چاپ کردن این صفحه

" متولی امور بیمه ای و بازنشستگی معلمان آموزش و پرورش استثنایی کشور کدام بخش وزارتخانه است و چرا معلمان بی پناه را بین ادارات کل و صندوق های بازنشستگی پاسکاری می کنند ؟ "

معلمان بازنشسته آموزش و پرورش استثنایی کشور بی پناه تر از همیشه !

امیر اسماعیلی/ فعال فرهنگی ورسانه ای

 مشکل بازنشستگی معلمان بازنشسته آموزش و پرورش استثنایی کشور در حالی تعدادی از معلمان آموزش و پرورش استثنایی خوشحال از این که بهترین سال های عمرشان را در خدمت به نوآموزان و دانش آموزان معصوم استثنایی سپری نموده و توانسته اند دین خودشان را به این عزیزان ادا و به بازنشستگی نائل شوند که بی برنامگی وزارت آموزش و پرورش و سازمان مربوطه (آموزش وپرورش استثنایی کشور) در پیش بینی اعتبار مربوط به کسورات  ناشی از سنوات ارفاقی موضوع تبصره (۵) ماده واحده قانون تشکیل سازمان آموزش و پرورش استثنایی به حساب سازمان بازنشستگی کشوری ،این حلاوت و شیرینی سی ساله خدمت را بر ایشان  تلخ نموده و با مشکلات فراوانی مواجه نموده است .


مشکلاتی از قبیل :
 1- عدم پرداخت کسورات ناشی از سنوات ارفاقی که بخشی از این خواسته قانونی معلمان استثنایی مربوط به سال های قبلی می باشد که پرداخت آن در تعهد دولت بوده  و سازمان بازنشستگی بر مبنای دریافتی معلمان در همان سال ها مبادرت به محاسبه و دریافت حق باز نشستگی می نموده است که مبلغ درخواستی با تاخیراتی توسط دولت تامین و پرداخت می شده است .

2- طبق اطلاعات واصله در سال جاری و بر مبنای همان محاسبات قبلی مبلغ (187.000.000.000) یکصدو هشتاد و هفت میلیارد ریال توسط وزارت آموزش و پرورش بابت پرداخت کسورات سنوات ارفاقی باز نشستگی معلمان استثنایی سراسر کشور تخصیص و به حساب ادارات کل استان ها پرداخت شده است که  تقریبا یک سوم مبلغ مورد نظر سازمان باز نشستگی کشور مطابق محاسبه آن سازمان می باشد ؛ بنابراین سازمان مربوطه (باز نشستگی) به معلمان اعلام نموده است شرط صدور حکم بازنشستگی تسویه کامل بدهی می باشد در غیر این صورت به هیچ عنوان حکم باز نشستگی صادر نخواهد شد .

از طرف دیگر پیچ و خم اداری تامین اعتبارات و تخصیص نهایی آن توسط سازمان برنامه و بودجه و خزانه کشور ، ماه ها زمان بر خواهد بود تا این کسورات از طریق دولت  آن هم به به شرط اراده همگانی و گشایش اعتبار پرداخت گردد و این یعنی له شدن معلمان مشمول در زیر مشکلات اقتصادی ، بنابراین معلمان این بخش چاره ای ندارند به جز پرداخت مبلغ درخواستی سازمان باز نشستگی کشوری به هر شیوه ای ولو فروش خانه یا خودروی زیر پا و...برای تسویه کسورات با هدف برقراری احکام باز نشستگی چرا که  تامین این مبلغ که مبلفی  حدود سی میلیون تومان برای هر فرد باز نشسته خواهد بود به صورت شخصی آن هم در شرایط کنونی به هیچ وجه امکان پذیر نمی باشد .

حال سئوال معلمان این حوزه از آموزش و پرورش که طبیعتا به دلیل دشواری کار مشمول سختی کار و نیز سنوات ارفاقی گردیده اند این است  که:
* متولی امور بیمه ای و بازنشستگی  معلمان آموزش و پرورش استثنایی کشور کدام بخش وزارتخانه است و چرا معلمان بی پناه را بین ادارات کل و صندوق های بازنشستگی پاسکاری می کنند  ؟
دلیل این همه قصور چیست ؟

مگر فراموش کرده اید سال قبل معلمان باز نشسته این بخش را که به مدت 6 ماه از دریافت حکم باز نشستگی محروم بودند و به سختی امرار معاش می کردند؟

مشکل بازنشستگی معلمان بازنشسته آموزش و پرورش استثنایی کشور

* بعد از سی سال خدمت صادقانه و حقوق و مزایایی که فرادستان خود واقفند به این که کفاف معیشت جاری را نیز نداده و نمی دهد ،مبلغ مورد تقاضای سازمان باز نشستگی چگونه واز چه محلی باید تامین گردد؟

آیا برای فرادستان شرم آور نخواهد بود معلمی ماشین  زیر پای خود را برای تامین کسورات بیمه بازنشستگی اش به فروش برساند یا با هزاران دوندگی وام 18درصد دریافت نماید برای پرداخت هزینه ای که در تعهد دولت بوده است؟


* آیا با این شرایط و رها کردن معلمان  سخت کوش عرصه تعلیم و تربیت انگیزه ای برای خدمت در این حوزه باقی خواهد ماند ؟ یقینا خیر و از سال های آینده با تقاضای سونامی وار معلمان استثنایی برای انتقالی به آموزش و پرورش عادی مواجه خواهید شد .

مشکل بازنشستگی معلمان بازنشسته آموزش و پرورش استثنایی کشور
در پایان ضمن انتظار پاسخگویی مسئولان سازمان آموزش و پرورش استثنایی و معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت متبوع  پیشنهاد می شود چنانچه فرادستان قادر به برطرف نمودن مشکلات سنوات ارفاقی نیستند که شواهد مربوط به مشکلات ذکر شده ، عدم توانایی مسئولان در تامین و پرداخت ضریب 2/1، انتقال نیافتن سوابق بیمه ای از تامین اجتماعی به صندوق بازنشستگی مربوط به همکارانی که به اشتباه سال هایی از این صندوق استفاده نموده اند و به عنوان یک ابر چالش دیگر به مشکلات برخی معلمان استثنایی اضافه خواهد شد نشان دهنده این واقعیت است با هدف کاهش مشکلات معلمان آموزش وپرورش استثنایی ، لایحه ای تنظیم شود که در آن سنوات ارفاقی از احکام معلمان استثنایی حذف و به جای آن امتیازات سختی کار افزایش یابد و به نظر می رسد با اراده ای که در تیم اقتصادی دولت و شخص وزیر برای صرفه جویی در آموزش و پرورش قرار دارد به سرعت با این پیشنهاد موافقت خواهد شد.

مشکل بازنشستگی معلمان بازنشسته آموزش و پرورش استثنایی کشور


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مشکل بازنشستگی معلمان بازنشسته آموزش و پرورش استثنایی کشور

شنبه, 19 آبان 1397 00:42 خوانده شده: 1670 دفعه

در همین زمینه بخوانید: