صدای معلم

" اگر ما هم مجلس ( پارلمان ) فرهنگیان داشتیم نتایج ارزیابی شما غیر از این بود ؟ "

مرغ " معلم تمام وقت " فقط یک پا دارد !

مینو امامی/ همکار صدای معلم

معلم تمام وقت و لجبازی مسئولان وزارت آموزش و پرورش

داستان ضرب المثل مرغ ایشان یک پا دارد :

روزی بود ، روزگاری بود . در یکی از روزها دوستان ملانصر الدین با عجله در خانه ملا را زدند و به او گفتند : حاکم شهر عوض شده و حاکم جدیدی آمده . ملا گفت : حاکم عوض شده که شده به من چه ؟
دوستانش گفتند ، یعنی چه ؟ این چه حرفی است ؟ باید هر چه زودتر هدیه ای تهیه کنی و برای حاکم جدید ببری .

ملا گفت : آها ، حال فهمیدم پس من باید هدیه ای تهیه کنم و ببرم پیش حاکم جدید تا اگر فردا برای شما گرفتاری پیش آمد ، واسطه بشوم و از حاکم بخواهم کمک تان کند.

دوستانش گفتند : بله همین طور است . ملا گفت : این وسط به من چه می رسد ؟ دوستانش گفتند : بابا تو ریش سفیدی ، تو بزرگی . یکی از دوستان ملا ، گفت : ناراحت نباش ، هدیه را خودمان تهیه می کنیم . یک مرغ چاق و گُنده می پزیم تا تو فردا آن را به خانه حاکم ببری . ملا گفت : دو تا بپزید . یکی هم برای من و زن و بچه ام . چون من باید فردا ریش گِرو بگذارم ، آنها قبول کردند و فردا با دو مرغ بریان به خانه ملا آمدند . ملا یک مرغ را به زنش داد و مرغ بریان دیگر را در سینی گذاشت تا نزد حاکم ببرد. در راه اِشتهای ملا تحریک شد و سرپوش سینی را برداشت و یکی از پاهای مرغ را کَند و خورد و دوباره روی آن را پوشاند و نزد حاکم برد. حاکم سرپوش را برداشت تا کمی مرغ بخورد. دید که ای دل غافل. مرغ ملا یک پا دارد. سئوال کرد چرا مرغ بریان یک پا دارد؟ ملا گفت : مرغ های خوب شهر ما یک پا دارند. حاکم فهمید که ملا بسیار زرنگ و باهوش است و به او گفت : ناهار میهمان ما باشید از آن به بعد هر کسی که روی حرف نادرست خود پافشاری کند می گویند : مرغ ایشان یک پا دارد. (1)

این همه سازمان و انجمن و دبیران و معلمان از غیرممکن بودن هر نوع افزایش ساعت تدریس آن هم با شرایط موجود، فریاد برمی آورند اما شما مسئولین همۀ آنها را ندید گرفته و حرمت و منزلت و اعتبار آنان را هیچ می شمارید.

معلم تمام وقت و لجبازی مسئولان وزارت آموزش و پرورش

شما ما را یعنی اصلی ترین عنصر سازمان را هیچ می شمارید و محلی از اِعراب برایمان قائل نیستید ، یعنی اگر ما هم مجلس ( پارلمان ) فرهنگیان داشتیم نتایج ارزیابی شما غیر از این بود ؟

اصلا پیشنهاد می دهم برای هر رکن آموزش و پرورش یک مجلس تخصصی تشکیل شود شاید آن زمان دیده شوند و فریادشان شنیده شود! تا حال برای اجرای هیچ طرحی با ما مشورت نکرده اید و نظرسنجی ننموده اید، هر چند معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش معتقد است :

نظرسنجی‌ها نشان داده است که رضایت از اجرای طرح معلم تمام وقت حداکثری است، منتهی مراتب کدام نظرسنجی و کدام جامعه آماری و.........کسی چیزی متوجه نشد!

معلم تمام وقت و لجبازی مسئولان وزارت آموزش و پرورش

شما اگر نگران پرداخت به موقع حق التدریس معلمان و دبیران هستید، آن را در حکم حقوقی شان به طور موقت تا زمانی که معلم آن را اختیار می کند ،ثبت کنید تا هر ماه مرتب همانند حقوق و همراه آن پرداخت شود.

شما اگر نگران شغل دوم معلمان هستید در جریان بررسی و تصویب بودجه سال 98 صدای خودتان را در مجلس بلند کنید.

معلم تمام وقت و لجبازی مسئولان وزارت آموزش و پرورش  آنچه را که هنگام پذیرش وزارت می بایست فریاد می زدید حال برای مقابله با طرح استیضاح ، با قوت و رسایی هر چه بیشتر در مجلس فریاد کنید. ما هرگز لقمه را از پشت سر به دهان نمی گذاریم. صاف و صادقانه و با صراحت عمل و گفتار حرکت کنید تا ولی نعمتی تان بر همگان اثبات شود.

نظام آموزشی کشور به اندازۀ کافی فرساینده و نومید کننده هست و جذابیت معنوی و مادی خود را از دست داده است و حتی اعتبار و منزلت نیم قرن پیش را ندارد ! پس به جای روبه روی معلمان و دبیران قرار گرفتن و ایجاد شکاف مضاعف مابین خودتان با زیر مجموعه تان ، باور کنید که مرغ دو پا دارد و نادرستی طرح و اثرات زیانبار آن را اعتراف کنید.

جلوی ضرر را از هر جا بگیرید منفعت است. به جای پیمودن راه خطا و هزینه کرد کلی سرمایه و انرژی و زمان برای طرحی که هیچ نوع عایدی مفید و ارزنده نخواهد داشت ، گزینه های دیگری را برای جبران کمبود معلم امتحان کنید. قبلا نیز عرض کردم بهترین ، مطلوب ترین و کوتاه ترین راهی که کلی از مشکلات آموزش و پرورش را حل خواهد کرد جذب دبیر به طور داوطلبی از بین فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد همین سال یعنی 97 از دانشگاه های سراسری کشور است.

چرا به آزمونِ معقول ترین راه نمی پردازید و 80 – 90 درصد فرهنگیان را علیه خود صف آرایی می کنید ؟!
راه برگشت برای آموزش و پرورش شکست محسوب نخواهد شد بلکه استحکام باور خردمندی وزارت آموزش و پرورش خواهد بود.

باور کنید تمامی مرغ ها دو پا دارند پس روی حرف نادرست خود پافشاری نکنید.

1) بیتوته - مجموعه دنیای ضرب المثل .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

معلم تمام وقت و لجبازی مسئولان وزارت آموزش و پرورش

پنج شنبه, 01 آذر 1397 22:56 خوانده شده: 1447 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -2 --
حسن درویشی 1397/09/02 - 05:34
سلام بر سرکار خانم امامی بزرگوار بنده هم از مخالفان طرح معلم تمام وقت هستم وهمینطور مخالف بیش از بیست و دو ساعت تدریس دبیران
اما یک سوال از طرف طراحان طرح معلم با سی ساعت تدریس طرح می شود که اگر به خاطر بی کیفیت شدن تدریس و فرسوده شدن معلم در این طرح مخالف طرح معلم تمام وقت یا همان سی ساعت تدریس هستیم پس چرا همین الان کسی با اضافه کاری معلمان مخالفت نمی کند؟ همین الان هم هستند دبیرانی که سی ساعت ویا حتی سی و پنج ساعت تدریس دارند پس یعنی این عزیزان هم این ساعات اضافی را بدون کیفیت تدریس می کنند؟
طراحان این طرح استدلالشان این است که همین الان هم معلمانی هستند که شش هفت ساعت اضافه تدریس دارند و دبیرانی هم که این ساعات را ندارند به علت نبودن اضافه تدریس در رشته ی مورد تدریس شان است وتعداد دبیرانی که در صورت بودن اضافه کار آن را نپذیرند کم است
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/02 - 11:24
سلام
همکار بزرگوار ، آنان دارند خطای کارکردی خود را با این گفته پوشش می دهند. حق التدریس و یا شغل دوم دبیران ، به چه لحاظ صورت می گیرد ؟ زیاده خواهی و یا عدم تأمین ؟ در نظر پائین نیز اشاره کرده ام، تدریس اضافی معلم برای حل مشکلات زندگی او ، ناشی از عدم حمایت مالی وزیر و دولت از معلمان است. شما اگر امروز با سابقه خدمت بالای 25 سال 6 - 8 میلیون تومان درآمد داشته باشید قدرمسلم دنبال فعالیت اضافه نمی روید. هر دو چبری است تحمیلی از سوی مسئولان . فکر می کنم هر معلمی علاقمند مطالعه آزاد و یا ایجاد خلاقیت هایی در امر تدریس است اما خستگی و دلزدگی مانع این کارکرد مفید است. آنان فقط گفتۀ خود را می خواهند موجه نشان دهند. تشکر
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/09/02 - 12:43
با فرمایش آقای درویشی موافقم
من هم از همکاران درمورد این طرح سوال کردم همه موافق بودند تا معلم دنبال پولی اندک باشد چیزی درست نخواهد شد
برای هرتغییر باید نگاه ها را تغییر دادوگرنه هرتلاشی بیهوده خواهد بود تغییرنگاه هم کارسختی است
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/02 - 14:00
سلام
اصل اختیار و اجبار ، وجه تمایز پذیرش و یا عدم پذیرش
اضافه تدریس است. آقایان بیشتر از خانم ها اضافه تدریس دارند چون نان آور منزل اند.در شرایط اختیاری
چون با میل شخصی بر اساس نیاز و یا عدم نیاز، تدریس می نمائید هر وقت خسته یا بیمار شدید می توانید فعل اختیار را پایان بخشید، اما اگر اجباری باشد این میل از بین رفته و به دلیل اجباری بودن و عدم اجازه برای حذف آن ، خستگی شما چندین برابر می گردد و فرساینده است.
کسی دنبال پول اندک نیست ، من هم همانند شما فرهنگی هستم و حق تأمین بهترین شرایط زندگی را دارم . منتهی مراتب مسئولان راه درست را طی نمی کنند. تصور نمی کنم در هیچ کشوری ، بدون افزایش تولید ، افزایش درآمد ممکن باشد و گرنه درآمد سرانه آنان بجای افزایش ، مرتب کاهش می یافت.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/09/02 - 18:52
سلام
وقتی از طرح های اختیاری کم مزد استقبال بالایی صورت می گیرد تکلیف طرح های اجباری روشن است این اضافه کارها رفاهی به دنبال ندارد اگر داشت معلم این همه ناله نمی کرد سرکار خانم امامی نمی دانم چرا شما انگشت اشاره ی خود را به سمت مسئولان می گیرید مسئولان را آ.پ وآ.ع خانواده ها تربیت می کنند نقص های مسئولان به نقص های این سیستم ها مربوط می شود
که اگر اصلاح نشوند دویست سال دیگر هم بگذرد مسئولان درست نخواهند شد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/02 - 22:21
سلام
جناب شهاب ،
واقعیت آن است که هر کس باید به اصلاح خود بپردازد. همه منتظر تغییر در دیگری و یا در جامعه هستند. ابتدا ما خویشتن خویش را که در وادی زندگی گم کرده ایم پیدا کنیم. من به عنوان یک دبیر طی 25 سال خذمت خود هرگز یادم نمی آید به دانش آموزانم آموزش خلاف داده باشم که رند باشند و زیر میزی بگیرند و اختلاس کنند و....
تصور نمی کنم شما و هیچ همکار دیگری نیز چنین نکرده اند. پس از متهم کردن آموزش و پرورش اجتناب ورزیم. بلی یک مسئول اگر قانون را دور می زند و فعالیت مفیدی در حل و فصل امور سازمان ندارد خودش مقصر است نه من و شما.
استقبال از طرح های کم مزد هم شاید به دلیل نبودن هیچ نوع طرح مزد بالایی در آموزش و پرورش است.
ظرفیت ها ، نیازها و خواسته های افراد متفاوت است و قانون کلی وجود ندارد. نمی توان انتظار داشت همه شبیه هم عمل نمایند. تک سبب بینی هم علت العلل
نیست. در یک پدیده چندین متغیر اثرگذار است و نمی توان فقط طرح کم مزد را آسیب اصلی قلمداد کرد.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/09/03 - 07:02
سلام خانم امامی
درمورد آموزش ندادن زیر میزی گرفتن واختلاس درآ.پ باید عرض کنم این آموزش ها به طور غیرمستقیم صورت گرفته است معلمی که تن به کارکم مزد می دهد وحق خودرا مطالبه نمی کند دو نوع دانش آموز پرورش خواهد داد طلم پذیر وظالم مدیرمدرسه ای که پول از اولیا می گیرد ودست از این کارنمی کشد قطعا ظلم ودزدی را آموزش خواهد دادمعلمی که دربرابر این کارمدیرسکوت می کند وبرای مدیر شدن لحظه شماری می کندبارفتارخود چه آموزشی به دانش آموزان وخانواده ی آنها خواهد داد؟و... پس خودمان را مبرا ندانیم دانش آموزان ازماتوقع دارند که به آن ها آموزش های عملی مبارزه باظلم وفساد بدهیم وآموزش های مافقط تئوری نباشد
با این نجابت وسکوت خود نه تنها به کشور وفرزندان این مملکت خدمت نمی کنیم بلکه به آن ها خیانت هم می کنیم
درپایان با ابتدای سخن شما موافقم هرکس باید از خود شروع کند ومنتظر دیگران نباشدامید که نسبت به آموزش های غیرمستقیم وعملی بسیارتاثیرگذارخود بی تفاوت نباشیم وحرکتی مناسب انجام دهیم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/03 - 10:12
سلام جناب آقای شهاب ،
بله خیلی از رفتارها حاصل برنامه پنهان آموزش و پرورش است
که قبلا در این خصوص مطلب نوشته ام اگر به خاطر دارید.
برخلاف روانشناسان که به اصلاح فردی و برخلاف جامعه شناسی
که به اصلاح جامعه معتقد است ، بنده به اصلاح همه جانبه و هم زمان
هر دو اعتقاد دارم. انسانهای تک ساحتی و یا تک بعدی اصولا تک
سبب بین هستند من سعی می کنم چقدر موفقم نمی دانم که چندین
متغییر را در پدیده های طبیعی و آنورمال دخیل بدانم. ما معلمان خصوصا
در این سایت به دلیل تخصصی بودن آن ، شدیدا روی مسایل محدود
زوم کرده ایم و همین روی قضاوت های ما عمیقا اثر گذاشته است.
یکی از مهمترین منابع فرهنگ سازی آموزش و پرورش و خصوصا
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/03 - 10:20
معلمان هستند لذا ما وقتی اوضاع معیشتی خود را فریاد می زنیم
از خواب رفتگی فرهنگ و ارزشها و هنجارها هم باید سخن بگوییم.
این رسالت ما معلمان است و صد البته وجه تمایز ما با کارگران و
پرستاران و نیروهای انتظامی است. من و شما می بایست روی
برنامه های پنهان و یا تاثیرپذیری های ناهنجار و نامطلوب تمرکز
کنیم و ارزش سازی کنیم.
من معتقد نیستم که امروز نجابت و وقار معلم مانع دسترسی او
به حق و حقوق و یا انجام واقعی رسالت اوست. در قبال خودباختگی
می خواهم بگویم ما دچار شغل باختگی شده ایم اما شرایط هر دو
یکی است. در واقع بعد انقلاب عدم اعتماد نظام سیاسی در انتقال
مفاهیم به دانش آموزان ، باعث شده است که معلمی را چنان در هم
بکوبند که او فرصت آزادی عمل و گفتار خود را در کلاس درس از
دست بدهد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/03 - 10:25
قدرت معلم در انتقال دانش و مفاهیم و یا به قولی شستشوی مغزی
بی نهایت زیاد است و ترس از همین قدرت ، به محصور نگه داشته
شدن معلمان انجامیده شده است. برای همین دبیران پرورشی خلق
شده اند تا نماینده ی نظام سیاسی در مدارس باشند. معلمان زیادی از
آنان می ترسند و این ترس یعنی حاکمیت سکوت.
بنده از ناله ی معلمان فقط برای معاش زندگی ناخرسندم. بلی اوضاع
زندگی ما خراب است ، چرایش ایجاب واقعیت ها نیست بلکه مصلحت هاست.
سپاس
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/09/03 - 13:14
سلام سرکارخانم امامی
من پاسخ خود را در جملات اولیه شما گرفتم که شما هم معتقد به آموزش های غیر مستقیم سیستم آموزشی کشورهستید
امیدوارم فرهنگیان محترم بدانند وظیفه ی سنگینی برعهده دارند واگربه این رویه ادامه دهند جامعه به سمت تباهی بیشتر خواهد رفت وفرهنگیان هم دربه وجودآمدن این تباهی ها سهیم هستند از امروز بهتر از دست ازخیلی کارها برداریم وخیلی از کارهای نکرده را انجام دهیم
موید باشید
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/09/03 - 14:21
بهتراست
پاسخ + +1 0 --
دبیر م 1397/09/02 - 06:07
آفرین بر شما و این مقاله بجایتان سرکار خانم امامی همکار گرامی
براستی مثل نون شب واجبه تاسیس سازمان نظام معمی و پارلمان فرهنگیان و انجمن صنفی فراگیر و آزاد در نقد و اعتراص