صدای معلم

" تضاد و تناقض برخورد و عمل مسئولان نسبت به تحصیلات عالی در آموزش و پرورش ، هم ارزش تحصیل علم را با هر نوع انگیزۀ فردی و یا اجتماعی ، از بین می برد و هم نارضایتی شغلی را افزایش می دهد "

تداوم تبعیض بین حقوق و مزایای شاغلان در آموزش و پرورش

مینو امامی/ همکار صدای معلم

تداوم تبعیض بین حقوق و مزایای شاغلان در آموزش و پرورش

تعداد قوانین نادرست و یا ناعادلانه در آموزش و پرورش کم نیست. یکی از این موارد دریافت حقوق فرهنگیان کارشناسی و بالاتر در حد و اندازۀ دیپلم و فوق دیپلم است. این همسان سازی حقوق که تقریبا اوایل دهه 80 صورت گرفت شاید به دلیل اجرای عدالت بود و یا رساندن همگی به سطحی یکسان ، اما متأسفانه باعث از بین رفتن انگیزۀ افراد برای ادامۀ تحصیل گردید و احساس بی عدالتی در آنان تقویت شد. هر چند تحصیلات عالی اصولا برای افزایش درک و فهم اجتماعی صورت می گیرد اما اهداف ضمنی آن : چون افزایش سطح درآمد ، موقعیت شغلی ، منزلت اجتماعی ، کسب احترام و وجهۀ اجتماعی را نیز نمی توان منکر شد.

تلاش هر فرد زیباترین برش از ابعاد زندگی اوست. هر فرد مختار است با ارادۀ خود در چارچوب قوانین جامعه ، در جنبه های مثبت و مفید یا منفی و مضرّ ، هم برای خود و دیگر افراد و هم برای جامعه ، فعالیت نماید. این فعالیت حدود 7 سالگی آغاز و تا مراحلی از سن ادامه دارد. عده ای با دست یازیدن به اولین و یا کوچک ترین قلۀ رفیع تلاش ، توقف کرده و به همان اندازه فعالیت راضی می گردند ، اما برخی توان و عطش و یا هوس و حرص بیشتری برای پیمودن قله های موفقیت دارند که ادامه تحصیلات دانشگاهی تا دکتری و بالاتر یکی از مدخل های رشد و تعالی اندیشه و خرد برای آنان و جامعه است. تلاش آنان چه با اهداف فردی و چه اجتماعی ، به نفع کل افراد جامعه است و در نمایش فاکتورهای توسعه آموزش و سطح سواد در کشور و جهان ، عمل می نماید.

حتی آنانی که در اولین قلۀ تلاش زندگی خود ، تسلیم موقعیت شغلی و شرایط زندگی فعلی خود شده اند اعم از فوق دیپلم تا کارشناسی ، نیز با سختی و مشقت بی خوابی ها و محرومیت از روال عادی زندگی چون همراهی خویشاوندان در مهمانی ها ، تماشای تلویزیون ، سفر ، حتی گاه لذت غذا خوردن با اعضای خانواده و.... آشنا هستند. دانش آموزی در دبیرستان نمونه داشتم که مادرش در جلسات اولیا با معلمان از من می خواست تا دخترش را نصیحت کنم که مرتب استحمام کند، شدت رقابت و تلاش جهت نیل به هدف برتر تا این حد ما را مقهور خویش می سازد که فرد نظافت فردی را نیز قربانی افراد متعالی خویش می سازد. او تصور می کرد با استحمام کردن زمان برای رقابت را از دست می دهد. پس جامعه موظف است با توجه به تعداد قله های فتح شده توسط افراد کوشاتر و توانمندتر ، بدانها حقوق و مزایای بیشتری قائل شود.

در آیه نهم سوره الزمر آمده است :
( قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُولُو الْأَلْبَابِ)
ترجمه : " آيا كسانى كه مى‏ دانند و كسانى كه نمى‏ دانند يكسانند تنها خردمندانند كه پندپذيرند."
در اصل این آیه دو وجه ارزشمند را به زیبایی نقل می کند:
1) تفاوت دانایان و نادانان ، که باید جامعه به نسبت عادلانه ای مابین آنها ارزش گذاری کند.
2) پند پذیری خردمندان ، لابد جامعه ما خردمند کمتر دارد که گوش شنوایی برای پندپذیری نیست !

بحث تفاوت ها در علم روانشناسی یک مقولۀ تفکیک و تمیز معانی است چون تفاوت های بهرۀ هوشی ، هیجاناتی همانند ترس و خشم و .... و در علم جامعه شناسی بابی است برای تفسیر تبعیض و نابرابری و بی عدالتی در بخش های گوناگون جامعه اعم از اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی. هر دو در این مَقال برای ما کاربرد دارد. نمی توان برای انسانها با درجۀ متفاوت سعی و کوشش ، حقی یکسان قائل شد، چون همین تفاوتها عامل اصلی حرکت افراد رو به جلوست و نوع و میزان انگیزه ها و انگیزش های آنان را همین تفاوتها مرزبندی می کند.

برای آنانی که در آموزش و پرورش این مراتب را طی نموده و تا درجات عالی تحصیل کرده اند ، دو ظلم و تبعیض آشکار تحمیل می گردد :
1) به آنان ظلم می شود چون همسطح افراد پایین تر از تحصیلات خود ، حقوق و مزایا دریافت می کنند.
2) به آنان ظلم می شود چون همسطح سایر شاغلان در دیگر وزارتخانه ها برای زحمات خود حقوق و مزایا دریافت نمی کنند.

تداوم تبعیض بین حقوق و مزایای شاغلان در آموزش و پرورش

حال وظیفۀ قانونگذاران است که این موضوع را مدنظر خویش قرار دهند و عدالت اجتماعی را در قبال شاغلین وزارت آموزش و پرورش با درجۀ تحصیلات بالای کارشناسی تا دکتری ، هم در درون وزارتخانه و هم در مقایسه با سایر وزارتخانه ها، به جا آورند. بهتر است هم تکلیف مطلوب و نامطلوب ، لازم و غیرلازم بودن تحصیلات بیشتر از کارشناسی در آموزش و پرورش کشور ، یک بار برای همیشه واکاوی شود و هم تفاوت دریافتی شاغلان وزارت آموزش و پرورش با هر عنوان و درجه ای اما با تحصیلات بیشتر ، عادلانه از نو تنظیم و به مورد اجرا در آید.

تضاد و تناقض برخورد و عمل مسئولان نسبت به تحصیلات عالی در آموزش و پرورش ، هم ارزش تحصیل علم را با هر نوع انگیزۀ فردی و یا اجتماعی ، از بین می برد و هم نارضایتی شغلی را افزایش می دهد.

انتظار می رود رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و همچنین رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی ، با اولویت و اهمیت دادن به این موضوع جهت بررسی و اتخاذ تصمیم مناسب ، شوق و ذوق شاغلان با مدارک بالاتر از کارشناسی را ایجاد ، تقویت و ترمیم نمایند. آرزوها و آمال نخبگان آموزش و پرورش را بر باد ندهیم و گرنه دیری نخواهد پایید که در آن افراد با تحصیلات کارشناسی بالاتر نخواهیم داشت لذا تعلیم و تربیت لَنگ تر از امروز حرکت خواهد کرد. اگر بنای عدالت در هر سطح و جایگاهی درست نهاده نشود ، دیوار بی عدالتی و تبعیض و نارضایتی تا ثریا همچنان کج مدار خواهد بود.


به قول مولوی :
سبزوار است این جهانِ کج مدار
ما چو بُوبَکریم در وی خوار و زار


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

تداوم تبعیض بین حقوق و مزایای شاغلان در آموزش و پرورش

دوشنبه, 05 آذر 1397 16:49 خوانده شده: 1417 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
تبعیض 1397/09/05 - 17:17
سلام خسته نباشید اجرکم عندالله
وقتی رییس کمسیون آموزش عوض شد واقای عارف اومد ما خیلی خوشحال شدیم ولی تابه حال از ایشون هیچ تحرکی نمی بینیم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/05 - 18:22
جناب هیچوقت تا مدیر یا مسول جدیدی جایگزین نشده و فعالیت
خود را آغاز نکرده خوشحال نشوید. از همه چیز دلزده می شوید.
مگر نمی دانید همگی در یک مکتب تعلیم دیده اند ؟!!!! غیر این
باشد باید تعجب کرد . همگی سروته یک کرباسند. آنان فقط
دارند بازی بشین و پاشو می کنند. منتهی کودکان نازنین بر زمین
می نشینند و پا می شوند اما حضرات روی مبل و صندلی های شیک
و مدرن که جلویش میزی به طویلی بی کفایتی شان است.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/09/05 - 20:42
خدا ازشون نگذره انشاا...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/06 - 07:52
سلام
شرایط نامساعد در جامعه ما منوط به اشخاص اصلاح نمی شود ، با تغییرات ساختاری و سازمانی احتمال رفرم ممکن می گردد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/05 - 18:30
سلام
با پوزش اصلاح می کنم :
که فرد نظافت فردی را نیز قربانی اهداف متعالی خویش می سازد.
پاسخ + +7 0 --
دبیر صف اول آموزش 1397/09/05 - 18:41
سلام ودست مریزاد. معلمی با مدرک دکتری هستم که حقوق دریافتی ام دومیلیون ونیم است که البته در آستانه بازنشستگی و تمام پایه و گروهها را گرفته ام نمی دانم دیگران در مورد معلم دکتری چه فکری می کنند اما در صنف و همنوعان وزارت آموزش و پرورش هم در حق مااجحاف می شود یعنی در سال های اخیر به بهانه عدالت در پرداختها به کسانی که تازه استخدام شده اندو حقوقشان کمتر است درصد بیشتری اضافه می شود و به کسانی امثال بنده که تعداد آنها کم نیستند در صد کمتری اضافه می شود ... در ضمن از دانشگاه دولتی و با معدل بالا مدرک گرفته ام چرا باید حقوق من از همکلاسی ام که استخدام وزارت علوم شده کمتر باشد ؟ این پرسش ذهنی همیشه مرا رنج می دهد که گناه من چیست که در آموزش و پرورش زودتر استخدام شده ام
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/06 - 07:49
سلام
در شرایط تبعیض ، جسارتا هرگز پاسخی برای سئوال خود نمی یابید و تا شرایط تغییر نکرده آن تبعیض تداوم دارد.موفق باشید.
پاسخ + +1 0 --
معلم 1397/09/05 - 20:01
سر کار خانم امامی دیگه هیچ چیز در این مملکت سر جای خودش نیست از وقتی که مدرک گرفتن پولی شده نه انگیزه ای برای ادامه تحصیل هست و نه ایجاد می کند گیرم که وقت بگذاری با این تورم لجام گسیخته هزینه رفت وآمد وتهیه کتاب و سایر هزینه ها مدرک بگیری اولا شایسته سالاری از این مملکت رخت بر بسته ثانیا مبلغ چشم گیری به حکم حقوقی شما افزوده نمی شود و ثالثا خود برنامه و بودجه در جریان گرفتن این مدارک آبدوغ خیاری هست ضمنا همکارانی که صرفا برای دل خود در دانشگاههای معتبر ادامه تحصیل می دهند مساله اش فرق می کند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/06 - 07:47
سلام
تعریف عدالت از مولای متقین :

قرار گرفتن هر چیز در سر جای خود.

در شایسته سالاری این همه بی نظمی حاکم نمی باشد. چون به حساب دو دو تا و رابطۀ علت و معلولی عمل می کنند. شایسته سالاری با تعریف عدالت نیز در ارتباط است. تشکر
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/09/06 - 01:08
سلام
معلمی هستم با مدرک کارشناسی ارشد ریاضی و 20 سال سابقه خدمت مشکل من مشابه بودن حقوق همکار تازه استخدامم که می دانم چقدر مشکلات دارد و یا همکار دیپلمم با من نیست مشکل بنده نا هماهنگی حقوق من با سایر کارمندان دولت است نظام هماهنگ پرداخت قرار نبود درون سازمانی اجرا شود قرار بود تفاوت ما را با سایر کارمندان بکاهد
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/09/06 - 06:19
درود برناشناس محترم با این سطح تفکرعالی
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/06 - 07:43
سلام
جناب اگر حقوق شما با سایر کارمندان همسان سازی شود خود به خود با مدارک پایین تر از خودتان نیز،فاصله
خواهید گرفت. احساسی برخورد می کنید. تفاوت سطح مدرک در استخدام برای چیست ؟ هیچ می دانید چنددر صد افراد، موقعیت مدیریت در سازمانهای دیگر را دارند اما به دلیل داشتن لیسانس ، امتیاز مدیریت به فردی با مدرک بالاتر و جوانتر از او می رسد ؟
یکی از مؤلفه های استخدام برای مراتب شغلی گوناگون ، مدرک تحصیلی است. ملت ایران را همین عاطفه های مادرانه فلج کرده است. سپاس.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/06 - 07:48
پدیدۀ کردانیسم و مدارک جعلی برای کدام نیات بوجود آمده است ؟!
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/09/06 - 15:24
در ایران ما شوربختانه دور زدن قانون و رشوه دادن وگرفتن زرنگی فرض شده است نمونه اش قانون منع بکارگیری بازنشستگان دنبال تبصره سازی هستند برای گرفتن حقوق های نجومی و متاسفانه دریافت من از قانون این است که چوبی است بر سر طبقات ضعیف جامعه .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/06 - 18:49
سلام
اساس وضع قانون در هر بُعد، تأمین آرامش و امنیت
در جامعه است. قانون باید یکسان اجرا شود و بدون
غرض ورزی و یا جانبداری وضع و اجرا شود. و گر نه
قانون نامیده نمی شود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/07 - 11:39
اگر نمی توانند حقوق درست کنند و نمی توانند تبعیض ها از بین ببرند حداقل خانواده فرهنگیان بیمه عمر قابل ملاحظه و همچنین بیمه تکمیلی خوب کنند تا همه بیمارستانها ان را بپذیرند ، رفته بودم بیمارستان گفت شبی دو میلیون تومان فقط هزینه یک تخت برای یک شب است واین مبلغ حتی از حقوق یک ماه ما هم بیشتر است و این غیراز ویزیت دکتر و دارو و عکس و ازمایش های گوناگون است که برای یک هفته بستری شدن سر به فلک می کشد .
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/09/07 - 13:36
می توانند نگوییم نمی توانند ولی نمی خواهند
درکشورجهان سوم درآمدمثقال مثقال هزینه خروارخروار
برای زندگی بایدنجومی بگیربودوبس
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/08 - 21:51
سلام
متأسفانه هیچکدام در اولویت انجام نیست. تصور می کنم
در شرایط گرانی فعلی و عدم وجود بیمه تکمیلی ، خیلی
از دردها بدون درمان مانده است. ضرر اصلی را خود مسئولان و جامعه خواهد کرد چون فردا معلمِ کلاس بیمار و نحیف و نزار خواهد بود و بیماری اعضای خانواده اش ،
هوش و حواس برای معلم باقی نخواهد گذاشت و جمعیت درمانده بیشتر خواهد شد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/09 - 01:08
سرکار خانم امامی با سلام
من اگر وزیر بودم 4 کار را انجام می دادم
1. لایحه رتبه بندی را سریع ابلاغ و اجرا می کردم
2. مشکل بیمه تکمیلی را بسرعت حل می کردم.
3. تمام نیرو های باز نشسته ستاد را محترمانه از خدمت معاف می کردم و به هیچ کس اجازه خدمت بیش از 35 نمی دادم.
4. از هیچ نیروی غیر فرهنگی در ستاد استفاده نمی کردم. برای نمونه خانم مهاجرانی و اقای غلامرضا کریمی و جناب اللهیار وغیره که معلم نیستند را کنار می زدم و از همکاران فرهنگی استفاده می کردم زیرا معتقدم به اندازه کافی معلم توانمند داریم.
یعنی قدر معلمانم را می دانستم و در عمل ثابت می کردم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/09 - 11:23
سلام
امیدوارم وزیر شوید . منتهی ناشناسید چگونه به مصداق
این سخن ، شما را نقد کنم؟!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/10 - 01:49
خواهرم من یک معلم ساده هستم. من را نقد نکنید. کلامم را نقد فرمایید.
اعتماد به نفس معلمان کم شده است.
وزرای آموزش و پرورش باید از نیروهای داخل استفاده کنند تا صاحبان اصلی فرهنگ مشکلاتش را حل و فصل کنند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/10 - 09:49
سلام
جناب ناشناس شما را نقد نکردم,
گفتید : من اگر وزیر بودم..........
آنوقت را عرض کردم. چون مثلا
بنده، هیچگاه نمی گویم اگر وزیر
بودم اما انتظارات جامعه فرهنگیان
و خواسته های آنان را مطرح می سازم.
من هم معلمی ساده ام که بدان
راضی ام و هم بدان افتخار می کنم. تشکر
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/09/08 - 14:11
با سلام
معلمی هستم با مدرک لیسانس, فوق لیسانس, و دکتری در یک گرایش و دارای مقالات و چندین کتاب.
در رشته ی تحصیلی خود متخصص هستم. هر جا کار کرده ام از مدیران از نظر تحصیلات بالاتر بوده ام. از نظر مدیران نه تنها این مساله مزیت نیست بلکه تا اسمی از ما می اید و بحث حقوق یا مسولیت می شود کلی انگ می زنند و صغری کبری می چینند. تا سال 88 به ما حق همترازی می دادند که از آن سال تا حالا این امتیاز نیز قطع شده است.
البته قابلیتها و مزایایی اثبات شده ای هم دارم که هیچ یک ار اعضای شورای معاونین وزارت خانه و حتی خود وزیر ندارد. بهر حال از سرکار خانم امامی ممنونم که این مقاله را نوشتند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/08 - 16:17
سلام
واقعا برای شرایط موجود متاسفم . ارزش زر ، زرگر داند،
متاسفم که زرگر حاذق و ماهر و کاردان نداریم.
کاش بیشتر از این از دستم برمی آمد. باز فکر کنم شاید
بتوانم بهیتر و بیشتر از این نیز عمل کنم. باز متاسفم و برای
لطف تان سپاس. در ضمن امیدوارم مطالبه در این خصوص در
این سایت و سایر فرصت ها استمرار داشته باشد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/08 - 16:31
بهتر صحیح است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/08 - 18:00
سرکار خانم امامی با سلام
من اگر وزیر بودم 3 کار را انجام می دادم
1. لایحه رتبه بندی را سریع ابلاغ و اجرا می کردم
2. مشکل بیمه تکمیلی را بسرعت حل می کردم.
3. تمام نیرو های باز نشسته ستاد را محترمانه از خدمت معاف می کردم و به هیچ کس اجازه خدمت بیش از 35 نمی دادم.
4. هیچ نیروی غیر فرهنگی را در هیچ جایی دارد ستاد در تمامی حوزه ها نمی کردم.
یعنی قدر معلمانم را می دانستم و در عمل ثابت می کردم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/08 - 21:45
سلام ناشناس محترم ،
سه مورد شد 4 مورد. اگر بخواهید بشمارید باور کنید
باز موارد دیگر بر روی زمین بلاتکلیف سالهاست که مانده
است. بنده چون بازنشسته هستم همه موارد را لازم الاجرا
می بینم و اولویت بندی ندارم. سپاس
پاسخ + 0 0 --
اسد 1397/09/09 - 02:01
در آموزش وپرورش باید دنبال شغل دوم بود وگنه
بعد از سی سال باید با کفن قرضی بمیریم .وما هم در سر کار همان بلا که دولت بر سر ما می آورد بر سر بچه وکلاس درس می آوریم تا عدالت اجرا بشود هر چند وجدان اجاز نمی دهد ولی چاره نیس
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/09 - 11:39
سلام
تا شغل دوم چه ماهیتی داشته باشد ؟ برخی مشاغل دوم
شغل معلمی را تحت االشعاع منفی قرار می دهد و متاسفانه
اکثرا چنین است.
امیدوارم هیچ معلمی انتقام تلخکامی های خود را از دانش آموزان
مظلوم ، با قصور و یا کم کاری ، عملی نسازند.
مسولین هیچ چاره ای ندارند بجز اصلاح ساختار حقوق تمامی
شاغلینی که زیر و یا نزدیک خط فقر ، دریافتی دارند.
به امید درمان تمامی دردهای اجتماعی.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/09/11 - 21:25
سرکار خانم امامی
با سلام و احترام
در برنامه زنده و پر بیننده حالا خورشید مورخ 11 آذر ماه 97 خانم فاطمه مهاجرانی رییس سازمان استعدادهای درخشان به دروغ و جسارت فراوان اعلام کرد که دارای 2 مدرک دکترا از دانشگاه های خارج و داخل کشور است. در صورتیکه خانم مهاجرانی دارای مدرک فوق لیسانس مهندسی هستند. البته شاید در یک رشته غیر مرتبط دانشجوی دکتری دانشگاه ازاد باشند.
با توجه به اینکه در سفر به موسکو ایشان با آقای اللهیار هم سفر بودند بعنوان یک همکاراز شما خواهش دارم برای اینکه مسولین محترم وزارتخانه به دروغ و بخصوص جلوی دوربین تلویزیون آن هم در برنامه های پر مخاطب دروغ نگویند در مورد مدرک تحصیلی ایشان جستجو کنید و با بررسی فیلم مورد نظر و ادعای دروغ ایشان حقیقت را برای همه آشکار نمایید. در صورت اثبات دروغ گویی خانم مهاجرانی باید ضمن عذر خواهی از کلیه معلمان استعفا دهد.
با تشکر

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور