صدای معلم

خیلی خوب است که وزیر و مشاورانی که این حرفهای آوانگارد را در دهن وزیر می گذارند، در باره کتاب آموزش قرآن 140 صفحه ای و هدیه های آسمانی 110 صفحه ای کلاس سوم ابتدایی هم اظهار نظر کنند. آیا این همه صرف و نحو عربی، منطبق با مدل مورد نظر وزیر برای آموزش مهارتهای زندگی است؟

آقای وزیر ! دبستان فوجی ژاپن و اورستد دانمارک را رها کن!

شیرزاد عبداللهی

نظام آموزشی ژاپن و دانمارک و چیدمان کلاس ها و پوپولیسم بطحایی

اینکه فضای سبز . حتی نوع گیاهان بر سرعت و شدت یادگیری تاثیرگذار می‌گذارد... حرفهای درستی است . این که در کشورهایی مانند ژاپن و  برخی کشورهای اروپایی به سمت مدرسه بدون دیوار می روند یا در کلاس درس برخی دروس بچه ها روی زمین می نشینند درست است. به جای چیدمان سنتی دانش آموزان در کلاس های درس اگر از چیدمانهای جدید مثل چیدمان  نعل اسبی و ... استفاده کنیم مسلما بهتر است. کسی هم با کلاس های پر از اسباب بازی در دبستانها و یا استفاده از رنگهای شاد مخالف نیست.

نظام آموزشی ژاپن و دانمارک و چیدمان کلاس ها و پوپولیسم بطحایی

بحث ناقص وزیر در باره  فضای آموزشی دبستان فوجی ژاپن و  دبیرستان اورستد جیمنازیوم دانمارک آن هم با اطلاعاتی کسب شده از یک ویدئوی بنیاد....  بدون نام بردن از این مدارس و منبع  اطلاعات در یک جلسه عمومی اخلاقی نبود.

بر خلاف القای، وزیر میز و صندلی و نیمکت از مدارس جدید حذف نشده. کلاس فاقد نیمکت و صندلی فقط مخصوص برخی از  درس ها است. حتی در یک مدل آزمایشی دانش آموزان برای نشستن  در کلاس ،  از مبل تا قالیچه و کوسن و صندلی پیک نیکی و ... بر حسب علاقه خود استفاده می کنند.

نظام آموزشی ژاپن و دانمارک و چیدمان کلاس ها و پوپولیسم بطحایی

در کلاس های معمولی غرب طراحی صندلی دسته دار دانش آموزی به گونه ای است که اگر کنارهم قرار گیرند تبدیل به میز مشترک می شوند.

مساله معماری فضاهای آموزشی ما ، این مسایل پست مدرنیستی و البته درست نیست. کسی که نان ندارد بخورد در باره نوع دسر  و پیش غذا بحث نمی کند.

ما در مساله فضای آموزشی درگیر مسایل بسیار ابتدایی هستیم. دانش آموز ما در دبستان حین بازی زیر آوار دیوار مدرسه دفن می شود. یک سوم مدارس ما مخروبه و غیر ایمن هستند. وزیر رفته سراغ مدرسه فوجی که حتی در ژاپن هم غیرعادی است! مدرسه مدرن فضای سبز دارد. چمن ورزشی دارد. سالن نهار خوری دارد. باغچه برای کار تجربی دارد. سالن رقص دارد. سالن موزیک دارد. سالن کامپیوتر دارد. کلاس ها متناسب با نوع درس طراحی و تجهیز شده اند. آشنایی با اینها خوب است اما طرح اینها چه ربطی به وظایف وزیر و مدیران زیردست او دارد؟

نظام آموزشی ژاپن و دانمارک و چیدمان کلاس ها و پوپولیسم بطحایی

در کلاسی با 35 متر فضا و 35 دانش آموز چگونه بچه ها را نیم دایره ای بچینیم؟ دانش آموزان چه مدت روی موزاییک های سرد دوام می آورند؟ دانش آموزان برای نوشتن باید روی زمین دراز بکشند و فضای کافی وجود ندارد. معلم چگونه نظم را برقرار کند. اصلا میز و نیمکت ها را برای ساعت بعد یا روز بعد کجا بگذارند؟ آموزش مهارت های زندگی چه ربطی به نشستن روی زمین دارد؟ البته تاکید روی نشستن روی زمین احتمالا  یک راه فرار برای وزیر است که اگر بگویند حرفهایت تقلید  از غرب و فلان بنیاد است ، حوزه های علمیه  را به رخ بکشد و بگوید منظورم بازگشت به خویش بود! برای اینکه دوستان وزارتی  بحث را منحرف نکنند اضافه می کنم که بحث موافقت و مخالفت با آموزه های دینی مطرح نیست. بحث برخورد گزینشی و دورویانه وزیر است

مدیر تبلیغات وزارتخانه هم پیشاپیش عکسی از مباحث طلبگی روی قالیچه در کنار چیدمان نعل اسبی مکزیک و امریکا و اسپانیا و آلمان منتشر کرده  تا بدون کلام بگوید که حرف های وزیر تلفیقی از سنت و مدرنیسم است.

بیان این حرفها از جانب یک کارشناس مرکز پژوهشها یا یک منتقد یا فعال صنفی یا روزنامه نگار ایرادی ندارد و خیلی هم خوب است. اما یک مسئول اجرایی در حد وزیر نباید حرفهای غیر اجرایی یا آرزوهای خود را بیان کند.

نظام آموزشی ژاپن و دانمارک و چیدمان کلاس ها و پوپولیسم بطحایی

وزیر و مدیران باید در چارچوب وظایف خود گزارش کار بدهند و از کارهایی که قرار است در 6 ماه ، یکسال یا سه سال آینده انجام دهند بگویند. اینکه وزیر بگوید من فلان کار را انجام می دهم و فقط برای انجام همین یک قلم 90 هزار میلیارد پول می خواهم یعنی هیچی !

آقای وزیر باید در چارچوب همین بودجه و سیاست ها و امکانات همین دولت وعده بدهد. متاسفانه ما با مدیرانی روبه رو هستیم که پیوند خود را با واقعیت ها بریده اند و هرچه به دهن شان می آید می گویند.

مسئول اجرایی در هر سطحی از وزیر تا مدیرکل و رییس منطقه و مدیر مدرسه باید در چهارچوب امکانات و وظایف خود حرف بزند.

آقای بطحایی می گوید: "بچه‌ها در مدارس ما باید زندگی کردن را تمرین کنند و مدرسه امروز مرور یک سری دانشو حفظ فرمول‌های ریاضی نیست. در جای دیگری می گوید که آموزش تا سوم ابتدایی باید توام با بازی باشد. نمی دانم چرا آقای وزیر فقط فرمول ریاضی را مثال می زند؟

نظام آموزشی ژاپن و دانمارک و چیدمان کلاس ها و پوپولیسم بطحایی

خیلی خوب است که  وزیر و مشاورانی که این حرفهای آوانگارد را در دهن وزیر می گذارند، در باره کتاب آموزش قرآن 140 صفحه ای و هدیه های آسمانی 110 صفحه ای کلاس سوم ابتدایی هم اظهار نظر کنند. آیا این همه صرف و نحو عربی،  منطبق با مدل مورد نظر وزیر برای آموزش مهارتهای زندگی است؟

برای اینکه دوستان وزارتی  بحث را منحرف نکنند اضافه می کنم که بحث موافقت و مخالفت با آموزه های دینی مطرح نیست. بحث برخورد گزینشی و دورویانه وزیر است.

کانال تلگرامی


نظام آموزشی ژاپن و دانمارک و چیدمان کلاس ها و پوپولیسم بطحایی

چهارشنبه, 07 آذر 1397 10:41 خوانده شده: 481 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
شهاب 1397/09/07 - 14:05
درکشورایران فقط پست گرفتن مهم است تابارخودت راببندی اینکه بعدش چه می شود مهم نیست چون بازخواستی وجودندارد اگربرکنارهم شدی پستی دیگرانتظارتورا می کشد برنامه وعمل هم وجودندارد فقط باید خوب حرف بزنی ومردم را سرگرم کنی
وااسفاها کشورهای توسعه یافته درزمینه ی رشد علمی سرعت نوردارند ولی درکشور ما حرف مفت زدن چنین سرعتی دارد
پاسخ + +2 0 --
دبیر 1397/09/07 - 15:07
بدترین دوره آموزش و پرورش در دوران بطحایی داره رقم میخوره
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/09/07 - 19:12
بد ترین دوران آموزش و پرورش ایران از سال 92 (دوره فانی ) شروع شده و همچنان ادامه دارد .... البته عرض کردم بدترین دوران یعنی دوره های قبل هم ...
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/09/09 - 16:08
کاملا درست هست. روحانی آ.پ را به سراشیبی کامل برد.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/09/07 - 19:15
وقتی مملکت صاحب نداره و همه مسئولین به فکر دزدی های خودشون هستند انتظاری بهتر از این نباید داشته باشیم. مگه سایر نهاد ها همین وضعیت رو ندارند . مثلا سایپا ماههاست پول مردم را گرفته و ماشین مورد تعهد رو تحویل نمیده چون داره آزاد میفروشه . آیا این حکومت صاحب - رهبر - رئیس و... نداره که به داد مردم برسه؟
پاسخ + 0 0 --
خراسانی 1397/09/07 - 21:31
سلام اگه لطف فرمایید ونشانی کانال تلگرامی استاد عبداللهی راجهت استفاده ازنظرات ایشان اعلام فرمایید.
باتشکر
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/09/09 - 16:06
کتاب هدیه های آسمان و قرآن در پایه هایی که من تدریس کردم اول دوم و سوم در سطح درک دانش آموزان نیست. نتیجه ی آن این شده که اکثریت بچه ها نمی توانند یک خط از کتاب قرآن را درست بخوانند. آقای وزیر به جای اظهار نظر درباره ی مسائل مختلف به مشکلات آ.پ رسیدگی کن .
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1397/09/09 - 22:58
متاسفانه تدوین کنندگان کتاب های درسی با روحیه دانش آموز و حتی مدرسه بیگانه هستند . کتاب های قرآن دوره ی ابتدایی چندان با مهارت و درک دانش آموزان همخوانی ندارد .مطلبی را که میتوان در طول 12 سال به بچه ها یاد داد را به صورت فشرده در دوره ی ابتدایی خلاصه کرده اند . ساعت درسی خصوصا سه پایه اول دبستان که باید مهارت خواندان و سواد آموزی را یاد بگیرند با درس هایی خسته کننده پر شده اند.
پاسخ + +1 0 --
معلم 1397/09/09 - 17:10
آقای وزیر به جا و سنجدیده صحبت کن لطفا ! این یک نمونه از حرف های مکرر شما :
" میرزاده ، سخنگوی کمیسیون آموزش : اصلاً بحث تعطیلات زمستانی مدارس در هیچ زمانی در مجلس مطرح نشده است و به همین دلیل مطرح کردن آن توسط وزیر آموزش‌وپرورش زیاد درست نبود. تعطیلی مدارس موضوعی نیست که آموزش‌ و پرورش به‌ تنهایی بخواهد برای آن تصمیم بگیرد! "

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

موافقم ؛ این امر عادلانه بوده و برای رشد نخبگان در جامعه ضروری است - 23.5%
مخالفم ؛ این تقسیم بندی نادرست بوده و موجب قشربندی ناعادلانه اجتماعی می شود - 76.3%

مجموع آرا: 637

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور