صدای معلم

" هدف غایی و نهایی آموزش ؛ پرورش ساختن انسان منتقد و شهروند مسئول و معتمد است "

الهیار ترکمن در طرح معلم تمام وقت به جای بی سواد خواندن و تحقیر " معلمان منتقد " پاسخ گوی حاجی بابایی باشد !

علی پورسلیمان/ مدیر صدای معلم

معلم تمام وقت و اتهام پراکنی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش

با توجه به سونامی بازنشستگی معلمان و کمبود معلم به تعداد 300 هزار نفر که از سال تحصیلی آینده تبعات برنامه ریزی غلط و سلیقه ای مدیران ناکارآمد این وزارتخانه از گذشته تا حال را به رخ همگان خواهد کشید می شد پیش بینی کرد که مقامات وزارت آموزش و پرورش و در راس آن علی الهیار ترکمن به تکاپو افتاده و بخواهند مسکنی برای گذار از وضعیت این موسسه ورشکسته بیابند .

حجم گزارش ها و یادداشت های انتقادی که در صدای معلم منتشر شده است شاید قابل مقایسه با هیچ رسانه دیگری نباشد .

به نظر می رسد راه حلی که این مقامات برای این " مساله " ابداع کرده اند بدترین و پر هزینه ترین روش برای عبور از بحران باشد و اجرای این طرح که اکنون به صورت مصوبه درآمده است "  کیفیت آموزش " در کلاس های پرجمعیت قبلی را به " صفر " خواهد رساند .

بسیار واضح و مبرهن است فرد و یا افرادی پشت میز نشین که تاکنون حتی 2 ساعت ابلاغ تدریس رسمی در کلاس های  متراکم مدارس دولتی را تجربه نکرده اند هضم این گونه شرایط و استرسی که به دانش آموز و معلم وارد می شود را درک نکنند .

معلم تمام وقت و اتهام پراکنی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش

هدف نهایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی افزایش " بهره وری " با قرائت منحصر به فرد خودش است .

البته فرمول ایشان فقط برای معلمان و در حوزه " کلاس " می گنجد اما کافی است که این مقام محترم وزارتی از طبقه خود بیرون آمده و به این پرسش پاسخ دهد که واقعا وجود دو دایره ستادی به نام های " دفتر وزارتی " و " مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی " که وظایف شان و ماهیت و کارکردشان در بسیاری از موارد با همدیگر " هم پوشانی " دارند اساسا چه معنایی جز اتلاف و پرت منابع را می تواند به ارمغان بیاورد ؟

و یا فلسفه وجودی معاونت پرورشی در ستاد تا سطوح پایین هرم متمرکز این وزارتخانه  در " خوانش های مدرن تعلیم و تربیت " که آموزش یک مقوله و هویت یکپارچه تعریف و تبیین شده و اساسا قابل تفکیک نیستند چه معنایی می تواند داشته باشد جز ملاحظات ایدئولوژیک و نیز تزویر و دورویی که هویت اکثر مسئولان ستادی این وزارتخانه را به اشغال خود درآورده است و  جرات بیان آن را نداشته و در برابر این پرسش ها هیچ پاسخی ندارند .

معلم تمام وقت و اتهام پراکنی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش

ممکن است برخی از نیروهای ستادی عنوان کنند که فرضا چند صد نفر هم از این رویکرد " کوچک سازی و بهره وری واقعی " آزاد  شدند ؛ اما مساله اصلی به قوت خود باقی خواهد ماند .

در پاسخ باید گفت که حتی اگر یک نیروی زاید و یا معطل که خروجی خاصی در سیستم ندارد اگر در جای " درست " قرار گیرد فی نفسه ارزشمند است هر چند باور نگارنده بر این است که  اصولا " مدیریت منابع انسانی " در آموزش و پرورش تعریف نشده است وگرنه در یک فرمول ساده ؛ نسبت  13 میلیون دانش آموز در برابر یک میلیون پرسنل که سهم هر کلاس درس 13 نفر می شود نه کلاس های متراکم باید به یک فرمول تعدیل شده نزدیک می شد .

مدعای این گزاره سخنانی است که بطحایی روز چهارشنبه سوم آبان ماه 97  در جمع شركت كنندگان در دوره آموزش تامين مدرس راهبران برنامه تعالي مديريت مدرسه در باشگاه فرهنگيان تهران ایراد کرده است : ( این جا )

" مدیریت مدرسه باید مهمترین نقش را در فرآیند مدیریت نظام آموزش و پرورش ما داشته باشد. چون همه شما موقعیت اداری دارید عرض می کنم امروز ما در کشورمان منطقه آموزش و پرورشی داریم که دو هزار و پانصد نفر هم دانش آموز دارد. کل منطقه دو هزار و پانصد دانش آموز دارد و فقط این دو هزار و پانصد دانش آموز یک اداره آموزش و پرورش دارد و چهل پنجاه نفر پرسنل در آنجا مشغول به کارند. این چهل پنجاه تا پرسنل نمی گذارد مدرسه نفس بکشد اجازه نمی دهد مدیریت مدرسه رشد پیدا کند ! "

" ... بنده در حوزه ستادی سه هزار نفر پرسنل دارم. در سطح ادارات کل آموزش و پرورش در هر استانی دو اداره کل داریم به غیر از کانون پرورشی فکری که یک شرکت دولتی است و اداره کل نوسازی داریم و اداره کل آموزش و پرورش استان. هفتصد و شصت منطقه آموزشی و قریب پنجاه هزار نفر پرسنل داریم. این را از زبان کسی می شنوید که سی و پنج سال در سیستم آموزشی بوده است.

در ایام وزارت آقای حاجی من در شورای آموزش عالی آموزش و پرورش بودم . بخشنامه ای خیلی به سختی تهیه شد ، بیست و شش مورد داشت. چقدر خون و خونریزی شد. چه آدم هایی کشته شدند ، چه آدم هایی ترک کردند، چه آدم هایی خودشان را زدند ، که وا مصیبتا وا اسلاما! بیست و شش مورد طی یک بخشنامه ای تفویض شد به استان و منطقه و مدرسه !

معلم تمام وقت و اتهام پراکنی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش

سه چهار سال بعد از آن که من در کمیته مستند سازی وزارت خانه مشغول به کار بودم آمدم از روی ذوق بررسی کردم تا ببینم آن بیست و شش مورد و هزینه سنگینی که برای آن اتفاق افتاد چقدر هنوز وجود دارد و دیدم از آن بیست و شش مورد، شانزده موردش به سر خانه اولش برگشته است !

فقط ده مورد از آن بیست و شش مورد باقی مانده بود !

به امید خداوند این اقدام را انجام خواهیم داد و این کارها جرات و جسارت می خواهد !"

در وهله اول به خودم انتقاد می کنم. بنابراین اگر صحبت از کاهش تمرکز و کوچک سازی سیستم اداری و چابک سازی سیستم اداری می شود نه به خاطر این که سی هزار نفر کم کنیم ، بیست هزار نفر کسر کنیم . بیست هزار را ضرب در دو میلیون تومان در ماه ضرب در دوازده ماه در سال  ...

نه ! خواسته این نیست ! تا زمانی که در سلسله مراتب و ساختار سازمانی یک چنین لایه قطوری داشته باشید اصلا مدرسه رشد نمی کند تا بتواند توانایی تصمیم گیری پیدا کند. مدرسه به بلوغ نمی رسد ! "

ماندن در وزارت و کنار آمدن با این نمایندگان برای به حداقل رساندن ریسک " استیضاح " شاید مهم ترین دغدغه و دکترین وزیر فعلی آموزش و پرورش باشد

شاید بهتر باشد وزیر آموزش و پرورش گزارشی از پیشرفت کار را در این موارد به اطلاع افکار عمومی برساند .

اما استدلال های الهیار ترکمن در خصوص منتقدان این مصوبه قابل تامل است .

" الهیار ترکمن در آخرین اظهار نظر و در واکنش به انتقادات وارده به طرح معلم تمام وقت که منتقدان بر این اعتقادند که این طرح یک طرح انحرافی است در گفت و گو با میزان می گوید :

 اگر بزرگواران این طرح را مطالعه کنند از زیر و بم آن آگاه می‌شوند. منتقدان به دنبال این هستند که اقتدار خود در فضای رسانه حوزه آموزش و پرورش را داشته باشند.

این طرح توسط وزارت آموزش و پرورش، وزیر آموزش و پرورش، شورای توسعه مدیریت و شورای حقوق و دستمزد تهیه شده است ؛ آیا امکان دارد این سه نهاد یک طرح انحرافی را تهیه کنند.

این گونه انتقادات غیر مستند، غیر علمی و غیر کارشناسی است. دوستان فقط به خاطر اینکه می‌خواهند عریضه خالی نباشد حرفی بزنند.

وی با بیان اینکه تمام کسانی که در حوزه آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند باید دغدغه‌ معلم را داشته باشند افزود: باید از ظرفیت‌های فرهنگیان درست استفاده کنیم که صرفه و صلاح معلمان تامین شود. هدف غایی و نهایی آموزش و پرورش معلم است که معلم تمام وقت در این راستا است.

معلم تمام وقت و اتهام پراکنی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش

آقای الهیار ترکمن قبل از جلوس بر صندلی معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش بیش از 23 سال  رئیس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه ای در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به عنوان یک " نهاد بالادستی " بوده است .

آیا ایشان که خودشان را  کارشناس و خبره در این حوزه می دانند از دو دهه قبل پیش بینی نمی کردند که زمانی وزارت آموزش و پرورش دچار بحران کمبود معلم خواهد شد و باید در این زمینه از قبل برنامه ریزی و مدیریت می کردند ؟

این فرمول شامل همه روسا ، مقامات و پشت میز نشینانی می شود که از ابتدا در این سیستم مدیریت و مسئولیت داشته اند .

پس می توان نتیجه گرفت که این افراد باید در برابر  ناکارآمدی سیستم و همه بحران های آن به جای آن که ژست " طلبکارانه " گرفته و منتقدان را بی سواد و ناآگاه  خطاب کنند در مورد عملکرد گذشته خویش پاسخ گو باشند .

طراحان این طرح عامدا و آگاهانه از روان شناسی اجتماعی جامعه در مورد نگرش مردم نسبت به حجم تعطیلات معلمان بهره جسته و با علم کردن نام " معلم تمام وقت " ضمن صحه گذاشتن ضمنی بر این تصورات و توهمات عوام فریبانه این پیام را به جامعه القا کرده و می کنند که  علت کمبود حقوق  معلمان نیمه وقت بودن و یا  پاره وقت بودن آنان است و این طرح می خواهد که معلم همانند سایر کارمندان تمام وقت باشد .

اساس این نگرش نگاه " کارمندی " به حرفه معلمی است .

در حالی که تعریف " معلم حرفه ای " با پیش فرض های این مقامات و حتی جامعه همخوانی ندارد هر چند این ایراد بر بسیاری از معلمان نیز وارد است که در این مدت نتوانسته و یا نخواسته اند ارزش افزوده " آموزش " را  در جامعه به نمایش گذارده و به دنبال نهادینه ساختن فرهنگ پرسشگری و مطالبه گری مسئولانه باشند .

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی تاکنون بر " کاملا داوطلبانه و اختیاری " بودن این مصوبه تاکید کرده است .

ظاهر این حرف درست و منطقی است .

اما اگر فرضا فردا همین آقایان با لابی و نفوذی که در سازمان برنامه و بودجه و ... دارند بندی را در لایحه رتبه بندی معلمان به تصویب برسانند که رتبه بندی شامل معلم تمام وقت می شود و... چه می توان کرد ؟

و اما نکته مهم تر که در این بحث ها مغفول مانده است فقدان اعتماد معلمان به این افراد ستادی و مقامات وزارتی و البته سایر مسئولان است .

وزارت آموزش و پرورش و سایر مسئولان تاکنون نسبت به انتقاد معلمان در مورد " افزایش 2 ساعت " کار معلمان در زمان وزارت علی اکبر پرورش پاسخی نداده اند . ( این جا )

معلم تمام وقت و اتهام پراکنی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش

انتظار این بود که پس از پایان جنگ مسئولان آن را به حالت قبلی برگردانند اما ظاهرا نه آنان پی گیر بودند و نه برای سال ها معلمان اعتراض جدی و قابل توجه نسبت به این " عمل غیرقانونی " داشتند و این " قانون نانوشته " بدون آن که در هیچ مرجع قانون گذاری به تصویب برسد به معلمان تحمیل شد .

این آزمونی برای اثبات صداقت مقامات فعلی وزارت آموزش و پرورش است .

ماجرای کاهش سختی کار معلمان و بازگشت آن هنوز فراموش نشده است .

جهت یادآوری به بخشی از گزارشی که در نشست پرسش و پاسخ من و آقای الهیار در دبیرستان البرز به مناسبت ارائه دستاورهای یک ساله بطحایی برگزار شده بود اشاره می کنم : ( این جا )

" آقای الهیار !

سیاست اصلی دولت خرید خدمات از بازار آزاد و توسعه مدارس غیردولتی است. شما و آقای بطحایی بارها اعلام کرده اید که  قیمت تمام شده خدمات آموزشی در بخش دولتی بیش از 3 برابر بخش خصوصی است. چرا شما این سیاست را دنبال نمی کنید ؟

چرا این را صریح و شفاف به جامعه و معلمان اعلام نمی کنید ؟

مطابق قوانین ؛ چهار گروه برای مستمری سقفی برایشان پیش بینی نشده است . پیشنهاد من به الهیار ترکمن و سایر مقامات و دست اندرکاران وزارت  بطحایی آن است که در اسرع وقت به جای تحقیر منتقدان که متاسفانه به یک فرهنگ غالب سازمانی در این وزارتخانه تبدیل شده است  به پرسش های این وزیر اسبق آموزش و پرورش که ژستی " طلبکارانه " گرفته پاسخ دهند  و منتظر نوشته ها و یا نقدهای بنده و سایر معلمان منتقد در مورد ایشان ننشینند

این 4 گروه عبارتند از :

قضات ، دیوان محاسبات کشور ، کادر سیاسی وزارت امور خارجه ، اعضای هیات علمی دانشگاه ها .

3 گروه اول " جایگاه حاکمیتی دارند .

گروه چهارم هم به روز و با توسل به " رانت " خودش را حاکمیتی کرده است .

وضعیت آموزش و پرورش و معلمان هم این وسط مشخص نیست !

برخی می گویند حاکمیتی است و بعضی دیگر غیرحاکمیتی .

نمی دانیم چه کاره ایم !

لابد با استفساریه ای بگیریم تا وضعیت مان مشخص شود .

معلم تمام وقت و اتهام پراکنی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش

آقالی الهیار !

معلمان در زمستان سال 85 جلوی مجلس جمع شدند ، اعتراض کردند و هزینه ها دادند برای این که " قانون مدیریت خدمات کشوری " که قبلا استرداد شده بود قانون شده و اجرا شود .

بابت تصویب آن خیلی ها هزینه دادند ...

خودتان می دانید و مستحضر هستید همه گروه ها و نهادها و وزارتخانه ها به نوعی سعی کردند خودشان را از شمول این قانون خارج کنند .

به نظر می رسد تنها گروهی که مانده اند ؛ " معلمان " هستند . بسیار واضح و مبرهن است فرد و یا افرادی پشت میز نشین که تاکنون حتی 2 ساعت ابلاغ تدریس رسمی در کلاس های  متراکم مدارس دولتی را تجربه نکرده اند هضم این گونه شرایط و استرسی که به دانش آموز و معلم وارد می شود را درک نکنند

همیتن قانون هم برای معلمان درست و کامل اجرا نمی شود .

" دیوان محاسباتی " که  در داخل خودش سقفی برای پرداخت مستمری ندارد آمده و  سختی کار من معلم را حذف کرده است !

چرا ؟

به بهانه های مختلف ...

و شما هم به عنوان معاون این وزارتخانه آمدید و دقیقا حرف آن ها را تحویل معلمان دادید بدون آن که کوچک ترین اعتراضی و یا کوچک ترین دفاع منطقی از معلمان بکنید که :

آقا !

در این شرایط سخت اقتصادی و با این وضعیت اصلا منطقی و عقلانی است که فرضا درصدی از حقوق معلمان را کم کنید ؟

( کاری به میزانش ندارم )

این کار اصولا با عقل سازگار است و به مصلحت بوده است ؟

و شما هم گفته اید این حکم ها و کسری ها را جبران می کنید .

آقای الهیار !

آیا شما در این زمینه و به خاطر عملکردتان خود را مدیون و وام دار معلمان نمی دانید ؟

آیا این دیوان محاسبات با آن وضعیتی که گفته شد حاضر است خود را حتی یک لحظه به جای " معلمان " بگذارد ؟ "

معلم تمام وقت و اتهام پراکنی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش

 پاسخ معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی :

دقیقا به نکات مهمی اشاره کردید .

مسائلی که دغدغه خیلی از کسانی است که در حوزه تعلیم و تربیت صاحب نظرند . فرمول ایشان فقط برای معلمان و در حوزه " کلاس " می گنجد اما کافی است که این مقام محترم وزارتی از طبقه خود بیرون آمده و به این پرسش پاسخ دهد که واقعا وجود دو دایره ستادی به نام های " دفتر وزارتی " و " مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی " که وظایف شان و ماهیت و کارکردشان در بسیاری از موارد با همدیگر " هم پوشانی " دارند اساسا چه معنایی جز اتلاف و پرت منابع را می تواند به ارمغان بیاورد ؟

این جور نیست که اصلا  این ها غفلت شده باشد و یا به آن ها توجه نشود .

من از سوال آخر شروع می کنم .

ببینید بحث سختی کار زمانی که در قانون استخدام کشوری بود درصدی بود که برای آموزش و پرورش 10 درصد مشخص شده بود .

وقتی که به قانون مدیریت خدمات کشوری تبدیل شد " امتیازی " شد .

در ماده 68 جزء 3 اگر اشتباه نکنم یک جایی گذاشته اند برای  کار در محیط های سخت و نامتعارف که مصادیق هم داشت و سقف باید 1000 امتیاز هم داشته باشد تا این کار انجام شود .

آن موقع گروهی که 10 درصد را در آموزش و پرورش می گرفتند معادای سازی کردند و 120 امتیاز برایشان برقرار شد و به آن ها ابلاغ شد .

سال بعد شورای توسعه مدیریت وقت یک مصوبه ای را برای آموزش و پرورش و همچنین سایر دستگاه های اجرایی گذراند که این سختی کار را به همه کارکنانشان تسری دهند .

این را آموزش و پرورش اجرا کرد .

کسی که 120 امتیاز را از قبل داشت 120 امتیاز مجدد گرفت شدن 240 امتیاز و کسی هم نداشت برایش 120 امتیاز برقرار شد .

سال 91 دیوان عدالت اداری ورود پیدا کرد و گفت آقای آموزش و پرورش راه را اشتباه رفته اید !

این مصوبه ای که اجرا کردید خلاف قانون است . و یا فلسفه وجودی معاونت پرورشی در ستاد تا سطوح پایین هرم متمرکز این وزارتخانه  در " خوانش های مدرن تعلیم و تربیت " که آموزش یک مقوله و هویت یکپارچه تعریف و تبیین شده و اساسا قابل تفکیک نیستند چه معنایی می تواند داشته باشد جز ملاحظات ایدئولوژیک و نیز تزویر و دورویی که هویت اکثر مسئولان ستادی این وزارتخانه را به اشغال خود درآورده است و  جرات بیان آن را نداشته و در برابر این پرسش ها هیچ پاسخی ندارند

به دنبال آن در مستشاری 1 و 3 دیوان محاسبات کشور موضوع مطرح شد .

آن جا هم تایید شد که  آقا راه را اشتباه رفته اید .

از 91 رفت تا 92 و 93 .

در سال 94 به محکمه تجدید نظر دیوان محاسبات رفت با وجود آن که مستشاری دیوان به شما اعلام کرد راه را اشتباه رفته اید اما چرا اقدامی نمی کنید ؟

محکمه تجدید نظر تایید کرد که اقدام آموزش و پرورش در این شکل از برقراری سختی کار اشتباه بوده است .

از دفتر وزیر گرفته تا دورترین نقاط کشور چه آن که آموزگار ابتدایی و چه آموزگار استثنایی است و چه آن که در نقاط محروم همه این 120 امتیاز را گرفته اند .

در چندین جا اجرای غیرقانونی این کار تایید شد تا این که در سال 96 برای 3 تا از مدیران کل استان ها حکم جلب صادر شد ... "

« صدای معلم : زمانی که این مصوبه ملغی شد چنین نوشت : ( این جا )

صدای معلم در نشست رسانه ای که در نمایشگاه ارائه دستاوردهای وزارت آموزش و پرورش و در دبیرستان البرز برگزار گردید اعتراض شدید خود را نسبت به کاهش فوق العاده سختی کار معلمان اعلام کرده بود .

در حالی که تعریف " معلم حرفه ای " با پیش فرض های این مقامات و حتی جامعه همخوانی ندارد هر چند این ایراد بر بسیاری از معلمان نیز وارد است که در این مدت نتوانسته و یا نخواسته اند ارزش افزوده " آموزش " را  در جامعه به نمایش گذارده و به دنبال نهادینه ساختن فرهنگ پرسشگری و مطالبه گری مسئولانه باشند  « علی الهیار ترکمن » در حال حاضر و در حالی بازگشت سختی کار معلمان را به تصویب شورای توسعه مدیریت احاله داده است که در نشست رسانه ای عنوان کرده بود که مستشاری 1 و 3 دیوان محاسبات کشور رای به حذف آن داده است .

معلمان از خود می پرسند چگونه یک مصوبه پس از سال ها " غیرقانونی " تلقی شده  و از حقوق معلمان کسر می شود و دوباره بدون هیچ گونه توضیحی بر می گردد ؟

الهیار ترکمن ابتدا در مورد طرح معلم تمام وقت چنین می گوید : ( این جا )

" ...رایزنی‌ها با سازمان امور اداری و استخدامی انجام‌ شده است و طرح نهایی به‌عنوان معلم تمام‌وقت در دو شورای حقوق و دستمزد و شورای توسعه مدیریت تصویب شد و کلیات آن این است که اگر یک فرهنگی 6 ساعت بیشتر از ساعت موظفی تدریس بکند به فوق‌العاده ویژه اش 25 درصد اضافه خواهد شد " .

اما بعدا می گوید :

" در بررسی که ابتدا برای طرح معلم تمام وقت داشتیم، افزایش 25 درصدی حق شغل و شاغل مطرح شد که پس از آن تصمیم گرفتیم آن را به 18 درصد افزایش فوق‌العاده ویژه تبدیل کنیم که رقم بیشتری را شامل می‌شود و با مساعدت شورای توسعه مدیریت و شورای حقوق و دستمزد توانستیم آن را به فوق العاده ویژه تبدیل کنیم که مبلغ ریالی و امتیازات بیشتری را در مقایسه با حق شغل و شاغل دارد."

و یا سخنان و قول های مکرر و خلف وعده ایشان در مورد پرداخت پاداش بازنشستگان و سایر مطالبات ...

آیا معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش بهتر نیست به جای تحقیر معلمان منتقد و یا بی سواد و غیرکارشناس خطاب کردن آنان به این نظرات و موضوعات پاسخ دهد ؟

معلم تمام وقت و اتهام پراکنی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش

« حمیدرضا حاج بابایی » رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس فعلی به تازگی در تسنیم گفته است :

" یکی از مشکلات آموزش و پرورش اعداد و ارقام است فکر می‌‌کنید بن‌بست فعلی از کجا ایجاد شد؟ سال 92 که بنده وزارت آموزش و پرورش را تحویل دادم فردی که وزیر آموزش و پرورش شد گفت، 150 هزار معلم مازاد داریم و در جایی دیگر خطاب به سازمان برنامه و بودجه گفت، 350  هزار نیروی مازاد داریم و آموزش و پرورش را می‌توان با 700 هزار نفر اداره کرد این نوع نگاه باعث شده در حال حاضر 194 هزار نفر کمبود معلم داشته باشیم، این چه نوع ارائه  آمار و ارقام است؟ "

 پیشنهاد من به الهیار ترکمن و سایر مقامات و دست اندرکاران وزارت  بطحایی آن است که در اسرع وقت به جای تحقیر منتقدان که متاسفانه به یک فرهنگ غالب سازمانی در این وزارتخانه تبدیل شده است  به پرسش های این وزیر اسبق آموزش و پرورش که ژستی " طلبکارانه " گرفته پاسخ دهند  و منتظر نوشته ها و یا نقدهای بنده و سایر معلمان منتقد در مورد ایشان ننشینند .

هر چند می دانم و مطمئن هستم که بطحایی و الهیار ترکمن و سایر ستادی ها وارد چالش با او نخواهند شد .

ماندن در وزارت و کنار آمدن با این نمایندگان برای به حداقل رساندن ریسک " استیضاح " شاید مهم ترین دغدغه و دکترین وزیر فعلی آموزش و پرورش باشد .

سه شنبه, 08 آبان 1397 19:40 خوانده شده: 971 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -3 --
احمد 1397/08/08 - 21:15
ننگ بر "نئولیبرالیسم " ؛ بخوانید "برده داری نوین"
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/08/09 - 10:49
سلام

آقای احمد

می شود رابطه بین "نئولیبرالیسم " و یادداشت من را شفاف و یا فکت توضیح دهید .


با تشکر .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
خاتمی 1397/08/09 - 18:15
عالی بود جناب پورسلیمان عزیز
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/17 - 12:36
چرا بیکارالدوله هایی که درادارات و و وزارتخانه و پزوهشکده و دفتر تالیف هستند برنمیگردند سر کلاس تا آموزش و پرورش از بحران عبور کند
پاسخ + +9 -2 --
ناشناس 1397/08/08 - 21:17
حاج بابایی اشکالاتی داشت . ازجمله آن تغییر شتابزده و بدون امکانات سیستم آموزشی و یا توجه به کمیت طرح ها و ... ولی خیلی خیلی بهتر از بقیه بوده است.
پاسخ + +8 -2 --
ناشناس 1397/08/08 - 21:49
دلایل کمبود معلم در آینده سونامی بازنشستگی نیست بلکه تعدد ادارات کل و نواحی و پست های زاید در این ادرات متعدد و همچنین تعدد نیروهای اجرایی در مدارس است. بطوریکه تعداد زیادی از معلمان با روابط و گاها ضوابط! از تدریس خارج شده اند مگر می شود یک سوم پرسنل وزارتخانه ای که ماموریت اصلی اش تدریس است، به کار اداری شاغل باشند!!
کار به جایی رسیده که پست هایی مثل سرپرست خوابگاه و کتابخانه و کانون ها و...که قاعدتا نیاز به نیروی دیپلم هم ندارند در اختیار معلمان فوق لیسانس است.
جناب پورسلیمان
سونامی بازنشستگی نداریم، بلکه سونامی فرار از تدریس داریم. سونامی سوء مدیریت و نابسامانی بخصوص در مدیریت نیروی انسانی داریم.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/08/09 - 21:52
سلام

دوست عزیز ناشناس

واژه ی " سونامی بازنشستگان " چیزی است که توسط خود مسئولان وزارت آموزش و پرورش بیان شده است .

نرخ متوسط بازنشستگی سالانه حدود 30 تا هزار نفر است اما از سال 1397 تا 1404 به دو برابر خواهد رسید .


البته برای مدیریت از تنها واژه ای که می توان استفاده کرد فقدان عقلانیت و سوء تدبیر و در یک کلمه " بحران " است .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/10 - 14:37
آقای پور سلیمان
با سلام وارادت
مطابق آمار رسمی جمعیت دانش آموزان کشور یازده میلیون و پانصدهزار نفر است و اگر به ازای هر بیست دانش آموز ، یک معلم داشته باشیم حدود ششصد هزار معلم مورد نیاز است.
به نظر شما مابقی پرسنل آ.پ که حدود ششصد هزار بقیه را شامل می شود به چه مشغولند؟!
پس نتیجه می گیریم که سونامی تعدد پست های اجرایی و الکی داریم.
پاسخ + +2 -5 --
ناشناس 1397/08/08 - 23:08
آقای پورسلیمان حاج بابایی روول کن.ازنجفی تون چه خبر؟ازبت توخالی ساخته شماودوستان اصلاح طلبتون.مردبودی می نوشتی که آدمی که پای شریک یک عمرزندگیش نموند،چطورمی خواست پای عهدش بامعلمان بمونه؟که البته پاش نموند.شماهمه تون سروته یه کرباسید.دروغگو،پرمدعا،توخالی
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/08/09 - 09:30
سلام

دوست عزیز ناشناس

1- چرا باید به قول شما آفای حاجی بابایی را ول کنیم ؟

مگر ایشان رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس و وزیر اسبق آموزش و پرورش نیستند ؟

و روزی نیست که در مورد آموزش و پرورش و معلمان اظهار نظر نکنند !


2- در این رسانه و در همان زمان از آقای نجفی انتقادات فراوانی شده است.

بنده هیچ گونه رابطه " مرید " و " مرادی " با هیچ مقامی ندارم .


3- ترجیح می دهیم وارد حوزه شخصی افراد نشویم .

چه آقای حاجی بابایی هم دو همسر دارد و.....


4- حرف آخر شما را نسبتا می پذیریم .

همه ما به نوعی و در درجاتی ماسکی بر چهره داریم و فیلم بازی می کنیم !


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/09 - 12:45
اولاعذرمیخوام.من تندنوشتم وشمابامتانت جواب دادین.شمابه عنوان اصحاب رسانه متاسفانه سیبل میشین.ولی جناب پورسلیمان ازین لحن بدترودریده ترالان دربطن جامعه فرهنگی داره زده میشه.امیدبه آینده صفرومشکلات ریزودرشت کار رو به جایی رسونده که اگه جرقه ای بخوره آتیشی میشه که جمع شدنی نیست.من درمدرسه ای هستم که اگریک تست روانی گرفته شود،قطعاآمارافسردگی دراون بالای 70درصده.همه درگیربدهی وضمانت وشغل سوم وچهارم هستند.آستانه تحریک درپایین ترین سطح وبچه های مظلوم قربانیان این مشکلات شده اند.باورکنیدحتی والدین هم حوصله پرسیدن وضع بچه شون یاگلایه وشکایت ازین وضع افتضاح روندارند.شان معلم درپایین ترین حدونگاه های مردم به این قشرترحم آمیز.حداقل انتظارازشمااینه فریادبزنید.که نمی زنیدومسائل دست چندم رواولویت قراردادین
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/08/11 - 11:43
سلام

دوست عزیز ناشناس

1- این تغییر موضع و یا چرخش ناگهانی برای من خیلی قابل فهم نیست .


2- در جامعه ای که فرهنگ عافیت طلبی حاکم باشد و قرار باشد معدودی کنش گر بوده و دائما هزینه بدهند و بقیه فقط نقش " تماشاچی " داشته باشند آن جامعه محکوم به دور باطل شکست و ناکامی بوده و هیچ گاه روی خوشی و سعادت نخواهد دید ....


3- خیلی نباید از این اعداد و ارقام تعجب کرد .

هنوز جامعه ما در ابتدای " راه " قرار دارد و مهم تر این که روشنفکران و گروه های مرجع اگر بتوان آن ها را مرجع نامید به نقش های خود عمل نمی کنند .


پایدار باشید .
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1397/08/09 - 00:00
عالی بود آقای پورسلیمان عزیز.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/08/09 - 21:53
درود بر شما

سپاسگزام .

پایدار باشید .
پاسخ + +8 -1 --
حسن درویشی 1397/08/09 - 00:05
در سیستم آموزش و پرورش و در نظر مسئولان این وزارت خانه معلمی کاری پیش پا افتاده و سهل و کار افرادی است که عرضه ی پیشرفت ندارند قبل از اینکه همکاران عزیزم از این گفته ی بنده ناراحت شوند به این سوالی که ممکن است بارها از همه ی ما شده باشد توجه کنیم : فلانی چه خبر چیکارا می کنی هنوز معلمی؟ هنوز تدریس می کنی؟ چه خبره بابا تو الان حداقل باید مدیری معاونی باشی دیگه .
فلانی
چندسال بعد شما اومده الان رئیس اداره شده فلانی هم معاون اداره اس تو چطور هنوز معلمی؟
متاسفانه این نگاه به معلمی وتدریس، رایج است بنده که تا الان نشنیده ام کسی حتی از دوستان اهل علم وادب و مثلا باسودمان هم بگوید : دمت گرم خدا خیرت بده کلاس و تدریس رو رها نکردی آفرین. کلا نگاه به کسی که طی سی سال معلم مانده این است که نتوانسته از کلاس خودش را نجات بدهد
چنین نگاهی به معلمی وتدریس باعث می شود نجات یافتگان از تدریس بدون داشتن درکی از کار تدریس وکلاس داری چنین طرح هایی بدهند و خیلی هم دانشمند مآبانه از این طرح ها دفاع کنند
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/08/09 - 21:55
سلام

آقای درویشی

با سخنان شما موافقم .


اما برای اصلاح این فرهنگ غلط سازمانی " معلمان " باید نقش اول را داشته باشند .


معلمان باید با قلم و اندیشه اقتدار و برتری خود را به رخ دیگران بکشند .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/10 - 12:54
پیشنهاد میکنم کاری به سیستم و حرف های الکی نداشته باشید. با افتخار وظیفه معلمی خود را ایفا کنید و در کنار آن به دنبال شغل دوم باشید.این را هم نگویید که شغل دوم در شان معلمان نیست الان نمایندگان و وزرا و اساتید و اطبا و...همگی شغل دوم و سوم دارند.
پاسخ + +1 -3 --
سیف222 1397/08/09 - 09:30
متاسفم که معلم شدم.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/08/09 - 14:27
فعلا درآمدشغل معلمی بخورونمیرهم نیست اگراین وضعیت ادامه پیدا کند سروکله ی عزرائیل را بربالین خود خواهیم دید یکی از خواسته های مهم مسئولان همین است
حتی درآن دنیا هم برایمان طرح تدریس معلم درآخرت یا دربهشت وجهنم را به صورت شبانه روزی وبا حقوق صلواتی به اجرا می گذارند
بااین کاردنیا وآخرت را باهم ازدست دادیم
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/08/09 - 21:56
سلام

آقای سیف

البته من افتخارم این است که معلم هستم و خواهم بود .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
معلمم در رسانه ها 1397/08/09 - 16:53
https://fararu.com/fa/news/378805/%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AF
پاسخ + +2 0 --
معلمم در رسانه ها 1397/08/09 - 16:55
اللهیااار را یکی نصیحت کنه. درباره حقوق معل خواهشا ساکت باشه خیلی بهتره و جای تشکر داره.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/08/09 - 21:57
سلام

متاسفانه نوعی بیماری ترییون زدگی به جای عملگرایی مثبت در اکثر مسئولان مشاهده می شود .


پایدار باشید .
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی 1397/08/10 - 00:23
به نکته خوبی اشاره کردین. تمام هم و غم بطحایی ماندن در وزارت و کنار آمدن با نمایندگان از ترس استیضاح است. و الا نه پولی داره و نه برنامه ای.
با تغیر وزیر هیچ اتفاقی نمی افتد. وزرا کاره ای نیستن. کل سیستم معیوبه.و نمی خواد واسه معلمان هزینه کنن.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/08/13 - 09:55
امروز کل سیستم معیوبی که گفتید فقط و فقط شخص آقای «روحانی» است که بودجه دستشه.
تو این 5 سال کی اتفاق افتاده که در لایحه بودجه دولت، کسی دست ببرد و بودجه آموزش و پرورش را کم کند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/10 - 14:35
من فقط عشقم است که زود بازنشست شوم وبروم پی کارم ،چون این قبری (اموزش وپرورش)که ما بالای ان گریه می کنیم توی ان مرده نیست
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/08/10 - 17:42
گل گفتی
مسئولان می دانند اگربازنشستگی پیش ازموعدرا اجرا کنند نیروی زیادی باقی نمی ماندبا توجه به این شرایط بهتر نیست فکری به حال معیشت معلم بکنند درآمد دولت هم چندبرابر شده است آیا این همه ظلم وفشار برمردم درست است
آیا از عاقبت این ظلم ها نمی ترسید تا چه زمانی قراراست گناه را به گردن دیگر کشورها بیندازید
واقعا فشاراقتصادی زیادی برقشر حقوق بکیر وضعیف جامعه وارد شده است
پاسخ + +1 0 --
morteza 1397/08/10 - 18:26
معمولا کسانی که در مدیریت کلاس درس ناتوان هستند. یا به پرورشی می روند .یا مدیر می شوند
پاسخ + +1 0 --
دبیر 1397/08/11 - 14:44
جناب پور سلیمان
مقاله ی خوبی بود. سپاس
پاسخ + 0 0 --
شهروند 1397/08/11 - 14:57
در شهرستان مسجدسلیمان پارسال بیش از 300نفر حق التدریس استخدام شدن.بیشترین استخدامی ها هم طائفه ظاهری نماینده شهر هستن وفامیل رییس اداره آپ شهر.بعد رییس اداره نماینده شهر هر جایی میرن میگن مااشتغالزایی کردیم.بعد زن معاون پرورشی دو خواهر معاون ابتدایی پسر معاون آموزشی پسر مسول کارگزینی وهر کدام چند سهمیه
استخدامی داشتن .بدون هیچگونه شایستگی.برخی لیسانس مهندسی دارن دارن عربی وقران درس میدن.خلاصه این هدیه بطحاییواللهیار به برخی نمایندگان مناطق است.تاکی این
فاجعه ادامه یابد .بیچاره دانش آموزان .بطحایی اگه احساس مسولیت
میکنی بیا مسجدسلیمان ببین چه فاجعه ای است
لعنت به کسانی که اینطور نابود کردن آقای
پورسلیمان خواهش میکنم یک سری به این شهر بزنید وگزارشی
تهیه کنید .فاجعه رخ داده.
پاسخ + 0 0 --
عضو هیات علمی 1397/08/11 - 15:02
اللهیار ترکمن اگر در ادعای خود مبنی بر اهتمام به صرفه جویی و افزایش بهره وری، صادق است، پاسخ دهد که وجود دو شاخه موازی فنی و حرفه ای و کاردانش و ده ها رشته تحصیلی موازی در سراسر کشور و نیز وجود تشکیلات عریض و طویل برای هر شاخه چه معنایی حز اتلاف منابع دارد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/11 - 16:46
مگه خودشون چه سوادی دارند؟غلط زیادی است اگه بگن معلمها بیسوادن یا تحقیرکنن.مگه خودشون چی اند اصلا؟که تکیه برصندلی ومقامهایی زده اتدکه ماهانه هرنفرشون به اندازه 50تا معلم حقوق برای خودشون بریدند.؟؟خودشون چه سواددارندازآدمهای اصلی تا رده پایین ترهاشون.معلمین سوادوتحصیل خاص را دیدندوبا کسب تجربه انرا به جوهره خلاقیت وابتکاروکارامدترازسوادکتب تبدیل کرده اندکه درواقعیت جوابگواست.انهم که معلمین عزیزبعداز29سال خدمت نصف شبانه روزشان را درحال برنامه ریزی اقتصادی خانه وایاب ذهاب اندکه مطمینم بندگان خدا دایما ازهمه مغازه های محله وفامیل پول قرض میکننداگه معلم حقیراست علت آن به حقیربودن خودشان برمیگرددبا این حقوق دادن ها وتبعیض هاشون بین کارمندان.من نمیدونم چرا معلم برای شون اهمیت نداره درحقوق .به اندازه ی یک سرایداریا نگهبان بیسوادیک دانشگاه .که تا صبح فقط چایی مینوشندوبرجی 5/500/000میگیرند.من دیدم افرادرا میگم .بعدمعلم 2/500000یا نهایت 3000000.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/11 - 16:59
طرح حاج بابایی اشکال نداشت.معلمینی که ازحالابه بعدجذب شوندبا شیوه های نوین وکتب جدیدمسلط به آن ومهارت هاهستندنتایج طرح بهترخواهدشد.یک طرح ازموقعی بخواهدبین اولیاو شیوه مهارت تدریس آن بین معلمین وشاگردان جابیفتدو جابازکندخداقل یک نسل باید ازآن عبورکنندتا آن طرح جا بازکندالان میبینیم طرح حاج بابایی ازاین به بعد جوابگوست پس اشکال ازحاجی وطرح اونیست این یک روندطبیعی دراجرای هرطرحی است شما میبینید الان پدرها میتوانندریاضیات جدید به بچه هاشون بگوینداما دراوایل نمیدانستندچون خودان پدرها دوره را گذرانده اندپس طرح بنظرمن جا افتاده وازاین به بعد نتایجش پربارتراست روی نسل جدید.انشالله
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/08/13 - 04:10
جناب ناشناس خیلی دلت خوشه
هنوز معضل افزوده شدن پایه ششم به مقطع ابتدایی حل نشده لطفا منصفانه تر قضاوت کنید هیچ وزیرآ.پ ی ازابتدای انقلاب تاکنون برای این سیستم کاری انجام نداده است
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/08/12 - 14:13
.:
مقایسه‌ای بین درآمد معلمان ایران و سایرکشورها

زوم: معلم نان ندارد... معلم نان ندارد و وقتی معترض می‌شود هم زندانی می‌شود.

وضعیت اسفبار معلمان ایران با این مقایسه آشکارتر می‌شود: درآمد سالانه یک معلم در آلمان حدود ۶۶ هزاردلار در سال، در کانادا ۶۳ هزار دلار در سال، در لوکزامبورگ ۶۸ هزاردلار در سال، در اسپانیا ۳۴ هزار دلار در سال و در ترکیه ۲۷ هزار دلار در سال است. در ایران درآمد معلمان - با افزایش حقوق که روحانی ادعا می‌کند - بالغ بر ۲۶ میلیون تومان در سال است که با دلار ۴۲۰۰ تومانی جهانگیری می‌شود ۶۱۹۰ دلار در سال و بر اساس نرخ دلار در بازار آزاد سالانه ۱۶۰۰ دلار می‌شود.

https://bit.ly/2J4vHEE

لینک یوتیوب برنامه:
https://bit.ly/2OZ9xZT

#زوم #معلمان #حقوق_معلمان
#تحصن_معلمان

https://www.instagram.com/tv/BpAQ_f8A90Z/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1hapgakgobjqi

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدارس سمپاد ( تیزهوشان) به کدام گزینه نزدیک تر است؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور