مال یا از دست دادن جان نیست(البته که جان مهم تر از مال هست) و هر کسی با اموال خودش به زیارت می رود نه با مال دیگری...
می شود به این شبهه پاسخ فلسفی و کلامی و...هم داد اما برای کوتاه شدن مطلب نوشته نشد ،مفصل آن را در جای دیگر می نویسم انشاالله
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 15:28
ما در اسلام زکات و خمس و انفال داریم که در اختیار مقام رهبری است ، چرا برای فقرزدایی مطلق در جامعه از این موارد استفاده و یا استفاده بهینه ، صورت نمی گیرد؟
نفرمائید که من از کجا می دانم از تداوم فقر و تشدید آن .
کرامت نفس اگر ملت داشت این همه زشتی و پلشتی در جامعه حاکم نبود . یقین از اوضاع فساد جنسی یا تجاوزات بیماران پدوفیلیایی آموزش دهندۀ قرآن در مسجد و یا مدارس نسبت به کودکان و نوجوانان مطلع هستید!!!!
یا از اختلاس مدیران بالادستی چون دادستان مرتضوی
شهردار کرباسچی . یا صندوق ذخیره فرهنگیان و یا مفسدان اقتصادی دلار و سکه اخیر و....
بلی جرم در هر جامعه هست دلیل نمی شود ، در یک جامعه اسلامی مدعی این همه نازیبایی که یقین خیلی بیشتر از اینهاست موج نمی زند. آیا با اسلام ، اسلام زدایی نمی کنیم؟
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 20:45
قبلا گفته بودم:
از گذشته تا به امروز آدمی به هر قیمتی به دنبال این است که زندگی خود را جوری بسازد که مورد پسند دیگران باشد و حال اینکه هرگزنمي‌توانيم كاملاً همه‌ را راضي كنيم، اما مي‌توانيم به راحتي خدا را راضي كنيم وخدا سریع الرضا است و غیر او کثیرالتوقع .
پاسخ
نویسنده یادداشت فوق 1397/08/08 - 20:47
و گفته شده بود که:
به راستي مقصر كيست؟ تو، من، او، شما، آنها... اينها همه حرف است كه گردنشان توان تحمل بار سنگين كلمه ي مسئوليت را ندارد و كسي نمي‌تواند بگويد به من هيچ ربطي ندارد و جوري برخورد كند كه انگار نه انگار!
هیچ کس متروک نیست و هرآن که توان و زمان دارد مسئول است و هرکه می خواهد باشد و باید پاسخگو باشد و این مسئولیت ها در یک مرحله بر اساس میزان کوشش ها است و در مرحله دیگر بر اساس نوع توانایی ها و در مرحله ای هم بر اساس سود بردن یا نبردن از نعمت ها است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 21:04
بلی رحمت خدا را کسی منکر نیست .تنها مونس دردمندان
هم اوست. اما در این کشور بجز 20 - 30 درصد از رحمت
بندگان خدا بی نصیبند. فرمایش رهبری درست است جامعه
ما شباهتی به جامعه اسلامی ندارد.
علیرغم فعالیت اقتصادی شرمنده اهل و عیال بودن درد 70 -
80 درصد جمعیت کشور است. سهم افراد هر روز از درآمد
سرانه ، کمتر کمتر می گردد عدم. تعادل اقتصادی همه توازن ها
را بر هم زده است و نارضایتی مردم را بیشتر کرده است.
مردم حتی برای عبادت روزانه نیز آرامش خیال کافی را ندارند.
فقر را من معلم بوجود نیاورده ام . من معلم حتی توان برون رفت
از فقر را ندارم. ما معلمان گدایی نمی کنیم با حفظ عزت و اعتبار
می خواهیم رفاه نسبی داشته باشیم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 21:11
با سلام و احترام ،
جناب آقای ادریسی ، برای پاسخگویی و تحمل نظرات از
حضرتعالی سپاسگزارم. خسته نباشید. اما بار دیگر از شما
می خواهم اوضاع فرهنگیان را به محضر مراجع بزرگوار
برسانید. ما که گوش شنوایی برای اتمام دردمندی خویش
نمی یابیم. نه کم ، نه زیاد ، در حد سایر کارمندان ، حق و
حقوق می خواهیم. قدرت خرید ما منفی است خصوصا
بازنشستگان محترم. عزت زیاد سپاس.
پاسخ + +1 0 --
پارسا 1397/08/08 - 11:36
همین هفته پیش حدودای ساعت ده رفته بودم بانک ملی، یک صندوق از 2 صندوق فعال بود و رئیس هم در حال انجام دادن کار مشتری بود و هر وقت فرصت می کرد پشت گیشه قرار می گرفت و مثل یک صندوق دار کار انجام می داد، مشتری ها اغلب پیرمرد و پیرزن بودند. به ساعت و قبض نوبتم نگاه کردم،نیم ساعت بود داخل بانک بودم، نگاهی به صندوق فعال انداختم،چهره صندوق دار اخم آلود و خسته بود که نشان از فشار کاری داشت.
هنوز به نوبتم خیلی مانده بود، برخاستم و نزد رئیس بانک رفتم، گفتم آقا لطفا صندوق دوم را هم فعال کنید، نیم ساعته توی این بانکم و کارها به کندی داره انجام می شه و هنوز کلی به نوبتم مانده است.گفت: جناب ، می بینید که من هم دارم کار انجام می دهم و بیکار نیستم، یک پیاده روی اربعین درست کرده اند، کار ما و مردم را لنگ کرده اند،چه کار می توانم انجام بدهم وقتی نامه می زنند که با مرخصی نیرو برای پیاده روی اربعین موافقت شود، موافقت کنید می شود اینی که می بینید موافقت نشود هم که ... .
...
پاسخ + +1 0 --
پارسا 1397/08/08 - 11:36
...
انتظار هر جواب داشتم به جز این را،حق با رئیس بانک بود و دهانم بسته شد.
این داستان نبود که برای تان نقل کردم، اهل غلو هم نیستم،بد نیست کمی داخل جامعه باشید تا بعضی از آسیب ها را از نزدیک لمس کنید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 11:44
احسنتم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 11:47
اینها مردم را برده فرض میکنند برادر
پاسخ + +1 0 --
داریوش 1397/08/08 - 12:15
گندم را دزدیده بودند صدای اعتراض ‌ها بلند شد ، نان بین مردم پخش کردند اعتراض‌ها خاموش شد!

‏این جماعت فقط به دنبال سیر کردن شکم خود هستند نه گرفتن حق ‌شان !

برتولتبرشت
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 12:22
و یا به دنبال ترویج عشق حسین "ع"
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/08/08 - 12:29
با سلام و احترام
از جناب آقای پورسلیمان که با سعۀ صدر نظرات را جهت ادامۀ بحث کتبی، درج می نمایند بی نهایت سپاسگزارم.
به امید پایداری شما و سایت با همیاری همکاران محترم و بزرگوار.
پاسخ
ناشناس 1397/08/08 - 12:32
جناب ادریسی بزرگوار لطفا رابطه بین بیت المال و اربعین رو هم توضیح بدید! تو هیچ کدوم از این روایات و احادیث نگفته که با پول بیت المال برید پیاده روی اربعین!
بسیاری از شهرداری های کلانشهر ها و استان داری ها و فرمانداری ها چندین ماه حقوق رفتگران و کارگران رو پرداخت نکرده اند اما با افتخار درباره موکب ها و خدمات رایگانشون به زائرین اربعین میگن! وزارت بهداشت و هلال احمر و ... درباره خدمات رایگان بهداشتی به زائرین میگن در صورتیکه همه از وضع بیماران و مشکل دارو مطلع هستن و وزیر میگه خودتون بمالید یا بمیرید!
لطفا رابطه بین حق الناس و اربعین رو هم توضیح بدید!
بسیاری از پرداخت کنندگان عوارض شهرداری و پرداخت کنندگان مالیات راضی به خرج کردن پولشان در راه اربعین نیستند
پاسخ + 0 0 --
کانال اکبر اعلمی 1397/08/08 - 12:58
پیاده روی #لاکچری جهانگیری و جمع دیگری از اعضای هیات دولت در نوآوری و بدعت جدید حکومتی تحت عنوان #راهپیمایی_اربعین_در_کربلا

✍️ایکاش بجای این ظاهرسازی ها، ریاکاری ها و عوامفریبی ها که مصداق بارز نوآوری در اعمال و اعتقادات دینی است و درحال تبدیل شدن به مناسک و شعائر دینی و محملی برای تفاخر می باشد، راه #اباعبدالله_الحسین(ع) که مبارزه با بدعت، خودکامگی، فساد، ظلم، تبعیض و تلاش برای احیای دین راستین حضرت #محمد(ص) و عدالت بود، در دستور کار حکومت قرار می گرفت و لااقل #میراث_خواران و مدعیان #اصلاحات و #اصلاح_طلبی در ترویج این بدعت نمی کوشیدند و ضمن دوری از هرگونه فساد، با مبارزه عملی با خودکامگان، مفسدین، ظالمین و غارتگران، رهرو راستین #حسین(ع) می شدند.
این است که امام علی(ع) فرمود؛
چهار عامل باعث شکست «دولت‌ها» می‌شود:
۱. ضایع کردن اصول و مسائل مهم؛
۲. سرگرم شدن به فروع و امور کم اهمیت؛
۳. به کار گماردن سفلگان و افراد دون پایه؛
۴. کنار گذاردن انسان‌های فاضل و پرمایه
#اصلاحات
پاسخ + 0 0 --
سوپر مخ کلاس دکتر 1397/08/08 - 13:54
خدا خیرت بده استاد.
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1397/08/08 - 13:28
حسین ع را کشتند؛ در ظاهر به خاطر اینکه به او تهمت زدند که از دین جدش خارج شده! یزید اما خوب می دانست که دستور داد تا سرسپردگانش او را زیر سم اسبان شان له کنند چون حسین ع در مقابل او و دنیای او و قبیله اش ایستاده بود.


حسین ع را کشتند؛ در حالیکه هر روز در نماز هایشان نام جدش را بر زبان داشتند و بر او درود می فرستادند.

حسین ع - سید المظلومان عالم - را به اسم فتنه گر کشتند؛ همان شیاطین پیغمبر نمایی که برای به یغما بردن بیت المال امت جدش لباس جدش را پوشیدند و دین جدش را به گروگان گرفتند؛ همان بوزینگان دین فروشی که بی شرمانه بر منبرهایشان از رحمانیت و رحیم بودن خدای جد حسین هم می گفتند.

حسین ع را کشتند؛ در حالیکه فتوای قتل او را شریح، فقیه، قاضی و حاکم شهر داده بودند.

حسین ع را کشتند - تنها به جرم اینکه تن به خفت بیعت با ابن مرجانه نداد.

در مظلومیت سید الشهدا همین بس که او را به نام دفاع از دین جدش کشتند. --دکتر سید محمد حسن حسینی
پاسخ + 0 0 --
Agent of Change 1397/08/08 - 13:30
* امام رضا (ع):
از دسیسه‌های منافقان شما را بر حذر می‌دارم ........
آنان که شما را با نیرنگ‌های متفاوت به گمراهی کشند ........
آنان که فزاینده بلایای مردمان‌اند ........ و نومیدکننده امید آنان .......
آنان که اگر ملامت کنند پرده‌دری کنند ........ و اگر داوری کنند اصرار ورزند ........
آنان که حق می‌گویند و در عمل برخلاف حق عمل می‌کنند .......
ای مسلمانان بدانید که آنان یاران شیطان‌اند و زبانه‌های آتش سوزان ... و بدانید که شیاطین زیان‌کاران‌اند ....
پاسخ + 0 0 --
سوپر مخ کلاس دکتر 1397/08/08 - 13:34
نمیدونم اینو کی گفته:

«بارِ زور» و «شعارِ بی شعور»!!!


برای هر ملّت ،،،
«بدترین بلا» ،،،
و «تلخ ترین ابتلا» ،،،
این است که ،،،
«اراذل و اوباش» ،،،
و «مُفسدانِ کلّاش» ،،،
با «حفظِ ظواهر» ،،،
ولی به صورتِ «طیّب و طاهر» ،،،
با «گفتارهای زیبنده» ،،،
و «شعار های فریبنده» ،،،
در «پوششِ دین» ،،،
و با «گویشِ آیین» ،،،
چون «ملیکه دیانت» ،،،
بر «اریکه قدرت» «بنشینند» ،،،
و «مدیرانی گُجسته» ،،،
و «امیرانی ناشایسته» را «برگزینند».!زشت ترین «کارِ سیاست» ،،،
و «ابتکارِ ریاست» ،،،
تحمیلِ «امیرانِ خودپسند» ،،،
به عنوان «مدیرانِ خردمند» ،،،
به مردم است. !!!
پاسخ + 0 0 --
سوپر مخ22 کلاس دکتر 1397/08/08 - 13:34
این «شیوه حکومت» ،،،
با این «ریوه حاکمیّت» ،،،
تنها در «جوامعِ کافته» ،،،
با مردمی «توسعه نیافته» ،،،
قابل پیاده شدن است. !!!


«شهروندانِ آگاه» ،،،
و «ورجاوندانِ فرگاه» ،،،
هرگز !!!
نه زیر «بارِ زور» می روند. ،،،
و نه فریبِ «شعارِ بی شعور» ،،،
را می خورند!!!
پاسخ + 0 0 --
حقی 1397/08/11 - 12:52
برگرفته از متن :

وحال که زیارت اربعین یکی از نشانه های دوست داشتن و اثبات زبانی و عملی و اظهار محبت است لذا به زیارت در اربعین باید رفت.

سوال: چند نفر از زائرین اربعین حاضرند بطور عملی مانند حضرت امام حسین(ع) در برابر ظلم وبیداد وتبعیض ونابرابری بایستند. وهزینه آنرا هم پرداخت کنند؟ وآیا پیروی عملی از حسین بن علی(ع) احتیاج به پیاده روی اربیعن دارد؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور